• <
escort_980x120_gif_2020

Już pojutrze Mistrzostwa Europy w klasie Laser w Gdańsku!

06.10.2020 12:10 Źródło: PZŻ
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Już pojutrze Mistrzostwa Europy w klasie Laser w Gdańsku!

Partnerzy portalu

Już pojutrze Mistrzostwa Europy w klasie Laser w Gdańsku! - GospodarkaMorska.pl
Fot. Jacek Kwiatkowski

Nabrzeże Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS, oraz AZS COSA Gdańsk w Górkach Zachodnich zapełnia się łódkami zawodników z całego świata. Już pojutrze na Zatoce Gdańskiej ruszą wyścigi Mistrzostw Europy klasy Laser.

Czempionat starego kontynentu stanął niedawno pod znakiem zapytania, gdy organizatorzy z Grecji, gdzie pierwotnie miały odbyć się regaty, musieli odwołać imprezę z powodu niekorzystnej sytuacji pandemicznej na południu Europy. Międzynarodowe Stowarzyszenie Klasy Laser przyjęło propozycję z Polski na przejęcie organizacji regat i tak nadchodzące regaty stanowią drugą imprezę tej rangi w tym roku w Polsce, po niedawnych mistrzostwach Europy klasy Finn w Gdyni.

Wśród żeglarzy szykujących się do startu w Górkach Zachodnich panuje atmosfera ekscytacji, bo od wybuchu pandemii nie było szansy na ściganie w tak dużej flocie.

- Miło jest wrócić na dużą imprezę, bo od mistrzostw świata w lutym nie mieliśmy takich regat. Myślę, że wszystkich ciekawi to, co inni zrobili w międzyczasie. Kto trenował i jak ciężko, a kto skoncentrował się bardziej się na innych aspektach życia. Muszę przyznać, że właśnie poza żeglowaniem miło jest znowu zobaczyć kolegów i koleżanki, porozmawiać z nimi i dowiedzieć się, jak naprawdę wyglądało ostatnio ich życie.Osobiście bardzo cieszę też, że te regaty są w Gdańsku. To dość blisko domu, a to nie jest zbyt częste, ponieważ pochodzę z Estonii. Warunki pogodowe są tu bardzo podobne do tych, w jakich trenuję u siebie, więc czuję się jak w domu. W porcie też wszystko bardzo dobrze działa, organizatorzy zadbali o nas bardzo dobrze i nikt nie ma powodów do narzekań, więc myślę, że zaliczymy tu świetną imprezę – mówi Karl-Martin Rammo, mistrz Estonii zakwalifikowany na Igrzyska w Tokio.

- To jedyne takie ważne regaty w tym sezonie i bardzo cieszę się, że są na naszych rodzimych wodach. Dobrze zobaczyć wszystkich po tak długiej przerwie i to jeszcze u nas w Polsce. Trenowaliśmy spor na tym akwenie i mam nadzieję, że jesteśmy dobrze przygotowani. To atut być na własnych wodach, które dobrze znamy. Liczę na dobrą pogodę, na to, że wszyscy będą na siebie uważali i będą bezpieczni w kontekście koronawirusa. Myślę, że pokażemy polską gościnność, z której słyniemy i że ekipy które tu przyjechały, wrócą do domów z dobrymi wrażeniami z wody i z lądu – mówi Tadeusz Kubiak, mistrz Polski w klasie Laser Standard.

- Dowiedzieliśmy się niedawno, że te mistrzostwa odbędą się w Górkach Zachodnich. Wszystko dobrze się ułożyło, bo od momentu odblokowania żeglarstwa po kwarantannie, naszą bazą było właśnie NCŻ. Trenujemy tutaj od końca kwietnia, co jest na pewno dużym plusem. Świetnie że wszyscy zjechali się do Górek, do miejsca gdzie zaczęło się to nasze duże żeglarstwo. Tu mamy najważniejsze krajowe imprezy, tu startowałem w pierwszych regatach na Standardzie, w pierwszych mistrzostwach Polski. Wyścigi medalowe na Wiśle Śmiałej tuż przed portem są już niemal legendarne, więc jest to na pewno miejsce szczególne. Do tej pory, przechodząc przez port jestem pod wrażeniem, że cały świat przyjechał do tych naszych niedużych Górek. Zapowiada się świetna impreza – dodaje Jakub Rodziewicz, reprezentant Polski w klasie Laser Standard.

- Czekam z niecierpliwością na rozpoczęcie rywalizacji. Nie jestem zestresowana, ale czuję w ciele lekką mobilizację. To fajne, bo miałam długą przerwę od takich emocji. Przypomina to, że jest się sportowcem i wraca w poważny tryb rywalizacji. To będzie też ciekawe doświadczenie, bo będziemy się ścigały w Górkach Zachodnich, na bardzo dobrze nam znanym akwenie. Trenujemy tam od lat, ścigamy się podczas mistrzostw Polski. Ciekawie będzie tam się zmierzyć z bardzo liczną i mocną flotą. Wydaje mi się, że jestem przygotowana do tych regat i zrobiliśmy z całym teamem wszystko najlepiej jak potrafiliśmy – mówi Magdalena Kwaśna, piąta zawodniczka ostatnich mistrzostw świata i aktualna mistrzyni Polski w klasie Laser Radial.

W mistrzostwach Europy w Gdańsku udział weźmie prawie 300 zawodników i zawodniczek, którzy będą rywalizować o medale w olimpijskich klasach Laser Standard, Laser Radial kobiet oraz w nieolimpijskiej klasie Laser Radial mężczyzn. Na starcie stanie 29 polskich żeglarzy i żeglarek. Dzisiaj i jutro w Narodowym Centrum Żeglarstwa w Gdańsku odbywa się rejestracai, pomiary sprzętu oraz treningi, pierwsze punktowane wyścigi zaplanowane są od czwartku. Medalistów mistrzostw Europy poznamy we wtorek 13 października.

Strona wydarzenia: https://eurilca.eu/event/event.php?id=172

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.