• <
siemens_gamesa_2022

Świnoujście – trwają prace modernizacyjne na terminalu promowym

jm

20.10.2021 14:46 Źródło: ZMPSiŚ
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Świnoujście – trwają prace modernizacyjne na terminalu promowym

Partnerzy portalu

Świnoujście – trwają prace modernizacyjne na terminalu promowym - GospodarkaMorska.pl
Fot. ZMPSiŚ

Przystosowanie terminalu promowego do obsługi transportu intermodalnego, czyli korzystającego z różnych środków transportu – takie jest zadanie prac modernizacyjnych na terminalu promowym w Świnoujściu.

Prace w terminalu postępują już od dwóch lat. Jak donosi inwestor, czyli Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, nie ma już dawnych magazynów, rampy przeładunkowej i wyposażenia nabrzeży nr 5 i 6, a także nawierzchni i podbudowy starych parkingów i umocnienia dna na długości 300 metrów.

Powstanie jednak nowe nabrzeże – rozpoczęła się już jego konstrukcja. Osadzono w tym celu 1050 metalowych pali. Trwają prace nad płytą nabrzeża, między innymi elektroenergetyczne i teletechniczne.

Gotowe są już także elementy nowej rampy przeładunkowej i estakady. Jej stalowa konstrukcja nad dworcem kolejowym w Świnoujściu jest wyposażana. Przygotowane są także plac postojowy dla 170 ciężarówek i plac konieczny do obsługi ładunków intermodalnych. Jak podaje Zarząd, postępują prace drogowe, ale również dotyczące torów kolejowych. Rękaw pasażerski ma zostać osadzony jeszcze w tym roku.

Inwestycja nie obejmuje wyłącznie prac budowlanych. W jej ramach Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście dokona także niezbędnych zakupów specjalistycznego sprzętu: wozów kontenerowych, ciągników siodłowych, tabletów przemysłowych, radiotelefonów i wyposażonych platform kontenerowych.

Cała inwestycja powinna dobiec końca w przyszłym roku. Finalnym efektem będzie połączenie stanowisk promowych nr 5 i 6 w jedno, o linii cumowniczej o długości 294 metrów. Koszt inwestycji to 185 milionów złotych. Finansowany jest przy udziale funduszy unijnych.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.