• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Port Północny w Gdańsku jedną z ofiar cyberataku na europejskie terminale

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Port Północny w Gdańsku jedną z ofiar cyberataku na europejskie terminale

Partnerzy portalu

Port Północny w Gdańsku jedną z ofiar cyberataku na europejskie terminale - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Europejska grupa logistyczna Sea-Invest padła ofiarą cyberataku. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, wśród poszkodowanych terminali znalazł się niestety również Port Północny w Gdańsku należący właśnie do belgijskiej grupy Sea-Invest.

Z doniesień medialnych wynika, że pośród terminali, które padły ofiarami cyberataku, były terminale belgijskie i holenderskie, między innymi SEA-Tank Terminal w Antwerpii i Evos w Terneuzen. Sytuacja dotyczy najpewniej także niemieckich Oiltanking Deutschland i Mabanaft, które nie przyznały tego bezpośrednio, ale ogłosiły działanie siły wyższej.

CZYTAJ: Cyberatak na europejskie terminale naftowe

Wspomniany terminal SEA-Tank jest w grupie Sea-Invest, która w całości padła ofiarą cyberataku na europejskie terminale. Warto zaznaczyć, że grupa ta jest jednym z największych na świecie operatorów terminali portowych. Do grupy Sea-Invest należy również Port Północny w Gdańsku, który prowadzi w Porcie Gdańsk terminal specjalizujący się w przeładunkach węgla i rudy żelaza.

Według nieoficjalnych ustaleń portalu GospodarkaMorska.pl wynika również, że mimo cyberataku terminal w Gdańsku wciąż kontynuuje prace.


Z pierwszych doniesień wynika, że cyberatak na europejskie terminale już rozregulował operacje w portach i najprawdopodobniej odbije się też na łańcuchach dostaw uwzględniających paliwa i ropę przeładowywane w portach.


Port Północny Sp. z o. o. prowadzi w Porcie Gdańsk terminal specjalizujący się w przeładunkach węgla i rudy żelaza. Belgijska grupa SEA Invest większościowy pakiet udziałów w terminalu zakupiła w 2008 roku.

Grupa Sea-Invest, mająca główną siedzibę w belgijskiej Gandawie, specjalizuje się w eksploatacji terminali portowych. Jest liderem wśród firm przeładunkowych. Jej terminale przeładowują zarówno masowe ładunki suche, jak i płynne, drobnicę konwencjonalną i przewożoną w technologii ro-ro oraz owoce i towary łatwo psujące się. Sea-Invest obsługuje rocznie ok. 120 milionów ton ładunków w terminalach o łącznej powierzchni ponad 800 ha. Zatrudnia 5 tys. osób. Zakres działalności Sea-Invest obejmuje również usługi logistyczne, składowanie towarów, inżynierię morską oraz transport morski ładunków ropopochodnych i chemikaliów.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.