• <
escort_980x120_gif_2020

Baltic Sail Gdańsk 2021

jm

12.08.2021 13:05 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Baltic Sail Gdańsk 2021 - GospodarkaMorska.pl
Źródło: www.gdansk.pl, Urząd Miasta Gdańska

W najbliższy piątek w Gdańsku rozpocznie się zlot żaglowców Baltic Sail 2021.

Impreza potrwa do poniedziałku 16 sierpnia. Żaglowce można będzie podziwiać na Ołowiance i wzdłuż nabrzeży Motławy. Ze względu na pandemiczne ograniczenia w tym roku do Gdańska zawitają głównie jednostki pod polską banderą.

Swoją obecność podczas Baltic Sail 2021 zapowiedziały m.in. żaglowce Generał Zaruski, Libava, Bonawentura, Antica, Bryza H. Organizatorzy zaplanowali też inne atrakcje, m.in. Festiwal Szanty Pod Żurawiem, regaty, paradę żaglowców i inscenizacje historyczne.

Jak co roku, największą atrakcją Baltic Sail jest możliwość wzięcia udziału w rejsie na jednym z żaglowców. Rejsy po Zatoce Gdańskiej trwają około 3 godzin i rozpoczynają się przy Rybackim Pobrzeżu. W miarę możliwości pogodowych, po wypłynięciu na Zatokę jednostki pływają pod żaglami. Bilety można zakupić na stronie internetowej zlotu.

Kulminacyjnym momentem Baltic Sail jest niedzielna parada żaglowców, jachtów żaglowych i motorowych, która odbywa się na Motławie. W tym roku rozpocznie się o godzinie 12:00. Można ją będzie oglądać z obu brzegów Motławy. Parada rozpoczyna się w okolicy Polskiego Haka i prowadzi w stronę Żurawia.

W ramach Baltic Sail odbędzie się także XXII edycja festiwalu Szanty pod Żurawiem. Na scenie głównej na Ołowiance wystąpi czternaście zespołów, m.in. Trzy Majtki, Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny, Sąsiedzi, Orkiestra Samanta czy North Cape.

Podczas całego Baltic Sail dzieci będą mogły skorzystać z atrakcji w strefie edukacyjnej, gdzie czekają na nich m.in. zajęcia z pierwszej pomocy, budowa robotów z klocków, stoisko Stacji Morskiej UG w Helu i warsztaty morskie „Potwory naszych czasów, czyli plastik w morzach i oceanach”.

Organizatorzy zapowiedzieli także odbywające się w różnych częściach Ołowianki, ul. Wartkiej i Długiego Pobrzeża inscenizacje historyczne z udziałem rekonstruktorów. Ich fabuła ma nawiązywać do lat 1733-34, kiedy w Gdańsku schronił się król Polski Stanisław Leszczyński, a w mieście trwała walka szpiegów i dyplomatów.

Nie zabraknie także regat pod nazwą Bursztynowa 10. Zaczną się one w sobotę o 12:00 przy molo w Brzeźnie. Trasa wyścigu na 10 mil morskich prowadzi spod mola, obok mola w Sopocie do boi zwrotnej przy molu w Gdyni Orłowie i z powrotem.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.