• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk podaje przyczyny odwołania przetargu. Nowy jeszcze w tym roku

20.05.2024 09:54 Źródło: Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A.
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Zarząd Morskiego Portu Gdańsk podaje przyczyny odwołania przetargu. Nowy jeszcze w tym roku

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Odwołanie 16 maja przetargu na najem terenu z dostępem do głębokowodnego nabrzeża w Gdańsku wywołało poruszenie w mediach oraz branży morskiej. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. poinformował o przyczynach tej decyzji.

Przypomnijmy, że ogłoszony w połowie stycznia tego roku przetarg dotyczył zabudowanej nieruchomości w bezpośrednim sąsiedztwie terminala Baltic Hub, a także terminala naftowego PERN i terminala węglowego. W skład nieruchomości wchodzi południowa część Pirsu Rudowego (od strony terminala kontenerowego), a także zabudowane grunty. Znajdują się na nim m.in. magazyn i bateria silosów, ale również obiekty oznaczone jako „obiekty o wartościach kulturowych”. Czas trwania umowy najmu miał wynosić 30 lat, a potencjalny najemca musiałby dostosować bądź przebudować Pirs Rudowy na potrzeby operacji przeładunkowych.

W dokumentacji przetargowej zapisano, że oferenci muszą wskazać w ofertach wysokości minimalnej ilości przeładowywanych przez najemcę ton rocznie, realizowanych z wykorzystaniem Pirsu Rudowego, w tym minimalną ilość przeładowywanego zboża. Założono, że minimalna ilość przeładunków zbóż ma wynosić 500 tys. ton.

W komunikacie opublikowanym 16 maja na platformie przetargowej Portu Gdańsk podano, że wspomniany przetarg "został przez ZMPG odwołany bez podania przyczyn." 20 maja zarząd portu opublikował jednak informację, w której wyjaśnia powody decyzji o odwołaniu. Prezentujemy jej treść:

Szanowni Państwo,

W dniu 15 maja 2024 r. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. z siedzibą w Gdańsku (dalej ZMPG), zgodnie z § 2.1.18 Dokumentacji odwołał bez podania przyczyn Przetarg nr 1/SRH/2024 na oddanie w najem zabudowanej nieruchomości gruntowej o powierzchni 239.502,00 m2 zlokalizowanej w Gdańsku. ZMPG potwierdza, że Przetarg był przedmiotem zainteresowania kilku podmiotów, które skierowały do ZMPG prawie 300 pytań dotyczących tego Przetargu. ZMPG udzieliło na nie odpowiedzi, które dostępne są na stronie internetowej ZMPG. W ich ramach podmioty zgłaszały postulaty wskazujące na istotną potrzebę zmiany warunków Przetargu.

W takiej sytuacji faktycznej i prawnej, nowy Zarząd ZMPG stanął na stanowisku, że odwołanie Przetargu jest optymalnym rozwiązaniem i powinno odbyć się przed terminem składania ofert.

Podjęta przez ZMPG decyzja o odwołaniu Przetargu daje możliwość ogłoszenia i przeprowadzenia przetargu w oparciu o nowe warunki. ZMPG planuje ogłoszenie nowego przetargu jeszcze w tym roku. Dlatego już od dnia 15 maja 2024 r. ZMPG intensywnie pracuje nad określeniem nowych warunków kolejnego przetargu na najem tej nieruchomości.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.