• <
gryfia_70lat

Tunel pod Świną. Rozpoczęło się przebijanie obudowy tunelu w miejscu wyjścia ewakuacyjnego

AK

25.04.2022 20:14 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Tunel pod Świną. Rozpoczęło się przebijanie obudowy tunelu w miejscu wyjścia ewakuacyjnego

Partnerzy portalu

Tunel pod Świną. Rozpoczęło się przebijanie obudowy tunelu w miejscu wyjścia ewakuacyjnego - GospodarkaMorska.pl
Fot. UM Świnoujście

Wykonawca rozpoczął przebijanie obudowy tunelu w miejscu wyjścia ewakuacyjnego od strony wyspy Uznam – poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Urzędu Miasta Świnoujście. Jak podano, to jedna z najbardziej skomplikowanych operacji przy budowie przeprawy pod Świną.

"Grunt w miejscu przebicia poza obudowę został najpierw zmrożony specjalnym roztworem solanki. Wyjść wykonanych metodą mrożenia będą dwa, a w sumie w całym tunelu – cztery" – przekazało w poniedziałek biuro prasowe świnoujskiego magistratu.

W miejscu przebicia tunel jest na głębokości 23 m pod Świną. Jak podano, wydobytych zostanie około 200 m sześc. zmrożonego gruntu. Wykonana będzie klatka schodowa, "która będzie prowadziła z powrotem do tunelu, ale już pod jezdnię, gdzie będzie biegła droga ewakuacyjna na powierzchnię".

Tunel ma być oddany do użytku w maju 2023 r. Droga między wyspą Wolin a wyspą Uznam będzie mieć długość ok. 3,2 km. Część wydrążona maszyną TBM ma 1484 m.

Przeprawa pod Świną ma być rozwiązaniem problemów komunikacyjnych mieszkańców Świnoujścia i turystów. Połączenie między wyspami Wolin i Uznam (na której znajdują się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska) zapewniają przeprawy promowe, które nie posiadają wystarczającej przepustowości, co wiąże się często z długim oczekiwaniem na prom.

Inwestorem jest Świnoujście, a inwestorem zastępczym szczeciński oddział GDDKiA. Wykonawcą jest konsorcjum firm PORR/Gülermak.

Koszt budowy to ponad 900 mln zł, z czego prawie 775,7 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Pozostałą część Świnoujście dokłada z własnego budżetu. 

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.