• <
BOTA_2023

100 mln zł na budowę układu drogowego w Porcie Północnym w Porcie Gdańsk

gm

16.10.2022 23:00 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski 100 mln zł na budowę układu drogowego w Porcie Północnym w Porcie Gdańsk

Partnerzy portalu

100 mln zł na budowę układu drogowego w Porcie Północnym w Porcie Gdańsk - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

W ramach piątej edycji naboru wniosków o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych Gdańsk otrzymał 100 mln zł. Środki mają zostać przeznaczone na budowę układu drogowego w Porcie Północnym – poinformowała Izabela Kozicka-Prus Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

W piątek w Warszawie z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się spotkanie związane z przyznaniem samorządom dofinansowania w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. W tej edycji mogły one ubiegać się o wsparcie na rzecz rozwoju stref przemysłowych.

Izabela Kozicka Prus poinformowała w komunikacie prasowym, że Gdańsk złożył maksymalną liczbę wniosków o dofinansowanie, a ich wartość wynosiła odpowiednio 100 mln zł i 250 mln zł.

Cytowany w komunikacie zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji Piotr Grzelak powiedział, że za sprawą zmian podatkowych rządu, gdański budżet od 2019 roku zubożał o ponad 1 mld złotych.

"W tym kontekście konferencja premiera ma słodko-gorzki smak. W obecnym naborze postawiliśmy na port, który w czasie blokady portów w Ukrainie i sankcji zyskuje w jeszcze większym stopniu strategiczne znaczenie. Z jednej strony cieszy nas dofinasowanie w kwocie 100 mln zł, do zadania, którego głównym celem jest zwiększenie dostępności terenów logistycznych i produkcyjnych w rejonie Portu Północnego w bezpośrednim zapleczu terminala kontenerowego. Martwi natomiast, że nie otrzymaliśmy 250 mln zł na sieć drogową w Porcie Gdańskim. To odroczy w czasie tę bardzo ważną inwestycję" - stwierdził Grzelak.

Izabela Kozicka-Prus wyjaśniła, że w ramach inwestycji planowana jest rozbudowa istniejącego i powstanie nowego układu drogowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie będącym zapleczem logistycznym i inwestycyjnym Portu Północnego w Gdańsku.

"Głównym celem zadania jest zwiększenie dostępności terenów inwestycyjnych w rejonie Portu Północnego poprzez udrożnienie ruchu kołowego w aspekcie intensywnego rozwoju bazy logistycznej i przemysłowej" - dodała.

Poinformowała też, że pakiet z dofinasowaniem 250 mln zł zakładał rozbudowę i modernizację węzłów sieci bazowej w Porcie Gdańsk w zakresie infrastruktury drogowo-kolejowej.

"Obejmował modernizację odcinków układu drogowego ul. Ku Ujściu, ul. Kujawskiej i ul. Chemików obsługujących nabrzeże Prawobrzeżnego Portu Wewnętrznego. Planowano też przebudowę infrastruktury towarzyszącej, czyli sieci kanalizacji deszczowej, wodno-kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej, oświetleniowej i telekomunikacyjnej" – wyjaśniła.

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.