• <
nauta_2024

MAN Energy Solutions dostarczy silnik napędzany metanolem dla statku dostawczego firmy Maersk

28.07.2021 06:53 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki MAN Energy Solutions dostarczy silnik napędzany metanolem dla statku dostawczego firmy Maersk

Partnerzy portalu

MAN Energy Solutions dostarczy silnik napędzany metanolem dla statku dostawczego firmy Maersk  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Maersk

Firma MAN Energy Solutions twierdzi, że wygrała zamówienie na dostawę silnika do pierwszego w branży żeglugowego kontenerowca napędzanego metanolem.

Kontenerowiec o pojemności 2100 TEU jest opracowywany dla giganta przemysłowego Maersk i zostanie zbudowany w stoczni Hyundai Mipo w Korei Południowej. Z dostawą zaplanowaną na 2023 rok, statek będzie pierwszym dwupaliwowym, neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla feederem, który będzie pływał na zielonym metanolu.

- Maersk to prawdziwy lider we wdrażaniu odnawialnego metanolu w ramach strategii dekarbonizacji – i znacznie wyprzedza swoją początkową ambicję na 2030 rok – powiedział Bjarne Foldager, starszy wiceprezes i szef działu dwusuwów w MAN Energy Solutions. - Z naszej strony projektujemy technologię dwupaliwową, która spełnia rosnące zapotrzebowanie klientów na zrównoważone łańcuchy żeglugowe, a nasz silnik ME-LGIM odgrywa ważną rolę. Szczególnie cieszy fakt, że debiutuje w ważnym segmencie kontenerów.

Metanol drogą do dekarbonizacji

Maersk ogłosił w lutym zamiar obsługi pierwszego na świecie kontenerowca neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla do 2023 roku, co jest częścią długoterminowego celu Maerska, jakim jest osiągnięcie floty neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r. Nowy statek ma pływać pod banderą duńską i będzie obsługiwany przez Sealand Europe, firmę Maersk, na trasie bałtyckiej między Europą Północną a Zatoką Botni.

Statek będzie wyposażony w zgodny z normą Tier III silnik MAN B&W 6G50ME-LGIM (-liquid Gas Injection Methanol) zbudowany w Korei Południowej. Po zwodowaniu statek będzie pierwszym statkiem napędzanym metanolem, który nie będzie zarazem przewoził metanolu jako ładunku.

- Metanol jest czystym, wydajnym i bezpiecznym paliwem żeglugowym, które oferuje wyraźną drogę do dekarbonizacji poprzez znaczną redukcję gazów cieplarnianych, gdyż jest produkowany z odnawialnych źródeł energii. Ogólnie rzecz biorąc, gdy zmierzamy w kierunku przyszłości o zerowej emisji dwutlenku węgla, oferta silników dwupaliwowych MAN Energy Solutions jest dobrze przygotowana do obsługi wszelkich paliw alternatywnych dostępnych na rynku – dodał Foldager.


etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.