• <

Gdańsk. Nowe nabrzeże w Nowym Porcie gotowe

jm

26.08.2021 12:36 Źródło: własne
Strona główna Gdańsk. Nowe nabrzeże w Nowym Porcie gotowe
Gdańsk. Nowe nabrzeże w Nowym Porcie gotowe - GospodarkaMorska.pl
Fot. Kkic / Wikipedia

Trzy lata zajęła budowa nowego nabrzeża przy Szańcu Zachodnim w dzielnicy Nowy Port w Gdańsku. Promenada dla pieszych zostanie oddana do użytku 3 września.

Nowe nabrzeże zlokalizowane jest od starego przystanku Promu Wisłoujście do Zakrętu Pięciu Gwizdków. Biegnie wzdłuż dawnego Szańca Zachodniego, naprzeciwko Twierdzy Wisłoujście. Promenada ma około kilometra długości. Można z niej oglądać zarówno Twierdzę, jak i kanał portowy.

To nie koniec prac w okolicy. Niedługo ruszą prace remontowe w Twierdzy Wisłoujście. Jego celem jest uratowanie od zniszczenia północnego muru oporowego. Szansę na rewitalizację ma również dawny Szaniec Zachodni. Na jego temat miasto rozmawia ze spółką Orlen, która odziedziczyła ten teren po CPN.

Nowy Port to gdańska dzielnica przy ujściu Martwej Wisły. Ma charakter mieszkaniowo-portowy, bo wzdłuż jej nabrzeży rozciągają się tereny portu morskiego Gdańsk. Na jej terenie znajdują się m.in. Basen Władysława IV, Kapitanat Portu Gdańsk, Baza Promowa Polskiego Żeglugi Bałtyckiej i siedziba Portowej Straży Pożarnej "Florian".

Od kilku lat dyskutuje się na temat rewitalizacji dzielnicy. W tym celu miasto podejmuje prace rekultywacyjne. Wybudowanie nowej promenady jest jednym z elementów tych prac. Wdrażane projekty mają zwiększyć atrakcyjność dzielnicy i poprawić jej bezpieczeństwo.


Dziękujemy za wysłane grafiki.