• <

Modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m. Na jakim etapie są prace? [ZDJĘCIA]

17.10.2021 16:34 Źródło: własne
Strona główna Modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m. Na jakim etapie są prace? [ZDJĘCIA]
Modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m. Na jakim etapie są prace? [ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. UM w Szczecinie

Warta miliard i 300 milionów złotych inwestycja zmierza ku finiszowi. Całkowita modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 metrów zakończy się w marcu. 

- Jeśli chodzi o tempo prac, to tor wodny 12,5 metra mamy już gotowy, więc w tym zakresie czujemy się bardzo dobrze - mówił na antenie Radia Szczecin Wojciech Zdanowicz, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie. - Mowa o 62 kilometrach toru wodnego. Aby tor pogłębić do 12,5 metra należało wybrać około 23 mln metrów sześc. urobku, czyli nanosu i piachu z dnia rzeki. Musiały być odłożone na tzw. miejsca odkładu, czyli dwie nowe sztuczne wyspy (Brysna i Śmięcka) na Zalewie Szczecińskim. Przed nam prace wykończeniowe. 

Modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Jaki jest postęp prac?

  • na torze wodnym trwają prace związane z profilowaniem skarp i niwelacją dna, w najbliższych tygodniach rozpoczną się roboty podczyszczeniowe,
  • przy wyspie W22 trwa montaż kamienia hydrotechnicznego do umacniania skarp podwodnych,
  • przy wyspie W28 trwa montaż kamienia hydrotechnicznego do umacniania skarp podwodnych,
  • przy obydwu wyspach trwają prace palowe przy budowie przystani dla statków,
  • w obszarze obrotnicy Orli Przesmyk trwają prace przy umacnianiu i profilowaniu skarp podwodnych przy Ostrowie Grabowskim, Wielkiej Kępie i Radolinie, trwa także instalacja geowłókniny i kamienia hydrotechnicznego,
  • trwają prace przy umacnianiu skarp podwodnych przy nabrzeżu Żeglarskim, przy nabrzeżach BONn i HUK prace zakończono.

Warunki żeglugi

- Aktualną informację o bieżących pracach wszystkich jednostek wykonawcy na danym kilometrze toru otrzymują codziennie e-mailem m.in. służby kapitanatów portów, dyspozytorzy portu i piloci morscy - informuje Ewa Wieczorek, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Szczecinie. 

I jak dodaje, wszyscy użytkownicy akwenu powinni śledzić zakładkę „Bezpieczeństwo morskie – warunki żeglugi” na stronie internetowej Urzędu Morskiego w Szczecinie.

- To tam publikowane są komunikaty kapitanów portów oraz aktualne ostrzeżenia nawigacyjne. W dalszym ciągu obowiązuje Komunikat nr 4/2020 Kapitana Portu Trzebież wraz z mapami oraz korekta Komunikatu nr 4/2020 Kapitana Portu Trzebież z 28 czerwca 2021, dotyczące zamknięcia określonych akwenów dla rybołówstwa i żeglugi, w związku z toczącymi się na Zalewie Szczecińskim pracami - podsumowuje. 

Dziękujemy za wysłane grafiki.