• <

Japoński okręt patrolowy utknął na mieliźnie [WIDEO]

rk

20.01.2023 10:38 Źródło: Nippon Television Network
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Japoński okręt patrolowy utknął na mieliźnie [WIDEO]

Partnerzy portalu

Japoński okręt patrolowy utknął na mieliźnie [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
JCG

Nawodne jednostki sił zbrojnych Japonii prześladuje ostatnio pech. Po ostatnim wypadku korwety, tym razem w kłopoty wpadł okręt straży przybrzeżnej, który osiadł na mieliźnie.

Według przekazanych mediom informacji podczas rutynowego patrolu 18 stycznia okręt Echigo trafił na zbyt płytkie dno, na którym utknął, po czym zaczął nabierać wody, a ponadto doszło do wycieku oleju. Jednostka oczekiwała na ekipę ratunkową, ale nie groziło jej zatonięcie. Do wypadku doszło przy niesprzyjających warunkach pogodowych, gdy wiatr wiał z prędkością blisko 40 km/h, a na morzu panowały silne fale. Incydent miał miejsce pobliżu Kashiwazaki na Morzu Japońskim, nieopodal tamtejszej latarni morskiej. Ponadto wnętrze jednostki zalała słona woda morska, która uszkodziła urządzenia elektroniczne, uniemożliwiając nawigowanie (co przypomina niedawny incydent z tajlandzką korwetą HTMS Sukhothai, która zatonęła pod koniec ubiegłego roku). Przy wypadku nie ucierpiał żaden z marynarzy pełniących służbę na pokładzie.

Echigo został odholowany do najbliższego portu celem oględzin i dokonania napraw. Podczas briefingu urzędnicy przekazali, że okręt zbliżał się do latarni, aby sprawdzić, czy jej system oświetlenia działa prawidłowo. Członkowie załogi w trakcie przesłuchania po wypadku sugerowali, że zostali dosłownie zdmuchnięci przez silny wiatr i wzburzone morze.

 - To godne ubolewania, że okręt patrolowy spowodował wypadek, mimo że miał zapewnić bezpieczeństwo na morzu - stwierdził komendant Japońskiej Straży Przybrzeżnej (Kaijō Hoan-chō) Shohei Ishii, przepraszając publicznie za całą sytuację.

Incydent wpisywał się w wyjątkowo pechowy miesiąc dla japońskich sił morskich, ponieważ w zeszłym tygodniu okręt Japońskich Morskich Sił Samoobrony również osiadł na mieliźnie. JS Inazuma, uderzył w skałę podczas prób morskich u wybrzeży Japonii unieruchamiając okręt, a także powodując wyciek ropy, o czym pisaliśmy TUTAJ. Tamten okręt miał się poruszać z prędkością około 31 węzłów w rejonie znanym z szybkich prądów i stosunkowo płytkich wód.

Echigo (PLH-08) to okręt patrolowy typu Tsugaru, zazwyczaj operujący na morskim obszarze środkowej Japonii. Ma długość 105 metrów i tonaż wynoszący 3100 ton. Jednostkę zbudowano w stoczni Mitsui Engineering & Shipbuilding i oddano do użytku w 1990 roku. Osiąga prędkość do 23 węzłów, a załoga liczy 43 osoby. Na uzbrojenie jednostki składają się karabiny maszynowe L/90 35 mm i JM61-RFS 20 mm. W swoim wyposażeniu posiada też śmigłowiec z obsługiwany przez stały zespół przebywający na okręcie. Japońska Straż Przybrzeżna posiada obecnie dziewięć okrętów tego typu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.