• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Katarczycy dołączają do wyścigu o terminal kontenerowy w Świnoujściu

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Katarczycy dołączają do wyścigu o terminal kontenerowy w Świnoujściu

Partnerzy portalu

planowany głębokowodny terminal kontenerowy
Fot. ZMPSiŚ

W aktualnym postępowaniu na budowę głębokowodnego terminala kontenerowego w Świnoujściu biorą udział dwaj oferenci – Brytyjczycy oraz konsorcjum belgijsko-katarskie. Z wyścigu odpadła polska spółka.

Planowany głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu ma – wedle aktualnych szacunków – kosztować ok. 3 miliardy złotych, z zastrzeżeniem, że inflacja może tę kwotę podnieść. Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście wylicza, że można w nim będzie przeładowywać rocznie 1,5-2 mln teu.

W aktualnym postępowaniu, którego celem jest wyłonienie przedsiębiorstwa, które wybuduje i będzie eksploatować terminal, brane są pod uwagę dwie oferty. Pierwszą z nich złożyła brytyjska firma Baltic Gateway, drugą zaś przedstawiło konsorcjum złożone z belgijskiego Deme Concessions oraz katarskiego QTerminals. Komisja konkursowa podała już, że oferty te spełniają wymogi formalne. Co ciekawe, w aktualnym postępowaniu zainteresowanie wyrażały także inne podmioty, m.in. rodzima Agencja Rozwoju Przemysłu, która jednak finalnie nie przedłożyła oferty.

Zarówno Baltic Gateway, jak i Deme Concessions złożyły wnioski o udział w postępowaniu już we wcześniejszej fazie konkursu w 2021 roku. Finalnie do ostatniego etapu dotarła jedynie Baltic Gateway, jednak jej oferta nie spełniała wtedy wymogów formalnych – całą procedurę trzeba było zatem zaczynać od nowa.

W aktualnym postępowaniu nową nazwą jest QTerminals, która weszła w konsorcjum z Deme Concessions, w Polsce kojarzoną głównie z działań na rynku offshore oraz realizacji specjalistycznych prac związanych z inżynierią morską. QTerminals natomiast to joint venture firm Quatar Ports Management Company (Mwani Quatar) i Quatar Navitagion. Spółka została utworzona by zarządzać portem Hamad w Katarze i to jest jej główne działanie. W Hamad funkcjonują dwa terminale kontenerowe, terminal general cargo, terminal offshore oraz terminal multifuncjonalny, zaś w budowie są kolejny terminal kontenerowy oraz terminal masowo-zbożowy. Ewentualne utworzenie terminala kontenerowego w Świnoujściu stanowiłoby pierwszą inwestycję QTerminals w tej części świata.  

Zgodnie z pierwotnym planem, umowa z inwestorem miałaby zostać podpisana jesienią tego roku. Zanim dojdzie do budowy, zarówno port, jak i strona rządowa, muszą jeszcze dopełnić swojej części umowy – zrealizować nowy tor podejściowy do portu w Świnoujściu, który omijać będzie wody niemieckie. Kanał żeglugowy ma umożliwiać wpływanie statków o zanurzeniu sięgającym 15 metrów, dzięki czemu planowany terminal kontenerowy będzie mógł obsługiwać statki oceaniczne.


Dziękujemy za wysłane grafiki.