• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Gdańsk. Ruszają zapisy do "Akademii Zaruskiego"

jm

22.09.2021 22:03 Źródło: Biuro prasowe UMG
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Gdańsk. Ruszają zapisy do "Akademii Zaruskiego"

Partnerzy portalu

Gdańsk. Ruszają zapisy do "Akademii Zaruskiego" - GospodarkaMorska.pl
Fot. GOS

Wystarczy mieć 15-25 lat, chcieć przeżyć przygodę, być ciekawym świata, nie dawać się nudzie, chcieć poznać wartościowych ludzi, by dołączyć do pasjonatów żeglarstwa, którzy pod opieką kadry oficerskiej i programowej poznają od podszewki żaglowiec Generał Zaruski i wiele aspektów związanych z samym żeglarstwem. Ruszają zapisy na bezpłatne warsztaty „Akademii Zaruskiego”. Poprowadzi je wykwalifikowana i doświadczona kadra gdańskiego żaglowca oraz zaproszeni goście specjalni.

Celem warsztatów jest zwiększenie kompetencji uczestników w sferze fizycznej, psychicznej i emocjonalnej przez udział w aktywnościach żeglarskich. Zachęcamy młodzież do poznawania świata, nauki i życia z pasją. W naszej działalności stawiamy na rozwój w zakresie samodzielności, pracy w grupie, odpowiedzialności, wytrwałości, krytycznego myślenia i właściwej komunikacji.

– „Akademia Zaruskiego” obejmuje szereg aktywności realizowanych w ramach działalności gdańskiego żaglowca „Generał Zaruski” w zakresie wychowania morskiego i edukacji nieformalnej młodzieży. Organizujemy rejsy zatokowe i pełnomorskie, spotkania w szkołach, zwiedzanie żaglowca, „Ferie z Zaruskim i NMM”, półkolonie żeglarskie, „Gdańską Szkołę pod Żaglami”, a od ubiegłego roku również warsztaty żeglarskie – mówi kpt. Piotr Królak, oficer programowy gdańskiego żaglowca szkolnego.

Zajęcia w ramach "Akademii" będą odbywać się dwa razy w tygodniu - grupa 1 będzie spotykać się we wtorki o, grupa 2 we czwartki. Dla każdej grupy przewidziane zostało 30 spotkań. Udział w nich jest obowiązkowy i darmowy.

Spotkania będą miały miejsce na pokładzie STS Generał Zaruski, zacumowanego przy nabrzeżu Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku na Ołowiance, oraz na przystaniach żeglarskich Gdańskiego Ośrodka Sportu – Przystani Żeglarskiej “Żabi Kruk” (ul. Żabi Kruk 15 A, 80-822 Gdańsk) oraz Przystani “Nadwiślańskiej” w Sobieszewie.

W warsztatach mogą wziąć udział zarówno uczniowie, jak i studenci. Zaplanowany przedział wiekowy uczestników to 15-25 lat. O zakwalifikowaniu się decyduje kolejność zgłoszeń, których należy dokonać na stronie, oraz wymowa listu motywacyjnego (maks. A4), który należy przesłać na adres piotr.krolak@sportgdansk.pl. Finalnie do udziału w warsztatach wybranych będzie 20 osób. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa w niedzielę 10 października. Organizatorzy mają poinformować o wynikach rekrutacji najpóźniej 15 października.

W programie zajęć znalazły się różne tematy, od typowo żeglarskich, podczas których uczestnicy poznają podstawy nawigacji i budowy jachtu, przez edukację morską, ochronę środowiska i pierwszą pomoc, do przedsiębiorczości, nauki gotowania i języków obcych. 

Uczestnicy, którzy będą mieli frekwencję na poziomie minimum 75 proc. i w ramach wolontariatu przepracują na rzecz jednostek "Akademii Zaruskiego" minimum 35 godzin będą mogli wziąć udział w bezpłatnym trzydniowym rejsie po Zatoce Gdańskiej. Organizatorzy zapowiadają, że uczestnicy będą mieli wpływ na trasę i program rejsu. Dodatkowo, uczestnicy warsztatów zainteresowani dalszym rozwojem żeglarskim, będą mieli możliwość udziału w rejsach zatokowych w charakterze deckhand’ów i instruktorów.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.