• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Aleksandra Dulkiewicz: Port Gdańsk najważniejszy port na Bałtyku, jeśli chodzi o przeładunki kontenerowe i pnie się w czołówce portów europejskich

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Aleksandra Dulkiewicz: Port Gdańsk najważniejszy port na Bałtyku, jeśli chodzi o przeładunki kontenerowe i pnie się w czołówce portów europejskich

Partnerzy portalu

Fot. euronews (en français), CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

Pozyskanie 2 tys. mieszkań komunalnych, budowa Parku Południowego oraz centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży – to część założeń programu wyborczego ubiegającej się o ponowny wybór na prezydenta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

W sobotę w południe na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego „Amber Expo” w Gdańsku odbyła się konwencja wyborcza Aleksandry Dulkiewicz, która wystartuje w kwietniowych wyborach na urząd prezydenta Gdańska z poparciem stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska i Koalicji Obywatelskiej.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. marszałek senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek województwa pomorskiego i przewodniczący PO na Pomorzu Mieczysław Struk oraz poseł Jacek Karnowski (KO).

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że „nie ma wolności bez samorządu”. „8 marca – Dzień Kobiet, to także dzień, kiedy w 1990 roku Sejm przyjął ustawę o samorządzie. To była ustawa, która tak naprawdę zapoczątkowała bardzo ważne zmiany w naszym kraju. Ostatnie osiem lat niestety nie były najlepsze. Na szczęście 15 października to się zmieniło i wierzę, że samorządy wspólnie z rządem, Sejmem i Senatem będą próbowały zrobić to, co jest bardzo ważne – zaczną zasypywać podziały pomiędzy Polakami, zaczną budować wspólnotę, zaczną budować zaufanie w naszym społeczeństwie” – stwierdziła.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zaznaczyła, że jej drużyna przygotowała siedem najważniejszych grup postulatów. „Postulatów, które mam nadzieję, że będą służyły temu, że nasz Gdańsk będzie miastem najlepszym do życia, świadomie wybieranym przez ludzi, którzy wybierają je jako swoje miejsce, ale także wspaniałym miejscem do życia i rozwoju dla tych, którzy są już tu od pokoleń” – wskazała.

Wśród postulatów pn. „Gdańsk dla wspólnoty” wymieniła m.in. pozyskanie 2 tys. mieszkań komunalnych. „Takich, które będą właśnie dla osób najbardziej potrzebujących, ale także, co ważne, dla młodych rodzin” – oznajmiła Dulkiewicz.

W punkcie pn. „Gdańsk dla przyszłości” urzędująca prezydent Gdańska wymieniła m.in. projekt budowy kolei wiodącej do południowych dzielnic miasta i łączącej sąsiadujące miejscowości w gminach Kolbudy i Pruszcz Gdański. „To wielki projekt, który nie tylko jest, narysowany palcem na mapie, ale lada moment wspólnie wyłonimy projektantów. Będziemy oczywiście zabiegali o środki unijne, bo bez nich tego projektu nie zrealizujemy” – podkreśliła.

Trzecim filarem, tworzącym przedstawionym przez Aleksandrę Dulkiewicz program, to „Gdańsk dla klimatu”, w którym znalazła się m.in. budowa Parku Południowego. „Dzisiaj, krok po kroku, ten park liczący docelowo 90 ha zbudujemy” – mówiła.

W czwartej grupie postulatów pn. „Gdańsk dla zdrowia” Dulkiewicz zapowiedziała m.in. budowę centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. „Mam nadzieję, że niebawem ruszy przebudowa jednego z obiektów, który we współpracy z panem marszałkiem (Mieczysławem Strukiem – PAP) będzie temu celowi służył” – zaznaczyła.

Jednym z elementów punktu piątego pn. „Gdańsk dla mobilności” jest rozbudowa linii tramwajowych w Gdańsku. „W tym roku chcemy rozpocząć procedurę przetargową, mającą wyłonić wykonawcę linii tramwajowej wiodącej z Piecek-Migowa do Wrzeszcza. To bardzo ważna linia, która pozwoli nam ominąć serce Gdańska i skrócić drogę z południowych dzielnic do Wrzeszcza i Oliwy” – podkreśliła Dulkiewicz.

W punkcie szóstym pn. „Gdańsk dla przedsiębiorczych” wymieniła m.in. wsparcie branży morskiej. „Mam nadzieję, że wreszcie współpraca ze spółką Port Gdańsk będzie układała się lepiej niż w ostatnich latach, bo to dzisiaj już najważniejszy port na Bałtyku, jeśli chodzi o przeładunki kontenerowe i pnie się w czołówce portów europejskich” – wskazała prezydent Gdańska.

Siódmy pakiet działań pn. „Gdańsk dla kultury i czasu wolnego” dotyczył m.in. budowy nowych basenów w mieście. „Kilka z nich jest już bardzo zaawansowanych i obiecuję wam, że w tej kadencji powstaną przynajmniej dwa baseny i lodowisko, na które też czekamy w Gdańsku-Południe” – oznajmiła Aleksandra Dulkiewicz.

Ostatnie wybory samorządowe odbyły się jesienią 2018 r. Wybrano wówczas 34-osobową Radę Miasta Gdańska, w której znalazły się trzy ugrupowania: Koalicja Obywatelska - 15 radnych, Prawo i Sprawiedliwość - 12 radnych, bezpartyjny ruch Wszystko dla Gdańska - 7 radnych.

Wybory prezydenckie w II turze z wynikiem 64,80 proc. wygrał wówczas Paweł Adamowicz z komitetu Wszystko dla Gdańska, sprawujący stanowisko prezydenta Gdańska od 1998 r., pokonując Kacpra Płażyńskiego z Prawa i Sprawiedliwości, którego poparło 35,20 proc. głosujących.

Po zabójstwie Pawła Adamowicza, w styczniu 2019 r., odbyły się przedterminowe wybory prezydenckie. Wygrała je w I turze Aleksandra Dulkiewicz z wynikiem 82 proc. głosów, pokonując Grzegorza Brauna - 11,86 proc. i Marka Skibę - 5,92 procent.(PAP)

autor: Dariusz Sokolnik

dsok/ agz/

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.