• <

Wynik wyszukiwania - "japonia" - Wiadomości

Dramat na Morzu Czerwonym trwa. Jemeńscy rebelianci trzymają w niewoli załogę Galaxy Leader

Członkowie szyickiej partyzantki Huti przetrzymują członków załogi rorowca pływającego pod banderą Bahamów. Statek należy do japońskiego przewoźnika, znanego jako NYK, niemniej wykonuje zlecenia transportowe na rzecz firmy z Wielkiej Brytanii. Powodem ataku miał być fakt, że udziałowcem w niej jest pochodzący z Izraela przedsiębiorca Rami Unger. Wpisuje się to w działania jemeńskich rebeliantów, którzy jawnie wspierają Hamas. Zagrozili, że będą atakować statki, które ich zdaniem są powiązane z państwem Izrael.
20.11.2023

Japonia. Ćwiczenia piechoty morskiej na wyspie uznawanej za potencjalny cel ataku Chin

Japońscy marines przeprowadzili w niedzielę ćwiczenia desantu na wyspie Tokunoshima, w ramach których symulowali wyparcie najeźdźców z tego terytorium, uznawanego przez rząd w Tokio za potencjalny cel ataku Chin – przekazała agencja Reutera.
20.11.2023

Japonia i Chiny dążą do postępu w relacjach handlowych pomimo utrzymujących się napięć

Japoński premier Fumio Kishida zaapelował w czwartek do chińskiego przywódcy Xi Jinpinga o zniesienie embarga na japońskie owoce morza oraz zwolnienie przetrzymywanych w Chinach obywateli Japonii, podejrzanych o szpiegostwo – powiadomił japoński nadawca NHK. W rozmowach w kuluarach szczytu APEC w San Francisco politycy poruszyli też kwestię sporów terytorialnych na Morzu Południowochińskim.
17.11.2023

Raport EY: Polska wyłania się na znaczącego gracza na rynku morskiej energetyki wiatrowej

Nowy Indeks Atrakcyjności Krajów w zakresie Energii Odnawialnej (RECAI) przeprowadzony przez EY plasuje Polskę na 15. pozycji. Tym samym wyrasta ona na znaczącego gracza na rynku odnawialnych źródeł energii. Według raportu światowych przywódców wzywa się do potrojenia światowej mocy w zakresie energii odnawialnej do 11 000 GW do 2030 r., przy czym przewiduje się, że prawie 80% z 15 rynków, na których wyznaczane są cele w zakresie morskiej energii wiatrowej na 2030 r., nie osiągnie swoich celów.
17.11.2023

Japonia wzmocni ochronę Filipin w ramach współpracy na rzecz wspólnego bezpieczeństwa

Ubiegłotygodniowa wizyta premiera Japonii Fumio Kishida na Filipinach była okazją do zacieśniana relacji między oboma krajami, które są najlepsze od lat. W obliczu chińskiej ekspansji na Morzu Południowochińskim i Pacyfiku oba kraje, naznaczone złymi doświadczeniami z czasów II wojny światowej, mocno z sobą współpracują na rzecz bezpieczeństwa. W związku z tym japońskie władze wspomogą obronność partnera.
10.11.2023

Wynurza się nowa wyspa na Pacyfiku

Niedawno, zaledwie kilometr od Iwo Jimy, gdzie w czasie II wojny światowej toczyły się historyczne walki, pojawiła się niewielka, nowo uformowana wyspa. Efekt eksplozji podwodnego wulkanu, który zaskoczył naukowców, dostarcza rzadkiej okazji do badania tego niezwykłego zjawiska.
08.11.2023

Wodowanie Rangei (Grzmiącego Wieloryba). To czwarty okręt podwodny z nowej serii, która wzmocni siły morskie Kraju Kwitnącej Wiśni

W stoczni Kawasaki Heavy Industries w Kobe zwodowano, 17 października br., czwarty okręt podwodny typu Taigei, przyszły JS Raigei (SS 516).
18.10.2023

Japonia rozpoczęła drugi zrzut oczyszczonej wody z Fukushimy

Jak poinformował operator elektrowni, w czwartek rozpoczęła się druga runda zrzutu oczyszczonej radioaktywnej wody z wraku elektrowni jądrowej Fukushima do morza po sporze na ten temat między Japonią a Chinami.
05.10.2023

Trzy japońskie firmy żeglugowe współpracują w celu utworzenia globalnego łańcucha dostaw skroplonego wodoru

Spółka Japan Suiso Energy, Ltd. (JSE) oraz trzy japońskie przedsiębiorstwa żeglugowe. Kawasaki Kisen Kaisha, Ltd. („K” LINE), Mitsui O.S.K. Lines, Ltd. (MOL) i Nippon Yusen Kabushiki Kaisha (NYK) zgodziły się 12 września 2023 roku dołączyć do JSE Ocean, Ltd. (JSE Ocean), spółki zależnej JSE. JSE pozostaje większościowym akcjonariuszem z 50,2% akcji, podczas gdy przedsiębiorstwa żeglugowe posiadają po 16,6% akcji. Wiąże się to z dużymi przedsięwzięciami w związku z wprowadzaniem wodoru jako paliwa w transporcie i energetyce.
27.09.2023

Areszt dla sześciu osób za próbę przemytu owoców morza z Japonii do Chin

W Hongkongu aresztowano sześć osób za próbę przemytu owoców morza z Japonii do Chin, podał we wtorek japoński nadawca NHK. Chiny objęły całkowitym embargiem import wszystkich produktów pochodzenia morskiego z Japonii w związku z rozpoczętym 24 sierpnia zrzutem uzdatnionej wody z uszkodzonej przed laty elektrowni jądrowej w Fukushimie. Jednocześnie chińskie łodzie rybackie nadal prowadzą działalność na wodach w pobliżu Japonii.
26.09.2023

W stoczni Meyer Werft odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę wycieczkowca Asuka III

W niemieckim Papenburgu rozpoczęła się budowa nowego statku pasażerskiego dla NYK Cruises, spółki należącej do japońskiej grupy żeglugowej NYK. Statek otrzyma nazwę Asuka III, a jego dostawa dla zamawiającego ma nastąpić w 2025 roku.
26.09.2023

Wodowanie siódmej fregaty typu Mogami dla japońskich sił morskich

W stoczni Nagasaki Shipyard & Machinery Works należącej do koncernu Mitsubishi Heavy Industries (MHI) odbyła się ceremonia wodowania siódmego, z zaplanowanych 12, okrętu dla Japońskich Morskich Sił Samoobrony (Japan Maritime Self-Defense Force, JMSDF, lub Kaijō Jieitai). Nowe okręty mają stać się trzonem floty broniącej Wyspy Japońskie w obliczu groźnej postawy Chin, Korei Północnej i Rosji.
26.09.2023

Sankcje na rosyjski project Arctic LNG 2 wyzwaniem dla Japonii w zakresie dostaw gazu do kraju

Powstający w Rosji nowy terminal do transportu skroplonego gazu ziemnego jest ciążącym problemem dla firm, które zaangażowały się w to przedsięwzięcie przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie. Teraz wyjścia z niego poszukują japońskie władze, które zobowiązują się do przestrzegania sankcji, jednocześnie poszukując innych źródeł surowca energetycznego dla państwa.
19.09.2023

Chiny krytykują zrzut wody z Fukushimy, ale nie chcą kontrolować

Chiny odrzuciły propozycję Japonii uczestnictwa w grupie analizującej wyniki monitorowania wody, uwalnianej z uszkodzonej elektrowni jądrowej w Fukushimie – poinformowała we wtorek agencja Kyodo. Chiny stanowczo sprzeciwiają się działaniom Tokio, twierdząc nieustannie, że woda jest skażona, jednocześnie nie podejmują dialogu naukowego z udziałem ekspertów w tej sprawie.
05.09.2023

Premier Japonii apeluje do Chin o zniesienie embargo na owoce morza, w tle elektrownia w Fukushimie

W reakcji na rozpoczęcie w czwartek uwalniania wody z uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima Chiny natychmiast wprowadziły całkowity zakaz importu owoców morza i produktów pochodzenia morskiego. Japoński premier Fumio Kishida zaapelował do Chin o zniesienie zakazu i przystąpienie do naukowej debaty. Analiza pierwszych próbek spuszczonej wody wykazała w piątek, że stężenie trytu mieści się w bezpiecznych granicach.
25.08.2023

Kontenerowiec staranował drobnicowiec. Dwie ofiary [WIDEO]

Dwóch członków załogi drobnicowca prawdopodobnie nie żyje po tym, jak ich statek zatonął w wyniku kolizji z kontenerowcem na wodach Japonii.
25.08.2023

Pierwsze w historii japońsko-amerykańskie ćwiczenia morskie w pobliżu spornych Wysp Kurylskich

Japońskie Morskie Siły Samoobrony poinformowały o rozpoczęciu w poniedziałek manewrów morskich z marynarkami wojennymi USA i Kanady u wybrzeży Wysp Kurylskich – podała agencja Kyodo. Są to pierwsze w historii ćwiczenia w pobliżu wysp znajdujących się pod kontrolą Rosji, do których roszczenia wysuwa Japonia.
23.08.2023

Japonia rozpocznie wypuszczanie wody z byłej elektrowni jądrowej Fukushima do Pacyfiku

Japonia poinformowała we wtorek, że rozpocznie w czwartek uwalnianie ponad 1 miliona ton radioaktywnej wody ze zniszczonej przez trzęsienie ziemi i tsunami elektrowni jądrowej Fukushima , wprowadzając w życie plan, który spotkał się ze szczególnie ostrą krytyką ze strony Chin.
22.08.2023

Chiny i Rosja bardzo aktywne w regionie Morza Wschodniochińskiego

Japońskie wojsko poderwało myśliwce po wykryciu dwóch rosyjskich samolotów zwiadowczych Ił-38 w przestrzeni powietrznej pomiędzy Morzem Japońskim a Morzem Wschodniochińskim – podała w piątek agencja Reutera. Aktywność militarna Rosji i Chin zbiega się w czasie z zaplanowanym na piątek szczytem przywódców Korei Południowej, Japonii i Stanów Zjednoczonych.
18.08.2023

W Japonii Ponad 60 osób rannych wskutek uderzenia tajfunu Lan

Ponad 60 osób zostało rannych wskutek przejścia tajfunu Lan, który w środę dotarł do zachodniej części Japonii - poinformowały służby ratunkowe tego kraju cytowane przez agencję Kyodo. Tydzień wcześniej w Japonię uderzył tajfun Khanun.
16.08.2023

Japonia. W końcu sierpnia ma rozpocząć się spuszczanie radioaktywnej wody z elektrowni Fukushima

W końcu sierpnia ma rozpocząć się spuszczanie radioaktywnej wody ze zniszczonej przez trzęsienie ziemi elektrowni atomowej Fukushima do oceanu - poinformował w poniedziałek japoński dziennik "Asahi Shimbun" powołując się na anonimowe źródła rządowe.
07.08.2023

Tajfun Khanun zabił w Japonii 2 osoby, odciął prąd w 166 tys. domów

Dwie osoby zginęły, 41 zostało rannych, a około 166 tys. gospodarstw domowych w prefekturach Okinawa i Kagoshima w południowo-zachodniej Japonii zostało pozbawionych prądu w wyniku przejścia tajfunu Khanun, który przyniósł ulewne deszcze i porywisty wiatr, poinformował w czwartek lokalny nadawca NHK.
03.08.2023

Tajfun Khanun zbliża się do Okinawy. Ponad 760 tys. osób wezwano do ewakuacji

W co najmniej sześciu gminach w prefekturze Okinawa zaapelowano do mieszkańców o udanie się do schronów, poinformował portal telewizji NHK. W mieście Naha, stolicy prefektury w południowej części wyspy, ewakuacja dotyczy ponad 315 tys. osób. Tajfun Khanun, z porywami wiatru do 234 km na godzinę, zbliża się do prefektury Okinawa u południowych wybrzeży Japonii, podała we wtorek agencja Reutera. W sumie władze wezwały do ewakuacji ponad 760 tys. osób.
01.08.2023

Rosyjsko-chińskie manewry na Morzu Japońskim. "Przeciwdziałanie USA i ich sojusznikom w regionie"

Siły zbrojne Chin i Rosji podjęły wspólne ćwiczenia wojskowe w pobliżu Japonii, podała w czwartek agencja Reutera. W trakcie manewrów samoloty chińskich sił zbrojnych będą po raz pierwszy startować z rosyjskich lotnisk. Jak twierdzą analitycy, to efekt pogłębionego zaufania.
20.07.2023

US Navy i sojusznicy sprawdzają zdolności okrętów podczas ćwiczenia Pacific Vanguard 2023

Marynarki Wojenne Australii, Japonii, Korei i USA wspólnie prowadzą ćwiczenia na Oceanie Spokojnym. Celem jest doskonalenie umiejętności załóg oraz zacieśnianie współpracy w ramach międzynarodowego partnerstwa.
12.07.2023

Japonia. Ministerstwo obrony zaobserwowało dwie rosyjskie korwety pływające w pobliżu Tajwanu i Okinawy

Na wodach w pobliżu Tajwanu i japońskiej wyspy Okinawa odnotowaliśmy w ciągu czterech ostatnich dni obecność dwóch korwet rosyjskiej marynarki wojennej; monitorujemy ich aktywność - poinformowało w piątek wieczorem ministerstwo obrony Japonii.
01.07.2023

Obecność licznych, rosyjskich okrętów nieopodal Hokkaido niepokoi japońskie władze

Ministerstwo Obrony Japonii donosi, że Marynarka Wojenna Rosji regularnie wysyła okręty w okolice wód terytorialnych państwa. Ich obecność jest stale monitorowana.
22.06.2023

Chiny stworzyły największą na świecie straż przybrzeżną, która przypomina marynarkę wojenną

W ciągu zaledwie dekady od objęcia władzy przez przewodniczącego Xi Jinpinga Chiny stworzyły największą na świecie flotę straży przybrzeżnej. Służby są bardziej zmilitaryzowane i agresywne w sporach międzynarodowych, a mniej zaangażowane w standardowe działania, czytamy w analizie na łamach poniedziałkowego "NYT".
14.06.2023

NATO otworzy biuro łącznikowe w Tokio, by wzmocnić współpracę w regionie Azji i Pacyfiku

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego otworzy swoje biuro łącznikowe w Tokio i wykorzysta je, by wzmocnić współpracę z Japonią, Australią, Nową Zelandią i Koreą Południową - podał we wtorek japoński dziennik "Nikkei" za swoimi źródłami. Plan sojuszu nie spodobał się Chinom.
13.06.2023

Japońskie firmy dołączają do demonstracyjnego projektu morskiej farmy wiatrowej Floating Axis [WIDEO]

J-POWER, Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO), Chubu Electric Power, Kawasaki Kisen Kaisha (K Line) i Albatross Technology (Albatross) zawarły umowę o współpracy w zakresie badań nad projektem demonstracyjnym nowej generacji pływającej morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Japonii.
08.06.2023

Japonia. Aresztowano czterech Chińczyków podejrzanych o przemyt 700 kg narkotyków w kontenerach

Japońskie służby poinformowały o aresztowaniu czterech obywateli Chin pod zarzutem przemytu nielegalnych substancji pobudzających o czarnorynkowej wartości 43,4 mld jenów (1,9 mld złotych) - poinformowała we środę japońska agencja Kyodo. To druga co do wielkości jednorazowa konfiskata środków pobudzających w Japonii.
07.06.2023

ONE odbiera swój pierwszy statek o pojemności 24 000 TEU

Japan Marine United Corporation's Kure Shipyard dostarczył pierwszy z sześciu statków klasy Megamax zamówionych przez morskiego giganta przewozowego ONE, 400-metrowy ONE Innovation.
07.06.2023

Na spotkaniu ministrów obrony Ukrainy i Japonii wrócił temat Wysp Kurylskich

Zarówno część Ukrainy, jak też Japonii znajduje się pod rosyjską okupacją - zauważył w niedzielę ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow podczas rozmowy ze swoim japońskim odpowiednikiem Yasukazu Hamadą. Ministrowie przebywają w Singapurze, gdzie biorą udział w spotkaniu Dialogu Shangri-La.
05.06.2023

Filipiny, Japonia i USA zrealizują wspólne ćwiczenia sił straży wybrzeża na Pacyfiku

Od 1 do 7 czerwca br. na Morzu Południowochińskim i Oceanie Spokojnym jednostki straży wybrzeża trzech państw przeprowadzą pierwszy raz wspólne ćwiczenia. Bezprecedensowe przedsięwzięcie jest reakcją na ekspansję morską Chin na tym obszarze oraz liczne incydenty z udziałem jej statków oraz sił morskich.
30.05.2023

PowerX prezentuje innowacyjny projekt statku dostarczającego i magazynującego energię elektryczną

Japońska firma rozwija projekt akumulatorowca, tj. jednostki morskiej wyposażonej w akumulatory, która mogłaby magazynować energię elektryczną i dostarczać ją tam, gdzie byłaby potrzebna.
30.05.2023

Japonia. Rekordowy import owoców morza z Rosji w 2022 r. – wyniósł 1,2 miliarda dolarów

Japoński import owoców morza z Rosji osiągnął w 2022 r. rekordową wartość 1,2 miliarda dolarów, najwyższą od 1992 r. – wynika z opublikowanych w piątek danych japońskiego ministerstwa finansów. Jednym z powodów tak wysokiego wyniku są większe połowy Rosji w wodach wokół spornych wysp, znanych jako Terytoria Północne w Japonii i Kuryle Południowe w Rosji.
05.05.2023

Polsko-japońskie memorandum o współpracy w obszarze wodoru

Memorandum o współpracy w dziedzinie rozwoju technologii wodorowych, które podpisali w czwartek w Warszawie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz minister gospodarki, handlu i przemysłu Japonii Yasutoshi Nishimura.
04.05.2023

Japonia. Zatrzymano podejrzanych o nielegalny połów ponad 600 kg drogocennych strzykw

Japońska policja zatrzymała pięciu kłusowników podejrzanych o nielegalny połów ponad 600 kilogramów strzykw, jadalnych zwierząt cenionych w kuchni chińskiej, zwanych „ogórkami morskimi” lub „czarnymi diamentami” – podały miejscowe media.
26.04.2023

Japonia. Pierwszy transport niskoemisyjnego amoniaku

Do Japonii dotarła pierwsza dostawa certyfikowanego niskoemisyjnego amoniaku. Na potrzeby Fuji Oil Company zrealizowały ją linie Mitsui O.S.K.
22.04.2023

Współpraca z Globalnym Południem jest kluczowa, by przeciwstawić się Rosji i Chinom

Państwa grupy G7 potrzebują wsparcia krajów rozwijających się, by chronić ład międzynarodowy oparty na regułach przed próbami podważania go przez Rosję i Chiny, ale przekonanie do siebie Globalnego Południa nie będzie łatwe, ocenia w środę agencja Kyodo.
19.04.2023

Władze Japonii przeciwne rosyjskim ćwiczeniom wojskowym w pobliżu Hokkaido

Sekretarz japońskiego rządu Hirokazu Matsuno poinformował, że Japonia przekazała Rosji notę protestacyjną przeciwko planowanym przez nią na 18-22 kwietnia ćwiczeniom wojskowym wokół spornych wysp w pobliżu Hokkaido.
17.04.2023

Korea Południowa, USA i Japonia przeprowadziły morskie ćwiczenia obrony przeciwlotniczej

Siły morskie Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych i Japonii przeprowadziły w poniedziałek wspólne morskie ćwiczenia obrony przeciwlotniczej, by usprawnić współpracę w obliczu zagrożenia rakietowego ze strony Korei Północnej.
17.04.2023

Siły powietrzne Japonii i USA ćwiczyły wspólnie nad Morzem Japońskim

Siły powietrzne Japonii i USA przeprowadziły w czwartek wspólne ćwiczenia nad Morzem Japońskim – poinformował resort obrony w Tokio. Wcześniej tego dnia Korea Północna wystrzeliła do tego morza pocisk balistyczny, być może o zasięgu międzykontynentalnym.
13.04.2023

Manewry chińskiej armii wokół Tajwanu odbywają się niedaleko terytorium Japonii

Trwające od piątku ćwiczenia chińskiej armii wokół Tajwanu odbywają się w odległości zaledwie 230 km od terytorium Japonii; w ciągu ostatnich dwóch dni odnotowaliśmy 120 startów i lądowań samolotów i helikopterów na lotniskowcu należącym do sił zbrojnych ChRL - powiadomił w poniedziałek japoński resort obrony, cytowany przez agencję Reutera.
10.04.2023

Japonia: zaginął wojskowy śmigłowiec z 10-osobową załogą na pokładzie

Śmigłowiec Lądowych Sił Samoobrony Japonii z 10 członkami załogi zaginął w czwartek w czasie lotu nad wodami u wybrzeży prefektury Okinawa – podała agencja Kyodo, powołując się na japońską straż przybrzeżną i inne źródła.
06.04.2023

Spór o Kuryle: Chiny zmieniły front

Przywódca Chin Xi Jinping w czasie wizyty w Moskwie nie poparł roszczeń Japonii do kontrolowanych przez Rosję wysp na Pacyfiku, zrywając ze stanowiskiem utrzymywanym od czasu Mao Zedonga – podała we wtorek japońska agencja Kyodo, powołując się na anonimowe źródło.
04.04.2023

Japonia, Korea Płd. i USA rozpoczęły wspólne ćwiczenia w zwalczaniu okrętów podwodnych

Japonia, Korea Południowa i USA rozpoczęły wspólne ćwiczenia w zwalczaniu okrętów podwodnych na akwenach morskich w pobliżu Półwyspu Koreańskiego, by wzmocnić odstraszanie w obliczu gróźb Korei Północnej. W manewrach uczestniczy amerykański lotniskowiec USS Nimitz.
03.04.2023

Japończycy przejmują wiodącego dewelopera morskiej energetyki wiatrowej z Belgii

Japoński inwestor Jera podpisał umowę z Virya Energy w zakresie przejęcia 100 proc. udziałów w spółce Parkwind rozwijającej morskie farmy wiatrowej na Morzu Północnym i Bałtyku. Transakcja ma wspomóc europejskiego dewelopera w rozszerzenie ekspansji na rynku OZE.
27.03.2023

Rosyjskie bombowce przez siedem godzin leciały nad Morzem Japońskim w czasie wizyty premiera Kishidy na Ukrainie

Dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95 zdolne do przenoszenia pocisków z głowicą jądrową leciały przez siedem godzin nad Morzem Japońskim w czasie wizyty premiera Japonii Fumio Kishidy na Ukrainie.
22.03.2023

Korea Płn. przeprowadziła kolejny test rakiety balistycznej

Korea Północna przeprowadziła w czwartek rano czasu lokalnego test rakiety balistycznej, która spadła do morza między Półwyspem Koreańskim a Japonią - poinformowała armia Korei Południowej.
16.03.2023

Japonia oskarżona o poważne naruszenie suwerenności Chin na morzu

Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin zarzucił w czwartek Japonii „poważne naruszenie” suwerenności Chin. Odniósł się w ten sposób do oskarżeń ze strony Tokio, że chińskie okręty wpłynęły na japońskie wody wokół wysp będących przedmiotem sporu obu państw.
16.03.2023

Chińskie okręty straży przybrzeżnej weszły na wody będące przedmiotem sporu z Japonią

Okręty Straży Wybrzeża ChRL wpłynęły w środę na obszar Morza Wschodniochińskiego, o który Pekin spiera się z Tokio. Według strony chińskiej patrol miał na celu przeciwdziałanie naruszaniu chińskich wód terytorialnych przez jednostki japońskie.
15.03.2023

Płaskie pokrywy dziobowe wpływają na zwiększenie ekonomiki transportu morskiego

Naukowcy z Japonii i Wietnamu wykazali, że płaskie pokrywy dziobowe statków mogą zmniejszyć ogólny opór wiatru o prawie 40%, prowadząc do pokaźnych oszczędności paliwa. Wyniki badań opublikowali w piśmie "Ocean Engineering".
14.03.2023

Marynarka Wojenna Japonii wzbogaca się o czwartą fregatę typu Mogami

W stoczni Mitsubishi Heavy Industries odbyła się ceremonia przekazania i pierwszego podniesienia bandery fregaty Mikuma. To czwarta fregata typu Mogami wzmacniająca potencjał Japońskich Morskich Sił Samoobrony (Kaijō Jieitai).
09.03.2023

Japonia ma więcej wysp niż wcześniej

Dotychczas rząd Japonii przyjmował, że kraj składa się z 6 852 wysp; według nowych obliczeń w Japonii jest 14 125 wysp - poinformowała rządowa służba geodezyjna GSI. Nowy, większy o ponad 7 tys. bilans wynika ze zmiany sposobu liczenia i nie wpływa na rozmiar terytorium Japonii j zasięg jej wód terytorialnych.
03.03.2023

Do Japonii przypłynął pierwszy od czasu pandemii wycieczkowiec

Do portu w Japonii zawinął w środę pierwszy zagraniczny wycieczkowiec po blisko trzech latach zakazu wprowadzonego z powodu pandemii Covid-19 – podała agencja Kyodo, przypominając historię kwarantanny na statku Diamond Princess i śmierć 13 płynących nim osób.
01.03.2023

Japońskie władze badają tajemniczą metalową kulę znalezioną na plaży

Na plaży w Japonii znaleziono tajemniczą metalową kulę o średnicy około 1,5 metra. Władze starają się ustalić, czym jest i skąd się wzięła, a mieszkańcy żartują, że może to być „jajo Godzilli”, „smocza kula” z popularnej mangi pt. "Dragon Ball" albo obiekt pozaziemski.
23.02.2023

Japonia, Korea Płd. i USA przeprowadziły wspólne ćwiczenia obrony przeciwrakietowej

Wojska Japonii, Korei Południowej i USA przeprowadziły w środę na Morzu Japońskim wspólne, trójstronne ćwiczenia obrony przeciwrakietowej w obliczu zagrożenia ze strony Korei Północnej – poinformowało ministerstwo obrony w Seulu.
22.02.2023

Rosja i Chiny wciąż blokują silną odpowiedź ONZ na prowokacje Korei Płn.

Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się w poniedziałek w trybie kryzysowym, by omówić ostatnie próby rakietowe Korei Północnej, ale Rosja i Chiny, które dysponują prawem weta, wciąż blokują jakąkolwiek silną reakcję na prowokacje Pjongjangu – podała japońska stacja NHK.
21.02.2023

Japoński sektor gazowy rozważa inwestycje w pływające farmy wiatrowe

Japońska spółka Tokyo Gas wraz z drugą spółką Shinobuyama Fukushima Electric Power rozpoczęła analizy projektu inwestycyjnego uwzględniającego budowę pływającej morskiej elektrowni wiatrowej.
19.02.2023

Okręt badawczy chińskiej marynarki wojennej wpłynął na wody terytorialne Japonii

Chińska jednostka wpłynęła w niedzielę na wody terytorialne Japonii w pobliżu wysp u wybrzeży prefektury Kagoshima. Był to pierwszy tego typu incydent w tym rejonie od grudnia ubiegłego roku.
12.02.2023

Japoński statek towarowy zatonął po kolizji z inną jednostką [WIDEO]

Dwa japońskie statki towarowe zderzyły się podczas podróży przez Cieśninę Kurushima w nocy 2 lutego. Jeden ze statków wywrócił się, a następnie zatonął. Trzy osoby z załogi statku zostały odnalezione, natomiast trwają poszukiwania kapitana i pierwszego oficera statku, którzy zostali uznani za zaginionych. Ich los pozostaje wciąż nieznany.
06.02.2023

Mitsubishi Shipbuilding oczekuje na komercjalizację swojego statku do bunkrowania amoniaku

Mająca siedzibę w Jokohamie filia Mitsubishi Heavy Industries, ukończyła studium koncepcyjne statku do bunkrowania amoniaku we współpracy z INPEX Corporation. Statek będzie mógł dostarczać statkom paliwo amoniakalne, a projekt jest realizowany w związku z rosnącą popularnością amoniaku jako czystego źródła energii bez emisji CO2.
02.02.2023

Szef NATO: W czasie napięć międzynarodowych rośnie znaczenie partnerstwa w regionie Indo-Pacyfiku

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział dziś podczas wizyty w Japonii, że wojna na Ukrainie pokazała, że kwestie bezpieczeństwa w różnych częściach świata są ze sobą połączone. Podkreślił wagę bliskiej współpracy Sojuszu z partnerami w regionie Indo-Pacyfiku.
01.02.2023

Japonia i NATO ostrzegają przed coraz bliższą współpracą wojskową Rosji i Chin

Premier Japonii Fumio Kishida i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegli we wtorek w Tokio przed coraz większym zbliżeniem Rosji z Chinami w sferze militarnej w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę i wzrostu aktywności chińskiego wojska w regionie Indo-Pacyfiku.
31.01.2023

Chińskie jednostki wpłynęły na japońskie wody terytorialne

Cztery chińskie jednostki wpłynęły w poniedziałek, po raz drugi w tym roku, na japońskie wody terytorialne wokół wysp Senkaku – poinformowała japońska straż przybrzeżna. Pekin nazywa kontrolowane przez Tokio wyspy Diaoyu i uznaje je za własne terytorium.
30.01.2023

Chiński konsul: ośmiu zabitych, dziewięciu zaginionych po zatonięciu statku u wybrzeży Japonii

Po zatonięciu statku towarowego niedaleko wybrzeży Japonii potwierdzono śmierć ośmiu marynarzy, a dziewięciu wciąż jest poszukiwanych – podały w czwartek chińskie media państwowe, powołując się na konsula ChRL w japońskim mieście Fukuoka, Lu Guijuna.
26.01.2023

Japonia. Po zatonięciu statku potwierdzono śmierć dwóch marynarzy, trwają poszukiwania dziewięciu

Co najmniej dwóch członków załogi zginęło, a dziewięciu wciąż jest poszukiwanych po zatonięciu statku handlowego u wybrzeży Japonii – poinformowała w środę agencja Kyuodo, cytując japońską straż przybrzeżną.
25.01.2023

Japońska firma wystawiła automaty do sprzedaży mięsa wielorybów. Desperacka próba ratowania ginącego biznesu?

Firma Kyodo Senpaku wystawiła trzy nowe automaty oferujące produkty spożywcze pochodzenia wielorybiego. Na razie tego typu "atrakcje" pojawiły się w Tokio, ale przedsiębiorstwo planuje umieścić kolejne w Osace. Liczy na zwiększenie ich liczby do 100 w ciągu pięciu lat, oczekując na rosnący popyt.
25.01.2023

Japonia. Zatonął statek towarowy, na którego pokładzie znajdowały się 22 osoby

Statek towarowy z 22 osobami na pokładzie zatonął u wybrzeży południowo-zachodniej Japonii. Pięciu członków załogi zostało uratowanych, trwają poszukiwania pozostałych.
25.01.2023

Japoński MOL nie rezygnuje z transportu LNG z Rosji

Takeshi Hashimoto, prezes i dyrektor generalny japońskiego przewoźnika morskiego Mitsui O.S.K. Lines (MOL) planuje wznowić transport rosyjskiego LNG.
23.01.2023

Japoński okręt patrolowy utknął na mieliźnie [WIDEO]

Nawodne jednostki sił zbrojnych Japonii prześladuje ostatnio pech. Po ostatnim wypadku korwety, tym razem w kłopoty wpadł okręt straży przybrzeżnej, który osiadł na mieliźnie.
20.01.2023

W Japonii jest zainteresowanie tematem kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej

W papierowym wydaniu japońskiego dziennika Asahi Shimbun (trzecia gazeta świata pod względem nakładu) pojawił się artykuł poświęcony tematowi kanału prowadzącego przez Mierzeję Wiślaną. W jego powstanie był zaangażowany m.in. wykładowca z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni kmdr dr hab. Dariusz R. Bugajski.
18.01.2023

Pierwszy japoński prom zasilany LNG rozpoczyna działalność

Do obsługi tras pasażerskich ruszył pierwszy z dwóch promów zasilanych LNG, należący do japońskiego armatora MOL. Sunflower Kurenai będzie obsługiwany przez związaną ze spółką firmą Ferry Sunflower Co.
16.01.2023

Japoński niszczyciel uszkodzony po uderzeniu w skałę [WIDEO]

Podczas prób morskich u wybrzeży Japonii niszczyciel JS Inazuma uderzył w skałę. W wyniku tego okręt został unieruchomiony i doszło do wycieku ropy.
12.01.2023

Powstanie jednostka szybkiego reagowania na wyspie Okinawa

Stany Zjednoczone utworzą jednostkę szybkiego reagowania Korpusu Piechoty Morskiej na Okinawie w celu obrony odległych wysp w południowo-zachodniej Japonii - poinformowały japońskie i amerykańskie źródła dyplomatyczne, cytowane przez agencję Kyodo.
10.01.2023

Korea Północna znów wystrzeliła pociski, potwierdzają Korea Płd. i Japonia

Korea Północna wystrzeliła w sobotę pocisk balistyczny w kierunku morza na wschód od Półwyspu Koreańskiego, poinformowało południowokoreańskie wojsko. Z kolei Japonia poinformowała o trzech pociskach.
31.12.2022

Japońskie Ministerstwo Obrony ujawnia szczegóły dotyczące nowych niszczycieli

W ujawnionym przez władze dokumencie przedstawiono potrzebę posiadania dwóch okrętów, aby pozwolić pozostałym jednostkom skupić się na innych misjach. Ma to również podkreślać znaczenie posiadania i przydatność wielozadaniowych jednostek o dużych możliwościach, w tym radzenia sobie z obecnymi zagrożeniami balistycznymi, czy też neutralizacji wszelkich statków powietrznych, w tym nowoczesnych pocisków i dronów.
27.12.2022

Zielony amoniak będzie źródłem wodoru. Japoński holownik wytyczy kurs

Zielony NH3 staje się preferowanym źródłem wodoru, ale nie jest pozbawiony wyzwań, pisze Noel Tomnay, dyrektor ds. konsultingu w zakresie wodoru w firmie analityk energetyczny Wood Mackenzie. Jego zdaniem „Ponad 85% zorientowanych na eksport niskoemisyjnych projektów wodorowych planuje transport amoniaku, a nie wodoru”.
27.12.2022

Japończycy odmawiają ubezpieczenia statków na rosyjskich wodach

Trzy japońskie firmy ubezpieczeniowe postanowiły, ze z powodu wojny w Ukrainie przestaną ubezpieczać statki od uszkodzeń na wszystkich rosyjskich wodach. Decyzja ta może wpłynąć na rynek energetyczny.
25.12.2022

Japonia się zbroi. Rząd zakupi Tomahawki i myśliwce F-35

Rząd Japonii zatwierdził w piątek projekt rekordowego budżetu na 2023 rok, przewidujący wzrost wydatków na obronność o 26,3%. W planie jest m.in. zakup amerykańskich pocisków manewrujących Tomahawk i 16 myśliwców o obniżonej wykrywalności F-35.
23.12.2022

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne średniego zasięgu

Armia Korei Płd. poinformowała, że jej sąsiad z północy wystrzelił w niedzielę dwa pociski balistyczne w kierunku morza u wschodniego wybrzeża Półwyspu Koreańskiego. To rakiety średniego zasięgu, które przeleciały około 500 km
18.12.2022

Mitsui O.S.K. Lines zainstaluje na statkach telekomunikacyjny system satelitarny od Elona Muska

Japoński armator planuje przetestować wykorzystanie usługi komunikacji satelitarnej Starlink, oferowanej przez należącą do Elona Muska firmę Space Exploration Technologies Corp. (SpaceX), na eksploatowanych przez siebie jednostkach morskich.
12.12.2022

K Line przeznacza 740 milionów dolarów na inicjatywy związane z ochroną środowiska

Japońska firma żeglugowa Kawasaki Kisen Kaisha Ltd (K Line) w nowo opublikowanym raporcie przedstawiła swoje krótkoterminowe plany inwestycyjne, przeznaczając znaczną część na inicjatywy środowiskowe.
05.12.2022

USA, Korea Południowa i Japonia nałożyły sankcje na północnokoreańskich urzędników odpowiedzialnych za zbrojenia

Stany Zjednoczone, Korea Południowa i Japonia nałożyły w czwartek sankcje na wysokich rangą urzędników z Korei Północnej, którzy odpowiadają za program zbrojeń tego państwa, w szczególności za testy pocisków rakietowych - poinformowała w piątek agencja Reutera.
02.12.2022

Chińskie okręty wojenne weszły na japońskie wody terytorialne

Japońska straż przybrzeżna poinformowała, że cztery chińskie okręty wojenne, w tym jeden wyposażony w działo kalibru 76 mm, wpłynęły na japońskie wody terytorialne w pobliżu wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim. Chiny uznają te wyspy za własne i nazywają je Diaoyu.
25.11.2022

Korea Północna wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny

Korea Północna przeprowadziła w piątek test międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM), który spadł u wybrzeży Japonii - poinformowała armia Korei Południowej i japoński minister obrony Yasukazu Hamada.
18.11.2022

Komentator Bloomberga: Japonia szykuje się na możliwą wojnę z Chinami w związku z Tajwanem

Rosnące ryzyko chińskiej inwazji na Tajwan doprowadziło do „cichej rewolucji” w Tokio; japoński rząd ogłosił zwiększenie wydatków na obronność i zbrojenia, starając się przygotować kraj na możliwą wojnę – ocenił w poniedziałek komentator agencji Bloomberga Hal Brands.
07.11.2022

Nadchodzi renesans żaglowców. Wind Challenger przewozi węgiel siłą wiatru

Pierwszy na świecie masowiec przewożący węgiel zaopatrzony w Wind Challenger – system napędu wiatru z twardym żaglem – został dostarczony i działa od 7 października. Informację przekazał japoński armator MOL. To przełomowe osiągnięcie w dziedzinie transportu morskiego może oznaczać odrodzenie idei żaglowców.
10.10.2022

Japonia. Resort obrony: Korea Północna wystrzeliła dwa pociski rakietowe

Korea Północna wystrzeliła w niedzielę lokalnego czasu (w sobotę w Polsce) najpewniej dwa pociski rakietowe - podała stacja NHK, powołując się na źródła w ministerstwie obrony Japonii. Początkowo informowano o jednym pocisku. Według straży przybrzeżnej tego kraju rakieta balistyczna spadła do Morza Japońskiego poza japońskimi wodami terytorialnymi.
08.10.2022

Japonia. Ministerstwo obrony: prowadzimy z USA wspólne manewry z udziałem lotniskowca

Japonia i USA prowadzą wspólne manewry wojskowe z udziałem amerykańskiego lotniskowca USS Ronald Reagan na wodach w pobliżu japońskich wysp w reakcji na ciągłe próby rakietowe Korei Północnej – ogłosiło w sobotę japońskie ministerstwo obrony.
08.10.2022

Ukraina. Parlament uznał archipelag Kurylów za terytorium Japonii okupowane przez Rosję

Ukraiński parlament (Rada Najwyższa) przyjął w piątek uchwałę uznającą Wyspy Kurylskie na Oceanie Spokojnym za integralną część terytorium Japonii, znajdującą się pod rosyjską okupacją - powiadomił portal RBK-Ukraina za deputowanym do Rady Jarosławem Żełezniakiem.
07.10.2022

Seul przeprowadził manewry bombowe z USA

W odpowiedzi na wystrzelenie rakiety przez Koreę Północną wojska Korei Południowej przeprowadziły we wtorek razem z siłami USA ćwiczenia z wykorzystaniem bombowców - poinformowała armia Korei Płd.
04.10.2022

Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny nad Japonią

Połączeni Szefowie Sztabów Korei Południowej (JCS) i japońska straż przybrzeżna zaalarmowali we wtorek swoje rządy o wystrzeleniu przez Koreę Północną pocisku balistycznego skierowanego najprawdopodobniej w przestrzeń powietrzną Japonii.
04.10.2022

Japonia, USA i Korea Południowa przeprowadzą manewry na Morzu Japońskim

Marynarki wojenne Japonii, Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej przeprowadzą w piątek wspólne manewry - poinformowały Japońskie Morskie Siły Samoobrony. Ćwiczenia odbędą się na Morzu Japońskim.
29.09.2022

Japonia w obliczu napięć wokół Tajwanu rozważa budowę schronu na wyspie Okinawa

Japonia rozważa budowę schronu ewakuacyjnego dla mieszkańców na wyspie Okinawa na wypadek zagrożenia militarnego wokół łańcucha Wysp Nansei (Riukiu) lub Tajwanu.
15.09.2022

Chińskie stocznie na najwyższym podium. Koreańscy stoczniowcy na drugim stopniu

Spełnia się czarny sen Niemieckiego Stowarzyszenia Stoczniowców. Stocznie Chin i Republiki Korei zdominowały rynek budowy statków i walczą jedynie o miejsce na podium. Stoczniowcy z Republiki Korei w sierpniu spadli z pierwszej pozycji, którą odzyskali po grudniu 2021 r. Nowe zamówienia sprawiły, że chińskim rywalom przypadło pierwsze miejsce pod względem portfela zamówień na nowe statki, według najnowszych danych Clarkson Research i sierpniowego raportu Vessel Value.
14.09.2022

Indie i Japonia prowadzą manewry morskie na Oceanie Indyjskim

Indyjska i japońska marynarka wojenna prowadzą ćwiczenia na wodach Oceanu Indyjskiego. Manewry pokazują zacieśnienie współpracy miedzy tymi krajami w momencie, gdy w regionie Indo-Pacyfiku rośnie pozycja Chin - pisze agencja Kyodo.
14.09.2022

Rosja zerwała umowę pozwalającą Japończykom odwiedzać sporne wyspy; Tokio protestuje

Władze Rosji ogłosiły we wtorek zerwanie umowy z Japonią, pozwalającej byłym mieszkańcom na bezwizowe wizyty na kontrolowanych przez Moskwę spornych wyspach. Rząd w Tokio wystosował protest – podała agencja Kyodo, wpisując to w napięcia związane z rosyjską inwazją na Ukrainę.
06.09.2022

Manewry USA, Japonii i Korei Południowej w obronie przed rakietami na Hawajach

Siły morskie USA, Japonii i Korei Południowej uczestniczyły w ćwiczeniach ostrzegania przed rakietami oraz poszukiwania i monitorowania rakiet balistycznych. Pentagon poinformował w poniedziałek, że przeprowadzono je w ramach manewrów Pacific Dragon na Hawajach.
16.08.2022

Agresywny delfin pogryzł dwie osoby przy plaży; to kolejny taki atak w tym miejscu

Delfin pogryzł dwie osoby pływające w pobliżu plaży w mieście Fukui na zachodnim wybrzeżu Japonii. Władze uważają, że ten sam agresywny delfin jest odpowiedzialny za co najmniej sześć podobnych ataków tego lata.
11.08.2022

Kyodo: przywódca Chin sam zdecydował o wystrzeleniu rakiet w stronę wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii

Przywódca ChRL Xi Jinping osobiście podjął decyzję o niedawnym wystrzeleniu pocisków balistycznych w stronę wód należących do wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii – podała w czwartek japońska agencja Kyodo, powołując się na anonimowe źródła.
11.08.2022

Siemens po raz pierwszy dostarczy morskie turbiny wiatrowe do Japonii

Globalny lider Siemens Gamesa Renewable Energy dostarczy turbiny dla morskiej farmy wiatrowej Ishikari o mocy 112 MW. To pierwsze zamówienie realizowane przez spółkę w Japonii.
05.08.2022

Szef Japońskiego MSZ zażądał od Chin przerwania manewrów wokół Tajwanu

Szef japońskiej dyplomacji Yoshimasa Hayashi, który w czwartek przebywa w Kambodży, zażądał od ChRL "natychmiastowego przerwania" manewrów wojskowych wokół Tajwanu. Ćwiczenia te są reakcją Pekinu na niedawną wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej.
04.08.2022

Nancy Pelosi przybyła do Tokio

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi przyleciała w czwartek z Seulu do Tokio, gdzie spotka się między innymi z premierem Fumio Kishidą. Japonia jest ostatnim etapem jej podróży po Dalekim Wschodzie, która objęła m.in. Tajwan - informuje agencja AFP.
04.08.2022

Minister obrony Japonii: pięć pocisków ChRL uderzyło w naszą wyłączną strefę ekonomiczną na morzu

Pięć pocisków balistycznych wystrzelonych przez Chiny uderzyło na terytorium naszej wyłącznej strefy ekonomicznej na morzu - przekazał w czwartek minister obrony Japonii Nobuo Kishi. Dodał, że to pierwszy taki incydent w historii dwóch krajów.
04.08.2022

Japonia. Znaleziono 30 martwych żółwi, część z nich dźgnięto nożem w szyję

Co najmniej 30 martwych zielonych żółwi morskich znaleziono na plaży na japońskiej wyspie Kumejima; część z nich była dźgnięta nożem - informuje w poniedziałek stacja CNN za lokalnymi mediami. Policja wszczęła dochodzenie w sprawie okrucieństwa wobec zwierząt.
18.07.2022

Japonia stawia na holowniki elektryczne. Technologie dostarczy ABB

Globalny lider technologiczny ABB na zlecenie IHI Power Systems opracowuje elektryczny holownik dla portów Zatoki Tokijskiej. Jednostkę będzie użytkował japoński specjalista od holowania - Tokyo Kisen.
14.07.2022

Japonia planuje produkcję energii z prądów morskich

Japońska firma IHI podała, że zakończyła testy urządzenia pozwalającego generować energię z prądów morskich.
06.07.2022

Norweska branża offshore wind szuka szans biznesowych w Japonii

Japonia jest wschodzącym rynkiem morskiej energetyki wiatrowej. Tu swoich szanse chce poszukać branża norweska. Organizacja branżowa Norwegian Offshore Wind organizuje specjalny program dla rodzimych firm, w ramach którego będą mogły nawiązać relacje biznesowe z japońską branżą.
05.07.2022

Rosja chce znacjonalizować offshorowy projekt Sachalin-2

Trwa zamieszanie w sprawie rosyjskiego projektu Sachalin-2, którego realizacja miała pozwolić Rosji oraz inwestorom z Europy i Japonii wydobywać i sprzedawać pokaźne ilości ropy i gazu. Władimir Putin myśli o wypchnięciu zewnętrznych podmiotów i całkowitej nacjonalizacji projektu.
04.07.2022

Chiński okręt wojenny ścigał rosyjską fregatę w pobliżu kontrolowanych przez Japonię wysp Senkaku

Chiński okręt wojenny ścigał w poniedziałek rosyjski okręt wojenny tuż przy japońskich wodach terytorialnych wokół Wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim - poinformowała w poniedziałek japońska agencja informacyjna Kyodo News.
04.07.2022

Japonia. Minister obrony: ruchy okrętów Rosji i Chin blisko naszego kraju to pokaz siły

- Niepokoją nas ruchy okrętów wojennych Rosji i Chin, które w ostatnim czasie obierają podobne kursy wokół Japonii; to pokaz siły - oświadczył japoński minister obrony Nobuo Kishi w czasie spotkania z szefami resortów obrony państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w stolicy Kambodży - Phnom Penh.
23.06.2022

Japonia. Rosyjskie okręty wojenne widziane w pobliżu wysp Izu

Siedem rosyjskich okrętów wojennych przepłynęło w ciągu ostatnich dwóch dni w pobliżu wysp Izu na południe od Tokio - poinformowało w piątek ministerstwo obrony Japonii.
17.06.2022

Rosja zawiesza umowę z Japonią o połowie ryb w okolicach spornych wysp

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że zawiesza umowę z Japonią o połowie ryb w okolicach spornych Południowych Wysp Kurylskich - przekazał we wtorek Reuters.
07.06.2022

Japoński minister: nie wycofamy się z projektu gazowego Sachalin-2, nawet jeśli nas o to poproszą

Japonia nie wycofa się z projektu gazowego Sachalin-2 w Rosji, nawet jeśli zostanie o to poproszona – powiedział we wtorek komisji parlamentarnej japoński minister gospodarki, handlu i przemysłu Koichi Hagiuda. Jego wypowiedź omawia agencja Reutera.
31.05.2022

Siły powietrzne Japonii i USA przeprowadziły wspólne manewry nad Morzem Japońskim

Siły powietrzne Japonii i Stanów Zjednoczonych przeprowadziły wspólne ćwiczenia nad Morzem Japońskim - poinformowała armia japońska.
26.05.2022

Stany Zjednoczone i Japonia apelują o pokojowe rozwiązanie problemów w Cieśninie Tajwańskiej

Przywódcy Japonii i Stanów Zjednoczonych wezwali do pokojowego rozwiązania kwestii związanych z Tajwanem- poinformował we wtorek rzecznik japońskiego rządu, cytowany przez agencję Reutera.
24.05.2022

Ekspansja Chin na Morzu Wschodniochińskim jest "nie do zaakceptowania"

Premier Japonii Fumio Kishida powiedział w sobotę, że jest rozczarowany działaniami Chin zmierzającymi do eksploatacji obszarów na Morzu Wschodniochińskim, stwierdzając, że są one "nie do zaakceptowania".
21.05.2022

800 km ze sztuczną inteligencją na mostku w Zatoce Tokijskiej. Polska raczkuje w Gdyni [ZDJĘCIA]

Japończycy dokładnie wyliczyli, że 790-kilometrowy rejs statek sterowany jedynie sztuczną inteligencją odbył bez żadnych zagrożeń. Rejs przebiegał na jednym z najbardziej ruchliwych szlaków żeglugowych na świecie. Zaczął się od Zatoki Tokijskiej i przebiegał do awanportu portu Tsumatsusaka w zatoce Ise.
16.05.2022

Premier Japonii: Stopniowo wygasimy import rosyjskiej ropy

Japonia stopniowo przestanie kupować ropę z Rosji, ale nie wycofa się z przedsięwzięć energetycznych na rosyjskim Dalekim Wschodzie – zapowiedział w poniedziałek japoński premier Fumio Kishida.
09.05.2022

Japonia. Odnaleziono wrak zatopionej łodzi wycieczkowej

W piątek w Japonii zlokalizowano wrak łodzi wycieczkowej, która zatonęła na północnym wybrzeżu sześć dni wcześniej.
05.05.2022

CNN: Rosja grozi Japonii „krokami odwetowymi” w odpowiedzi na japońsko-amerykańskie manewry morskie

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Igor Morgułow zagroził Japonii „krokami odwetowymi”, jeśli Tokio będzie rozwijać współpracę wojskową ze Stanami Zjednoczonymi w pobliżu rosyjskich granic – poinformował w środę CNN. Marynarki wojenne Japonii i USA zakończyły w ubiegłym tygodniu wspólne ćwiczenia na Morzu Wschodniochińskim i Filipińskim.
28.04.2022

Japonia. Znaleziono ciała 10 osób ze statku wycieczkowego, który zatonął w sobotę

Znaleziono ciała 10 osób ze statku wycieczkowego, który zatonął w sobotę u północnych wybrzeży Japonii - podały w niedzielę japońskie władze. Na pokładzie znajdowało się 26 osób, 16 na razie uznano za zaginione.
24.04.2022

Japonia. Utracono kontakt ze statkiem wycieczkowym z 26 osobami na pokładzie

Utracono kontakt ze statkiem wycieczkowym u północnych wybrzeży Japonii; na pokładzie znajduje się 26 osób - poinformowała w sobotę agencja Associated Press, powołując się na źródła w japońskiej straży przybrzeżnej. Akcja poszukiwawczo-ratownicza nie przyniosła jak dotąd rezultatu.
23.04.2022

W Hiroszimie przewrócił się pływający dok [wideo]

We wtorek 19 kwietnia w Saka w Hiroszimie przewrócił się pływający dok.
20.04.2022

Japonia podejmie działania w sprawie uwolnienia rezerw ropy naftowej

Minister przemysłu Japonii oświadczył w piątek, że jego kraj podejmie odpowiednie działania w sprawie uwolnienia rezerw ropy naftowej.
01.04.2022

Japonia. Rząd po 19 latach ponownie nazywa rosyjską kontrolę spornych wysp "nielegalną okupacją"

Po 19 latach Japonia ponownie określi rosyjską kontrolę położonych na Oceanie Spokojnym wysp "nielegalną okupacją" - poinformowała w czwartek japońska agencja Kyodo.
31.03.2022

Rosja rozpoczęła ćwiczenia wojskowe na spornych wyspach w pobliżu Japonii

Rosyjskie wojsko ogłosiło rozpoczęcie ćwiczeń z udziałem ponad 3 tys. żołnierzy w pobliżu Japonii, w tym na wyspach, o których zwrot zabiega rząd w Tokio – podały w sobotę japońskie media. Według nich manewry mogą być próbą ostrzeżenia Japonii w sprawie Ukrainy.
26.03.2022

Minister obrony Japonii: pocisk balistyczny Korei Północnej spadł do morza w naszej strefie ekonomicznej

Na morzu należącym do wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii spadł pocisk balistyczny Korei Północnej, możliwe, że był to nowy typ pocisku międzykontynentalnego - poinformowało w czwartek japońskie ministerstwo obrony. Północnokoreańską próbę rakietową potwierdziła również armia Korei Południowej.
24.03.2022

Rosja wycofuje się z negocjacji z Japonią w sprawie spornych wysp

Rosja ogłosiła w poniedziałek, że rezygnuje z kontynuowania negocjacji z Japonią w sprawie traktatu pokojowego, który z powodu sporu między obydwoma krajami o wyspy na Oceanie Spokojnym nie został podpisany od zakończenia II wojny światowej - podała agencja AFP.
21.03.2022

Japońskie media: rosyjskie okręty wiozą sprzęt na Ukrainę

Cztery duże rosyjskie okręty przepłynęły przez japońską cieśninę Tsugaru i kierują się na zachód; mogą przewozić sprzęt wojskowy i żołnierzy do walki na Ukrainie – poinformowały w czwartek japońskie media, powołując się na tamtejsze ministerstwo obrony.
17.03.2022

Zwodowano pierwszy japoński prom zasilany LNG

Japoński potentat morski Mitsui O.S.K. Lines (MOL) zwodował pierwszy japoński prom napędzany LNG, będący jednym z dwóch promów zamówionych przez spółkę zależną MOL - Ferry Sunflower. Napęd gazowy ma być alternatywą dla tradycyjnego paliwa, dającego szansą na ograniczenie emisji w sektorze żeglugi.
10.03.2022

Japońskie władze powróciły do ostrej retoryki w sprawie kontrolowanych przez Rosję spornych wysp

Po ataku Rosji na Ukrainę rząd Japonii przestał unikać wyrażeń mogących rozgniewać Moskwę i powrócił do ostrej retoryki w sprawie wysp, o które się z nią spiera; premier Fumio Kishida określił je jako „przyrodzone terytorium Japonii” – pisze w środę dziennik „Asahi Shimbun”.
09.03.2022

Z wizytą u Samuraja. Japoński przemysł stoczniowy w postpandemicznej rzeczywistości

Japonia jest po Chinach i Korei trzecim producentem statków na świecie. Żegluga, budownictwo okrętowe i inżynieria stanowią rdzeń ściśle powiązanego japońskiego przemysłu morskiego. Mimo to w Japonii odnotowuje się spadek liczby nowych zamówień na budowę statków, zaś konkurencja i braki kadrowe stanowią główne bolączki japońskiego sektora morskiego.
07.03.2022

Japoński MOL stawia na LNG – zainwestuje w dwa nowoczesne promy

Japońska spółka transportowa Mitsui O.S.K. Lines (MOL) oraz spółka należąca do grupy - MOL Ferry - ogłosiły zamówienia na budowę dwóch najnowocześniejszych promów napędzanych LNG. Umowa na budowę została podpisana ze stocznią Naikai Zosen Corporation. Gotowe jednostki zostaną dostarczone do zleceniodawcy w 2025 roku.
21.02.2022

Media: Rosja wysłała okręty w okolice Japonii; to ostrzeżenie w związku z Ukrainą

Rosja wysłała okręty podwodne, fregaty i niszczyciele w okolice Japonii, by ostrzec ją, że nie powinna stawać po stronie państw zachodnich i nakładać na Moskwę sankcji w związku z Ukrainą – pisze w środę dziennik „South China Morning Post”, cytując analityków.
16.02.2022

Islandia zaprzestaje komercyjnego wielorybnictwa

Islandia podjęła decyzję o wycofaniu się z komercyjnych połowów wielorybów. Powodem jest brak popytu.
08.02.2022

Japoński rząd protestuje przeciwko rosyjskim manewrom w pobliżu spornych wysp

Japonia przekazała Rosji formalny protest przeciw zaplanowanym na ten tydzień rosyjskim ćwiczeniom wojskowym w pobliżu kontrolowanych przez Moskwę spornych wysp na Oceanie Spokojnym – poinformował w poniedziałek główny sekretarz rządu w Tokio Hirokazu Matsuno.
07.02.2022

Pierwszy autonomiczny kontenerowiec przeszedł próby morskie

Japoński armator Mitsui OSK Lines (MOL) pochwalił się, że przybrzeżny autonomiczny kontenerowiec Mikage pomyślnie przeszedł próby morskie. To pierwsza tego typu jednostka na świecie.
27.01.2022

Australijski okręt wiezie do Tonga pomoc oraz... koronawirusa

23 członków załogi australijskiego okrętu HMAS Adelaide zostało zakażonych koronawirusem. Jednostka zmierza do Tonga z pomocą humanitarną po katastrofalnym dla wyspiarskiego kraju tsunami. Problem w tym, że Tonga był wcześniej krajem niedotkniętym koronawirusem.
26.01.2022

Japonia. W wybrzeże uderzyło tsunami po wybuchu podwodnego wulkanu

W wybrzeże Japonii uderzyło w nocy z soboty na niedzielę miejscowego czasu tsunami wywołane silnym wybuchem podwodnego wulkanu na Pacyfiku. Japońska agencja meteorologiczna ostrzega przed falami, które w niektórych miejscach mogą mieć do trzech metrów wysokości.
15.01.2022

Korea Północna wystrzeliła w morze niezydentyfikowany pocisk

Korea Północna wystrzeliła w środę rano u wybrzeża wschodniego niezidentyfikowany pocisk, poinformowała armia Korei Południowej. Japońska straż przybrzeżna przypuszcza, że mógł to być pocisk balistyczny, ale nie podała żadnych szczegółów.
05.01.2022

Dryfujący wulkaniczny pumeks zbliża się do Tokio, zagraża ekosystemowi i rybołówstwu

Olbrzymie ilości pumeksu z erupcji podwodnego wulkanu unoszą się na powierzchni morza i zbliżają do okolic Tokio. Warstwa pumeksowych kamieni blokuje światło, zagraża morskim zwierzętom, zakłóca rybołówstwo i turystykę – podała we wtorek agencja Kyodo.
17.11.2021

Koreański tygrys atakuje. Południowokoreańskie stocznie w walce o globalną dominację

Po długoletnim załamaniu koniunktury sytuacja w południowokoreańskim przemyśle stoczniowym poprawiła się na tyle, że koreańskie stocznie walczą o miano globalnego lidera wespół z Chinami. Wsparcie rządu, globalny popyt na statki sprawia, że Korea pokazuje potencjał stoczniowy godny miana koreańskiego tygrysa.
05.11.2021

W pobliżu Okinawy dryfują olbrzymie ilości wulkanicznego pumeksu

Olbrzymie ilości pumeksu z wybuchu podwodnego wulkanu dryfują na morzu w pobliżu wyspy Okinawa w Japonii, poważnie zakłócając lokalne rybołówstwo i turystykę – podał w czwartek portal Japan News, określając to jako „nowy rodzaj katastrofy wulkanicznej”.
04.11.2021

Minister obrony Japonii: marynarki Rosji i Chin urządziły pokaz siły

Niedawny wspólny patrol rosyjskich i chińskich okrętów wojennych w pobliżu Japonii był bezprecedensowym „pokazem siły”, który ukazał wyzwania dla bezpieczeństwa w regionie – ocenił we wtorek japoński minister obrony Nobuo Kishi, cytowany przez agencję Kyodo.
26.10.2021

Iwo Jima się unosi i odsłania wraki po wielkiej bitwie [WIDEO]

Wyspa Iwo Jima, która była miejscem jednej z najsłynniejszych bitew podczas II wojny światowej, unosi się. Razem z nią z wody podnoszą się pamiętające tamtą potyczkę wraki statków.
26.10.2021

Chińskie i rosyjskie okręty przepłynęły przez japońską cieśninę

Chińskie i rosyjskie okręty wojenne przepłynęły razem przez japońską cieśninę w archipelagu wysp Osumi w południowo-zachodniej prefekturze Kagoszima - poinformowało w niedzielę ministerstwo obrony w Japonii.
24.10.2021

Martwy waleń przyczepiony do dziobu statku

Blisko 12-metrowy martwy waleń został znaleziony przyczepiony do dziobu tankowca. Zwierzę zginęło w zderzeniu ze statkiem. Jego ciało było ciągnięte przez statek przez cały Pacyfik do Japonii.
14.10.2021

Nowa koncepcja w Japonii: transport morskiej energii elektrycznej z wiatru za pomocą zautomatyzowanych statków

Japońska firma PowerX planuje zaprojektować i zbudować zautomatyzowany statek Power Transfer Vessel do przesyłania energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych na ląd.
20.08.2021

Japonia. Ryby z nielegalnych połowów trafiają do sklepów

Japońska agencja prasowa Kyodo ostrzega, że do japońskich konsumentów trafiają ryby i owoce morza złowione przez chińskie statki stosujące nielegalne metody połowu i łamiące prawa pracowników.
19.08.2021

Japonia. Straż przybrzeżna odkryła nową wyspę

Po erupcji podwodnego wulkanu około 1,2 tys. kilometrów na południe od Tokio pojawiła się nowa wyspa.
17.08.2021

Japonia. Wyciek ropy po katastrofie statku [ZDJĘCIA]

Masowiec Crimson Polaris pękł na dwie części u wybrzeży Japonii. Załoga została uratowana, ale ze statku do morza wyciekła ropa.
13.08.2021

Korea Płd.: Parlament wzywa rząd Japonii do zmiany decyzji o uwolnieniu do morza radioaktywnej wody

Parlament Korei Płd. przyjął we wtorek rezolucję wzywającą rząd Japonii do zmiany decyzji o uwolnieniu do morza radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie – podała agencja Yonhap.
30.06.2021

MOL planuje budowę statków o zerowej emisji netto

Japoński armator Mitsui O.S.K. Lines (MOL) zamierza posiadać we flocie statki o zerowej emisji netto w najbliższych latach zgodnie z wizją środowiskową osiągnięcia zerowych emisji netto gazów cieplarnianych do 2050 roku.
21.06.2021

Japonia: Ekipy ratunkowe wezwane do „tonącej” gumowej lalki erotycznej

Gumowa lalka erotyczna unosząca się na wodzie w japońskim mieście Hachinohe została wzięta za tonącą kobietę i „uratowana” przez wezwane na miejsce ekipy ratunkowe – podał w poniedziałek portal Japan Today.
21.06.2021

NYK zamówi 12 samochodowców napędzanych LNG

Japońska firma żeglugowa NYK Line zamówi 12 nowych pojazdów napędzanych LNG za 912 milionów dolarów, aby zmniejszyć emisje CO2.
15.06.2021

Polskie farmy wiatrowe na celu Japończyków. Możliwa współpraca firm z Polski i Japonii

Polscy i japońscy eksperci, przedstawiciele administracji oraz biznesu i uczelni mieli okazję wymienić się wiedzą na temat rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i Japonii. W seminarium zorganizowanym przez Ambasadę RP i Biuro Handlowe PAIH w Tokio uczestniczyło kilkadziesiąt osób.
14.06.2021

Japonia: Sąd aresztował rosyjski statek, który zderzył się z japońskim kutrem

Sąd w Japonii aresztował w formie zabezpieczenia dla poszkodowanej strony rosyjski statek "Amur", który w ubiegłym tygodniu zderzył się z japońskim kutrem - pisze w środę rosyjska agencja TASS.
02.06.2021

Rozpoczęto bunkrowanie LNG w japońskim porcie Jokohama

NYK Line, NYK Cruises, Ecobunker Shipping i Yokohama City podpisały list intencyjny w celu przeprowadzenia operacji bunkrowania LNG w japońskim porcie w Jokohamie.
01.06.2021

Japonia: Kolejny wypadek z udziałem japońskiego statku. Zaginęło trzech marynarzy

W czwartek doszło do zderzenia japońskiego transportowca "Biakko" z niewielkim zbiornikowcem zarejestrowanym na Wyspach Marshalla. W rezultacie kolizji japoński statek przewrócił się. Spośród 12 członków załogi uratowano 9 osób, los trzech jest nieznany - podała NHK.
28.05.2021

Almatech łączy siły z e5 Lab w budowie zasilanego wodorem statku

Szwajcarska firma kosmiczna i morska Almatech nawiązała współpracę z e5 Lab, japońską firmą finansowaną między innymi przez Mitsui O.S.K. Lines. Wspólnie mają opracować statek pasażerski napędzany systemem wodorowych ogniw paliwowych.
26.05.2021

Japonia: Kolizja rosyjskiego i japońskiego kutra; są ofiary

W pobliżu portowego miasta Monbetsu-shi doszło w środę rano do zderzenia dwóch kutrów rybackich: rosyjskiego i japońskiego - poinformowała japońska straż przybrzeżna. Wyłowiono pięciu członków załogi japońskiej jednostki; "trzech z nich nie daje oznak życia".
26.05.2021

Bliski Wschód inwestuje w zielony wodór. Czy ma szansę na bycie nowym hubem?

Kraje Bliskiego Wschodu należą do czołówki eksporterów ropy naftowej. Producenci z Zatoki Perskiej stawiają na rozwój wodoru, w szczególności zielonego. Co więcej, mają duże ambicje eksportowe, które realizują już dziś.
25.05.2021

Na rynkach ropy kończy się najsłabszy tydzień dla notowań od początku kwietnia

Na rynkach ropy kończy się najsłabszy tydzień dla notowań tego surowca od początku kwietnia. Kraje w Azji nadal walczą z atakiem pandemii Covid-19, a to osłabia popyt na paliwa - informują maklerzy.
14.05.2021

Chiny opublikowały mapy kontrolowanych przez Japonię spornych wysp

Chińskie ministerstwo opublikowało mapy topograficzne kontrolowanych przez Japonię wysp, do których Pekin rości sobie pretensje. Rząd w Tokio poinformował tymczasem o wtargnięciu chińskich łodzi na wody terytorialne Japonii – podały we wtorek japońskie media.
27.04.2021

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej będzie nadzorować proces uwalniania wody z Fukushimy

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) będzie uczestniczyła w uwalnianiu dużej ilości radioaktywnej wody z elektrowni jądrowej w Fukushimie – zapowiedział szef tej agencji Rafael Grossi, oceniając to zadanie jako skomplikowane.
15.04.2021

Chińskie MSZ wzywa wicepremiera Japonii do wypicia wody z Fukushimy

Jeśli japoński urzędnik twierdzi, że woda z elektrowni jądrowej w Fukushimie nadaje się do picia, niech sam się jej napije – powiedział w środę rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian, komentując zapewnienia wicepremiera Japonii Taro Aso o nieszkodliwości wody.
14.04.2021

Władze Korei Południowej rozważają zaskarżenie decyzji Japonii o uwolnieniu wody z Fukushimy

Władze Korei Płd. rozważają wniesienie do Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza (ITLOS) skargi na decyzję rządu Japonii o uwolnieniu ponad miliona ton wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie do oceanu – ogłosił w środę pałac prezydencki w Seulu.
14.04.2021

Korea Płd. i Japonia będą rozmawiać o sporze historycznym i terytorialnym

Korea Płd. i Japonia przeprowadzą w czwartek robocze rozmowy na temat trwającego sporu historycznego, handlowego i terytorialnego – ogłosiło w środę koreańskie MSZ. Dzień wcześniej Seul potępił Tokio za roszczenia do kontrolowanych przez Koreę Płd. wysp.
31.03.2021

Kolejna firma testuje wykorzystanie wodoru w żegludze morskiej

Japoński producent silników, Yanmar Holdings, przeprowadził 24 marca w japońskim Oita test demonstracyjny morskiego systemu ogniw paliwowych.
29.03.2021

Japonia: Straż przybrzeżna: z terytorium KRLD wystrzelono rakietę

Japońska straż ochrony wybrzeża podała w czwartek, że Korea Północna najprawdopodobniej wystrzeliła ze swego terytorium pocisk balistyczny. Wydano zalecenie dla jednostek pływających, by nie zbliżały się do podejrzanych obiektów, które spadły do morza.
25.03.2021

Czy skażona woda z Fukushimy zostanie spuszczona do oceanu?

Rząd Japonii poprosił Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) o poparcie planu uwolnienia do oceanu ponad miliona ton przefiltrowanej, ale wciąż radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie – podał w środę portal Japan Times.
24.03.2021

Japonia protestuje przeciwko wtargnięciu chińskich statków w pobliżu spornych wysp

Japońskie władze poinformowały w poniedziałek, że zaprotestowały u władz w Pekinie ws. dwóch wtargnięć chińskich statków na japońskie wody terytorialne. Wcześniej Chiny przyjęły przepisy wzmacniające to, co nazywają odpowiedzią na naruszenia ich terytorium morskiego.
08.02.2021

Japonia zakazała wjazdu wszystkim cudzoziemcom

W związku z wykryciem nowej i potencjalnie bardziej zaraźliwej mutacji koronawirusa Japonia czasowo zakazała wjazdu wszystkim cudzoziemcom, z wyjątkiem swych obywateli i osób posiadających prawo pobytu - poinformowało w niedzielę japońskie MSZ. W kraju notuje się rekordowe liczby zachorowań i zgonów.
27.12.2020

Rząd Japonii zatwierdził rekordowy budżet wojskowy

Rząd Japonii zatwierdził w poniedziałek największy w historii kraju budżet wojskowy w wysokości 5,34 bln jenów (51,7 mld USD) na rok fiskalny 2021 – podała agencja Kyodo, wiążąc to ze wzrostem aktywności militarnej Chin i zagrożeniem ze strony Korei Północnej.
21.12.2020

Japoński rząd chce opracować nowe pociski przeciwokrętowe i myśliwiec

Rząd Japonii ogłosił w piątek zamiar opracowania nowych pocisków przeciwokrętowych o większym zasięgu, a także - we współpracy z koncernem Lockheed Martin - nowego myśliwca o obniżonej wykrywalności. Decyzje uzasadniono m.in. wzrostem aktywności wojskowej Chin.
18.12.2020

Nowy ekologiczny masowiec dołącza do floty K Line

Japoński armator Kawasaki Kisen Kaisha (K Line) odebrał Cape Ace – nowy masowiec o nośności 100 tys. dwt. Pływająca pod flagą Panamy jednostka została niedawno ukończona w japońskiej stoczni Namura Shipbuilding’s Imari Shipyard & Works.
08.12.2020

Rosja rozlokowała systemy obrony powietrznej S-300V4 na Kurylach Południowych

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało we wtorek, że rozmieściło kilka nowych systemów obrony przeciwrakietowej S-300V4 na Kurylach Południowych - wyspach będących od zakończenia drugiej wojny światowej przedmiotem sporu Moskwy z Japonią.
01.12.2020

Japonia buduje kolejną wielką farmę wiatrową

Tokyo Gas planuje zbudować jedną z największych morskich farm wiatrowych w Japonii. Kraj Kwitnącej Wiśni pragnie mocno zainwestować w sektor energetyki, by osiągnąć zerowe emisje do 2050 roku.
27.11.2020

MOL przetestuje urządzenie do zbierania mikroplastiku na swojej nowej jednostce

Japoński armator Mitsui O.S.K. Lines przeprowadził demonstrację urządzenia do zbierania mikroplastiku, stworzonego wspólnie z rodzimym producentem Miura Co. Urządzenie zostało zainstalowane na nowym statku do przewozu drewna i przetestowane na końcu października tego roku.
25.11.2020

Japonia umieści system obrony rakietowej na platformach morskich lub okrętach?

Umieszczenie na morzu elementów planowanego w Japonii systemu obrony rakietowej Aegis Ashore może podnieść koszty co najmniej dwukrotnie i przedłużyć budowę o trzy lata do 2028 roku – podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródło.
22.10.2020

W Japonii zaprezentowano nowy okręt podwodny

W stoczni w Kobe na zachodzie Japonii zaprezentowano w środę 3000-tonowy okręt podwodny Taigei, najnowszą jednostkę tego typu w kraju – podała agencja Kyodo, wpisując to w rozwój potencjału obronnego na morzu w obliczu rosnącej aktywności Chin.
15.10.2020

Chińskie łodzie patrolowe wtargnęły na wody terytorialne Japonii

Straż przybrzeżna Japonii zgłosiła wtargnięcie dwóch chińskich łodzi patrolowych na obszar Morza Wschodniochińskiego, który Tokio uznaje za japońskie wody terytorialne. Chińskie jednostki przebywają tam najdłużej od ośmiu lat – podała dziś stacja NHK.
13.10.2020

Media: Negocjacje ws. kosztów stacjonowania wojsk USA - Japonia na celowniku

Spodziewana nominacja Donny Welton na stanowisko szefowej wydziału negocjacji i porozumień w DS to zapowiedź, że po Korei Płd., już wkrótce i Japonia będzie musiała porozumieć się z USA ws. podziału kosztów stacjonowania wojsk - pisze w niedzielę agencja Kyodo.
02.08.2020

Statki widmo na japońskich wybrzeżach - pełne martwych ciał

Północne wybrzeże Japonii przez lata było miejscem makabrycznego zjawiska: łodzie rybackie wyrzucające na brzeg ciała martwych mieszkańców Korei Północnej, ponad 1000 kilometrów od ich ojczyzny.
30.07.2020

USA oferują Japonii pomoc w nadzorowaniu spornych wysp po wtargnięciach chińskich statków

Siły zbrojne USA mogą pomóc władzom Japonii monitorować „bezprecedensowe wtargnięcia” chińskich statków na wody otaczające kontrolowane przez Tokio sporne wyspy – powiedział w środę dowódca amerykańskich wojsk w Japonii generał Kevin Schneider, wywołując krytykę ze strony władz ChRL.
29.07.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.