• <
gryfia_70lat

Pirs pasażerski i nabrzeże w Krynicy do wydłużenia

ac

30.07.2021 12:42 Źródło: inf. prasowa
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Pirs pasażerski i nabrzeże w Krynicy do wydłużenia

Partnerzy portalu

Pirs pasażerski i nabrzeże w Krynicy do wydłużenia - GospodarkaMorska.pl
Fot. KrynicaMorska

Pirs oraz nabrzeże w krynickim porcie zostanie wydłużone, a skarpa będzie zabezpieczona. To dobra wiadomość zarówno dla mieszkańców Krynicy Morskiej, jak i turystów odwiedzających Zalew Wiślany. Prace wykona sopocka Grupa NDI. Umowa została podpisana. 

Obecnie pirs pasażerski ma około 100 metrów długości. Dzięki temu, że zostanie on wydłużony o ponad 65 metrów, będą mogły przy nim cumować statki pasażerskie białej floty o długości do 36 m oraz jednostki Urzędu Morskiego w Gdyni, który jest inwestorem.

Co ważne, zwiększy się też bezpieczeństwo jednostek pływających, ponieważ wydłużenie pirsu zmniejszy falowanie wewnątrz portu. 

- Przedłużenie zostanie wykonane w oparciu o istniejącą już dokumentację projektową. Zgodnie z projektem pirs zostanie wydłużony dzięki zastosowaniu stalowej ścianki szczelnej w konstrukcji grodzy. Wewnątrz grodzy wykonany zostanie zasyp gruntowy, na którym ułożona zostanie nawierzchnia – mówi Krystian Kwidziński dyrektor ds. robót hydrotechnicznych z firmy NDI. - Nowy odcinek zostanie też wyposażony w nowe pachoły cumownicze, urządzenia odbojowe, drabinki wyłazowe, oświetlenie w osi głównej pirsu. Po obu stronach pirsu zaplanowano prace podczyszczeniowe. Dla zachowania dobrej nawigacji pojawi się nowe oznakowanie. Powstaną instalacje sanitarne i energetyczne – dodaje Krystian Kwidziński

Ale na tym nie koniec. Sopocka grupa NDI w formule „Zaprojektuj i wybuduj” zabezpieczy także skarpę i wydłuży o 50 metrów nabrzeże postojowe w porcie w Krynicy Morskiej. 

W ramach tej części prac przewidziano też prace podczyszczeniowe, umocnienie wschodniego odcinka brzegu Basenu Północnego (o długości 91 metrów) i północnego brzegu Basenu Północnego.

W planach jest też wybrukowanie prawie 200 metrów pobliskiej drogi wraz z nowym oświetleniem. Dla tych, którzy wybiorą się samochodami, zostanie przygotowany parking na 22 samochody.

Zwiększanie znaczenia portu na mapie wybrzeża

Budowa nowych budowli hydrotechnicznych oraz drogowych zwiększy znaczenie portu na turystycznej mapie polskiego wybrzeża.

- Przeprowadzone w ramach inwestycji działania rozwiążą problem falowania w porcie, poprawią bezpieczeństwo, umożliwią pełne wykorzystanie infrastruktury oraz podwyższą dostępność portu dla różnych jednostek. To nie jedyna inwestycja Urzędu Morskiego w Gdyni, wychodząca naprzeciw potrzebom mieszkańców Krynicy Morskiej. Niedawno zakończyliśmy budowę zabezpieczenia przeciwpowodziowego na odcinku 4 km od strony Zalewu Wiślanego. W ramach tej inwestycji wybudowana została droga serwisowa na koronie wału, która stanowi przepiękny ciąg spacerowy. Dodatkowo, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest w trakcie weryfikacji naszej dokumentacji aplikacyjnej na budowę falochronu zachodniego o długości ok. 134 mb w przystani w Krynicy Morskiej – Basen III Nowa Karczma – powiedział kpt.ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Prace w krynickim porcie mają się zakończyć w przyszłym roku. Wykonawca, grupa NDI, ma na ich realizację 17 miesięcy. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni. Koszt to 8 milionów złotych brutto. Jego znaczą część pokryje unijne dofinansowanie pochodzące ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.