• <

Japoński minister: nie wycofamy się z projektu gazowego Sachalin-2, nawet jeśli nas o to poproszą

gm

31.05.2022 08:50 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Japoński minister: nie wycofamy się z projektu gazowego Sachalin-2, nawet jeśli nas o to poproszą

Partnerzy portalu

Japoński minister: nie wycofamy się z projektu gazowego Sachalin-2, nawet jeśli nas o to poproszą - GospodarkaMorska.pl
Fot. Shell.com

Japonia nie wycofa się z projektu gazowego Sachalin-2 w Rosji, nawet jeśli zostanie o to poproszona – powiedział we wtorek komisji parlamentarnej japoński minister gospodarki, handlu i przemysłu Koichi Hagiuda. Jego wypowiedź omawia agencja Reutera.

Grunt pod projektem wytwarzania skroplonego gazu ziemnego (LNG) należy do Rosji, ale właścicielami zakładów są rząd Japonii i japońskie firmy – oświadczył Hagiuda.

Zaangażowanie Japonii w projekty naftowe i gazowe w Rosji, Sachalin-1 i Sachalin-2, znalazło się w centrum zainteresowania w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Zachodnie firmy naftowe zapowiadały wycofanie się z Rosji z powodu jej agresji.

Hagiuda przekonywał wcześniej, że jeśli Japonia zrezygnowałaby z udziału w projektach na Sachalinie, jej udziały zostałyby przejęte przez Rosję lub kraj trzeci, a to zmniejszyłoby skuteczność zachodnich sankcji i przyniosło korzyść Moskwie.

Japonia przyłączyła się do wielu sankcji nałożonych na Rosję za jej inwazję na Ukrainę, w tym zamroziła aktywa rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i jego bliskich współpracowników, a także rosyjskich oligarchów. Wprowadziła również restrykcje dotyczące eksportu do Rosji wysokich technologii.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.