• <
siemens_gamesa_2022

Litwa i Tajwan mogą wymienić się doświadczeniami przy budowie morskich farm wiatrowych

23.08.2022 21:48
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Litwa i Tajwan mogą wymienić się doświadczeniami przy budowie morskich farm wiatrowych

Partnerzy portalu

Litwa i Tajwan mogą wymienić się doświadczeniami przy budowie morskich farm wiatrowych  - GospodarkaMorska.pl

Zwiększenie przepływu ładunków między portami w Kłajpedzie i na Tajwanie, a także zacieśnienie współpracy między nimi, były jednym z głównych tematów ubiegłotygodniowej wizyty przedstawicieli litewskiego ministerstwa transportu i komunikacji oraz przemysłu w Tajwanie. Litwini chcą również wymieniać doświadczenia z Tajwanem przy budowie morskich farm wiatrowych.

Agnė Vaiciukevičiūtė, wiceminister transportu i komunikacji, Algis Latakas, dyrektor generalny zarządu państwowego portu morskiego w Kłajpedzie wraz z delegacją przedstawicieli litewskiego biznesu zakończyli oficjalną wizytę w Tajpej, w Hsinchu, Taichung, Tainan oraz w Kaohsiung. Tajwan posiada 7 portów międzynarodowych i 4 lokalne, w których działają również największe światowe firmy zajmujące się spedycją towarów. Kilka z nich działa również w Kłajpedzie. Wiceminister Vaiciukevičiūtė oraz Algis Latakas, podczas spotkań z wiceministrem transportu i komunikacji Tajwanu, Taiwan International Ports Corporation, szefami i przewodniczącymi zarządów portów oraz przedstawicielami biznesu, omówili możliwość przywrócenia wielkości przepływu ładunków do Kłajpedy do poziomu sprzed pandemii i stopniowego jej zwiększania w celu zrekompensowania tegorocznego spadku ładunków.

W trakcie wizyty w Tajlandii litewska delegacja odwiedziła również port w Taichung, gdzie zarezerwowano ok. 100 hektarów na rozwój parku przemysłowego na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej, który będzie pełnił rolę portu instalacyjnego. Mają być tam również produkowane i montowane komponenty turbin wiatrowych. Planuje się, że do 2025 roku obok Taichung powstaną dwie morskie farmy wiatrowe z 65 turbinami wiatrowymi, o łącznej mocy 3 GW.

Jak poinformowało litewskie ministerstwo transportu, ponieważ Wilno przygotowuje się do budowy farmy wiatrowej o mocy 700 MW na Morzu Bałtyckim, port w Kłajpedzie może być wykorzystany jako port instalacyjny do realizacji tego rodzaju inwestycji. Litwini zaproponowali współpracę portom tajwańskim w zakresie wymiany praktyk przy realizacji tego rodzaju inwestycji. Pierwszy energia z litewskich farm wiatrowych na Bałtyku ma popłynąć w 2028 roku. Według dostępnych szacunków potencjał projektów offshore wind na Litwie wynosi ok. 3,3 GW.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.