Dziś od godziny 10.00 ekipa nurkowa z wykorzystaniem jednostki nawodnej Diver 2 prowadzi wydobycie odpadów komunalnych z dna rzeki Motławy na odcinku Długiego Pobrzeża, pomiędzy Zielonym Mostem a kładką obrotową.
Wydobycie jest prowadzone z użyciem małego dźwigu znajdującego się na pokładzie łodzi. Oprócz jej obsługi załoga wspomaga pracę nurka, który sprawdza dno oraz pomaga w namierzaniu i wyciąganiu wskazanych obiektów. Działania te są związane z pracami remontowymi nabrzeża, które rozpoczęły się w październiku. Wpierw przeprowadzono ekspertyzy, podczas których sprawdzono stan podwodnej części zabudowy na długości ok. 500 metrów. Badanie potwierdziło przypuszczenia o bardzo złym stanie infrastruktury i konieczności remontu.
- Dla miasta to ważne przedsięwzięcie, prowadzone w ramach publiczno-prywatnego partnerstwa. Jest ono konieczne dla funkcjonowania Długiego Pobrzeża, aby mogli z niego bezpiecznie korzystać zarówno mieszkańcy, jak i turyści - zaznaczyła kierownik Biura Komunikacji Społecznej w Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska Ewa Parafjanowicz – Potuczko.
Wykonawcą robót wartych 41 mln zł jest firma Doraco. Oprócz najbliższych zadań, jak oczyszczenie i odmulenie Motławy, przedsiębiorstwo ma również wybudować kanalizację deszczową w ul. św. Ducha (przy okazji dokonać rozbiórki studni), wykonać pogłębianie oraz montaż ścianek szczelnych, pachołów belek odbojowych i drewnianych okładzin nabrzeży. Przebuduje także wyloty kanalizacji deszczowej i umocni dno Motławy.
- W trakcie prowadzonych w październiku badań dna naliczono około 100 obiektów. Większość z nich to resztki konstrukcji stalowych, bloki kamienne, belki. Są też większe i bardziej charakterystyczne znaleziska, jak hulajnoga i skuter. W zależności od pogody roboty potrwają około dwóch dni. Następnie są planowane prace rozbiórkowe, do których zostanie użyty m.in. ponton z koparką - podkreślił kierownik budowy z Doraco Jakub Łaguna.
W związku z prowadzonymi pracami zostanie zamknięty ruch wodny. Kolejne etapy modernizacji otoczenia Motławy będą prowadzone od stycznia następnego roku. Zostanie wtedy m.in. zdjęta nawierzchnia pobrzeża. Wedle rozpisanych planów przedsięwzięcie ma zakończyć się w I kwartale 2024 roku.
Konferencja „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca projekt FindFISH
Naukowcy z obserwatorium astronomicznego UJ będą szukać wody w kosmosie
Metan z gazociągów Nord Stream wpłynął negatywnie na populację dorszy
Japońska firma wystawiła automaty do sprzedaży mięsa wielorybów. Desperacka próba ratowania ginącego biznesu?
Fokarium rekrutuje wolontariuszy
Zielony wodór wspierany przez UE. Green Hydrogen Partnership z nowymi projektami