• <

Wynik wyszukiwania - "Gdańsk" - Wiadomości

62 zawinięcia wycieczkowców do Portu Gdańsk w tegorocznym sezonie

W tegorocznym sezonie statki wycieczkowe będą gościć w gdańskim porcie 62 razy – poinformował Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. Pierwszą taką jednostką, która w sezonie zawinęła do Gdańska jest statek Le Bellot.
23.04.2024

Le Bellot otwiera sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk

Dziś przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte zacumował luksusowy statek Le Bellot, inaugurując tym samym sezon turystyczny w Gdańsku. Ten elegancki cruiser przyciąga pasażerów nie tylko komfortem, ale także bogatą ofertą kulturalną. Jego wizyta podkreśla istotną pozycję Gdańska w sieci popularnych kierunków turystycznych.
22.04.2024

Singapur na czele miast morskich świata. Gdańsk w morskiej 40-tce

Singapur, a za nim Rotterdam, Londyn, Szanghaj i Oslo, to wiodące miasta morskie, wynika z badań przeprowadzonych przez DNV i Menon Economics. Raport „Leading Maritime Cities” (LMC). Kilka nowych miast znalazło się w tym roku w pierwszej pięćdziesiątce: Shenzhen, Madryt, Gdańsk, Dżudda i Neapol, zajmując odpowiednio 23., 29., 39., 43. i 45. miejsce. Dla Gdańska to sukces, znaleźć się w tak prestiżowym gronie.
22.04.2024

Przygotowania do bazy offshore. Jak wygląda budowa?

Znaczenie morskich elektrowni wiatrowych dla systemu energetycznego Polski na stałe zagościło w świadomości opinii publicznej Polaków. Coraz więcej osób wie bądź choć kojarzy czym jest przemysł offshore, hydrotechnika morska i jak jest skomplikowana. Do posadowienia i eksploatacji farm wiatrowych na morzu potrzeba specjalistycznych statków, instalacji oraz osób je obsługujących. By tego dokonać niezbędne są do tego celu stosowne bazy w portach.
22.04.2024

Kierowca wjechał autem na plażę. Dostał 10 tys. zł mandatu

34-letni obywatel Gruzji wjechał toyotą na plażę w Jelitkowie, zakopał się w piachu i nie mógł wyjechać. Uszkodził też chodnik i krawężnik. Funkcjonariusze policji ukarali go dwoma mandatami na łącznie 10 tys. zł i 8 punktami karnymi.
22.04.2024

VI Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego. Jakie szanse i zagrożenia wiążą się z rozwojem sztucznej inteligencji?

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się, 18 kwietnia br., 6. edycja Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, w której wzięli udział przedstawiciele instytucji i firm z branży morskiej. W tym roku uczestnicy konferencji poświęcili szczególnie wiele miejsca rozwojowi technologii cyfrowych, w tym AI, a także perspektywom wykorzystania ich na statkach i jednostkach offshore.
20.04.2024

TECoNaut: nowe kompetencje dla ekologicznych jachtów

Rozpoczyna się TECoNaut, europejski projekt mający na celu zdefiniowanie umiejętności potrzebnych do zielonej transformacji w przemyśle jachtowym.
19.04.2024

Mapowanie siedlisk dennych polskich obszarów morskich tematem konferencji w Centrum Offshore UMG

Dzisiaj w nowo otwartym Centrum Offshore UMG przy ul. Roberta de Plelo w Gdańsku odbyła się konferencja „MAPOWANIE SIEDLISK DENNYCH POLSKICH OBSZARÓW MORSKICH Z WYKORZYSTANIEM METODY MOZAIKOWEGO SONAROWANIA DNA W LATACH 2022–2023”, zorganizowana przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Uniwersytet Morski w Gdyni, Instytut Morski UMG oraz firmę MEWO S.A. W konferencji wzięło udział ponad stu przedstawicieli instytucji, uczelni, wiodących firm branży offshore i rządu.
19.04.2024

Tragedia w gdańskiej stoczni. To było morderstwo, nie wypadek

Poniedziałkowe zdarzenie w stoczni przy ul. Przetocznej w Gdańsku, pierwotnie zgłoszone jako wypadek, okazało się zbrodnią. Jak poinformowała dziś gdańska prokuratura, śmierć 37-letniego obywatela Gruzji była wynikiem celowego działania operatora wózka widłowego, co radykalnie zmienia kontekst tego tragicznego wydarzenia.
18.04.2024

Kandydat na prezydenta Elbląga zapowiada współpracę z Gdańskiem dotyczącą m.in. portów

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Elbląga Michał Missan i wybrana na prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zapowiadają współpracę obu miast dotyczącą m.in. portów oraz zabiegania o powstanie nowej linii kolejowej łączącej oba miasta.
16.04.2024

Port Gdańsk wyremontuje zabytkowy budynek Poczty Morskiej

Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków (PWKZ) wpisał do rejestru zabytków budynek Zamorskiej Wymiany Poczty (tzw. Poczty Morskiej), zlokalizowany przy Nabrzeżu Wiślanym. Monumentalny gmach powstały w okresie Wolnego Miasta Gdańska, skrywa wiele ciekawych historii. Poza polskim urzędem pocztowym, mieściły się tam szkoła dla załóg U-bootów, produkowanych w gdańskich stoczniach oraz „Koszary wiślane” Kriegsmarine.
10.04.2024

Jakie są możliwości pracy w terminalu kontenerowym? Baltic Hub odpowiada na to pytanie podczas targów pracy Talent Days

Przedstawiciele gdańskiego terminala kontenerowego Baltic Hub wzięli udział w targach pracy Talent Days 9 kwietnia w Plenum Gdańsk.
09.04.2024

Bałtyk coraz bardziej atrakcyjny dla morskich turystów. Gdańsk i Gdynia na fali

W 2024 r. do portów we wschodniej części regionu Morza Bałtyckiego powróci więcej linii wycieczkowych. Ponadto kilka portów, w tym mniejsze, spodziewa się wzrostu liczby zawinięć w tym roku w porównaniu z rokiem ubiegłym – wynika z opublikowanej niedawno analizy rynku Cruise Baltic.
08.04.2024

Postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych w Porcie Gdańsk

Rada Nadzorcza Spółki Zarząd Morskiego Portu Gdańsk poinformowała o otwarciu postępowania kwalifikacyjne na stanowisko Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych na nową, III, wspólną, pięcioletnią kadencję.
05.04.2024

Z kanału portowego w Gdańsku wyłowiono ciało mężczyzny

W piątek rano z kanału portowego w Gdańsku wyłowiono ciało mężczyzny. Na miejscu pracują policjanci pod nadzorem prokuratora.
05.04.2024

Kandydaci na prezydenta Gdańska o rozwoju portu morskiego

Polska Agencja Prasowa przeprowadziła ankiety z kandydatami na prezydenta Gdańska. 7 kwietnia w walce o urząd prezydenta Gdańska zmierzy się siedmioro kandydatów: Mariusz Andrzejczak (KWW Mariusz Andrzejczak dla Gdańska), Aleksandra Dulkiewicz (KKW KO), Andrzej Pecka (KWW Wspólna Gdańska Droga 2050), Tomasz Rakowski (KW PiS), Adam Szczepański (KWW Społeczny Gdańsk), Artur Szostak (KWW Kocham Gdańsk - Kandydaci Niezależni) oraz Michał Urbaniak (KWW Konfederaci Bezpartyjni Polska Jest Jedna). Kandydaci zostali zapytani m.in. o
03.04.2024

Kolejne wodowanie w Gdańsku. To drugi statek budowany przez Karstensena, który zjechał z pochylni

Na terenie stoczni Karstensen Shipyard Poland odbyło się wodowanie statku rybackiego dla armatora z Wysp Owczych. To już kolejny raz, gdy cała procedura miała miejsca po „przeprowadzce” zakładu w ubiegłym roku z Gdyni do Gdańska.
28.03.2024

Cruisery wracają do Gdańska

Zbliża się już kolejny sezon wycieczkowy. W tym roku cruisery mają cumować w Porcie Gdańsk aż 62 razy.
26.03.2024

Remontowa Shipbuilding S.A. ze statuetką „Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej”

W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo 16 marca odbyły się Gdańskie Targi Szkół Ponadpodstawowych. Ważnym punktem wydarzenia była gala konkursu „Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej”, w trakcie której wręczono nagrody Prezydenta Miasta Gdańska pracodawcom najbardziej zaangażowanym we współpracę ze szkołami branżowymi i technikami. Wśród wyróżnionych znalazła się gdańska stocznia od wielu lat współpracująca ze Szkołami Okrętowymi i Technicznymi Conradinum.
26.03.2024

XII Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego

W dniu 18 kwietnia 2024 r. odbędzie się XII Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego zatytułowana „Prawo nowych technologii w gospodarce morskiej” organizowana przez Katedrę Prawa Morskiego WPiA UG, Centrum Badań nad Gospodarką Morską UG oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk.
26.03.2024

Położenie stępki pod ORP Rybitwa. To kolejny niszczyciel min powstający w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni odbyło się uroczyste położenie stępki pod nowoczesny niszczyciel min proj. 258, przyszłego ORP Rybitwa (605). To drugi, jaki znajdzie się w wyposażeniu 12. Dywizjonu Trałowców i zarazem piąty okręt typu Kormoran II, który trafi do polskiej Marynarki Wojennej. Wydarzenie ma miejsce zaledwie dwa miesiące po ceremonii cięcia blach rozpoczynającej budowę.
20.03.2024

Są chętni do służby w MOSG. Kandydaci uzyskali pozytywną ocenę

13 osób (cztery kobiety i dziewięciu mężczyzn) starających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej przystąpiło 19 marca do drugiego etapu kwalifikacji w Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku Nowym Porcie. Wszyscy uzyskali pozytywną ocenę. Teraz jeszcze badania lekarskie i… zielona światło na przyjęcie do służby.
20.03.2024

Baltic Nuclear Energy Forum stało się faktem

W stwierdzeniu, że Gdańsk stał się Europejską Stolicą Atomistyki, nie ma przesady. Pierwszy dzień konferencji Baltic Nuclear Energy Forum zgromadził niesamowite grono – od wybitnych przedstawicieli świata nauki, ekspertów w zakresie energii atomowej i fizyki jądrowej, po biznes żywo zainteresowany partycypowaniem w powstawaniu pierwszej w Polsce elektrowni atomowej.
19.03.2024

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbędzie się położenie stępki pod niszczyciel min, przyszły ORP Rybitwa

W gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding S.A. odbędzie się 20 marca uroczystość położenia stępki pod budowę piątego z serii niszczycieli min typu Kormoran II. Okręt będzie nosił nazwę ORP „Rybitwa”. Po przekazaniu go Polskiej Marynarce Wojennej w 2027 roku, wejdzie w skład 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
18.03.2024

Kmdr por. SG Katarzyna Górecka-Berenc nowym komendantem gdańskiej Straży Granicznej

Gdy zachodzi taka konieczność wyprowadzają siłą z samolotów krnąbrnych pasażerów, badają podejrzane porzucone walizki i plecaki, zatrzymują poszukiwane listami gończymi osoby, odprawiają granicznie podróżnych, a cudzoziemcom naruszającym w Polsce prawo wydają decyzje nakazujące im opuszczenie kraju. Mowa o funkcjonariuszach gdańskiej Straży Granicznej, którzy od dziś mają nowego komendanta. Została nim kmdr por. SG Katarzyna Górecka-Berenc, była naczelnik Wydziału ds. Cudzoziemców w Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
15.03.2024

W Baltic Operator odbyło się położenie stępki pod patrolowiec dla fińskiej straży graniczej

W gdańskiej stoczni odbyła się 12 marca ceremonia położenia stępki pod jednostkę patrolową dla Straży Granicznej Finlandii (Rajavartiolaitos). Baltic Operator realizuje dla fińskiej stoczni Meyer Turku zlecenie budowy i częściowego doposażenia kadłubów pod dwa patrolowce typu Turva.
13.03.2024

Platforma SEA-INNOVATE HUB wyrazem współpracy międzynarodowej uczelni związanych z morzem

Ruszyła platforma SEA-INNOVATE HUB, oferująca liczne kursy, okazje do nawiązania współpracy międzynarodowej oraz szansę na realizację projektów naukowo-badawczych, projektów B+R czy komercjalizację badań. To wynik wspólnych działań sześciu europejskich uniwersytetów nadmorskich SEA-EU w ramach projektu ReSEArch-EU.
13.03.2024

Tomasz Ślęzak nowym prezesem Węglokoksu. Spółka jest większościowym właścicielem gdańskiego Portu Północnego

Tomasz Ślęzak został we wtorek wybrany przez radę nadzorczą Węglokoksu nowym prezesem tej spółki. Ślęzak, dotąd związany z ArcelorMittal Poland, zastąpił Tomasza Heryszka, który był prezesem Węglokoksu od maja 2019 r. Wiceprezesami spółki zostali: Agnieszka Walter i Adrian Sienicki.
12.03.2024

Na Politechnice Gdańskiej odbędą się Wydziałowe Targi Pracy TARGOiOWISKO 2024

To już VIII edycja wydarzenia, organizowanego na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa na Politechnice Gdańskiej. Termin targów to 14 marca godz. 10.00-14.00.
11.03.2024

Aleksandra Dulkiewicz: Port Gdańsk najważniejszy port na Bałtyku, jeśli chodzi o przeładunki kontenerowe i pnie się w czołówce portów europejskich

Pozyskanie 2 tys. mieszkań komunalnych, budowa Parku Południowego oraz centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży – to część założeń programu wyborczego ubiegającej się o ponowny wybór na prezydenta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.
09.03.2024

Baltic Hub przekazuje samochód dla dzieci z hospicjum

4 marca na terenie terminalu Baltic Hub miało miejsce uroczyste przekazanie samochodu dla Hospicjum Pomorze Dzieciom. Klucze do pojazdu odebrała z rąk przedstawicieli Baltic Hub prezes zarządu hospicjum, Ewa Liegman.
08.03.2024

2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 za nami!

Przez dwa dni targowe młodzież szkół średnich i studenci, głównie z województwa pomorskiego mieli okazję spotkać się ze 120 wystawcami w czasie 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND.
08.03.2024

Wiceszef MKiŚ: prowadzimy rozmowy o dostawach LPG z zachodniej Europy

Prowadzimy rozmowy o dostawach LPG z zachodniej Europy, z portów ARA, i o zabezpieczaniu szlaków jego transportu - poinformował w czwartek wiceminister klimatu Miłosz Motyka. Zapewnił, że LPG w Polsce nie zabraknie zarówno jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, jak i odbiorców na stacjach paliw.
07.03.2024

Gdańsk-Pilot zamawia trzecią łódź przeznaczoną do operacji portowych

Przedsiębiorstwo usług morskich Gdańsk-Pilot złożyło zamówienie na trzecią łódź pilotową, której dostawę zaplanowano na 2025 rok. Zostanie wykonana w fińskiej stoczni Kewatec Shipyards z siedzibą w Kokkoli.
06.03.2024

Eko-pracownia na Stogach uruchomiona dzięki wsparciu Baltic Hub

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 na Stogach otwarto Eko-pracownię. To miejsce, gdzie odbywać się będą rozmaite aktywności proekologiczne. Projekt został sfinansowany przez terminal kontenerowy Baltic Hub w ramach II edycji Grantu Dzielnicowego Busole.
01.03.2024

Do Portu Gdynia zawijają coraz większe statki. Wczoraj z terminalu BCT wypłynął rekordzista

Port w Gdyni opuścił wczoraj kolejny rekordowy statek należący do jednego z gigantów branży żeglugowej, Mediterranean Shipping Company (MSC). Statki należące do tej firmy przybywają do Polski w ramach serwisu SWAN, łączącego chińskie porty z europejskimi.
01.03.2024

Orlen szuka firmy do nadzoru saperskiego w rafinerii w Gdańsku

Orlen ogłosił postępowanie na wybór firmy, która mogłaby świadczyć usługi saperskie oraz nadzór saperski przy pracach ziemnych na terenie zakładu rafineryjnego w Gdańsku w latach 2024 - 2026. Jak podał w ogłoszeniu koncern, oferty można składać do 15 marca.
29.02.2024

Offshore Wind Energy Centre okazją do zaprezentowania najnowszego statku badawczego spółki Amber Offshore

W Gdańsku odbędzie się 29 lutego otwarcie Offshore Wind Energy Centre (CMEW UMG). To jest okazja, aby zaprezentować najnowszy statek badawczy spółki Amber Offshore, Amber Agatha.
28.02.2024

Konsekwencje ataków Huti na międzynarodową żeglugę. Jak radzi sobie z tym terminal kontenerowy Baltic Hub?

Trwające od października ataki jemeńskich bojowników Huti na statki i okręty poruszające się po Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej doprowadziły do ogromnych zawirowań w transporcie morskim. W wyniku tego wiele firm, w tym należące do czołówki branży transportowej, zrezygnowały z tras prowadzących przez Kanał Sueski, co wydłużyło trasy ich statków i pozmieniało grafiki w portach. Dowiedzieliśmy się, jak radzi sobie z tym gdański terminal kontenerowy Baltic Hub.
27.02.2024

Gdańsk istotny dla gigantów żeglugi. To tam popłynie w pierwszy rejs nowy kontenerowiec OOCL

Orient Overseas Container Line Ltd. (OOCL) wprowadza do działalności nowy kontenerowiec OOCL Abu Dhabi. Mający nośność 24 188 TEU zalicza się do największych na świecie, a jednocześnie wyróżnia się ekologicznymi rozwiązaniami, wprowadzanymi z myślą o dekarbonizacji żeglugi. Jak wiele innych jednostek tego chińskiego giganta, ten również będzie działał na trasie, na której znajduje się Gdańsk.
26.02.2024

Europa węgla i stali zależy od portów. Gdańsk pobił kolejny rekord

Globalny handel morski węglem przyspieszył w ostatnich miesiącach 2023 r. i powrócił do poziomu obrotów sprzed pandemii. W okresie styczeń–grudzień 2023 r. światowe przewozy węgla morzem wzrosły o 6% r/r do 1 341,2 mln ton (bez kabotażu), na podstawie danych dotyczących śledzenia statków z AXS Marine – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. W ubr. wzrósł również światowy popyt na stal do 1,8% w 2023 r. do 1,814 mld ton. i w 2024 r. o 1,9% – czytamy w lutowym raporcie Światowego Stowarzyszenia Stali (WSA - Worldsteel).
22.02.2024

Rekordowy rok dla największych polskich portów morskich - ponad 145 mln ton przeładowanych towarów

Miniony rok był kolejnym, w którym zanotowano rekordowe wyniki przeładunkowe w portach morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej – Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu. Polskie porty zanotowały wzrost przeładunków wynoszący 145,7 mln ton. To niemal 10% więcej w stosunku do 2023 roku (133 mln ton).
22.02.2024

Szpiegował porty w Gdańsku i Gdyni za 900 zł

Latem zeszłego roku ABW zatrzymało kolejnego członka siatki szpiegowskiej zbierającej w Polsce informacje na zlecenie Rosji. 39-letni Białorusin interesował się m.in. portami w Gdańsku i Gdyni, gdzie odbywają się przeładunki wojsk NATO.
20.02.2024

Zaawansowanie prac na terminalu T3 Baltic Hub sięgnęło 40%

Powstający w Gdańsku nowy terminal kontenerowy T3 Baltic Hub, realizowany przez konsorcjum Budimex i Deme Dredging osiągnął 40-procentowy poziom zaawansowania budowy. Obiekt będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu w Polsce, jak i całej Europie.
20.02.2024

Kuehne+Nagel rozwija się o nowe lądowe i morskie centrum przeładunkowe w Baltic Hub

Kuehne+Nagel otworzył nowe centrum przeładunkowe w pobliżu Baltic Hub w Porcie Gdańsk, podkreślając, że jest to "jeden z najszybciej rozwijających się terminali" w Polsce. Nowe centrum dedykowane operacjom morskim i lądowym ma zaspokajać rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania transportowe w regionie, wspierając klientów firmy w zakresie usług multimodalnych do krajów bałtyckich.
20.02.2024

Gaz-System uzyskał decyzję środowiskową dla terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji projektu „Realizacja terminalu FSRU z gazociągiem podmorskim w obrębie akwenu Portu w Gdańsku”. Decyzja posiada rygor natychmiastowej wykonalności. Dzięki temu Gaz-System może przystąpić do kolejnych działań, niezbędnych dla realizacji tej strategicznej inwestycji.
17.02.2024

Część morska FSRU z nadanym rygorem natychmiastowej wykonalności

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał w środę postanowienie o nadaniu natychmiastowej wykonalności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy terminala FSRU z gazociągiem podmorskim w obrębie akwenu Portu w Gdańsku - poinformowała w środę Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ).
14.02.2024

Gdańsk na trzy dni stanie się Europejską Stolicą Atomistyki

Już w marcu 2024 na Pomorze zjadą się polscy i światowi eksperci i praktycy w dziedzinie fizyki jądrowej i energii atomowej. Spotkają się w ramach pierwszej edycji wydarzenia Baltic Nuclear Energy Forum.
13.02.2024

Walentynkowe odkrycie w Żurawiu! Archeolodzy natrafili na miłosny artefakt ze średniowiecza

Odlana z cyny plakietka miłosna w kształcie turkawki została odkryta podczas prac archeologicznych prowadzonych przy remoncie Żurawia. Pod sylwetką ptaka umieszczona jest szarfa z łacińską inskrypcją „AMOR VINCIT OMNIA”, czyli „Miłość zwycięża wszystko”. Na grzbiecie turkawki można zauważyć ślady po dwóch oderwanych uchwytach, które służyły do zawieszania plakietki na łańcuszku lub przypinania do ubrania
13.02.2024

Polskie porty mogą stracić bezpośrednie połączenie z Azją?

Maersk, jeden z największych przewoźników ogłosił, że od przyszłego roku najważniejsze linie z Azji będą kończyły kursy w głównych portach Morza Północnego. W obliczu takich zmian najbardziej zagrożony jest gdański terminal Baltic Hub.
11.02.2024

Polska Organizacja Gazu Płynnego: konieczne wzmocnienie kolei, by sprowadzać LPG z Zachodu

W związku z embargiem nałożonym na przywóz LPG z Rosji, kluczowe będzie przystosowanie infrastruktury w Polsce do dostaw 700 tys. ton LPG z Zachodu, głównie kolejowej w portach i przy granicy z Niemcami - uważa dyrektor Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski.
10.02.2024

Smutny koniec Kondora. Były okręt podwodny zostanie zezłomowany

Wycofany w 2017 roku ze służby ex-ORP Kondor (297) jednak nie podzieli losu bliźniaczego Sokoła, który ma stać się atrakcją turystyczną. Po zakupie i zacumowaniu w Górkach Zachodnich pojawiła się informacja, że jednostka zostanie pocięta na przysłowiowe żyletki.
09.02.2024

Przez Gdańsk przejechały elementy do budowy morskiej infrastruktury

W trakcie kilkugodzinnej operacji przez Gdańsk przejechały ciężarówki, na które załadowano moduły FPSO. Akcję przeprowadzono w nocy, aby nie kolidowała z ruchem ulicznym.
08.02.2024

Ponad 2 mln przeładowanych TEU. Baltic Hub podsumowuje 2023 rok

Gdański terminal kontenerowy Baltic Hub, podsumowuje 2023 rok, który obfitował w rekordy, ważne inwestycje i nowe partnerstwa. Firma z optymizmem patrzy w przyszłość, przedstawiając ambitne plany na kolejne lata.
06.02.2024

30 kwietnia zakończy się remont gdańskiego Żurawia

Zakończenie remontu i modernizacji gdańskiego Żurawia jest planowane na 30 kwietnia br.- poinformowało we wtorek Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
30.01.2024

Program "Delfin" - dlaczego zdolności wywiadowcze na morzu są kluczowe dla bezpieczeństwa?

Trwają intensywne prace nad budową dwóch okrętów rozpoznania radiolektronicznego programu "Delfin", określane też jako SIGINT (signals intelligence). D0 2027 roku oba mają znaleźć się w składzie Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów. Nie są to jednostki stricte bojowe, które mogłyby zestrzeliwać wrogie cele na morzu, lądzie czy w powietrzu. Wykonują jednak inne, niezwykle istotne zadania, związane z zabezpieczeniem interesów państwa oraz działaniami wywiadowczymi.
29.01.2024

Saab Technologies Poland otwiera biuro w Gdańsku

Bezpośrednio po uroczystości położenia stępki drugiego okrętu rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT) dla Marynarki Wojennej RP, firma Saab Technologies Poland Sp. z o.o. oficjalnie 23 stycznia 2024 r. otworzyła nowe biuro w Gdańsku.
28.01.2024

Uroczystość położenia stępki drugiego okrętu SIGINT dla Polski

23 stycznia 2024 r. w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyła się ceremonia położenia stępki dla drugiego okrętu rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT) dla Marynarki Wojennej RP. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele firmy Saab, Agencji Uzbrojenia, Marynarki Wojennej RP, firmy Remontowa Holding oraz szereg zaproszonych gości.
27.01.2024

Stępka położona. Za nami kolejny, ważny etap budowy drugiego okrętu programu "Delfin"

Na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyła się, 23 stycznia, uroczystość związana z budową drugiego okrętu rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin". W jej trakcie dokonano uroczystego położenia stępki pod przyszłego ORP Henryk Zygalski (264). To kolejna jednostka, która wzmocni potencjał polskiej Marynarki Wojennej.
23.01.2024

Rząd przygotuje Plany Zagospodarowania Przestrzennego wód polskich portów morskich

Rząd przyjrzy się kwestii zagospodarowania przestrzennego w polskich portach morskich. W wykazie jego prac legislacyjnych i programowych znalazły się odpowiednie projekty dla dziewięciu portów.
19.01.2024

Pierwsza w tym roku stępka okrętu zostanie położona w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. To kolejny etap budowy drugiego "Delfina"

W gdańskiej stoczni odbędzie się 23 stycznia uroczystość związana z położeniem stępki pod drugi okręt rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin", przyszły ORP Henryk Zygalski (264). Wraz z bliźniaczym, znajdującym się w budowie przyszłym ORP Jerzy Różycki (261) wejdzie w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów.
18.01.2024

Gdański Naftoport chwali się rekordowym wynikiem operacyjnym

Kluczowy obiekt dostarczający ropę naftową do Polski pochwalił się rosnącymi przeładunkami, podkreślając tym samym swój udział w rozwijaniu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Odbywa się to w sytuacji dynamicznej rozbudowy Naftoportu, który ma otrzymać w przyszłości nowe stanowisko przeładunkowe.
18.01.2024

Politechnika Gdańska otrzymuje blisko 7 mln zł na rozwój i modyfikację programów kształcenia

Gdańska uczelnia otrzymała dofinansowanie na rozwój i modyfikację programów kształcenia dla kluczowych branż krajowego przemysłu w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS). Placówka uzyskała dotację jako jedna z 23 wnioskodawców.
17.01.2024

Opuścił prom w Świnouściu i trafił w kajdanki

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej osiągnęli 13 stycznia podwójny sukces w kwestii poszukiwania i aresztowania osób poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości celem skierowania ich do odbycia kar pozbawienia wolności zgodnie z wyrokiem sądu. Akcje miały miejsce podczas kontroli drogowej w Świnoujściu i granicznej prowadzonej w Gdańsku Rębiechowie.
15.01.2024

Ważna uroczystość w Remontowa Shipbuilding S.A. 19 stycznia odbędzie się cięcie blach pod budowę piątego niszczyciela min

W gdańskiej stoczni odbędzie się ceremonia rozpoczęcia budowy nad kolejnym okrętem typu Kormoran II, przyszłym ORP Rybitwa (605), piątym niszczycielem proj. 258. To pierwsze tego typu wydarzenie w 2024 roku związane z realizacją zlecenia dla polskiej Marynarki Wojennej w kwestii dostarczenia nowoczesnych jednostek przeciwminowych. W przyszłości wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
15.01.2024

Konflikt z Huti wpłynął na ograniczenie ruchu statków przez Kanał Sueski. Spadek jest wyraźny

Trwająca od listopada agresja jemeńskich bojowników na międzynarodową żeglugę na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej nie pozostała bez wpływu na ruch przez kluczowy przesmyk łączący je z Morzem Śródziemnym. Oprócz tego, że konflikt wpłynął na światowy łańcuch dostaw nie pozostał bez wpływu na ilość statków pokonujących Kanał Sueski.
15.01.2024

Konie pociągowe polskiej Marynarki Wojennej. Nowoczesne holowniki proj. B860

Morski rodzaj sił zbrojnych w Polsce przechodzi obecnie najbardziej dynamiczny moment rozwoju w swojej XXI-wiecznej historii. Trwa budowa nowych okrętów, a w ostatnim czasie kolejne były wcielane do służby. W skład formacji weszły w latach 2020-2021 także jednostki pomocnicze. Choć nie są to jednostki bojowe, z racji na przeznaczenie i wielozadaniowość stanowią istotny wkład w rozwój marynarki wojennej.
05.01.2024

GDDiKA podsumowuje inwestycje w 2023 roku na Pomorzu

Rok 2023 był niezwykle bogaty pod względem wykonanych robót, otwieranych odcinków tras, jak i ogłaszanych przetargów dla inwestycji drogowych. Wiele z tych inwestycji, obok usprawnienia transportu drogowego, jest też kluczowa dla sprawnego rozwoju infrastruktury morskiej, w tym terminali przeładunkowych, pozwalając na skuteczniejsze rozładowywanie portów do których przybywa coraz więcej transportów.
02.01.2024

Roczne podsumowanie działań polskiej Marynarki Wojennej. Rok 2023 obfitował w ważne wydarzenia

Tysiące pokonanych mil morskich, dziesiątki wykonanych zadań i ćwiczeń, udział w przedsięwzięciach międzynarodowych - rok 2023 był pracowitym dla morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jednocześnie był to czas wielkich nadziei w kontekście rozwoju formacji, jakiego nie widziała od blisko dwóch dekad.
01.01.2024

Koniec roku z rekordem na kolei w Baltic Hub

W ostatnich dniach roku terminal Baltic Hub odnotował wyjątkowe osiągnięcie na swojej bocznicy kolejowej. W ciągu zaledwie tygodnia przeładowano aż 8201 kontenerów.
28.12.2023

Gdańsk gospodarzem przyszłorocznych ME w wioślarstwie morskim

W przyszłym roku Gdańsk zorganizuje mistrzostwa Europy w wioślarstwie morskim - dyscyplinie, która znalazła się w programie igrzysk olimpijskich w Los Angeles w 2028 roku. Zawody odbędą się w dniach 20-23 czerwca.
25.12.2023

Beata Rutkiewicz powołana na stanowisko wojewody pomorskiego

Beata Rutkiewicz została powołana na stanowisko wojewody pomorskiego – poinformowało MSWiA na portalu X. Na stanowisku zastąpi Dariusza Drelicha z PiS.
21.12.2023

Budimex wspiera ochronę ssaków w Morzu Bałtyckim

Budimex wsparł Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, odpowiedzialną za Stację Morską i Fokarium w Helu. Dzięki współpracy, ośrodek rehabilitacji fok otrzymał zaawansowany analizator biochemiczny, który pomoże w odtwarzaniu populacji ssaków morskich – fok i morświnów. Urządzenie służące do badania krwi znacznie skróci czas oczekiwania na wyniki, przez co zwiększy szansę na uratowanie tych zwierząt.
18.12.2023

Hanseatic Nature zamyka sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk

Hanseatic Nature wyjątkowy statek, specjalizujący się w odwiedzaniu arktycznych rejonów, w niedziele wpłynął do Portu Gdańsk. Jeszcze tego samego dnia wyruszył w dalszą podróż, zamykając tym sezon na wycieczkowce w gdańskim porcie.
18.12.2023

Port Czystej Energii przygotowuje się do rozruchów

W Porcie Czystej Energii rozpoczyna się kolejny etap prac przygotowawczych do rozruchów instalacji. Za kilka dni rozpocznie się operacja dmuchania parowego. Jej celem jest oczyszczenie rurociągów pomiędzy kotłem parowym a turbiną. W tym czasie z instalacji będzie wydobywać się początkowo rdzawy dym, a później coraz mniej widoczna czysta para wodna, słyszalne będą też świsty i huki. To w pełni bezpieczne i planowane procesy, będące ważnym etapem przygotowania instalacji do rozruchów i późniejszej eksploatacji.
15.12.2023

Siemens Gamesa otwiera nowe biuro w Gdańsku

Siemens Gamesa, światowy lider w dostarczaniu i serwisowaniu morskich turbin wiatrowych, oficjalnie otworzył swoje nowe biuro w Gdańsku 11 grudnia br. Zlokalizowane przy ul. Leona Droszyńskiego 24, w budynku Format, Siemens Gamesa Baltic Sea Offshore Execution Centre to ważny krok w realizacji zaangażowania firmy w rozwijający się sektor energetyki morskiej w Polsce.
13.12.2023

Statek pasażerski MS Amera przechodzi ekologiczną transformację w Stoczni Remontowej

Należący do Phoenix Reisen GmbH wycieczkowiec znajduje się w gdańskiej stoczni w związku z planowanym gruntownym remontem, który przeobraża jednostkę, aby była zgodna z nowymi wytycznymi w zakresie dekarbonizacji żeglugi. Oprócz tego przejdzie kompleksowy przegląd, a także zostanie wprowadzonych na nim szereg zmian z myślą o komforcie podróży pasażerów.
13.12.2023

Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. zbuduje prom o napędzie hybrydowym dla norweskich linii żeglugowych

Należąca do grupy kapitałowej Remontowa Holding S.A. stocznia z Gdańska podpisała kontrakt z jedną z największych firm żeglugowych w Norwegii, Torghatten Nord AS, na budowę nowoczesnego promu pasażersko-samochodowego o napędzie hybrydowym.
13.12.2023

Kolejne części turbozespołu do elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce przeładowywane w Porcie Gdańsk

Do budowanej w Ostrołęce elektrowni gazowo-parowej dotarły z fabryk General Electric w Szwajcarii i Niderlandach kolejne części turbozespołu, ważące łącznie ponad 200 ton, w tym wirnik generatora i moduł podgrzewania paliwa gazowego - podała Energa z Grupy Orlen.
06.12.2023

Katastrofa barki Galar Gdański I. Jest końcowy raport ze śmiertelnego wypadku

Eksperci z Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowali raport końcowy w sprawie katastrofy barki Galar Gdański I, do której doszło w październiku 2022 roku na Kanale Kaszubskim w Gdańsku. Na skutek wypadku zginęły cztery osoby.
05.12.2023

Na Politechnice Gdańskiej rozpoczął się nabór na studia w zakresie budownictwa okrętów

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, we współpracy i pod patronatem Związku Pracodawców Forum Okrętowe, po raz pierwszy uruchamia studia podyplomowe pod nazwą Budowa Okrętów.
04.12.2023

Gdynia z wizytą w Gdańsku. Kontenerowiec OOCL Gdynia w terminalu Baltic Hub

Do gdańskiego terminalu przybył, ochrzczony w październiku, jeden z największych statków na świecie, wyposażony w nowoczesne rozwiązania w zakresie redukcji emisji CO2. Wizyta jest o tyle wyjątkowa, że jest to statek armatora z Hong Kongu nazwany na cześć miasta Gdynia, gdzie znajduje się filia OOCL.
01.12.2023

Zarzut dla armatora jachtu Galar Gdański I

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku przedstawiła armatorowi jachtu Galar Gdański I zarzut umyślnego przyczynienia się do sprowadzenia katastrofy w ruchu wodnym. Na skutek wypadku, do którego doszło w październiku ubiegłego roku zginęły cztery osoby, a dwoje pasażerów doznało obrażeń ciała.
27.11.2023

Nie ma chętnych na drugi terminal gazowy FSRU w Gdańsku

Fiaskiem zakończyła się procedura badająca zainteresowanie na rynku zwiększeniem możliwości regazyfikacyjnych planowanego terminalu FSRU w Gdańsku. Realizowana jako Open Season FSRU 2 miała wykazać czy istnieją podmioty chętne zainwestować w drugi, pływający terminal do przetwarzania gazu, co miało zwiększyć możliwości przesyłowe i transportowe tego surowca z Gdańska, zaopatrując nie tylko Polskę, ale też inne kraje, szczególnie pozbawione dostępu do morza. Okazuje się, że największym wyzwaniem jest brak chętnych.
27.11.2023

Rozdanie nagród Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Wskazano najlepszych w 2023 roku

Rozdanie nagród Pomorskiego Związku Żeglarskiego za największe osiągnięcia żeglarskie mijającego sezonu żeglarskiego na Pomorzu odbyło się podczas XV Pomorskiej Gali Żeglarskiej w historycznej sali „Nieba polskiego” w Gdańsku.
25.11.2023

Polferries z partnerami przygotowany na Święta

W piątek 24 listopada 2023 roku rozpoczyna się Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Polferries będzie jego partnerem i z tej okazji armator przygotował szereg atrakcji dla swoich pasażerów.
20.11.2023

Speed otworzył w Porcie Gdańsk nowy magazyn do przeładunku zbóż

Operator portowy Speed otworzył w Porcie Gdańsk magazyn do przeładunku zbóż o powierzchni 4 tys. m kw. wraz z placami składowymi i manewrowymi.
20.11.2023

Zbliża się cięcie blach pod kolejny okręt programu "Delfin". Ceremonia odbędzie się 15 listopada

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbędzie się oficjalne rozpoczęcie budowy kolejnego okrętu rozpoznania radioelektronicznego, przyszłego ORP Henryk Zygalski (264). To druga jednostka, która w przyszłości wejdzie w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów.
09.11.2023

Druga trafostacja od Baltic Operator rusza w drogę do zamawiającego

Spółka Baltic Operator zakończyła 8 listopada realizację projektu, w którego zakresie było wykonanie dwóch morskich trafostacji (OSS) na rzecz naszego duńskiego partnera. W godzinach popołudniowych, z gdyńskiego terenu produkcyjnego wypłynęła gotowa, „bliźniacza" trafostacja morskiej farmy wiatrowej z przeznaczeniem na amerykański rynek. Prace nad nimi trwały przez kilkanaście miesięcy.
09.11.2023

Konkurs na wybór brokera ubezpieczeniowego dla Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. zaprasza do udziału oraz złożenia Oferty w Konkursie na wybór Brokera Ubezpieczeniowego, który będzie świadczył kompleksową obsługę ubezpieczeniową dla ZMPG S.A
03.11.2023

Terminal Baltic Hub rośnie w oczach. Trwa rozbudowa w ramach trzeciego etapu

Od listopada ubiegłego roku są prowadzone intensywne prace wokół nowego, głębokowodnego nabrzeża T3, mającego zwiększyć możliwości przeładunkowe największego terminalu kontenerowego na Morzu Bałtyckim, który znajduje się w Gdańsku.
23.10.2023

Konsultacje z mieszkańcami Gdańska w sprawie budowy terminala FSRU

Budowa infrastruktury gazowej w Gdańsku jawi się jako jedno z najważniejszych przedsięwzięć energetycznych nie tylko w skali regionu, ale też kraju. Mimo to okazuje się, że inwestycji towarzyszą kontrowersje. Nie wszyscy mieszkańcy podzielają entuzjazm. W związku z tym Gaz-System organizuje spotkanie, aby poznać opinie Gdańszczan i przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie.
23.10.2023

Karstensen: pierwsze efektowne wodowanie z pochylni w Gdańsku za nami

Chwilę po godzinie 14:00 w piątek 20 października zgromadzona licznie publiczność na kultowych terenach stoczniowych z zielonymi dźwigami w Gdańsku stała się świadkiem ważnego wydarzenia – z pochylni znów, po latach zwodowano statek. Tym razem zrobiła to stocznia Karstensen Shipyard Poland, która od kilku miesięcy jest właścicielem terenu i buduje tam statki rybackie.
20.10.2023

Otwarte dla publiczności wodowanie w gdańskim Karstensenie

Już w najbliższy piątek odbędzie się otwarte dla publiczności wodowanie statku rybackiego na historycznych terenach stoczniowych, obecnie należących do Karstensen Shipyard Poland.
17.10.2023

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 za nami

W ostatni piątek po raz 22 w Gdyni zebrali się reprezentanci sektora gospodarki morskiej, by w szerokim gronie rozmawiać o problemach i szansach branży.
16.10.2023

Fernando Alonso: Sunreef Yachts to niesamowita technologia

Fernando Alonso niedawno odebrał swój nowy elektryczny jacht 60 Sunreef Power Eco i właśnie podzielił się swoimi pierwszymi wrażeniami z żeglugi. Legenda Formuły 1 dołączyła do grona ambasadorów Sunreef Yachts, wśród których są takie osobistości jak Rafael Nadal, przedsiębiorca i były mistrz Formuły 1 Nico Rosberg, czy słynny podróżnik Mike Horn.
12.10.2023

Ewakuacja w Baltic Hub. Z kontenera zaczął ulatniać się gaz

Z jednego z kontenerów na statku Majestic Maersk w terminalu kontenerowym w Gdańsku zaczął ulatniać się gaz. Strażacy ewakuowali 19 osób z jednostki i obsługi terminala.
11.10.2023

Pierwszy na świecie kontenerowiec na metanol w GCT

W terminalu kontenerowym GCT w Porcie Gdynia dziś w nocy pojawił się statek Laura Maersk – nowy feeder linii Maersk. To pierwszy na świecie kontenerowiec napędzany metanolem, który w dodatku ma prowadzić regularną żeglugę na Bałtyku.
05.10.2023

Nowe koncesje na offshore tylko dla PGE i Orlenu, kolejne porty zaangażowane w energetykę

Nowe koncesje na morskie farmy wiatrowe tylko dla PGE i Orlenu. Ustka ma mieć port instalacyjno-serwisowy, a terminal kontenerowy Baltic Hub w Porcie Gdańsk jest w rozmowach o offshore z PGE.
02.10.2023

Rozpoczyna się remont kolejnego odcinka Długiego Pobrzeża

Dzisiaj rozpoczynają się prace na kolejnym odcinku Długiego Pobrzeża. Wykonawca robót, firma Doraco, wejdzie na środkowy odcinek, od rejonu Bramy Mariackiej do Żurawia. Remont ma się zakończyć na początku 2024 roku.
18.09.2023

Czas na wiążące oferty dla terminala FSRU 2 do 29 września

Na oferty wiążące w ramach procedury Open Season dla terminala FSRU 2 Gaz-System czeka do 29 września br. - poinformowała spółka. Wyjaśniono, że procedura ma potwierdzić zainteresowania uczestników rynku zwiększeniem zdolności regazyfikacji terminala FSRU.
03.09.2023

W tym roku BALTEXPO stawia na offshore wind

W październiku Gdańsk ponownie stanie się areną dla kluczowych graczy sektora morskiego podczas kolejnej edycji BALTEXPO. W tym roku wydarzenie organizowane przez Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A. skupi się na jednym z najważniejszych trendów energetycznych, czyli offshore wind. Swoje stoiska zadeklarowały m.in takie firmy, jak Mostostal Pomorze, Grupa GeoFusion Sp. z o.o. Famet, Hilti Polska, Grupa Przemysłowa Baltic Sp. z o.o
31.08.2023

Lato z Portem Gdańsk i Baltic Hub zakończył pokaz kina plenerowego na Stogach

Lato z Portem Gdańsk i Baltic Hub dobiegło końca. Projekt ten zwieńczył pokaz filmu "Tajemniczy ogród" na gdańskich Stogach. Całe przedsięwzięcie można z powodzeniem uznać za spory sukces organizacyjny.
30.08.2023

Wyłoniono wykonawcę układu drogowego do Portu Północnego w Gdańsku

Wyłoniono wykonawcę, który zaprojektuje i wybuduje układ drogowy do Portu Północnego w Gdańsku. Najkorzystniejszą ofertę (około 70 mln zł) przedstawiło konsorcjum, którego liderem jest spółka Polimex Infrastruktura.
29.08.2023

Słowacka gazeta zachęca do odwiedzania Wyspy Sobieszewskiej koło Gdańska, pełnej "fok i bursztynów"

Słowacka gazeta Dennik N zachęca czytelników do odwiedzin Wyspy Sobieszewskiej koło Gdańska. Są tam foki i bursztyny, a mało kto ze Słowaków wie o istnieniu wyspy, która jest zdaniem dziennika „idealnym miejscem na wakacje, także te jesienne”.
28.08.2023

Baltexpo - zostań wystawcą! Zaproszenie od Stoczni CRIST S.A

Baltexpo to międzynarodowe targi morskie, które odbywają się co dwa lata w Gdańsku - dołącz do grona wystawców na największych branżowych targach sektora gospodarki morskiej.
21.08.2023

Maersk zanotował duży spadek przychodów w drugim kwartale roku

Maersk - duński gigant specjalizujący się w spedycji towarów i transporcie morskim, w drugim kwartale 2023 roku odnotował znaczny spadek przychodów. Są one mniejsze aż o 40 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, spadając do poziomu 12,9 miliarda dolarów. Grupa spodziewa się, że cały bieżący rok będzie okresowo trudny pod względem działalności gospodarczej.
04.08.2023

Budowa promów w ramach programu "Batory" – "odrodzenie polskiego przemysłu stoczniowego"

Trwa budowa promów dla polskich armatorów w ramach programu „Batory”. Budowa pierwszej jednostki promowej ro-pax jest zaawansowana techniczne w ponad 58 proc. i wyprzedza harmonogram. Zadanie realizuje Gdańska Stocznia Remontowa S.A.
01.08.2023

Dzięki specjalnemu dodatkowi do ropy naftowej PERN zwiększa przepustowość Rurociągu Pomorskiego

Zwiększenie dostaw ropy naftowej Rurociągiem Pomorskim PERN nawet o 7 mln ton rocznie umożliwi dodawanie do surowca specjalnej substancji, która zmniejsza opory przy tłoczeniu i obniża energochłonność procesu. Dostawcą środka jest firma FLOWCHEM z USA.
31.07.2023

Lato z Portem Gdańsk i Baltic Hub. Plaża, sport i kino pod gwiazdami

W piątek Port Gdańsk i Baltic Hub inaugurują sezon letnich atrakcji! Na początek odbędzie się seans kina plenerowego, podczas którego wyświetlony zostanie film "Był sobie pies". Widzowie, usadowieni na wygodnych leżakach i okryci miękkimi kocykami, będą mogli przeżyć wzruszającą historię czworonoga, który odnajduje sens swojego istnienia w kolejnym psim wcieleniu.
27.07.2023

Nowy armator i ładunki mogą wypłynąć z polskich portów

Skandynawowie planują uruchomić przewozy naczep samochodowych z Gdańska lub Gdyni. Port w Świnoujściu chce przeładowywać je z pociągów jadących aż znad Morza Śródziemnego - informuje w środę "Puls Biznesu".
26.07.2023

Gdańsk: utonięcie w Martwej Wiśle w okolicy Sobieszewa

71-letni wędkarz utonął w nocy w Martwej Wiśle w rejonie Sobieszewa. Jego ciało wyłowili strażacy.
25.07.2023

"Zielono mi". Zrównoważona strategia Portu Gdańsk dla środowiska i społeczności lokalnej

Port Gdańsk od lat dąży do zrównoważonego rozwoju, angażując się w działania na rzecz ochrony środowiska. Jednym z przejawów tej strategii jest realizowana przez port inicjatywa "Zielono mi". Program ma na celu nasadzenie drzew w Gdańsku, przyczyniając się do stworzenia bardziej ekologicznego i przyjaznego środowiska dla lokalnej społeczności.
24.07.2023

Czeski sen o dostępie do morza? Władze zainteresowane dostępem do gdańskiego, pływającego terminala gazowego

Dostęp do morskiej infrastruktury był jednym z zagadnień w zakresie bezpieczeństwa energetycznego podczas polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się 20 lipca 2023 roku w Katowicach. W rozmowach, pod przewodnictwem Prezesa Rady Ministrów RP Mateusza Morawieckiego, wzięła udział minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
21.07.2023

Grupa Przemysłowa Baltic potwierdza zdolność budowy kompletnie wyposażonych statków serwisowych dla polskiego offshore wind

Dziś w siedzibie Grupy Przemysłowej Baltic w Gdańsku odbyło się istotne spotkanie z udziałem przedstawicieli Grupy Baltic, Baltic Operator oraz Lotos Petrobaltic. Głównym tematem dyskusji było potwierdzenie zdolności budowy statków serwisowych, dedykowanych obsłudze morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
20.07.2023

Z sądowym zakazem prowadził skuter wodny w Gdańsku

Policyjni wodniacy zatrzymali 42-latka, który prowadził skuter wodny w kanale portowym, mimo nałożonego na niego sądowego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi. Mężczyźnie grozi do 5 lat więzienia.
18.07.2023

Tunel pod Martwą Wisłą będzie zamknięty z soboty na niedzielę

W nocy z soboty na niedzielę, od godz. 22.00 do godz. 6.00, zamknięte będą obie nitki tunelu pod Martwą Wisłą – poinformowała rzeczniczka prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Magdalena Kiljan.
15.07.2023

Globalny dostawca usług wiertniczych otwiera swoje biuro w Trójmieście

Norweski Archer, globalna firma zajmująca się dostarczaniem usług naftowych i wiertniczych, a także obsługą klientów z branży naftowej i gazowej, otwiera biuro inżynieryjne w Gdańsku. Zatrudnienie znajdzie 150 inżynierów, którzy będą uczestniczyć w rozwoju globalnych projektów firmy.
13.07.2023

Most Stągiewny będzie zwodzony tylko na żądanie jednostek pływających

Most Stągiewny może być zwodzony maksymalnie siedem razy w ciągu doby i według ustalonego harmonogramu. Jest to trzeci obok kładki na Ołowiankę i kładki obrotowej na Wyspę Spichrzów obiekt zwodzony na Motławie. Podnoszenie przęsła realizowane będzie tylko po wcześniejszym zgłoszeniu jednostek pływających.
12.07.2023

8-letnia dziewczynka przeszła plażą z Sopotu do Gdańska 4 kilometry

Ratownicy z sopockiego WOPR w sobotę poszukiwali 8-letniej dziewczynki. Zaginięcie dziecka po kilku minutach zgłosiła mama. Dziewczynkę odnaleziono po około 1,5 godziny przy jednym z wejść na plażę w Gdańsku, oddalonym od Sopotu o cztery kilometry.
10.07.2023

Statek zaatakowany wcześniej przez piratów zawinął do Portu Gdańsk

Do Portu Gdańsk przypłynął wczoraj z Turcji statek handlowy Vestvind. Jednostka ma za sobą bardzo emocjonujący rejs. Na początku czerwca w drodze do Polski został zaatakowany przez dwóch nielegalnie podróżujących pasażerów. Sytuacja została opanowana dzięki interwencji portugalskich sił specjalnych. Stacjonujący obecnie w Gdańsku statek czeka na załadunek.
06.07.2023

Nowa era w logistyce automotive. Konteneryzacja zmienia zasady gry

Adampol S.A., we współpracy z partnerami z Azji, przeprowadził pionierską operację transportu samochodów w kontenerach drogą morską. Ładunek dotarł z Korei Południowej do terminala Baltic Hub w Porcie Gdańsk, skąd został przewieziony do strefy wolnocłowej. Inicjatywa, podjęta w odpowiedzi na ograniczenia metod transportu aut drogą morską, wpisuje się w zyskujący na popularności, globalny trend branżowy.
05.07.2023

Sezon wycieczkowy w pełni. Viking Jupiter zawija do Portu Gdańsk [WIDEO]

Dziś rano w Gdańsku zakołysały się fale. Przy nabrzeżu Westerplatte zacumował majestatyczny wycieczkowiec Viking Jupiter. Potężny statek przyciąga spojrzenia swoimi wyjątkowymi parametrami i luksusowym wyposażeniem.
05.07.2023

W ten piątek startuje zlot żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2023

Jak co roku, Od 7 do 10 lipca odbędzie się wyjątkowe święto żeglarskie Gdańska Baltic Sail. To już dwudziesta siódma edycja tego wydarzenia o charakterze międzynarodowym.
04.07.2023

PORR kończy prace w Porcie Północnym w Gdańsku

PORR S.A. ogłosił, że zrealizował modernizację falochronu północnego wyspowego w Porcie Północnym w Gdańsku. Dzięki temu ten ma oprzeć się sztormom i niepogodzie na Morzu Bałtyckim.
29.06.2023

Bilfinger Tebodin osiąga moment przełomowy we współpracy z Intelem

Bilfinger Tebodin zarządza budową Centrum Badawczo-Rozwojowego Intel Technology Poland IGK6 w Gdańsku. W marcu 2023 roku otrzymano pozwolenie na użytkowanie i zakończono tym samym ważny okres w historii projektu.
26.06.2023

Energa Nord Cup Gdańsk 2023

Pierwszy etap ENERGA NORD CUP Gdańsk 2023 za nami! Wiatru nie było zbyt wiele, ale wystarczająco dużo, aby rozegrać niemal wszystkie zaplanowane wyścigi na Zatoce Gdańskiej.
26.06.2023

Ogromne 32-tonowe rury na budowie Morskiego Terminalu Przeładunkowego w Gdańsku

Potężny wibromłot właśnie pogrąża dwanaście 32-tonowych, stalowych rur. To element prac związanych z inwestycją, która powstaje na nabrzeżu gdańskiej rafinerii. Budowę morskiego terminalu przeładunkowego realizuje konsorcjum, którego liderem jest Grupa NDI. Co jeszcze aktualnie dzieje się na budowie?
22.06.2023

Baltic Hub w ciągłym rozwoju. Śledzimy postępy na placu budowy T3

Od momentu oficjalnego rozpoczęcia inwestycji w październiku zeszłego roku, budowa nowego terminala T3 w Baltic Hub nieustannie posuwa się naprzód. Postanowiliśmy przyjrzeć się postępom w realizacji projektu.
13.06.2023

Baltic Hub inwestuje w lokalną społeczność. Znamy laureatów konkursu grantowego Busole!

Baltic Hub, największy terminal kontenerowy na Bałtyku, ogłosił wyniki drugiej edycji konkursu grantowego Busole, skierowanego do mieszkańców sąsiadujących z nim dzielnic: Stogów, Przeróbki, Krakowca-Górek Zachodnich.
06.06.2023

Nowa marina w Gdańsku

Realizacja kolejnego celu publicznego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego na Wyspie Spichrzów dobiegła końca. W czwartek, 1 czerwca do użytku mieszkańców i turystów oddana została marina zlokalizowana po południowej stronie Mostu Stągiewnego.
03.06.2023

Gdańsk. Nadzwyczajna sesja rady miasta w sprawie pyłu węglowego z portu

Gdańscy radni, w trakcie czwartkowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, wystosowali apel do premiera, ministra skarbu i aktywów państwowych o podjęcie działań w sprawie przywrócenia należytej jakości środowiska naturalnego i czystości na terenie działania gdańskiego portu i przyległych dzielnic.
01.06.2023

Morza spotkały się w Gdańsku. Baltic and Black Sea Ports & Shipping 2023

Wciąż nie milkną echa po 2. edycji konferencji Baltic and Black Sea Ports & Shipping 2023, która odbyła się w ubiegłym tygodniu w Radisson Hotel and Suites w Gdańsku. Wydarzenie miało na celu nawiązanie międzynarodowych stosunków handlowych i inwestycyjnych między regionem Morza Bałtyckiego a Morza Czarnego.
25.05.2023

Na Motławie więcej kontroli jednostek pływających

Na Motławie w Gdańsku zwiększona zostanie kontrola jednostek pływających. To pokłosie kolejnej już kolizji, do której doszło w ostatnim czasie na akwenie.
24.05.2023

Trwają przygotowania do Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury. Start w najbliższy piątek

Osiem załóg zmierzy się w XIII edycji Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury. Coroczne wydarzenie rozgrywane na wodach Motławy przyciąga nie tylko entuzjastów kultury i sztuki, ale także miłośników sportów wodnych i rywalizacji. Mieszkańcy Gdańska i turyści z zapartym tchem dopingują ścigające się osady. W tym roku zawody zostaną rozegrane 26 maja. Pierwsze starty zaplanowano na godz. 16.00.
23.05.2023

Polarbris na wodzie. To pierwsza jednostka od Karstensena zwodowana w Gdańsku

Na nowym, gdańskim terenie stoczni Karstensen odbyło się wodowanie statku rybackiego dla norweskiego armatora. Odbywało się to w trakcie przenosin infrastruktury firmy do nowej lokalizacji i choć proces jeszcze trwa, firma intensywnie pracuje nad realizacją zamówień.
23.05.2023

Gróbarczyk: wszystkie stocznie oczekują na nowych pracowników

Pierwszy raz od lat pojawiły się na bramie stoczniowej wylistowane zawody, które stocznia natychmiast przyjmuje jako nowych pracowników. Wszystkie stocznie oczekują na nowych pracowników – przekazał w poniedziałek w Gdańsku wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
22.05.2023

Prezes PiS: niepodobna wyobrazić sobie trwałego i dynamicznego wzrostu gospodarki bez odbudowy przemysłu okrętowego

Niepodobna wyobrazić sobie trwałego i dynamicznego wzrostu rodzimej gospodarki bez odbudowy przemysłu okrętowego, bez rewitalizacji stoczni, bez rozwoju portów, bez podźwignięcia rybołówstwa oraz bez restytucji naszej bandery - ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do uczestników Konwentu Morskiego.
22.05.2023

ORP Błyskawica zamienił się w plan zdjęciowy serialu

Przy okręcie ORP Błyskawica trwają dziś zdjęcia do serialu szpiegowskiego TVP pt. "Zatoka szpiegów". Produkcja jest na półmetku realizacji, wcześniej kręcono sceny w Gdyni Orłowie oraz na Starym Mieście w Gdańsku.
22.05.2023

Nowy lądowy terminal Balticon oficjalnie otwarty

Balticon oficjalnie otworzył kontenerowy terminal intermodalny w Porcie Gdańsk. Na placu docelowo zmieścić się ma ponad 10 tys. teu, wkrótce oddana zostanie także bocznica kolejowa.
21.05.2023

Nowe urządzenia w Porcie Gdańsk to mniej zanieczyszczeń

Aby ograniczyć ilość wykonywanych czynności przeładunkowych spółka Port Gdański Eksploatacja zakupiła nowe urządzenia przeładunkowe, znacznie wydajniejsze od tych, które pracowały wcześniej. Część z nich już pracuje na nabrzeżach, razem z kurtynami wodnymi oraz armatkami generującymi mgłę i zmniejszającymi zapylenie.
21.05.2023

Otwarcie mariny w Górkach Zachodnich

Już jutro, 20 maja o godz. 11.00, w marinie w Górkach Zachodnich, rozpocznie się piknik żeglarski. Patronką przystani zostanie gdańszczanka kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz (1934-2021). Była pierwszą kobietą, która samotnie opłynęła kulę ziemską na jachcie żaglowym w latach 1976-1978.
19.05.2023

Trwa poszerzanie plaży w Brzeźnie; zniknie hałda piasku po wcześniejszych pracach

Trwa poszerzanie plaży w Gdańsku Brzeźnie. Prace obejmują prawie półtorakilometrowy odcinek od Nowego Portu w kierunku molo. Zostanie wykorzystany zostanie do tego piasek z hałdy, która jesienią ubiegłego roku została usypana na plaży na wysokości Parku Brzeźnieńskiego.
18.05.2023

Zakończył się pierwszy etap prac przy rozbudowie portu jachtowego na Górkach Zachodnich

Zakończył się pierwszy etap prac przy rozbudowie portu jachtowego na Górkach Zachodnich. Po przebudowie liczba miejsc do cumowania zwiększyła się do 186. Piknik z okazji otwarcia inwestycji wartej 19 mln zł odbędzie się w sobotę, 20 maja.
17.05.2023

PSA BDP otwiera nowe biuro w Gdańsku

Jedna z największych prywatnych firm zajmujących się zarządzaniem transportem i logistyką, PSA BDP, otwiera swoje pierwsze biuro w Polsce. Zlokalizowane będzie w Gdańsku.
17.05.2023

Dostawy ropy i bezpieczeństwo paliwowe Polski tematem rozmów w gdańskim Naftoporcie

12 maja, podczas swojej wizyty w Naftoporcie, wiceministrowie Polski i Niemiec odbyli spotkanie, na którym omawiali kwestie bezpieczeństwa paliwowego obydwu krajów. Rozmowy pomiędzy Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim, wiceministrem w Ministerstwie Klimatu i Środowiska a Michaelem Kellnerem, Parlamentarnym Sekretarzem Stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki Niemiec dotyczyły również aktualnych relacji polsko – niemieckich w kontekście dostaw ropy do Niemiec, a także sankcji na przedsiębiorstwa i surowce rosyjskie.
14.05.2023

Czas na żeglarskie emocje. Przed nami Żeglarski Puchar Trójmiasta 2023

Żeglarski Puchar Trójmiasta rokrocznie otwiera sezon żeglarski na wodach Zatoki Gdańskiej. Jedna z najbardziej popularnych imprez żeglarskich polskiego wybrzeża w tym roku obchodzi swój okrągły jubileusz.
10.05.2023

Radni PiS deklarują współpracę w sprawie problemu pyłu węglowego z Portu Gdańsk

Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska deklarują współpracę w sprawie problemu pyłu węglowego, który utrudnia życie mieszkańcom dzielnic sąsiadujących z gdańskim portem. "Jesteśmy też gotowi na to, żeby wspierać miasto w najlepszym możliwym zakresie, jeśli chodzi o relacje z portem" - mówili we wtorek.
09.05.2023

Groźna kolizja statku i motorówki na Motławie. Dwie osoby wpadły do wody

Dwie osoby wpadły do wody po kolizji statku i motorówki, do której doszło w niedzielę po południu na rzece Motławie w Gdańsku. Poszkodowanych podjęła z wody załoga innej jednostki.
07.05.2023

MOL Polska otworzył nawodną stację paliw w Gdańsku

MOL Polska ogłosił uruchomienie w Gdańsku pierwszej pod tą marką nawodnej stacji paliw dla jachtów, łodzi motorowych i skuterów wodnych.
03.05.2023

Wystawa polskich pojazdów podwodnych w Narodowym Muzeum Morskim

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku zaprezentowano wystawę „W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku”. Ekspozycja składa się z unikatowych maszyn i narzędzi do badań głębin, skonstruowanych przez Polaków w okresie PRL i w pierwszych latach po transformacji.
27.04.2023

Prezydent Gdańska apeluje do premiera o zajęcie się sprawą zanieczyszczonego powietrza w sąsiedztwie portu

W dzielnicach sąsiadujących z Portem Gdańsk nasila się zanieczyszczenie powietrza, prowadzone dotąd rozmowy m.in. z Zarządem Portu niewiele przyniosły – podkreśla prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie działań prowadzących do poprawy sytuacji.
26.04.2023

Nowa baza żeglarska w Jelitkowie

W środę, 26 kwietnia, o godz. 10.00 odbędzie się konferencja prasowa dotycząca realizacji nowej bazy żeglarskiej dla dzieci i młodzieży, sportowców zrzeszonych i miłośników żagli. Centrum sportów wodnych powstanie przy ul. Jelitkowska 10A i tam właśnie będzie można posłuchać o szczegółach inwestycji.
25.04.2023

Lewica chce budowy agroportu w Gdańsku

Podczas konwencji partyjnej liderzy Lewicy przedstawili m.in. swoje propozycje dotyczące problemów z ukraińskim zbożem w Polsce i ze sprzedażą produktów rolnych. Jednym z ich postulatów jest budowa agroportu w Gdańsku.
22.04.2023

Odnowiony wiatrowskaz z dachu Żurawia gdańskiego można zobaczyć z bliska

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku udostępnia zwiedzającym charakterystyczny wiatrowskaz zamontowany na co dzień 40 metrów ponad ziemią. Chodzi o ikoniczną postać ptaka zdobiącego szczyt Żurawia gdańskiego. Miedziany zabytek wrócił właśnie z konserwacji. Żeby uwiecznić go na zdjęciach trzeba się spieszyć. Obiekt będzie pokazywany tylko przez trzy dni! Jego oficjalny powrót na dach zaplanowano 27 kwietnia.
20.04.2023

W Porcie Gdańsk rusza kolejny sezon żeglugi wycieczkowej

Pierwszy w tym roku luksusowy statek pasażerski zacumuje w czwartek, 20 kwietnia przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte. Będzie to jednostka Hamburg, pływająca pod bahamską banderą, która wielokrotnie gościła w Gdańsku. W tym roku przywitamy ją dwukrotnie, bo również 20 maja. Wycieczkowiec ma 145 m długości, 21,5 m szerokości, 5,5 m zanurzenia oraz 15 067 GT. Jednostka może przyjąć na swój pokład do 420 pasażerów. Przybycie statku planowane jest na godz. 11.
19.04.2023

Innowacje wyznaczają kierunek zmian w branży. Spotkanie członków PFTM

Cykliczne spotkania członków Polskiego Forum Technologii Morskich są znakomitą okazją do wymiany pomysłów, idei oraz kompetencji podmiotów aktywnych w obszarze przemysłu morskiego. Podczas ostatniego posiedzenia przedsiębiorcy z branży mieli okazję porozmawiać o przełomowych rozwiązaniach, zmieniających panujące dotychczas w biznesie reguły gry.
17.04.2023

Poprawia się jakość wody w rzece Strzelniczka po niedawnym skażeniu

Pod koniec marca doszło do lokalnej katastrofy ekologicznej w zbiorniku wodnym Strzelniczka II w Gdańsku. Wyłowiono kilkaset martwych ryb, a woda miała bardzo mało tlenu, ciemny osad, była mętna. Obecnie trwa napowietrzanie zbiornika, zatruta ściekami woda powoli ulega poprawie.
13.04.2023

Gaz-System: terminal FSRU zapewni nowe możliwości zaopatrywania w LNG

Firma zakończyła niewiążącą procedurę badania rynku dla zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji Terminalu FSRU. Wyniki badania wykazały zainteresowanie rynku dające podstawę do dalszej analizy z wykorzystaniem procedur Open Season.
06.04.2023

Gdańsk szuka wykonawcy układu drogowego do Portu Północnego

Jutro (6 kwietnia) ogłoszony ma zostać przetarg dotyczący rozbudowy układu drogowego na terenie Portu Północnego w Gdańsku.
05.04.2023

Z myślą o najbliższych mieszkańcach i ich potrzebach. Baltic Hub startuje z drugą edycją konkursu grantowego Busole

Batic Hub, największy terminal kontenerowy na Morzu Bałtyckim ponownie ogłasza konkurs grantowy Busole dla organizacji działających w sąsiadujących z nim dzielnicach – Stogach, Przeróbce, Krakowcu-Górkach Zachodnich lub działających na rzecz ich mieszkańców.
03.04.2023

Pod mecenatem Baltic Hub młodzi chwycili za wiosła

W ubiegłym roku Klub Wioślarski Drakkar, dzięki zaangażowaniu swojego sąsiada – terminalu kontenerowego Baltic Hub – zaproponował lokalnej młodzieży udział w bezpłatnych treningach wioślarskich w ramach grantu dzielnicowego Busole.
31.03.2023

Baltexpo Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje 2023. Najważniejsze wydarzenie morskie w Europie Środkowo-Wschodniej już wkrótce!

10-12 października 2023 roku w AmberExpo w Gdańsku odbędą się najważniejsze w Europie Środkowo-Wschodniej targi morskie – Baltexpo. Wydarzenie to skupia w jednym miejscu przedstawicieli przemysłu okrętowego, stoczni, portów i terminali, a także offshore z energetyką wiatrową. Nie zabraknie również salonu militarnego Balt-Military-Expo! To unikalne połączenie merytorycznych dyskusji prowadzonych przez światowej klasy prelegentów, przestrzeni dla biznesu i nawiązywania kluczowych dla rozwoju kontaktów handlowych.
30.03.2023

Nietypowy gość nieopodal Motławy. Młoda foka znaleziona daleko od morza

Takie spotkania nie zdarzają się często. W pobliżu Odpływu Motławy w Gdańsku spacerowicz zauważył przy miejskiej ławce... młodą fokę szarą. Natychmiast wezwał na pomoc Straż Miejską, która skontaktowała się z Błękitnym Patrolem WWF celem pomocy malcowi.
30.03.2023

Czegoś takiego Wisła jeszcze nie niosła. Transport rekordowego ładunku ruszył do Płocka

Specjalistyczny statek Fairmaster przypłynął do Gdańska wieczorem, w środę 22 marca. Nocą zacumował przy Pirsie Węglowym w Porcie Północnym. Na jego pokładzie przetransportowano z Hiszpanii elementy do budowy nowoczesnego Kompleksu Olefin III na terenie należącej do Orlenu petrochemii w Płocku, w tym potężną, ważącą ponad 800 ton kolumnę wash tower.
29.03.2023

Karstensen Poland: zegarmistrzowska wymiana łożyska w jednym z kultowych gdańskich dźwigów. Na starych terenach stoczniowych znów powstają statki

Słynne zielone dźwigi, będące symbolem Gdańska, znów pracują. Potężne maszyny, które są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów panoramy miasta, będą też systematycznie modernizowane i remontowane. Wszystko dzięki stoczni Karstensen Poland, która zakupiła teren po Stoczni Gdańskiej i już rozpoczęła na nim budowę statków, a jednocześnie dostosowuje go do swoich potrzeb.
27.03.2023

Tysiące nielegalnych leków wykryto na terenie terminala promowego w Gdańsku

Blisko 75 tysięcy tabletek przeciwbólowych z zawartością tramadolu próbował bez zezwolenia wywieźć do Szwecji 59-letni Polak, którego skontrolowali na terenie terminala promowego w Gdańsku funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Opioidowe farmaceutyki znalazł w samochodzie mężczyzny pies służbowy do wykrywania narkotyków.
23.03.2023

Co kręci młodych w branży offshore wind? [WIDEO]

Wciąż nie cichną echa po ubiegłotygodniowych targach kariery Edu Offshore Wind. Event okazał się spektakularnym sukcesem. Branża zaintrygowała młodzież szerokim wachlarzem atrakcji związanych z pracą w morskiej energetyce wiatrowej.
22.03.2023

Inwestorzy offshore wind kroczą tą samą ścieżką edukacji, ale każdy na swój sposób (RELACJA)

W Gdańsku podczas pierwszej edycji targów EduOffshoreWind deweloperzy farm wiatrowych na polskich wodach Morza Bałtyckiego przedstawili swoje inicjatywy szkoleniowe dla przyszłych kadr. Polscy i zagraniczni inwestorzy zmagają się z tymi samymi problemami w zakresie braków specjalistów, jednak rozwiązują je według własnego pomysłu, uruchamiając szereg inicjatyw. Patronem medialnym wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl.
17.03.2023

Gdańsk. Haszysz i psychotropy o wartości 34 mln zł ujawnione podczas kontroli kontenerów

Funkcjonariusze Pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykryli w kontenerze, który przypłynął na statku do gdańskiego portu, przemyt narkotyków i środków psychotropowych. W kartonach z ubraniami znajdowało się prawie 400 kg haszyszu i 11 tys. opakować tabletek psychoaktywnych. Wartość zatrzymanego towaru to ponad 34 mln zł.
16.03.2023

Nowe kierunki studiów wymagają współpracy z przemysłem (RELACJA)

Drugiego dnia targów EduOffshoreWind w Gdańsku odbyła się dyskusja na temat roli uczelni w przygotowaniu kadr dla morskiej energetyki wiatrowej. Przedstawiciele największych uczelni w Trójmieście są zgodni co do tego, że opracowanie oferty edukacyjnej nie odbędzie się bez współpracy z przemysłem. Branże muszą sygnalizować zapotrzebowanie na ekspertów. Z drugiej strony to uczelnie muszą zapewnić wykwalifikowane kadry. Patronem medialnym wydarzenia była GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl.
16.03.2023

Poznaj innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonej przyszłości przemysłu morskiego. Zbliża się międzynarodowa konferencja Marine Green Propulsion Solutions

Już w marcu w Szczecinie oraz w Gdańsku spotkają się przedstawiciele przedsiębiorstw opracowujących nowatorskie rozwiązania w zakresie ograniczania emisji z przemysłu morskiego. Gospodarzem konferencji jest spółka Phoenix Poland.
14.03.2023

Budowa Morskiego Terminala Przeładunkowego przy Rafinerii Gdańskiej ruszyła pełną parą!

Na nabrzeżu tuż przy Rafinerii Gdańskiej powstaje terminal do obsługi jednostek morskich, który umożliwi przeładunek ponad miliona ton produktów, w tym olejów bazowych, paliw żeglugowych czy biododatków do paliw. Grupa Orlen umowę z generalnym wykonawcą - konsorcjum, którego liderem jest Grupa NDI, podpisała w styczniu tego roku i już widać wyraźny postęp prac.
14.03.2023

I Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2023 – pasja do zielonej energetyki. Innowacyjne kierunki rozwoju kariery zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2023 to pierwsze takie wydarzenie w skali Polski, na którym ponad 5000 uczniów szkół średnich (w grupach zorganizowanych), stojących przed wyborem ścieżki zawodowej, będzie mogło spotkać się z ponad 75 wystawcami z czołowych firm i organizacji sektora morskiej energetyki wiatrowej i nie tylko, z Polski i z zagranicy.
11.03.2023

Zmodernizowana biblioteka społeczna na Stogach dzięki Baltic Hub

Biblioteka Stowarzyszenia Przyjazne Pomorze przeznaczyła grant pozyskany w ramach programu dzielnicowego Busole 2021 na zakup nowego wyposażenia oraz sprzętu multimedialnego do realizacji działań na rzecz aktywizacji okolicznych mieszkańców, zwłaszcza dzieci i młodzieży.
10.03.2023

Nieopodal Gdańska z morza wyłowiono ciało kobiety

W czwartek przed południem na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku wyłowiono z morza dryfujące ciało kobiety. Na miejscu pracują policjanci i prokurator.
02.03.2023

PKN Orlen i Saudi Aramco analizują wspólne projekty petrochemiczne. Jeden powstanie w Gdańsku

PKN Orlen i Saudi Aramco przyśpieszą prace w ramach działalności badawczo - rozwojowej i rozpoczęły analizę wspólnych projektów petrochemicznych poza granicami kraju - poinformował PAP dyrektor wykonawczy PKN Orlen ds. inwestycji kapitałowych Robert Śleszyński. Dodał, że plany firm dotyczą też Polski.
01.03.2023

Markus Wiemann, Siemens Gamesa Renewable Energy: „Chcemy więcej offshore wind”

Siemens Gamesa Renewable Energy ma już podpisane umowy jako preferowany dostawca do trzech morskich farm wiatrowych w Polsce, ale zaangażowanie spółki tutaj się nie kończy. Siemens Gamesa chce zbudować w kraju pokaźne struktury i być jednym z liderów transformacji energetycznej regionu. O postępach i zamiarach spółki w Polsce rozmawiamy z Markusem Wiemannem, pełniącym funkcję Global Head of Construction for Offshore Wind w Siemens Gamesa.
27.02.2023

Elementy nowej instalacji Orlenu przypływają do Portu Gdańsk, dalej płyną Wisłą

W niedzielę 12 lutego do Portu Gdańsk przypłynął z Chin statek Grietje, który przetransportował z Szanghaju elementy do budowy nowoczesnego Kompleksu Olefin III na terenie należącej do Orlenu petrochemii w Płocku.
27.02.2023

Orlen planuje nakłady inwestycyjne na poziomie 36,2 mld zł. Na liście terminal morski w Gdańsku i morska farma wiatrowa

Grupa Orlen planuje na 2023 r. nakłady inwestycyjne w wysokości 36,2 mld zł, najwięcej - ok. 9 mld zł w segmencie rafineryjnym – wynika z opublikowanych w piątek przez spółkę prognoz na bieżący rok.
26.02.2023

Trwają pierwsze prace przy budowie instalacji Olefiny III w PKN Orlen w Płocku. Elementy przypływają do Portu Gdańsk

W zakładzie PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie) trwają już pierwsze prace przy budowie instalacji Olefiny III. Powstaje też miasteczko dla pracowników zatrudnionych przy inwestycji. W szczytowym jej okresie będzie ich 10 tys. - przekazał członek zarządu PKN Orlen ds. korporacyjnych Armen Artwich. Poszczególne elementy instalacji od miesiąca przypływają statkami do Portu Gdańsk, gdzie są przeładowywane na barki rzeczne, za pomocą których płyną dalej, do Płocka.
25.02.2023

Wewnątrz C144s ACE: Historyczny super jacht ze stoczni Conrad [DUŻO ZDJĘĆ]

Każdy nowy projekt super jachtu powinien priorytetyzować zapewnienie właścicielom niezrównanego komfortu i zachwycającego otoczenia, a jednocześnie bezkompromisową prywatność oraz spokój. Dzięki wykończeniu najwyższej jakości, 44,5-metrowa jednostka ACE wyznacza nowe standardy w każdym aspekcie.
23.02.2023

W obrębie Portu Gdańsk zostanie uruchomione Centrum Badawczo-Rozwojowe Bionawozów Grupy Azoty

Grupa Azoty otwiera w Gdańsku Centrum Badawczo-Rozwojowe Bionawozów. Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda powiedział w czwartek, że bionawozy są zgodne z Europejskim Zielonym Ładem, to też dział, który musi się rozwijać pod względem dostępności surowców i możliwości produkcyjnych.
23.02.2023

Saab AB z wizytą w Remontowa Shipbuilding S.A.

Przedstawiciele szwedzkiego koncernu odwiedzili teren stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. W trakcie wizyty spotkali się z kadrą zarządzającą oraz pracownikami, zapoznając się też z codzienną działalnością polskiej firmy.
22.02.2023

W środę ewakuacja w Baltic Hub. Będą neutralizować bomby lotnicze zalegające na dnie morza

W środę, 22 lutego w godz. 8.00 – 16.00 przeprowadzona zostanie operacja wydobycia, transportu i unieszkodliwienia bomb lotniczych z okresu drugiej wojny światowej. Z tego powodu, w podanym czasie, na terenie Gdańska zamknięte będą plaże na długości linii brzegowej od wejścia 18 Ptasi Raj do wejścia 53 molo w Brzeźnie. W podanym czasie obowiązywać będzie również bezwzględny zakaz przebywania w wodzie.
21.02.2023

Kurs na port w Maladze. Erasmus + w Zespole Szkół Morskich w Gdańsku

W Zespole Szkół Morskich w Gdańsku zakończyła się kolejna zagraniczna praktyka w ramach projektu Erasmus+. Edycja pod nazwą Kurs na port w Maladze to ogromny sukces zespołu projektowego, opiekunów, ale przede wszystkim uczniów.
20.02.2023

Komendant MOSG podpisał plany współpracy z COM-DKM

Plany wspólnych przedsięwzięć na ten rok podpisali 13 lutego w Gdańsku Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradm. SG Andrzej Prokopski i Dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowódca Komponentu Morskiego wiceadmirał Krzysztof Jaworski. W trakcie wizyty między innymi omówiono wyniki dotychczasowej współpracy i perspektywy na przyszłość.
14.02.2023

Śmiertelny wypadek w stoczni jachtowej w Gdańsku

Do śmiertelnego wypadku doszło w sobotę przed południem w stoczni jachtowej w Gdańsku. Nie żyje 59-letni mężczyzna.
12.02.2023

Port Gdańsk odnotowuje rekordowe wyniki za miniony rok i nie zamierza zwalniać tempa

Dla Portu Gdańsk rok 2022 był czasem intensywnej aktywności przy obsłudze rekordowego wolumenu przeładunków oraz realizacji inwestycji infrastrukturalnych. Przygotowaliśmy podsumowanie najważniejszych ubiegłorocznych osiągnięć ZMPG.
07.02.2023

Port Gdańsk: W 2023 roku zapowiadają się kolejne rekordy przeładunków

Po kolejnym z rzędu roku z rekordem przeładunków Zarząd Morskiego Portu Gdańsk szacuje, że i 2023 rok zakończy się kolejnym historycznym wynikiem – według portu będzie to ok. 78-80 mln ton ładunków.
06.02.2023

Agencja Rozwoju Pomorza podpisała porozumienie o współpracy z Agencją Rozwoju Regionalnego z Odessy

Zawarta 16 stycznia 2023, umowa o współpracy pomiędzy Agencją Rozwoju Pomorza a Agencja Rozwoju Regionalnego Obwodu Odeskiego ma służyć przykładem utrzymywania korzystnych, polsko-ukraińskich relacji. Celem podjętego partnerstwa jest realizacja projektów o charakterze gospodarczym.
06.02.2023

W Gdańsku powstanie obowiązkowy punkt awizacji dla ciężarówek z węglem

Przy rondzie na ul. Budowniczych Portu Gdańskiego, na terenie udostępnionym przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk od 10 lutego uruchomiony zostanie obowiązkowy punkt awizacji pojazdów ciężarowych z węglem.
05.02.2023

Naftoport z Grupy PERN z umową na wykonanie dokumentacji projektowej pod rozbudowę terminalu dla ropy i paliw

Naftoport z Grupy PERN zawarł umowę na wykonanie dokumentacji projektowej pod rozbudowę terminalu o nowe, głębokowodne stanowisko przeładunków ropy i produktów naftowych. Według PERN, inwestycja zwiększy przepustowości Naftoportu, a tym samym wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski.
01.02.2023

Radny PiS domaga się wyjaśnień w sprawie rewitalizacji Opływu Motławy

Gdański radny Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Majewski domaga się wyjaśnień w sprawie trwającej rewitalizacji Opływu Motławy w Gdańsku. Twierdzi, że obecnie rewitalizacja polega na wycince drzew i niszczeniu roślinności. Miasto odpiera zarzuty przekonując, że posiada wszystkie wymagane prawem decyzje oraz dokumenty pozwalające na realizację inwestycji.
01.02.2023

Już w marcu startuje międzynarodowa konferencja pt. Marine Green Propulsion Solutions

Firma Phoenix Poland sp. z o.o. zaprasza na międzynarodową konferencję pt. Marine Green Propulsion Solutions, która odbędzie się w dniach 14-16 marca w dwóch miastach - Szczecinie i Gdańsku.
01.02.2023

Gaz-System rozpoczął badania w Zatoce Gdańskiej dla infrastruktury terminalu FSRU. Wiadomo, kiedy otwarcie

Trwają badania geofizyczne i geologiczne w Zatoce Gdańskiej w ramach projektu infrastruktury morskiej związanej z budową pływającego terminalu FSRU - poinformował we wtorek Gaz-System.
31.01.2023

Gdańsk. W weekend zostanie zamknięty Tunel pod Martwą Wisłą

Z uwagi na prace serwisowe w najbliższy weekend, w nocy od godz. 22. w sobotę do godz. 6. w niedzielę, zostanie zamknięty Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku - poinformował Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.
31.01.2023

Wydano zezwolenie na rozbudowę węzła Gdańsk Południe

Wojewoda pomorski wydał decyzje o zezwoleniu na rozbudowę węzła Gdańsk Południe, gdzie Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej połączy się z Obwodnicą Trójmiasta i Południową Obwodnicą Gdańska.
27.01.2023

Gaz-System z kompletem decyzji lokalizacyjnych dla gazociągów lądowych w projekcie FSRU

Wojewoda Kujawsko-Pomorski wydał Gaz-System dwie decyzje lokalizacyjne dla gazociągu Gustorzyn – Gardeja. Miesiąc wcześniej spółka uzyskała od Wojewody Pomorskiego dwie decyzje lokalizacyjne dla gazociągu Gardeja – Kolnik. Tym samym część lądowa projektu FSRU posiada komplet decyzji lokalizacyjnych.
26.01.2023

Port Gdańsk współpracuje z miastem w kwestii wzmożonego ruchu ciężarówek

Jak informowaliśmy na portalu GospodarkaMorska.pl wcześniej, 11 stycznia 2023 roku miało miejsce spotkanie w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, w którym udział wzięli m. in. urzędnicy miejscy, przedstawiciele Portu Gdańsk, Policji i Straży Miejskiej. Spotkanie miało na celu analizę problemu i wypracowanie rozwiązań, które pomogą zlikwidować zatory generowane przez samochody ciężarowe w tym rejonie. Port Gdańsk przedstawił szczegóły proponowanych rozwiązań.
25.01.2023

Orlen zbuduje terminal morski na Martwej Wiśle w Gdańsku. Będzie obsługiwał zbiornikowce

Grupa Orlen zbuduje na należącym do rafinerii w Gdańsku nabrzeżu na Martwej Wiśle terminal do obsługi statków morskich, na którym przeładowywane będą m.in. paliwa i oleje.
25.01.2023

[WIDEO] Wyniki przeładunkowe polskich portów w 2022 roku - konferencja

O godzinie 12:00 w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury rozpoczeła się konferencja, na której przedstawione zostały wyniki przeładunkowe polskich portów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki państwa - Portu Gdańsk, Portu Szczecin-Świnoujście, Portu Gdynia.
24.01.2023

Nowe ustalenia ws. katastrofy na Kanale Kaszubskim

Przyczyną śmierci dwóch osób w katastrofie barki Galar Gdańsk I na Kanale Kaszubskim było utonięcie - wynika z opinii biegłych. Śledczy czekają na pozostałe dwie opinie. Prokurator powołał też biegłego do oceny stanu technicznego silnika - dowiedziała się PAP.
20.01.2023

Orlen zbuduje w Gdańsku terminal przeładunkowy olejów, paliw i bioodpadów

PKN Orlen zbuduje za 0,5 mld zł w terminal przeładunkowy olejów, paliw i bioodpadów w Gdańsku, co ma wzmocnić bezpieczeństwo i pewność dostaw produktów - poinformował PKN Orlen w piątek. W Gdańsku powstaje też warta ponad 1,4 mld zł instalacja, która umożliwi produkcję wysokiej jakości olejów.
20.01.2023

Poboży: działania Hiszpanów nie były zagrożeniem dla infrastruktury krytycznej

Działania tej trójki hiszpańskich nurków nie były zagrożeniem dla infrastruktury krytycznej – ocenił w piątek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.
20.01.2023

Projekt klasowy zatwierdzony przy pomocy modelu 3D

Damen Engineering Gdańsk we współpracy z Napa i Bureau Veritas zatwierdził projekt klasowy statku na podstawie modelu 3D konstrukcji kadłuba.
19.01.2023

Umowa na budowę fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej w Gdańsku zawarta

Agencja Rozwoju Przemysłu oraz GRI Renewable Industries podpisały w czwartek umowę ws. budowy nowej fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej (MEW). Wartość szacowanej inwestycji to ponad 150 mln euro, a planowane uruchomienie produkcji to 2025 r.
19.01.2023

Premier zlecił służbom bardzo gruntowny raport ws. trzech nurków z Hiszpanii

Zleciłem służbom specjalnym bardzo gruntowny raport tej sprawy. Może być tak, że są to osoby niebezpieczne, a może się okazać, że jest to prawda to, co zadeklarowali – poinformował premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do sprawy trzech nurków z Hiszpanii, których uratowali gdańscy ratownicy. Nurkowie deklarowali, że w Bałtyku szukali bursztynów.
19.01.2023

Szukali bursztynu? Hiszpanie tłumaczą się z nurkowania w Bałtyku nocą

Hiszpanie ocaleni w nocy z soboty na niedzielę przez gdańskich ratowników twierdzą, że nurkowali w poszukiwaniu bursztynu.
17.01.2023

Na terenie Portu Gdańsk zostaną zamontowane nowe kamery termowizyjne

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk otrzymał dofinansowanie z budżetu państwa na zakup i montaż kamer termowizyjnych. Kwota dofinansowania to ok. 76 tys. zł. Celem inwestycji jest rozbudowa elektronicznych systemów bezpieczeństwa w obszarze budynku Kapitanatu Portu Gdańsk i zwiększenie możliwości obserwacji wejścia do portu wewnętrznego.
16.01.2023

Według Grupy Orlen nie ma ryzyka niekontrolowanego zbycia udziałów Rafinerii Gdańskiej

Umowa sprzedaży udziałów Rafinerii Gdańskiej jest legalna. Nie ma ryzyka niekontrolowanego ich zbycia. Fuzja to szansa dla Lotosu na rozwój pomimo słabych perspektyw dla branży rafineryjnej.
16.01.2023

Nocna akcja ratownicza w Gdańsku – załoga nie miała uprawnień ani zgody na nurkowanie

W nocy z soboty na niedzielę ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR uratowali trzech nurków z Hiszpanii, których jednostka straciła sterowność 3 mile na północ od Górek Zachodnich. Funkcjonariusze policji ustalili, że załoga motorówki nie miała uprawnień do prowadzenia tej jednostki oraz nie uzyskała zgody na nurkowanie - poinformowała policja.
15.01.2023

Nurkowie z Hiszpanii ocaleni przez gdańskich ratowników

Trzech nurków z Hiszpanii uratowali ratownicy MSPiR w nocy soboty na niedzielę w rejonie Górek Zachodnich. Motorówka nurków miała awarię i nie mogli wrócić na brzeg.
15.01.2023

Zaproszenie na międzynarodową konferencję pt. Marine Green Propulsion Solutions

Firma Phoenix Poland sp. z o.o. zaprasza na międzynarodową konferencję pt. Marine Green Propulsion Solutions, która odbędzie się w dniach 14-16 marca w dwóch miastach - Szczecinie i Gdańsku.
13.01.2023

Ciężarówki powodują problemy w Gdańsku. Port Gdańsk i miasto szukają rozwiązań

Przedstawiciele Portu Gdańsk, miasta Gdańsk i kilku innych zainteresowanych instytucji spotkali się w sprawie pomysłów na zmniejszenie korków na trasach dojazdowych do portu. Pojawiły się pierwsze ustalenia.
12.01.2023

Zaproszenie na obchody 30. rocznicy katastrofy promu Jan Heweliusz

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku organizuje uroczystość z okazji 30. rocznicy katastrofy promu Jan Heweliusz, połączoną z wystawą tematyczną.
12.01.2023

W Porcie Gdańsk załadowano ciężki sprzęt US Army [ZDJĘCIA]

Blisko 940 jednostek techniki wojskowej należącej do amerykańskiej 4. Dywizji Piechoty (4th Infantry Division) zostało załadowanych na Terminalu Oliwskim w Gdańsku. To już kolejna operacja związana z obsługą wojsk NATO, jaką zrealizowała BLG AutoTerminal Gdańsk Sp. z o.o.
09.01.2023

Wyłowiono zwłoki w kanale portowym przy Stoczni Cesarskiej w Gdańsku

W piątek znaleziono dryfujące zwłoki mężczyzny. Policja wstępnie wykluczyła, by do jego śmierci ktoś się przyczynił.
08.01.2023

Obajtek: pierwokup nie mógł być zabezpieczeniem sprzedaży 30 proc. rafinerii w Gdańsku

Prawo pierwokupu nie mogło być zastosowane jako zabezpieczenie niekontrolowanej sprzedaży 30 proc. Rafinerii Gdańskiej - powiedział w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zaznaczył, że kwestia niekontrolowanej sprzedaży została zabezpieczona w inny sposób.
04.01.2023

NIK oceniła portowe spółki

Spółki zarządzające czterema portami morskimi o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej prawidłowo realizowały harmonogramy i plany finansowe w zakresie inwestycji i zarządzania – przekazała we wtorek Najwyższa Izba Kontroli. Plany inwestycyjne wykonane były jednak z opóźnieniami.
03.01.2023

Z morza w pobliżu Gdańska wyłowiono ciało kobiety

W nocy z niedzieli na poniedziałek w Gdańsku Stogach, wyłowiono z morza dryfujące ciało kobiety. Wstępnie wykluczono udział osób trzecich.
02.01.2023

Motława oczyszczana ze śmieci [GALERIA]

Dziś od godziny 10.00 ekipa nurkowa z wykorzystaniem jednostki nawodnej Diver 2 prowadzi wydobycie odpadów komunalnych z dna rzeki Motławy na odcinku Długiego Pobrzeża, pomiędzy Zielonym Mostem a kładką obrotową.
21.12.2022

Granice Gdańska obejmą część wód wewnętrznych Zatoki Gdańskiej

Rada Miasta Gdańska wyraziła jednogłośnie wolę przystąpienia do procesu zmian granic miasta. Docelowo granicami ma być objęta część wód wewnętrznych Zatoki Gdańskiej. Podobne zmiany zostaną wprowadzone także w innych nadmorskich gminach.
16.12.2022

20 mln euro unijnego wsparcia dla Gaz-Systemu na terminal FSRU w Gdańsku

Komisja Europejska w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF) przyznała projektowi LNG Gdańsk dofinansowanie na opracowanie specyfikacji technicznej i przeprowadzenie prac projektowych. Maksymalna wysokość przyznanego wsparcia wynosi ok. 19,6 mln euro. W kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę decyzja ta podkreśla istotne znaczenie projektu dla wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw i uniezależnienia od rosyjskiego gazu oraz zwiększenia dostępności LNG dla Polski i regionu.
12.12.2022

Kursanci stoczni Crist laureatami WorldSkills Poland [WIDEO]

Uczestnicy kursów organizowanych przez Centrum Kształcenia Zawodowego stoczni Crist zajęli całe podium konkurencji spawalnictwa podczas olimpiady WorldSkills Poland.
01.12.2022

W Baltic Hub w Porcie Gdańsk startuje budowa trzeciego nabrzeża kontenerowego [WIDEO]

Choć pierwsze prace zaczęły się już wcześniej, to 28 listopada 2022 roku oficjalnie ruszyła budowa T3 – trzeciego nabrzeża głębokowodnego w terminalu kontenerowym Baltic Hub w Porcie Gdańsk.
28.11.2022

Gdańsk. Prokurator planuje powołanie biegłego do oceny stanu silnika barki, która uległa katastrofie

Prokurator planuje powołanie biegłego do oceny stanu technicznego silnika barki. Do prokuratury jeszcze nie wpłynęły opinie po przeprowadzonych sekcjach zwłok ofiar katastrofy Galara Gdańskiego I na Kanale Kaszubskim, podczas której zginęły cztery osoby - dowiedziała się PAP.
24.11.2022

Bezzałogowa łódź nowej generacji powstaje na Politechnice Gdańskiej

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej tworzą bezzałogową łódź nowej generacji. Ma służyć m.in. do patrolowania farm wiatrowych na morzu, inspekcji kanałów żeglugowych i wykrywania obiektów. Będzie to pierwsza tego typu jednostka w Polsce - zapowiada uczelnia.
20.11.2022

Gaz-System wybrał projektanta dla „części morskiej” projektu FSRU

GAZ-SYSTEM podpisał umowę z firmą Rambøll Danmark A/S na opracowanie projektu budowlanego dla infrastruktury morskiej związanej z budową pływającego terminalu FSRU.
15.11.2022

Ukraiński okręt desantowy polskiej produkcji wciąż walczy

Choć nie ma oficjalnego potwierdzenia, to docierające z Ukrainy wiadomości każą sądzić, że jedyny ukraiński okręt desantowy jest wciąż zaangażowany w działania na froncie.
15.11.2022

Przez gdański Naftoport płynie ropa dla niemieckiej rafinerii

Pierwszy raz do rafinerii w Schwedt w Niemczech dotarła dostawa ropy naftowej spoza Rosji. Terminal w Gdańsku przekazał zapas surowca pochodzący z europejskich złóż, zamówiony przez paliwowego giganta Shell, jednego z udziałowców rafinerii PCK
11.11.2022

Karstensen przeprowadza się do Gdańska. Dźwigi Kone już własnością stoczni, która chce zwiększyć produkcję

Kupując udziały w spółce Synergia 99 polska stocznia Karstensen stała się właścicielem działki liczącej 10,5 ha, pochylni i siedmiu zielonych dźwigów Kone, charakterystycznej wizytówki Gdańska. – Przeprowadzka z Gdyni na nowe miejsce umożliwi nam zwiększenie potencjału produkcyjnego w lokalizacji, która od początku służyła budowie statków. Nie planujemy tego terenu odsprzedawać deweloperom – komentuje Tomasz Mulica, dyrektor Karstensena.
02.11.2022

Gdańsk. W czwartek sąd rozpatrzy zażalenie na niearesztowanie sternika barki

W czwartek sąd rozpatrzy zażalenie prokuratury na niearesztowanie 19-letniego sternika barki, który jest podejrzany o spowodowanie umyślnej katastrofy w ruchu wodnym. Po przewróceniu się Galara Gdańsk I, 14 osób wpadło do wody. W wypadku zginęły cztery osoby.
25.10.2022

Obajtek: wspólnie z Saudyjczykami analizujemy kompleks petrochemiczny, który, sądzę, powstanie w Gdańsku

Wspólnie z Saudyjczykami analizujemy kompleks petrochemiczny, który, sądzę, powstanie w Gdańsku - powiedział w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. W kwestiach gazowych rozmawiają z nami partnerzy z narodowych firm europejskich, o wspólnych biznesach - dodał.
20.10.2022

Instruktor żeglarstwa z Gdańska: kontrole jednostek pływających po Motławie powinny być bardziej szczegółowe

Kontrole są, ale bardzo często są to kontrole po łebkach. Najczęściej wiążą się one ze zwykłym sprawdzeniem liczby kamizelek ratunkowych i tego, czy jest koło ratunkowe – taką opinię o kontrolach jednostek pływających po Motławie i Martwej Wiśle przekazał PAP Mieszko Charytoniuk, właściciel szkoły żeglarskiej z Gdańska.
20.10.2022

Gdańsk. 100 mln zł z Polskiego Ładu na inwestycję wokół Portu Północnego

Województwo pomorskie w ramach piątej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład otrzymało ponad 271 mln zł na rozwój stref przemysłowych. We wtorek wojewoda pomorski i samorządowcy poinformowali na co zostaną przeznaczone otrzymane środki.
18.10.2022

Prezes Portu Gdańsk: Do sierpnia odnotowaliśmy dynamikę przewyższającą 20 proc.

Do sierpnia odnotowaliśmy dynamikę przewyższającą 20 proc., przy bazie 53 mln ton. Szacujemy, że rok zakończymy na poziomie od 63 do 65 mln ton – mówił podczas Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni prezes Portu Gdańsk Łukasz Greinke.
14.10.2022

Tragedia na Motławie w Gdańsku. 3 osoby nie żyją

Do tragicznego wypadku doszło w sobotę w Gdańsku na rzece Motławie. W wyniku przewrócenia się łodzi wycieczkowej śmierć poniosły trzy osoby.
08.10.2022

Gdańsk. Kolizja dwóch jednostek na Motławie. Trwa akcja ratunkowa

Na rzece Motławie w Gdańsku doszło do kolizji dwóch jednostek pływających. Trwa akcja ratunkowa - poinformował PAP Wojciech Paczkowski z Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.
08.10.2022

Dar Pomorza rozbłyśnie na zielono

Legendarna „Biała Fregata” zmieni kolor na zielony. Wszystko to w ramach kampanii #17 milionów, do której dołączyło Narodowe Muzeum Morskie. Akcja wspiera dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym.
05.10.2022

UOKiK wszczął postępowanie ws. przeładunku zboża w portach w Gdańsku i Gdyni

Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego ograniczenia konkurencji podczas przeładunku zboża w portach w Gdańsku i Gdyni. W związku z tą sprawą pracownicy urzędu, przy wsparciu Policji i po uzyskaniu zgody właściwego sądu, przeprowadzili przeszukanie w siedzibach trzech spółek - podał w piątek UOKiK.
30.09.2022

Adamczyk: część statków z Gdańska będzie mogło w przyszłości wpływać do Elbląga

W przyszłości część statków, które obecnie zawijają do Gdańska będzie mogło to zrobić także w Elblągu - powiedział w sobotę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że dzięki kanałowi żeglugowemu przez Mierzeję Wiślaną zyska cały region warmińsko-mazurski.
17.09.2022

Amerykański desantowiec w Porcie Gdańsk. Jutro jeszcze większy w Porcie Gdynia [GALERIA]

Amerykański okręt desantowy USS Gunston Hall, który w zeszłym tygodniu przypłynął do Portu Gdynia, cumuje obecnie przy nabrzeżu Wolnego Obszaru Celnego w Porcie Gdańsk. W Gdyni jutro rano pojawi się za to kolejny okręt US Navy – jeszcze większy desantowiec USS Kearsarge.
13.09.2022

Wiceprezes Portu Gdańsk: budowa terminala zbożowego zajmie ok. 1,5 roku

Sama budowa terminala zbożowego w Gdańsku zajmie 1,5 roku, a jego roczna przepustowość wyniesie ok. 2,5-3 mln ton – przekazał w czwartek wiceprezes Morskiego Portu Gdańsk Sławomir Michalewski.
08.09.2022

Tylko w sierpniu do Gdańska przypłynęło ponad 1 mln ton węgla

Tylko w sierpniu do portu w Gdańsku sprowadzono ponad 1 mln ton węgla; do końca roku może być to od 4 do 5 mln ton – poinformował w czwartek wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk Sławomir Michalewski. Dodał, że w sumie przez cały 2022 r. w porcie przeładowanych może być ok. 6 mln ton węgla.
08.09.2022

Wiceprezes Portu Gdańsk: po siedmiu miesiącach o 20 proc. więcej przeładunków

Po siedmiu miesiącach br. port w Gdańsku przeładował 36 mln ton ładunków - o 20 proc. niż rok temu – poinformował w czwartek wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk Sławomir Michalewski. Dodał, że w całym 2022 r. port powinien przeładować ok. 60 mln ton.
08.09.2022

Plaża Brzeźno. Zobacz artystyczną odpowiedź na śmiecenie morza [ZDJĘCIA]

Z inicjatywy Fundacji Mare na gdańskiej plaży stanęła niezwykła instalacja artystyczna. Wykonana ze starych sieci rybackich wyłowionych z Bałtyku i ze śmieci zebranych z bałtyckich plaży, instalacja pod hasłem „TO TWOJE?” ma zwracać uwagę na gigantyczny problem jakim jest zanieczyszczenia mórz i oceanów, w tym naszego rodzimego Bałtyku, plastikiem i innymi tworzywami sztucznymi. Instalacja ma za zadanie edukować społeczeństwo i podkreślać niezwykle ważną rolę recyklingu i upcyklingu plastiku we współczesnym świecie.
01.09.2022

Zlot żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2022

Od piątku, 26 sierpnia do poniedziałku, 29 sierpnia na Ołowiance i wzdłuż nabrzeży Motławy odbędzie się międzynarodowy Zlot Żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2022. Do Gdańska przypłyną tradycyjne żaglowce, w tym m.in. z Finlandii, Łotwy, Litwy, Niemiec, Szwecji oraz oczywiście Polski. Jak co roku podczas Baltic Sail nie zabraknie muzyki szantowej, atrakcji dla najmłodszych w strefie edukacyjnej oraz inscenizacji historycznych z udziałem rekonstruktorów.
26.08.2022

Gaz-System dostał pozwolenie na budowę gazociągu Kolnik-Gdańsk w ramach projektu FSRU

Wojewoda Pomorski wydał pozwolenie na budowę gazociągu Kolnik-Gdańsk, który jest jedną z części projektu FSRU - pływającego terminala LNG - poinformował w czwartek operator przesyłowy gazu Gaz-System.
04.08.2022

200 wyścigów podczas Lotos Nord Cup Gdańsk 2022. Podsumowanie regat

Od 11 lipca na akwenie w Górkach Zachodnich będzie już o wiele mniej tłoczno, bo zakończyły się trwające aż siedemnaście dni regaty Lotos Nord Cup Gdańsk 2022. To była już 17. edycja wydarzenia organizowanego przez Yacht Club Gdańsk i AZS COSA Galion. Od trzech lat sponsorem tytularnym zawodów jest Grupa Lotos.
11.07.2022

Port Gdańsk zaprasza na Kino Letnie Stogi

Kino pod chmurką z widokiem na Port Gdańsk wkomponowało się już w wakacyjny krajobraz Stogów. W tym roku nie może być inaczej. Już od 15 lipca, w każdy piątek na miłośników kina w plenerze będzie czekać siedem seansów. Start o godz. 21:30. Wstęp wolny. Organizatorami Kina Letniego są Port Gdańsk i DCT Gdańsk.
11.07.2022

[WIDEO] Port Gdańsk. Sea Cloud Spirit zawinął po raz pierwszy

9 lipca w terminalu Westerplatte zacumował żaglowiec Sea Cloud Spirit, wycieczkowiec linii Sea Cloud Cruises.
11.07.2022

Gdańsk. Most Stągiewny nad Motławą dostępny dla pieszych. Powstaje nowa marina

Od wtorku 5 lipca można już korzystać z przejścia Mostem Stągiewnym po prowadzonych pracach związanych z modernizacją i przekształceniem go w most zwodzony.
08.07.2022

Otwarcie skweru im. Bohaterskiego Mariupola w Gdańsku

W piątek przy skrzyżowaniu ulic Matki Polki i Partyzantów we Wrzeszczu Górnym otwarto skwer im. Bohaterskiego Mariupola. Zainaugurowano też wystawę plenerową "Mariupol – bohaterskie miasto" przygotowaną przez Narodowe Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej w Kijowie i Muzeum Gdańska.
01.07.2022

[WIDEO, FOTO] Port Gdańsk – 5 km nowych i zmodernizowanych nabrzeży już w eksploatacji

Budowa 5 kilometrów nowych nabrzeży oraz modernizacja ponad 7 kilometrów toru wodnego w Porcie Wewnętrznym w Gdańsku to jedna z najważniejszych inwestycji w Porcie Gdańsk w ostatnich latach. Pozwala ona na pokaźne zwiększenie możliwości przeładunkowych portu.
28.06.2022

II Forum Morskie Radia Gdańsk: „Żagiel Radia Gdańsk” i „Statek Roku” przyznane

Podczas finału II Forum Morskiego Radia Gdańsk, który odbywał się 9-10 czerwca, wręczone zostały nagrody „Żagiel Radia Gdańsk” i „Statek Roku”.
13.06.2022

Gdańsk przygotowuje się do sezonu plażowego. Jakie atrakcje w tym roku?

Sezon kąpielowy startuje już 24 czerwca. Dla amatorów morskich kąpieli przygotowano 9 kąpielisk, na których każdego dnia pracować będzie ok. 70 ratowników. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą korzystać z dostępnych obiektów takich jak boiska, siłownie czy place zabaw. W trakcie sezonu letniego realizowane będą też akcje profilaktyczne oraz zawody sportowe.
12.06.2022

[WIDEO] Posidonia 2022. Polska branża morska prezentuje swoje możliwości

Drugi dzień targów Posidonia 2022 w Grecji był ważnym momentem dla polskiej delegacji. Tego dnia odbyło się seminarium o możliwościach polskiego przemysłu morskiego.
09.06.2022

Prezydent Duda: Egipt to przyszłościowy partner ws. zakupu LNG

Egipt to przyszłościowy partner jeśli chodzi o dostawy gazu skroplonego LNG - powiedział prezydent Andrzej Duda po poniedziałkowym spotkaniu w Kairze z prezydentem Egipu Abd el-Fatahem es-Sisim. Zadeklarował także chęć udziału w listopadowej konferencji COP-27 w Szarm el-Szejk.
30.05.2022

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zwycięzcą XII Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury [ZDJĘCIA]

Blisko 200 zawodników wzięło udział w XII edycji Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury. Rywalizacja rozgrywana w samym sercu Gdańska przyciągnęła sporą liczbę kibiców. Z nabrzeża Motławy wioślarskie zmagania podziwiało kilkaset osób. Po niezwykle zaciętym finale zwycięstwo wywalczyła ekipa z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
26.05.2022

Kosz morski zainstalowano w Gdańsku. Wkrótce w regionie pojawią się kolejne [WIDEO, ZDJĘCIA]

Trzeci kosz, którego zadaniem jest zbieranie odpadów z powierzchni wody zainstalowano w gdańskiej marinie. Podczas montażu tego ważnego z punktu widzenia środowiska urządzenia obecni byli przedstawiciele miasta, sponsora i Fundacji Mare, która promuje proekologiczne rozwiązania koncentrując się na ochronie ekosystemów morskich. Kolejne kosze już wkrótce we Władysławowie, Pucku, Helu i Mechelinkach. Na tym jednak nie koniec.
25.05.2022

Sasin w Davos: Polska gotowa na wielkie inwestycje, m.in. pływający terminal FSRU w Gdańsku

Agresja Rosji na Ukrainę pokazała, jak ważne jest budowanie uniezależnienia się od surowców energetycznych z Rosji - mówił w poniedziałek w szwajcarskim Davos wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin - ocenił.
23.05.2022

Ćwiczenia Defender Europe 2022. Wojska NATO w Porcie Gdańsk [WIDEO, ZDJĘCIA]

We wtorek (10 maja) przy nabrzeżu WOC w Porcie Gdańsk zacumowały dwa drobnicowce: pływający pod duńską banderą Britannia Seaways oraz brytyjski Hurst Point. Do Gdańska dostarczyły duński i brytyjski sprzęt wojskowy, którzy posłuży do ćwiczeń w ramach Defender Europe 2022, których część odbędzie się w Polsce. Operację rozładunku z polskiej strony nadzoruje grupa BLG Logistics.
11.05.2022

Port Gdańsk jedzie na Breakbulk Europe

Breakbulk Europe to największe targi branży cargo i transportu morskiego. Impreza odbywa się w Rotterdamie. W tym roku jednym z wystawców będzie Port Gdańsk.
10.05.2022

Wieże morskich farm wiatrowych powstaną w Gdańsku

Jak informowaliśmy w lutym, Agencja Rozwoju Przemysłu i Grupa Przemysłowa Baltic planują budowę fabryki wież na potrzeby morskich farm wiatrowych. Zostanie ona ulokowana na Wyspie Ostrów w Gdańsku. Produkcja ma ruszyć za dwa lata.
10.05.2022

Politechnika Gdańska stawia na morską energetykę wiatrową

Polskę czeka energetyczna rewolucja, która jednak nie będzie miała szans powodzenia bez odpowiednio przygotowanych kadr inżynierskich oraz badań naukowych na światowym poziomie.
09.05.2022

Minister Moskwa: dostajemy prośby o powiększenie planowanego terminala LNG

Dostajemy, głównie z południa, prośby o powiększenie przepustowości planowanego terminala LNG w Gdańsku - poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
09.05.2022

Generał Zaruski płynie do Bremy i edukuje

Generał Zaruski, flagowa jednostka Gdańska, w sobotę 7 maja wypłynie do Bremy. Rejsy tego najstarszego polskiego żaglowca są częścią Programu Edukacji Morskiej, którego tegoroczne założenia zaprezentowało w piątek miasto Gdańsk.
06.05.2022

Gaz-System gotowy przyspieszyć prace nad pływającym terminalem LNG w Gdańsku

Operator gazociągów przesyłowych Gaz-System jest gotowy przyspieszyć prace nad projektem pływającego terminala LNG w Gdańsku, o ile zapadną strategiczne decyzje i spełnione zostaną pewne warunki - poinformował w czwartek prezes spółki Tomasz Stępień.
05.05.2022

Skwer Bohaterskiego Mariupola przy konsulacie Rosji w Gdańsku

Gdańscy radni przyjęli uchwałę, zgodnie z którą skwerowi u zbiegu ulic Partyzantów i Matki Polki nadana została nazwa Skwer Bohaterskiego Mariupola. W uzasadnieniu radni napisali, że Mariupol był miastem podobnym do Gdańska – otwartym, leżącym nad brzegiem morza, z podobną liczba mieszkańców.
28.04.2022

Polskie porty a nowa sytuacja geopolityczna. Druga debata w ramach II Forum Morskiego Radia Gdańsk

Ubiegły rok, mimo trudnej sytuacji pandemicznej, przerwanych łańcuchów dostaw, drogiego frachtu, w polskich portach zakończył się rekordowymi wynikami. W samym porcie gdańskim przeładowano 53 miliony 200 tysięcy ton. A to oznacza, że znalazł się na drugim miejscu od względem przeładunków w ogóle i pozostaje na pierwszym pod względem kontenerów. Również port Szczecin-Świnoujście wyrównał swój rekord z 2018 roku i tam przeładowano 33 miliony 200 tysięcy ton towarów – port jest na siódmym miejscu na Bałtyku, a Gdynia na dziewiątym.
25.04.2022

Port Gdańsk awansował na drugie miejsce w rankingu portów bałtyckich

Największy polski port w I kwartale 2022 wyprzedził dwa porty rosyjskie (Port Primorsk i St. Petersburg) i awansował na drugie miejsce w rankingu portów bałtyckich pod względem przeładunków ogółem.
20.04.2022

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku szuka uczestników regat Operation Sail1972

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przygotowuje się do upamiętnienia 50. rocznicy zwycięstwa załogi Daru Pomorza w regatach Operation Sail. Muzealnicy poszukują uczestników rejsu do przeprowadzenia wywiadów.
15.04.2022

Będzie intermodalne połączenie między DCT i Kownem

Litewska firma LTG Cargo uruchamia nowe połączenie intermodalne między Kownem a DCT w Gdańsku.
14.04.2022

Rząd przekaże 856 mln zł na falochron dla terminala LNG w Porcie Gdańsk

856 mln zł zamierza przeznaczyć rząd na program wieloletni „Budowa falochronu osłonowego w Porcie Gdańsk” - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Falochron ma umożliwić m.in. ustawienie w porcie FSRU - pływającego terminala LNG.
12.04.2022

Foka w Motławie w Gdańsku. Ekspert: To zjawisko normalne, choć rzadkie [WIDEO]

Niecodzienny widok młodej foki szarej pływającej w Motławie zaskoczył spacerujących wzdłuż Motławy na wysokości Wyspy Spichrzów we wtorkowy poranek.
12.04.2022

[WIDEO] PLK poprawia dostęp do portów w Gdyni i Gdańsku

PKP Polskie Linie Kolejowe konsekwentnie modernizują infrastrukturę, dzięki której poprawia się dostęp do portów w Trójmieście. W Gdańsku prace zostały już zakończone, w Gdyni przekroczyły właśnie półmetek.
10.04.2022

Trójmiasto zamiast Petersburga. Czy do Polski przypłynie więcej wycieczkowców?

Sankcje nałożone na Rosję mogą spowodować większy ruch wycieczkowy w polskich portach – donoszą lokalne media.
05.04.2022

PORR zmodernizował falochrony w Porcie Północnym w Gdańsku

Spółka PORR w konsorcjum z Rover Maritime S.L. i Roverpol Sp. z o.o. zrealizowały na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni projekt modernizacji falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku.
04.04.2022

"Rzeczpospolita": Lotos będzie wydobywał ropę naftową i gaz z nowych złóż

Efektywne zagospodarowywanie przez Grupę Lotos zasobów w różnych lokalizacjach staje się ważnym elementem dywersyfikacji źródeł energii, a w rezultacie zwiększania bezpieczeństwa energetycznego Polski – informuje poniedziałkowa „Rzeczpospolita”.
04.04.2022

Papierosy zamiast butów sportowych. Udaremniona kontrabanda w porcie w Gdańsku

Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała o udaremnieniu przemytu papierosów. Znaleziono je w kontenerze, który przypłynął do Gdańska z Chin.
29.03.2022

Największy statek Greenpeace odchodzi na emeryturę. Powstał w Polsce

Esperanza, największy statek w posiadaniu Greenpeace, po dwóch dekadach odchodzi ze służby. Powód? Zbyt duży ślad węglowy.
22.03.2022

Gdańsk. Portugalski statek uderzył w Zodiak II

W Gdańsku doszło do kolizji statków. Jednostka Rix Gulf pływający pod portugalską banderą uderzył w jednostkę Urzędu Morskiego Zodiak II.
17.03.2022

Kolizja statków w Terminalu Kontenerowym DCT w Gdańsku

W nocy doszło do kolizji dwóch kontenerowców przy nabrzeżu w Terminalu Kontenerowym DCT w Gdańsku. Nie ma zagrożenie zanieczyszczenia wód portowych, prowadzone jest dochodzenie" - poinformował PAP zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni kpt. ż.w. Maciej Jeleniewski.
14.03.2022

Terminal gazowy na Zatoce Gdańskiej szybciej

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk ogłosił umieszczenie projektu budowy terminalu gazowego na Zatoce Gdańskiej na tak zwanej przyspieszonej ścieżce inwestycyjnej.
08.03.2022

Port Gdańsk testuje PCS

Port Gdańsk pracuje nad wdrożeniem modułu maklerskiego PCS (Port Community System). Ma on wspomóc załatwianie formalności przez armatorów.
07.03.2022

Narodowe Muzeum Morskie podsumowało współpracę z dwiema placówkami z Kaliningradu

W Narodowym Muzeum Morskim (NMM) w Gdańsku podsumowano we wtorek 2,5-letni projekt realizowany z dwiema instytucjami z Kaliningradu (Rosja): Muzeum Światowego Oceanu oraz Bałtyckim Federalnym Uniwersytetem im. Immanuela Kanta.
22.02.2022

Gdańsk. Rusza remont Długiego i Rybackiego Pobrzeża

Władze miasta ogłosiły rozpoczęcie prac związanych z remontem Długiego i Rybackiego Pobrzeża w centrum Gdańska. Prezydent miasta zapewnia, że nie będą one uciążliwe dla turystów i restauratorów.
17.02.2022

Port Północny w Gdańsku jedną z ofiar cyberataku na europejskie terminale

Europejska grupa logistyczna Sea-Invest padła ofiarą cyberataku. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, wśród poszkodowanych terminali znalazł się również Port Północny należący właśnie do belgijskiej grupy Sea-Invest.
04.02.2022

[WIDEO] Cofka w Trójmieście i innych miastach na wybrzeżu

Do cofki doszło w niedzielę na marinie w Gdyni, wyspie Ołowianka w Gdańsku oraz na bulwarze w Ustce - podał rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku bryg. Łukasz Płusa.
30.01.2022

Porty w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie-Świnoujściu podają wyniki za rok 2021 [WIDEO]

W Ministerstwie Infrastruktury w Warszawie władze portów morskich podsumowują wyniki za 2021 rok. W konferencji udział biorą ministrowie Marek Gróbarczyk oraz Grzegorz Witkowski wraz z prezesami portów morskich: Gdańsk, Gdynia i Szczecin-Świnoujście.
17.01.2022

Siark-Port przeładowuje nawozy w Wolnym Obszarze Celnym w Porcie Gdańsk

Około 1,5 mln ton rocznie przeładowuje Siark-Port, w tym 240 tys. ton nawozów. Spora część tych operacji odbywa się na terenie Wolnego Obszaru Celnego, gdzie Siark-Port jest operatorem na jednym z nabrzeży.
13.01.2022

Dwie firmy chętne na tereny w głębokowodnej części Portu Gdańsk

Zarząd Portu Morskiego Gdańsk poinformował, że w przetargu na dzierżawę 27 hektarów w głębokowodnej części portu oferty złożyły dwie firmy.
06.01.2022

W Gdańsku ma powstać Agroport

Zapadła decyzja, że w Gdańsku powstanie specjalistyczny port, tak zwany Agroport, który będzie służył rolnictwu do przeładunku towarów żywnościowych i nawozów - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
30.12.2021

Masa towarów obsługiwanych przez porty UE spadła o 7 proc. w 2020 roku

Koronawirus uderzył w przeładunki w europejskich portach. Jak poinformowała Komisja Europejska, w ubiegłym roku wielkość przeładunków spadła do poziomów z 2015 roku. Przedstawiamy wyniku Eurostatu.
11.12.2021

Pijanemu kapitanowi drobnicowca Ruslana grożą dwa lata więzienia

Kapitanowi drobnicowca Ruslana, który zboczył z kursu i omal nie osiadł na mieliźnie w okolicy Gdańska, grozi kara finansowa i więzienie.
08.12.2021

PKP PLK: modernizacja linii z południa do portów w Trójmieście do 2027

Do 2027 r. planowane jest zakończenie modernizacji linii kolejowej 201 między Bydgoszczą a Trójmiastem, łączącej południe kraju z portami w Gdańsku i Gdyni – poinformowały w środę władze PKP Polskie Linie Kolejowe.
01.12.2021

DCT Gdańsk opublikował Raport Zrównoważonego Rozwoju za 2020 rok

DCT Gdańsk podsumował właśnie swoje aktywności społeczne w 2020 r. w Raporcie Zrównoważonego Rozwoju.
29.11.2021

Morawiecki w Gdańsku: zapowiedź wzrostu nakładów na Marynarkę Wojenną, podkreślenie rozwoju portów i stoczni [WIDEO]

22 listopada odbył się XII Konwent Morski, w którym wziął premier Mateusz Morawiecki. Obrady miały miejsce na Politechnice Gdańskiej.
22.11.2021

Port Gdańsk rozszerza plany połączenia intermodalnego między Polską a Ukrainą

Port Gdańsk rozmawia z przewoźnikami i armatorami o uruchomieniu intermodalnego korytarza łączącego Turcję, Ukrainę i Polskę. Korytarz miałby wykorzystywać żeglugę promową między portami na Morzu Czarnym oraz transport kolejowy, łączący porty polskie i ukraińskie.
17.11.2021

Gdańsk nowym portem dla Twoich inwestycji!

Na najlepsze warunki do rozwoju działalności składa się wiele czynników. W dynamicznie zmieniającym się świecie każdy przedsiębiorca musi działać rozważnie, a jednocześnie podejmować szybkie i efektywne decyzje. Każda firma opiera się na kluczowych filarach - stabilnej sytuacji finansowej i wykwalifikowanych pracownikach, którzy z pasją realizują swoją pracę. Niezwykle istotne dla wzrostu firmy jest jednak również komfortowe otoczenie biznesowe. A takie zapewnia Gdańsk.
17.11.2021

Gdańsk otrzymał dofinansowanie na program edukacji morskiej

Szkolenia i warsztaty dla nauczycieli czy szkolne koła i obozy dla uczniów. To niektóre z działań projektu „Gdańsk pod żaglami wiedzy”, który w środę, 20 października uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego. Do końca 2022 roku skorzysta z niego 1276 uczniów z klas I-VIII i 60 nauczycieli z 25 gdańskich szkół podstawowych.
23.10.2021

Gdańsk. Ruszają zapisy do "Akademii Zaruskiego"

Wystarczy mieć 15-25 lat, chcieć przeżyć przygodę, być ciekawym świata, nie dawać się nudzie, chcieć poznać wartościowych ludzi, by dołączyć do pasjonatów żeglarstwa, którzy pod opieką kadry oficerskiej i programowej poznają od podszewki żaglowiec Generał Zaruski i wiele aspektów związanych z samym żeglarstwem. Ruszają zapisy na bezpłatne warsztaty „Akademii Zaruskiego”. Poprowadzi je wykwalifikowana i doświadczona kadra gdańskiego żaglowca oraz zaproszeni goście specjalni.
22.09.2021

Adamczyk: do końca dekady polskie porty będą liderami na Bałtyku

Dzięki inwestycjom drogowym i kolejowym oraz rozbudowie infrastruktury przeładunkowej polskie porty do 2030 r. przejmą prymat na Bałtyku, dystansując Hamburg i Rostock – taką wizję przedstawił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas debaty o strategii transportowej Polski podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (20-22 września 2021 r.).
21.09.2021

Gdańsk. Zakończono prace na stacji kolejowej Zaspa Towarowa, prowadzącej do portu

Zakończyły się prace modernizacyjne na stacji kolejowej Zaspa Towarowa – poinformował w piątek zespół prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe. Ładunki jadą koleją do portów w Trójmieście po nowych zelektryfikowanych torach – podkreślono.
11.09.2021

Gdańsk. Nowe nabrzeże w Nowym Porcie gotowe

Trzy lata zajęła budowa nowego nabrzeża przy Szańcu Zachodnim w dzielnicy Nowy Port w Gdańsku. Promenada dla pieszych zostanie oddana do użytku 3 września.
26.08.2021

Politechnika Gdańska. Projekt bezzałogowego pojazdu pływającego zyskał uznanie

Bezzałogowa podwodna platforma typu AUV-Stealth zaprojektowana przez prof. Politechniki Gdańskiej Mirosława Gerigka otrzymała nominację do nagrody w IX edycji konkursu Lider Bezpieczeństwa Państwa 2021.
24.08.2021

Gdańsk. Kolizja Generała Zaruskiego i statku wycieczkowego

Na Motławie w centrum Gdańska na wysokości wyspy Ołowianka w niedzielę około godziny 15.00 doszło do kolizji dwóch jednostek – niewielkiego statku wycieczkowego i żaglowca STS Generał Zaruski.
23.08.2021

Gdańsk z nową przystanią jachtową

Należąca do Gdańska Wyspa Sobieszewska zyskała nową przystań jachtową. Pierwsze jednostki będą mogły się w niej pojawić we wrześniu.
23.08.2021

Most Siennicki w Gdańsku do przebudowy

Most Siennicki nad Martwą Wisłą, prowadzący na Wyspę Portową w Gdańsku, zostanie przebudowany. W najbliższych dniach miasto ogłosi przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej.
18.08.2021

Baltic Sail Gdańsk 2021

W najbliższy piątek w Gdańsku rozpocznie się zlot żaglowców Baltic Sail 2021.
12.08.2021

Gdańsk. Wróciły rejsy na Wyspę Sobieszewską

Choć Gdańsk wycofał się z dofinansowywania rejsów statkiem na Wyspę Sobieszewską, kursy zostały uruchomione w ostatni weekend.
04.08.2021

Gdańsk: Samorządowcy o odroczeniu decyzji ws. wpisu Stoczni Gdańsk na listę światowego dziedzictwa

Na trwającej właśnie sesji UNESCO odroczono decyzje w sprawie wpisu Stoczni Gdańsk na listę światowego dziedzictwa. To oznacza, że kwestia wpisu nie została ostatecznie zamknięta. Piłka jest nadal w grze – komentuje zastępca prezydent Gdańska Alan Aleksandrowicz.
31.07.2021

Branża offshore oczekuje szybkich decyzji w sprawie portu instalacyjnego

Wskazanie przez rząd lokalizacji dla portu instalacyjnego dla morskiej energetyki wiatrowej to - według branży - najpilniejsza decyzja w całym projekcie offshore. Stawką - jak wynika z raportu o krajowym łańcuchu dostaw - są duże korzyści dla polskich firm.
27.07.2021

Bohdan Sienkiewicz, twórca “Latającego Holendra”, odszedł na wieczną wachtę

Nie żyje Bohdan Sienkiewicz, dziennikarz, publicysta morski, żeglarz. Zasłynął jako współtwórca i prowadzący „Latającego Holendra” – najważniejszego polskiego programu telewizyjnego dla młodzieży popularyzującego tematykę morską. Zmarł 20 lipca w wieku 89 lat.
21.07.2021

Wypadek statku “Czarna Perła”. Armatorzy przepraszają, dwaj marynarze zwolnieni z pracy

Armatorzy statku wycieczkowego “Czarna Perła” opublikowali w czwartek, 15 lipca, oświadczenie w sprawie okoliczności, w jakich na wodzie doszło do kolizji z pogłębiarką.
16.07.2021

Poznaj szlaki wodne Motławy. Od czwartku Kajakowe Spacery Miejskie z przewodnikiem

Gdański Ośrodek Sportu zaprasza na zwiedzanie Gdańska z perspektywy wody. Można to robić w towarzystwie przewodnika. Pierwszy spacer już w czwartek 15 lipca.
15.07.2021

Stocznia Crist S.A. i biuro projektowe Seatech Engineering współpracują przy budowie luksusowego statku wycieczkowego

W czerwcu odbyło się pierwsze cięcie stali nowoczesnego i luksusowego statku wycieczkowego o numerze budowy NB518. Przy budowie współpracują ze sobą gdyńska Stocznia Crist S.A. oraz gdańskie biuro projektowe Seatech Engineering.
12.07.2021

Największe regaty w Polsce zakończone

Dobiegły końca zmagania żeglarzy w ramach regat LOTOS NordCup Gdańsk 2021. Organizowane przez Yacht Club Gdańsk i AZS COSA Galion już po raz szesnasty, obecnie są największym żeglarskim wydarzeniem w Polsce.
12.07.2021

Posłowie KO oburzeni planowaną inwestycją deweloperską na Westerplatte; powiadomią CBA

Posłowie Koalicji Obywatelskiej wyrazili w czwartek oburzenie planowaną inwestycją deweloperską na terenie Westerplatte. O sprawie powiadomili już Najwyższą Izbę Kontroli; w planach mają też skierowanie wniosku do CBA, by szykowaną inwestycję objęło tarczą antykorupcyjną.
08.07.2021

Gdańsk: Turyści mimo zakazu weszli od rezerwatu "Mewia Łacha"

Dwoje turystów, mimo zakazu weszło na teren rezerwatu "Mewia Łacha" na Wyspie Sobieszewskiej. Młodzi ludzie wzięli na ręce ptaka i robili sobie z nim zdjęcia. Film z zachowania turystów jest dostępny w mediach społecznościowych. Sprawę bada policja.
05.07.2021

Nowy Port - Wisłoujście bez sezonowej przeprawy pieszo - rowerowej

Informację o rezygnacji z uruchomienia wodnego połączenia między Twierdzą Wisłoujście a Nowy Portem podał armator POLsail znany z organizacji okolicznościowej przeprawy w latach ubiegłych. Przyczyną jest drastycznie wysoka stawka za dobicie do Nabrzeża Zbożowego zaproponowana przez Zarząd Portu Morskiego Gdańsk.
23.06.2021

Nowe lodołamacze oficjalnie przyjęte do służby

18 czerwca 2021 r. wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski wziął udział w oficjalnym przyjęciu do służby dwóch nowych lodołamaczy. Jednostki zasilą flotę Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gdańsku.
18.06.2021

Łukasz Greinke, prezes ZMPG: "W każdym biznesie potrzebna jest zdrowa konkurencja"

Rozmowa z Łukaszem Greinke, prezesem Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA poświęcona między innymi głębokowodnemu terminalowi kontenerowemu.
12.06.2021

Gdańsk na podium Water City Index 2020

Gdańsk zajął 3 miejsce w głównym rankingu Water City Index 2020 obejmującym metropolie. Zestawienie to wskazuje miasta, w których efektywnie wykorzystanie zasobów wodnych jest jednym z priorytetów. Inicjatywa Water City Index pozwala mierzyć, analizować i wyciągać wnioski płynące z szeroko rozumianej polityki wodnej miast.
11.06.2021

Seatech - odpowiedź na zapotrzebowanie na Tramwaj wodny

Oferta w obszarze transportu drogą wodną w Gdańsku jest mocno ograniczona. Dlatego istniejące kanały mogą stanowić doskonałą alternatywę dla połączeń lądowych w tym obszarze.
07.06.2021

V Żeglarska Parada Świętojańska już 19 czerwca!

Niespełna trzy tygodnie dzielą nas od startu tegorocznej Żeglarskiej Parady Świętojańskiej. Tym razem dziesiątki jachtów i żaglowców przepłyną z Gdyni do Gdańska, a mieszkańcy Trójmiasta będą mogli z lądu obserwować korowód małych i dużych żagli.
02.06.2021

Pomorskie Centrum Inwestycyjne odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorców

Centrum Biurowe KOGA, zlokalizowane na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego (PCI), to nie tylko biurowiec stanowiący zaplecze administracyjne dla polskich i zagranicznych inwestorów. To przede wszystkim nowoczesna przestrzeń, która powstała z myślą m.in. o potrzebach branży okołoportowej.
31.05.2021

Gdańsk: Sprzątanie Śródmieścia z pokładu kajaka

W sobotnie popołudnie, 29 maja, odbyło się sprzątanie Śródmieścia z pokładu kajaka, w ramach podsumowania majowej akcji ekoKajak.
29.05.2021

Gdańsk: Ogłoszono przetarg na rewitalizację koszar napoleońskich Twierdzy Wisłoujście

Do 4 czerwca można zgłaszać oferty, w ogłoszonym przez Muzeum Gdańska, przetargu na rewitalizację koszar napoleońskich Twierdzy Wisłoujście - zespole budowli obronnych na prawym brzegu Martwej Wisły. Warownia jest najstarszym tego typu obiektem na polskim wybrzeżu.
21.05.2021

Noc Muzeów 2021. W sobotę wirtualny spacer po DCT

Do tegorocznej akcji Noc Muzeów, zwanej w tym roku Weekendem Muzeów, dołącza DCT Gdańsk. Wyjątkowy spacer już w sobotę 15 maja.
14.05.2021

Statek z wirtualnym kapitanem przygotowuje się do rejsu

Na akwenach położonych w pobliżu Plymuth trwają próby statku. Dowodzi nim AI Captain. Inteligentny system zaprojektowany przez IBM.
08.05.2021

Baltic Operator z nowym kontraktem

Baltic Operator, spółka Grupy Przemysłowej Baltic, podpisała z francuską stocznią Chantiers de l’Atlantique umowę na produkcję trzech częściowo wyposażonych bloków wycieczkowców klasy Harmony.
06.05.2021

Gdańskie firmy oferujące rejsy rozpoczynają sezon

W sobotę, 1 maja, zainaugurowała działalność przystań Nabrzeże Barkowe, znajdująca się w sąsiedztwie majestatycznej Twierdzy Wisłoujście. Stąd organizowane będą rejsy niewielkimi kutrami na drugi brzeg Wisły, do Nabrzeża Zbożowego w Nowym Porcie. Do nadchodzącego sezonu szykują się też, zapewne znani mieszkańcom Gdańska, inni operatorzy rejsów, m.in. Żegluga Gdańska i Darkris Travel (właściciel statków stylizowanych na galeony).
04.05.2021

PGE S.A.inwestuje i zwiększa możliwości przeładunkowe w Porcie Gdańsk

Liebherr LHM 550 to nowy żuraw, którego zakup został sfinansowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu już niebawem pojawi się na nabrzeżach Basenu Górniczego Portu Gdańsk. Urządzenie przeładunkowe zakupiłPort Gdański Eksploatacja S.A. (PGE), największy uniwersalny operator przeładunkowy, działający na nabrzeżach wewnętrznej części Portu Gdańsk i czwarty pod względem przeładunków operator na całym obszarze portu.
21.04.2021

Od poniedziałku zmiany w organizacji ruchu na moście w Sobieszewie

Od poniedziałku, (19 kwietnia) od godzin porannych do soboty (24 kwietnia) na Moście im. 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Sobieszewie będzie obowiązywał ruch wahadłowy. Zmiany w organizacji ruchu wynikają z konieczności przeprowadzenia prac gwarancyjnych na obiekcie.
19.04.2021

Port Gdańsk awansuje na pierwsze miejsce na Bałtyku

Port Gdańsk zamyka I kwartał nie tylko awansem na I miejsce w rankingu kontenerowym, ale także utrzymuje podium wśród wszystkich portów na Bałtyku. To bardzo dobry kwartał, po którym udało się osiągnąć łącznie 13,3 mln ton przeładowanych towarów.
18.04.2021

Ponad 100-metrowy wiadukt do Portu Gdańsk ma już gotową konstrukcję

Gotowe są podpory i zamontowano konstrukcję stalową ponad 100-metrowego wiaduktu w ciągu ul. Ku Ujściu w Gdańsku - poinformował we wtorek Przemysław Zieliński z PKP PLK. Obiekt powstaje w ramach rozbudowy infrastruktury kolejowej do portu w Gdańsku.
14.04.2021

Intensywny I kwartał w portach morskich - podsumowanie działań TSL Silesia

Trwająca pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia ciągle mają negatywny wpływ na gospodarkę Polski, jednakże kluczowy dla przewozów droga morską handel zagraniczny na szczęście w dalszym ciągu nie zamiera i opiera się skutkom covidu. Kontynuowane inwestycje w budownictwo i infrastrukturę oraz związane z nimi zapotrzebowanie na surowce, jak również i wyroby stalowe pozwoliły utrzymać obrót towarów obsługiwanych w portach morskich na dość wysokim poziomie.
14.04.2021

Wisła – barka jest teraz rozładowywana w porcie w Gdańsku

- Żegluga śródlądowa to obecnie najbardziej przyjazny środowisku model transportu towarów. Liczymy, że Wisła stanie się arterią komunikacyjną, ale żeby tak się stało potrzebne są inwestycje, na które liczymy – powiedział marszałek Piotr Całbecki podczas wczorajszej (8 kwietnia) konferencji prasowej na nabrzeżu wiślanym w Chełmnie, na którym rozładowywano właśnie załadowaną w Gdańsku barkę z komponentami do produkcji dla jednej z kujawsko-pomorskich firm. Organizatorem pilotażowego wiślanego rejsu komercyjnego, który kończy
09.04.2021

Terminal DCT Gdańsk obsłużył 15 milionów kontenerów

DCT Gdańsk, największy terminal kontenerowy na Bałtyku, świętuje kolejny kamień milowy w swoim rozwoju. Terminal obsłużył od momentu otwarcia w 2007 roku 15 milionów TEU (kontenerów 20-stopowych), co oznacza, że DCT Gdańsk jest prawdziwym bałtyckim hubem.
08.04.2021

Wodowanie lodołamacza "Nerpa" w MSR Gryfia

W szczecińskiej stoczni MSR Gryfia zwodowano lodołamacz liniowy "Nerpa". Statek jest jednym z dwóch lodołamaczy, które powstają w tym roku dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
02.04.2021

Nowy 60 Sunreef Power dołącza do floty

Kolejny model 60 Sunreef Power dołącza do floty jachtów motorowych Sunreef Yachts. Ten luksusowy katamaran odbywa obecnie próby morskie na Bałtyku, zanim zostanie przekazany właścicielowi na Florydzie.
01.04.2021

Udział w BALT MILITARY EXPO w 2021r. dostępny dla każdego [wideo]

Tegoroczna edycja specjalistycznych targów BALT MILITARY EXPO odbędzie się w formule on-line. Po raz pierwszy w 16-letniej historii imprezy organizatorzy zdecydowali o nie biletowaniu wydarzenia i zaproszeniu szerokiego grona zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa morskiego, systemów obronnych i ratownictwa na morzu i lądzie.
30.03.2021

Nie będzie parku vis-à-vis Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku

Nie uda się wybudować parku na terenie Szańca Zachodniego przy wsparciu środków unijnych - poinformowały władze Gdańska. Powodem są przedłużające się negocjacje z RDOŚ w sprawie remediacji gruntu, na którym wcześniej znajdowała się baza paliw.
30.03.2021

Umowa na projekt zagospodarowania placu nadwodnego w Nowym Porcie w Gdańsku

Prace projektowe dotyczące zagospodarowania placu nadwodnego u zbiegu ulic Wyzwolenia i Władysława IV w Nowym Porcie potrwają 12 miesięcy. Metamorfoza tego miejsca jest jednym z elementów Programu Rewitalizacji. Plac nadwodny to potoczna nazwa terenu nad Martwą Wisłą zlokalizowanego u zbiegu ul. Wyzwolenia oraz Władysława IV, niemal naprzeciwko Twierdzy Wisłoujście. Przed otwarciem tunelu pod Martwą Wisłą w okolicy cumował prom. Obecnie teren wykorzystywany jest m.in. jako pętla autobusowa.
23.03.2021

Gdańsk: Na Górkach Zachodnich dojdzie do rozbudowy portu jachtowego

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska (DRMG) ogłosi w najbliższych dniach przetarg na budowę pierwszego etapu rozbudowy portu jachtowego w dzielnicy Górki Zachodnie. Będzie tam mogło zacumować ponad 180 jednostek.
18.03.2021

Gdańsk: W 2024 r. zakończy się rewitalizacja części Twierdzy Wisłoujście

Za trzy lata mają się zakończyć prace rewitalizacyjne w części Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku, zespołu budowli obronnych na prawym brzegu Martwej Wisły. Warownia jest najstarszym tego typu obiektem na polskim wybrzeżu.
16.03.2021

Podpisanie umowy na wał przeciwpowodziowy w Gdańsku

Podpisana została umowa na budowę wału przeciwpowodziowego nad Opływem Motławy. Inwestycja zakłada budowę ok. 600-metrowego wału przeciwpowodziowego z nową śluzą, na odcinku od ul. Elbląskiej do ul. Zawodników. Wykonawca robót na realizację zadania ma 18 miesięcy.
11.03.2021

Port Gdańsk jako pierwszy port w Polsce, otrzymał certyfikat PRS

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. dołączył do grona organizacji certyfikowanych w ramach Standardu PRS (Protection-Reliability-Safety). Uzyskany certyfikat stanowi dla firmy, jej klientów i innych stron zainteresowanych, obiektywny dowód na podejmowanie skutecznych działań dla minimalizowania ryzyka wystąpienia zakażeń, w tym ich zapobiegania, a także potwierdza gotowość firmy do reagowania w przypadku stwierdzenia zakażeń lub wystąpienia stanu epidemii.
08.03.2021

Gdańsk: Na gali online wręczono Nagrody Rejs Roku 2020

Po raz pierwszy w wersji online odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku uroczystość wręczenia polskich trofeów w żeglarstwie morskim – Nagród Honorowych Rejs Roku. Wyjątkowo zrezygnowano z przyznania nagrody głównej Srebrnego Sekstantu – Rejsu Roku 2020, a przyznano wyróżnienia i nagrody specjalne.
05.03.2021

Do zabezpieczenia 6. plaż Gdańsk szuka 80. ratowników wodnych

Pierwsze "covidowe" wakacje udowodnił, że Polacy nie mają zamiaru rezygnować z wakacyjnego wypoczynku. Rożnica jest taka, że częściej niż zagranicę wybieramy urlop w kraju. Na duże zainteresowanie plażami miejskimi w tym sezonie już przygotowują się w Gdańsku.
05.03.2021

Port Gańsk w pierwszej 15 największych portów kontenerowych w Europie. Rotterdam numerem 1

Mimo, że wpływ pandemii koronawirusa zaczął być wyraźnie odczuwalny w branży kontenerowej od marca czołowe 15 portów europejskich w 2020 przeładowało łącznie 76,8 mln TEU , tylko o 2,8 proc. mniej niż w 2019 roku. Port Gdańsk utrzymał 15 pozycję przeładowując 1,9 mln TEU.
05.03.2021

Poziom Bałtyku będzie rósł coraz szybciej i powodował ekstremalne zjawiska

Wzrost poziomu Morza Bałtyckiego nie będzie zauważalny gołym okiem, ale spowoduje większą częstotliwość ekstremalnych zjawisk. – W okresach letnich na wybrzeżu Bałtyku możemy się spodziewać coraz silniejszych burz, a jesienią i zimą coraz groźniejsze będą wezbrania sztormowe, co będzie powodowało zalania najniżej położonych obszarów – mówi prof. dr hab. Szymon Malinowski, naukowiec z UW i PAN.
02.03.2021

Gdańsk: Płażyński interweniuje ws. nowego planu zagospodarowania dla pasa nadmorskiego w Brzeźnie

Poseł PiS Kacper Płażyński skierował do wojewody pomorskiego pismo z prośbą o analizę nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla pasa nadmorskiego w Gdańsku Brzeźnie. Wskazał, że wojewódzki konserwator zabytków mógł otrzymać od urzędników błędne dane dotyczące wysokości drzew.
01.03.2021

Targi Balt Military Expo edycja online: 20 – 22.04.2021

16. Bałtyckie Targi Militarne BALT MILITARY EXPO w tym roku przeprowadzone zostaną w wersji online. Jednocześnie z BALT MILITARY EXPO odbędą się targi branży morskiej Intermare South Baltic.
22.02.2021

Grupa Lotos wdroży unikatową technologię

Grupa Lotos opracowała innowacyjną w skali świata technologię, dzięki której "znacznie" wydłuży się czas pracy katalizatorów i efektywność pracy rafinerii - podała w czwartek GL.
19.02.2021

Gdańsk: Żuraw przejdzie największy po odbudowie powojennej remont

Dwa lata ma potrwać generalna modernizacja XV-wiecznego Żurawia w Gdańsku. To pierwszy tak duży, kompleksowy remont zabytku od jego powojennej odbudowy na przełomie lat 50. i 60. ub. wieku. Prace obejmą wnętrze obiektu, elewację oraz dach.
19.02.2021

Przetarg na kolejne przystanie kajakowe w Gdańsku

Właśnie ogłoszono przetarg na budowę dwóch przystani – przy ul. Wiosny Ludów i Tamka. Otwarcie ofert planowane jest na pierwszą połowę lutego. Prace przy budowie mają zakończyć się w czerwcu 2021 r.
04.01.2021

24-latka zaginęła nad morzem w Nowym Porcie

Policja poszukuje 24-letniej Marty Karabeli, która we wtorek w nocy wyszła z psem na spacer i zaginęła. Kobieta po raz ostatni była widziana w rejonie falochronu zachodniego przy plaży w Gdańsku Nowym Porcie.
30.12.2020

Rozstrzygnięcie konkursu "Stwórz autorską kreację dla Żurawia" [foto]

Ilość prac, które wpłynęły do nas w ramach Konkursu "Stwórz autorską kreację dla Żurawia", a przede wszystkim pomysłowość ich twórców i różnorodność zastosowanych technik przerosły najśmielsze oczekiwania organizatorów! Interpretacje wizerunku zabytku pokazują, że wyobraźnia uczestników konkursu nie ma granic! Tematem zainteresowały się zarówno dzieci, jak i dorośli, również z najdalszych zakątków kraju.
21.12.2020

Żuraw jak nowy. Na początku 2021 r. rozpocznie się remont słynnego zabytkowego dźwigu [wizualizacje]

Renowacja murów, wymiana instalacji, przebudowa kondygnacji baszt, poszerzona ścieżka zwiedzania i nowa ekspozycja - gdański Żuraw, oddział Narodowego Muzeum Morskiego, ikona miasta i jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Pomorza szykuje się do gruntownego remontu. Prace potrwają trzy lata i rozpoczną się już na początku 2021 r. Finansowanie zapewnią unijne fundusze i ministerstwo kultury, a merytoryczne wsparcie - instytucje kultury z Norwegii.
10.12.2020

Nowe wozy strażackie dla OSP z Wyspy Sobieszewskiej

Dwa nowoczesne samochody ratowniczo-gaśnicze zostały zakupione dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej działających na wyspie Sobieszewskiej. W sobotę, 5 grudnia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta wręczył strażakom z OSP Świbno kluczyki do jednego z wozów. Drugi, niemal identyczny pojazd służy już od kilku miesięcy w OSP Sobieszewo. Oba samochody będą ogromnym wsparciem dla strażaków i znacząco poprawią bezpieczeństwo na Wyspie Sobieszewskiej.
05.12.2020

Stwórz autorską kreację Żurawia!

Już niebawem zdradzimy Wam, jakie mamy plany wobec Żurawia, tymczasem jesteśmy bardzo ciekawi w jaki sposób Wy przeprowadzilibyście stylową metamorfozę naszego zabytku! Już dziś serdecznie zapraszamy Was do udziału w konkursie, który pozwoli Wam uruchomić swoją wyobraźnie i kreatywność.
04.12.2020

Gdańsk na podium rankingu Water City Index 2020. Sprawdź, co docenili eksperci

Ekspercki ranking Water City Index 2020 ocenił rozwój miast pod względem gospodarowania wodą. W kategorii metropolie, Gdańsk zajął trzecie miejsce, plasując się na podium za Wrocławiem i Bydgoszczą. Natomiast w ocenach cząstkowych dotyczących zabezpieczeń przed zagrożeniami zwyciężył.
04.12.2020

W Gdańsku powstaną kolejne przystanie kajakowe

Trwają przygotowania do realizacji kolejnych trzech przystani kajakowych. W przyszłym miesiącu ogłoszony zostanie przetarg na budowę dwóch przystani – przy ul. Wiosny Ludów i ul. Tamka. W najbliższych dniach ogłoszone będzie także postępowanie na zaprojektowanie przystani Na Szańcach.
25.11.2020

Jerzy Doerffer, nestor polskiego okrętownictwa, patronem nowoczesnego gdańskiego tramwaju

Kolejny, 57 już gdański tramwaj ma swojego patrona. Jest nim prof. Jerzy Doerffer – wybitny naukowiec związany z Politechniką Gdańską. To kolejny, po prof. Annie Podhajskiej, uhonorowany w ten sposób przedstawiciel świata nauki. O takie upamiętnienie tej postaci wnioskowali przedstawiciele Naczelnej Organizacji Technicznej w Gdańsku.
22.11.2020

Weź udział w pierwszym Gdańskim Forum Zmian Klimatu

Gdańsk tworzy Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu, a do udziału zaprasza mieszkańców, aktywistów i naukowców. Pierwsze Gdańskie Forum Zmian Klimatu już 25 listopada!
20.11.2020

Władze Gdańska przedstawiły wizję zagospodarowania pasa nadmorskiego

- Gdańsk otwiera się na morze to hasło, które wiele razu słyszeliśmy. Wspólnie z moimi współpracownikami postanowiliśmy w inny sposób spojrzeć na pas nadmorski. Jednym z przejawów kompleksowego myślenia o zagospodarowaniu pasa nadmorskiego jest także miejsce, w którym się znajdujemy, czyli Dom Zdrojowy. Przywracamy blask dawnemu obiektowi, żeby Brzeźnu przywrócić charakter miejsca kuracyjnego – tymi słowami rozpoczęła konferencję Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
19.11.2020

Gdańsk patrzy na morze – konferencja prasowa o nowych inwestycjach w Pasie Nadmorskim

Nowe inwestycje planowane w Pasie Nadmorskim, rewitalizacja terenów rekreacyjnych, odtwarzanie ważnych dla dzielnic miejsc i obiektów, jak choćby Dom Zdrojowy. Inwestycje zrealizowane i plany inwestycyjne w pasie od Jelitkowa do Brzeźna będą tematem konferencji prasowej, która odbędzie się w czwartek, 19 listopada, o godz. 12.00, w Brzeźnie przy Domu Zdrojowym (od strony ciągu pieszo-rowerowego).
18.11.2020

100 lat temu powstało Wolne Miasto Gdańsk - największy port morski południowego Bałtyku

100 lat temu, 27 października 1920 r., Konferencja Ambasadorów przy Lidze Narodów powołała Wolne Miasto Gdańsk. Formalnie niezależne i neutralne, od początku było narzędziem niemieckiej polityki wymierzonej w Polskę i miejscowych Polaków. Żądanie jego powrotu do Rzeszy było jednym z pretekstów do rozpętania II wojny światowej.
27.10.2020

Nowy Port w Gdańsku Jak powinien wyglądać plac nadwodny? Jest przetarg na wykonanie projektu

Zapomniany dziś teren u zbiegu ulic Wyzwolenia i Władysława IV został objęty miejskim programem rewitalizacji. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła przetarg na projekt zagospodarowanie zapomnianego placu, który ma zamienić się w wizytówkę dzielnicy. Wstępne koncepcje, jak mogłoby wyglądać to miejsce, poznaliśmy już w ubiegłym roku.
22.10.2020

Ogłoszono przetarg na projekt zagospodarowania placu nadwodnego w Nowym Porcie

W ramach Programu Rewitalizacji plac nadwodny u zbiegu ulic Wyzwolenia i Władysława IV przejdzie w przyszłości metamorfozę. Właśnie ogłoszono przetarg na zagospodarowanie terenu. Projekt powstanie w 12 miesięcy od daty podpisania umowy.
14.10.2020

Kurort Brzeźno – projekt nadmorskiej dzielnicy Gdańska

Wzmocnienie funkcji rekreacyjnych, odtworzenie elementów historycznych – Dom Zdrojowy, uzupełnienie o nowe funkcje usługowe i wypoczynkowe – takie są plany dla nadmorskiej dzielnicy Brzeźno. Podczas konferencji prasowej, w czwartek 8 października Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju przedstawił wizję dla rejonu ul. Hallera i Jantarowej.
08.10.2020

Kapitan statku, który przepłynął pod kładką w Gdańsku, uniewinniony

Sąd Rejonowy w Gdańsku uniewinnił dzisiaj Marka W., kapitana statku wycieczkowego, który w lipcu 2017 r. na Motławie przepłynął tuż pod opuszczanym betonowym przęsłem zwodzonej kładki. Wyrok nie jest prawomocny.
07.10.2020

Już pojutrze Mistrzostwa Europy w klasie Laser w Gdańsku!

Nabrzeże Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS, oraz AZS COSA Gdańsk w Górkach Zachodnich zapełnia się łódkami zawodników z całego świata. Już pojutrze na Zatoce Gdańskiej ruszą wyścigi Mistrzostw Europy klasy Laser.
06.10.2020

Trwa operacja neutralizacji miny z II wojny światowej

Dzisiaj o godz. 8 rozpoczęła się operacja neutralizacji miny z II wojny światowej, zalegającej w kanale Wisły Śmiałej. Przed godziną 10 minę odholowano z ujścia rzeki na wody Zatoki Gdańskiej - powiedziała dziś rzeczniczka prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni, Magdalena Kierzkowska.
14.09.2020

Od jutra neutralizacja min morskich w Gdańsku

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o zakazie zbliżania się do plaży w poniedziałek i wtorek, w godzinach od 8 do 15, między Gdańskiem Brzeźno a Mikoszewem z powodu neutralizacji na tym odcinku min morskich.
13.09.2020

Bitwa o Gotland – 16 jachtów rozpoczęło rywalizację w Gdańsku

16 jachtów rozpoczęło dziś w południe w Gdańsku rywalizację w 9. edycji Bitwy o Gotland. Na trasie regat zapowiada się dobra pogoda i najszybszemu żeglarzowi pokonanie dystansu 500 mil powinno zająć około 70 godzin.
13.09.2020

Marynarka Wojenna będzie neutralizować niewybuchy w kanale Wisły Śmiałej w Gdańsku

Grupa Nurków Minerów 8. Flotylii Obrony Wybrzeża będzie neutralizować miny z II wojny światowej, zalegające w kanale Wisły Śmiałej. Operację zaplanowano na 14-15 września w godzinach 8 - 15.
11.09.2020

Bezpieczne lato na gdańskich kąpieliskach morskich. GOS podsumował miniony sezon

Gdański Ośrodek Sportu przedstawił statystyki dotyczące bezpieczeństwa w sezonie letnim 2020 nad morzem. Na kąpieliskach morskich nie było żadnego utonięcia. Są jednak problemy, z których największy i powtarzający się od lat to kąpiel w morzu plażowiczów będących pod wpływem alkoholu.
08.09.2020

W Motławie utonął mężczyzna

Dzisiaj rano zespół płetwonurków wyłowił mężczyznę z Motławy przy ul. Grodzkiej. Lekarz stwierdził jego zgon.
04.09.2020

Gdańskie kąpieliska morskie podsumowały lato: interwencje ratowników w wodzie i na plaży, 114 odnalezionych dzieci

Pracowało prawie 150 ratowników wodnych, którzy w ciągu sezonu letniego podjęli łącznie 143 interwencje - 57 w wodzie i 86 na plaży. To dzięki ich pracy można powiedzieć, że kolejny sezon dla mieszkańców Gdańska i turystów korzystających z miejskich Kąpielisk Morskich był udany i bezpieczny. Sprawa podstawowa: nikt nie utonął.
04.09.2020

Narada w Gdańsku w sprawie skutków awarii kolektora Czajka

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz, w czwartek, 3 września spotkała się m.in. ze swoimi zastępcami Piotrem Grzelakiem i Piotrem Borawskim, a także prezesem spółki Gdańska Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna i przedstawicielem Saur Neptun Gdańsk.
03.09.2020

Tablice z 21 postulatami MKS należą do Narodowego Muzeum Morskiego

Tablice z 21 postulatami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego - w świetle prawa - należą bezspornie do Narodowego Muzeum Morskiego - powiedział dziś wiceszef MKiDN Jarosław Sellin. Dodał, że tablice te powinny znaleźć się w Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
01.09.2020

Jak chronić historyczne wartości i jednocześnie ożywić stoczniowe tereny? Debata na temat dziedzictwa Stoczni Gdańskiej

To z jednej strony przestrzeń historii nieodległej, więc żywej, z drugiej to miejsce szczególnych wydarzeń historycznych, miejscem refleksji nad przyszłością, które wciąż oddziałuje - powiedział Andrzej Trzeciak wicedyrektor Europejskiego Centrum Solidarności podczas debaty w ramach Forum Obywatelskiego.
29.08.2020

Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC ponownie w Gdańsku

Podobnie jak przed rokiem Marina Gdańsk gość będzie uczestników Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC International załóg wieloosobowych. Regaty odbędą się na wodach Zatoki Gdańskiej, a od piątku 21 sierpnia do niedzieli 23 sierpnia rozegrane zostanie sześć wyścigów.
19.08.2020

Narodowe Muzeum Morskie od drugiej strony - spacery edukacyjne wokół gdańskich oddziałów NMM

Podczas godzinnego spaceru poznamy historię Ośrodka Kultury Morskiej, Żurawia, Spichlerzy na Ołowiance i "Sołdka", czyli gdańskich oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego. Dowiemy się, jaka jest ich historia, skąd wzięły się ich nazwy oraz w jaki sposób są związane z morzem.
12.08.2020

Gdańsk: Rusza przetarg na budowę czterech przystani kajakowych

Okolica przystanku tramwaju wodnego na Górkach Zachodnich, Kamienna Grodza, Żabi Kruk i Kanał Młynówka to miejsca, w których wybudowane zostaną przystanie kajakowe. Ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie inwestycji. Planowane zakończenie prac określono na czerwiec 2021 r.
03.08.2020

Kładka na Wyspę Spichrzów została oficjalnie odebrana przez Miasto. W sobotę otwarcie!

W piątkowe przed południe jednostki miejskie, w tym Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska i Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, przy udziale Kapitanatu Portu Gdańsk, odebrały wybudowaną obrotową kładkę. Już w ten weekend będzie można skorzystać z nowego gdańskiego mostu!
31.07.2020

Wicemarszałek Leszek Bonna: „Wszyscy powinniśmy bronić Lotosu”

Radni województwa pomorskiego przyjęli stanowisko dotyczące konsolidacji rynku paliw płynnych w Polsce, która polega na przejęciu Grupy Lotos przez PKN Orlen. Za głosowało 18, przeciw było 12 radnych, radny Piotr Zwara wstrzymał swój głos.
27.07.2020

Gdańsk: Politycy KO i samorządowcy sprzeciwiają się fuzji Lotosu z PKN Orlen

Nie chcemy tracić tej firmy, która przez wiele lat, jej potencjał i wielkość, była budowana na Pomorzu - powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk o fuzji Lotosu z PKN Orlen. Na konferencję polityków opozycji przyszedł prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, który odpowiadał na ich zarzuty.
15.07.2020

Posprzątali Mewią Łachę: “Plaża odzwierciedla cały kraj. Wszędzie plastik”

Foliowe torby, plastikowe opakowania i worki - to wszystko dotarło z nurtem Wisły lub zostało wrzucone do morza, by na koniec trafić na brzeg plaży w rezerwacie Mewia Łacha na Wyspie Sobieszewskiej. Kilka dni temu odbyła się akcja sprzątania.
11.07.2020

Tak ma wyglądać nowe Muzeum Bursztynu [WIZUALIZACJE]

Przez 10 miesięcy będą trwały kompleksowe prace termomodernizacyjne oraz budowalne w Wielkim Młynie, które wykona katowicka firma Integra Sp. z o.o. To poważne wyzwanie, bowiem na potrzeby powstającej tam nowej siedziby Muzeum Bursztynu trzeba zagospodarować cztery poziomy zabytkowego budynku o łącznej kubaturze 14,8 tys. m cześciwnnych i powierzchni użytkowej liczącej ok. 2,3 tys m kw. Otwarcie ekspozycji zaplanowano na 28 czerwca 2021 roku - zobacz jak będzie wyglądała.
29.06.2020

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A.

Bezpieczny port w biznesie
port,port gdańsk,gdańsk port,Port Gdańsk,porty,port morski,porty morskie,przeładunki portowe,port trojmiasto,port bałtyk,przeładunki ładunków,port drobnica,port ładunki masowe,port ro-ro,port gdański

Port Gdański Eksploatacja Sp. z o.o.

port gdańsk,port morski,pge,przeładunki portowe,usługi portowe

Hagne Kancelaria Adwokacka Agnieszka Cwalina-Kowalewska

hagne kancelaria,kancelaria agnieszka cwalina-kowalewska,kancelaria prawo energetyczne,kancelaria prawo,kancelaria prawna usługi portowe,kancelaria prawna usługi transportowe,hagne gdynia,hagne gdańsk,kancelaria hagne trojmiasto,kancelaria prawo konkurencji,kancelaria prawo konsumentów

SMT SHIPPING POLAND SPÓŁKA Z O.O.

gdynia,gdańsk,sopot,Agenci okretowi,załogowi,maklerzy morscy,praca na morzu,praca na statkach,crewing,praca dla marynarzy

Cargofruit Sp. z o.o.

WOLNY OBSZAR CELNY
wyładunki,przeładunki,składowanie,spedycja,agencja celna,wyładunek,przeładunek,wolny obszar celny,spedycja portowa,port gdańsk,cargofruit,drobnica,transport bananów

RADA INTERESANTÓW PORTU GDAŃSK

rada interesantów portu gdańsk,ripg

GSG Towers Sp. z o.o.

energia wiatrowa,konstrukcje stalowe,budowa statków,Stocznia Gdańsk,Baltic Operator,offshore,onshore,suwnice,systemy przenośników,ładowarko- zwałowarki,zwałowarki portalowe

Jotun Polska Sp. z o.o.

Producent farb,lakierów oraz powłok proszkowych.
farby,farby okrętowe,farby antykorozyjne,zabezpieczenia antykorozyjne,farby morskie,antykorozja morska,antykorozja przemysłowa,lakiery,powłoki proszkowe,offshore,jotun,jotun gdańsk,okrętownictwo,konstrukcje stalowe,powłoki antykorozyjne,energetyka

GBT Sp. z o.o.

GDAŃSKI TERMINAL MASOWY
Gdański Terminal Masowy,Gdansk Bulk Terminal,GBT,terminal masowy,przeładunek,przeładunki,transport morski,transport samochodowy,magazynowanie,suszenie,zboża,ziarno,załadunek,rozładunek,kontenery,przeładunek zboża,przeładunki zboża,przeładunek śrut oleistych,przeładunki śrut oleistych,przeładunek suchych towarów masowych,przeładunki suchych towarów masowych

BLG AutoTerminal Gdańsk Sp. z o.o.

Kompleksowa obsługa portowo-logistyczna automotive i wojska
terminal samochodowy,spedycja samochodów,transport morski samochodów,obsługa portowa wojska,blg logistics,blg port gdańsk,przeładunki dla wojska,przeładunki us army,przeładunki nato,obsługa portowa automotive,port gdańsk wojsko,port gdańsk automotive

Portowa Straż Pożarna FLORIAN SP. z o.o. Autoryzowany Serwis Sprzętu Przeciwpożarowego

Autoryzowany,Serwis,Sprzętu,Przeciwpożarowego,Portowa,Straż,Pożarna,FLORIAN,Gdańsk,gaśnica,tryskacze,śniegowa,pianowa,proszkowa,płynowa,działko,agregat,serwis lądowy,serwis morski,CO2,dwutlenek,węgla,Urząd Morski,UDT,KZWM Ogniochron,Lloyd's Register,PRS,GZWM,GLORIA,DNV GL,BIATECH,ABS

Coldstore Gdańsk / Chłodnia Gdańsk Sp.z o.o.

coldstore,coldstre gdansk,cold store,cold store gdańsk,chłodnia gdańsk,chłodnia,chłodnia magazynowoprzeładunkowa,składowanie ,usługa składowania,graniczny punkt kontroli weterynaryjnej

UNIWERSYTET GDAŃSKI WYDZIAŁ OCEANOGRAFII I GEOGRAFII

uniwersytet gdański,wydział oceanografii i geografii,geologia,oceanografia,geografia,gospodarka przestrzenna,studia stacjonarne,studia niestacjonarne

Instytut Oceanografii Uniwersytet Gdański Wydział Oceanografii i Geografii

instytut oceanografii,uniwersytet gdański,ug

Logipoint Polska Sp. z o.o.

technologie światłowodowe,rozwiązania sieciowe,systemy rozproszone,światłowody,spawanie światłowodów,złącza burtowe,kable podmorskie,kable taktyczne,kable militarne,włókno optyczne,patchcord,pigtail,kabel morski,okrętowy,naprawa,światłowodowe,okablowanie,strukturalne,konsultacje,porady,serwis,teletechnika,niskie prądy,projekt,dokumentacja,audyt,SMA,LC,SC,MTRJ,MPO,HFBR,TOCP155,TOCP151,szkolenie,kurs,kurs gdańsk,szkolenie światłowody

Capital Sp. z.o.o.

rusztowania szalunki Baumann Mostostal,plendeki,montaż rusztowań,Rusztowania Rusztowania ramowe,Rusztowania modułowe,Rusztowania przejezdne,Rusztowania RSK,Zadaszenia/Hale namiotowe,Szalunki/Deskowania,Szalunki ścienne,Szalunek szybu windowego,Szalunki stropowe,Strop tradycyjny,Alustrop,Zsypy do gruzu,Siatki i plandeki,Akcesoria budowlane,rusztowania gdańsk,rusztowania trójmiasto,rusztowania szlunki,

Old Seas Sp. z o. o.

ładunki ponadgabarytowe,ładunki wielkowymiarowe,projekty transportowe,agencja morska,agent morski,shipping agent,makler morski,transport morski,barka górnopokladowa,ponton,holownik,holowanie pełnomorskie,kalkulacja uciągu,dobór tonażu,plan holowania,inspekcja on-hire,off-hire,czarterowanie,plan ładunkowy,kalkulacja uciągu holownika,port morski,port Gdańsk,port Ustka,port Gdynia,port Szczecin,Towcon,Towhire,Projectcon,Bargehire,Eurosund,Norsund,Eide Barge,Olkiluoto,Viiru,UR 93,UR 94,Rem Viking,Kaiserschleuse,Tryton,SB 5018,oldseas

Żegluga Gdańska Sp. z o.o.

rejsy turystyczne,wodoloty,rejsy przybrzeżne,tramwaj wodny,rejsy zatoka gdańska,rejsy pasażerskie

Tomstal Sp. z o.o.

kraty pomostowe,stalowe kraty pomostowe,stopnie schodowe,kraty pomostowe mostostal,kraty wema,kraty pomostowe tomstal gdańsk

Polsin Overseas Shipping Ltd. Sp. z o.o.

spedycja,spedycja transport,kontenery,transport samochodowy,spedycja i transport,transport i spedycja,agencja celna,logistyka,transport kolejowy,transport morski,transport spedycja logistyka,odprawa celna,spedycja morska,spedycja miedzynarodowa,transport intermodalny,kontenery morskie,fracht morski,spedycja gdynia,spedycja gdansk,spedycja polska,spedycja kolejowa,spedycja transport krajowy,spedycja transport morski,agencja celna gdynia,agencja celna gdansk transport kontenerowy,transport logistyka,agencje celne,firma spedycyjna

EKO KOMES sp. z o.o.

TECHNOLOGIE SPECJALISTYCZNE
chemia przemysłowa,dezynfekcja,dezodoryzacja,ropopochodne,chemia stoczniowa,chemia okrętowa,przemysł hutniczy,ratownictwo chemiczne,przemysł petrochemiczny,przemysł maszynowy,sorbenty sypki,maty sorbcyjne,rękawy sorbcyjne,poduszki sorbcyjne,zapory,środki czystości Gdańsk,profesjonalne środki czystości,usuwanie ropopochodnych,mycie,czyszczenie,odtłuszczanie,odkamienianie,odtłuszczacze,odkamieniacze,usuwanie kamienia kotłowego,usuwanie ropy,mycie zbiorników,mycie hal magazynowych,antypiana,odpieniacz,hurtownia chemiczna,hurtownia chemiczna gdańsk,hurtownia chemiczna trójmiasto,chemia dla przemysłu,mycie przemysłowe,oil cleaner,mycie ładowni,neutralizacja ropopochodnych na akwenach wodnych,Atlantol AT7,neutralizacja rozlewisk materiałów ropopochodnych,eko komes,ekokomes,eko-komes,usuwanie frakcji ropopochodnych,środki do przemysłu stoczniowego,środki do przemysłu petrochemicznego,środki do przemysłu maszynowego,A23NS,środek do mycia i odtłuszczania w przemy

DOKER Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Robót Portowych

Przeładunki ponadgabarytowe, usługi transportu śródlądowego przez Zatokę Gdańską
przeładunki portowe,przeładunki sztuk ciężkich,sztauowanie ładunków,mocowanie ładunków,przeładunki w porcie,przeładunki w portach,przeładunki w porcie Gdańsk,przeładunki w porcie w Gdańsku,przeładunki w porcie Gdynia,przeładunki w porcie w Gdyni,przeładunki w portach Trójmiasto,przeładunki w portach w trójmieście,przeładunki w trójmiejskich portach,przeładunki sztuk ciężkich w portach,przeładunki sztuk ciężkich w porcie,przeładunki sztuk ciężkich Gdańsk,przeładunki sztuk ciężkich Gdynia,przeładunki sztuk ciężkich w porcie Gdańsk,przeładunki sztuk ciężkich w porcie Gdynia,przeładunki sztuk ciężkich Trójmiasto,przeładunki sztuk cieżkich w trójmiejskich portach,transport na pontonach gdańsk,transport na pontonach gdynia,transport na pontonach zatoka gdańska,transport na pontonach w porcie,transport ponadgabarytowy na pontonach,sztauowanie gdańsk,sztauowanie gdynia,sztauowanie port gdańsk,sztauowanie port gdynia,sztauowanie w portach,trymowanie ładunków w portach

Zespół Szkół Morskich Im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte

szkoła morska,szkoły morskie,edukacja morska,szkoły gdańsk,zsmors,zs mors,mors,szkoła techników morskich,technikum morskie,

Morex Sp z o.o.

Śledź mrożony,Czarniak,Dorsz bałtycki,Halibut,Karmazyn,Kergulena,Łosoś,Makrela,Mintaj,Miruna,Morszczuk,Nototenia,Panga,Plamiak,Sandacz,Sola,Śledź,Tilapia,Trewal,Węgorz,Filety śledziowe w oleju,Śledź w sosie pomidorowym,Śledź po Gdańsku w oleju,Filety z makreli w oleju,Filety z makreli w sosie pomidorowym,Szprot podwędzany w oleju,Szprot popularny w sosie pomidorowym,Szprot CARO w oleju,Makrela w oleju,Makrela w sosie pomidorowym,Sałatka pikantna z makreli,Paprykarz szczeciński,Filety z makreli w sosie pomidorowym,Szprot podwędzany w oleju,Filety z makreli w oleju,Tuńczyk kawałki w oleju,Tuńczyk kawałki w sosie własnym.

Gaspol SA - terminal przeładunkowy

Terminal Przeładunku Gazu Płynnego (LPG)
Terminal Przeładunku Gazu Płynnego (LPG),terminal gdańsk

Stocznia Gdańsk S.A.

STOCZNIA GDAŃSK S.A.
stocznie,stocznia,stocznia gdańsk,budowa statków,budowa,przemysł offshore,konstrukcje stalowe,energia wiatrowa

RYANS Ship Supply LTD

zaopatrzenie,statków,części zamienne,zaopatrzenie,spożywcze,artykuły,eksploatacyjne,usługi,portowe,części,maszynowe,elektryczne,pokładowe,kuchnia,wyposażenie,kabiny,gdynia,gdańsk,szczecin,swinoujscie,filtry,pompy,węże,przemysłowe,zawory,kalibracja,inspekcje,zbiorniki,czyszczenie,załoga,transport

Gdański Terminal Kontenerowy SA

kontenery,port kontenerowy,przeładunki kontenerów,terminal kontenerowy,GTK,Gdański Terminal Kontenerowy S.A. kontenery gdańsk,przeładunek kontenerów,Gdański Terminal Kontenerowy,transport kontenerów

Navia Sp. z o.o.

remonty statków gdynia,remonty statków gdańsk,remonty jachtów gdynia,naprawa statków gdynia,remonty statków

Szkoła żeglarstwa DK Sailing Gdynia Dariusz Kokosiński

szkolenia żeglarskie,szkolenia motorowodne,kursy żeglarskie,szkolenia RYA SRC,szkolenia SRC,łoża pod jachty,Gdynia,Zatoka Gdańska,rejsy rekreacyjne,rejsy stażowe,eventy

ROMEKO marine sp. z o.o.

Your Marine Solutions Provider
Silniki morskie,urządzenia okrętowe,części zamienne,Sulzer / HCP H. Cegielski: AL20D,AL20R,AL20H,AL25,ATL25,ASL25,S20,BAH22,TAD48,Sulzer / Zgoda Świętochłowice: ZL40/48,ZV40/48,ZAL40,ZAV40,ZAL40S,ZAV40S,Sulzer: RTA52,RTA58,RTA62,RND68,RND76,RND90,MAN B&W: L28/32H,L23/30H,L27/38,L23/30,L28/32,MAN B&W: L35MC,L42MC,L45GFCA,L45GB,L50MC,S50MC,L55GFCA,L60MC,S60MC,L70MC,K45GF,K62EF,K67GFCA,K74EF,urządzenia klimatyzacyjne (KLIMOR,MAWENT,PBUCH),urządzenia alarmowe i sterujące (ELMOR,FAMOR,MERAMONT),stery strumieniowe,(ZAMECH),Kotły okrętowe (Gdansk Shipyard,Marine Metal),chłodnice (air,oil,water),Condensers,Evaporators (FUO,KLIMOR,sprężarki,sprężarki powietrza,Cegielski: SE-160A,SC-115,SF-125,SD-135,sprężarki chłodnicze WUCH Debica W92,Ponar MRZ,żurawiki i dźwigi okrętowe (FAMA,SEZAMOR,TOWIMOR),silniki elektryczne (BESEL,CELMA,ELMOR,EMIT,INDUKTA),wyposażenie elektryczne (APATOR,APENA,ELDIS,ELESTER,ELTRON,EMA-ELFA,MERATRONIC,MIFLEX,RELPOL i innych producentów),filtry (WARMA,HY

Le Bellot otwiera sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk

Dziś przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte zacumował luksusowy statek Le Bellot, inaugurując tym samym sezon wycieczkowy w Gdańsku. Ten elegancki cruiser przyciąga pasażerów nie tylko komfortem, ale także bogatą ofertą kulturalną. Jego wizyta podkreśla istotną pozycję Gdańska w sieci popularnych kierunków turystycznych.
22.04.2024

VI Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego. Jakie szanse i zagrożenia wiążą się z rozwojem sztucznej inteligencji?

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się, 18 kwietnia br., 6. edycja Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, w której wzięli udział przedstawiciele instytucji i firm z branży morskiej. W tym roku uczestnicy konferencji poświęcili szczególnie wiele miejsca rozwojowi technologii cyfrowych, w tym AI, a także perspektywom wykorzystania ich na statkach i jednostkach offshore.
20.04.2024

XII Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego na Uniwersytecie Gdańskim

W czwartek na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się dwunasta już edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego. Tegoroczne wydarzenie poświęcone było styku prawa i nowych technologii w gospodarce morskiej.
19.04.2024

Fast Track Logistic tworzy nowy terminal przeładunkowy w Porcie Gdańsk

Przy Nabrzeżu Przemysłowym w Porcie Gdańsk powstaje nowy terminal przeładunkowy – Fast Track Terminal. Na obejmującym 3,5 hektara terenie odbywać się będą przeładunki i magazynowanie m.in. zbóż, drewna, stali czy materiałów sypkich.
19.04.2024

Włącz się w Power Connect. Pierwsze energetyczne targi w Gdańsku

Pierwsza edycja Targów Energetycznych POWERCONNECT EXPO 2025 odbędzie się w sercu Gdańska, w renomowanym Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym AMBEREXPO, w dniach 26-27 marca 2025 roku.
17.04.2024

Polcopper ma nowy potężny dźwig w Porcie Gdańsk

W Porcie Gdańsk, na Nabrzeżu Przemysłowym, od niedawna pracuje nowy dźwig. Olbrzymi Mantsinen 160 należący do firmy Polcopper to największa maszyna tego producenta w Polsce.
05.04.2024

Chipolbrok dostarczył do Gdańska elementy elektrowni w Grudziądzu

Należący do Chipolbroku statek Chipol Changjiang zawinął 29 marca do Portu Gdańsk. Statek dostarczył elementy elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu.
04.04.2024

Port Gdańsk. Imponujące postępy na budowie terminalu T3 w Baltic Hub

Realizacja Baltic Hub T3 wchodzi w kolejną fazę. Cały obszar jest już zalądowiony, co oznacza, że Polska zyskała 36 hektarów lądu.
29.03.2024

Kolejne wodowanie w Gdańsku. To drugi statek budowany przez Karstensena, który zjechał z pochylni

Na terenie stoczni Karstensen Shipyard Poland na pochylni B3 odbyło się wodowanie statku rybackiego NB 476 Høgaberg dla armatora z Wysp Owczych.
28.03.2024

Położenie stępki pod ORP Rybitwa. Trwa budowa niszczyciela min dla Marynarki Wojennej

W gdańskiej stoczni odbyło się uroczyste położenie stępki pod nowoczesny niszczyciel min proj. 258, przyszłego ORP Rybitwa (605). To drugi, jaki znajdzie się w wyposażeniu 12. Dywizjonu Trałowców i zarazem piąty okręt typu Kormoran II, który trafi do polskiej Marynarki Wojennej. Wydarzenie ma miejsce zaledwie dwa miesiące po ceremonii cięcia blach rozpoczynającej budowę.
20.03.2024

Tysiące odwiedzających Edu Offshore Wind 2024

5 i 6 marca młodzież szkół średnich i studenci mieli okazję spotkać się ze 120 wystawcami w czasie 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND. 
09.03.2024

Port Gdańsk: przypłynęły wojskowe ambulanse dla Ukrainy

W Porcie Gdańsk przy Nabrzeżu Rudowym wyładowane zostało 21 wojskowych ambulansów z Singapuru. Pojazdy powędrują na Ukrainę.
07.03.2024

Wypadek i sprawna akcja ratownicza w Porcie Gdańsk - ciężarówka zawisła na nabrzeżu

W Porcie Gdańsk doszło do niebezpiecznego wypadku - pojazd ciężarowy częściowo spadł z nabrzeża do wody. Nikomu nic się nie stało.
06.03.2024

Eko-pracownia na Stogach uruchomiona dzięki wsparciu Baltic Hub

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 na Stogach otwarto Eko-pracownię. To miejsce, gdzie odbywać się będą rozmaite aktywności proekologiczne. Projekt został sfinansowany przez terminal kontenerowy Baltic Hub w ramach II edycji Grantu Dzielnicowego Busole.
01.03.2024

Uniwersytet Morski w Gdyni otworzył Centrum Offshore. Przed nami „Polska Dolina Offshore”?

Ostatniego dnia lutego 2024 oficjalnie przecięto wstęgę na jednej z ważniejszych inwestycji na mapie polskiego offshore – Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, które funkcjonuje już w Gdańsku.
01.03.2024

Port Gdańsk: trwa załadunek polskiego cukru

Na Terminalu Cukrowym przy Nabrzeżu Wiślanym w Porcie Gdańsk trwa załadunek masowca AK Halima. Na jednostkę ładowany jest wyprodukowany w Polsce cukier.
15.02.2024

Suwnice popłyną z Gdańska do Portu Houston

Suwnice Konecranes montowane w Gdańsku popłyną z Portu Gdańsk prosto do portu w amerykańskim Houston, gdzie będą pracować.
07.02.2024

Rozpoczęcie budowy przyszłego ORP Rybitwa w Remontowa Shipbuilding S.A. Za nami już cięcie blach

Z udziałem przedstawicieli krajowej branży stoczniowej, zaangażowanych podmiotów oraz kadry dowódczej Marynarki Wojennej RP odbyła się uroczystość rozpoczęcia budowy piątego niszczyciela min proj. 258. Jednostka ta wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
19.01.2024

Grudzień '70 w Gdyni

Każdego dnia wiaduktem nad przystankiem SKM Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski przechodzą tysiące osób. 53 lata temu to właśnie tutaj rozpoczęły się tragiczne wydarzenia, które później nazwano mianem „Czarnego Czwartku”, a które na stałe wpisały się w annały polskiej historii.
15.12.2023

Port Gdańsk - kolejna inwestycja drogowo-kolejowa zakończona; 10 ha terenów wkrótce gotowe do dzierżawy

Dziś w Kapitanacie Portu Gdańsk odbyła się konferencja podsumowująca projekt rozbudowy i modernizacji infrastruktury drogowo-kolejowej przy Nabrzeżu Przemysłowym w Porcie Wewnętrznym.
07.12.2023

Gdynia z wizytą w Gdańsku. Kontenerowiec OOCL Gdynia w terminalu Baltic Hub

Do gdańskiego terminalu przybył, ochrzczony w październiku, jeden z największych statków na świecie, wyposażony w nowoczesne rozwiązania w zakresie redukcji emisji CO2. Wizyta jest o tyle wyjątkowa, że jest to statek armatora z Hong Kongu nazwany na cześć miasta Gdynia, gdzie znajduje się filia OOCL.
01.12.2023

Speed otworzył w Porcie Gdańsk nowy magazyn do przeładunku zbóż

Operator portowy Speed otworzył w Porcie Gdańsk magazyn do przeładunku zbóż o powierzchni 4 tys. m kw. wraz z placami składowymi i manewrowymi.
19.11.2023

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Serwis i kontrola sprzętu przeciwpożarowego we „Florianie”

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe na morzu wymaga regularnej kontroli i serwisu wyposażenia gaśniczego. To obowiązek, do którego są zobowiązani wszyscy użytkownicy jednostek morskich. Kontrole tego rodzaju wykonują wyspecjalizowane firmy i instytucje, wśród nich Portowa Straż Pożarna „Florian” zlokalizowana w Porcie Gdańsk.
14.11.2023

TransLogistica 2023. Branża morska chce się pokazać

Od wtorku do czwartku trwały w Warszawie targi TransLogistica Poland – największe w regionie wydarzenie biznesowe dla branży TSL. W halach EXPO XXI opowiedzieć o sobie chciały też firmy związane z transportem morskim.
09.11.2023

Baltexpo platformą integracji branży. Rozmowa z Andrzejem Bojanowskim

Wciąż nie cichną echa po tegorocznej edycji targów Baltexpo. W rozmowie z Andrzejem Bojanowskim, prezesem MTG, poruszyliśmy wątki odzwierciedlające kluczowe aspekty sukcesu wydarzenia.
26.10.2023

Terminal Baltic Hub rośnie w oczach. Trwa rozbudowa w ramach trzeciego etapu

Od listopada ubiegłego roku są prowadzone intensywne prace wokół nowego, głębokowodnego nabrzeża T3, mającego zwiększyć możliwości przeładunkowe największego terminalu kontenerowego na Morzu Bałtyckim, który znajduje się w Gdańsku.
23.10.2023

PG Eksploatacja odebrała kolejny nowy dźwig

W godzinach popołudniowych 18 października br. na ląd w Porcie Gdańsk zjechał dźwig Liebherr LHM 550. Jest już trzecim, jaki zakupiła firma w związku z rozwojem swojej działalności w zakresie zwiększenia przeładunków towarów masowych.
20.10.2023

Karstensen: pierwsze efektowne wodowanie z pochylni

Chwilę po godzinie 14:00 w piątek 20 października zgromadzona licznie publiczność na kultowych terenach stoczniowych z zielonymi dźwigami w Gdańsku stała się świadkiem ważnego wydarzenia – z pochylni znów, po latach zwodowano statek. Tym razem zrobiła to stocznia Karstensen Shipyard Poland, która od kilku miesięcy jest właścicielem terenu i buduje tam statki rybackie.
20.10.2023

Baltexpo 2023. Udany powrót ważnej marki

Przed rozpoczęciem tegorocznych targów Baltexpo wielu zadawało sobie pytanie o to, jak będą wyglądały po raz pierwszy pod auspicjami Międzynarodowych Targów Gdańskich. Teraz, kiedy kurz opadł, można już stwierdzić, że debiut nowego organizatora i powrót znanej marki targów wypadły co najmniej obiecująco.
18.10.2023

FSRU na Zatoce Gdańskiej – Gaz-System, Port Gdańsk i Urząd Morski podpisały porozumienie

W Kapitanacie Portu Północnego odbyła się dziś konferencja prasowa w sprawie współpracy między Gaz-Systemem, Urzędem Morskim w Gdyni i Portem Gdańsk przy budowie terminala gazowego FSRU.
14.10.2023

Mostostal Pomorze zaprasza na Baltexpo 2023!

Już 10-12 października kolejna edycja Baltexpo – renomowanych międzynarodowych targów morskich, które odbywają się co dwa lata w Gdańsku. Arkadiusz Aszyk, prezes zarządu Mostostal Pomorze, zaprasza do udziału w jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych w regionie Morza Bałtyckiego.
24.09.2023

Medal doskonałości dla kursanta stoczni CRIST

Alan Kaczkowski, uczestnik kursów organizowanych przez Centrum Kształcenia Zawodowego stoczni CRIST zdobył medal doskonałości w konkurencji spawalnictwa podczas olimpiady Euroskills Gdańsk.
19.09.2023

Port Gdańsk zaprasza na Baltexpo 2023!

Już 10-12 października kolejna edycja Baltexpo – renomowanych międzynarodowych targów morskich, które odbywają się co dwa lata w Gdańsku. Łukasz Malinowski, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, zaprasza do udziału w jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych w regionie Morza Bałtyckiego.
18.09.2023

Damen Engineering Gdańsk zaprasza na Baltexpo 2023!

Już 10-12 października kolejna edycja Baltexpo – renomowanych międzynarodowych targów morskich, które odbywają się co dwa lata w Gdańsku. Katarzyna Romantowska-Jaskólska, dyrektor zarządzająca Damen Engineering Gdańsk, zaprasza do udziału w jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych w regionie Morza Bałtyckiego.
15.09.2023

Morskie Zakończenie Lata z Baltic Hub. Rodzinny piknik na terenie terminala kontenerowego

W ubiegłą niedzielę terminal kontenerowy Baltic Hub gościł mieszkańców Gdańska, a zwłaszcza dzielnic Stogi, Przeróbka i Krakowiec-Górki Zachodnie na imprezie Morskie Zakończenie Lata z Baltic Hub. Była to niecodzienna sposobność, by odwiedzić teren tego strategicznego punktu logistycznego nad Bałtykiem.
08.09.2023

Stocznia Remontowa Nauta zaprasza na Baltexpo 2023!

Baltexpo to renomowane międzynarodowe targi morskie, które odbywają się co dwa lata w Gdańsku. Monika Kozakiewicz, prezes Stoczni Remontowej Nauta, zaprasza do udziału w jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych w regionie Morza Bałtyckiego.
06.09.2023

Lato z Portem Gdańsk i Baltic Hub zakończył pokaz kina plenerowego na Stogach

Lato z Portem Gdańsk i Baltic Hub dobiegło końca. Projekt ten zwieńczył pokaz filmu "Tajemniczy ogród" na gdańskich Stogach. Całe przedsięwzięcie można z powodzeniem uznać za spory sukces organizacyjny. 
30.08.2023

Sport na plaży z Portem Gdańsk i Baltic Hub

Upłynął kolejny weekend wydarzeń w ramach Lata z Portem Gdańsk i Baltic Hub. Tym razem na plaży w gdańskich Stogach królował sport.
07.08.2023

Port Gdańsk: badania jakościowe zbóż przed wysłaniem ich w świat

Port Gdańsk sukcesywnie oddaje do użytku nowe miejsca postojowe dla samochodów ciężarowych. W sumie na terenie portu jest już 850 tzw. punktów odstawczych. A będzie jeszcze więcej. W czterech miejscach postojowych (przy ul. Budowniczych Portu Północnego, Ku Ujściu, Śnieżnej, Załogowej) są rozlokowane rakorafy, urządzenia do pobierania próbek zbóż. By badania ziarna mogły odbywać się również w tracie opadów deszczu, ZMPG S.A. postawił lekkie hale namiotowe. Próbki pobierane są 24 godziny na dobę.
01.08.2023

Nowe holowniki już w Porcie Gdańsk

Do Portu Gdańsk dotarły nowe holowniki zakupione przez WUŻ Port and Maritime Services. Transportowane były z Wietnamu, zahaczając po drodze o europejskie porty. Holowniki dołączając do obecnej floty, już wkrótce rozpoczną działalność w Porcie Gdańsk. 
01.08.2023

Port Gdańsk w latach 70-tych – zobacz archiwalne wideo

Budowa i otwarcie Portu Północnego w latach 70-tych były dla Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej niezwykle ważnym wydarzeniem. Fascynujące archiwalne nagrania pokazujące prace nad inwestycją opublikował Port Gdańsk. Źródło: Zarząd Morskiego Portu Gdańsk
11.07.2023

Wakacje z Portowcem przyciągnęły tłumy najmłodszych

8 lipca rozpoczęły się „Wakacje z Portowcem”, czyli impreza rekreacyjno-sportowa organizowana przez z Port Gdańsk. Wydarzenie odbywające się w Nowym Porcie, przy ulicy Wyzwolenia 8 zgromadziło całą rzeszę uczestników w wieku szkolnym, na których czekało wiele atrakcji. 
11.07.2023

Sezon wycieczkowy w pełni. Viking Jupiter zawija do Portu Gdańsk

Dziś rano w Gdańsku zakołysały się fale. Przy nabrzeżu Westerplatte zacumował majestatyczny wycieczkowiec Viking Jupiter. Potężny statek przyciąga spojrzenia swoimi wyjątkowymi parametrami i luksusowym wyposażeniem.
05.07.2023

PG Eksploatacja: nowy żuraw już przypłynął, lada moment zacznie pracę

Port Gdański Eksploatacja wzbogacił się o nowy wielofunkcyjny żuraw. Drugi z trzech zamówionych dźwigów Liebherr LHM 550 przypłynął wczoraj z fabryki w Rostocku, a dziś zjechał z pokładu statku na nabrzeże w Gdańsku.
14.06.2023

Port Gdańsk: rekordowy statek przeładowany przez Magrol Przeładunek

Na Nabrzeżu Oliwskim w Gdańsku zacumowała Amanda C. To największy statek jaki dotychczas obsługiwała spółka Magrol Przeładunek, właściciel jednego z terminali zbożowych zlokalizowanych w Porcie Gdańsk. Masowiec przypłynął do Portu Gdańsk z Pori (Finlandia) po kukurydzę. Załadunek odbywa się w relacji bezpośredniej z samochodów, wagonów i magazynu.
09.06.2023

Polarbris na wodzie. To pierwsza jednostka od Karstensena zwodowana w Gdańsku

Na nowym, gdańskim terenie stoczni Karstensen odbyło się wodowanie statku rybackiego dla norweskiego armatora. Odbywało się to w trakcie przenosin infrastruktury firmy do nowej lokalizacji i choć proces jeszcze trwa, firma intensywnie pracuje nad realizacją zamówień.
23.05.2023

Jachty popłynęły z Portu Gdańsk do USA

Polska firma Galeon, znana z produkcji luksusowych jachtów i łodzi motorowych, zorganizowała wysyłkę siedmiu swoich jednostek z Portu Gdańsk do Stanów Zjednoczonych. Łodzie załadowano na pokład statku Spliethoff Snoekgracht, który posiada trzy dźwigi 120-tonowe. 
21.04.2023

Hamburg na start. Port Gdańsk otworzył sezon wycieczkowy

144-metrowy wycieczkowiec Hamburg z 330 turystami na pokładzie jako pierwszy statek tego typu zawitał w tym roku do Portu Gdańsk. Tym samym sezon wycieczkowy w porcie został oficjalnie otwarty.
21.04.2023

Innowacje wyznaczają kierunek zmian w branży. Spotkanie członków PFTM

Cykliczne spotkania członków Polskiego Forum Technologii Morskich są znakomitą okazją do wymiany pomysłów, idei oraz kompetencji podmiotów aktywnych w obszarze przemysłu morskiego. Podczas ostatniego posiedzenia przedsiębiorcy z branży mieli okazję porozmawiać o przełomowych rozwiązaniach, zmieniających panujące dotychczas w biznesie reguły gry.
17.04.2023

Pod mecenatem Baltic Hub młodzi chwycili za wiosła

W ubiegłym roku Klub Wioślarski Drakkar, dzięki zaangażowaniu swojego sąsiada – terminalu kontenerowego Baltic Hub – zaproponował lokalnej młodzieży udział w bezpłatnych treningach wioślarskich w ramach grantu dzielnicowego Busole.
31.03.2023

Baltic Hub wyznacza kurs na lepszą przyszłość. Podsumowanie pierwszej edycji konkursu grantowego Busole

Poprzez realizację konkursu Busole terminal ugruntował swoją pozycję wiodącego lokalnego obywatela Gdańska.
31.03.2023

Nowy prom Balearii w Gdańsku po LNG

Najnowszy nabytek hiszpańskich linii żeglugowych Balearia, prom Rusadir, zawinął do Gdańska przed wyruszeniem do Malagi, gdzie rozpocznie regularny serwis na docelowej trasie. Przy terminalu promowym Westerplatte pojawił się po to, by zabunkrować LNG.
27.03.2023

Karstensen Poland: zegarmistrzowska wymiana łożyska w jednym z kultowych gdańskich dźwigów. Na starych terenach stoczniowych znów powstają statki

Słynne zielone dźwigi, będące symbolem Gdańska, znów pracują. Potężne maszyny, które są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów panoramy miasta, będą też systematycznie modernizowane i remontowane. Wszystko dzięki stoczni Karstensen Poland, która zakupiła teren po Stoczni Gdańskiej i już rozpoczęła na nim budowę statków, a jednocześnie dostosowuje go do swoich potrzeb.
24.03.2023

Elementy nowej instalacji Orlenu przypływają do Portu Gdańsk, dalej płyną Wisłą

W niedzielę 12 lutego do Portu Gdańsk przypłynął z Chin statek Grietje, który przetransportował z Szanghaju elementy do budowy nowoczesnego Kompleksu Olefin III na terenie należącej do Orlenu petrochemii w Płocku.
01.03.2023

Port Gdańsk odnotowuje rekordowe wyniki za miniony rok i nie zamierza zwalniać tempa

Dla Portu Gdańsk rok 2022 był czasem intensywnej aktywności przy obsłudze rekordowego wolumenu przeładunków oraz realizacji inwestycji infrastrukturalnych. Przygotowaliśmy podsumowanie najważniejszych ubiegłorocznych osiągnięć ZMPG.
07.02.2023

Wyniki przeładunkowe polskich portów w 2022 roku - konferencja

W poniedziałek 23 stycznia godzinie 12:00 w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury rozpoczęła się konferencja, na której przedstawione zostały wyniki przeładunkowe polskich portów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki państwa - Portu Gdańsk, Portu Szczecin-Świnoujście i Portu Gdynia.
24.01.2023

Uczniowie tworzyli i testowali pływające platformy dla farm wiatrowych

W ramach konkursu inżynierskiego młodzież ze szkół średnich projektowała i sprawdzała skuteczność pływających platform dla turbin wiatrowych. Finał konkursu odbył się 16 grudnia na Politechnice Gdańskiej, a jego sponsorem jest Simply Blue Group.
20.12.2022

Premier w Porcie Gdańsk: „klęska urodzaju”

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki na krótko odwiedził Port Gdańsk. Na nabrzeżu eksploatowanym przez Port Gdański Eksploatacja spotkał się z dziennikarzami.
05.12.2022

Kursanci stoczni Crist laureatami WorldSkills Poland

Uczestnicy kursów organizowanych przez Centrum Kształcenia Zawodowego stoczni Crist zajęli całe podium konkurencji spawalnictwa podczas olimpiady WorldSkills Poland.
01.12.2022

W Baltic Hub w Porcie Gdańsk startuje budowa trzeciego nabrzeża kontenerowego

Choć pierwsze prace zaczęły się już wcześniej, to 28 listopada 2022 roku oficjalnie ruszyła budowa T3 – trzeciego nabrzeża głębokowodnego w terminalu kontenerowym Baltic Hub w Porcie Gdańsk.
28.11.2022

Wspominając przeszłość i spoglądając w przyszłość. Seminarium z okazji 100-lecia Portu Gdynia

Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie był gospodarzem seminarium z okazji jubileuszu najważniejszej inwestycji w historii Gdyni, czyli jej portu. Wydarzenie wraz z towarzyszącą mu wystawą było efektem współpracy placówki naukowej z Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A.
25.11.2022

Port Gdańsk kolejny rok wspiera młodych sportowców z Nowego Portu

To już trzeci sezon z współpracy Portu Gdańsk z klubem Portowiec Gdańsk, drużyną piłkarską z Nowego Portu z tradycją sięgającą 1957 roku. Dzięki wsparciu portu zespół otrzymał stroje sportowe i piłki.
14.11.2022

TransLogistica 2022 – w branży portowej należy być dynamicznym

Za nami dziewiąta edycja największych w Polsce targów o tematyce transportowej i logistycznej, obowiązkowych dla przedsiębiorstw związanych zawodowo z branżą TSL oraz produkcyjnych, sieci handlowych, importerów i eksporterów, które odbyło się w dniach 7-9 listopada w Warszawie.
10.11.2022

Port Gdańsk kontynuuje współpracę z drużyną piłkarzy ręcznych

To już trzeci sezon, gdy Port Gdańsk jest partnerem klubu piłki ręcznej Wybrzeże Gdańsk.
03.11.2022

Najnowsze łodzie pilotowe ochrzczone w Porcie Gdańsk

Firma Gdańsk-Pilot, świadcząca usługi pilotowe w portach Gdańsk, Elbląg i na Zalewie Wiślanym, ochrzciła oficjalnie dwie najnowsze łodzie pilotowe Pilot 23 i Pilot 24.
03.10.2022

Prezes PGE w Gdańsku: "14 statków z węglem jest w drodze do polskich portów. Do końca kwietnia przyszłego roku sprowadzimy 10 mln ton"

– Do końca kwietnia 2023 roku PGE Polska Grupa Energetyczna sprowadzi 10 mln ton węgla. – Nie ma przesłanek ku temu, aby węgla w Polsce miało zabraknąć – przekonywał Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE podczas środowej (28 września) konferencji prasowej na terenie Portu Gdańskiego Eksploatacja w Porcie Gdańsk.
28.09.2022

USS Gunston Hall wypłynął z Portu Gdańsk - byliśmy na pokładzie

Najpierw przebywał w Porcie Gdynia, po czym zawinął do Gdańska. 19 września opuścił polski port. Amerykańska jednostka marynarki wojennej, USS Gunston Hall, brała udział w ćwiczeniach obronnych na Morzu Bałtyckim.
21.09.2022

DCT Gdańsk wspiera sąsiadów. Kuchnia błotna już na placu zabaw SP nr 61

„Kierunek - podwórko 61" to program polegający na rozbudowaniu placu zabaw Szkoły Podstawowej nr 61 na Przeróbce, jednego z laureatów konkursu grantowego DCT Gdańsk. Dzięki kwocie 36 tys. zł przyszkolny plac zabaw zyskał innowacyjne ekologiczne rozwiązania. Prawdziwy raj gwarantują szałasy, tunele z witek wierzbowych, Gratosfera i... kuchnia błotna. 
15.09.2022

Branża offshore spotkała się na Politechnice Gdańskiej

W miniony czwartek na Politechnice Gdańskiej odbyła się konferencja Baltic Windustry z udziałem przedstawicieli najważniejszych podmiotów branży morskiej energetyki wiatrowej. W jednym miejscu spotkali się deweloperzy, eksperci i naukowcy.
12.09.2022

PGE Baltica zacieśnia współpracę z Politechniką Gdańską

PGE Baltica oraz Politechnika Gdańska podpisały list intencyjny w sprawie poszerzenia współpracy w dziedzinie offshore. PGE Baltica będzie partnerem VI edycji Studiów Podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa, a jednocześnie obie instytucje myślą o innych wspólnych projektach w przyszłości.
08.09.2022

DCT Gdańsk. Terminal obala stereotyp nudnego BHP [WIDEO, ZDJĘCIA]

Jak bezpiecznie pracować na wysokości, podnosić ciężkie towary czy uwolnić rannego z pojazdu? O tym, z jakimi zagrożeniami wiąże się praca na terminalu kontenerowym, mogły dowiedzieć się rodziny pracowników DCT Gdańsk, na terenie którego odbyła się kolejna już edycja Aktywnego Dnia BHP. Liczne atrakcje zapewnione przez organizatorów, zostały uzupełnione pokazami ciężkiego sprzętu, symulacjami wypadków i pożarów. Finałem był charytatywny bieg po terminalu. 
06.09.2022

Safe. Kolejny holownik Shoalbuster zwodowany

W gdańskiej stoczni Safe odbyło się wodowanie kolejnego holownika typu Shoalbuster 2711.
01.09.2022

Kino Letnie na Stogach - tak się bawiliście. Co jeszcze w programie? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Kino Letnie to projekt organizowany już po raz trzeci wspólnie przez DCT Gdańsk i Port Gdańsk. Sprawdziliśmy, jak się bawiliście na ostatnim seansie. Przypominamy również, co jeszcze w programie. 
23.08.2022

Nowe ładunki z Ukrainy w Porcie Gdańskim Eksploatacja S.A. [WIDEO]

Pod koniec maja Port Gdański Eksploatacja S.A., największy uniwersalny operator przeładunkowy w Porcie Gdańsk obsłużył pierwszy statek m/v Sarocha Naree, który zabrał w swoich ładowniach ok. 30 tys. ton w/w "gąsek" z Ukrainy.
25.07.2022

Polskie jachty cenione w USA. Kolejne łodzie wypłynęły z Portu Gdańsk za ocean [WIDEO]

Dziesięć jachtów załadowano w weekend 16-17 lipca na statek amerykańskiego serwisu Spliethoff/Sevenstar przy Nabrzeżu Oliwskim w Porcie Gdańsk. Do Ameryki popłynęły głównie luksusowe jednostki polskiego Galeona.
23.07.2022

[WIDEO] 77 Racing Club Gdańsk rozpoczyna sezon żeglarski. Port Gdańsk partnerem klubu

77 Racing Club Gdańsk, zawodowy klub żeglarski, w którego barwach pływają m.in. wielokrotni mistrzowie Polski i mistrzowie świata, ogłosił w czwartek (7 lipca) rozpoczęcie sezonu żeglarskiego 2022. Na na terenie Twierdzy Wisłoujście, historycznego miejsca, które dawniej wskazywało drogę statkom do portu gdańskiego, ogłoszona została również współpraca Portu Gdańsk z 77 Racing Club Gdańsk. 
08.07.2022

Port Gdańsk – 5 km nowych i zmodernizowanych nabrzeży już w eksploatacji

Budowa 5 kilometrów nowych nabrzeży oraz modernizacja ponad 7 kilometrów toru wodnego w Porcie Wewnętrznym w Gdańsku to jedna z najważniejszych inwestycji w Porcie Gdańsk w ostatnich latach. Pozwala ona na pokaźne zwiększenie możliwości przeładunkowych portu.
28.06.2022

VI Żeglarska Parada Świętojańska

Już szósty raz mieszkańcy Trójmiasta mogli podziwiać Żeglarską Paradę Świętojańską. W tym roku wzięło w niej udział blisko 100 jednostek.
28.06.2022

Morawiecki na Konwencie Morskim w Gdańsku: „Będzie więcej inwestycji”

W poniedziałek 27 czerwca w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się jubileuszowe spotkanie Konwentu Morskiego zwołane z okazji 5. rocznicy powołania zgromadzenia. Gościem specjalnym spotkania był premier Mateusz Morawiecki.
28.06.2022

Posidonia 2022. Polska branża morska prezentuje swoje możliwości

Drugi dzień targów Posidonia 2022 w Grecji był ważnym momentem dla polskiej delegacji. Tego dnia odbyło się seminarium o możliwościach polskiego przemysłu morskiego.
09.06.2022

Przeładunek sekcji mostu w Porcie Gdańsk. Hecksher Polska partnerem operacji [WIDEO]

2 czerwca przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte w Porcie Gdańsk przeprowadzono przeładunek sekcji mostu. Na ten ładunek złożyły się cztery sekcje mostu kolejowego oraz dwie sekcje kładki dla pieszych. Sekcje zostały wyprodukowane przez Mostostal Puławy dla duńskiego klienta Danpro.
08.06.2022

Dwa wycieczkowce w jeden dzień. W Porcie Gdańsk Viking Jupiter i Viking Star [WIDEO, ZDJĘCIA]

Za nami bardzo atrakcyjna turystycznie niedziela (29 maja) w Porcie Gdańsk. Fakt, że sezon turystyczny trwa w najlepsze, potwierdziło wpłynięcie do portu dwóch okazałych statków jednego dnia. Już ok. godz. 8.00 Viking Jupiter pojawił się przy Nabrzeżu Westerplatte, a kilka godzin później, ok. 11.00, przy Nabrzeżu Oliwskim zacumował Viking Star. Obie jednostki pływają pod banderą norweską.
30.05.2022

Ćwiczenia Defender Europe 2022. Wojska NATO w Porcie Gdańsk [WIDEO, ZDJĘCIA]

We wtorek (10 maja) przy nabrzeżu WOC w Porcie Gdańsk zacumowały dwa drobnicowce: pływający pod duńską banderą Britannia Seaways oraz brytyjski Hurst Point. Do Gdańska dostarczyły duński i brytyjski sprzęt wojskowy, którzy posłuży do ćwiczeń w ramach Defender Europe 2022, których część odbędzie się w Polsce. Operację rozładunku z polskiej strony nadzoruje grupa BLG Logistics. 
11.05.2022

Oceanograf UG. Jaką rolę może pełnić w rozwoju polskiego offshore? [WIDEO]

Oceanograf, czyli statek naukowo-badawczy Uniwersytetu Gdańskiego ma wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o rozwój polskiego offshore. Przy okazji rejsu tą wyspecjalizowaną jednostką zapytaliśmy naukowców uczelni, w jaki sposób może się przydać przy budowie polskich morskich farm wiatrowych. 
11.05.2022

Spirit of Discovery wpłynął do Portu Gdańsk [WIDEO, ZDJĘCIA]

Statek Spirit of Discovery pływa pod brytyjską banderą z 495 pasażerami na pokładzie. Do Portu Gdańsk wpłynął w sobotę, 7 maja 2022. Jednostka mierzy 236,7 metra długości.
07.05.2022

Wojna w Ukrainie a gospodarka morska. Rola portów zyska na znaczeniu [WIDEO]

Polski rząd chce znacząco ograniczyć import węglowodorów z Rosji. Premier Mateusz Morawiecki postuluje również blokadę portów morskich oraz zakaz wpływania statków pod rosyjska banderą. O to, jak potencjalne sankcje wpłyną na branżę morską pytamy szefów Portu Gdańsk, Portu Gdańskiego Eksploatacja oraz energetycznego serca Polski - Naftoportu.
15.04.2022

Hamburg otworzył sezon. Do Portu Gdańsk przypłynie ponad 100 wycieczkowców [WIDEO]

Pływający pod bahamską banderą Hamburg zacumował przy Terminalu Promowym Westerplatte w niedzielę po godzinie 12.00. Wizyta tej luksusowej jednostki w Gdańsku otworzyła tegoroczny sezon wycieczkowców. – Na ten rok mamy zaplanowanych ponad 100 statków – mówi Michał Stupak, ekspert ds. rynku żeglugowego w Porcie Gdańsk. 
10.04.2022

PLK poprawia dostęp do portów w Gdyni i Gdańsku

PKP Polskie Linie Kolejowe konsekwentnie modernizują infrastrukturę, dzięki której poprawia się dostęp do portów w Trójmieście. W Gdańsku prace zostały już zakończone, w Gdyni przekroczyły właśnie półmetek.
08.04.2022

Z Grecji do Gdańska. W Porcie Gdańskim Eksploatacja trwa rozładunek rur do układania gazociągu lądowego Gaz-System [WIDEO]

Pacific Nexus przypłynął na teren Portu Gdańsk 21 marca. Na jego pokładzie znalazło się 17 tys. ton rur potrzebnych do budowy projektu gazociągu lądowego.. Ładunek, który przypłynął do Portu Gdańskiego Eksploatacja S.A. jest unikatowy.
31.03.2022

Przekop Mierzei Wiślanej gotowy jeszcze w wakacje? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Na finiszu jest budowa drogi wodnej łączącej Mierzeję Wiślaną z Zatoką Gdańską. Inwestycja składa się z czterech etapów. Sprawdziliśmy, jak postępują prace na terenie przekopu Mierzei. 
27.03.2022

Kador działa w Porcie Gdańsk. Spece od pakowania i transportu myślą "out of the box"

Zaczynali od produkcji opakowań, z czasem wyspecjalizowali się w kompleksowym pakowaniu ponadgabarytowych i nietypowych towarów oraz ich transporcie. Rodzinna spółka Kador ładunki wielkogabarytowe przygotowuje do przeładunku i transportu morskiego w Porcie Gdańsk. Kolejnym krokiem w rozwoju jest pomysł na wykorzystanie odpadów powstających w procesie pakowania.
11.03.2022

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2022. Debatowali o zagrożeniach i ich rozwiązaniach [WIDEO]

Czwarte Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego odbyło się 10 marca w sali konferencyjnej Muzeum II Wojny Światowej. Przedstawiciele biznesu, firm związanych z branżą offshore rozmawiali o tym, jak przemysł morski powinien działać, by był bezpieczny. Motywem przewodnim wydarzenia było znaczenie alternatywnych źródeł energii i jej magazynowanie, bezpieczeństwo morskich farm wiatrowych, ryzyka występujące w przemyśle morskim, oraz nowe technologie.
10.03.2022

Prezes Portu Gdańsk na temat rozwoju i inwestycji

Rozmowa na temat rozwoju offshore i budowy terminala instalacyjnego, najnowszych inwestycji i zarządzaniu portem z Łukaszem Greinke, prezesem Portu Gdańsk.
09.03.2022

Kobiety w branży morskiej. Chętnie pracują 45 metrów nad ziemią, szefują milionowym projektom [WIDEO]

Praca na gigantycznych suwnicach, przenoszenie 65-tonowych ładunków czy zarządzanie strategicznymi dla portów projektami – w tych wszystkich rolach doskonale odnajdują się przedstawicielki płci pięknej, którym z okazji ich święta zadaliśmy kilka pytań na temat pracy w branży morskiej.
08.03.2022

Politechnika Gdańska wspólnie z PGE Baltica otwiera nową specjalność z obszaru offshore [WIDEO]

Kolejne studia pod patronatem PGE Baltica, która realizuje projekt budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, największej morskiej elektrowni wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego, otwarto w piątek 4 marca na Pomorzu - tym razem na Politechnice Gdańskiej. Na kierunku oceanotechnika jest już nowa specjalność studiów magisterskich z obszaru offshore: projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych. 
07.03.2022

System elektroenergetyczny po rozbudowie. To tu bije serce Portu Gdańsk [WIDEO]

W Porcie Gdańsk stale modernizowana jest infrastruktura. Rozbudowie uległ również Główny Punkt Zasilania, czyli system elektroenergetyczny. Wszystkie prace wykonano bez przerw w zasilaniu kontrahentów portu. Wartość inwestycji to 6,7 mln zł. 
16.02.2022

Stocznia Safe promuje pływającą platformę dokującą. Transport gabarytów nie będzie już udręką

Pływająca platforma dokująca to wielofunkcyjna jednostka pływająca, nad którą pracuje gdańska stocznia Safe. O zaletach i możliwościach tego projektu dyskutowało szerokie grono podczas konferencji „Nowe możliwości dla morskiego budownictwa hydrotechnicznego, offshore i przemysłu stoczniowego”.
25.01.2022

Statek Chipolbrok w Porcie Gdańsk [WIDEO]

Statek Chipolbrok o nazwie Nowowiejski zawinął do Portu Gdańsk ze środy na czwartek (19/20 stycznia). W ten sposób zakończył swoją podróż importową z Dalekiego Wschodu.
25.01.2022

DCT Gdańsk zmodernizował kolej. To krok w stronę ekologicznego transportu [WIDEO]

DCT Gdańsk zakończył rozbudowę jednego z największych w Europie kolejowych terminali kontenerowych o przepustowości 750 tys. TEU (kontenerów 20-stopowych). Nowa inwestycja otwiera możliwości rozwoju na rynkach śródlądowych, które nie mają dostępu do morza oraz stanowi efektywną ekonomicznie i ,,zieloną” alternatywę dla klientów DCT Gdańsk.
24.01.2022

Żuraw Liebherr poprawi operacyjność w Porcie Gdańskim Eksploatacja S.A.: "400-tonowy kolos wjechał na plac" [WIDEO, ZDJĘCIA]

To największa od 30 lat inwestycja w sprzęt tego formatu w Porcie Gdańskim Eksploatacja S.A. Właśnie przypłynął z fabryki w Rostocku mobilny żuraw portowy Liebherr LHM 550, jeden z największych w swojej klasie. 
21.01.2022

Port Gdańsk z historycznym rekordem przeładunków - 53,2 mln ton: "Mamy bardzo duże aspiracje"

W Porcie Gdańsk w 2021 r. w sumie przeładowano 53,2 mln ton towarów. W porównaniu do poprzedniego roku stanowi to 11 proc. wzrost. 
18.01.2022

Porty w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie-Świnoujściu podają wyniki za rok 2021 [WIDEO]

W Ministerstwie Infrastruktury w Warszawie władze portów morskich podsumowują wyniki za 2021 rok. W konferencji udział biorą ministrowie Marek Gróbarczyk oraz Grzegorz Witkowski wraz z prezesami portów morskich: Gdańsk, Gdynia i Szczecin-Świnoujście.
17.01.2022

Siark-Port przeładowuje nawozy w Wolnym Obszarze Celnym w Porcie Gdańsk

Około 1,5 mln ton rocznie przeładowuje Siark-Port, w tym 240 tys. ton nawozów. Spora część tych operacji odbywa się na terenie Wolnego Obszaru Celnego, gdzie Siark-Port jest operatorem na jednym z nabrzeży.
13.01.2022

Bałtyk dla pokoleń. Politycy, naukowcy i biznes łączą siły w oczyszczeniu morza z broni chemicznej

O tym, że w wodach Morza Bałtyckiego zatopiono około 40 tys. ton broni chemicznej oraz nawet 500 tys. ton broni konwencjonalnej przypominali wspólnie eksperci zaproszeni przez Enea oraz United Nations Global Compact podczas piątkowej (3 grudnia) konferencji inaugurującej projekt "Bałtyk dla pokoleń". Celem kampanii społecznej jest uświadamianie Europejczykom, że na dnia polskiego morza tyka ekologiczna bomba, która może spowodować tragiczne skutki dla morskiego ekosystemu i dużej części kontynentu. Organizatorzy chcą włączyć polski biznes w międzynarodowy dialog, który może się przyczynić do szybszego rozwiązania tego palącego problemu.
06.12.2021

Port Gdańsk. Wolny Obszar Celny ma już 25 lat [WIDEO, ZDJĘCIA]

Wolny Obszar Celny to przestrzeń 31 hektarów otwarta w 1996 roku na wniosek Portu Gdańsk decyzją ministra finansów. Jak powstawał, zmieniał się i jakie dziś pełni funkcje? O tym opowiada nam Andrzej Nowak, wieloletni dyrektor WOC-u oraz Adam Kłos, obecny dyrektor handlowy w Porcie Gdańsk. 
03.12.2021

Puma, Narwal, Nerpa i Manat już ochrzczone. Wody Polskie mają nowe lodołamacze [WIDEO]

Symboliczne nadanie imion nowym lodołamaczom odbyło się we wtorek (30 listopada) na wyspie Ołowiance przy nabrzeżu Motławy w Gdańsku. Wielofunkcyjne lodołamacze warte w sumie prawie 80 mln zł zbudowała szczecińska Morska Stocznia Remontowa "Gryfia" dla Wód Polskich. Jednostki zostały przeznaczone do pracy na dolnej Wiśle.
30.11.2021

Morawiecki w Gdańsku: zapowiedź wzrostu nakładów na Marynarkę Wojenną, podkreślenie rozwoju portów i stoczni [WIDEO]

22 listopada odbył się XII Konwent Morski, w którym wziął premier Mateusz Morawiecki. Obrady miały miejsce na Politechnice Gdańskiej. Premier wizytował także stocznie grupy Remontowa Holding i niszczyciel min ORP Albatros.
22.11.2021

"Baltexpo kołem zamachowym gospodarki Pomorza". Marka kupiona przez Międzynarodowe Targi Gdańskie

Po 39 latach Targi Warszawskie przestają być właścicielem tytułu targowego Baltexpo, najważniejszego wydarzenia branży morskiej w Polsce. Podpisanie umowy w tej sprawie odbyło się w czwartek (18 listopada) w siedzibie nowego właściciela - Międzynarodowych Targów Gdańskich w AmberExpo w Gdańsku.
18.11.2021

Next Geosolutions wzmacnia swoją pozycję w Polsce przez współpracę z Uniwersytetem Gdańskim

Włoska firma Next Geosolutions zajmująca się badaniami geologicznymi i inżynieryjnymi w sektorze morskim, nawiązała współpracę z Uniwersytetem Gdańskim. Jest to kolejny krok, jaki Next Geosolutions wykonało by umocnić swoją pozycję na rynku bałtyckim. W planach jest także otwarcie biura w Polsce.
05.11.2021

Z Portu Gdańsk do wybrzeża Tanzanii. CEVA Logistic przetransportuje konstrukcję o wadze 2 tys. ton [WIDEO, ZDJĘCIA]

W Porcie Gdańsk przy Nabrzeżu Szczecińskim CEVA zgromadziła ładunek przygotowując do transportu morskiego 154 elementy konstrukcji wiertni i kampusu o łącznej wadze ponad 2 tys. ton. Całość popłynie statkiem SAL „Annette” na kotwicowisko w pobliżu wyspy Songo Songo u wybrzeża Tanzanii.
04.10.2021

Ule w Porcie Gdańsk. Pierwsze pasieki już na dachu terminala [WIDEO, ZDJĘCIA]

Cztery ule stanęły na dachu Terminala Promowego Westerplatte w Porcie Wewnętrznym. Ale na tym się nie skończy.
03.10.2021

Flota RZGW w Gdańsku powiększyła się o nowoczesny lodołamacz liniowy [WIDEO, ZDJĘCIA]

Do służby Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gdańsku wszedł w piątek nowoczesny lodołamacz liniowy „Manat”. Jednostka będzie wspierać ochronę przeciwpowodziową na dolnej Wiśle.
03.10.2021

DCT Gdańsk. O BHP przez praktykę i dobrą zabawę [WIDEO]

Co zrobić gdy kolega ma zawał, atak epilepsji czy padaczki? Jak zająć się osobą nieprzytomną czy jak resuscytować… w czasach pandemii? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi szukali pracownicy DCT Gdańsk podczas Aktywnego Tygodnia BHP. Okazuje się, że zasady zachowania bezpieczeństwa w pracy można przekazać z pomysłem.
18.09.2021

DCT Gdańsk na straży cennych gatunków. Kompensacja przyrodnicza zdaje egzamin na piątkę

Kompensacja przyrodnicza przy DCT Gdańsk to wydzielony fragment plaży na granicy terminala kontenerowego i plaży Stogi. Działania kompensacyjne prowadzone są w tym miejscu z uwagi na występowanie na terenie inwestycyjnym chronionych gatunków ptaków. To dlatego DCT, we współpracy z ornitologami, stworzyło miejsce do rozrodu dla sieweczki obrożnej, rybitwy białoczelnej, nurogęsi i ohara.
15.09.2021

85 lat PRS. Podczas Baltexpo świętowano jubileusz [WIDEO, ZDJĘCIA]

Polski Rejestr Statków (PRS) obchodzi 85-lecie swojej działalności na rzecz bezpieczeństwa. Historia tej instytucji rozpoczęła się w 1936 roku. Jak firma zmieniła się przez ponad osiem dekad?
15.09.2021

Port Gdańsk. Jak wygląda Nabrzeże Zbożowe po remoncie? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Po trzech latach od rozpoczęcia budowy można już podziwiać fragmenty wyremontowanego Nabrzeża Zbożowego w Nowym Porcie.
14.09.2021

Port Gdańsk. Zmodernizują drogi i tory za 80 mln zł [WIDEO, ZDJĘCIA]

Inwestycja obejmuje przebudowę układu kolejowego i drogowego pomiędzy Nabrzeżem Przemysłowym w Porcie Wewnętrzym, a ulicą Ku Ujściu oraz pomiędzy ulicą Chemików, a przyczółkiem przeprawy promowej w ciągu ulicy Bosmańskiej przez Kanał Kaszubski. Wykonawcą zadania została firma NDI. – To krok w stronę budowy kolejnych terminali – powiedział Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk.
06.09.2021

Kazimierz Koralewski, wiceprezes Portu Gdynia: „Sukces próbnych cumowań potwierdza naszą gotowość do współpracy z Polferries”

Kolejne próbne cumowanie promu Polskiej Żeglugi Bałtyckiej odbyło się w Publicznym Terminalu Promowym w Porcie Gdynia. Tym razem pomyślną próbę odbył prom Wawel.
04.09.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021. Rozwój portów - cz. 1

Podczas pierwszego dnia Forum Wizja Rozwoju w Gdyni, jednego z najważniejszych gospodarczych wydarzeń w roku, politycy, samorządowcy i prezesi firm zastanawiali się, jaka będzie przyszłość polskich portów morskich, jak rozwinie się budowa floty offshore i morskich farm wiatrowych na morzu. W naszej relacji prezentujemy komentarze prelegentów wydarzenia.
29.08.2021

Rozładunek blisko 100 tysięcy ton węgla koksującego w Porcie Gdańsk

16 sierpnia 2021 do portu w Gdańsku przybił kolejny już w tym roku masowiec przewożący węgiel koksujący – mv Andros Glory. Na jego pokładzie przywieziono ponad 90 tysięcy ton węgla przeznaczonego do jednej z polskich koksowni.
17.08.2021

Port Gdańsk. Trwa załadunek Chipol Baoan, który przetrze Chipolbrokowi szlak na południe

W Porcie Gdańsk trwa załadunek statku Chipol Boan. Wypłynie on z Polski do Australii, a następnie dalej, na Daleki Wschód, jako pierwszy statek realizujący trasę na południe dla Chipolbroku. 
03.08.2021

DCT Gdańsk i Port Gdańsk gotowi na Baltic Hub 3. Terminal za 2 miliardy zł w 2024 roku [WIDEO]

Rozpoczęcie budowy nowego terminala, Baltic Hub 3, zaplanowano na drugą połowę 2022, a jego uruchomienie - w połowie 2024 roku. Dzięki inwestycji wartej 2 mld zł (około 450 mln euro), DCT Gdańsk stanie się jednym z największych terminali kontenerowych w Europie.
26.07.2021

Pierwszy wycieczkowiec w tym sezonie wpłynął do Portu Gdańsk. Zobacz Europę [WIDEO, ZDJĘCIA]

Wycieczkowiec Europa o długości 198 metrów po raz pierwszy w tym roku zawinął do Portu Gdańsk w czwartkowy (22 lipca) poranek.
22.07.2021

US Army już w Porcie Gdańsk. Zobacz ciężki sprzęt bojowy, który przypłynął z Teksasu [WIDEO, ZDJĘCIA]

Przeładunek pojazdów i ciężkiego sprzętu amerykańskiego wojska rozpoczął się w poniedziałkowy (5 lipca) poranek. Na placu Portu Gdańsk są już pierwsze jednostki bojowe US Army. Kolejne pojawią się tam 8 lipca. Misję wsparcia US Army dla Europy pod hasłem Atlantic Resolve nadzoruje z polskiej strony grupa BLG Logistics.
08.07.2021

Portowa Straż Pożarna Florian zadba o bezpieczeństwo w Porcie Gdańsk

Od 1 lipca 2021 roku Portowa Straż Pożarna Florian realizować będzie ochronę przeciwpożarową na akwenach o łącznej powierzchni 13.5 tysiąca hektarów. 
01.07.2021

Port Gdańsk rozbudował sieć drogową i kolejową. Cel: konkurencyjność i pierwszy port na Bałtyku

Trwająca od 2017 roku inwestycja jest jedną z serii inwestycji poprawiających dostęp do portów, ma podnieść wydajność, przepustowość i tempo przeładunków. To jeden z ważniejszych projektów realizowanych obecnie przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A.
28.06.2021

Biblioteka społeczna na Stogach dostanie drugie życie. Pomogą w tym DCT Gdańsk i Port Gdańsk [WIDEO, ZDJĘCIA]

Port Gdańsk we współpracy ze swoim największym kontrahentem - DCT Gdańsk, postanowili wesprzeć finansowo i rzeczowo wspaniałego człowieka i wyjątkową inicjatywę. Scena, sala koncertowa na 50 miejsc pełniąca funkcję czytelni i nowoczesne regały z magazynem książek pojawią się po remoncie nowej części biblioteki społecznej na Stogach już jesienią. W tym wyjątkowym miejscu na mapie Gdańska można czytać, wypożyczać i kupować książki, rozwijać pasje i spotykać się z ludźmi kultury. Imponujący jest 29-tysięczny księgozbiór, z którego 21 tysięcy książek, to własność prywatna Jana Urbanika, społecznika, który prowadzi to miejsce od 13 lat. 
24.06.2021

Stocznia Safe. Zobacz wodowanie holownika dla Damen Hardinxveld [WIDEO, ZDJĘCIA]

Zwodowana w środę (23 czerwca) jednostka o numerze budowy YN571824 to pierwszy z serii dwóch holowników budowanych w stoczni Safe.
23.06.2021

Baltic Offshore Meeting, czyli o przyszłości branży morskiej. Przedsiębiorcy dyskutowali o tym kto, kiedy i jak obsłuży polskie farmy [WIDEO]

Podczas Baltic Offshore Meeting w Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, czołowi przedsiębiorcy regionu zastanawiali się nad tym, jak pogodzić wspólne interesy, jaka rola będzie tzw. local contentu czy jak do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej mają się przepisy prawa. Nie zabrakło zaciętych dyskusji i wymiany doświadczeń. - Jesteśmy w pełni gotowi do rozpoczęcia budowy portu instalacyjnego. Potrzebna jest jednak decyzja, bo już dziś wiemy, że budowa morskich farm na Bałtyku będzie opóźniona - mówił Maciej Krzesiński, dyrektor Portu Gdynia, który jest wskazywany na idealną lokalizację portu instalacyjnego. 
23.06.2021

V Żeglarska Parada Świętojańska. Wielkie święto ludzi morza [WIDEO, ZDJĘCIA]

Po raz piąty wodami Zatoki Gdańskiej przepłynęła widowiskowa Żeglarska Parada Świętojańska. Około 100 jachtów i żaglowców obserwowały tłumy turystów i mieszkańców regionu.
20.06.2021

Wszyscy jesteśmy z Portu Gdańsk

„Wszyscy jesteśmy z Portu Gdańsk” – pod tym hasłem od 1 czerwca rusza ogólnopolska kampania Portu Gdańsk. Spot będzie emitowany w telewizji, internecie i w social mediach. Kampania ma na celu zwiększenie świadomości dotyczącej działalności Portu w Gdańsku.
01.06.2021

Ciężki sprzęt wojskowy, amunicja i strzelby w Porcie Gdańsk [wideo]

Blisko cztery godziny trwała środowa (12 maja) operacja rozładunku statku ro-ro w Porcie Gdańsk Eksploatacja. Zobacz nasz film.
14.05.2021

Projektowanie i Budowa Jachtów - nowy kierunek i współpraca Politechniki Gdańskiej z PRS

22 kwietnia 2021 roku Polski Rejestr Statków podpisał porozumienie z Wydziałem Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej o współpracy naukowo-dydaktycznej w związku z otwarciem nowego kierunku studiów na PG - Projektowanie i Budowa Jachtów.
23.04.2021

W stoczni Safe w Gdańsku zwodowano statek rybacki dla holenderskiego Damena

W gdańskiej stoczni Safe zwodowano częściowo wyposażony kadłub statku rybackiego dla stoczni Damen Maaskant. W pierwszym tygodniu maja statek zostanie przeholowany do Holandii w celu wykonania końcowego wyposażenia i przekazania ostatecznemu klientowi.
19.04.2021

Kontenery na Wiśle - komercyjny rejs barki z Portu Gdańsk do Chełmna [wideo,foto]

150 ton ładunku 150 kilometrów w górę rzeki – 6 kwietnia z Portu Gdańsk wystartował pilotażowy rejs komercyjny barki z ładunkiem kontenerów dla jednej z kujawsko-pomorskich firm. Towary dotrą Wisłą do Chełmna w czwartek (8 kwietnia), a barka, ponownie załadowana, ruszy w drogę powrotną. Organizatorem przedsięwzięcia, które promuje ideę śródlądowego transportu wodnego, jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.
06.04.2021

Udział w BALT MILITARY EXPO w 2021r. dostępny dla każdego [wideo]

Tegoroczna edycja specjalistycznych targów BALT MILITARY EXPO odbędzie się w formule on-line. Po raz pierwszy w 16-letniej historii imprezy organizatorzy zdecydowali o nie biletowaniu wydarzenia i zaproszeniu szerokiego grona zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa morskiego, systemów obronnych i ratownictwa na morzu i lądzie.
30.03.2021

W pełni wyposażony statek rybacki zbudowana w stoczni Safe w Gdańsku na próbach morskich

W sobotę w pełni wyposażona jednostka zbudowana w stoczni Safe w Gdańsku odbyła przy morskie. W maju po wykonaniu dodatkowych prac zostanie przekazana klientowi. Jednostka o numerze budowy NB001 to statek rybacki zbudowany dla norweskiej firmy Granli Fiskeri AS.
29.03.2021

Dostawa ryb z Rosji do Portu Gdańsk (foto, video)

Przeciętny mieszkaniec ziemi zjada średnio 20,5 kg ryb i owoców morza rocznie. Popyt na ryby rośnie na całym świecie i jest większy niż kiedykolwiek wcześniej.* Idzie za tym zapotrzebowanie na specjalistyczną infrastrukturę będącą częścią globalnego łańcucha dostaw, tych szybko psujących się towarów. Świetnym przykładem wpisującym się w kompleksową obsługę międzynarodowych dostaw ryb jest firma Coldstore Gdańsk zlokalizowana w Porcie Gdańsk. Na początku marca sprawdziliśmy z kamerą jak wygląda wyładunek ryb, które dotarły do Gdańska z dalekiej północy.
16.03.2021

Pionierski załadunek 15 tysięcy ton cukru w nowym Terminalu Cukrowym w Porcie Gdańsk

W ostatnich dniach lutego w Terminalu Cukrowym w Porcie Gdańsk zakończono pierwszy załadunek statku wykorzystujący w pełni możliwości nowego terminalu. To najnowocześniejszy obiekt w tej części Bałtyku. Inwestycja w budowę Terminalu Cukrowego była strategiczną decyzją Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Zaangażowanie kapitałowe KSC poprzedzono szczegółową analizą możliwości, które daje Port Gdańsk.
10.03.2021

Port Gdańsk podsumował 2020 rok - relacja z konferencji prasowej

48 milionów ton ładunków przeładowano w 2020 w Porcie Gdańsk. Mimo korekty o 7,9 procenta rok 2020 trzeba uznać za stabilny a gdański port w tak trudnym czasie trafił do grona 20 największych portów europejskich wyprzedzając port w Genui i port w Dunkierce oraz wszedł na podium jako 3 największy port na Bałtyku.
01.03.2021

Eksperci od zadań XXL w Porcie Gdańsk

Samoloty, łodzie, turbiny czy elementy farm wiatrowych – są ładunki, których transport wymaga specjalnego przygotowania i dopiętej na ostatni guzik logistyki. Do niedawna, towary wielkogabarytowe z południa Polski były transportowane przez porty Europy Zachodniej. Teraz coraz więcej z nich jest przejmowanych i płynie przez port w Gdańsku. Nie byłoby to możliwe gdyby nie eksperci od ładunków XXL – firma KADOR.
07.02.2021

Port Gdańsk pomaga medykom z Pomorza i seniorom

Od początku pandemii Port Gdańsk angażuje się w różnego rodzaju akcje mające na celu pomoc w walce z koronawirusem. Beneficjentami pomocy są między innymi placówki medyczne, jak i ratownicy medyczni z regionu Pomorza, a także seniorzy z okolic Nowego Portu i Stogów. 
07.02.2021

Targi w czasach pandemii

Pandemia koronawirusa dotkliwie odbiła na wielu gałęziach gospodarki. Brak możliwości bezpośredniej relacji handlowej dotknął szczególnie branżę targową, która ze względu na bezpieczeństwo, nie może obecnie działać w swojej tradycyjnej formie. Jednym ze sposobów ominięcia ograniczeń jest przeniesienie działalności do przestrzeni wirtualnej. Takie rozwiązanie zastosowały Międzynarodowe Targi Gdańskie, przy organizacji tegorocznych targów Balt Military Expo oraz INTERMARE South Baltic. O trudnościach związanych z pandemią, nowej formule targów oraz przyszłości branży targowej rozmawialiśmy z Pawłem Orłowskim, wiceprezesem Międzynarodowych Targów Gdańskich.
01.02.2021

Pierwsza po brexicie dostawa ryb z Wielkiej Brytanii do Portu Gdańsk

Przetwórstwo rybne w Polsce to jeden z najbardziej rozwiniętych, a zarazem szybko rosnących sektorów branży spożywczej. Nasz kraj jest coraz częściej obieranym punktem przez zagranicznych przewoźników, ze względu na dynamicznie rosnące lokalne rynki konsumenckie i produkcyjne. Do portu w Gdańsku zawinął właśnie pierwszy po brexicie  chłodnicowiec z rybami z Wielkiej Brytanii.
27.01.2021

Port Gdańsk wspiera medyków

Pandemia koronawirusa jest bezprecedensowa, dlatego próba zwalczenia COVID-19 wymaga wyjątkowych działań i globalnej solidarności. Na szczególne uznanie zasługują inicjatywy wspierające grupy szczególnie zagrożone lub te znajdujące się na pierwszej linii frontu walki z pandemią. Port Gdańsk po raz kolejny zdecydował się pomóc lokalnej społeczności. Tym razem, wsparcie trafiło do pomorskich medyków.
22.12.2020

Stocznia Safe w wirze pracy!

Produktywny tydzień w stoczni Safe w Gdańsku. Mimo obostrzeń związanych z koronawirusem, prace odbywają się zgodnie z harmonogramem. W poniedziałek zwodowano częściowo wyposażony kadłub jednostki Multicat 3013, natomiast w środę ze stoczni wypłynął statek rybacki dla Stadyard.
04.12.2020

Port Gdańsk wspiera lokalną społeczność

Pandemia koronawirusa i jej konsekwencje to wydarzenie bez precedensu w ostatnich dekadach. Wśród grup szczególnie zagrożonych znajdują się osoby starsze - samotne, wymagające wsparcia w codziennym funkcjonowaniu z powodu stanu zdrowia lub niepełnosprawności. Na szczególne uznanie zasługują więc inicjatywy, dzięki którym seniorzy i osoby potrzebujące nie zostają sami. Jednym z przedsiębiorstw, które regularnie pomaga lokalnym społecznościom jest Port Gdańsk.
04.12.2020

Nowe dźwigi w Porcie Gdańsk

Dwa żurawie typu Kone o udźwigu 32 ton każdy stanęły na Nabrzeżu Obrońców Poczty Polskiej w gdańskim porcie. To otwarcie nowego potencjału przeładunkowego, a tym samym element modernizacji OPP.
30.11.2020

Największy załadunek suwnic w historii El Professional

Aż dziesięć potężnych suwnic typu RTG przeznaczonych dla amerykańskich terminali załadowano przy nabrzeżu WOC II w gdańskim porcie. Aby zrealizować operację, konieczne było użycie nietypowego transportowca modułowego z możliwością zanurzania pokładu. To największa wysyłka suwnic w historii przedsiębiorstwa "El Professional".
27.11.2020

Tereny inwestycyjne w bezpośrednim sąsiedztwie gdańskiego portu

Doskonałe miejsce dla każdej działalności – od produkcji do magazynowania, położone tuż obok Portu Północnego i największego na Bałtyku terminala głębokowodnego DCT Gdańsk. InvestGDA już teraz rozpoczyna inwestycje, które przygotują ten teren dla odbiorców oferty - firm z sektora MŚP.
18.11.2020

Port Gdańsk wspiera drużynę z Nowego Portu

Port Gdańsk inwestuje w infrastrukturę i intensywnie się rozwija. To kolejny krok największego polskiego portu, w kierunku podwyższenia standardów obsługi, zwiększenia konkurencyjności oraz dalszego umacniania swojej pozycji na Bałtyku. Mimo, że dziś portowy biznes ma międzynarodowy zasięg, to nadal serce portu bije w Gdańsku, w Nowym Porcie, co wynika bezpośrednio z jego położenia. Stąd decyzja Portu Gdańsk, by wspierać lokalne inicjatywy w szczególności te związane ze sportem i najmłodszymi.
02.11.2020

Muehlhan Polska: kompleksowe remonty powłok malarskich w ekologicznym wydaniu

W Gdańsku, przy Nabrzeżu Trawlerowym na terenie PSSE Media Operator, na przełomie miesięcy wrzesień – październik firma Muehlhan Polska Sp. z o.o. przeprowadziła prace konserwacyjno-malarskie zbiorników ładunkowych na jednostce M/T Oraholm (chemikaliowiec).
26.10.2020

Wodowanie wielozadaniowego statku dla Jamajki w stoczni Safe

W piątek, 16 października w gdańskiej stoczni Safe odbyło się wodowanie częściowo wyposażonego kadłuba statku z serii Damen Utility Vessel 3911. Powstał na zamówienie stoczni Damen Maaskant, gdzie odbędzie się końcowe wyposażenie i próby rozruchowe jednostki. 
19.10.2020

Okręty NATO w Porcie Gdańsk

Dzisiaj (9 października) do gdańskiego portu wpłynęło siedem okrętów stałego Zespołu Sił Przeciwminowych NATO (SNMCM G1). Jednostki zacumowały w pobliżu nabrzeża Westerplatte.
09.10.2020

Amerykańskie wojska w Porcie Gdańsk. Zobacz nietypowy rozładunek

W połowie września, przy nabrzeżu Nabrzeżu Szczecińskim w gdańskim porcie odbył się rozładunek prawie 400 sztuk różnego rodzaju amerykańskiego sprzętu wojskowego. Operację nadzorowała grupa BLG Logistics. 
01.10.2020

Do Portu Gdańsk wpłynął pierwszy wycieczkowiec w tym sezonie

Rankiem 10 września 2020 r. do Portu Gdańsk zawitał pierwszy w tym sezonie statek wycieczkowy. Standardowo sezon wycieczkowców w porcie trwa od kwietnia do października, a po bieżącym roku spodziewano się rekordowej liczby zawinięć. Pandemia koronawirusa jednak zmieniła nieco plany. Z planowanych 84 jednostek, dziś wpłynęła pierwsza.
10.09.2020

Rozładunek 113 tys. ton rudy żelaza w Porcie Gdańsk

W poniedziałek 31 sierpnia, w Porcie Północnym rozpoczął się rozładunek 113 tys. ton rudy żelaza. Minerał przypłynął do Gdańska z kanadyjskiego portu w Quebecu.
04.09.2020

Kolejny transport morski project cargo zrealizowany przez Fracht FWO w Porcie Gdańsk

Fracht FWO Polska, operator logistyczny dla przemysłu, zorganizował w lipcu kolejny skomplikowany logistycznie transport z zakresu project cargo - trzech wielkogabarytowych elementów filtra powietrza do Meksyku. Jego realizację poprzedziły kilkumiesięczne przygotowania, a o wyborze tras i środków transportu zadecydował jeden z przewożonych ładunków. Operacja odbyła się w gdańskim porcie.
05.08.2020

Załadunek potężnego zbiornika w Porcie Gdańsk. Drogą śródlądową popłynął do Płocka

Załadunek zbiornika o wadze prawie 90 ton przy WOC-u. Organizatorem całego transportu morskiego, jak i przeładunków w portach morskich od Hamburga do Gdańska była firma Fracht FWO Polska. Zbiornik o wymiarach: 26,5m x 4,80m x 4,72m, drogą śródlądową popłynął barką do Płocka. Obsługą ładunku na terenie Portu Gdańsk zajęła się firma VETRO Port & Shipping Services, która dokonała przeładunku ze statku na ponton na terenie Gdańskiego Terminalu Przeładunkowego WOC by VETRO. Jak mówią przedstawiciele firmy: "Dzięki sprawnej współpracy wszystkich zaangażowanych stron, prace zostały wykonana szybko i bezpiecznie, ponton z zamocowanym zbiornikiem opuścił Port Gdańsk już po kilku godzinach".
19.07.2020

Port Gdańsk: wkrótce powiemy ogólnoświatowe „sprawdzam” (wywiad wideo)

- Cała Polska i jej południowi sąsiedzi, są już dla nas w zasięgu ręki, zrealizowane inwestycje drogowe przyspieszyły już transport towarów, zaś obecnie realizowane inwestycje kolejowe uczynią to niebawem - zapewnia prezes Portu Gdańsk, Łukasz Greinke, z którym rozmawiamy o dynamicznych inwestycjach, ogromnym zainteresowaniu koncepcją portu centralnego, ambicjach konkurowania z największymi portami na świecie i odpowiedzialnej roli gospodarza.  
19.07.2020

Załadunek drobnicy na pokład statku Slotergracht w Porcie Gdańsk

Ponad 4000 t drobnicy w postaci płyt wiórowych załadowano wczoraj na pokład dobrze znanej w trójmiejskich portach jednostki Slotergracht. Statek wyposażony w boczne furty zacumował przy nabrzeżu WOC II w Porcie Gdańsk.
11.07.2020

Nowatorski holownik Ajax już w Gdańsku. Wzmocni flotę WUŻ-u

Kompaktowy, wielozadaniowy, zapewniający imponujący uciąg na palu rzędu 70 T. Wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania holownik Ajax dołączył właśnie do floty przedsiębiorstwa WUŻ Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o. Do Gdańska przypłynął we wtorek (1 lipca) rano.
02.07.2020

Bananowy serwis w Porcie Gdańsk

Nawet 3400 ton bananów tygodniowo trafia do gdańskiego portu w ramach regularnego serwisu. Za operacje przeładunkowe przy nabrzeżu Wolnego Obszaru Celnego (WOC) odpowiada spółka Cargofruit. O tym, jak wymagającym towarem są owoce, drodze, którą musi przebyć każdy banan zanim trafi do naszych rąk i planowanych, dużych inwestycjach opowiedział nam dyrektor Cargofruit, Laszlo Irsa.
01.07.2020

Jego nazwisko jest znane w każdej stoczni na świecie. „Ojciec żaglowców” z nowym projektem

Brzozowy Kąt, wieś na Podlasiu. Grzebiąc na strychu, mały Zygmunt znajduje w kufrach egzemplarze miesięcznika „Morze”. Postępując według instrukcji, składa statki z papieru. Nieco później udoskonala projekty konstruując statki ze świńskiego koryta a następnie budując z kolegą drewniany kajak. Dziś, nie ma na świecie człowieka, który zaprojektował więcej żaglowców niż on, ale Zygmunt Choreń ani myśli przejść na emeryturę. Na desce kreślarskiej jego biura powstał właśnie godny następca legendarnej Pogorii.
13.05.2020

Gigantyczna MSC AMBRA w Porcie Gdańsk

W sobotę, 7 marca, do Gdańska wpłynął MSC Ambra. Jeden z największych kontenerowców świata zawinął do terminala DCT w ramach swojego dziewiczego rejsu.
09.03.2020

Longliner ze stoczni ALKOR wyruszył na próby morskie

Páll Jónsson wyruszył na próby morskie. To longliner dla Islandczyków budowany od podstaw w gdańskiej stoczni ALKOR. Jednostka ma być gotowa do końca tego roku.
05.10.2019

W stoczni Remontowa Shipbuilding zwodowano elektryczny prom dla norweskiego armatora

W stoczni Remontowa Shipbuilding należącej do Grupy Remonowa Holding zwodowano elektryczny prom dla armatora Norled. Będzie to dwustronna jednostka z napędem Diesel Electric Hybrid. Kontrakt podpisany z norweskim armatorem zakłada budowę czterech takich statków.
04.10.2019

Stan i trendy w morzach i oceanach. W Gdyni zakończyła się II Konferencja Naukowa Polskich Badaczy Morza

Mikroplastik w środowisku morskim, zatopiona amunicja, biologia morza czy prawne aspekty morskiego planowania przestrzennego. To tylko niektóre tematy poruszane podczas II Konferencji Naukowej Polskich Badaczy Morza, która w środę zakończyła się w Gdyni. Jej podstawowym celem była konsolidacja środowiska polskich badaczy mórz i oceanów reprezentujących wszystkie aspekty badań oceanograficznych.
26.09.2019

Stocznia Marine Projects Ltd. zbudowała w Gdańsku częściowo wyposażony trawler Cap Arkona

Stocznia Marine Projects Ltd. zbudowała w Gdańsku częściowo wyposażony trawler m/v Cap Arkona. To nowatorska uniwersalna jednostka typu haczykowiec/trawler/poławiacz skorupiaków (longliner/trawler/potter) dla australijskiego armatora Austral Fisheries Pty Ltd. W poniedziałek odbyło się wodowanie jednostki.
25.09.2019

Przebudowana platforma Petrobaltic opuściła Gdańsk

Przebudowana na Morskie Centrum Produkcyjne platforma Petrobaltic opuściła Gdańsk. W piątek ok. 8:30 rozpoczęto holowanie jednostki z Gdańskiej Stoczni REMONTOWA w kierunku kotwicowiska nr 4 w Porcie Północnym. Tam zaczeka na odpowiednie warunki pogodowe, które umożliwią jej dalszy transport na złoże B8 na Morzu Bałtyckim. Morskie Centrum Produkcyjne przejmie wydobycie z pracującej na tym złożu platformy LOTOS PETROBALTIC.
20.09.2019

20. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO za nami

Zakończyły się 20. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO. W Gdańsku udział w nich wzięło ponad 250 firm i organizacji z 23 krajów. To największe w Polsce i jedno z najbardziej prestiżowych w Europie wydarzeń poświęconych gospodarce morskiej.
12.09.2019

W Gdańsku rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO. To już 20. edycja

Ponad 250 firm i organizacji z 23 krajów bierze udział w Gdańsku w 20. edycji Międzynarodowych Targów Morskich i Konferencji BALTEXPO. To największe w Polsce i jedno z najbardziej prestiżowych w Europie wydarzeń poświęconych gospodarce morskiej. Na stoisku 5.02 10-lecie obchodzi portal GospodarkaMorska.pl, który wydarzenie objął patronatem medialnym. Targi potrwają do środy.
10.09.2019

Na Wyspie Ostrów w Gdańsku oddano do użytku płytę montażową i halę na potrzeby produkcji stoczniowej

Stocznia OdNowa – tak nazywa się projekt rewitalizacji Wyspy Ostrów w Gdańsku, realizowany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Dokładnie rok temu zapowiadano zmiany, teraz słowa stały się faktem. W sobotę na Wyspie Ostrów oddano do użytku płytę montażową oraz halę produkcyjną nr 33 na potrzeby nowoczesnej produkcji stoczniowej.
02.09.2019

Platforma Petrobaltic przebudowana na Morskie Centrum Produkcyjne. Wkrótce rozpocznie pracę na złożu B8

Kolejny etap przebudowy platformy Petrobaltic zakończony. Jednostkę w Gdańskiej Stoczni REMONTOWA przekształcono w Morskie Centrum Produkcyjne. We wtorek zostało poświęcone, a już wkrótce opuści Gdańsk, by rozpocząć pracę na złożu B8 na Morzu Bałtyckim.
28.08.2019

Największy na świecie kontenerowiec MSC Gülsün przypłynął do DCT Gdańsk. Robi wrażenie

Największy na świecie kontenerowiec już w Porcie Gdańsk. MSC Gülsün, bo o nim mowa, zacumował w piątek przy nabrzeżu T2 terminalu kontenerowego DCT Gdańsk. Na pokład statek może zabrać prawie 24 000 tysiące 20-stopowych kontenerów, co czyni go rekordzistą wśród tego typu jednostek.
23.08.2019

Politechnika Gdańska prowadzi rekrutację na studia podyplomowe na kierunku morska energetyka wiatrowa. To pierwszy taki projekt w kraju

Morska energetyka wiatrowa – studia podyplomowe na takim kierunku uruchomiła Politechnika Gdańska we współpracy i pod patronatem Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej. Umowę w tej sprawie podpisano we wtorek na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa PG. Rekrutacja na rok akademicki 2019/2020 już trwa. To pierwszy taki projekt w kraju.
21.08.2019

Pierwszy w ramach nowego serwisu statek z bananami zawinął do Portu Gdańsk

Pierwszy w ramach nowego serwisu statek z bananami w Porcie Gdańsk. Jednostka Comoros Stream w nocy z soboty na niedzielę przywiozła z Ameryki Środkowej 150 tys. kartonów tych owoców, inaugurując w ten sposób połączenie, w ramach którego do Portu Gdańsk co tydzień będzie przypływało ok. 4 tys. t bananów. Za operacje przeładunkowe przy nabrzeżu Wolnego Obszaru Celnego (WOC) odpowiada spółka Cargofruit.
20.08.2019

Port Gdańsk ma doradcę przy realizacji Portu Centralnego

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk ma doradcę przy realizacji Portu Centralnego. Umowę w tej sprawie podpisano w środę z firmą DS Consulting. Spółka będzie wspierała budowę inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
08.08.2019

Maersk uruchomił nowy serwis AE19 statek-pociąg-statek z Dalekiego Wschodu do Gdańska

Maersk uruchomił nowy serwis AE19 statek-pociąg-statek z Dalekiego Wschodu do Gdańska. Jego inauguracja odbyła się w środę w terminalu kontenerowym DCT Gdańsk. Dzięki wykorzystaniu interkontynentalnego pociągu czas tranzytu z Azji do Polski będzie dwukrotnie szybszy. Połączenie ma być uzupełnieniem dotychczasowych serwisów opartych tylko na produkcie oceanicznym.
08.08.2019

Lunar Bow – pierwszy częściowo wyposażony statek z Karstensen Shipyard Poland – w drodze do Danii

Lunar Bow w drodze do Danii. To pierwszy częściowo wyposażony statek rybacki zbudowany w Gdyni w Karstensen Shipyard Poland, spółce zależnej duńskiej stoczni Karstensens Skibsværft A/S. Trawler (NB 450) przejdzie teraz prace wykończeniowe. Do armatora trafić ma w styczniu 2020 r.
06.08.2019

Port Gdańsk znów będzie przeładowywał banany. Do Polski z Ameryki Środkowej co tydzień przypłynie ok. 4 tys. t tych owoców

Port Gdańsk znów będzie przeładowywał banany. A to za sprawą współpracy handlowej między firmą Citronex a Zarządem Morskiego Portu Gdańsk i Cargofruit. Jak poinformował we wtorek podczas konferencji wynikowej Adam Kłos, dyrektor handlowy ZMPG, co tydzień, w niedzielę, do Polski z Ameryki Środkowej będzie przypływało ok. 4 tys. t tych owoców. Pierwsze statki mają zawinąć do Portu Gdańsk już w sierpniu tego roku.
31.07.2019

Rekordowe I półrocze 2019 r. w Porcie Gdańsk. Przeładowano 27,3 mln t towarów

W Porcie Gdańsk padł kolejny rekord. W I półroczu 2019 r. przeładowano tam 27,3 mln t towarów. To o 9% więcej w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy 2018 r.
30.07.2019

W stoczni Remontowa Shipbuildng zwodowano pierwszy wielozadaniowy statek dla Urzędów Morskich

Zodiak II już na wodzie. Wodowanie pierwszej wielozadaniowej jednostki dla Urzędów Morskich o numerze budowy B 618/1 odbyło się w piątek w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Statek ma być gotowy na przełomie lutego i marca przyszłego roku.
28.07.2019

W DCT Gdańsk jeszcze w tym roku rozpoczną pracę nowoczesne suwnice RMG

DCT Gdańsk dynamicznie się rozwija. W poniedziałek z Chin do terminalu przypłynęły nowe suwnice RMG. Ich transport i montaż na terenie DCT Gdańsk wykonuje PZT – Portowy Zakład Techniczny. Nowoczesne urządzenia rozpoczną pracę jeszcze w tym roku.
26.07.2019

Stocznia Safe położyła stępkę pod budowę w pełni wyposażonego statku rybackiego dla Norwegów

Stocznia Safe rozpoczęła budowę w pełni wyposażonego statku rybackiego dla norweskiej firmy Granli Fiskeri AS. Uroczystość położenia stępki odbyła się we wtorek. Nowoczesna jednostka, która otrzyma imię MS Slettenberg, ma być gotowa w 2020 r. To już kolejny w pełni wyposażony statek na własne konto stoczni Safe.
17.07.2019

Stocznia Safe zwodowała kolejny trawler rybacki dla Ekofish Group

Nowoczesny Jonge Johannes już na wodzie. Wodowanie częściowo wyposażonego trawlera rybackiego typu twin-rigger odbyło się w poniedziałek w gdańskiej stoczni Safe. Jednostka powstaje na zamówienie stoczni Damen Maaskant Shipyards Stellendam dla holenderskiej firmy rybackiej Ekofish Group.
16.07.2019

Przy okazji pogłębiania toru wodnego do Portu Gdańsk na plaże trafi ok. 4 mln m sześć. piasku. Prace wykonuje największa na świecie pogłębiarka

Na pomorskie plaże trafi blisko 4 mln metrów sześciennych piasku wydobytego przy okazji pogłębiania toru wodnego do gdańskiego Portu Północnego. Plaże zostaną poszerzone o 40, a miejscami nawet o 100 metrów. Prace warte w sumie 161 mln zł zakończą się we wrześniu. Obecnie wykonuje je największa pogłębiarka na świecie Leiv Eiriksson. Podpatrzyliśmy ją z naszą kamerą.
27.06.2019

Morawiecki: Nowa infrastruktura kolejowa uczyni z portów Trójmiasta hub numer jeden na Bałtyku

Nowa infrastruktura kolejowa w portach Trójmiasta uczyni z nich hub numer jeden na Bałtyku - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania trzech umów, o wartości w sumie 3,2 mld zł brutto, dotyczących modernizacji, które poprawią kolejowy dostęp do portów w Gdańsku i Gdyni.
25.06.2019

Najnowsze rozwiązania technologiczne w branży morskiej i logistycznej na konferencji SeaTech w Gdańsku

Najnowsze rozwiązania technologiczne, dotychczasowe doświadczenia i wyzwania na przyszłość w branży morskiej i logistycznej. To główne tematy konferencji SeaTech, która we wtorek odbyła się w Gdańsku. Eksperci rozmawiali o przemianach w czterech głównych obszarach: portach, offshore, branży stoczniowej i logistycznej. Autorskie rozwiązania zaprezentowały także startupy z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.
19.06.2019

„Bałtyk to nasza wspólna sprawa”. W Gdańsku rozpoczęło się 10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego

Bałtyk to nasza wspólna sprawa – mówił w środę w Gdańsku marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podczas otwarcia 10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego. To najważniejsze międzynarodowe wydarzenie, podczas którego poruszane są tematy związane z rozwojem regionu Bałtyku, gospodarką w obiegu zamkniętym i problemami demograficznymi. W Forum uczestniczy prawie 800 osób z całej Europy.
13.06.2019

Port Gdańsk z innowacyjnym systemem w Monachium

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk bierze udział w targach Transport Logistic 2019 w Monachium. Podczas wydarzenia gdański port ogłosił współpracę z Portem Rotterdam w zakresie systemu wyszukiwani połączeń transportowych dla klientów.
06.06.2019

Targi POLFISH w Gdańsku: Przetwórstwo ryb w Polsce dynamicznie się rozwija

Przetwórstwo ryb w Polsce dynamicznie się rozwija. Szacuje się, że na koniec 2018 r. wartość produkcji osiągnęła 12,2 mld złotych – wynika z danych Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb, największej ogólnopolskiej organizacji skupiającej firmy związane z branżą przetwórstwa ryb. Obecny na targach POLFISH, które w środę rozpoczęły się w Gdańsku, prezes tego stowarzyszenia, Jan Safader, podkreślił, że polski przemysł rybny jest ambitny.
30.05.2019

Tak będzie wyglądał Port Centralny w Gdańsku

Ok. 1 400 ha akwenu i 410 ha zalądowionej powierzchni. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk przedstawił w poniedziałek koncepcję Portu Centralnego. Prace nad realizacją projektu rozpoczną się jeszcze w tym roku, a pierwsze nowe terminale mogą pojawić się już w 2029 roku.
20.05.2019

Stocznia Safe zwodowała w Gdańsku nowoczesny trawler rybacki

Kolejne w tym roku wodowanie w gdańskiej stoczni Safe. We wtorek zwodowany został częściowo wyposażony nowoczesny trawler rybacki typu twin-rigger. Spes Nova, bo takie imię otrzyma jednostka, powstaje na zamówienie stoczni Damen Maaskant Shipyards Stellendam. Do armatora – holenderskiej firmy rybackiej Ekofish Group – trafi w październiku tego roku.
02.05.2019

Zobacz załadunek koksu w PGE w Gdańsku. Trafi do USA

Koks i węgiel to największe grupy towarowe przeładowywane w Porcie Gdańskim Eksploatacja. Stanowią prawie 50% wszystkich przeładunków tej spółki, co według danych z ubiegłego roku daje prawie 1,5 mln t surowca rocznie. Dlatego jednymi z najczęściej zawijających do PGE jednostek są właśnie statki po koks. Tak też było w miniony weekend, podczas którego przy Nabrzeżu Rudowym odbył się załadunek tego surowca.
09.04.2019

Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe na pierwszym miejscu. Zakończyła się XX Konferencja STREFY Ex

Detekcja i monitoring wycieków substancji niebezpiecznych, bezpieczeństwo pożarowe w obszarach zagrożonych wybuchem oraz najnowsze rozwiązania w zakresie wczesnego wykrywania pożarów obiektów przemysłowych. To tylko niektóre zagadnienia poruszane podczas tegorocznej Konferencji STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe – emisja, detekcja i przeciwdziałanie”. Jej jubileuszowa XX edycja odbyła się w Hotelu Hilton w Gdańsku w dniach 3-4 kwietnia 2019 r.
09.04.2019

„Kierunek port – morze możliwości”. Konkurs Portu Gdańsk i Uniwersytetu Morskiego

Uniwersytet Morski w Gdyni we współpracy z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk organizuje konkurs grantowy dla studentów. Najlepsze projekty otrzymają finansowe wsparcie na realizację, a zwycięski zespół studentów 10 000 zł na wakacje.
08.04.2019

Wiadukt w Porcie Gdańsk prawie ukończony

Od ośmiu miesięcy w Porcie Gdańsk trwają prace nad rozbudową układu drogowo-kolejowego w Porcie Zewnętrznym. Generalnym Wykonawcą prac jest sopocka firma NDI, która mimo okresu zimowego osiągnęła już ponad 35% zaawansowania prac. Dziś na jednym z czterech wiaduktów drogowych zawisła symboliczna „wiecha”.
05.04.2019

Stocznia Safe z Gdańska zwodowała wielofunkcyjny holownik

Isle of Jura już na wodzie. Wodowanie częściowo wyposażonego wielofunkcyjnego holownika odbyło się w gdańskiej stoczni Safe w środę. Jednostka powstaje na zamówienie stoczni Damen Shipyards Hardinxveld z Holandii, która dokończy jej budowę.
04.04.2019

W Porcie Gdańsk oddano do użytku pierwszy parking buforowy dla samochodów ciężarowych

W Porcie Gdańsk oddano do użytku pierwszy parking buforowy. Od środy kierowcy samochodów ciężarowych mogą bezpiecznie parkować przy ul. Śnieżnej. Przygotowano dla nich 62 miejsca parkingowe.
28.03.2019

Statki autonomiczne w niedalekiej przyszłości będą pływały po morzach, oceanach i jeziorach. Konferencja „Autonomous ships – Inevitable reality at sea”

Statki autonomiczne, tak jak pojazdy autonomiczne, w niedługiej przyszłości będą pływały po morzach i oceanach, a także po jeziorach. Mamy już autonomiczne platformy, wiele automatyzacji wprowadzamy w naszym najbliższym otoczeniu i to samo czeka nas także na rynku morskim – powiedział prof. Marek Grzybowski, przewodniczący zarządu Baltic Sea & Space Cluster, podczas konferencji „Autonomous ships – Inevitable reality at sea”, która we wtorek odbyła się na Politechnice Gdańskiej. Jej uczestnicy rozmawiali m.in. o możliwościach wdrażania bezzałogowych obiektów pływających z wykorzystaniem technologii satelitarnych, a także o potencjale polskiego przemysłu w tym zakresie.
20.03.2019

Pierwsze bunkrowanie LNG w polskich portach

W trójmiejskich portach przeprowadzono operację komercyjnego bunkrowania ekologicznym paliwem LNG. W ciągu ostatniego tygodnia do Gdyni i Gdańska zawinęły jednostki z „paliwem przyszłości”. To pierwsze tego typu operacje w Polsce.
20.03.2019

Usługa bunkrowania LNG na stałe w ofercie LOTOS i PGNiG

Grupa LOTOS i PGNiG zrealizowały między 13 a 18 marca 2019 r. dwa komercyjne bunkrowania statków morskich skroplonym gazem ziemnym LNG. To pierwsze takie operacje przeprowadzone w portach morskich w Gdańsku i Gdyni. Firmy kontynuują współpracę w tym obszarze - wzmocni ona konkurencyjność polskich portów i spopularyzuje ekologiczne paliwo LNG na Bałtyku.
20.03.2019

Trawler Cetus już na wodzie. Pierwsze w tym roku wodowanie w SR Nauta

Pierwsze w tym roku wodowanie w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta. W piątek z pochylni B3 na wodę zjechał częściowo wyposażony trawler Cetus. Finalnym odbiorcą jednostki będzie Cetus A.S. – norweska firma zajmująca się połowami ryb.
01.03.2019

VII Konwent Morski

Będziemy dalej pracować na rzecz przemysłu stoczniowego i gospodarki morskiej, po to, żeby rozwijał się Gdańsk i Polska – zadeklarował w sobotę w Gdańsku w trakcie VII Konwentu Morskiego marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
11.02.2019

Port Gdańsk 4. portem na Bałtyku. Padł historyczny rekord

Port Gdańsk 4. portem na Bałtyku. Padł kolejny historyczny rekord – w ubiegłym roku przeładowano tam ponad 49 mln t towarów, co oznacza wzrost o 20,7% i najwyższą dynamikę na polskim wybrzeżu. Ostateczny wynik jest o prawie 17% wyższy niż planowano.
23.01.2019

Urząd Morski w Gdyni podpisał umowy na wykonanie robót budowlanych w ramach projektu Modernizacja toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku

Rozpoczynają się roboty budowlane w ramach projektu „Modernizacja toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku”. Dwie umowy na ich wykonanie podpisano we wtorek w Urzędzie Morskim w Gdyni. Inwestycja umożliwi dwukierunkową żeglugę statków i zapewni bezpieczeństwo jednostkom wchodzącym i wychodzącym z Portu Gdańsk.
16.01.2019

Port Service wspiera edukację. W Gdańsku otwarto „Grotekę” – nowoczesną pracownię multimedialno-interaktywną

Port Service wspiera edukację. Spółka zajmująca się utylizacją odpadów niebezpiecznych ufundowała nowoczesną pracownię multimedialno-interaktywną w Szkole Podstawowej nr 72 w Gdańsku. „Groteka”, bo taką otrzymała nazwę, została otwarta w środę. To w tym miejscu dzieci przez zabawę będą rozwijały m.in. umiejętność logicznego myślenia.
13.12.2018

Terminal kontenerowy w Kłajpedzie będzie miał dwie nowe suwnice. W poniedziałek wypłynęły z Gdańska

Terminal kontenerowy w Kłajpedzie inwestuje w nowy sprzęt. Wkrótce prace rozpoczną w nim dwie nowe suwnice RTG. Urządzenia wypłynęły z Gdańska w poniedziałek na pokładzie ciężarowca Meri.
11.12.2018

Gdański latarniowiec został podniesiony z dna basenu stoczniowego

Gdański latarniowiec już na powierzchni. Zatopiony statek po prawie 10 latach został podniesiony z dna stoczniowego basenu. Operacja zakończyła się w czwartek.
06.12.2018

W Porcie Gdańsk wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego wiaduktu. Trwają prace nad przebudową układu drogowo-kolejowego

Port Gdańsk realizuje największy program inwestycyjny w swojej historii. Obecnie trwają m.in. prace nad przebudową układu drogowo-kolejowego. W czwartek przy ul. Kontenerowej wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego wiaduktu w Porcie Północnym.
15.11.2018

Szóste w tym roku wodowanie w SR Nauta

Szóste w tym roku wodowanie w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta w Gdańsku. W piątek z pochylni B-3 na wodę zjechał częściowo wyposażony trawler Scombrus. Trafi do francuskiej spółki zajmującej się połowami ryb.
26.10.2018

Marco Polo zakończył sezon wycieczkowców w Porcie Gdańsk. W tym roku padł rekord

Marco Polo ostatnim wycieczkowcem tego sezonu w Gdańsku. Jednostka zacumowała przy Terminalu Promowym Westerplatte w sobotę. W tym roku w Porcie Gdańsk padł rekord – zawinęło tam 67 wycieczkowców – więcej niż rok temu i w ubiegłych latach.
22.10.2018

Dzień Otwarty Wiślanych Lodołamaczy

Dzień Otwarty Wiślanych Lodołamaczy. Przy nabrzeżu wyspy Ołowianka we wtorek mieszkańcy Gdańska i turyści mogli zwiedzić dwie jednostki należące do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku: Orkę i Tygrysa. Obecnie lodołamacze przygotowują się do zimowej ochrony przeciwpowodziowej.
17.10.2018

Bursztynowa Kaczka 2018 przyznana

Deepwater Container Terminal Gdańsk laureatem „Bursztynowej Kaczki”. Nagroda została wręczona w piątek podczas spotkania biznesu morskiego wybrzeża gdańskiego „Wspólna Kaczka” 2018. Gala odbyła się w Gdynia Arenie.
15.10.2018

Urząd Morski w Gdyni otworzył projekt „Modernizacja wejścia do portu wewnętrznego (w Gdańsku). Etap IIIA”

Urząd Morski w Gdyni otworzył projekt „Modernizacja wejścia do portu wewnętrznego (w Gdańsku). Etap IIIA”. W jego ramach wykonane zostaną prace, które ułatwią żeglugę po Martwej Wiśle. Ich zakończenie planowane jest w 2020 r. Szczegóły realizacji inwestycji zostały zaprezentowane w środę w Gdańsku.
11.10.2018

Branża morsko-logistyczna korzysta na współpracy ze startupami

Branża morsko-logistyczna korzysta na współpracy ze startupami. O światowych trendach technologicznych, m.in. sztucznej inteligencji, robotyce oraz wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości rozmawiali eksperci podczas tegorocznej edycji Venture Day. Konferencja odbyła się we wtorek w Gdańsku w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER.
10.10.2018

Nowe suwnice STS na nabrzeże T2 osiągnęły już wymiar wertykalny

Elementy dwóch suwnic STS, które przypłynęły do DCT drogą morską na początku sierpnia osiągnęły wymiar wertykalny. Zakończony został już proces podnoszenia głównych elementów dźwigów.
09.10.2018

Port Gdańsk przedstawił wstępne koncepcje Portu Centralnego

Kolejny etap prac nad Portem Centralnym w Gdańsku. W czwartek przedstawione zostały wstępne koncepcje tego projektu. Najważniejsza inwestycja Zarządu Morskiego Portu Gdańsk ma być gotowa do końca 2027 r. Jej celem jest zwiększenie konkurencyjności gdańskiego portu na Morzu Bałtyckim.
28.09.2018

„To nowa jakość na Bałtyku”. Byliśmy na pokładzie promu Nova Star

To nowa jakość na Bałtyku – tak o promie Nova Star w poniedziałek podczas spotkania z dziennikarzami mówił Piotr Redmerski, prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Najnowsza jednostka PŻB weszła do eksploatacji 14 września. Chociaż termin ten przekładany był aż 9 razy, zarząd PŻB liczy na to, że jednostka na stałe wejdzie na trasę Gdańsk-Nynäshamn. Z naszą kamerą byliśmy na pokładzie promu Nova Star.
25.09.2018

SR Nauta zwodowała trawler rybacki RAV

Kolejne w tym roku wodowanie w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta. Tym razem w piątek z pochylni B-1 zjechał na wodę częściowo wyposażony trawler rybacki RAV. Nazwa ta po norwesku oznacza bursztyn. Statek powstaje dla norweskiego armatora – zajmującej się połowami ryb spółki Peter Hepso Rederi.
16.09.2018

Nowa Star, najnowszy prom PŻB, wypłynęła w pierwszy rejs. Ten termin przekładano aż 9 razy

Dziewięć zmian terminu, ale w końcu się udało. Nova Star, najnowszy prom Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, w piątek wypłynęła w pierwszy rejs z Gdańska do Nynäshamn. Na miejscu ma być w sobotę w samo południe.
14.09.2018

Atlas – nowy holownik w Porcie Gdańsk. Będzie m.in. wprowadzał największe kontenerowce

Atlas – najnowszy holownik „WUŻ” Port and Maritime Service Ltd – oficjalnie rozpoczął służbę w Porcie Gdańsk. Uroczystość podniesienia bandery na nowoczesnej jednostce odbyła się we wtorek. To już kolejny holownik, który w ostatnich latach trafił do floty gdańskiego przedsiębiorstwa.
12.09.2018

Aktywizacja terenów stoczniowych na Wyspie Ostrów wspólnym celem PSSE, ARP i Stoczni Gdańsk

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE), Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) i Stocznia Gdańsk rozpoczynają projekt rewitalizacji terenów Wyspy Ostrów. Do końca roku PSSE zakończy pierwszy etap prac modernizacyjnych, a ARP wzmocni finansowo Stocznię Gdańsk. Dla nowego zarządu stoczni w najbliższym czasie priorytetem jest finalizacja prac nad strategią rozwoju oraz zdobycie nowych kontraktów. Współpraca umożliwi wznowienie działalności stoczniowej i pozyskanie nowych inwestorów. Projekt rewitalizacji wspiera również zakładowa NSZZ Solidarność. W dniu rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, zaprezentowane zostały plany rozwoju przemysłu stoczniowego na Wyspie Ostrów „Stocznia Gdańsk 4.0 Nowy Początek”.
01.09.2018

Niezwykły samochodowiec wypłynął z Gdańska

City of St. Petersburg wypłynął z Gdańska. Nietypowy samochodowiec przechodził remont w Gdańskiej Stoczni Remontowa. To jego trzecia wizyta w tej stoczni.
28.08.2018

Oceanograf już w eksploatacji. Robi wrażenie

Oceanograf, nowoczesny statek naukowo-badawczy Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, w eksploatacji. Chociaż naukowcy wciąż sprawdzają możliwości jednostki, prowadzone są już na niej badania środowiska i przyrody Morza Bałtyckiego. Z naszą kamerą spędziliśmy dzień na pokładzie tego nowoczesnego katamaranu. Robi wrażenie.
24.08.2018

Zobacz Port Gdańsk od strony wody. Wkrótce zmieni się nie do poznania

Myślę, że nie poznamy tego portu, zobaczymy przede wszystkim pięknie wyremontowane nabrzeża wzdłuż całego kanału, sam kanał też będzie pogłębiony, a ruch w porcie większy – powiedział o Porcie Gdańsk w 2020 r. Marcin Ososwski, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk ds. infrastruktury. W poniedziałek towarzyszył dziennikarzom podczas specjalnego rejsu po Porcie Wewnętrznym. Wkrótce to miejsce bardzo się zmieni.
20.08.2018

Ponad 4 mld zł wpływów do budżetu państwa z budowy Portu Zewnętrznego w Gdyni. Podpisano umowę środowiskową

Nawet 4,4 mld złotych mogą wynieść przychody Skarbu Państwa z opłat celno-skarbowych z 2 mln TEU w Porcie Zewnętrznym w Gdyni. Rozpoczęło się opracowywanie dokumentacji środowiskowej dla tej inwestycji. Umowę podpisano z Uniwersytetem Gdańskim we wtorek w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia.
01.08.2018

Port Gdańsk 4. portem na Bałtyku. W I półroczu 2018 r. przeładowano ponad 25 mln t towarów

Kolejny rekord w Porcie Gdańsk. W I półroczu 2018 r. przeładowano tam ponad 25 mln t towarów. To o ponad 25% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Gdański port osiągnął także najwyższą dynamikę wzrostu wśród portów bałtyckich – niemal +35%.
31.07.2018

Luksusowe jachty z gdańskiej stoczni podbijają świat. Byliśmy na pokładzie najnowszej jednostki

O podróży taki jachtem marzy wiele osób, a elegancja, luksus i wygoda to tylko niektóre cechy jednostek budowanych w gdańskiej stoczni. Wnętrze każdej z nich jest inne, zaprojektowane zgodnie z oczekiwaniami klienta. Z naszą kamerą odwiedziliśmy pokład Sunreef 80 – najnowszego jachtu żaglowego stoczni Sunreef Yachts. Robi wrażenie.
23.07.2018

Gróbarczyk: Priorytetem jest Dolna Wisła

Priorytetem jest dolna Wisła, bo to jest przyszłość, być albo nie być portów trójmiejskich – powiedział w rozmowie z dziennikarzami Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Szef resortu był obecny w środę w Gdańsku na sympozjum „Zagospodarowanie Dolnej Wisły”. Podkreślił, że poszukiwanie partnerów społecznych, duża potrzeba kooperacji są podstawą sukcesu w realizacji tej inwestycji.
19.07.2018

W stoczni Safe w Gdańsku zwodowano statek rybacki dla Norwegów

W stoczni Safe zwodowano sejner dla Norwegów. Częściowo wyposażony statek rybacki powstał na zamówienie stoczni Stadyard AS. Odholowanie jednostki z Gdańska do Norwegii zaplanowano na 16 lipca.
09.07.2018

Niesamowite żaglowce w Gdańsku. Rozpoczął się zlot Baltic Sail

28 żaglowców, 110 rejsów po Zatoce Gdańskiej, 900 żeglarzy i mnóstwo innych atrakcji. W Gdańsku w czwartek rozpoczął się zlot Baltic Sail. Żeglarskie święto potrwa do niedzieli. W tym roku jest częścią V Światowego Zjazdu Gdańszczan.
05.07.2018

Niebezpieczny wrak na dnie Zatoki Gdańskiej. Może wyciec z niego nawet 1,5 mln l paliwa

Tykająca bomba na dnie Zatoki Gdańskiej. Mowa o zatopionym w 1945 r. tankowcu Franken, na pokładzie którego znajduje się nawet 1,5 mln l różnego rodzaju paliwa. Jego nagły i niekontrolowany wyciek może nastąpić w każdej chwili. Zdaniem ekspertów, grozi nam ekologiczna katastrofa.
04.07.2018

Port Gdańsk rozbuduje i zmodernizuje sieć drogowo-kolejową w Porcie Zewnętrznym

Port Gdańsk rozbuduje i zmodernizuje sieć drogowo-kolejową w Porcie Zewnętrznym. Umowę w tej sprawie podpisano w Gdańsku we wtorek. Wartość inwestycji to ok. 176 mln zł.
04.07.2018

W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności na zagospodarowanie żeglugowe Wisły

W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania żeglugowego Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk.
03.07.2018

15. Bałtyckie Targi Militarne – Balt Military Expo – dobiegły końca

Bałtyckie Targi Militarne – Balt Military Expo – za nami. Trzydniowe wydarzenie zakończyło się w Gdańsku w środę. W tym roku udział w nim wzięło ponad 140 wystawców z 15 krajów, w tym również portal GospodarkaMorska.pl.
28.06.2018

15. Bałtyckie Targi Militarne – Balt Military Expo – otwarte

W Gdańsku w poniedziałek otwarto 15. Bałtyckie Targi Militarne poświęcone tematyce bezpieczeństwa morskiego, systemom obronnym oraz ratownictwu na morzu i lądzie. Impreza, w której bierze udział ponad 140 wystawców z 15 krajów, potrwa trzy dni.
26.06.2018

Gdańska stocznia buduje statek rybacki dla Islandczyków

Tydzień temu położyli stępkę, już budują kadłub. W stoczni ALKOR w Gdańsku powstaje longliner na zamówienie islandzkiego armatora. Podpatrzyliśmy, jak przebiegają prace.
25.06.2018

W DCT Gdańsk testowane są urządzenia do inspekcji towarów na granicy. Wśród nich m.in. „sztuczny pies”

Technologia RTG, nowoczesna bramka radiometryczna (RPM) oraz „sztuczny pies. Te trzy urządzenia do inspekcji towarów na granicy testowane są obecnie w DCT Gdańsk w ramach projektu C-BORD, realizowanego m.in. przez Izbę Administracji Skarbowej w Gdańsku. Jego główne cele to usprawnienie kontroli celno-skarbowej oraz zwiększenie bezpieczeństwa i wykrywalności przemycanych w kontenerach towarów.
21.06.2018

Prawie 240-metrowa Marina w Porcie Gdańsk. To najdłuższy wycieczkowiec tego sezonu

Marina w Gdańsku. Prawie 240-metrowy wycieczkowiec zacumował przy Terminalu Promowym Westerplatte w środę. To najdłuższy statek pasażerski w tegorocznym sezonie w Porcie Gdańsk.
21.06.2018

Unijne pieniądze na nowy terminal promowy w Gdyni i modernizację wejścia do portu w Gdańsku

Prawie 117 mln zł unijnego dofinansowania otrzyma Zarząd Morskiego Portu Gdynia na budowę terminalu promowego do obsługi dużych promów. Z kolei do Urzędu Morskiego w Gdyni trafią ponad 132 mln zł na kolejny etap modernizacji wejścia do portu wewnętrznego w Gdańsku. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
19.06.2018

Luksus i elegancja. IV Pomorskie Rendez-Vous za nami

Kolejne Pomorskie Rendez-Vous za nami. Wydarzenie organizowane dla miłośników luksusowych dóbr i usług odbyło się w piątek w Gdańsku. Swoje produkty zaprezentowało prawie 40 wystawców.
11.06.2018

Eko-edukacja po raz kolejny w Port Service

Port Service stawia na eko-edukację. W środę grupa studentów Politechniki Gdańskiej po raz drugi odwiedziła spółkę zajmującą się utylizacją odpadów niebezpiecznych. – Doprowadziliśmy do sytuacji, w której chcemy regularnie pokazywać, jak działa przemysł i namawiać do tego inne firmy – powiedział Paweł Król, prezes zarządu Grupy Blum, do której należy Port Service.
08.06.2018

Islandzki statek rozcięty na dwie części. W gdańskiej stoczni trwa przebudowa

Za kilka miesięcy ten statek będzie jak nowy. Mowa o jednostce rybackiej Huginn VE 55, przebudowywanej obecnie w stoczni ALKOR w Gdańsku. Trawler został już m.in. rozcięty na dwie części, między które wmontowane zostaną specjalne wstawki śródokręcia.
28.05.2018

Ryby w Bałtyku chorują. Trwają badania

Zasoby ryby w Zatoce Gdańskiej z roku na rok się kurczą i są potrzebne nowe, radykalniejsze metody ochronne – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w MGMiŻŚ. Zapewnił, że ministerstwo w porozumieniu z rybakami, chce wyjaśnić ten problem.
25.05.2018

Port Gdańsk podpisał umowę na opracowanie koncepcji Portu Centralnego

Port Centralny coraz bliżej. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk we wtorek podpisał umowę z wykonawcą na opracowanie koncepcji tej inwestycji. – Chcemy, żeby to był, jak nasz cały port, port uniwersalny – powiedział Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.
23.05.2018

Tylko 36% firm starannie bada swoje produkty

Jak wynika ze statystyk, tylko 36% firm bada swoje produkty przed wprowadzeniem ich na rynek, a zaledwie 4% z nich postępuje tak z każdym swoim wyrobem. Dlaczego warto korzystać z laboratoriów i jak można używać ich do rozwiązywania problemów w produkcji, dystrybucji, zużyciu energii i paliw oraz w budownictwie energooszczędnym rozmawiali uczestnicy konferencji ECO-ON, która w środę odbyła się w Gdańsku.
26.04.2018

Włoskie media okrzyknęły ją „statkiem śmierci”. Astoria rozpoczęła sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk

Astoria już w Gdańsku. Wycieczkowiec, zwany „statkiem śmierci”, w środę zacumował przy Terminalu Promowym Westerplatte i w towarzystwie orkiestry rozpoczął sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk. W tym roku statki pasażerskie przypłyną zawiną tam łącznie 74 razy.
18.04.2018

Projekt pierwszego w Polsce Planu zagospodarowania przestrzennego Polskich Obszarów Morskich do 2021 r.

Jesteśmy w trakcie przygotowywania pierwszej wersji Planu zagospodarowania  przestrzennego wraz z Prognozą. Wyłożenie tego nastąpi w czerwcu prawdopodobnie tego roku i konsultacje tej pierwszej wersji – powiedziała w rozmowie w portalem GospodarkaMorska.pl Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, zastępca dyrektora ds. technicznych Urzędu Morskiego w Gdyni. O zasadach morskiego planowania przestrzennego oraz propozycjach i planach dla obszarów morskich w Polsce rozmawiali eksperci podczas Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego, która w czwartek odbyła się na Uniwersytecie Gdańskim. Unijna dyrektywa wymaga, aby państwa członkowskie plany przestrzenne dla obszarów morskich opracowały i wdrożyły do 2021 r.
13.04.2018

130 000 t ropy z Iranu w gdańskim Naftoporcie. Trafi do płockiej rafinerii

130 000 t ropy z Iranu dotarło w piątek do Naftoportu w Gdańsku. Dostawa przeznaczona jest dla PKN ORLEN. Do Polski z wyspy Kharg płynęła prawie miesiąc.
13.04.2018

Rekordowa dywersyfikacja kierunków dostaw ropy naftowej w Grupie LOTOS

Rekordowa dywersyfikacja kierunków dostaw ropy naftowej w Grupie LOTOS. W I kwartale tego roku jej przerób z kierunków innych niż wschodni wyniósł aż 40%. Dla porównania w całym 2017 r. było to 22%. W ramach zwiększania dywersyfikacji dostaw w środę do Naftoportu przypłynęła kolejna ropa ze Stanów Zjednoczonych dla gdańskiej rafinerii.
12.04.2018

Port Gdańsk podpisał umowy na inwestycje warte ok. 600 mln złotych

Pogłębienie toru wodnego z przebudową nabrzeży w Porcie Wewnętrznym oraz modernizacja sieci drogowo-kolejowej w Porcie Zewnętrznym to obecnie dwie największe inwestycje w Porcie Gdańsk o wartości około 600 mln zł, realizowane przy 85-proc. dofinansowaniu z UE. W czwartek przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdańsk podpisali umowę z Inżynierami Kontraktów. Mają oni nadzorować wszelkie prace związane z realizacją dwóch projektów CEF (Connecting Europe Facility – Łącząc Europę). Łukasz Greinke, prezes ZMPG, powiedział, że dzięki tym inwestycjom mamy szansę stać się największym portem na Bałtyku.
30.03.2018

Najnowszy prom PŻB już w Gdańsku. Zanim wyruszy w pierwszy rejs, przejdzie remont

Nova Star już w Gdańsku. Najnowszy prom Polskiej Żeglugi Bałtyckiej zacumował w środę przy Terminalu Promowym Westerplatte. Teraz przejdzie prace remontowe, a jak informuje Polferries, wejście na linię Gdańsk-Nynäshamn planowane jest na maj, co jest uzależnione od daty zakończenia prac w stoczni.
29.03.2018

W Gdańsku uratują kolejny stoczniowy dźwig. Będzie jak nowy

W Gdańsku uratują kolejny stoczniowy dźwig. Żuraw zlokalizowany przy ulicy Narzędziowców na terenie Młodego Miasta ma zyskać całoroczną iluminację w zmiennych kolorach, która będzie zintegrowana z muzyką. Konkurs na podświetlenie dźwigu ogłosiła w piątek Fundacja Gdańska. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 13 kwietnia.
16.03.2018

Rozwój portów oraz znaczenie Nowego Jedwabnego Szlaku – Transport Week 2018

Transport Week dobiegł końca. Trzydniowa konferencja w tym roku poświęcona była rozwojowi portów w Europie oraz znaczeniu Nowego Jedwabnego Szlaku, oferującego wiele możliwości europejskim firmom. Eksperci rozmawiali m.in. o wpływie tej inicjatywy na sektor logistyki w rejonie Morza Bałtyckiego.
09.03.2018

Stocznia ALKOR przebudowuje już 13. statek dla Islandczyków

13. statek dla Islandii przebudowywany w stoczni ALKOR w Gdańsku. Tym razem to jednostka do połowu ryb o imieniu Sighvatur GK 57. Postęp prac we wtorek oceniali m.in. Kristján Þór Júlíusson, minister rybołówstwa i akwakultury Republiki Islandii, wraz z delegacją.
27.02.2018

Taklowiec z SR Nauta już na wodzie. W najbliższych miesiącach jeszcze co najmniej dziesięć wodowań

Drugie w tym roku wodowanie w SR Nauta. Tym razem był to taklowiec SEIR dla norweskiego armatora. Uroczystość odbyła się w piątek w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Nauta w Gdańsku.
23.02.2018

Pierwsze w tym roku wodowanie w SR Nauta

Pierwsze w tym roku wodowanie w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta w Gdańsku. Tym razem był to częściowo wyposażony trawler pelagiczny SERENE, który trafi do odbiorcy z Szetlandów. Uroczystość odbyła się w czwartek.
01.02.2018

Ma prawie pół kilometra długości. Piąty największy kontenerowiec świata przypłynął do Gdańska

Piąty największy kontenerowiec świata w gdańskim porcie. Ochrzczony pod koniec listopada ubiegłego roku OOCL Scandinavia dziewiczy rejs z Dalekiego Wschodu zakończył w terminalu kontenerowym DCT. Statek zostanie w Gdańsku do czwartku wieczorem.
10.01.2018

Padł rekord w Porcie Gdańsk. W ubiegłym roku przeładowano ponad 40 mln t ładunków

Historyczny rekord  w Porcie Gdańsk. W ubiegłym roku przeładowano tam ok. 40,6 mln t ładunków. To o prawie 9 % więcej niż w 2016 r.
09.01.2018

Drewno po ostatniej nawałnicy przez Port Gdańsk trafia do Skandynawii i Europy Zachodniej

Do odbiorców w Europie Zachodniej i Skandynawii trafia część drewna po nawałnicy, która w sierpniu 2017 roku przeszła nad Pomorzem. W ubiegłym miesiącu przez Port Gdańsk eksportowano go 2 555 t. W niedzielę zakończył się kolejny załadunek tego surowca.
08.01.2018

Ostatni w tym sezonie wycieczkowiec zawinął do Portu Gdańsk

Saga Sapphire w Gdańsku. Luksusowa jednostka zacumowała przy Terminalu Promowym Westerplatte w piątek. To ostatni wycieczkowiec w tym sezonie w gdańskim porcie i pierwszy, który spędził tam dwa dni.
30.12.2017

Za kilka miesięcy ten statek będzie jak nowy. Gdańska stocznia przebudowuje islandzki longliner

Przebudowa islandzkiego statku do połowu ryb nabiera tempa. W gdańskiej stoczni ALKOR jednostka została już m.in. przedłużona, a teraz przechodzi gruntowny remont wnętrza. Z naszą kamerą sprawdziliśmy, jak przebiegają prace.
28.12.2017

Prawie 800 sztuk różnego rodzaju amerykańskiego sprzętu wojskowego w gdańskim porcie

Amerykanie ponownie postawili na Gdańsk. W Porcie Gdańskim Eksploatacja zebrano prawie 800 sztuk różnego rodzaju sprzętu wojskowego Armii Stanów Zjednoczonych. Tym razem jednak nie zostanie on w Polsce. W ramach rotacji jednostek wojska na pokładzie statku Honor popłynie z Gdańska do amerykańskich portów.
15.12.2017

Zagospodarowanie śródlądowych dróg wodnych jednym z największych przedsięwzięć dla Polski

60-150 mld zł może kosztować zagospodarowanie śródlądowych dróg wodnych w Polsce – powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński w Gdańsku podczas posiedzenia Konwentu Politechniki Gdańskiej, w czasie debaty poświęconej programowi zagospodarowania Dolnej Wisły, która odbyła się w środę. Wskazał, że podobnie jak teraz Centralny Port Komunikacyjny, również i śródlądowe drogi wodne mogą być dla Polski jednym ze strategicznych przedsięwzięć. Aby je rozpocząć, potrzebny jest jednak odpowiedni program.
14.12.2017

Do PGE zawinął pierwszy w historii tej spółki Panamax. Na pokładzie kanadyjski węgiel

Aom Bianca w Porcie Gdańskim Eksploatacja. To pierwszy w historii tej spółki Panamax, jaki zawinął do portu wewnętrznego w Gdańsku. Na jego pokładzie przypłynęło 32 000 t węgla koksującego z Vancouver w Kanadzie.
11.12.2017

Będzie lepszy dostęp do portów w Gdańsku i w Gdyni

Zwiększenie przepustowości szlaków kolejowych oraz częstotliwości przewozu towarów do portów w Gdańsku i w Gdyni zapowiedział w środę w Gdańsku podczas konferencji prasowej Damian Makowski, dyrektor projektu PKP PLK SA. Realizację inwestycji o wartości ok. 1, 4 mld zł umożliwić mają środki pozyskane z unijnego programu „Łącząc Europę” (CEF), które w 84 % pokryją ich koszty. Zakończenie prac zaplanowano w 2020 r.
07.12.2017

Rozładunek amerykańskiego sprzętu w PGE zakończony sukcesem

Rozładunek amerykańskiego sprzętu w Porcie Gdańskim Eksploatacja zakończony sukcesem. Piotr Karczewski, prezes tej gdańskiej spółki – głównego operatora przeładunkowego na terenie Portu Gdańsk, poinformował w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl, że liczy na kolejne takie zadania. Jak podkreślił, ma to umożliwić szeroki wachlarz wykonywanych usług.
24.11.2017

Amerykanie ponownie rozładowali sprzęt wojskowy w gdańskim porcie. Przypłynęło prawie 500 pojazdów

Amerykański sprzęt znów w Gdańsku. Prawie 500 różnego rodzaju pojazdów przypłynęło do gdańskiego portu w piątek. Trafią teraz do amerykańskich wojsk stacjonujących w Polsce.
19.11.2017

W gdańskim porcie powstanie pierwszy w Polsce terminal cukrowy

W Porcie Gdańsk powstanie pierwszy w Polsce terminal cukrowy. Umowę w tej sprawie w środę podpisali przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdańsk oraz Krajowej Spółki Cukrowej. Budowa ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Koszt inwestycji to ponad 80 milionów złotych.
15.11.2017

Port Gdańsk otwiera się na partnerów z Chin

Port gdański jest największym polskim portem, jednym z największych na Bałtyku, w związku z tym chcemy też, aby odgrywał większą rolę nie tylko w naszym regionie, regionie bałtyckim, ale też wychodzimy dalej do naszych partnerów w dalekich Chinach – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Michał Stupak z Zarządu Morskiego Portu Gdańsk podczas V Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki, które zakończyły się w piątek w Warszawie. Chiny plasują się na trzecim miejscu w rankingu najważniejszych handlowych partnerów Portu Gdańsk. A jak podkreślił Stupak, transport morski jest najtańszy.
12.11.2017

Do Gdańska po raz pierwszy przypłynęła amerykańska ropa dla LOTOS-u

Historyczny zakup Grupy LOTOS. W czwartek rano do Naftoportu przypłynęła pierwsza dostawa ropy ze Stanów Zjednoczonych dla tej spółki. To ładunek ważny dla całej Europy Środkowej i Wschodniej.
09.11.2017

W gdańskiej stoczni trwa przebudowa islandzkiego longlinera. Zmieni się nie do poznania

Kolejna nietypowa przebudowa w stoczni ALKOR w Gdańsku. Tym razem gruntowny remont przechodzi islandzki statek do połowu ryb m/v Saevik GK 257. Jednostka została m.in. przedłużona o ponad 5 metrów.
07.11.2017

Bursztynowa Kaczka 2017 przyznana. To była rekordowa edycja

Remontowa Shipbuilding SA laureatką „Bursztynowej Kaczki”. Nagroda została wręczona w piątek podczas spotkania biznesu morskiego wybrzeża gdańskiego „Wspólna Kaczka” 2017.  Gala odbyła się w Gdynia Arenie.
16.10.2017

Drugi największy kontenerowiec świata zacumował w Gdańsku. Niesamowity widok

OOCL Germany już w Gdańsku. Drugi największy kontenerowiec świata zacumował w terminalu kontenerowym DCT w środę rano. Jego pojemność to aż 21 413 TEU.
11.10.2017

Port Gdańsk czekają duże inwestycje

Przebudowa nabrzeży, nowe połączenia drogowe i kolejowe oraz parking buforowy. To tylko niektóre inwestycje, jakie w najbliższych latach planuje Port Gdańsk. O szczegółach planowanych zmian w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.
21.09.2017

W stoczni ALKOR trwa przebudowa nietypowej jednostki dla islandzkiego armatora

Nowoczesny, wygodny i nietypowy. W stoczni ALKOR w Gdańsku trwa przebudowa specjalistycznej jednostki do połowu ryb dla islandzkiego armatora Stormur Seafood ehf. Statek został już m.in. wydłużony oraz podniesiono jego pokłady.
29.08.2017

Nabrzeża Obrońców Poczty Polskiej i Mew w Porcie Gdańsk przejdą gruntowną modernizację

Rozpoczęła się rozbudowa  nabrzeży i toru wodnego w Porcie Gdańsk. W czwartek przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdańsk oraz wykonawcy podpisali umowę na przebudowę i rozbudowę Nabrzeży Obrońców Poczty Polskiej i Mew. Inwestycja o wartości ponad 40 milionów złotych ma być zrealizowana do końca 2020 r.
18.08.2017

Port Gdańsk coraz bardziej konkuruje z największymi europejskimi portami

W Polsce jesteśmy liderem, mamy ponad 50% rynku, i coraz śmielej „nadgryzamy” konkurencję z dotychczasowych wielkich portów, takich jak Hamburg, Rotterdam i Antwerpia – poinformował w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Marcin Osowski, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk ds. infrastruktury. Jak zaznaczył, taki trend utrzyma się przez najbliższe lata, a znaczenie Portu Gdańsk wzrośnie nie tylko na Bałtyku, ale i w całej Europie. Świadczą o tym m.in. kolejne rekordowe przeładunki. Łącznie w I półroczu 2017 r. Port Gdańsk przeładował ponad 18,5 mln t. To najlepszy wynik w historii.
25.07.2017

Rosyjski żaglowiec szkolny zawinął do Gdańska

Yunyi Baltiets w Gdańsku. Rosyjski żaglowiec szkolny zacumował w czwartek przy Nabrzeżu Ziółowskiego. Pozostanie tam do piątku.
21.07.2017

Platforma Petrobaltic znów w SR Nauta

Platforma Petrobaltic po raz drugi w SR Nauta w Gdyni. Jednostka została posadowiona w basenie nr 7 w środę. Do stoczni trafiła po prawie 7-miesięcznym pobycie w Gdańskiej Stoczni Remontowa.
20.07.2017

Około 5 000 t zaolejonych wód w gdańskim Comalu. Trwa oczyszczanie

Około 5 000 t zaolejonych wód ze statków ponownie w Comalu. Do gdańskiej spółki zajmującej się m.in. ich oczyszczaniem w środę wieczorem ze Szwecji przywiózł je chemikaliowiec Atlantic. Zakończył się już proces odbierania wód. Teraz będą one oczyszczane i unieszkodliwiane.
20.07.2017

53-letni longliner przechodzi remont w gdańskiej stoczni

Nowy projekt stoczni ALKOR. Tym razem odnawia ona statek rybacki dla islandzkiego armatora. Hamar, bo o nim mowa, to trzecia z kolei jednostka, która obecnie jest przebudowywana i remontowana na terenie tej stoczni w Gdańsku.
17.07.2017

Nowoczesny żaglowiec dla Algierczyków wypłynął z Gdańska na próby morskie

El-Mellah na pierwszych próbach morskich. Nowoczesny żaglowiec, budowany w stoczni Remontowa Shipbuilding dla Marynarki Wojennej Algierii, jest testowany na Zatoce Gdańskiej. Na próby morskie wypłynął w sobotę po 15.
16.07.2017

Port Gdański Eksploatacja na dobrej drodze rozwoju

Nowoczesne maszyny, dźwigi i magazyny. Główny operator przeładunkowy na terenie Portu Gdańsk w najbliższych miesiącach planuje kolejne inwestycje. – Port Gdański Eksploatacja jest na dobrej drodze rozwoju – mówi Piotr Karczewski, prezes PGE.
03.07.2017

Do Gdańska przypłynęły żaglowce. Rozpoczął się zlot Baltic Sail

Przepiękne żaglowce, mnóstwo atrakcji i morska przygoda dla każdego. W Gdańsku w czwartek rozpoczął się międzynarodowy zlot Baltic Sail. To największe tego typu żeglarskie wydarzenie w mieście, rozpoznawane w kraju i zagranicą. Zlot potrwa do niedzieli.
30.06.2017

Do Gdańska zawinął największy kontenerowiec świata. Byliśmy na pokładzie

OOCL Hongkong już w DCT. Największy kontenerowiec świata zacumował w środę przy nabrzeżu T2. Na pokładzie jednostki, która odbywa obecnie dziewiczy rejs, zmieści się 21 413 kontenerów 20-stopowych.
28.06.2017

Goodman zwiększa powierzchnię magazynową w gdańskim porcie

Drugi magazyn w Pomorskim Centrum Logistycznym w Gdańsku już otwarty. Goodman, globalny deweloper powierzchni logistycznych, oddał go do użytku w środę. Tym samym powierzchnia PCL zwiększyła się do 88 000 m2.
22.06.2017

Najnowocześniejszy w północnej Polsce reachstacker już pracuje w Porcie Gdańskim Eksploatacja

Kalmar DRG420-60S5 rozpoczął pracę w Porcie Gdańskim Eksploatacja. To najnowocześniejszy reachstacker w północnej Polsce. Maszyna, która bez problemu radzi sobie z kontenerami 20-, 30- i 40-stopowymi, znacznie zwiększyła konkurencyjność gdańskiej spółki.
13.06.2017

Najstarszy na świecie wycieczkowiec zacumował w Gdańsku

Astoria w gdańskim porcie. Najstarszy na świecie wycieczkowiec zacumował we wtorek przy Terminalu Promowym Westerplatte. Jednostka ma bardzo barwną historię, a włoskie media okrzyknęły ją „statkiem śmierci”.
06.06.2017

5 statków jednocześnie w gdańskim Naftoporcie

Niecodzienna sytuacja w gdańskim Naftoporcie. W piątek przy wszystkich stanowiskach zacumowane było 5 tankowców. Jak poinformował Andrzej Brzózka, członek zarządu Naftoportu, spółka jest przygotowana na takie okoliczności i wywiązuje się bez zakłóceń z realizacji zapotrzebowania.
28.05.2017

Trzy wycieczkowce w gdańskim porcie

Viking Sky, Viking Star i National Geographic Orion. To trzy wycieczkowce, które w sobotę zawinęły do Gdańska. Mimo że nie zacumowały w porcie jednocześnie, to zestawienie gigantów należących do armatora Viking Cruises z dwa razy mniejszym statkiem pasażerskim Lindblad Expeditions, robi wrażenie.
14.05.2017

Transoceaniczne bezzałogowe statki mają zacząć pływać w 2035 r.

Transoceaniczne autonomiczne jednostki pływające mają zacząć pływać w 2035 r. – mówi dr Henryk Lasota z Politechniki Gdańskiej. Nowa era przemysłu morskiego wymusiła bowiem przyspieszony rozwój wielu gałęzi elektroniki morskiej. O jej zadaniach na najbliższe lata, zagrożeniach i metodach działania rozmawiali eksperci podczas konferencji MARELDAYS 2017 Dni Elektroniki Morskiej zorganizowanej na Politechnice Gdańskiej pod hasłem „Autonomiczne jednostki pływające”.
10.05.2017

Rozpoczął się montaż najważniejszego elementu kładki na Wyspę Ołowiankę

Ma około 40 m długości i waży prawie 90 t. To zwodzone przęsło – najważniejszy element kładki na Wyspę Ołowiankę w Gdańsku. Jego montaż rozpoczął się w poniedziałek. Przeprawa, która skomunikuje Ołowiankę z Głównym Miastem, ma zostać otwarta w połowie czerwca.
08.05.2017

Do Gdańska zawinął jeden z największych wycieczkowców tego sezonu

Viking Sea w gdańskim porcie. Jeden z największych wycieczkowców tego sezonu zacumował w niedzielę przy Terminalu Promowym Westerplatte. To trzeci statek pasażerski awizowany na ten rok, który odwiedził Gdańsk.
07.05.2017

Wycieczkowiec Astor oficjalnie powitany w Gdańsku

Astor oficjalnie rozpoczął sezon wycieczkowy w gdańskim porcie. Ponad 170-metrowy statek pasażerski zacumował w czwartek przy Terminalu Promowym Westerplatte. Załogę wycieczkowca przywitał Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. W tym roku przewidziane jest jeszcze 56 zawinięć tego typu statków.
28.04.2017

National Geographic Orion rozpoczął sezon wycieczkowy w Gdańsku

Sezon wycieczkowy na Pomorzu rozpoczęty. Jako pierwszy do Gdańska wpłynął statek pasażerski National Geographic Orion. To jego pierwsza wizyta w tym porcie.
21.04.2017

Barka z kontenerami wypłynęła z Gdańska do Warszawy

Barka z kontenerami w drodze do Warszawy. Rozpoczął się promocyjny rejs, który ma udowodnić, że żegluga Wisłą jest możliwa. Jednostka wyruszyła z Nabrzeża Ziółkowskiego w Gdańsku w środę. Do celu ma dotrzeć za 9 dni.
20.04.2017

Salish Raven na kolejnych próbach morskich

Salish Raven prawie gotowy. Trwają ostatnie przygotowania i próby morskie, by w najbliższych dniach prom dla kanadyjskiego armatora BC Ferries mógł wypłynąć z Gdańska do Kolumbii Brytyjskiej. Będzie to już trzecia i ostatnia jednostka z tej serii, która powstała w stoczni Remontowa Shipbuilding.
06.04.2017

Piret przekazany armatorowi

Piret w drodze do Estonii. Nowoczesny prom zbudowany w Gdańsku przez stocznię Remontowa Shipbuilding został przekazany armatorowi TS Laevad OÜ w sobotę. Będzie obsługiwał linię na wyspy Saaremaa i Hiiumaa.
04.04.2017

Moduł gigantycznej turbiny dla Elektrowni Opole dotarł do Gdańska

Waży 167 t i ma prawie11 metrów długości. To moduł średnioprężny gigantycznej turbiny dla Elektrowni Opole. Jego przeładunek z barki na statek odbył się w Gdańsku w środę. Stamtąd moduł popłynie do Szczecina, a następnie Odrą do Opola.
16.03.2017

Olbrzymi zbiornik w gdańskim porcie. Popłynie do USA

Waży 127 t i będzie przeznaczony na LNG (Liquefied Natural Gas). To specjalny zbiornik, którego załadunek na statek Damgracht odbył się w poniedziałek w Porcie Gdańsk. Stamtąd popłynie do Stanów Zjednoczonych.
13.03.2017

Do LOTOS-u dotarły kolejne urządzenia projektu EFRA

EFRA nabiera tempa. Do Gdańska dotarły kolejne elementy instalacji HVDU, czyli destylacji hydrokwasu, budowanej obecnie przez LOTOS. Tym razem na statku Traveller przypłynęły trzy zbiorniki: 2 o wadze 270 t każdy i jeden 140-tonowy.
04.02.2017

Arabski statek Bahri Yanbu zawinął do gdańskiego portu po kolejne cysterny

Kolejny statek arabskiego armatora Bahri w Gdańsku. Tym razem po raz pierwszy do gdańskiego portu zawinął Bahri Yanbu. Jednostka przypłynęła po cysterny dla Arabii Saudyjskiej.
03.02.2017

Gdański port uruchomił nowy drobnicowy serwis. Pierwszy załadunek był nietypowy

Nowy serwis drobnicowy w Porcie Gdańsk. Co najmniej raz w miesiącu zawijać tam będą statki po drobnicę konwencjonalną oraz, jak zapowiedział armator Spliethoff, po dostawy inwestycyjne oraz opcjonalnie kontenery. Serwis żeglugowy na trasie Gdańsk-Stany Zjednoczone został zainaugurowany 19 stycznia. Na statek Spiegelgracht przy Nabrzeżu Oliwskim załadowano nietypowy ładunek, czyli luksusowe jachty motorowe.
21.01.2017

Port Gdańsk uruchomił nowy serwis. Tym razem związany z branżą motoryzacyjną

Nowy serwis żeglugowy w gdańskim porcie. Raz w tygodniu statki typu ro-ro będą tam zawijały po samochody marki Hyundai. Serwis na trasie Gdańsk-Tilbury obsłużą statki japońskiej globalnej firmy żeglugowo-logistycznej Kawasaki Kisen Kaisha, znanej na rynku jako K-Line. 5 stycznia to połączenie zainaugurowało pierwsze zawinięcie i załadunek statku EMS Highway.
06.01.2017

ALKOR – specjaliści w nawet najbardziej skomplikowanych remontach statków

Remonty i przebudowy prawie 800 statków różnych typów i bander, wysoka jakość usług i kolejne zlecenia. To ALKOR – gdańska stocznia zajmująca się remontami i przebudowami statków. Jej pracownicy potrafią spełnić każde życzenie armatora.
04.01.2017

Zakończył się montaż masztów na fregacie dla Algierczyków

El-Mellah ze wszystkimi masztami. Na pierwszym żaglowcu budowanym w stoczni Remontowa Shipubilding w Gdańsku zakończył się ich montaż. Jego najwyższy stalowy maszt ma 54 metry, czyli tyle samo, co ten na „Royal Clipperze” – największym obecnie żaglowcu na świecie. Nowa jednostka dla Marynarki Wojennej Algierii robi wrażenie.
19.12.2016

Podróż takim jachtem to spełnienie marzeń wielu osób. Luksusowe jednostki powstają w Gdańsku

Piękna, nowoczesna i bardzo luksusowa. Tak wygląda Athena – pierwszy jacht z serii Sunreef Supreme 68 Power, stworzony przez gdańską stocznię Sunreef Yachts. W tym roku ten model został nagrodzony statuetką World Yacht Trophies na festiwalu jachtowym w Cannes (Cannes Yachting Festival) za aranżację wnętrz.
14.12.2016

Prawie 100-metrowy zbiornikowiec w drodze do Niemiec. Powstał w Gdańsku

Nowoczesny, uniwersalny i ekologiczny. To Coralius. Częściowo wyposażony zbiornikowiec bunkrowy LNG powstał w gdańskiej stoczni Marine Projects.
22.11.2016

Zobacz namocniejszy holownik na polskim wybrzeżu – HERKULES dotarł do Gdańska

Tak mocnej jednostki tego typu w Polsce jeszcze nie było. Herkules, najnowszy holownik „WUŻ” Port and Maritime Service, przypłynął do Gdańska z Galati w Rumunii. Będzie najmocniejszym ze stacjonujących dotychczas w polskich portach.
01.11.2016

Niemiecka fregata „Karlsruhe” wpłynęła do gdańskiego portu. Byliśmy na pokładzie

Gość specjalny Tygodnia Niemieckiego w Gdańsku. To fregata „Karlsruhe”. Niemiecka jednostka zacumowała w gdańskim porcie w basenie Władysława IV. W weekend zostanie udostępniona zwiedzającym.
19.10.2016

Kolejny załadunek szyn w PGE. Popłynęły do Afryki

Z Polski na Wybrzeże Kości Słoniowej. W Porcie Gdańskim Eksploatacja odbył się kolejny załadunek szyn. Do Afryki Zachodniej popłynęły statkiem M/S ESL Africa.
11.10.2016

ORP Kormoran znów poddawany testom

Kolejne próby morskie ORP „Kormoran”. Testy tego nowoczesnego niszczyciela już po raz czwarty rozpoczęły się na Zatoce Gdańskiej. Ich celem jest przetestowanie okrętu w różnych warunkach i dla różnych scenariuszy operacyjnych.
26.09.2016

DCT Gdańsk. Budowa terminalu T2 z 400 metrowym gigantem w tle

Maersk Mc-Kinney Møller po raz kolejny zawinął do DCT Gdańsk. Ujęcia giganta jednocześnie dokumentują postępy w budowie terminalu T2.
22.11.2015

Operacja transportu i instalacji gigantycznej suwnicy STS w DCT Gdańsk

2 lutego na terenie terminalu kontenerowego DCT Gdańsk odbyła się operacja transportu suwnicy kontenerowej wzdłuż nabrzeża, z miejsca montażu do miejsca pracy urządzenia. Gigantyczna suwnica STS waży ponad 1000 ton i mierzy ponad 70 metrów wysokości. Wykonania niecodziennej i zaawansowanej technologicznie operacji podjął się zespół firmy Portowy Zakład Techniczny z Gdyni.
04.02.2015

Gdański Terminal Masowy GBT Sp. z o.o. - prezentacja GospodarkaMorska.TV

Gdański Terminal Masowy usytuowany jest na Nabrzeżu Bytomskim w Porcie Gdańsk. Specjalizuje się w przeładunku masowych towarów rolnych, głównie zbóż i śrut. Terminal składa się z w pełni zautomatyzowanych magazynów płaskich i silosów o łącznej pojemności 55 tysięcy ton, obsługuje statki o wyporności do 10 tys. DWT.
16.01.2015

Dziękujemy za wysłane grafiki.