• <
mewo_2022

Nowa koncepcja w Japonii: transport morskiej energii elektrycznej z wiatru za pomocą zautomatyzowanych statków

20.08.2021 12:20 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Nowa koncepcja w Japonii: transport morskiej energii elektrycznej z wiatru za pomocą zautomatyzowanych statków

Partnerzy portalu

Nowa koncepcja w Japonii: transport morskiej energii elektrycznej z wiatru za pomocą zautomatyzowanych statków  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Power X

Japońska firma PowerX planuje zaprojektować i zbudować zautomatyzowany statek Power Transfer Vessel do przesyłania energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych na ląd.

Power ARK 100 to trimaran o pojemności 100 TEU specjalnie zaprojektowany do przesyłania energii odnawialnej na wodach przybrzeżnych Japonii.

Po ukończeniu w 2025 roku Power ARK 100 będzie zawierał 100 baterii sieciowych, co odpowiada 200 MWh energii lub inaczej całkowitemu zużyciu energii elektrycznej przez 22 000 japońskich gospodarstw domowych w ciągu dnia, powiedział PowerX. Statek będzie mógł przebyć do 300 kilometrów korzystając wyłącznie z energii elektrycznej i będzie w stanie odblokować długodystansowy, międzykontynentalny przesył czystej energii, gdy jest zasilany zarówno energią elektryczną, jak i zrównoważonymi paliwami biodiesel.

PowerX zbuduje również zakład montażu akumulatorów na skalę gigawatową w Japonii, aby masowo produkować akumulatory dla statków przenoszenia mocy. PowerX poinformował, że roczna zdolność produkcyjna fabryki osiągnie 1 GWh w 2024 roku, a docelowo osiągnie 5 GWh w 2028 roku.

Japoński rząd planuje rozwinąć moc 10 GW morskiej energii wiatrowej do roku fiskalnego 2030 i 30-45 GW do roku fiskalnego 2040.

Według PowerX Japonia jest otoczona głębokimi wodami przybrzeżnymi, które ograniczają potencjalny zasięg budowy morskich farm wiatrowych. PowerX zamierza zmienić sposób, w jaki świat zużywa i przesyła energię odnawialną, dostarczając unikalne rozwiązanie, które może znieść ograniczenia dotyczące lokalizacji wytwarzania energii, co pozwoli na większą elastyczność lokalizacji morskich farm wiatrowych, zwłaszcza w kraju wyspiarskim, takim jak Japonia..

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.