• <

Pandemia nie zatrzymała inwestycji w Porcie Kłajpeda

PMK

11.08.2020 16:20
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Pandemia nie zatrzymała inwestycji w Porcie Kłajpeda

Partnerzy portalu

Pandemia nie zatrzymała inwestycji w Porcie Kłajpeda - GospodarkaMorska.pl
Port Kłajpeda

Zarząd Portu Kłajpeda zainwestował około 24 miliony euro w rozwój infrastruktury w pierwszej połowie tego roku. Jedna piąta z tej kwoty pochodziła z funduszy Unii Europejskiej. Pomimo pandemii koronawirusa, ani jeden projekt inwestycyjny nie został wstrzymany.

Pomyślnie zakończono prace pogłębiające akwen Zatoki Malku (osiągnięto głębokość 14,5 m), przebudowano nabrzeża UAB LJKK „Bega” i Klaipeda Stevedoring Company AB (KLASCO), pirs w Central Klaipeda Terminal został wydłużony, co umożliwiło cumowanie większych statków. Wcześniej molo przystosowane było dla jednostek pływających do 200 m, a po przebudowie można odbierać jednostki o długości 230 m.

- W tym roku na port czeka jeszcze kilka ważnych projektów - planowane jest rozpoczęcie przebudowy falochronów. W najbliższym czasie przygotowywany zostanie projekt techniczny, a po jego realizacji w kanale okrętowym w północnej części portu zostanie osiągnięta głębokość 17 m - powiedział Algis Latakas, Dyrektor Generalny Państwowego Zarządu Portu Morskiego w Kłajpedzie.

Obecnie najbardziej intensywne prace związane z poprawą infrastruktury prowadzone są w południowej części portu w Kłajpedzie. Po osiągnięciu głębokości Zatoki Malku do 14,5 m, przebudowane zostaną nabrzeża działających tam firm (Western Ship Building, Terminal Zatoki Malku, Terminal Kontenerowy w Kłajpedzie). Po zakończeniu prac można byłoby cumować statki o większych parametrach. Przyspieszyła również odbudowa zatoki nr 1, wykorzystywanej przez Klaipeda Oil AB. Maksymalna głębokość 17 m zostanie osiągnięta w tej części portu po przebudowie, co pozwoli naraz cumować trzem, a nie jak przedtem dwóm, tankowcom.

Państwowy Zarząd Portu Morskiego w Kłajpedzie planuje zainwestować 352,4 mln euro w rozwój infrastruktury portu w Kłajpedzie w latach 2020–2023. Planuje się wykorzystanie 135,2 mln euro z funduszy strukturalnych UE.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.