• <
smartre_2023

Gdańsk. 100 mln zł z Polskiego Ładu na inwestycję wokół Portu Północnego

gm

18.10.2022 12:18 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Gdańsk. 100 mln zł z Polskiego Ładu na inwestycję wokół Portu Północnego

Partnerzy portalu

Gdańsk. 100 mln zł z Polskiego Ładu na inwestycję wokół Portu Północnego - GospodarkaMorska.pl
Widok na Port Północny i Westerplatte w Gdańsku

Województwo pomorskie w ramach piątej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład otrzymało ponad 271 mln zł na rozwój stref przemysłowych. We wtorek wojewoda pomorski i samorządowcy poinformowali na co zostaną przeznaczone otrzymane środki.

We wtorek w budynku Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku zorganizowano konferencję prasową, w trakcie której wojewoda pomorski Dariusz Drelich poinformował o przyznaniu ponad 271 mln zł w ramach piątej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Pieniądze zostaną przekazane czterem gminom, na rozwój stref przemysłowych.

"To są inwestycje, które mają wpłynąć na gospodarczy rozwój gmin" - podkreślił wojewoda pomorski. Wskazał, że wśród beneficjentów piątej edycji Polskiego Ładu w województwie pomorskim są: Gdańsk, Słupsk i gminy Krokowa oraz Słupsk.

"Te inwestycje są związane m.in. z budową nowych terenów inwestycyjnych" - podkreślił wojewoda.

Gdańsk otrzymał 100 mln zł na budowę układu drogowego w obszarze Portu Północnego. Gmina Korkowa ponad 43 mln zł na przebudowę i rozbudowę dróg gminnych wraz budową ronda na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 213. Miasto Słupsk otrzymało ponad 78 mln zł na uzbrojenie terenów inwestycyjnych pod funkcję przemysłową w północnej części miasta, natomiast gmina Słupsk - ponad 50 mln zł na budowę drogi gminnej Redzikowo-Wieszyna.

Wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak podkreślił, że kluczem dla miasta było postawienie na port. "Ten przykład pokazuje, że my jako samorządowcy rozumiemy dziejowy moment" - tłumaczył. Wskazał, że w kontekście wojny w Ukrainie, kiedy "blokowane są ukraińskie porty i wprowadzane sankcje wobec Rosji, na Morzu Bałtyckim kluczowa jest budowa siły gdańskiego portu" - stwierdził.

Dodał, że z budżetu Gdańska od 2019 r., "w związku ze zmianami podatkowymi wprowadzonymi przez rząd, ubyło ponad miliard złotych".

Wiceprezydent Słupska Marek Goliński zaznaczył, że pieniądze z piątej edycji programu pozwolą na uzbrojenie wielkiego terenu przemysłowego. "To ok. 90 ha, które zostaną uzbrojone m.in. w nowe drogi. Wszystko po to, abyśmy mogli rozwinąć miasto Słupsk pod względem przemysłowym i przemysłowo-usługowym" - podkreślił.

Dodał, że Słupsk potrzebuje terenów przemysłowych, aby "stało się silniejszym, dobrze rozwiniętym ośrodkiem gospodarczym woj. pomorskiego".

Wojewoda przypomniał, że to kolejne środki wypłacane jednostkom samorządu terytorialnego.

Podkreślił, że kilka dni temu, na konta samorządów wpłynęła pierwsza transza finansowej pomocy przeznaczona m.in. na zakup źródeł energii, ciepła oraz inwestycje, które poprawią efektywność energetyczną w regionie. Pomorskie otrzymało na ten cel ponad 751 mln zł.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.