• <

Wynik wyszukiwania - "porty" - Wiadomości

Hongkong wypada z czołówki najbardziej zatłoczonych portów świata

Po raz pierwszy w historii globalnej żeglugi kontenerowej Hongkong opuścił pierwszą dziesiątkę w rankingu najbardziej ruchliwych portów świata. Według najnowszych danych z firmy Alphaliner, przepustowość portu w Hongkongu spadła o 14,1%, osiągając 14,3 miliona TEU.
18.04.2024

Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. nieruchomości portowych

Nie budzi wątpliwości kontrola przez państwo czynności cywilnoprawnych dot. nieruchomości w ramach infrastruktury krytycznej - wynika z środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za konstytucyjny wymóg zgody ministra na przeniesienie użytkowania wieczystego w obrębie portu.
17.04.2024

Skroplony dwutlenek węgla trafi pod dno Morza Północnego. Geosekwestracja CO2 to konieczność dla branży cementowej

Wychwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla to konieczność dla cementowni, by uciec od wysokich kosztów zakupu uprawnień do emisji - ocenili przedstawiciele branży we wtorek. Aby jednak ruszyły inwestycje w technologię CCS niezbędna jest zmiana prawa i wsparcie finansowe.
16.04.2024

Morska ekologia na funty. 1,5 miliona funtów na zielone połączenia do i z portów Wielkiej Brytanii

Rząd brytyjski rozpoczyna procedurę przetargową na kwotę 1,5 miliona funtów, aby wypełnić zobowiązania dotyczące zerowej wartości netto, stworzyć miejsca pracy i rozwijać gospodarkę – ogłosił Minister Transportu Wielkiej Brytanii na początku kwietnia br.
12.04.2024

Bałtyckie porty na światowym rynku kontenerowym w 2023 roku

Globalne przewozy kontenerowe, obsługujące głównie ładunki wysoko przetworzone w relacjach Azja – Europa – Ameryka Północna, oddziaływają w znacznym stopniu na funkcjonowanie bałtyckich portów morskich, w tym portów w Polsce. Jednocześnie sytuacja w regionie, gdzie rynek rosyjski stanowi ważny kierunek docelowy dla kontenerów morskich, oddziałuje w ostatnich latach negatywnie na ogólną sytuację w portach kontenerowych Bałtyku.
10.04.2024

Kraje i porty morskie w indeksie połączeń liniowych. Polska na 5. miejscu w Europie Północnej

Wśród najlepiej skomunikowanych krajów połączeniami oceanicznymi aż siedem krajów jest w Azji, a tylko dwa kraje w Europie. W czołówce krajów, których porty są najlepiej skomunikowane ze światem poprzez połączenia liniowe są Chiny, Korea Południowa oraz Singapur. Za nimi plasują się Stany Zjednoczone. Hiszpania jest najlepiej skomunikowanym krajem europejskim i zajmuje ósme miejsce na światowej liście – informuje w najnowszym raporcie IAPH World Ports Tracker.
09.04.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Hydrotechnika dla MEW

Drugiego dnia konferencji Offshore Wind 2.0, organizowanej przez Attis Broker, podjęto wątek specjalistycznych konstrukcji portowych dla morskiej energetyki wiatrowej.
27.03.2024

Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2024

Za nami XII edycja konferencji Forum Transportu Intermodalnego FRACHT, która miała miejsce w Sopocie w dniach 20 i 21 marca. Wydarzenie jest wyjątkową platformą spotkań najpoważniejszych „graczy” na rynku przewozów towarowych, zwłaszcza w obszarze przewozów intermodalnych.
24.03.2024

Litwa zaostrza kontrolę zboża z Rosji i Białorusi

Litwa od poniedziałku zaostrzyła kontrolę zboża wwożonego z Rosji i Białorusi oraz innych terytoriów wysokiego ryzyka. Jest to reakcja m.in. na informację, że Rosja przez porty Morza Bałtyckiego eksportuje zboże z terytoriów okupowanych na Ukrainie.
18.03.2024

Brak inwestycji w porty i kolej ogranicza potencjał polskiego eksportu rolnego

Załadowanie zboża na statek trwa dziś w Polsce dwukrotnie wolniej niż w Niemczech, a rozładowanie przewożącego je pociągu: nawet czterokrotnie. Dlatego infrastruktura transportowa, w szczególności kolejowo-portowa, wymaga natychmiastowej rozbudowy i modernizacji, aby potencjał polskich eksporterów rolnych mógł być w pełni wykorzystywany - to główna konkluzja debaty eksperckiej dot. bezpieczeństwa żywnościowego zorganizowanej podczas Kongresu Odporność 2024.
15.03.2024

Europejskie Porozumienie Przemysłowe wyzwaniem i szansą dla portów i stref ekonomicznych

Liderzy kilkunastu branż przemysłowych wzywają do podjęcia 10 pilnych działań w celu przywrócenia konkurencyjności i utrzymania miejsc pracy w Europie. W lutym br. 73 liderów branży reprezentujących prawie 20 sektorów przemysłu przedstawiło „Deklarację z Antwerpii w sprawie europejskiego porozumienia przemysłowego” belgijskiemu premierowi Alexandrowi De Croo i przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen.
15.03.2024

Cyfrowe bliźniaki i AI kontra „Czarne Łabędzie”. Rewolucja cyfrowa w portach

Rewolucja informatyczna i informacyjna nie omija portów morskich. Narzędzia Przemysłu 4.0 trafiają do portów, które już od dawna są nie tylko miejscem przeładunków i uszlachetniania towarów ale również działalności przemysłowej najwyższej jakości. A właściwie nawet od zawsze.
14.03.2024

Kolejna fala antyrządowych strajków w Finlandii; stanęły porty

Kolejny, tym razem dwutygodniowy strajk rozpoczął się w poniedziałek w Finlandii. Do akcji protestacyjnej przystąpili pracownicy sektora eksportowego oraz transportowego sprzeciwiający się rządowej reformie prawa pracy. Wstrzymany został m.in. ruch frachtowy w portach morskich oraz kolejowy przewóz towarów.
11.03.2024

W ubiegłym roku wszystkie polskie porty osiągnęły zysk

Wszystkie polskie porty zamknęły ubiegły rok zyskiem; przeładowano w nich niemal 150 mln ton - poinformował podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka.
09.03.2024

Na Krymie jest irańskiej produkcji dron Mohajer-6

Wyprodukowany w Iranie dron rozpoznawczy Mohajer-6 został zauważony na lotnisku Saki na okupowanym przez Rosję Krymie - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony. Jak dodano, to znak, że Rosja próbuje zidentyfikować zagrożenia dla swoich portów i okręgów.
08.03.2024

Wiceszef MKiŚ: prowadzimy rozmowy o dostawach LPG z zachodniej Europy

Prowadzimy rozmowy o dostawach LPG z zachodniej Europy, z portów ARA, i o zabezpieczaniu szlaków jego transportu - poinformował w czwartek wiceminister klimatu Miłosz Motyka. Zapewnił, że LPG w Polsce nie zabraknie zarówno jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, jak i odbiorców na stacjach paliw.
07.03.2024

Czas na dekarbonizację żeglugi. Nowe technologie w sektorze morskim i żeglugi śródlądowej

Dekarbonizacja sektora transportu dotyka także sektora morskiego. W swoim raporcie z 13 marca 2023 roku Komisja Europejska zwraca uwagę, że „Na poziomie UE transport morski odpowiada za 3–4% całkowitej emisji CO2 w UE, co oznacza ponad 124 mln ton CO2 w 2021 r.” Co za tym idzie transformacji będzie podlegał cały sektor żeglugi wraz z portami. Już teraz limity emisji reguluje międzynarodowa agencja IMO, niedługo statki zaczną również podlegać pod system emisji ETS.
05.03.2024

Zakończenie projektu „Szkolenia przygotowujące do funkcji Serwisanta urządzeń terminalowych”

Centrum Nowych Kompetencji w Gdyni z sukcesem kończy projekt „Szkolenia przygotowujące do funkcji Serwisanta urządzeń terminalowych”.
04.03.2024

Sfinalizowano transakcję przejęcia Portu Północnego przez Węglokoks

29 lutego, po spełnieniu się warunków zawieszających, Węglokoks i SEA-invest zamknęły transakcję nabycia udziałów PPS Port Północny sp. z o.o. i zawarły umowę transferu udziałów. Tym samym z dniem 1 marca Węglokoks wchodzi w prawa większościowego właściciela Portu Północnego.
29.02.2024

Ukraińska kukurydza zebrana z torów; pociąg odjechał do portu w Gdańsku

W Kotomierzu k. Bydgoszczy zakończyło się zbieranie ukraińskiej kukurydzy wysypanej z wagonów na tory, a pociąg towarowy odjechał. Pracownik firmy zabezpieczającej transport przekazał PAP, że nie udało się zebrać ok. 30 ton.
26.02.2024

Gospodarowanie nieruchomościami w portach – konieczne są zmiany

Właścicielowi nieruchomości, również tych portowych, przysługuje na pierwszy rzut oka kilka mocnych uprawnień właścicielskich.
21.02.2024

Za duży na Bałtyk? Czy "Miecznik" jest rzeczywiście Polsce potrzebny? (opinia)

Od czasu położenia stępki pod przyszły ORP Wicher minęły niemal trzy tygodnie. Stale trwa budowa nowoczesnej, wielozadaniowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej. Choć teraz kolejne etapy budowy cieszą oko i wywołują entuzjazm wśród miłośników tematyki okrętowej i ogólnie militarnej, nie zawsze tak było. Przypomnijmy, jakie zarzuty się pojawiały oraz jak je kontrargumentowano.
19.02.2024

592 mln zł szacunkowych przychodów Grupy OTL w 2023 r.

Szacunkowe przychody Grupy OTL w 2023 r. wyniosły 592 mln zł (wobec 455 mln zł przychodów osiągniętych w 2022 r.).193 mln zł wyniósł szacunkowy wynik EBITDA w 2023 r. wobec EBITDA na poziomie 145 mln zł w 2022 r. Grupa OTL szacuje zysk netto osiągnięty w 2023 r. na 160 mln zł w porównaniu do 139,4 mln zł w  2022  r.
01.02.2024

Mgła utrudnia żeglugę w Chinach

Gęsta mgła utrudniała w środę żeglugę w cieśninie Qiongzhou i u wybrzeży prowincji Guangdong. Kilka portów zawiesiło operacje.
31.01.2024

Unia Europejska łączy siły z kilkoma europejskimi portami w wojnie z narkotykami

Unia Europejska wraz z europejskimi władzami portowymi zawarła w czwartek nowy sojusz publiczno-prywatny, aby zwiększyć wiedzę fachową i wymianę informacji i w ten sposób pomóc w walce z przemytem narkotyków i przestępczością zorganizowaną w UE.
25.01.2024

Portrezerwa. Ewolucja i wizja rozwoju

Portrezerwa to historia stworzenia dobrze prosperującego przedsiębiorstwa przeładunkowego działającego na terenie trójmiejskich portów morskich. Dzięki determinacji i zaangażowaniu założycieli oraz trzonu kadry pracowniczej spółce w krótkim czasie udało się zaistnieć na rynku, a wręcz stać się jednym z głównych graczy w swojej branży. Czym firma wyróżnia się na rynku i jakie ma plany na przyszłość?
25.01.2024

Kurs na porty i morską energetykę wiatrową! Transport Week 2024 – kiedy, gdzie i dlaczego warto tam być?

Aktualne wyzwania i trendy w sektorze transportu morskiego, strategia ESG, prezentacje najciekawszych inwestycji w portach i terminalach oraz rozwój morskiej energetyki wiatrowej – to główne tematy zbliżającej się 13. edycji międzynarodowej konferencji Transport Week. Wydarzenie realizowane przez firmę Actia Forum odbędzie się w dniach 12-13 marca 2024 r. w Gdyni. W tym roku nowością będzie I edycja BPO Offshore Wind Conference, organizowana we współpracy z Baltic Ports Organization.
24.01.2024

Porty morskie to silne węzły sieci TEN-T gwarantujące bezpieczeństwo energetyczne. Porty polskie na kursie

W grudniu Parlament i Rada UE osiągnęły porozumienie w sprawie rewizji rozporządzenia dotyczącego transeuropejskich korytarzy transportowych TEN-T. Nowe rozporządzenie zmienia wcześniejsze rozporządzenie z 2013 r. Najważniejsze instytucje UE podkreślają, że porty odgrywają istotną rolę jako ważne węzły europejskiej sieci transportowej.
19.01.2024

Gospodarka Chin na fali wznoszącej. Sama nie ożywi transportu morskiego i portów

Ożywienie gospodarki chińskiej ostatnich 3 kwartałach 2023 r. jest sygnałem dla wielu gospodarek, że handel światowy się ożywi, a wraz z nim ożyje transport morski i porty. Takie wnioski można wyciągnąć na podstawie utrzymujących się pozytywnych symptomów wzrostu aktywności we wszystkich wiodących obszarach gospodarki. Dzieje się tak pomimo, a może nawet w wyniku nałożonych przez Stany Zjednoczone sankcji.
14.01.2024

Prezydent Erdogan zapewnił prezydenta Zełenskiego o gotowości do organizacji rozmów pokojowych z Rosją

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapewnił w piątek ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o gotowości Ankary do organizacji rozmów, mających zapewnić pokój na Ukrainie - napisał na platformie X prezydencki dyrektoriat ds. komunikacji, informując o telefonicznej rozmowie liderów.
06.01.2024

Porty są nie tylko generatorem rozwoju gospodarczego, ale także "bramami życia"

Porty są nie tylko generatorem rozwoju gospodarczego, ale także swego rodzaju bramami życia, za pośrednictwem których dostarcza się niezbędne produkty i surowce, konieczne dla przetrwania współczesnych społeczeństw - ocenił w rozmowie z PAP Konrad Popławski, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW), zajmujący się analizą handlu międzynarodowego, łańcuchami dostaw oraz gospodarką UE.
25.12.2023

Morski świat oczami foki. O Bałtyku, klimacie i helskim fokarium

Szacuje się, że w Morzu Bałtyckim żyje obecnie ponad 50 000 osobników foki szarej. To ok. 50% naturalnego stanu sprzed 100 lat. Mimo że populacja tego gatunku wykazuje trend wzrostowy, stan ochrony według przyjętych wskaźników nie jest uznawany za właściwy. W celu zabezpieczenia zagrożonych gatunków powstają różne instytucje zajmujące się ochroną ssaków morskich, takie jak Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii w Helu, którą ostatnio mieliśmy okazję odwiedzić.
21.12.2023

Jakość powietrza i pylenie węgla w warunkach silnych wiatrów: kluczowe rozwiązania od SeaData

Mieszkańcy Trójmiasta mogą oczekiwać znaczącej poprawy jakości powietrza w nadchodzącym tygodniu, dzięki prognozowanym silnym wiatrom. Takie warunki atmosferyczne niosą za sobą mieszane konsekwencje: z jednej strony, przyczyniają się do poprawy jakości powietrza przez rozpraszanie zanieczyszczeń w atmosferze, z drugiej – mogą zwiększać ryzyko rozprzestrzeniania się pyłów, szczególnie tych powiązanych z przetwarzaniem węgla w portach.
20.12.2023

Ukraińskie porty zwiększyły w tym roku przeładunki o 15,8%.

Trwająca od lutego ubr. wojna na Ukrainie okazała się wyjątkowo bolesna dla krajowej branży żeglugowej, jednak w ostatnim czasie udało się jej częściowo podźwignąć z kryzysu. Krajowe statystyki podają, że w okresie styczeń-listopad br. porty zwiększyły przeładunki w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku o 15,8%, do 52,8 mln ton. Jest to efekt wykorzystania tzw. "korytarza zbożowego", współpracy międzynarodowej i sukcesów w zakresie zabezpieczenia ukraińskich wód terytorialnych i infrastruktury morskiej.
19.12.2023

Do Paryża kapitan popłynie przy wsparciu sztucznej inteligencji. Może do Gdyni, Gdańska i Szczecina również?

HAROPA PORT czyli porty w Hawrze, Rouen i Paryżu wprowadzą zaawansowane układy informatyczne do systemu nawigacji prowadzącego aż do terminali w Paryżu. W ten sposób poprawi się bezpieczeństwo nawigacyjne na podejściach do portów, w samych portach, a szczególnie na Sekwanie. Może warto pomyśleć nad wprowadzeniem takiego systemu w portach Zatoki Gdańskiej oraz Szczecin-Świnoujście?
18.12.2023

Kolejny rosyjski dron spadł na terytorium Rumunii w trakcie ataku na porty ukraińskie

Rosyjski dron spadł w Rumunii przy granicy z Ukrainą tworząc krater o głębokości 1,5 m – poinformował resort obrony narodowej w Bukareszcie w czwartek rano. W trakcie rosyjskiego ataku na Ukrainę przestrzeń powietrzną Rumunii monitorowały myśliwce F-16 i Eurofighter z natowskiej misji Air Policing.
14.12.2023

Ponad 100 obiektów portowej infrastruktury Ukrainy uszkodzonych w rosyjskich atakach od lipca

Ponad 100 obiektów portowej infrastruktury zostało uszkodzonych w rosyjskich atakach na Ukrainie od 18 lipca – poinformował w środę szef Administracji Morskich Portów Ukrainy Jurij Łytwyn, którego cytuje portal Ekonomiczna Prawda.
13.12.2023

Duńscy i norwescy dokerzy nie chcą przeładowywać samochodów Tesli. Wspierają strajk szwedzkich pracowników firmy

Od 27 października trwa protest związkowy w zakładach Tesli w Szwecji, zainicjowany przez związek zawodowy IF Metall. Jego członkowie domagają się od firmy Elona Muska podpisania umowy zbiorowej regulującej warunki płac, a także zapewnienia im dodatku urlopowego i emerytalnego. Teraz dołączają do niego dokerzy w duńskich i norweskich portach, wspierając szwedzkich portowców.
08.12.2023

Rosyjskie drony zaatakowały porty w obwodzie odeskim

Infrastruktura portowa w obwodzie odeskim na południu Ukrainy oraz cele w obwodzie chmielnickim w centrum kraju były głównymi kierunkami zmasowanych nalotów rosyjskich dronów, przeprowadzonych w nocy ze środy na czwartek – poinformowały ukraińskie władze. Jedna osoba zginęła.
07.12.2023

SeaData zauważa spadek jakości powietrza z nadejściem zimy

Z początkiem zimy obserwuje się znaczący spadek jakości powietrza zarówno w miastach, jak i na obszarach przemysłowych. Ten trend, rejestrowany przez urządzenia firmy SeaData, staje się bardziej zauważalny wraz z nadejściem chłodniejszych temperatur. Głównymi czynnikami przyczyniającymi się do pogorszenia jakości powietrza jest wzrost zapotrzebowania na ogrzewanie związany z niższymi temperaturami. Zimowe warunki sprzyjają również zwiększonemu ruchu pojazdów w mieście.
04.12.2023

PKP Cargo liczy na zwiększenie transportu węgla z portów morskich

Grupa PKP Cargo w III kwartale 2023 r. nie odczuła poprawy koniunktury w przewozach towarowych, liczy na zwiększenie transportu węgla z portów morskich - poinformował na telekonferencji członek zarządu ds. handlowych Jacek Rutkowski.
30.11.2023

CNK szkoli nowe pokolenie specjalistów do branży terminalowej

Po udanym finale pilotażowej tury kursów, Centrum Nowych Kompetencji informuje, że projekt Szkolenia przygotowujące do funkcji Serwisanta urządzeń terminalowych nabiera rozpędu. Pierwsza grupa uczestników zakończyła program w listopadzie, kolejna przystąpi do zajęć już w grudniu. To ważny krok w kierunku dostarczania branży wykwalifikowanych specjalistów gotowych do podjęcia się wyzwań właściwych dla pracy w branży terminalowej.
29.11.2023

Grzegorz Puda: polskie porty stanowią konkurencję dla niemieckich

Nasze porty na Bałtyku stanowią głównie konkurencję dla niemieckich portów. Możliwości przeładunkowe polskich portów stale rosną. Duża część wpływów do naszego budżetu to właśnie opłaty z tytułu cła i opłaty portowe - powiedział w sobotę w TVP INFO minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
26.11.2023

A. Adamczyk: polskie porty są najbardziej konkurencyjne na południowym wybrzeżu Bałtyku

"Dzisiaj dzięki dobremu skomunikowaniu polskich portów, są one najbardziej konkurencyjne na południowym wybrzeżu Bałtyku i to jest niezmiernie ważne" – powiedział w piątek podczas konferencji prasowej Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.
24.11.2023

Grupa Trans Polonia: porty kluczowe dla rozwoju przewozów

Trans Polonia (TPG) istotną część swoich zleceń transportowych realizuje na rynkach zagranicznych, również w operacjach związanych z obsługą ruchu z najważniejszych europejskich portów morskich. W branży odpowiadają one za niemal 3/4 operacji towarowych spoza UE oraz 37% wewnątrzunijnego ruchu towarowego. Obecnie z działalności zagranicznej grupy Trans Polonia pochodzi 80,8 procent przychodów. Przed rokiem było to 73,5 procent.
15.11.2023

Mega statki odpłyną z portów UE unikając opłat ETS. Czy ominą również Morze Północne i Bałtyk?

Malta Maritime Forum wyraziło zaniepokojenie „bezpośrednim ryzykiem” prognozując, że operatorzy żeglugowi wycofają się z Malty w wyniku wprowadzenia w przyszłym roku przez Unię Europejską podatku ekologicznego.
13.11.2023

Nowe szczyty wydajności z reachstackerami Kalmar

Co czwarty kontener na świecie obsługiwany jest za pomocą rozwiązań oferowanych przez Kalmar. Urządzenia tej marki zostały zaprojektowane z myślą o wykonywaniu zadań specjalnych. Firma już od lat wyznacza globalne trendy w zakresie automatyzacji terminali, kształtując przyszłość obsługi ładunków. Nie dziwi więc, że ich potężne reachstackery wspierają realizację coraz większych i złożonych operacji w największych portach na świecie.
12.11.2023

Cywilny statek trafiony rosyjską rakietą

W dramatycznym zdarzeniu na Morzu Czarnym cywilny statek płynący pod banderą Liberii padł ofiarą rosyjskiego ataku rakietowego. Incydent miał miejsce, gdy statek zbliżał się do ukraińskiego portu, skutkując tragiczną śmiercią sternika oraz ranami dla czterech innych osób na pokładzie.
08.11.2023

Chińska obecność w europejskich portach problemem bezpieczeństwa dla UE i NATO

Obecność kapitału chińskiego w portach państw Unii Europejskiej to ryzyko cyberataków, szpiegostwa i wykradania wrażliwych danych; najbardziej niebezpieczna sytuacja panuje w Pireusie i Hamburgu - zaalarmowało wtorkowe wydanie włoskiego dziennika "La Stampa", powołując się na raport Parlamentu Europejskiego.
07.11.2023

Innowacje kluczem do sukcesu. Zakończenie konferencji Międzynarodowej Federacji Portów i Przystani

W Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zakończyła się, trwająca od 31 października do 2 listopada, międzynarodowa konferencja podkreślająca znaczenie zwiększania cyberbezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju w sektorze morskim. Wydarzenie odbywało się pod hasłem "Nowe spojrzenie na porty".
02.11.2023

Żegluga w Amazonii nadal zagrożona

Okres suszy w Amazonii nadal trwa i na ten moment nie zapowiada się aby sytuacja miała ulec zmianie. Przy normalnych warunkach atmosferycznych sezon deszczowy powinien rozpocząć się pod koniec września lub w bardziej nietypowej sytuacji na początku października. Globalne ocieplenie zmieniło jednak klasyczne modele pogodowe i obecnie ciężko określić kiedy opady powrócą.
23.10.2023

Baltexpo 2023: Porty przyszłości – od wolumenu do wartości

Drugiego dnia odbywających się w gdańskim AmberExpo targów morskich Baltexpo ważnym tematem były porty, ich obecny stan oraz wizje na przyszłość. Podczas panelu Porty przyszłości – od wolumenu do wartości uczestnicy dyskusji skupili się na najnowszych trendach w gospodarce morskiej oraz handlu, a także obrazie europejskich portów w długiej perspektywie.
12.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel V: stocznie potrzebują portów, porty stoczni, a wszyscy razem edukacji [RELACJA]

Dwudniową konferencję Rejs z GospodarkaMorska.pl wieńczyła dyskusja o wspólnych problemach i możliwościach poszczególnych sektorów branży morskiej oraz uroczyste rozdanie nagród Latarnie Gospodarki Morskiej w kategorii Lider Technologii Morskich.
04.10.2023

Rumuński prezydent: rosyjskie ataki na ukraińskie porty na Dunaju to zbrodnie wojenne

Rosyjskie ataki na ukraińskie porty na Dunaju to zbrodnie wojenne. Potrzebne jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO i regionu Morza Czarnego – oświadczył prezydent Rumunii Klaus Iohannis podczas wideokonferencji z przywódcami państw G7, Polski, szefów NATO oraz UE.
04.10.2023

Transformacja w łańcuchach dostaw. Niezbędny udział żeglugi i portów

Dla przedsiębiorstw jest ważne rozważenie ryzyka klimatycznego w szerszym kontekście skutków środowiskowych i społecznych a w szczególności narażenie ich łańcuchów dostaw na to ryzyko, ostrzega United Nations Global Compact w najnowszym raporcie „Just Transition In Supply Chains”.
10.09.2023

Ukraina wykorzystuje chorwackie porty

Ukraina eksportuje zboże z wykorzystaniem morskich portów w Chorwacji.
08.09.2023

Brytyjski premier chce na szczycie G20 rozmawiać o blokadzie ukraińskich portów

Brytyjski premier Rishi Sunak zapewnił w czwartek prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że na szczycie G20 w Indiach będzie naciskał na przywódców pozostałych krajów tej grupy w sprawie znalezienia sposobu na obejście rosyjskiej blokady eksportu ukraińskiego zboża.
07.09.2023

Ukraina. Doradca prezydenta: nie poprzemy złagodzenia stanowiska wobec Rosji, by odblokować umowę zbożową

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak oświadczył we wtorek w rozmowie z agencją Reutera, że pomimo sugestii prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana ukraińskie władze nie poprą złagodzenia stanowiska wobec Rosji w celu odblokowania umowy zbożowej.
05.09.2023

ESG – moda czy konieczność? Żegluga, porty, offshore i stocznie pod presją innowatorów

Latem tego roku opublikowano poradnik ESG dla żeglugi. Wdrożenie strategii ESG w żegludze ma swoje konsekwencje w całym łańcuchu dostaw i eksploatacji statków, od projektowania poprzez produkcję, eksploatację i obsługę w portach.
02.08.2023

Amerykanie zainteresowani przekazywaniem większej części pomocy dla Ukrainy przez Polskę

Strona amerykańska wyraziła zainteresowanie, by jeszcze większa część pomocy Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy trafiała tam przez Polskę - powiedziała PAP wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jadwiga Emilewicz.
29.07.2023

Ukraina podejmuje dodatkowe działania, by chronić porty

Podjęliśmy dodatkowe działania, by zapewnić maksymalne działanie obrony przeciwlotniczej i chronić ukraińskie porty - poinformowała w sobotę Natalia Humeniuk, rzeczniczka ukraińskich wojsk na południu.
29.07.2023

Prezydent Zełenski: bezpieczeństwo naszych portów to stabilność na światowym rynku

"Od bezpieczeństwa ukraińskich czarnomorskich portów zaczyna się spokój i stabilność na światowym rynku żywnościowym", oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na nagraniu opublikowanym we wtorek wieczorem w mediach społecznościowych.
25.07.2023

ISW: ostrzały ukraińskich portów i gra Rosji wokół umowy zbożowej mają na celu wymuszenie koncesji od Zachodu

Rosyjskie ostrzały infrastruktury portowej i zbożowej oraz groźby eskalacji na Morzu Czarnym są elementem rosyjskiego wysiłku na rzecz wymuszenia koncesji od Zachodu i podkreślenia znaczenia Rosji w porozumieniu zbożowym, pisze Instytut Badań nad Wojną.
21.07.2023

ONZ: ataki Rosjan na ukraińskie porty mogą być naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego

Rosyjskie ataki na Odessę i inne ukraińskie porty nad Morzem Czarnym, niszczenie znajdującej się tam infrastruktury cywilnej może stanowić naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego i ma wpływ na ceny zbóż na świecie - oświadczył w czwartek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, potępiając ostrzały.
20.07.2023

Ukraina: samoloty F-16 pomogą nam zakończyć rosyjską blokadę naszych portów

Dzięki samolotom wielozadaniowym F-16 będziemy w stanie zakończyć rosyjską blokadę naszych portów - oświadczył w czwartek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Jak dodał, maszyny będą wykorzystywane do patrolowania przestrzeni powietrznej i szlaków morskich.
20.07.2023

KOWR: eksport zbóż z Polski drogą morską w sezonie 2022/2023 wzrósł o 70%

W całym sezonie od lipca 2022 do końca czerwca 2023 przez cztery główne polskie porty morskie wyeksportowano ponad 6,6 mln ton ziarna zbóż wobec blisko 3,9 mln ton w sezonie poprzednim, tj. o 70 proc. więcej r/r, poinformował PAP wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcin Wroński.
13.07.2023

Kalifornia zainwestuje 1,5 miliarda dolarów w modernizację infrastruktury portowej

Władze stanu Kalifornia ogłosiły wielki program inwestycyjny, mający na celu usprawnienie funkcjonowania portów i łańcucha dostaw poprzez wspieranie zrównoważonego rozwoju i wydajności, przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa. Projekty otrzymujące fundusze stanowe obejmują modernizację portów w Los Angeles i Long Beach, najbardziej ruchliwych portów na półkuli zachodniej, a także innych portów morskich i śródlądowych.
10.07.2023

III Forum Morskie Radia Gdańsk. Rosną inwestycje w polskie porty

Odbywające się w dniach 22-23 czerwca wydarzenie organizowane przez Radio Gdańsk było poświęcone szeregowi zagadnień z branży morskiej. W jego trakcie od kwietnia odbywały się panele ekspercie, a także gala finałowa, podczas której wręczono statuetki Statku Roku oraz Żagla Roku.
23.06.2023

Senat za poprawkami do noweli ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich

Ograniczenie kompetencji ministra obrony narodowej w kwestii zatopienia statku do sytuacji gdy taki obiekt jest wykorzystywany jako środek ataku terrorystycznego - przewiduje jedna z poprawek przyjętych w czwartek przez Senat do noweli ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich.
23.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: jak przygotować infrastrukturę?

Trzeci panel dyskusyjny podczas Kongresu Polskie Porty 2030 był poświęcony infrastrukturze portowej oraz dostępowej.
02.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030. Rejestracja zamknięta po spektakularnym odzewie

Rejestracja na Kongres Polskie Porty 2030 zakończyła się imponującym sukcesem. Eksplozja zainteresowania udziałem przerosła wszelkie oczekiwania. Swoją obecność w wydarzeniu zgłosiło ponad 500 gości.
31.05.2023

Branża portowa nagrodzona Orłami "Wprost"

Na terenie Sali Koncertowej Portu Gdynia odbyła się 19 maja gala wręczenia pomorskich Orłów „Wprost”. W jej trakcie wyróżnienia otrzymali przedstawiciele trójmiejskiej branży morskiej.
23.05.2023

Rau o kolejnych sankcjach: planowany poszerzony zakaz wstępu dla rosyjskich statków do europejskich portów

W Brukseli minister spraw zagranicznych UE Zbigniew Rau mówił o 11. pakiecie sankcji UE wobec Rosji. Stwierdził, że jego przyjęcie się przeciąga, a obejmuje on m.in. rozszerzenie definicji statków, które są objęte zakazem wstępu do portów UE.
22.05.2023

Zdaniem eksperta przepustowość polskich portów ogranicza możliwości opróżnienia silosów

Realne możliwości w zakresie przepustowości polskich portów szacujemy na ok. 750 tys. ton miesięcznie, co istotnie ogranicza możliwości opróżnienia silosów, oceniła prezes Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska. Jej zdaniem do wyeksportowania jest co najmniej 4 mln ton zbóż.
18.05.2023

Wyspy Owcze wciąż udostępniają Rosji swoje porty; istnieją obawy, że tam przygotowują akty sabotażu

Położone strategicznie pośrodku północnego Atlantyku Wyspy Owcze wciąż współpracują z Rosją przy połowie ryb i uniezależniają się od Danii. Jednocześnie rząd po naciskach Kopenhagi przygotowuje analizę skutków ewentualnego wypowiedzenia rosyjskiej umowy. Wyspiarze są w tej sprawie mocno podzieleni.
18.05.2023

Teheran i Moskwa zbudują linię kolejową otwierającą Rosji drogę do irańskich portów w Zatoce Perskiej

Teheran i Moskwa zawarły w środę porozumienie o budowie linii kolejowej łączącej miasta Raszt i Astara w Iranie, która otworzy Rosji drogę do irańskich portów w Zatoce Perskiej - poinformowało Radio Swoboda. W uroczystości podpisania umowy zdalnie uczestniczyli prezydenci Iranu i Rosji, Ebrahim Raisi i Władimir Putin.
17.05.2023

Norwegowie zmieniają zasady. Porty na północy dostępne dla Rosjan tylko w konkretnych przypadkach

Norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zmieniło przepisy, na mocy których rosyjskie kutry mogły zawijać do trzech północnych portów w kraju. Rosyjskie jednostki nie będą już mogły m.in. przechodzić w Norwegii napraw.
16.05.2023

Media ostrzegają przed aktywnością Chin u brzegów Ameryki Południowej

Utrzymywanie miesiącami opustoszałego terminala portowego w Buenos Aires oraz nadmierna ilość statków rybackich, jakie pojawiły się w ostatnich dniach u brzegów Chile to zdaniem mediów przypadki niepokojącej aktywności Chin u brzegów Ameryki Południowej.
07.05.2023

EKG 2023: porty morskie notują rekordowe wyniki

Pandemia i napaść Rosji na Ukrainę wprowadziły logistyczną rewolucję. Powstały nowe szlaki handlowe, zmiany w łańcuchach dostaw i strukturze importu. Wymagało to inwestycji w portach morskich. O nich i o kondycji polskich portów morskich rozmawiali uczestnicy panelu „Porty morskie”, który odbył się podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
26.04.2023

Nowy wymiar konkurencji. Porty i operatorzy pasażerów w regionie Morza Bałtyckiego stawiają na zasilanie z lądu

W nowej strategii Cruse Baltic preferencje będą miały porty z przyłączami energetycznymi, które zapewnią zasilanie statku pasażerskiego z nabrzeża. Przed rokiem dziewiętnastu wiodących operatorów wycieczkowców działających w regionie Morza Bałtyckiego zobowiązali się do wykorzystania w czasie postoju w porcie zasilania energią z lądu. To wyzwanie dla zarządów portów bałtyckich, również Gdańska, Gdyni i Szczecina.
23.04.2023

Opublikowano rozporządzenie ws. dopłat do transportu zboża

W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie wprowadzające m.in. program dopłat do transportu zbóż i rzepaku do portów nadbałtyckich. Dopłaty do transportu wyniosą od 100 do 200 zł w zależności od tego, z którego województwa zboże będzie jechało.
21.04.2023

Węgiel na fali. W 2023 r. operatorzy masowców i terminali europejskich jeszcze zarobią na transporcie węgla

Światowy handel węglem naprawdę przyspieszył w ostatnich miesiącach, a handel morski tym surowcem wrócił do poziomów sprzed Covid-19. W I kwartale 2023 r. globalne przewozy węgla drogą morską wzrosły o 20,5% rok do roku do 310,8 mln ton (z wyłączeniem kabotażu) – ustalili eksperci Banchero Costa.
21.04.2023

Naddunajskie porty są obecnie krytycznym elementem bezpieczeństwa żywnościowego

Wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow powiedział dziś na spotkaniu z delegacją Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), że porty nad Dunajem mają krytyczne znaczenie dla eksportu ukraińskich produktów rolnych w obliczu ograniczonej działalności portów nad Morzem Czarnym.
21.04.2023

Fińskie miasteczko Kauhava chce bazy NATO na swoim terenie

Władze 15-tysięcznej Kauhavy na zachodzie kraju jednogłośnie opowiedziały się za lokalizacją bazy NATO na swoim terenie. Miasto uważa, że Finlandia powinna o to zabiegać w rozmowach z sojuszem, do którego przystąpiła 4 kwietnia br.
20.04.2023

Inwestycje na Jedwabnym Szlaku napędzają (nie tylko) morski biznes Chin

Chińskie firmy w 2022 r. były zaangażowanie w 147 krajach z kwotą oszacowaną na 67,8 mld USD poprzez inwestycje finansowe i współpracę kontraktową w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku (Belt and Road Initiative - BRI) czyli Inicjatywy Pasa i Szlaku. To trochę mniej niż zaangażowanie Chin w BRI w 2021 r., które wyniosło 68,7 mld USD, jak wynika z danych Ministerstwa Handlu ChRL.
20.04.2023

Belgia. Rozbito gang, który przemycał przez porty kokainę

Federalna policja belgijska we współpracy z holenderską regionalną policją i hiszpańską Guardia Civil rozbiła organizację przestępczą, która miała zarobić ponad 180 milionów euro na handlu kokainą - poinformowały prokuratura w belgijskim Leuven i Europol.
14.04.2023

Prorosyjscy hakerzy zaatakowali kanadyjskie porty

Trzy kanadyjskie porty - w Halifaksie, Montrealu i Quebecu, stały się w środę celem cyberataków; zostały zablokowane ich strony internetowe. Podobnie jak we wtorek, prorosyjscy hakerzy zablokowali na kilka godzin stronę premiera Kanady.
13.04.2023

Porty są skorumpowane i infiltrowane przez przestępców? Tak twierdzi Europol

Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania (Europol) odpowiedzialna za zapobieganie i zwalczanie przestępczości międzynarodowej i zorganizowanej, opublikowała swój pierwszy raport na temat tego, jak przestępczość zorganizowana przenika do portów na Starym Kontynencie. Przedstawiając swoje ustalenia w 24-stronicowym sprawozdaniu, Europol przekazał, że jego zdaniem sieci przestępcze stale rozwijają swoje techniki, ponieważ coraz częściej dążą do infiltracji i kontroli głównych punktów logistycznych w branży morskiej.
10.04.2023

Niemieckie porty obawiają się o cele rozwoju energetyki wiatrowej

Związek Niemieckich Portów Morskich (ZDS) podkreśla w najnowszym stanowisku, że cele energetyki wiatrowej nie zostaną osiągnięte bez rozwiniętej infrastruktury portowej. Prezes związku Angela Titzrath zwróciła uwagę na kluczową rolę portów w ekspansji energetyki wiatrowej w Niemczech i Europie.
23.03.2023

Rok Jadeitowego Królika rokiem 5% wzrostu PKB w Chinach. Dobra wiadomość dla żeglugi i portów

Prognoza wzrostu gospodarczego Chin w 2023 r. została skorygowana prawie o 1% do 5% – powiadomił Fitch Ratings w komunikacie ogłoszonym w pierwszym dniu obchodów Chińskiego Nowego Roku–Roku Jadeitowego Królika. To dobra informacja także dla Polski, dla której Chiny są obecnie największym partnerem handlowym Polski w Azji, a Polska największym partnerem handlowym Chin w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. To również dobra wiadomość dla żeglugi i portów, głównych beneficjentów aktywności gospodarczej Chin na oceanicznych szlakach.
14.02.2023

Czy nowe przepisy w zakresie prawa pierwokupu w portach będą faktycznie tak problematyczne? Wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Jakie mogą być następstwa wprowadzenia przepisów dotyczących przysługującego Skarbowi Państwa prawa pierwokupu nieruchomości położonej w granicach portu lub przystani morskiej? Zapytaliśmy specjalistę.
31.01.2023

Strajki pracowników koncernu TotalEnergies zakłóciły dostawy z kilku rafinerii

Koncern paliwowy TotalEnergies poinformował w czwartek, że trwające akcje strajkowe, w których bierze udział 60 proc. pracowników tej firmy, zakłóciły dostawy z kilku rafinerii we Francji. Strajkujący protestują przeciwko rządowym planom podniesienia wieku emerytalnego.
26.01.2023

Sześć europejskich portów łączy siły na rzecz rozwoju offshore wind

W styczniu zostało podpisane historyczne porozumienie przez przedstawicieli europejskich portów, które na co dzień rywalizują między sobą o względy branży morskiej energetyki wiatrowej. Ambitne plany UE rodzą presję wobec operatorów portów, które już dziś sygnalizują problem z przepustowością lub niedoinwestowaną infrastrukturą.
23.01.2023

Niedługo rusza transport ogromnych elementów dla instalacji Olefin III w PKN Orlen. Potrwa do marca

Jeszcze w styczniu z nabrzeża Wisły w Płocku do tamtejszego zakładu PKN Orlen rozpocznie się transport ponadnormatywnych elementów dla kompleksu Olefin III. Transport kolejnych elementów instalacji o wymiarach około 120 na 9 metrów i wadze do 850 ton na plac budowy planowany jest do końca marca.
20.01.2023

Porty Francji – nie tylko porty morskie. Analiza aktualnej sytuacji portowo – żeglugowej w regionie

Francja, zaraz po Niemczech jest największym importerem i eksporterem różnorakich dóbr w Europie. Predestynuje to posiadane porty do spełniania ważnej roli w całym systemie gospodarczym kraju.
18.01.2023

Polskie porty mają być zdolne przeładować w tym roku 12,6 mln ton zbóż

W MRiRW debatowano o tym, jak udrożnić eksport zboża z Wschodu. Resort poinformował, że we wtorek pod przewodnictwem wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka odbyło się posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Transportu Produktów Rolnych i Spożywczych z Ukrainy.
17.01.2023

Porty Afryki Południowej otwarte dla rosyjskich okrętów wojennych

Niechęć Republiki Południowej Afryki do potępienia rosyjskiej inwazji na Ukrainę i decyzja o zezwoleniu objętym sankcjami rosyjskim okrętom na cumowanie w jej portach zwiększają napięcia w stosunkach RPA z USA, Wielką Brytanią i Unią Europejską – zauważyła agencja Bloomberg.
17.01.2023

Zanieczyszczenie światłem zagraża ekosystemom morskim

Zanieczyszczenie światłem jest powszechne i rozszerza się też na obszary morskie. Różnica między intensywnością i cyklami światła naturalnego i sztucznego była do tej pory słabo zbadana. Sprawie przyjrzeli się naukowcy z brytyjskiego Laboratorium Morskiego w Plymouth.
15.01.2023

Możliwe zawirowania na rynku na skutek embarga na paliwa z Rosji

Wprowadzenie 5 lutego unijnego embarga na paliwa gotowe z Rosji może wywołać przejściowe zawirowania na rynku - oceniają przedstawiciele branży paliwowej. Wskazują, że skutkiem embarga będzie przede wszystkim nowa światowa architektura dostaw paliw.
14.01.2023

Włochy oddadzą do dyspozycji Ukrainy porty w Trieście i Weronie

Włochy oddadzą do dyspozycji Ukrainy swoje porty w Trieście i Wenecji; w Rzymie w marcu odbędzie się konferencja na temat odbudowy tego kraju - o takich ustaleniach poinformował włoski minister przedsiębiorczości Adolfo Urso po wizycie w Kijowie.
13.01.2023

W ukraińskich portach od początku wojny utknęło 331 marynarzy z różnych państw świata. Walczą o przeżycie

Od rosyjskiej inwazji na Ukrainę w ukraińskich portach nadal tkwi 331 marynarzy z różnych państw świata. Uwięzieni na swoich statkach muszą walczyć o dostęp do żywności i opieki medycznej – poinformował portal Foreign Policy.
28.12.2022

SBU nakłada areszt na tony rudy żelaza ukrywanej w ukraińskich portach

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała we wtorek o wykryciu partii 160 tys. ton rudy żelaza, przechowywanej w portach ukraińskich, a należącej do firmy rosyjskiego oligarchy Aliszera Usmanowa. Na mienie, warte prawie 49 mln USD, nałożono areszt.
27.12.2022

Zatwierdzenie kolejnych sankcji opóźniane przez dyskusję o portach

W czwartek Unia Europejska uzgodniła dziewiąty pakiet sankcji wobec Rosji. Jego zatwierdzenie było kilkukrotnie opóźniane przez spory o to, czy UE powinna ułatwiać eksport rosyjskich nawozów przez europejskie porty, mimo że firmy nawozowe są własnością objętych sankcjami oligarchów.
16.12.2022

Żegluga na Pacyfiku na mieliźnie. Zamówienia USA w Chinach spadły o 40%. W Polsce mamy wzrosty w eksporcie i imporcie

Odwołania rejsów, zmiany rozkładów w serwisach oceanicznych, konsolidacja ładunków przez operatorów oceanicznych już jest widoczna w grudniu br. A sztormowe czasy czekają importerów amerykańskich w styczniu 2023 r. Już wiadomo, że zamówienia USA w Chinach spadły o 40%. Chińskie fabryki są zamykane dwa tygodnie wcześniej niż zwykle przed chińskim Nowym Rokiem.
13.12.2022

Soboń: potrzebujemy więcej węgla nie tylko ze względu na wysokie ceny gazu

Wiceminister finansów Artur Soboń podkreślił, że kraj potrzebuje więcej węgla nie tylko ze względu na wysokie ceny gazu, ale też dlatego, że węgiel nie może być dzisiaj importowany z Rosji.
25.11.2022

Porty UE w górę, ale wciąż niżej, niż przed pandemią. Gdańsk na 14-tym miejscu

W 2021 roku w portach Unii Europejskiej dokonano przeładunków o wolumenie 3,5 mld ton. Stanowi to wzrost o 4 proc. w porównaniu do 2020 r., jednak po spowodowanym pandemią spadku o 7 proc. w ubiegłym roku w stosunku do 2019 r. Oznacza to, że przeładunki w 2021 r. były wciąż mniejsze, niż w 2019 r.
19.11.2022

Rekordowa umowa Royal Caribbean i Portu Miami

Royal Caribbean podpisało rekordową, 50-letnią umowę z „rejsową stolicą świata” - hrabstwem Miami-Dade. Warunki porozumienia są korzystne zarówno dla hrabstwa, jak i dla firmy wycieczkowej, która od ponad półwiecza ma port macierzysty w Miami.
18.11.2022

Porty Zatoki Perskiej. Analiza aktualnej sytuacji portowo-żeglugowej w regionie

Zatoka Perska zwana również Zatoką Arabską lub Irańską to obszar morski pomiędzy Półwyspem Arabskim a wybrzeżem Iranu, oddzielony od Zatoki Omańskiej i Oceanu Indyjskiego Cieśniną Hormuz. Cieśnina w najwęższym miejscu ma 54 km szerokości (29 mil morskich). Jest to strategiczne przejście żeglugowe, którego zablokowanie skutkowałoby zamknięciem całego ruchu z i do zatoki, a w dalszej konsekwencji poważną niestabilnością gospodarek zarówno znajdujących się tutaj krajów, jak również i całej światowej ekonomii.
15.11.2022

Portugalskie porty towarowe w aglomeracji Lizbony i Porto zmodernizuje turecki Yilport

Turecka firma Yilport zainwestuje około 168 mln euro w modernizację portów w aglomeracji Lizbony i Porto. Przedsięwzięcie ma usprawnić handel morski pomiędzy Portugalią a resztą Europy, Afryką i obiema Amerykami.
11.11.2022

Ekspert PKN Orlen: możliwości przesyłu ropy w Europie zbyt małe

Możliwości przesyłu ropy naftowej w Europie są już zbyt małe. W portach ARA wolumeny paliw są niewystarczające, a dostawy z USA incydentalne. Finalne produkty dla klienta będą droższe - ocenił we wtorek ekspert zarządu PKN Orlen ds. operacyjnych Arkadiusz Kamiński.
08.11.2022

MKiŚ: zakontraktowano ponad 90 proc. planowanego do zakupu węgla z importu

Zakontraktowano już ponad 90 proc. węgla z importu, planowanego do zakupu do grudnia tego roku. To surowiec głównie z RPA, Australii, Kolumbii i Kazachstanu – poinformowała w piątek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
04.11.2022

Chińczyk w końcu w niemieckim porcie. Czy europejskie porty mają się czego obawiać?

Chińskie udziały w portach obejmują cały świat, ale to właśnie najnowsza inwestycja COSCO w hamburski terminalu kontenerowym Tollerot stanowi temat dyskusji ostatnich dni.
02.11.2022

Słynny bokser aresztowany za przemyt 22 ton kokainy na pokładach statków MSC

W nowym zwrocie w toczącej się od dłuższego czasu sprawie przemytu narkotyków z udziałem kontenerowców należących do Mediterranean Shipping Company (MSC), amerykańskie władze federalne poinformowały o postawieniu w stan oskarżenia i aresztowaniu jednego z głównych sprawców stojących za tym procederem.
01.11.2022

Morski eksport zbóż z Ukrainy znów zablokowany

Ukraina nie może eksportować zboża z powodu zamknięcia przez Rosję "korytarza zbożowego"; statek Ikaria Angel z ładunkiem zboża dla Etiopii nie mógł wypłynąć w niedzielę z ukraińskiego portu - poinformował minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
30.10.2022

Ukraina. Ministerstwo infrastruktury: zablokowanych 218 statków uczestniczących w transporcie zboża

Ruch 218 statków uczestniczących w tzw. inicjatywie zbożowej jest zablokowany - poinformowało w niedzielę ministerstwo infrastruktury Ukrainy. Wcześniej Rosja ogłosiła zawieszenie udziału w umowie.
30.10.2022

Olaf Scholz przeforsował umowę portową z Chinami wbrew mnistrom

Kanclerz Olaf Scholz przeforsował umowę portową z Chinami wbrew radom i woli wszystkich zaangażowanych ministrów i władz. "Takie działanie kanclerza jest bezprecedensowe", to nie zdarzyło się nigdy wcześniej - mówi w rozmowie z dziennikiem "Bild" ekspert ds. Chin z Uniwersytetu w Kilonii.
27.10.2022

W okresie I-IX w portach przeładowano 83,7 mln ton ładunków, wzrost o 18,5% rdr

W okresie I-IX w portach przeładowano 83,7 mln ton ładunków, co oznacza wzrost o 18,5 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny.
25.10.2022

Po trzech kwartałach 2022 - porty Szczecin i Świnoujście z dodatnim wynikiem operacyjnym

Zespół portów Szczecin-Świnoujście podsumował wyniki przeładunków po trzech kwartałach br. Te są o 7,5 proc. lepsze aniżeli w analogicznym czasie ub. roku. Operatorzy portowi w okresie styczeń-wrzesień br. obsłużyli prawie 26,7 mln ton ładunków.
19.10.2022

Pandemia covid-19 ujawniła trzy luki w rozwoju portów

Zgodnie z najnowszym raportem Międzynarodowego Stowarzyszenia Portów i Przystani (IAPH), pandemia koronawirusa nie tylko odbiła się na sytuacji portów morskich, ale ukazała trzy luki w ich rozwoju.
18.10.2022

Luki w portach. Pandemia i wojna obnażyły słabe punkty w globalnej infrastrukturze portowej i transporcie morskim

IAPH zidentyfikował luki w zakresie odporności portów na zakłócenia w łańcuchach dostaw, cyfryzacji i zaawansowania procesu dekarbonizacji w portach. Na marginesie znalazły się luki w zarządzaniu, harmonizacji działań, marketingu, bezpieczeństwie antyterrorystycznym i dzisiaj najważniejszym: odporności portów na ataki militarne.
11.10.2022

Rejs z GospodarkaMorska.pl i konferencja na morzu 2022. Energia z farm na Bałtyku coraz bliżej [WIDEO]

Rozmowy o „zielonej" energii, budowie offshore na Bałtyku i udziale polskiego local content, współpracy stoczni i armatorów, a także o finansowaniu branży morskiej, były częścią drugiego Rejsu z GospodarkaMorska.pl, który odbył się na promie Nova Star dzięki uprzejmości Polferries.
10.10.2022

Sea-Intelligence: kongestie spadły o połowę

Najnowszy raport duńskiej firmy Sea-Intelligence podaje, że w porównaniu do stycznia 2022 problemy z kongestiami w portach zostały zmniejszone o połowę.
07.10.2022

ONZ pracuje nad przedłużeniem porozumienia w sprawie eksportu ukraińskich zbóż

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres i jego zespół pracują nad przedłużeniem porozumienia w sprawie eksportu ukraińskich zbóż przez Morze Czarne; umowa może wygasnąć w listopadzie - przekazał w piątek rzecznik organizacji Stephane Dujarric.
07.10.2022

Norwegia. Rząd ogranicza dostęp do portów rosyjskim statkom rybackim

Rząd Norwegii ogłosił w czwartek decyzję o ograniczeniu dostępu do portów rosyjskim statkom rybackim. Kutry i trawlery z Rosji będą mogły zawijać tylko do Kirkenes, Batsfjord oraz Tromso na północy kraju, gdzie mają być poddawane kontroli.
06.10.2022

Zboża w 2022/2023. 25 mln ton mniej gruboziarnistych. 14,5 mln ton więcej soi. 5,7 mln ton więcej pszenicy

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) opublikował we wrześniu swoją najnowszą globalną prognozę eksportu zboża na nadchodzący sezon 2022/23 i skorygował prognozy.
03.10.2022

Korupcja w porcie i na morzu. Prawie 3 bln USD haraczu rocznie płacą operatorzy statków w portach

W ciągu zaledwie kilku miesięcy br. Morska Sieć Antykorupcyjna zebrała ponad 50 tys. zgłoszeń o korupcyjnych żądaniach na całym świecie. To rekordowe dane w ciągu ostatnich 10 lat, Dane zebrano z ponad 1000 portów w ponad 150 krajach używając anonimowego systemu zgłaszania incydentów.
02.10.2022

Porty brytyjskie w dobie wielkich zmian. Analiza aktualnej sytuacji portowo-żeglugowej w regionie

Branża portowa w Wielkiej Brytanii to bardzo istotna i ważna gałąź całej gospodarki, co wynika nie tylko z historii i tradycji, ale również i współczesnych wymogów oraz oczekiwań biznesowych. Świadczy o tym, to że 95% towarów powiązanych z gospodarką Zjednoczonego Królestwa obsługiwanych jest właśnie drogą morską.
16.09.2022

Baltic Ports Conference 2022 [WIDEO]

Po trzech latach międzynarodowa konferencja Baltic Ports Conference powróciła do klasycznej formuły. Tym razem impreza, na której pojawili się przedstawiciele większości portów o znaczeniu regionalnym na Bałtyku, odbyła się w Porcie Gdynia.
08.09.2022

Premier: zamówionego węgla mamy bardzo dużo, wąskim gardłem są porty"

Zamówionego węgla mamy bardzo dużo, ale wąskim gardłem jest dystrybucja po Polsce - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z mieszkańcami gminy Brańsk. Dodał, że nie ma magicznej różdżki, która by zbiła ceny węgla do poziomu z ubiegłego roku.
05.09.2022

Litwa i Tajwan mogą wymienić się doświadczeniami przy budowie morskich farm wiatrowych

Zwiększenie przepływu ładunków między portami w Kłajpedzie i na Tajwanie, a także zacieśnienie współpracy między nimi, były jednym z głównych tematów ubiegłotygodniowej wizyty przedstawicieli litewskiego ministerstwa transportu i komunikacji oraz przemysłu w Tajwanie. Litwini chcą również wymieniać doświadczenia z Tajwanem przy budowie morskich farm wiatrowych.
23.08.2022

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt łączą siły w rozwoju biznesu morskiego. Polska ma potencjał, by włączyć się w ten proces

Przedstawiciele Ministerstw Energii i Infrastruktury ZEA oraz Transportu Egiptu odbyli niedawno spotkanie przy okazji Zgromadzenia Ogólnego Arabskiej Akademii Nauki, Technologii i Transportu Morskiego, w którym wzięło udział około 20 państw arabskich.
21.08.2022

Anna Moskwa: węgiel płynie, porty dadzą radę

Węgiel płynie, wszystkie potrzebne ilości węgla są już zakontraktowane, a teraz wdrażamy operację logistyczną, aby ten węgiel rozwieźć po kraju – powiedziała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
17.08.2022

Kontenery w zautomatyzowanych portach. PSA International i DCT poprowadzą porty na Bałtyku nowym kursem?

Terminale kontenerowe warto automatyzować, a inwestycja w automatyzację przeładunku pojemników zwraca się w czasie około 5 lat wynika z wnikliwych badań eksploatacji 63 portów kontenerowych przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetów w Kaliforni, Gandawie i Anwerpii oraz Pireusie.
15.08.2022

Porty kontenerowe Chin zdominowały globalny rynek

Terminale kontenerowe w Chinach przeładowały 142,3 mln TEU w ciągu pierwszych 6 miesięcy 2022 r., co oznacza wzrost o 3 procent rok do roku. Największy obroty w czerwcu zanotowano w Szanghaju, rejestrując przeładunki równoważne 3,79 mln TEU.
11.08.2022

Transport kombinowany szansą na dekarbonizację. Europa Środkowa i Wschodnia na marginesie potrzeb?

Europejski Zielony Ład promuje przeniesienie 75 proc. śródlądowego transportu drogowego na transport kolejowy i śródlądowe drogi wodne. Jest to szczególne wyzwanie dla portów i transportu morskiego, bowiem w praktyce oznacza to korzystanie z transportu intermodalnego.
07.08.2022

Z portów Ukrainy wypłynęła kolejna grupa statków z ukraińskim zbożem

Z portów nad Morzem Czarnym, w Odessie i Czornomorsku wypłynęły w niedzielę cztery statki transportujące prawie 170 tys. ton ukraińskiej produkcji rolnej - przekazał minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
07.08.2022

Kongestie w portach po raz n-ty. Kiedy koniec zatłoczenia w portach?

Zatłoczenie w portach nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, zaś uczestnicy morskiego łańcucha dostaw znaleźli się w niekończącym się cyklu wyzwań logistycznych.
04.08.2022

ONZ. Amb. Szczerski: Nie możemy ufać Rosji w sprawie porozumienia o morskim eksporcie zboża z Ukrainy

Rosja nie może być traktowana jako wiarygodny partner i trudno ufać w jej szczerość w obliczu ataków na Odessę - powiedział w piątek ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa dotyczącym porozumienia w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiego zboża drogą morską.
29.07.2022

Premier: możemy w niewielkim wymiarze pomóc w tranzycie zboża z Ukrainy

Polska nie jest w stanie przewieźć takiej ilości ukraińskiego zboża, jaką chciałyby kupić Afryka Północna i Bliski Wschód; możemy pomóc w niewielkim wymiarze w tranzycie – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.
29.07.2022

ONZ: mamy nadzieje, że pierwszy statek ze zbożem wypłynie z Ukrainy w piątek

Zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Martin Griffiths wyraził w czwartek nadzieję, że pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynie w piątek z jednego z czarnomorskich portów na Ukrainie. Wyjaśnił, że nadal omawiane są "kluczowe" szczegóły, dotyczące bezpiecznego ruchu statków.
28.07.2022

Najbliższe dni pokażą, czy umowa ws. wznowienia pracy portów to blef Rosji - powiedział Ardanowski

Najbliższe dni pokażą, czy umowa ws. wznowienia pracy portów nad Morzem Czarnym to blef ze strony Rosji, która chce pokazać, że problem głodu na świecie to nie jest jej wina - powiedział w poniedziałek szef prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski.
25.07.2022

Trwają przygotowania do wznowienia pracy portów, m.in. w Odessie

Trwają przygotowania do wznowienia pracy portów Odessa, Czarnomorsk i Piwdenny nad Morzem Czarnym – poinformowała w sobotę wieczorem Administracja Portów Morskich Ukrainy na Facebooku. Port w Odessie w sobotę zaatakowali rakietami Rosjanie.
25.07.2022

Morawiecki: chcemy odbudowywać przemysł stoczniowy, morski i portowy

Jeżeli Polacy powierzą nam stery rządów w przyszłym roku, to w pierwszej piątce moich priorytetów będzie pełna odbudowa przemysłu stoczniowego - zapewniał premier Mateusz Morawiecki w sobotę na spotkaniu z mieszkańcami Wejherowa.
23.07.2022

Zełenski o porozumieniu ws. zboża: możemy wznowić pracę portów

Dzięki podpisaniu w piątek porozumienia w sprawie odblokowania ukraińskich portów Ukraina będzie mogła wznowić ich pracę i zdobędzie dla nich niezbędną ochronę – ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w internecie.
22.07.2022

ARP: w czerwcu historycznie wysoki poziom indeksów węglowych w zachodnioeuropejskich portach

W czerwcu indeksy obrazujące ceny węgla energetycznego w zachodnioeuropejskich portach osiągnęły historycznie wysoki poziom 424,18 dolarów za tonę - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu. Na międzynarodowym rynku czerwiec był kolejnym miesiącem szukania alternatywy dla surowców z Rosji.
12.07.2022

USA. "WSJ": kradzione zboże z Ukrainy trafia m.in. do portów w Syrii i Turcji

Proceder systematycznego wywozu setek tysięcy ton ukraińskiego zboża przez Rosjan trwa co najmniej od marca, a statki ze skradzionymi plonami były rozładowywane w portach w Turcji i Syrii - wynika z opublikowanego w czwartek śledztwa dziennikarzy "Wall Street Journal".
07.07.2022

Ukraina. Doradca szefa MSW: do końca wojny nie ma szans na odblokowanie portów

Nie ma szans na odblokowanie ukraińskich portów do końca wojny z Rosją – ocenił w czwartek doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko w wywiadzie dla telewizji Espreso.
07.07.2022

Kongres Morski w Szczecinie. "Funkcjonowanie portów jest dziś kluczowe dla bezpieczeństwa kraju" [WIDEO]

9. Międzynarodowy Kongres Morski trwał przez dwa dni (29-30 czerwca) w Szczecinie. Podczas tego ważnego wydarzenia dyskutowano m.in. na temat rozwoju projektów infrastrukturalnych związanych z dostępem do portów morskich, od strony morza i lądu. Nie zabrakło dyskusji o stoczniach, szeroko pojętym offshore, jak i śródlądowych drogach wodnych, połączeniach drogowych i kolejowych. O najbliższe wyzwania zapytaliśmy polityków i szefów firm z branży morskiej.
03.07.2022

UNCTAD: Wojna na Ukrainie zakłóca globalne łańcuchy dostaw

Główne porty w Europie zmagają się z kryzysem zdolności magazynowania z powodu nagromadzenia ładunków z Rosji i Ukrainy. Sytuacja ta zakłóciła operacje transportu kontenerowego i spowodowała, że globalne łańcuchy wartości znalazły się w rozsypce, stwierdza UNCTAD.
02.07.2022

Prasa: osiągnięto konsensus w sprawie utworzenia "centrum operacyjnego" w Stambule, zajmującego się eksportem zboża z Ukrainy

Dyrektor ds. komunikacji w kancelarii prezydenta Turcji Fakhrettin Altun poinformował w poniedziałek, że osiągnięto konsensus w sprawie utworzenia "centrum operacyjnego", zajmującego się eksportem zboża z Ukrainy - donosi włoski dziennik "Il Messaggero".
28.06.2022

Dworczyk: jesteśmy głównym szlakiem transportowym dla ukraińskich produktów

Po zamknięciu portów na Morzu Czarnym jesteśmy głównym szlakiem transportowym dla ukraińskich produktów - powiedział we wtorek Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
21.06.2022

Niemcy planują pierwszy odbiór LNG na początku 2023 roku

Niemcy planują rozpocząć odbiór gazu dostarczanego drogą morską na początku 2023 roku - powiedział kanclerz Olaf Scholz podczas konferencji prasowej w Wilnie.
20.06.2022

Szef MSZ Litwy: żeby otworzyć porty czarnomorskie, potrzebny jest sprzęt wojskowy

Do odblokowania ukraińskich portów nad Morzem Czarnym i umożliwienia eksportu ukraińskiego zboża niezbędny jest sprzęt wojskowy - ocenił szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis w poniedziałek przed posiedzeniem unijnych ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu.
20.06.2022

Ustawa o odbiorze odpadów ze statków z podpisem prezydenta

Prezydent podpisał ustawę o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP. Ustawa rozszerza zakres definicji odpadów ze statków, a także reguluje kwestię odbioru tych nieczystości.
13.06.2022

Ukraina. Związek handlarzy produktami rolnymi: Turcja jest za słaba, by zagwarantować eksport zboża z kraju

Turcja jest zbyt słaba, by zagwarantować bezpieczny eksport ukraińskiego zboża - powiedział w środę Serhij Iwaszczenko, szef ukraińskiego związku zawodowego handlarzy zbożem (UGA). Tego dnia w Ankarze odbyło się spotkanie szefów dyplomacji Turcji i Rosji, a jednym z jego tematów była blokada eksportu ukraińskich produktów rolnych.
08.06.2022

Premier Ukrainy: międzynarodowe instytucje powinny naciskać na Rosję, by odblokowała porty

ONZ, Światowa Organizacja Handlu i inne instytucje międzynarodowe powinny wywierać nacisk na Rosję, by odblokowała porty i pozwoliła utworzyć drogę dla okrętów z ukraińskim zbożem – powiedział w środę premier Ukrainy Denys Szmyhal.
01.06.2022

Szef MSZ Ukrainy: potrzebna międzynarodowa operacja na Morzu Czarnym, by odblokować zboże

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział włoskiemu dziennikowi "La Repubblica", że eksport ukraińskiego zboża można by najlepiej odblokować poprzez międzynarodową operację na Morzu Czarnym z udziałem okrętów, które rozminują jego wody i będą eskortować transporty. Zacząć trzeba od Odessy - dodał.
31.05.2022

Były doradca armii USA: Ukraina, by odblokować swoje porty, powinna dostać więcej rakiet i ciężkiego uzbrojenia

Ukraina, by przepędzić część rosyjskiej floty i odblokować swoje porty, powinna dostać więcej rakiet i ciężkiego uzbrojenia - ocenił w rozmowie z telewizją Sky News były doradca armii amerykańskiej Mark Voyger.
31.05.2022

Zełenski rozmawiał z Erdoganem o odblokowaniu ukraińskich portów

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek, że rozmawiał z przywódca Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem o zagrożeniach dla bezpieczeństwa żywnościowego, stworzonych przez Rosję i o sposobach odblokowania portów ukraińskich.
30.05.2022

Jak konflikt rosyjsko-ukraiński zmienia rynek surowców

Konflikt rosyjsko-ukraiński zmienił krajobraz na globalnym rynku surowców. Zniszczone huty na Ukrainie, embargo na rosyjską ropę, wzrost znaczenia LNG, to wybrane przykłady globalnej układanki będące skutkiem rosyjskiej agresji.
23.05.2022

Johnson rozmawiał z Zełenskim o blokadzie ukraińskich portów

Wielka Brytania zwiększy wysiłki w celu odblokowania ukraińskich portów, tak aby Ukraina mogła znowu eksportować żywność - zapewnił brytyjski premier Boris Johnson w rozmowie, którą w niedzielę wieczorem odbył z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
23.05.2022

Doradca Zełenskiego: Rosja stawia żądania za odblokowanie portów

Rosjanie zaczęli mówić o zdjęciu nałożonych na nich zachodnich sankcji, więc musimy zacisnąć im pętlę - stwierdził w czwartek doradca w kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
19.05.2022

Boris Johnson rozmawiał z Zełenskim o pomocy wojskowej i skutkach blokady portów

Brytyjski premier Boris Johnson rozmawiał w czwartek z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o dalszej pomocy wojskowej dla tego kraju oraz zagrożeniu dla bezpieczeństwa żywnościowego wskutek rosyjskiej blokady ukraińskich portów - poinformowało Downing Street.
19.05.2022

Rosja się targuje: odblokowanie ukraińskich portów za zrewidowanie sankcji

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych stwierdził, że kryzys żywnościowy nie jest spowodowany blokadą ukraińskich portów a nałożonymi na Moskwę przez USA i UE sankcjami.
19.05.2022

Porty morskie Bałtyku i Morza Północnego ożywi Incone60. Stepnica, Władysławowo i Elbląg na morskim szlaku

W samo południe do nabrzeża polskiego portu we Władysławowie dobił sprawnie duński statek Anita Hagedorn pod niemiecką banderą. To silny akcent projektu Incone60, którego liderem jest Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego, a partnerami są małe porty z Polski, Litwy i Belgii.
18.05.2022

Kowalczyk: Polska nie ma możliwości przewozu 5 mln ton ukraińskiego ziarna miesięcznie

Polska nie ma możliwości technicznych przewozu 4-5 mln ton zbóż miesięcznie ukraińskiego ziarna, sukcesem byłby transport 1-2 mln ton zbóż - mówił na konferencji prasowej w poniedziałek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
17.05.2022

Senackie komisje za regulacją ograniczającą zanieczyszczanie Bałtyku przez statki w portach

Senackie komisje środowiska oraz infrastruktury poparły bez poprawek ustawę, która ma ograniczyć zanieczyszczenie Bałtyku przez statki wpływające do portów.
17.05.2022

Przez rumuńskie porty przeszło już ponad 120 tys. ton zboża z Ukrainy

Z rumuńskich portów wypłynęło już ponad 120 tys. ton zboża z Ukrainy od czasu najazdu Rosji na ten kraj - oszacował w poniedziałek rząd w Bukareszcie.
16.05.2022

Białoruskie wojsko nie skorzysta z łotewskich portów

Łotwa od 10 maja rozwiązała umowę z Białorusią, która umożliwiała bezpośredni transport koleją wojskowych ładunków z Białorusi przez łotewskie porty do krajów trzecich – poinformował łotewski portal Delfi w niedzielę.
15.05.2022

Zełenski: zmusimy Rosjan do opuszczenia naszego morza

Krok po kroku zmuszamy rosyjskich okupantów do opuszczenia ukraińskiej ziemi, zmusimy ich także do opuszczenia ukraińskiego morza - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w sobotę wieczorem w mediach społecznościowych.
15.05.2022

UE chce ułatwić eksport zboża z Ukrainy na światowe rynki przez europejskie porty

Unia Europejska po zablokowaniu przez Rosję ukraińskich portów czarnomorskich, z obawy przed niedoborami dostaw żywności, chce ułatwić Ukrainie eksport zbóż na światowe rynki. Miałyby one być wysyłane poprzez unijne porty i składowane na terytorium UE. W czwartek Komisja Europejska przedstawiła plan działań w tej sprawie.
12.05.2022

Komisja sejmowa za projektem ograniczającym zanieczyszczanie Bałtyku przez statki w portach

Posłowie z sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej opowiedzieli się za przyjęciem z poprawkami projektu ustawy ograniczającej zanieczyszczenie Bałtyku przez statki wpływające do portów.
11.05.2022

Ministerstwo Infrastruktury: porty i przewoźnicy zainteresowani współpracą z Ukrainą

Współpraca kolejowa, transport drogowy, korytarze logistyczne oraz bieżąca sytuacja geopolityczna były tematami rozmów ministrów infrastruktury Polski i Ukrainy, które odbyły się we wtorek w Medyce - poinformowało w środę Ministerstwo Infrastruktury.
11.05.2022

Hiszpańskie media: sankcje wobec Rosji nie są przestrzegane w portach

Sankcje nakładane przez Unię Europejską na Rosję za jej inwazję na Ukrainę nie działają w portach Hiszpanii - twierdzą media w tym kraju, odnotowując, że po wprowadzeniu ich w kwietniu rosyjskie towary wciąż docierają drogą morską do państw UE.
09.05.2022

Ukraina. Szmyhal: Rosja, blokując nasze porty, chce wywołać kryzys żywnościowy i uchodźczy

Blokada ukraińskich portów przez Rosję to świadome działanie, mające wywołać kryzys żywnościowy na świecie i uchodźczy w Europie – ocenił w poniedziałek premier Ukrainy Denys Szmyhal.
09.05.2022

Norweskie porty zamknięte dla ruchu rosyjskiego

Norwegia zamknęła porty morskie dla rosyjskiego ruchu towarowego, wyjątkiem są statki rybackie, które będą mogły funkcjonować na starych zasadach.
04.05.2022

Produkcja i handel bliżej klienta. Szansa dla polskich portów i stref gospodarczych

Jednym z najważniejszych ustaleń badania Economist Impact 2022 Trade in Transition jest to, że w wyniku zakłóceń łańcucha dostaw wywołanych pandemią, firmy skoncentrują się na dywersyfikacji dostawców. Badanie przeprowadzono w okresie październik i grudzień 2021.
03.05.2022

Prezes Portu Gdańsk na EKG: ukraińskie towary płyną w świat z Gdańska [WIDEO]

Wojna w Ukrainie, sankcje i 80 proc. spadek obrotów na Nowym Jedwabnym Szlaku zaburzyły łańcuchy dostaw i wymusiły radykalne zmiany w spedycji towarów. To wyzwanie, ale i szansa dla Gdańska, drugiego pod względem ilości przeładunków portu na Bałtyku. „Jesteśmy portem, który będzie zabezpieczał logistykę drogą morską dla Ukrainy” – mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.
26.04.2022

EKG: polskie porty wspomogą Ukrainę w eksporcie zboża na światowe rynki

Sytuacja wojny w Ukrainie stawia przed polskimi portami nowe wyzwania, ale i szanse, związane z pomocą państwu ukraińskiemu w wyeksportowaniu zasobów zboża, które zostały zgromadzone po ostatnich zbiorach – powiedział Sławomir Michalewski, wiceprezes zarządu ds. finansowych, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Port Gdańsk jest drugim pod względem przeładunku portem na Bałtyku.
26.04.2022

Jedna piąta kontenerowców utknęła w kongestiach

Firma analityczna Windward wskazuje, że jedna piąta wszystkich kontenerowców na świecie utknęła w portowych kongestiach. Zdecydowana większość z nich w Chinach.
22.04.2022

Reuters: rosyjskie porty czekają nawet 90-procentowe spadki

Agencja Reuters podaje, rosyjskie porty przygotowują się na kolosalny wręcz spadek przeładunków oraz niedobór kontenerów.
16.04.2022

Miasta przyjazne dla shippingu. Globalizacja zwycięża "deglobalizację"

Ateny, Singapur i Tokio to pierwsza trójka miast, w których firmy żeglugowe czują się najlepiej. Jednak najwięcej zarządów, pod względem wielkości flot, znajduje się w Pekinie, Oslo i Imbari – wynika z raportu „The Leading Maritime Cities of The World 2022” opracowanego przez norweskie firmy Menon Economics i DNV. Niestety w analizie nie znalazło się żadne miasto z Polski, a z Regionu Morza Bałtyckiego wyróżniona została Kopenhaga.
13.04.2022

Rewolucja w rosyjskich portach Bałtyku - czy grozi im upadek?

Federacja Rosyjska posiada na Bałtyku kilka kluczowych węzłów portowych, stanowiących strategiczne punkty logistyczne w zachodniej części Rosji. To przez nie do tej pory odbywał się import oraz eksport znaczącej ilości dóbr ważnych dla dominującej na tle całego kraju jego europejskiej części. Rocznie obsługiwano w nich około kilkadziesiąt milionów ton różnorodnych ładunków, głównie masowych: suchych i płynnych. Jak wojna Rosji z Ukrainą przełoży się na kondycję portów rosyjskich na Bałtyku?
12.04.2022

Sankcje i miny zmienią szlaki short sea shipping w Europie [GALERIA]

Napaść Rosji na Ukrainę wpłynęła nie tylko na globalne łańcuchy dostaw. W Europie drastycznie zmienił się układ połączeń short sea shipping. Morze Czarne praktycznie wypadło z gry.
11.04.2022

UE: nowe sankcje, m.in. zakaz wstępu do unijnych portów dla rosyjskich statków

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zapowiedziała nowy pakiet unijnych sankcji na Rosję. Pośród nich znalazł się m.in. zakaz wstępu do portów UE dla statków rosyjskich i obsługiwanych przez Rosję.
05.04.2022

Blokada unijnych portów? Ministrowie ds. transportu chcą zakazu wykonywania przewozów towarów z i na terytorium Rosji i Białorusi

List ministrów ds. transportu Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do komisarz UE ds. transportu A. Vălean ws. zakazu wykonywania przewozów towarów z i na terytorium Rosji i Białorusi.
23.03.2022

Nowe bolączki globalnego łańcucha dostaw. Konflikt rosyjsko-ukraiński i koronawirus w chińskich portach

Globalny łańcuch dostaw jest zaplątany niczym węzeł gordyjski, który nie daje się rozwiązać od pojawienia się pandemii koronawirusa. Prócz kolejnych restrykcji koronawirusowych w Chinach dochodzą problemy ukraińskiego i rosyjskiego eksportu spowodowane konfliktem.
22.03.2022

Rau: brak konsensusu w sprawie blokady portów dla Rosji

Polska chce objęcia sankcjami 13 podmiotów kompleksu przemysłowo-wojskowego w Rosji, który pracuje bezpośrednio dla tych oddziałów rosyjskich, które są aktywne zbrojnie w Ukrainie - poinformował minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Dodał, że państwa w Europie mają rozbieżne zdania na temat blokady portów dla rosyjskich statków.
21.03.2022

Reuters: Brak eksportu zbóż przez porty może kosztować Ukrainę 6 mld dolarów

Ukraina może stracić 6 miliardów dolarów wpływów z eksportu zboża. Jest to skutek blokady portów przez siły rosyjskie, które uniemożliwiają sprzedaż milionów ton pszenicy i kukurydzy - przekazał w poniedziałek Reuters.
21.03.2022

Wszystkie porty nad Morzem Czarnym i Azowskim zamknięte dla statków

Wszystkie porty położone nad Morzem Czarnym i Morzem Azowskim zostały tymczasowo zamknięte dla statków, które chciałyby z nich wypłynąć lub do nich wpłynąć - poinformowało w poniedziałek ukraińskie ministerstwo infrastruktury.
21.03.2022

Morawiecki chce blokady portów morskich oraz zakazu wpływania statków pod rosyjska banderą

Do kolejnych sankcji i zablokowania handlu z Rosją i wymiany towarowej z tym krajem lądem i droga morską wezwał ponownie Komisję Europejską w sobotę premier Mateusz Morawiecki.
19.03.2022

Szef MSZ Ukrainy: zamknijcie porty dla Rosjan, bojkotujcie działające tam firmy, nałóżcie nowe sankcje

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że świat stoi u progu czwartej rundy międzynarodowych sankcji gospodarczych na Rosję w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę.
14.03.2022

Rosja była największym partnerem handlowym niemieckich portów morskich w 2021 roku

Obecne sankcje przeciwko Rosji będą miały prawdopodobnie znaczący wpływ na niemiecki transport morski. Jak podał Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), od stycznia do listopada 2021 roku najważniejszym partnerem handlowym niemieckich portów morskich była Federacja Rosyjska.
12.03.2022

Portowi Solidarnościowcy nie chcą obsługiwać rosyjskich statków

Krajowa Sekcja Portów Morskich NSZZ „Solidarność” wystosowała do premiera Morawieckiego list otwarty, w którym wzywa do zakazania wejść rosyjskich statków do polskich portów.
09.03.2022

Litwa chce zamknąć swoje porty dla rosyjskich statków

Litewski rząd ma podjąć w środę decyzję w sprawie wprowadzenia zakazu zawijania rosyjskich statków do litewskich portów w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę - poinformował Reuters, powołując się na agencję informacyjną krajów bałtyckich BNS.
02.03.2022

Czy połączenia z rosyjskimi portami zostaną zerwane?

Ministerstwo infrastruktury Ukrainy zaapelowało o zerwanie morskich połączeń z portami Rosji oraz zaprzestanie obsługi rosyjskich statków w zagranicznych portach.
02.03.2022

Ukraiński minister obrony chce zamknięcia "światowych portów" dla rosyjskich jednostek

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow oczekuje reakcji zagranicznych partnerów na zablokowanie przez Rosję części Morza Czarnego i Azowskiego w związku z manewrami. Wezwał, by rosyjskie jednostki nie mogły wpływać do "światowych portów".
10.02.2022

Resort infrastruktury powoła zespół ds. wypracowania porozumienia na rzecz funkcjonowania i rozwoju portów morskich

Ministerstwo Infrastruktury podjęło decyzję o powołaniu zespołu ds. wypracowania porozumienia sektorowego na rzecz funkcjonowania i rozwoju polskich portów morskich o znaczeniu regionalnym i lokalnym – przekazał z-ca dyr. Departamentu Gospodarki Morskiej w resorcie infrastruktury Paweł Krężel.
27.01.2022

Od Ever Given do Omicrona. Podsumowanie 2021 roku w sektorze morskim

Zeszłoroczny rok był kolejnym rokiem sektora morskiego naznaczonego pandemią Covid-19. Globalny łańcuch dostaw był zaplątany niczym pajęczyna; kryzys kontenerowy, zatory portowe, restrykcje koronawirusowe sprawiły, że na brak problemów branża nie mogła narzekać.
16.01.2022

Giganci wybierają mało znane porty - Mercedes Benz znajduje wytchnienie od zatorów na zachodnim wybrzeżu w Baltimore

Ponad 1800 pojazdów Mercedes Benz przybyło do portu w Baltimore na pokładzie zarejestrowanego w Wielkiej Brytanii samochodowca Noble Ace.
27.12.2021

Szczecin-Świnoujście: w skali roku wzrosty

Choć na pełne roczne statystyki jeszcze za wcześnie, Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście poinformował, że należy się spodziewać dodatnich wyników przeładunkowych w skali roku.
12.12.2021

Masa towarów obsługiwanych przez porty UE spadła o 7 proc. w 2020 roku

Koronawirus uderzył w przeładunki w europejskich portach. Jak poinformowała Komisja Europejska, w ubiegłym roku wielkość przeładunków spadła do poziomów z 2015 roku. Przedstawiamy wyniku Eurostatu.
11.12.2021

Chińskie porty odmawiają przyjęcia litewskich towarów

Spór dyplomatyczny między Litwą i Chinami przeniósł się do portów. Litewskie media podały, że Chińczycy odmówili przyjęcia produktów litewskich firm.
06.12.2021

MFW a Krajowy Plan Odbudowy – stocznie i porty

Ostatnio, szczególnie w środowisku związanym z Morską Energetyką Wiatrową na polskich obszarach morskich, pojawiają się głosy, iż zarówno dla branży stoczniowej, jak i infrastruktury terminalowej, związanej z branżą offshore, remedium jest Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO). Czy na pewno jest to realne biorąc pod uwagę obecną sytuację? Autorzy, w niniejszym artykule pragną dokonać analizy, czy faktycznie KPO jest instrumentem finansowym, który w deklarowanej przez interesariuszy, niedalekiej przyszłości, pozwoli
27.11.2021

DP World rozwinie porty morskie w Indonezji

Nowo utworzony fundusz majątkowy Indonezji podpisał umowę z dubajskim operatorem portowym DP World na rozwój portów morskich w największej gospodarce Azji Południowo-Wschodniej.
02.11.2021

Analitycy: kontenerów nie jest za mało, tylko są nie tam, gdzie powinny

Analitycy firmy Drewry, specjalizującej się w transporcie kontenerowym, stwierdzili, że kryzys kontenerowy, z jaki obecnie zmaga się żegluga, nie wynika ze zbyt małej ilości samych boxów. Problemem jest natomiast to, że kontenery są nie tam, gdzie trzeba.
29.09.2021

8. Międzynarodowy Kongres Morski. Wyzwania stojące przed portami

We wtorek 14 września w budynku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie rozpoczął się 8. Międzynarodowy Kongres Morski. Imprezę otworzył panel poświęcony wyzwaniom, jakim będą musiały stawić czoła polskie porty morskie.
14.09.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021 - dzień I. Rozwój portów i budowa floty offshore - podsumowanie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Podczas pierwszego dnia Forum Wizja Rozwoju w Gdyni, jednego z najważniejszych gospodarczych wydarzeń w roku, politycy, samorządowcy i prezesi firm zastanawiali się, jaka będzie przyszłość polskich portów morskich, jak rozwinie się budowa floty offshore i farm wiatrowych na morzu. W naszej relacji prezentujemy komentarze prelegentów czwartkowych paneli.
30.08.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021. Jaka przyszłość czeka polskie porty? [ZDJĘCIA]

Jeden z pierwszych paneli podczas IV Forum Wizja Rozwoju w Gdyni dotyczył perspektyw rozwoju portów morskich. O najbliższych planach, inwestycjach i wynikach przeładunkowych Portu Gdynia, Portu Gdańsk i Portów Szczecin i Świnoujście mówili ich prezesi.
27.08.2021

Globalna przepustowość portów kontenerowych będzie miała trudności z nadążeniem za rosnącym popytem

Ponure perspektywy znacznie niższych poziomów przepustowości w portach kontenerowych na początku pandemii, 18 miesięcy później przekształciły się w poważny niedobór w wielu terminalach na całym świecie.
27.07.2021

Chińskie inwestycje portowe na świecie

W ciągu ostatniej dekady Chiny stały się kluczowym globalnym inwestorem i operatorem portowym. Chińskie udziały w portach obejmują cały świat, porty od Brazylii aż po Pakistan. Mimo że przejęcia portów przez międzynarodowych operatorów nie są rzadkością, to ekspansja Państwa Środka może budzić większe emocje.
18.06.2021

Amerykańskie porty kontynuują ustanawianie rekordów, dostawcy walczą o dotrzymanie tempa

Oczekuje się, że największe porty importu detalicznego w Stanach Zjednoczonych zanotowały kolejny przełomowy miesiąc w maju. Konsumenci powrócili bowiem do normalnych wzorców zakupowych wraz ze wzrostem liczby szczepień - ogłosiła w tym tygodniu Narodowa Federacja Detaliczna (NRF). Tymczasem łańcuchy dostaw starają się nadążyć za popytem.
11.06.2021

Rośnie konkurencja na trasach z/do Irlandii [podsumowanie tygodnia 19/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o rosnących ciągle możliwościach przewozowych na trasach z/do Irlandii oraz nowym graczu na trasach promowych na Baleary.
11.05.2021

Czarter na czas – efekt „overlap”

Powstała pod koniec 2020 i na początku 2021 roku, bardzo duża (w skali ilości (71) statków i wielkości ładunku) kongestia w portach chińskich, gdzie na skutek decyzji władz Chin, odmawiano przyjęcia i rozładunku statków z węglem z Australii spowodowała, w konsekwencji „lawinę” roszczeń i sporów arbitrażowych i sądowych.
08.04.2021

Europejskie porty przygotowują się na burzę po blokadzie Kanału Sueskiego

Główne porty kontenerowe w Europie Północnej były niesamowicie puste w ubiegłych dniach z powodu prawie tygodniowej blokady Kanału Sueskiego przez kontenerowiec Ever Given. Sytuacji też nie poprawia rozpędzająca się trzecia fala COVID-19. Opóźnienia wywołane przez kontenerowiec Ever Given mogą w najbliższych dniach sparaliżować europejskie porty.
07.04.2021

Czy wrócą rejsy statków pasażerskich pomimo COVID-19?

Norweski Cruise Line Holdings Ltd podał, że w poniedziałek przekazał list intencyjny do amerykańskich władz z prośbą o możliwość wznowienia rejsów pasażerskich od 4 lipca, poprzedzonych obowiązkowymi szczepieniami COVID-19. Jest to szansa na podniesienie się sektora po prawie rocznej przerwie.
06.04.2021

Projekt ustawy o odbiorze odpadów ze statków już w marcu?

Rząd zamierza jeszcze w pierwszym kwartale tego roku przyjąć projekt ustawy o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
09.03.2021

Porty wolnocłowe lekarstwem na Brexit i Covid

Rząd Brytyjski poinformował, że w Anglii udzielono zezwolenia na uruchomienie ośmiu Freeports. Zaczną działać pod koniec 2021 r. Warunki działania w tych portach i ich otoczeniu będą takie jak w strefach wolnocłowych i specjalnych strefach gospodarczych.
09.03.2021

Globalny korek na wielu morskich szlakach może potrwać aż do 2022 roku

Tłok na globalnych szlakach morskich, lądowych i korytarzach powietrznych może potrwać aż do następnego roku, co przyczyni się do większych kosztów transportu – twierdzi jedna z czołowych amerykańskich firm spedycyjnych.
03.03.2021

GALATEA – innowacje w portach i stoczniach

22 małe i średnie polskie firmy zgłosiły gotowość do zaprojektowania innowacyjnych produktów i usług w portach i stoczniach. Po firmach z Francji, polscy przedsiębiorcy są drugą tak liczną grupą gotową działać w projekcie GALATEA.
26.01.2021

Valenciaport dołączył do Portowego Światowego Programu Działań na Rzecz Klimatu

Hiszpański Valenciaport debiutuje w 2021 roku dołączając do grona dwunastu międzynarodowych portów zaangażowanych w projekty dekarbonizacji i redukcji emisji.
11.01.2021

Stena Bulk, czyli dlaczego gaz LNG powinien zawsze podróżować pierwszą klasą

Dzisiaj kolejny z cyklu artykułów na temat armatorów i ich flot, których statki zawijają do polskich portów. Tym razem zajmiemy się przedsiębiorstwem armatorskim Stena Bulk, będącym jedną ze spółek bardzo renomowanej Grupy Stena. Jednymi z bardziej charakterystycznych jednostek wykorzystywanych we flocie Steny Bulk są tzw. metanowce, a więc jednostki do przewozu LNG. Właśnie jeden z takich statków pod koniec grudnia 2020 roku zawinął do świnoujskiego terminala LNG, przywożąc do kraju kolejną partię gazu z USA.
08.01.2021

Portugalczycy pracują nad infrastrukturą zasilania portów energią z fal morskich

Portugalski Instytut Nauki i Innowacji w Inżynierii Mechanicznej i Przemysłowej (INEGI) z Porto rozwija prace nad budową infrastruktury zasilającej porty w energię elektryczną wytwarzaną z ruchu fal morskich.
01.01.2021

Rok 2020 pod znakiem ofensywy inwestycyjnej w zespole portów Szczecin-Świnoujście [wideo]

Rok 2020 był rokiem wymagającym, który upłynął w cieniu koronawirusa, z którym mierzył się świat. Jednak pomimo tych trudnych okoliczności inwestycje w portach Szczecin-Świnoujście weszły właśnie w fazę realizacyjną w terenie i idą zgodnie z harmonogramem.
28.12.2020

Port Gdańsk: Czas wytężonej pracy i awans do dwudziestki portów europejskich [wideo]

Dla wielu z Nas był to wyjątkowo trudny i wymagający rok. Dla Nas, dla Portu Gdańsk był to czas wytężonej pracy, w którym razem z naszymi operatorami pokazaliśmy jak silna potrafi być nasza drużyna. Drużyna Portu Gdańsk. W I półroczu 2020 roku awansowaliśmy do pierwszej dwudziestki portów europejskich, wyprzedzając porty w Genui i Dunkierce. Zachowaliśmy pełną operacyjność i nie mieliśmy ani jednego dnia przestoju w przepływie towarów. Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy częścią tak dobrze funkcjonującego organizmu.
23.12.2020

Niesamowity boom w kontenerach! Czy bańka pęknie? Raport z rynku żeglugowego (tydzień 49-51)

Pierwsza połowa grudnia to coraz bardziej rozpędzająca się podaż ładunków skonteneryzowanych. W tle tej sytuacji miał miejsce początek kolejnej fali światowej pandemii koronawirusa i towarzyszące temu zapowiedzi lockdown’ów w Europie oraz mgliste prognozy gospodarcze na kolejne miesiące.
21.12.2020

Inwestycje Portów dzięki obligacjom

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście sprawniej zrealizują inwestycje dot. infrastruktury dostępowej do nowych terminali głębokowodnych dzięki obligacjom zerokuponowym, które wyemitowało Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej.
18.12.2020

Konkurs grantowy „Kierunek Port – morze możliwości” rozstrzygnięty!

Inauguracja tej szczególnej dla świata nauki i biznesu inicjatywy miała miejsce w kwietniu 2019 roku. Konkurs grantowy dla studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zorganizowała ich rodzima Uczelnia wraz z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk S.A.. Gala finałowa konkursu odbyła się 15 grudnia 2020 roku w Auli Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Szczególne gratulacje przyjmował zwycięski zespół projektowy – Seanovation.
15.12.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o nowej ofercie armatorów, którzy szykują się na pobrexitowe realia

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o tym, jak niektórzy armatorzy dostosowują swoją ofertę do nowej, pobrexitowej rzeczywistości.
15.12.2020

ZMPSiŚ z wyróżnieniem Społecznej Odpowiedzialności Biznesu

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA otrzymał wyróżnienie Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. To przyznała Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie zrzeszająca przedsiębiorców Pomorza Zachodniego.
11.12.2020

Spliethoff – ekspert w morskich przewozach ładunków ponadgabarytowych

Spliethoff to jeden z potentatów przewozów ładunków ciężkich i ponadgabarytowych – liczący się gracz w światowej czołówce tego typu przewoźników. Firma powstała w Amsterdamie w 1921 roku a jej założycielem był shipbroker Johan Frederik Spliethoff, specjalizujący się w przewozach drewna z krajów leżących nad Bałtykiem. Dziś Spliethoff to wielka grupa żeglugowa, obejmująca kilka marek i zależnych od spółki-matki przedsiębiorstw. Są one aktywne w segmencie ciężarowców, statków wielozadaniowych, ale również statków ro-ro, con-ro i
07.12.2020

Portowe projekty przyszłości

Zarząd Morskiego Portu Gdynia uruchomił procedurę wyboru partnera prywatnego dla projektu „Budowy Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia”. Postępowanie prowadzone jest w formie dialogu konkurencyjnego. Jak podkreślają władze portu, jest to najbardziej optymalna forma realizacji zamówienia przewidzianego w ustawie o zamówieniach publicznych i partnerstwie publiczno-prywatnym dla dużych projektów infrastrukturalnych.
18.11.2020

W portach Szczecin i Świnoujście wciąż rosną przeładunki

Zgodnie z danymi w zespole portów Szczecin-Świnoujście w październiku br. przeładowano o osiem i pół procent więcej towarów aniżeli w tym samym miesiącu ub. roku.
16.11.2020

Rozpychamy się nad Bałtykiem. Rosnący potencjał polskich portów

Rok 2019 był rekordowy dla polskich portów. Na wybrzeżu obsłużono historyczne 108,3 mln ton towarów, a Terminal DCT Gdańsk wykazał najlepszy wynik na Morzu Bałtyckim. Zgodnie z wyliczeniami Krajowej Administracji Skarbowej w 2018 r. należności z podatku VAT, cła i akcyzy dla towarów w polskich portach wyniosły aż 40,6 mld zł. Dla porównania w 2015 r. kwota ta była ponad dwukrotnie mniejsza.
16.11.2020

„Neutralne dla środowiska mariny i małe porty" - webinarium z norweskimi firmami

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wraz z Innovation Norway serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w webinarium pn. „Neutralne dla środowiska mariny i małe porty" oraz spotkaniach b2b z norweskimi i zagranicznymi firmami w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.
11.11.2020

Spotkania konsultacyjne w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego akwenów portowych

Pierwsze spotkania konsultacyjne w ramach opracowywania projektów planów zagospodarowania przestrzennego akwenów portów morskich w Gdańsku, Gdyni, Helu i Władysławowie planowane było w listopadzie 2020 r.
03.11.2020

Nasila się konflikt handlowy między Chinami a Australią

Władze ChRL wstrzymały import drewna ze stanu Queensland i dostawy jęczmienia od kolejnego eksportera w Australii. W obliczu eskalacji konfliktu handlowego importerzy w ChRL obawiają się dalszych ograniczeń – podała dziś hongkońska prasa.
02.11.2020

BBC Chartering – globalny potentat z polskim pierwiastkiem

Statki niemieckiego operatora tonażu wielozadaniowego i masowego – firmy BBC Chartering z Leer są częstym gościem naszych polskich portów, w tym również i stoczni. Jednym z ostatnich zawinięć było pojawienie się w połowie października br. jednostki wielozadaniowej m/v „BBC Volga”. Wizyta w gdyńskim porcie wiązała się z załadunkiem bardzo często eksportowanego stąd sprzętu do obsługi ładunków na placach terminali kontenerowych całego świata. W tym przypadku były to określane w języku specjalistycznym - bramowe kontenerowe wozy pię
02.11.2020

Port Long Beach przeżywa rozkwit handlu

Wrzesień w amerykańskim Porcie Long Beach okazał się najbardziej ruchliwym miesiącem w historii, ponieważ sprzedawcy detaliczni spieszą się z uzupełnianiem zapasów przed sezonem świątecznym.
22.10.2020

ISR: Kluczowy czas dla rozwoju transportu intermodalnego i sukcesu rozwojowego portów

Udrożnienie infrastruktury prowadzącej do portów ma kluczowe znaczenie dla usprawnienia transportu intermodalnego w Polsce. Tylko wtedy rodzime spółki zwiększą swoje udziały w łańcuchach logistycznych dotyczących towarów przypływających do polskich portów morskich. Takie wnioski formułowali debaty Pomorskiego Kongresu Transportu Intermodalnego.
22.10.2020

Rząd Wielkiej Brytanii podpisuje umowy z przewoźnikami o wartości 100 mln $

Rząd Wielkiej Brytanii podpisał umowy z czterema operatorami promowymi, aby zapewnić przepustowość dla 3000 ciężarówek tygodniowo. Takie działanie ma zmniejszyć ryzyko zakłóceń dla kluczowych towarowych w łańcuchu dostaw do GB.
21.10.2020

Wrzesień ze wzrostami przeładunków w Portach Szczecin i Świnoujście

W portach Szczecin i Świnoujście przeładunki w wrześniu tego roku wzrosły o blisko osiem procent w stosunku do września 2019 roku. To oznacza, że przeładowano więcej o 197,7 tys. ton z 2 576,4 tys. ton w 2019 r. do 2 774,1 tys. ton w 2020 r.
19.10.2020

Prezydent podpisał ustawę utrzymującą stawki VAT na poziomie 23 i 8 proc.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19 - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Ustawa przewiduje m.in. utrzymanie w 2021 r. stawek VAT na poziomie 23 i 8 proc.
08.10.2020

Bezpieczny transport i składowanie materiałów niebezpiecznych w portach - Seminarium PRS

Porty morskie pełnią niezwykle istotną rolę w łańcuchu operacji logistycznych na całym świecie. Dostępne przestrzenie pozwalają składować duże ilości wszelkich towarów, w tym także materiałów powszechnie uznanych za niebezpieczne. Wydarzenia z sierpnia 2020r. w Bejrucie pokazują, że brak zachowania należytych procedur oraz zabezpieczeń, może doprowadzić do katastrofy. W wyniku eksplozji zniszczony został port i wiele budynków w mieście. Co najmniej 250 tys. ludzi w wyniku eksplozji straciło swoje domy.
06.10.2020

Niecodzienny gość w Porcie Szczecin

Nieczęsto widzi się statki tego typu w polskich portach. Wysokospecjalizowany „Apache II" był eksploatowany na akwenach, gdzie zazwyczaj wydobywane są ropa i gaz. Jednostka jest przeznaczona przede wszystkim do układania rurociągów. Niestety kryzys spowodował, że armator postanowił wyłączyć Apache II na razie z eksploatacji i zacumować statek w porcie Szczecin przy nabrzeżu Bułgarskim.
05.10.2020

Nietypowy ładunek zmierza do portu w Świnoujściu

Mieszkańcy Świnoujścia, turyści i kibicujący budowie tunelu pod Świną niemal codziennie sprawdzają portal marinetraffic.com śledząc położenie statku „Da Chang”, na którego pokładzie od paru tygodni płynie do Polski TBM (Tunel Boring Machine, czyli maszyna drążąca tunel).
30.09.2020

Terminale na portowym zapleczu

Z uwagi na pogłębiające się ograniczenia przepustowości infrastruktury kolejowej i drogowej oraz biorąc pod uwagę istniejący układ torowy i drogowy w obrębie portów Gdańska i Gdyni, niezbędne jest stworzenie intermodalnego centrum konsolidacji oraz redystrybucji ładunków w możliwie bliskim sąsiedztwie (na tzw. bliskim zapleczu) obu portów. Utworzony w ten sposób przyportowy hub przeładunkowy ma umożliwić z jednej strony sprawną i efektywną obsługę wszystkich terminali morskich zlokalizowanych w portach Gdańska oraz Gdyni przy wyk
23.09.2020

Michalewski: kryzys może stwarzać nowe możliwości rozwoju polskich firm

„Istnieje możliwość połączenia basenu Morza Czarnego z portami Bałtyku, dzięki któremu transport z tamtego rejonu do Gdańska trwałby zaledwie 4-5 dni” – powiedział Sławomir Michalewski, wiceprezes zarządu ds. finansowych w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk S.A. podczas panelu poświęconego logistyce na XII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
04.09.2020

Rozwój portów morskich kluczowy dla strategii transportowej Polski

Budowa zrównoważonego i spójnego systemu transportu w Polsce jest konieczna - podkreślali uczestnicy debaty o strategii transportowej dla Polski, która odbyła się w ramach XII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach w dn. 2-4 września 2020 roku.
03.09.2020

Kolejne działanie proekologiczne w porcie Szczecin

Port Szczecin-Świnoujście wzbogacił się o pole osadowe i zasobnię magazynową na Ostrowie Grabowskim wybudowaną przez spółkę Infra-Port. W tym miejscu będą składowane i utylizowane materiały pozostałe po czyszczeniu studzienek i kanalizacji deszczowej. Jest to kolejne działanie proekologiczne na terenie portu.
03.09.2020

Gepard zwiększy bezpieczeństwo ruchu statków w portach Szczecin i Świnoujście

Zwiększy się bezpieczeństwo ruchu statków na torze wodnym Świnoujście-Szczecin oraz w basenach portowych obu portów. To za sprawą urządzenia trałowego zainstalowanego na pchaczu m/s Gepard.
02.09.2020

Obroty w portach morskich spadły z powodu pandemii o 10 proc. W najbliższych miesiącach powinny znowu rosnąć

W całym I półroczu odnotowano wagowy spadek przeładunków o kilkanaście procent, jednak w przypadku niektórych towarów poszczególne porty mogą się pochwalić znaczącymi wzrostami. Średnie obroty spadły o ponad 10 proc. O ile gospodarka wyjdzie obronną ręką ze skutków lockdownu, branża transportu morskiego powinna rozwijać się pomyślnie, do czego porty przygotowują się przez trwające inwestycje. – W przypadku przedłużającego się spowolnienia gospodarczego trzeba będzie skorygować część ambitnych planów rozwojowych – mówi Marek Tarcz
01.09.2020

ISR: Trudne portowe półrocze

Według danych opublikowanych przez władze portu w Kłajpedzie, wszystkie główne bałtyckie porty morskie odnotowały spadek ruchu towarowego w okresie od stycznia do lipca 2020 r..
24.08.2020

Inwestorzy garną się do Portu Gdańsk

Jak informuje dzisiejsze wydanie "Puls Biznesu", liczne firmy negocjują wynajem nabrzeży. Chcą na nich budować terminale. Dzięki temu port zwiększy przeładunki, m.in. kontenerów i paliw.
18.08.2020

34 mln zł w 2019 r. na ochronę morskich brzegów

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk poinformował dziś, że w 2019 roku 34 mln zł z Programu ochrony brzegów morskich zostało przeznaczonych na inicjatywy związane z naprawą skutków erozji na polskim wybrzeżu i modernizację infrastruktury w portach morskich.
13.08.2020

Pandemia nie zatrzymała inwestycji w Porcie Kłajpeda

Zarząd Portu Kłajpeda zainwestował około 24 miliony euro w rozwój infrastruktury w pierwszej połowie tego roku. Jedna piąta z tej kwoty pochodziła z funduszy Unii Europejskiej. Pomimo pandemii koronawirusa, ani jeden projekt inwestycyjny nie został wstrzymany.
11.08.2020

Rohlig Suus Logistics inwestuje na Pomorzu

Trójmiasto staje się kluczowym miejscem na logistycznej mapie Polski. Świadczy o tym chociażby rosnąca liczba przeładunku kontenerów, nowe inwestycje portowe czy możliwość obsługi największych statków transportowych świata. Dynamiczny rozwój sektora e-commerce i transportu morskiego towarów z Chin dostrzega też Rohlig Suus Logistics, który w Gdańsku otworzył nowe centrum logistyczne.
10.08.2020

Rozbudowa połączenia kolejowego do portów w Gdańsku i Gdyni przebiega bez zakłóceń

Jak poinformowano dziś na konferencji prasowej PKP Polskie Linie Kolejowe, która odbyła się w Gdańsku, rozbudowa infrastruktury kolejowej do portów w Gdańsku i Gdyni toczy się zgodnie z planem. Inwestycja ma zostać zakończona do końca przyszłego roku.
07.08.2020

ISR: Niebezpieczne związki miasta z portem

Katastrofa w Bejrucie przyniosła jedną z największą od zakończenia II wojny światowej skalę zniszczeń w mieście wywołaną przez obecność portu. W czasie działań wojennych maja one zazwyczaj charakter intencjonalny, są następstwem bądź dodatkowym zamierzonym efektem ataków na cele i infrastrukturę o charakterze strategicznym. Przyczyn jest jednak więcej. Nawet dziś nie udaje się wyeliminować wszystkich zagrożeń, które stanowią drugą stronę losu portowych ośrodków – port przynosi dostatek, ale też czasem śmierć i zniszczenia.
07.08.2020

Port Gdańsk awansował do czołówki portów europejskich

Pomimo wpływu światowego kryzysu i trwającej pandemii Port Gdańsk w I półroczu 2020 awansował do pierwszej 20-tki portów europejskich, wyprzedzając Port w Genui i Dunkierce.
05.08.2020

Konkurs Grantowy „Kierunek Port – morze możliwości” na etapie III

Trwa III etap Konkursu Grantowego „Kierunek Port – morze możliwości”, w ramach którego zespoły studentów wraz z opiekunami merytorycznymi tj. KN ISTL Młodzi Portowcy z dr inż. Adamem Kaizer (Wydział Nawigacyjny) oraz Seanovation z mgr inż. Mirosławem Tyliszczak (Wydział Mechaniczny) urzeczywistniają swoje innowacyjne projekty badawcze.
05.08.2020

Wzrost aktywności funkcji przeładunkowej w kołobrzeskim porcie [foto]

W ostatnich dniach można zaobserwować wzmożony ruch jednostek handlowych w Porcie Kołobrzeg. W kołobrzeskim porcie roczny wolumen przeładunków wynosi ok. 300 tys. ton, przeładowywane są przede wszystkim kłody drewniane, kruszywo, pellet, nawozy oraz ryby.
04.08.2020

Nowe urządzenie sterowania ruchem na stacjach kolejowych Szczecin Port Centralny i Świnoujście

Pierwsze nowe urządzenie sterowania ruchem oraz konstrukcje sieci trakcyjnej zamontowano na stacjach Szczecin Port Centralny oraz Świnoujście. Dzięki trwającej modernizacji linii kolejowych porty obsłużą więcej ładunków.
31.07.2020

Centrum i port w Pucku z unijnym dofinansowaniem od pomorskiego samorządu

W piątek 31 lipca w Pucku, marszałek Mieczysław Struk oraz władze miasta Pucka podpiszą dwa aneksy zwiększające wysokość unijnego dofinansowania dla dwóch unijnych projektów dotyczących rewitalizacji Centrum Pucka oraz rozbudowy i przebudowy portu w Pucku. Dodatkowe środki, w wysokości łącznie prawie 7,8 mln zł, pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Uroczystość podpisania aneksów odbędzie się o godz. 13.00 na terenie puckiej Mariny.
30.07.2020

Prawie 102 miliony złotych trafi do Szczecina z Programu Infrastruktura i Środowisko

23 lipca Centrum Unijnych Projektów Transportowych zawarło umowy z Gminą Miastem Szczecin i z Zarządem Morskim Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
24.07.2020

ISR: Inwestycje w morski Szczecin

Szczecin otrzyma ponad 100 mln złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko na przebudowę układu komunikacyjnego i modernizację dróg prowadzących do portu w Szczecinie.
24.07.2020

Horała: w połowie sierpnia Radzie Społecznej zostanie zaprezentowany projekt specustawy o CPK

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym; w połowie sierpnia zostanie on przedstawiony Radzie Społecznej - zapowiedział pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury Marcin Horała podczas wtorkowego posiedzenia Rady Społecznej.
22.07.2020

Międzynarodowa konferencja TalkNET o multimodalnym, ekologicznym transporcie towarowym

Połączenia ostatniej mili, optymalizacja terminali multimodalnych, poprawa lub aktywacja usług multimodalnych oraz rozwiązania w zakresie innowacji ekologicznych, takich jak paliwa alternatywne, działania na rzecz efektywności energetycznej to sposoby na stworzenie bardziej zrównoważonego transportu.
14.07.2020

Sputnik Polska: Kanał Panamski symbolem dominacji USA w Ameryce Środkowej

Kanał Panamski jest jedną z kolosalnych konstrukcji inżynieryjnych XX wieku, która na zawsze zmieniła logistykę morską, łącząc Ocean Atlantycki i Pacyfik.
14.07.2020

Szanghaj w pierwszej trójce międzynarodowych portów towarowych

Szanghaj znalazł się w pierwszej trójce międzynarodowych portów towarowych świata, notując najwyższą zdolność przeładunkową dla kontenerów, przy zoptymalizowanym systemie gromadzenia i dystrybucji oraz rosnącym w siłę otoczeniu biznesowym. Dane pochodzą ze wskaźnika Xinhua-Baltic International Shipping Centre Development Index.
13.07.2020

ISR: Cruising wróci na Bałtyk – czy z udziałem polskich portów?

Co napędza wzrost liczby rejsów bałtyckich i jak kryzys koronawirusowy może wpłynąć na turystykę rejsową w regionie? To ważne pytanie dla polskich portów, pozostających na marginesie branży.
10.07.2020

Nowa marina w Pucku. Wykonawca będzie wybrany jeszcze w tym roku [wizualizacje]

Nowe pomosty, falochron, stanowiska ze sprzętem żeglarskim, ponad 200 nowych miejsc dla jachtów. Pucka marina ma zostać żeglarskim centrum Zatoki Puckiej. Inżynierem kontraktu zostało Przedsiębiorstwo Inżynieryjne Alfa Przemysław Marszałkowski z Banina.
09.07.2020

Gróbarczyk: w ostatnich latach odnotowaliśmy skokowy wzrost przeładunków w portach

W ostatnich latach odnotowaliśmy skokowy wzrost przeładunków w polskich portach, ale konieczne są dalsze inwestycje - mówił w poniedziałek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. W Gdyni budowany ma być m.in. Port Zewnętrzny - dodał.
06.07.2020

Duda: Polska potrzebuje inwestycji takich jak CPK

Trzeba realizować zarówno małe inwestycje, jak i wielkie. Polska potrzebuje inwetycji takich CPK czy przekop Mierzei Wiślanej, jesteśmy 38-milionym narodem żyjącym w sercu Europy i stać nas na to, by takie inwestycje mieć - mówił prezydent Andrzej Duda na spotkaniu we Wrocławiu
04.07.2020

Powstało nowe połączenie feederowe pomiędzy Gdynia Container Terminal / Hutchison Ports Gdynia a Hamburgiem.

Od 30 czerwca 2020 X-Press Feeders dodał GCT do swojego serwisu GPX, który z częstotliwością 1 zawinięcia w tygodniu łączy porty w rotacji: Hamburg – Gdynia – Gdańsk – Hamburg. Połączenie obsługiwane jest przez statek mv X-Press Mulhacen o pojemności 809 TEU, który wczoraj (wtorek 30 czerwca 2020) po raz pierwszy zawinął na nasz terminal. Obsługa statku przebiegła szybko i bez najmniejszych zakłóceń.
02.07.2020

Wysoki poziom bezpieczeństwa w portach w Szczecinie i Świnoujściu

Komisje Weryfikacyjne powołane przez Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie i Komendanta Wojewódzkiego Policji zakończyły działania kontrolne sprawdzające poziom bezpieczeństwa obiektów portowych administrowanych przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Odbywające się corocznie aud
25.06.2020

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A.

Bezpieczny port w biznesie
port,port gdańsk,gdańsk port,Port Gdańsk,porty,port morski,porty morskie,przeładunki portowe,port trojmiasto,port bałtyk,przeładunki ładunków,port drobnica,port ładunki masowe,port ro-ro,port gdański

Zarząd Portu Morskiego Elbląg Sp. z o.o.

Port Elbląg jest największym polskim portem Zalewu Wiślanego.
port ,porty ,port elbląg ,elbląg ,port morski ,port rzeczny ,port śródlądowy ,magazynowanie ,składowanie ,transport morski ,przeładunki ,handel z Rosją ,turystyka wodna ,mariny żeglarskie

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg Sp. z o.o.

PORT KOŁOBRZEG Miejsce Przyjazne Inwestorom
port,porty,zarządzanie nieruchomościami i infrastrukturą portową,prognozowanie,programowanie i planowanie rozwoju portu,pozyskiwanie nieruchomości na potrzeby rozwoju portu,budowa,rozbudowa,utrzymanie i modernizacja infrastruktury portowej,świadczenie usług związanych z korzystaniem z infrastruktury portowej,port handlowy,port rybacki,port jachtowy,port pasażerski,przeładunki,magazynowanie,składowanie,przyjęcia do magazynowania

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.

port,porty,port szczecin,port Świnoujście,szczecin,usługi portowe

PROJMORS Biuro Projektów Budownictwa Morskiego Sp. z o.o.

PROJMORS jest biurem projektowym skupionym w obszarach związanych z obiektami hydrotechnicznymi, obiektami wojskowymi oraz morską energetyką wiatrową.
PROJMORS, Grupa Technologiczna ASE,biuro projektów, budownictwo morskie, budownictwo wodne, konstrukcje morskie,nadzór autorski, nadzór inwestorski,generalny realizator inwestycji, odbiór robót,porty, stocznia, stocznia remontowa,stocznia produkcyjna, obiekty hydrotechniczne,DCT, LNG, Nigerdock, FIDIC, dokumentacja projektowa, dokumentacja kosztorysowa,przeładunek materiałów masowych,przeładunek materiałów drobnicowych,baza, flota handlowa, flota rybacka, przystań rybacka, bazy kontenerowe

Przedsiębiorstwo Usług Portowych REZERWA Sp. z o.o.

PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUG PORTOWYCH
przeładunki,transport morski,ship chandler,port,usługi portowe,dostawy na statki,porty,logistyka,koszenie,utrzymanie zieleni,prace porządkowe,ogrodzenia,budowa ogrodzeń,wynajem pracowników,sprzątanie biur,utrzymanie czystości

Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o.

nurkowanie,budownictwo podwodne,prace podwodne,pogłębianie w portach,budowa falochronów,układanie rurociągów,prace hydrotechniczne,ochrona brzegów morskich,prace na rzekach,prcip,prace hydrotechniczne w portach,budowa i remont nabrzeży portowych,roboty konstrukcyjne betonowe,żelbetowe i rozbiórkowe,roboty z zakresu budownictwa lądowego- zmechanizowane,roboty ziemne,kubaturowe i instalacyjne,pogłębianie,inwestycyjne w basenach portowych,pogłębianie konserwacyjne portów i torów wodnych,falochrony,pirsy itd.,tworzenie lądu pod zabudowę przemysłową,ochrona brzegów,zasilanie plaż,wykopy/prace zasypowe przy układaniu rurociągów gazowych o dużych średnicach,układanie rurociągów na dnie morza,układanie kabli podwodnych,wykonanie i układanie wylotów morskich rurociągów z oczyszczalni ścieków i związane z tym wykopy i prace zasypowe,pogłębianie dna rzek,budowa wałów i ochrona przeciw powodziowa,niewybuchy,wydobycie niewybuchów,raporty ferromagnetyczne,oczyszczanie dna morza z niewybuchów

ADAMPOL S.A.

Intermodalny transport pojazdów gotowych i ładunków FTL/LTL/FCL, terminale: samochodowe, kolejowy, kontenerowy, morski, usługi celne i magazynowe, depot kontenerowy, serwis samochodowy.
transport,spedycja,logistyka, spedycja, logistyka, przemysł samochodowy, transport samochodowy, transport morski, przewozy morskie, fracht morski, porty morskie, statki morskie, kontenery morskie, przewoźnicy morscy, zawinięcie statku, ładunek morski, transport kontenerów morskich, wolny obszar celny, terminal samochodowy, terminal kolejowy, terminal kontenerowy, depot kontenerowy, transport towarów, transport drobnicowy, FVL, FCL, FTL, agencja celna, usługi celne, odprawa celna, składowanie,automotiveindustry, automotive, logisticsolutions, supplychains, customservices, customerexperience, customerrelations, supplychainsolutions, logistics, innovation, containershipping, internationaltrade, warehousing, railway, motoryzacja, cargo, supplychainstrategy, seafreight, transportationindustry, automotivenews, transportation, logisticscompany, supplychain, shipping, transport, general cargo

Costa Project Sp. z o.o.

Jesteśmy grupą architektów i inżynierów skupionych wokół idei „Enjoy your projects”.
zarządzanie projektami ,inwestorstwo zastępcze ,kontrola kosztów ,zarządzanie kosztami ,zarządzanie dokumentacją ,przygotowanie inwestycji ,studia wykonalności ,raporty due dilligence ,analiz ryzyk ,weryfikacja dokumentacji projektowej ,projekty koncepcyne ,projekty budowlane ,projekty przetargowe ,projekty wykonawcze ,dokumentacje powykonawcze ,nadzór autorski ,koordynacja budowy ,nadzór budowlany ,certyfikacja LEED ,certyfikacja BREEAM ,certyfikacja WELL ,certyfikacja Zielony Dom ,audyty energetyczne budynków ,certyfikaty energetyczne budynków ,badania termowizyjne

Urząd Morski w Szczecinie

urząd morski,urzędy morskie,instytucje morskie,urząd morski szczecin,oznakowanie nawigacyjne,inspekcja morska,PSC,FSC,bezpieczeństwo portu,port dla statków,ochrona wybrzeża,tor wodny,terminal LNG,gazoport,małe porty,środowisko morskie,ochrona środowiska morskiego

Geo Ingenieurservice Polska Sp. z o.o.

Hydrografia Geodezja
inżynieria morska,offshore,budownictwo hydrotechniczne,budownictwo morskie,konstrukcje morskie,konstrukcje offshore,hydrografia morska,geodezja morska,hydrografia morska i śródlądowa,geodezja inżynieryjna,hydrografia,geodezja,batymetria,pomiary małych cieków wodnych,pomiary rzek,czujnik rozkładu prędkości dźwięku w wodzie,system echosondy jednowiązkowej single-beam,czujnik ruchu,system echosondy wielowiązkowej multi-beam,pomiary wraków,pomiary stanu falochronów,umocnień mostów,pomiary nabrzeży,porty i nabrzeża dla statków,sonar holowany side-scan,magnetometr

ECS Eurocargo Sp. z o.o.

agencja celna,spedycja,porty morskie,transport morski,logistyka,przeładunek

Zarząd Morskiego Portu Police Sp. z o.o.

port,porty,zarząd portu,port police,port morski police,port barkowy,przeładunki,stanowisko przeładunkowe

Gospodarka Morska Sp. z o.o. - portal GospodarkaMorska.pl

Twój portal morski
portal morski,vortal morski,wortal morski,serwis morski,katalog morski,katalog firm morskich,giełda morska,informator morski,przegląd morski,media morskie,newsletter morski,mailing morski,wydarzenia morskie,artykuły morskie,publikacje morskie,opracowania morskie,wyszukiwarka morska,wiadomości morskie,analizy morskie,kalendarium morskie,imprezy morskie,ewenty morskie,przetargi morskie,sympozja morskie,konferencje morskie,zjazdy morskie,targi morskie,wystawy morskie,prezentacje morskie,reklamy morskie,reklama morska,marketing morski,literatura morska,edukacja morska,latarnie morskie,latarnia morska,transport morski,spedycja morska,logistyka morska,kontenery morskie,porty morskie,terminale morskie,szkoły morskie,kursy morskie,szkolenia morskie,przemysł rybny,przetwórstwo rybne,ceryfikaty morskie,rzeczoznawstwo morskie,ubezpieczenia morskie,doradztwo morskie,crewing,praca na morzu,budownictwo morskie,przemysł morski,przemysł stoczniowy,przemysł jachtowy,przemysł offshore,żegl

CONSERVICE

prace hydrotechniczne,prace podwodne,usługi holownicze,prace ziemno transportowe,budowa marin,portów,porty,mariny,budowa remonty nadbrzeży,remonty w porcie,torowiska suwnicowe,budowa pomostów,pomosty,infrastruktura nadbrzeżna,conservice.

Ocean Sense

Ocean Sense,raporty ooś,ocena oddziaływania na środowisko,Ochrona środowiska,MMO,PSO,Ssaki Morskie,Doradztwo i usługi konsultingowe,Offshore,biologia,ekologia,Marine Mammal Observers,Protected Species Observers,Passive Acoustic Monitoring,Mitigation,monitoring,inwentaryzacja,przyrodnicza,environmental survey,raporty środowiskowe,raport środowiskowy,raport oddziaływania na środowisko,obserwatorzy ssaków morskich,obserwator ssaków morskich,oobserwator,foki,morświn,foka,obserwatorzy fok,obserwator fok,

HULLKON MARINA FACTORY

wykonawca portów jachtowych,porty jachtowe,pontony polietylenowe,pontony siatkobetonowe

Zespół Rzeczoznawców SiTWM TGR Gdańsk

operaty,wodnoprawne,raporty,oddziaływania,na środowisko,pomiary,inwentaryzacje,środowiskowe,studia,wykonalności,programy,funkcjonalno,użytkowe

TRANS-MARINE Spedycja Międzynarodowa i Agencja Celna Sp. z o.o.

transmarine,spedycja morska,ubezpieczenie ładunku,przeładunek w porcie,firmy spedycyjne,spedycja,trans marine,usługi spedycyjne,spedycyjne firmy,spedycyjne usługi,spedycja lądowa,czartery statków,czarter statku,obrót towarów przez porty,odprawy celne,dokumenty celne,kontrola ilościowo- jakościowa towarów,ubezpieczenia ładunków morskich,organizacja transportu,agencja celna,agencje celne,zgłaszanie towarów do odprawy celnej,skład celny,aranżacja magazynowania w magazynie,sporządzanie dokumentacji celnej,wystawianie dokumentów spedycyjnych,transport kolejowy,transport samochodowy krajowy,transport samochodowy zagraniczny,ubezpieczanie ładunków na czas transportu,bukowanie ładunków,przepakowywanie,etykietowanie,doradztwo w zakresie doboru firm kontrolnych,ubezpieczanie ładunków,rozliczanie szkód transportowych,wystawianie dokumentów spedycyjnych,wystawianie dokumentów celnych,rolimpex,rolimpex marine,transport kontenerowy,transport melasy,transport węgla,transport zboża

PROMY SKAT

promy,połączenia promowe,bilety na promy,porty i armatorzy

Prezes portów Szczecin i Świnoujście Jarosław Siergiej zaprasza na II Kongres Polskie Porty 2030

Jarosław Siergiej, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, zaprasza na II Kongres Polskie Porty 2030, który odbędzie się 10-11 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie. Link do rejestracji online: https://kongrespolskieporty2030.gospodarkamorska.pl/rejestracja
15.04.2024

Wiceminister Arkadiusz Marchewka zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030 w Sopocie

W dniach 10-11 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji w całości skoncentrowanej na sektorze portów morskich – Kongres Polskie Porty 2030. Patronem honorowym wydarzenia jest Ministerstwo Infrastruktury. Pierwsza edycja Kongresu okazała się wielkim sukcesem i jedną z największych imprez gospodarczych w regionie. Zgromadziła ponad 500 uczestników oraz ponad 70 prelegentów. W tym roku zainteresowanie konferencją jest jeszcze większe. Spotkajmy się w Sopocie !
12.04.2024

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 - zaprasza Piotr Pawłowski, lider panelu Porty Morskie

Tegoroczne Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 będzie już 22. edycją wydarzenia. Impreza ponownie zgromadzi reprezentantów całej branży, którzy wezmą udział w licznych prezentacjach i pięciu panelach dyskusyjnych.
29.09.2023

Damen Engineering Gdańsk zaprasza na Baltexpo 2023!

Już 10-12 października kolejna edycja Baltexpo – renomowanych międzynarodowych targów morskich, które odbywają się co dwa lata w Gdańsku. Katarzyna Romantowska-Jaskólska, dyrektor zarządzająca Damen Engineering Gdańsk, zaprasza do udziału w jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych w regionie Morza Bałtyckiego.
15.09.2023

Stocznia Remontowa Nauta zaprasza na Baltexpo 2023!

Baltexpo to renomowane międzynarodowe targi morskie, które odbywają się co dwa lata w Gdańsku. Monika Kozakiewicz, prezes Stoczni Remontowej Nauta, zaprasza do udziału w jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych w regionie Morza Bałtyckiego.
06.09.2023

Latarnie Gospodarki Morskiej 2023 wręczone

Tegoroczne nagrody Latarnie Gospodarki Morskiej znalazły swoich adresatów. Statuetki zostały wręczone podczas uroczystej gali wieńczącej pierwszy dzień Kongresu Polskie Porty 2030.
06.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030 - relacja

Pierwsza edycja Kongresu Polskie Porty 2030 trwająca w dniach 1-2 czerwca zakończyła się ogromnym sukcesem. Podczas dwóch dni intensywnych debat dotyczących przyszłości polskich portów w Sopocie gościło ponad 500 osób. Wydarzenie spotkało się z pozytywnym odbiorem zarówno wśród prelegentów, przedstawicieli branży, jak i wszystkich zgromadzonych uczestników.
05.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030 już w czerwcu – zaproszenie i patronat Ministerstwa Infrastruktury

W dniach 1-2 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się pierwsza ogólnopolska konferencja w całości skoncentrowana na sektorze portów morskich – Kongres Polskie Porty 2030. Ponad 300 uczestników, ponad 50 ekspertów, 10 paneli tematycznych, prezentacje, wykłady, obecność przedstawicieli najważniejszych firm i instytucji. Spotkajmy się i dyskutujmy o przyszłości oraz kierunkach rozwoju polskich portów.
18.04.2023

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2022 - zaprasza Piotr Pawłowski

Tegoroczne Forum będzie już 21. edycją wydarzenia. Po ostatniej pandemicznej edycji w wersji online, impreza powraca do klasycznej formuły z aktywnym udziałem uczestników. Organizatorzy spodziewają się dużej frekwencji złożonej z reprezentantów branży morskiej w kraju.
05.10.2022

Prezes PGE w Gdańsku: "14 statków z węglem jest w drodze do polskich portów. Do końca kwietnia przyszłego roku sprowadzimy 10 mln ton"

– Do końca kwietnia 2023 roku PGE Polska Grupa Energetyczna sprowadzi 10 mln ton węgla. – Nie ma przesłanek ku temu, aby węgla w Polsce miało zabraknąć – przekonywał Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE podczas środowej (28 września) konferencji prasowej na terenie Portu Gdańskiego Eksploatacja w Porcie Gdańsk.
28.09.2022

Baltic Ports Conference 2022

Po trzech latach międzynarodowa konferencja Baltic Ports Conference powróciła do klasycznej formuły. Tym razem impreza, na której pojawili się przedstawiciele większości portów o znaczeniu regionalnym na Bałtyku, odbyła się w Porcie Gdynia.
07.09.2022

Kongres Morski w Szczecinie 2022. "Funkcjonowanie portów jest dziś kluczowe dla bezpieczeństwa kraju"

9. Międzynarodowy Kongres Morski trwał przez dwa dni (29-30 czerwca) w Szczecinie. Podczas tego ważnego wydarzenia dyskutowano m.in. na temat rozwoju projektów infrastrukturalnych związanych z dostępem do portów morskich, od strony morza i lądu. Nie zabrakło debat o stoczniach, szeroko pojętym offshore, jak i śródlądowych drogach wodnych, połączeniach drogowych i kolejowych. O najbliższe plany i wyzwania zapytaliśmy polityków i szefów firm z branży morskiej.  
03.07.2022

Wojna w Ukrainie a gospodarka morska. Rola portów zyska na znaczeniu [WIDEO]

Polski rząd chce znacząco ograniczyć import węglowodorów z Rosji. Premier Mateusz Morawiecki postuluje również blokadę portów morskich oraz zakaz wpływania statków pod rosyjska banderą. O to, jak potencjalne sankcje wpłyną na branżę morską pytamy szefów Portu Gdańsk, Portu Gdańskiego Eksploatacja oraz energetycznego serca Polski - Naftoportu.
15.04.2022

Forum Gospodarki Morskiej 2021 - zaprasza Marek Tarczyński, lider panelu "Porty i logistyka"

Ponad 30 prelegentów, 5 na nowo zdefiniowanych paneli tematycznych, szanse i wyzwania dla gospodarki morskiej w pandemicznej rzeczywistości - to wszystko podczas 20. edycji Forum Gospodarki Morskiej Gdynia, które odbędzie się w dniach 7-8 października. Rejestracja: www.forum.gdynia.pl
04.10.2021

Trwają targi Baltexpo 2021. MAG: "Porty serwisowe potrzebne na już" [RELACJA - dzień II]

Pod znakiem morskiej energetyki wiatrowej upłynął drugi dzień targów morskich Baltexpo 2021. Prelegenci rozmawiali na temat roli farm w rozwoju polskiej gospodarki, statkach instalacyjnych - ich projektach i samej budowie. Nie zabrakło dyskusji na temat dekarbonizacji żeglugi, nowych technologii, a także przemian infrastrukturalnych obejmujących porty morskie i inwestycji z tym związanych. Paneliści debatowali również o finasowaniu i milionowych projektach. 
09.09.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021. Rozwój portów - cz. 1

Podczas pierwszego dnia Forum Wizja Rozwoju w Gdyni, jednego z najważniejszych gospodarczych wydarzeń w roku, politycy, samorządowcy i prezesi firm zastanawiali się, jaka będzie przyszłość polskich portów morskich, jak rozwinie się budowa floty offshore i morskich farm wiatrowych na morzu. W naszej relacji prezentujemy komentarze prelegentów wydarzenia.
29.08.2021

20. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO za nami

Zakończyły się 20. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO. W Gdańsku udział w nich wzięło ponad 250 firm i organizacji z 23 krajów. To największe w Polsce i jedno z najbardziej prestiżowych w Europie wydarzeń poświęconych gospodarce morskiej.
12.09.2019

W Szczecinie zakończył się 7. Międzynarodowy Kongres Morski

Nie jest tajemnicą, że projekt, który chcemy uruchomić już od dawna, czyli budowa ro-paxów, to jest to główne zadanie dla nas – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Marek Gróbarczyk. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej był obecny w Szczecinie podczas 7. Międzynarodowego Kongresu Morskiego. Wydarzenie zakończyło się w miniony piątek.
09.09.2019

Rozpoczął się 7. Międzynarodowy Kongres Morski

Koncepcja Trójmorza, przemysł stoczniowy i bezpieczeństwo morskie są wśród tematów 7. Międzynarodowego Kongresu Morskiego – mówił w czwartek w Szczecinie, inaugurując wydarzenie, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
06.09.2019

Morawiecki: Nowa infrastruktura kolejowa uczyni z portów Trójmiasta hub numer jeden na Bałtyku

Nowa infrastruktura kolejowa w portach Trójmiasta uczyni z nich hub numer jeden na Bałtyku - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania trzech umów, o wartości w sumie 3,2 mld zł brutto, dotyczących modernizacji, które poprawią kolejowy dostęp do portów w Gdańsku i Gdyni.
25.06.2019

Najnowsze rozwiązania technologiczne w branży morskiej i logistycznej na konferencji SeaTech w Gdańsku

Najnowsze rozwiązania technologiczne, dotychczasowe doświadczenia i wyzwania na przyszłość w branży morskiej i logistycznej. To główne tematy konferencji SeaTech, która we wtorek odbyła się w Gdańsku. Eksperci rozmawiali o przemianach w czterech głównych obszarach: portach, offshore, branży stoczniowej i logistycznej. Autorskie rozwiązania zaprezentowały także startupy z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.
19.06.2019

„To była przygoda warta wszystkiego”. Uczestnicy Rejsu Niepodległości wspominają wokółziemską podróż Darem Młodzieży

To była przygoda warta wszystkiego – wspomina Rejs Niepodległości jego uczestniczka Zuzanna Roś. Podkreśla, że ta wyprawa nauczyła ją przede wszystkim współpracy. Dar Młodzieży po 313 dniach podróży dookoła świata, zorganizowanej w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, powrócił do Gdyni w miniony czwartek.
05.04.2019

Ekologiczne i inteligentne porty przyszłości. Transport Week 2019

Wpływ innowacyjnych procesów na rozwój sektora portowego, cyfryzacja, autonomiczna żegluga i brexit. To tylko niektóre tematy poruszane podczas tegorocznej edycji Transport Week. Trzydniowa konferencja zakończyła się w czwartek w Gdyni.
08.03.2019

VII Konwent Morski

Będziemy dalej pracować na rzecz przemysłu stoczniowego i gospodarki morskiej, po to, żeby rozwijał się Gdańsk i Polska – zadeklarował w sobotę w Gdańsku w trakcie VII Konwentu Morskiego marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
11.02.2019

V Forum Korytarza Bałtyk-Adriatyk: Korytarz Bałtyk-Adriatyk powinien uwzględniać Wisłę i Odrę

Jesteśmy jedynym unijnym korytarzem, w którym nie ma rzek – powiedział o Korytarzu Bałtyk-Adriatyk w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Tomasz Sowiński. Prezes Związku Miast Nadwiślańskich był jednym z prelegentów podczas V Forum Korytarza Bałtyk-Adriatyk, które w piątek zakończyło się w Gdyni. Podkreślił, że trwają starania, by zarówno Odra, jak i Wisła, zostały dopisanego do tego korytarza, ponieważ transport wodny jest w tej chwili w Europie absolutnym priorytetem, na rozwój którego przeznaczone zostaną duże środki.
10.12.2018

Wokół portów powstaje sieć informatyczna bazująca na technologiach kosmicznych

Wokół portów powstaje sieć informatyczna, która bazuje na technologiach kosmicznych – powiedział prof. Marek Grzybowski, przewodniczący zarządu Baltic Sea & Space Cluster podczas konferencji „Sea Port + Space Infrastructure. Synergic Network Under Common Management”, która w czwartek odbyła się w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni. Jej uczestnicy rozmawiali m.in. o rozwiązaniach przyszłości, które już wkrótce mogą mieć zastosowanie w portach i w żegludze.
23.11.2018

Jesienią będzie gotowy plan dla państwowych stoczni. Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

Wczesną jesienią zostanie przedstawiony wspólny plan dla państwowych stoczni – poinformował Andrzej Kołodziej podczas forum Wizja Rozwoju w Gdyni. W ocenie związkowca, nie da się odbudować przemysłu stoczniowego konkurując niskimi kosztami pracy.
27.06.2018

200 tys. żeglarzy odwiedziło Pętlę Żuławską w ubiegłym roku

Z danych statystycznych, które zbiera spółka Pętla Żuławska wynika, że w ciągu 5 ostatnich lat Pętlę Żuławską odwiedziło 500 tys. żeglarzy i wodniaków, z czego w ubiegłym roku 200 tys. – poinformował w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Rafał Wasil z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Podkreślił, że ta sieć szlaków wodnych cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
16.05.2018

Spada ryzyko chorób zawodowych pracowników stoczni i portów

Młody człowiek, który trafia w tej chwili do stoczni, tak naprawdę ma minimalne szanse na „wychodowanie” sobie choroby zawodowej – powiedziała w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Małgorzata Bartoszewska-Dogan, p.o. dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Gdańsku. Podkreśliła, że obecnie wiedza pracodawców i pracowników na temat tego ryzyka jest dużo większa niż kilka lat temu. W całym 2016 r. w Polsce odnotowano 2 219 przypadków choroby zawodowej. Dla porównania, w 2001 r. było ich aż 6 007.
11.05.2018

Rozwój portów oraz znaczenie Nowego Jedwabnego Szlaku – Transport Week 2018

Transport Week dobiegł końca. Trzydniowa konferencja w tym roku poświęcona była rozwojowi portów w Europie oraz znaczeniu Nowego Jedwabnego Szlaku, oferującego wiele możliwości europejskim firmom. Eksperci rozmawiali m.in. o wpływie tej inicjatywy na sektor logistyki w rejonie Morza Bałtyckiego.
09.03.2018

Polskie porty źródłem gospodarczego rozwoju

Powinniśmy dmuchać, chuchać, po to, żeby takie rozwiązania, które są wprowadzane dla rozwoju portów w Gdańsku i w Gdyni, były jak najlepsze i żeby nie było problemu z wdrażaniem tych elementów – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Ryszard Świlski, członek zarządu województwa pomorskiego, podczas pierwszego dnia konferencji Transport Week, która we wtorek rozpoczęła się w Gdańsku. Zainaugurowała ją debata pt. „Infrastruktura i branża TSL – Pomorze 2030”.
07.03.2018

Rok 2017 w obiektywie GospodarkaMorska.TV (wideo)

Przedstawiamy najlepsze ujęcia z polskich portów, stoczni, firm i instytucji morskich, branżowych imprez oraz wydarzeń w specjalnym noworocznym klipie GospodarkaMorska.TV.
02.01.2018

Porty Szczecin i Świnoujście utrzymują pozycję uniwersalnego portu

Utrzymujemy pozycję portu uniwersalnego – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Dariusz Słaboszewski, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. W najbliższych latach oba porty czeka wiele inwestycji. To m.in. budowa nowych nabrzeży, terminal kontenerowy, lepsze połączenia z drogami śródlądowymi czy obecnie realizowane pogłębienie toru wodnego.
31.07.2017

Stocznie, porty i żegluga śródlądowa kołem zamachowym polskiej gospodarki. Trwa 5. Międzynarodowy Kongres Morski

Odbudowa przemysłu stoczniowego, rozwój polskich portów i żeglugi śródlądowej to dla rządu zadanie priorytetowe, zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i bezpieczeństwa kraju – powiedziała premier Beata Szydło, otwierając w czwartek 5. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie. Jej zdaniem, decyzje poprzedniej ekipy rządzącej związane z likwidacją polskich stoczni są niezrozumiałe. Jak podkreśliła, polskiemu przemysłowi stoczniowemu trzeba przywrócić dawną świetność.
09.06.2017

Niewystarczająca infrastruktura i wysokie koszty hamują rozwój intermodalnego transportu

Niewystarczająca infrastruktura i wysokie koszty głównymi zagrożeniami transportu intermodalnego w Polsce. – Dzisiaj ogromną pracę do wykonania mają zarówno rządzący, jak i polscy przedsiębiorcy – powiedział Janusz Piechociński, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja. O wyzwaniach, planach i potrzebach wpływających na rozwój tej gałęzi gospodarki rozmawiali eksperci podczas V Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2017, które odbyło się w Gdańsku.
14.04.2017

Transport Week 2017 - zrównoważony rozwój na Bałtyku i w Europie

Transport Week dobiegł końca. Trzydniowa konferencja poświęcona była zrównoważonemu rozwojowi na Bałtyku i w Europie. Eksperci rozmawiali o przyjaznych środowisku rozwiązaniach w żegludze, portach i logistyce.
09.03.2017

Polskie porty coraz bardziej konkurencyjne. W tym roku zapadną kluczowe decyzje

Poprawa infrastruktury, kolejne inwestycje oraz usprawnienie regulacji prawnych. To główne zadania, jakie stoją przed polskimi portami na najbliższe lata. O wyzwaniach, zagrożeniach i szansach dla nich rozmawiali w Gdyni przedstawiciele rządu oraz eksperci podczas seminarium „Porty morskie w polityce gospodarczej Polski”. Jak zapowiedzieli, główne zmiany czekają teraz gdyński port.
07.02.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.