Postępują prace nad budową trzeciego zbiornika LNG w terminalu w Świnoujściu. Główny wykonawca, spółka PORR, opublikowała nagranie z betonowania jego kopuły.
Trzeci, największy zbiornik świnoujskiego terminala LNG ma być oddany do użytku pod koniec przyszłego roku. Jego pojemność wyniesie 180 tys. m3. Inwestorem jest Gaz-System, zaś wykonawcą firma PORR.
Budowa nowego zbiornika jest jednym z elementów programu rozbudowy, który ma na celu zwiększenie możliwości importu większej ilości LNG, ale również uruchomienie nowych usług. Pierwszy etap prac zakładał zwiększenie mocy regazyfikacyjnych do 6,2 mld m3 rocznie. Budowa nowego, największego dotychczas zbiornika jest częścią drugiego etapu prac. W jego ramach powstaje także nowe nabrzeże, dzięki któremu obsługiwane będą mogły być mniejsze jednostki. Umożliwi ono także transhipment, czyli przeładunek surowca bezpośrednio między statkami, a także bunkrowani małych jednostek wykorzystujących LNG jako paliwo.
Zgodnie z harmonogramem prace powinny zakończyć się z końcem 2023 roku. Moce techniczne Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu mają po rozbudowie wynosić do 8,3 mld m3 surowca rocznie.
Port Haller tematem rozmów w Kongresie USA
00:04:03
Rekordowy tunel dnie Bałtyku połączy Niemcy i Danię w 2029 roku (wideo)
00:04:15
Największe kontenerowce świata - przegląd
Polski masowiec zderzył się z suwnicą i żurawiami
Prezesi portów: inwestycje pod kątem militarnym szansą na dodatkowy budżet
Eksperci: skutki gospodarcze brexitu były negatywne, ale bez załamania
10 lat od pierwszej komercyjnej dostawy do Terminala LNG w Świnoujściu
Ocean Network Express uruchamia połączenie kontenerowe z zawinięciami do Gdańska i Gdyni
Indeks CPPI Banku Światowego: dominacja chińskich portów kontenerowych [RAPORT]
Przeładunki portowe a dbałość o Bałtyk. Premiera ważnej publikacji podczas Kongresu Polskie Porty 2030