• <
smartre_2023

Granice Gdańska obejmą część wód wewnętrznych Zatoki Gdańskiej

gm

16.12.2022 10:34 Źródło: UM Gdańsk
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Granice Gdańska obejmą część wód wewnętrznych Zatoki Gdańskiej

Partnerzy portalu

Granice Gdańska obejmą część wód wewnętrznych Zatoki Gdańskiej - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Rada Miasta Gdańska wyraziła jednogłośnie wolę przystąpienia do procesu zmian granic miasta. Docelowo granicami ma być objęta część wód wewnętrznych Zatoki Gdańskiej. Podobne zmiany zostaną wprowadzone także w innych nadmorskich gminach.

Zmiany wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów z 2017 roku, w którym wskazano szczegółowy przebieg linii podstawowej morza terytorialnego oddzielającej od morskich wód wewnętrznych. Wskazuje ona, że granice miejscowości mają sięgać do tzw. linii podstawowej morza terytorialnego. Jak podaje Urząd Miasta Gdańska, koncepcja podziału geodezyjnego gruntów Zatoki Gdańskiej została uzgodniona z wszystkimi przyległymi gminami i powiatami oraz Urzędem Morskim. Proces zmiany granicy wymaga również przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami. Rada Miasta Gdańska jednogłośnie podjęła uchwałę w tej sprawie.

Miasta Trójmiasta oraz powiaty pucki i nowodworski jeszcze w 2018 roku zawarły porozumienie dotyczące wspólnych działań na rzecz objęcia ewidencją gruntów i budynków obszarów Zatoki Gdańskiej przez poszczególne jednostki samorządu terytorialnego. Gdańskowi ma przypaść część Zatoki Gdańskiej o powierzchni 42 103,9707 ha.

Zgodnie z przepisami, aby teren został włączony do granic miasta, konieczne jest m.in. przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami. Ankieta dla mieszkańców Gdańska jest już dostępna na stronie gdansk.pl oraz w wersji elektronicznej, wersję papierową można złożyć lub przesłać do Urzędu Miejskiego w Gdańsku.


Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.