• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Gdańsk: Na gali online wręczono Nagrody Rejs Roku 2020

ac

05.03.2021 20:02 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Gdańsk: Na gali online wręczono Nagrody Rejs Roku 2020

Partnerzy portalu

Gdańsk: Na gali online wręczono Nagrody Rejs Roku 2020 - GospodarkaMorska.pl
fot. facebook

Po raz pierwszy w wersji online odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku uroczystość wręczenia polskich trofeów w żeglarstwie morskim – Nagród Honorowych Rejs Roku. Wyjątkowo zrezygnowano z przyznania nagrody głównej Srebrnego Sekstantu – Rejsu Roku 2020, a przyznano wyróżnienia i nagrody specjalne.

Była to 51. edycja tych wyróżnień. Uroczystość organizowana jest tradycyjnie w pierwszy piątek marca, na pamiątkę pierwszego przejścia trawersu Przylądka Horn pod polską banderą przez "Dar Pomorza" – nocą z 1 na 2 marca 1937 r.

W tym roku wyjątkowo posiedzenie jury Nagród Honorowych odbyło się w trybie online.

Pandemia koronawirusa odcisnęła piętno także na całym 2020 roku w żeglarstwie. Większość zaplanowanych projektów nie odbyło się.

Inne, nawet jeśli doszło do rozpoczęcia, w znaczący sposób zmieniły swój przebieg. W tym wyjątkowo ubogim z powyższych powodów żeglarskim sezonie jury rozpatrywało dziewięć kandydatur.

W zaistniałych okolicznościach podjęto decyzję o nieprzyznawaniu głównej nagrody Srebrnego Sekstantu – Rejsu Roku 2020. To sytuacja wyjątkowa – precedens nie notowany od pierwszej edycji nagrody w 1970 roku.

Ostatecznie podczas Gali zostały wręczone trzy Honorowe Wyróżnienia Rejsu Roku 2020. Takie nagrody otrzymali: Mariusz Koper/Hanna Leniec-Koper za 55-dniowy rejs non stop z Kapsztadu do Gdańska o długości 8600 Mm na jachcie Katharsis II. Była to jedna z najbardziej spektakularnych żeglarskich "ucieczek" przed pandemią koronawirusa, nazwana przez nich rejsem "Wolności i Nadziei".

Wyróżnienia otrzymali też Tadeusz Natanek za rejs na 15-metrowym katamaranie "Promyk" na trasie z Toronto, rzeką Św. Wawrzyńca przez wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, archipelag Bahamów, Martynikę, Atlantyk, do Kołobrzegu oraz Grzegorz Baranowski za wyniki osiągnięte na jachcie "I Love Poland" - dwukrotne udane starty w prestiżowych regatach morskich.

- Na pewno będziemy kontynuować dalej żeglowanie w Polsce i na świecie, jak i również propagowanie polskiej bandery. Serdecznie dziękuję. Żeglarstwo jest wolnością - powiedział podczas gali Tadeusz Natanek.

Nagrodę Specjalną Polskiego Związku Żeglarskiego otrzymał redaktor naczelny miesięcznika "Żagle" Waldemar Heflich za popularyzowanie, inspirowanie i wspieranie świata żeglarstwa.

Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Gdańska "Bursztynową Różę Wiatrów" przyznano Szymonowi Kuczyńskiemu i Annie Jastrzębskiej za dwa przedsięwzięcia łączące polskie wybrzeże Bałtyku z królewskim szlakiem wiślanym.

Nagrodę Specjalną Grotmaszta Bractwa Kaphornowców kapituła przyznała Tadeuszowi Natankowi uznając i doceniając, zgodnie z dewizą Bractwa, "dobrą robotę żeglarską w wyjątkowo ciężkich warunkach" wykazaną podczas rejsu na 15-metrowym katamaranie "Promyk" na trasie z Toronto, rzeką Św. Wawrzyńca przez wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, archipelag Bahamów, Martynikę, Atlantyk, do Kołobrzegu.

Honorową Nagrodę Specjalną Stulecia 1920–2020 otrzymał Uniwersytet Morski - jako wyraz uznania dla wkładu uczelni w historię polskich żagli minionego stulecia – od Szkoły Morskiej w Tczewie po Uniwersytet Morski w Gdyni.

Nagroda portalu Nowezagle.pl za morski rejs małym jachtem przyznano Szymonowi Kuczyńskiemu i Annie Jastrzębskiej za etapowy rejs jachtem odkryto-podkładowym klasy 2020 na trasie Gdynia - Świnoujście.


Dziękujemy za wysłane grafiki.