• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Kandydaci na prezydenta Świnoujścia o planach związanych z gospodarką morską miasta

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Kandydaci na prezydenta Świnoujścia o planach związanych z gospodarką morską miasta

Partnerzy portalu

Fot. Port Szczecin-Świnoujście

Polska Agencja Prasowa przeprowadziła ankiety z kandydatami na prezydenta Świnoujścia. 7 kwietnia w walce o urząd prezydenta Świnoujścia zmierzy się czworo kandydatów: Joanna Agatowska (KWW Joanny Agatowskiej Świnoujście Wspólne Wyspy), Jan Borowski (KWW Jana Borowskiego Zmiana Pokoleniowa), Dorota Konkolewska (KW KO) oraz Paweł Sujka (KWW Pawła Sujki Wybieram Świnoujście). Nie zabrakło pytań dotyczących inwestycji portowych, offshore, czy o plany związane z molo. 

Na pytanie "Świnoujście kurort czy wielki port? Jak połączyć wielkie projekty gospodarcze (gazoport, obsługa offshore, terminal kontenerowy itd.) z ochroną przyrody, walorów turystycznych i klimatu uzdrowiska?" kandydaci na prezydenta miasta odpowiedzieli:

Joanna Agatowska: Uzdrowisko i turystyka musi współpracować z gospodarką morską, gdyż tak zorganizowane od dziesięcioleci jest nasze miasto i tak powinno pozostać. Tak więc moim celem będzie głęboka kohabitacja i wypracowanie określonych zasad współpracy z branżami przemysłowymi, które poprzez bardzo ekspansywny rozwój będą coraz bardziej wpływać środowiskowo na rozwój drugiej bardzo ważnej dla nas funkcji uzdrowiskowo–turystycznej. Zamierzam powołać Radę Gospodarczą przy Prezydencie Miasta, w której będą przedstawiciele najważniejszych branż gospodarczych Świnoujścia.

Musimy zacząć ze sobą rozmawiać i zacząć rozumieć wzajemne potrzeby. Nikt nie może prowadzić działalności czy rozwijać się kosztem innych podmiotów. Największą spółką skupiającą podmioty z zakresu gospodarki morskiej jest Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, który zamierza zwiększyć zainwestowanie na prawobrzeżnej stronie miasta, co może niekorzystnie oddziaływać na środowisko oraz dojazd do miasta. Zamierzam z nimi, jak i ze stroną rządową oraz innymi spółkami prowadzącymi różne działalności (Terminal Promowy, Euroterminal itd.) podjąć rozmowy zmierzające do zbudowania partnerskich relacji i wspólnego rozwiązywania problemów, które już są, a będzie ich jeszcze więcej.

Jan Borowski: Jestem za harmonijnym rozwojem naszego miasta. Lewobrzeżna część pozostanie turystyczno-uzdrowiskowa, a prawobrzeże – przemysłowe. Natomiast, gdy zostanę prezydentem, będę walczył, aby tereny na wschód od planowanego portu kontenerowego zostały przekazane do Miasta Świnoujście. Tereny te będą pełniły funkcję rekreacyjną oraz turystyczną.

Dorota Konkolewska: Świnoujście jest miastem działającym w oparciu o dwie duże branże: turystyka i gospodarka przemysłowa. Z uwagi na położenie geograficzne daje to ogromne możliwości nie kolidowania interesów obu. Atrakcyjne plaże, zasoby przyrodnicze są tak ulokowane, iż pozostają w dyspozycji w miejscach, gdzie port nie ma dużego oddziaływania. Tereny portowe wpisały się w krajobraz prawobrzeżnej części miasta. Mieszkańcy chcieliby, aby w ślad za rozwijającą się gospodarką morską szła ochrona dóbr przyrody, ochrona powietrza i aby dostęp do plaży i zabytków nie był ograniczany.

Dorota Konkolewska na pytanie dotyczące największych wyzwań Świnoujścia zwróciła uwagę na molo. 

- W Świnoujściu od zawsze mówiło się o dwóch inwestycjach do realizacji: tunel i molo. Pierwsza z nich powstała. Druga – molo może powstać, o ile zrobimy to w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. W programie wyborczym zawarłam budowę mola. Zrobiłam konsultacje społeczne, angażując środowisko naukowo-architektoniczne w ramach współpracy z jednym z profesorów uczelni, który jest mentorem i recenzentem zebranych opinii mieszkańców.

Joanna Agatowska to radna w Świnoujściu od 2002 r., dwukrotnie pełniła funkcję przewodniczącej rady miasta, w latach 2010-14 była zastępczynią prezydenta ds. społecznych. W 2018 roku kandydowała na prezydenta Świnoujścia. W 2019 r. została dyrektorem sanatorium Energetyk. W 2023 kandydowała do Sejmu. Bez sukcesu. Otrzymała 5 819 głosów. Z wykształcenia jest ekonomistką. Swój komitet wyborczy nazwała „Wspólne Wyspy”. Startuje z poparciem Lewicy.

Jan Borowski to 37-letni świnoujski radny, były szef młodzieżówki PO w tym mieście. 27 lutego poinformował, że po 19 latach rezygnuje z działalności w partii. Na prezydenta miasta startuje z własnego komitetu KWW Jana Borowskiego Zmiana Pokoleniowa. Poparcia udzieliła mu Polska 2050 Szymona Hołowni. Pracuje w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego, jako specjalista ds. partnerstwa publiczno-prywatnego i funduszy europejskich. W radzie miasta zasiada od 2014 roku. Był inicjatorem m.in. świnoujskiego budżetu obywatelskiego oraz powołania w radzie komisji gospodarki morskiej.

Dorota Konkolewska jest prezesem zarządu Szpitala Miejskiego w Świnoujściu. W latach 2011-2016 była zastępcą dyrektora w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej w Świnoujściu, a od listopada 2019 do czerwca 2020 roku - sekretarzem miasta. W tegorocznych wyborach poparcia udzielił jej ustępujący prezydent Janusz Żmurkiewicz, który pełni funkcję od 2002 r. Konkolewska jest absolwentką Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji oraz doktoranckie z nauk ekonomicznych. Ukończyła również studia MBA zarządzanie w ochronie zdrowia na Collegium Humanum oraz Uniwersytecie SWPS w Warszawie.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.