• <
mewo_2022

TotalEnergies chce transformować się dzięki LNG

01.09.2022 13:26
Strona główna Energetyka Morska, Offshore TotalEnergies chce transformować się dzięki LNG

Partnerzy portalu

TotalEnergies chce transformować się dzięki LNG - GospodarkaMorska.pl
Fot. TotalEnergies

W ocenie ekspertów ośrodka analitycznego GlobalData, opóźnienia w projekcie terminala Arctic LNG 2 w Rosji niszczą plany francuskiego giganta TotalEnergies w obszarze bardziej zrównoważonego portfela inwestycyjnego. Firma planuje stopniowo zawieszać działalność w Rosji, stawiają na technologię CCUS oraz projekty LNG w innych regionach. 

Francuska spółka naftowa od dłuższego czasu dywersyfikuje portfel inwestycyjny celem zmiany profilu biznesowego. Strategia obejmuje przekształcenie francuskiego giganta naftowego w wielobranżową firmę, uwzględniając cele klimatyczne, ale także korzyści finansowe. Można dostrzec zwiększony nacisk TotalEnergies na badania i rozwój w zakresie technologii wychwytywania, utylizacji i magazynowania dwutlenku węgla - jak np. projekt Northern Lights w Norwegii, a także plany inwestowania i rozwoju dużych projektów wiatrowych i fotowoltaicznych w nadchodzących latach.

Na łamach portalu GospodarkaMorska.pl informowaliśmy, że TotalEnergies ogłosił podpisanie umowy pomiędzy Northern Lights i Yara na transport i składowanie CO2 wychwyconego z Yara Sluiskil - fabryki amoniaku i nawozów sztucznych w Holandii. Jest to pierwsza na świecie komercyjna umowa dotyczącą transgranicznego transportu i składowania CO2

Dywersyfikacji portfela firmy obejmuje również sektor LNG. TotalEnergies otrzymał w 2019 roku decyzje FID dotyczące trzech dużych projektów, które mają zdywersyfikować portfolio firmy: Arctic LNG 2 w Rosji, Mozambique LNG i NLNG Train 7 w Nigerii. Łącznie mają one zdolność produkcyjną na poziomie 40,3 mln ton metrycznych rocznie. 

Według GlobalData, obecność Totala w całym łańcuchu wartości LNG - od produkcji i skraplania, poprzez handel, transport, aż po regazyfikacji - spowodowała, że TotalEnergies jest obecnie drugim co do wielkości graczem na rynku LNG na świecie. Warto dodać, że Francuzi są zaangażowani w największy na świecie projekt LNG North Field East (NFE). 

Sprawy pokomplikowała atak Rosji na Ukrainę. TotalEnergies przestał rejestrować środki finansować dla Arctic LNG 2 w swoich księgach rachunkowych. Firma planuje stopniowo zawieszać działalność w Rosji, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo swojego zespołu ekspertów i pracowników. Te działania zostały podjęte jako forma potępienia przez TotalEnergies przemocy militarnej Rosji wobec Ukrainy.

Źródło: GlobalData

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.