• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Spotkanie wojewody z mieszkańcami Świnoujścia. Przedmiotem dyskusji blokada gazoportu LNG

KW

12.04.2023 12:13
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Spotkanie wojewody z mieszkańcami Świnoujścia. Przedmiotem dyskusji blokada gazoportu LNG

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Mieszkańcy Świnoujścia są zaniepokojeni możliwym zamknięciem dostępu drogowego do części zabytków i atrakcji turystycznych Świnoujścia. Ma to związek z zabezpieczeniem infrastruktury krytycznej w Polsce, do której należy terminal LNG. Kilka dni temu Północna Izba Gospodarcza, Świnoujska Organizacja Turystyczna oraz liczni lokalni przedsiębiorcy wystosowali apel do wojewody zachodniopomorskiego, Zbigniewa Boguckiego. Teraz spotkał się on z mieszkańcami Świnoujścia.

Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Boguski ogłosił możliwą blokadę gazoportu LNG w Świnoujściu ze względu na jego krytyczną rolę w gospodarce międzynarodowej. Według wojewody inwestycja ta może być potencjalnym celem ataku wrogich państw, dlatego w obliczu wojny na Ukrainie powinna być w ten sposób chroniona.

"Wszelkie decyzje podejmowane w tym temacie powinny być odpowiednio omówione, a przedsiębiorcom, którym blokuje się dostęp do możliwości zarabiania pieniędzy należą się godne rekompensaty" - tak brzmiały słowa apelu Północnej Izby Gospodarczej i Świnoujskiej Organizacji Turystycznej.

Trasa, która po przegłosowaniu ustawy w Sejmie, będzie zamknięta ze względu na stan wyjątkowy i zagrożenie atakiem na gazoport jest jedyną drogą  prowadzącą do Latarni Morskiej, Fortu Gerharda oraz plaży.

Podczas spotkania z mieszkańcami prawobrzeżnych dzielnic Świnoujścia, przedstawiciel rządu w regionie przedstawił alternatywne rozwiązania dojazdu do morza oraz zabytków:

- Dzisiaj można na pewno bardzo szybko, w ciągu kilku lub kilkunastu dni, zorganizować transport wodny do Latarni Morskiej i Fortu Gerharda. Już ten przewoźnik tam jest i przystań funkcjonuje. Natomiast musimy wciąż pracować nad dojściem do plaży. Tutaj oczywiście jest także już pewna alternatywa przygotowana - tłumaczył Zbigniew Bogucki.

Jak dodaje Bogucki, gazoport jest obiektem strategicznym i tutaj priorytetem są kwestie bezpieczeństwa.

- To nie tylko bezpieczeństwo gazoportu, dostaw gazu, bezpieczeństwo energetyczne Polski i Polaków, ale także bezpieczeństwo tych wszystkich, którzy wokół gazoportu mieszkają.

Terminal LNG to jedno z głównych źródeł gazu dla naszego kraju. Dzięki instalacji nasz kraj przesyła surowiec także m.in. dla Ukrainy.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.