• <

Wynik wyszukiwania - "Francja" - Wiadomości

Setki migrantów ewakuowano z obozów wokół Calais i Dunkierki. Kryzys trwa

Policja ewakuowała w czwartek setki migrantów, pochodzących głównie z Sudanu i Erytrei, z obszarów mieszkalnych wokół Calais i Dunkierki, gdzie obozowali w okropnych warunkach z nadzieją dotarcia do Wielkiej Brytanii.
30.11.2023

"Francuski łącznik". Udany test pocisku balistycznego, wystrzelonego z okrętu podwodnego

Z pokładu jednego z francuskich okrętów zdolnych do przeprowadzenia ataków pociskami balistycznymi przeprowadzono 18 listopada br. test na zlecenie francuskiej agencję zamówień zbrojeniowych (Direction Générale de l'Armement) z zakładu DGA Essais de Missiles w Landes. Udane wystrzelenie prototypu miało potwierdzać znaczący postęp badań i sukces w zakresie stworzenia broni zapewniającej skuteczne odstraszanie na morzu w obliczu wyzwań przyszłości.
20.11.2023

Pogorszenie sytuacji powodziowej we Francji po przejściu orkanu Ciaran

Departament Pas-de-Calais został dotknięty powodziami w tym i minionym tygodniu po przejściu orkanu Ciaran. Ulewne opady deszczu ponownie zarejestrowano w departamencie Pas-de-Calais, co pogorszyło sytuację powodziową. W 74 gminach zamknięto szkoły z powodu zagrożenia powodziowego oraz utrudnień w transporcie.
09.11.2023

Francja dalej walczy ze skutkami przejścia orkanów Ciaran i Domigos

Po przejściu orkanów Ciaran i Domigos w departamencie Pas-de-Calais na północy Francji doszło do powodzi po wylaniu rzek Aa i Liane - informują we wtorek media. Władze zmobilizowały 1500 strażaków, rannych zostało 7 osób, a w 36 gminach zamknięto szkoły i ograniczono transport publiczny.
07.11.2023

Francuska marynarka wojenna przechwyciła 885 kg kokainy u wybrzeży Afryki Zachodniej

Francuska marynarka wojenna przechwyciła 885 kg kokainy przewożonej na łodzi rybackiej u wybrzeży Afryki Zachodniej – poinformowała na portalu X francuska prefektura morska na Atlantyku.
05.11.2023

Francja. 2 ofiary śmiertelne i 47 rannych w wyniku orkanu Ciaran

Premier Elisabeth Borne poinformowała w piątek w Caen o dwóch ofiarach śmiertelnych i 47 rannych z powodu orkanu Ciaran we Francji.
03.11.2023

Francja wyśle drugi helikopterowiec do wsparcia szpitali w Strefie Gazy

Francja wyśle drugi helikopterowiec do wsparcia szpitali w Strefie Gazy w połowie listopada - zapowiedział w czwartek francuski minister obrony Sebastien Lecornu.
02.11.2023

Rozpoczęcie pierwszej fazy projektu Europejskiej Korwety Patrolowej

Europejski Fundusz Obronny wsparł kwotą w wysokości 60 mln euro początkową fazę przedsięwzięcia, koncentrującego się na badaniach koncepcyjnych aż do wstępnego projektu modułowej i wielozadaniowej korwety patrolowej (Modular and Multirole Patrol Corvette, MMPC).
26.10.2023

Francja wyśle okręt w celu wsparcia szpitali w Gazie

W atakach Hamasu zginęło 31 Francuzów, 9 osób pozostaje zaginionych lub są zakładnikami Hamasu – ogłosił w środę prezydent Emmanuel Macron na konferencji z prezydentem Egiptu Abdelem Fattahem al-Sissim. Prezydent Francji poinformował, że Francja wyśle okręt w celu wsparcia szpitali w Gazie.
25.10.2023

Socarenam, budowniczy polskiego patrolowca, ochrzcił nową jednostkę dla sił morskich Francji

W Calais odbyła się, 19 października br., uroczystość chrztu zamorskiego pokrętu patrolowego (Patrouilleurs Outre-mer, POM), o nazwie Teriieroo A Teriierooiterai. To drugi okręt z serii przeznaczonej do wykonywania zadań na rzecz Francji w jej terytoriach zamorskich.
24.10.2023

Zwodowano okręt przeciwminowy dla Holandii. To kolejna jednostka z nowej, belgijsko-niderlandzkiej serii

Podczas uroczystości w francuskiej stoczni w Concarneau zwodowano okręt dla sił przeciwminowych Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine), przyszły HMS Vlissingen (M 840). Ma on zwiększyć zdolności państwa w zakresie utrzymywania bezpieczeństwa na morzu, w tym wykrywania, lokalizacji i neutralizowania niebezpiecznych obiektów znajdujących się pod wodą. To także dowód na współpracę branży morskiej i zbrojeniowej Belgii, Francji i Holandii.
20.10.2023

Szybka akcja we Francji. Działający z polskiego okrętu litewscy nurkowie-minerzy zneutralizowali niewybuch o wadze 1000 kg

Na wodach terytorialnych Francji nieopodal wybrzeża międzynarodowy zespół okrętowy pod polskim dowództwem zajmuje się neutralizacją niebezpiecznych obiektów, w tym pozostałości z czasów II wojny światowej. Dziś jedną ze spektakularnych okazji dokonali specjaliści z Marynarki Wojennej Litwy (Lietuvos karinės jūrų pajėgos), operujący z ORP Kadm. Xawery Czernicki.
13.10.2023

Polskie okręty biorą udział w działaniach przeciwminowych na francuskich wodach

Od 9 października siły Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 pod polskim dowództwem prowadzą operację poszukiwania i neutralizacji powojennych pozostałości i innych obiektów niebezpiecznych u wybrzeży Francji. To okazja do potwierdzenia zdolności załóg oraz polepszania międzynarodowej współpracy.
13.10.2023

Naval Group zwodował fregatę dla Marynarki Wojennej Grecji, przyszły HS Kimon

W stoczni Naval Group w DCNS Lorient odbyła się 4 października 2023 roku ceremonia wodowania kadłuba najnowszego okrętu dla greckich sił morskich. To pierwsza z zaplanowanych trzech jednostek, która ma wzmocnić potencjał sił morskich tego śródziemnomorskiego państwa.
06.10.2023

Pojazd nawodny Drix zmienia spojrzenie na morską autonomiczność

Szczecińska firma Thesta, we współpracy z zagranicznym partnerem przeprowadziła pokaz autonomicznego pojazdu nawodnego Drix dla potencjalnego klienta we Francji. Jednostka ta ma zmienić rynek oraz spojrzenie na wykorzystanie bezzałogowych jednostek na morzu.
22.09.2023

Greenpeace blokuje wejście FSRU do portu we Francji

W poniedziałek rano grupa aktywistów Greenpeace próbowała uniemożliwić wejście do portu pływającej jednostce regazyfikacyjnej LNG (FSRU), która przybyła do francuskiego Le Havre. Jest to sprzeciw wobec zobowiązaniem rządu z zeszłego roku, aby uczynić Francję pierwszym dużym krajem, który wycofa się z paliw kopalnych.
19.09.2023

Konflikt wokół dostawy patrolowca. Polska i Francja w sporze o miliony

Jak donosi portal money.pl, w porcie przy Westerplatte doszło wczoraj do kontrowersyjnej sytuacji. Morski Oddział Straży Granicznej odmówił odebrania od francuskiej stoczni nowego patrolowca.
17.09.2023

Prezydent Macron o kryzysie na Lampedusie: mamy obowiązek europejskiej solidarności z Włochami

Mamy obowiązek europejskiej solidarności w Włochami – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron zapytany o kryzys migracyjny na włoskiej wyspie Lampedusa.
15.09.2023

Ekspert ds. imigracji: kryzys migracyjny na Lampedusie wymaga szybkiej reakcji UE

Od środy na Lampedusę przybyło 7 tys. migrantów. Sytuacja na włoskiej wyspie wymaga szybkiej reakcji Unii Europejskiej na kryzys migracyjny – pisze w dzienniku "Le Figaro" francuski polityk i były sekretarz generalny ministerstwa ds. imigracji Patrick Stefanini.
15.09.2023

Dziś do Gdańska przybył patrolowiec SG-301. W tle kontrowersje wokół płatności za jego budowę

Po zakończeniu prób morskich z Francji przybyła do Polski nowa jednostka dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Obecnie znajduje się ona przy nabrzeżu nieopodal Kanału Portowego, a w ciągu najbliższych tygodni nastąpi jej oficjalne przekazanie zamawiającemu i wcielenie do służby. Choć to ważny moment dla formacji oraz polskiej branży okrętowej, okazuje się, że nie brakuje tu problemów związanych z całym przedsięwzięciem.
05.09.2023

Thales i Naval Group zapewnią wsparcie techniczne dla francuskich fregat

W życie wchodzi siedmioletni kontrakt na zapewnienie wsparcia przez cały okres eksploatacji dla wielozadaniowych fregat (FREMM) francuskiej marynarki wojennej (Marine nationale). Został on przyznany firmie Thales przez koncern Naval Group. Umowa ma zagwarantować długoterminową dostępność operacyjną sprzętu na pokładzie okrętów, zapewniając że będą w stanie wykonywać zadania zgodnie z ich przeznaczeniem.
04.09.2023

Pierwszy prąd z morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc Iberdroli we Francji

Pierwsze zielone megawaty wyprodukowane w morskiej farmie wiatrowej Saint-Brieuc, należącej do firmy Iberdrola, zostały przekazane do francuskiej krajowej sieci energetycznej przez RTE. Jest to pierwszy projekt Iberdroli we Francji i druga tego typu francuska instalacja zasilająca krajowy system energetyczny.
29.08.2023

„Le Monde”: uczynienie Sekwany zdolnej do pływania wyzwaniem przed igrzyskami olimpijskimi w 2024 roku

Przed organizatorami igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku stoi poważne wyzwanie uczynienia z Sekwany rzeki zdolnej do przeprowadzenia planowanych zawodów pływackich – napisał francuski dziennik „Le Monde”. Najpoważniejszym zagrożeniem są w tym przypadku obfite opady deszczów.
16.08.2023

Marynarka Wojenna Francji wciela do służby atomowy okręt podwodny

Stocznia Naval Group przekazała zamawiającemu drugi okręt podwodny o napędzie atomowym (Submersible Ship Nuclear, SSN) typu Suffern, Duguay-Trouin. Łącznie sześć takich jednostek, określanych jako Barracuda, ma wzmocnić potencjał sił morskich Francji (Marine Nationale).
12.08.2023

Ogromny pożar silosów zbożowych we francuskim porcie La Rochelle

Ponad 100 strażaków walczyło w czwartek z ogromnym pożarem silosów zbożowych we francuskim porcie atlantyckim La Rochelle, który zakłócił działalność żeglugową w jednym z największych francuskich terminali eksportowych zboża.
11.08.2023

Zakaz kąpieli na plażach Normandii po przedostaniu się wody z oczyszczalni ścieków

Merowie w kilku gminach Normandii, na północy Francji, podjęli decyzję o kilkudniowym zakazie kąpieli na plażach po przedostaniu się wody z oczyszczalni ścieków w pobliżu Caen. Polecenie w tej sprawie wydała Normandzka Regionalna Agencja Zdrowia (ARS).
02.08.2023

Marynarka wojenna Francji wzbogaca się o nowy okręt zaopatrzeniowy

Pod banderą francuskich sił morskich (Marine Nationale) rozpoczyna służbę najnowsza jednostka wsparcia floty. Budowany w latach 2021-2022 FS Jacques Chevallier zakończył próby morskie i rozpoczyna działalność jako pierwszy z czterech zaplanowanych zbiornikowców, które w ciągu najbliższych kilku lat znajdą się w wyposażeniu jednej z największych marynarek wojennych Europy.
19.07.2023

W 155 dni dokoła świata - niezwykła misja okrętów francuskiej marynarki wojennej

Po pokonaniu 27 500 km, uniwersalny okręt desantowy-dok Dixmude, fregata La Fayette i ich 800 marynarzy i żołnierzy armii francuskiej, w tym 160 podchorążych, zacumowały w Tulonie 13 lipca br. Opuścili oni Francję 8 lutego tego roku, aby wyruszyć na misję dookoła świata, bogatą w operacje, szkolenia i współpracę międzynarodową. W sumie misja pk. Jeanne D'Arc 2023 obejmowała 10 wizyt na czterech kontynentach i 23 inicjatywy współpracy międzynarodowej.
14.07.2023

Indie kupią trzy okręty podwodne Scorpene

Indie wyraziły w czwartek zgodę na zakup od Francji 26 myśliwców Rafale w wersji przeznaczonej dla marynarki wojennej oraz trzech okrętów podwodnych Scorpene. Poinformował o tym w Paryżu premier Indii Narendra Modi, który w piątek będzie gościem honorowym francuskiego Święta Narodowego.
13.07.2023

Zakaz pływania w Sekwanie zostanie odwołany po stu latach

Po stu latach od wprowadzenia zakazu przez władze Paryża, woda w Sekwanie staje się wystarczająco czysta do kąpieli. Obecnie przy niskim stanie wód jakość wody waha się od "wystarczającej" do "bardzo dobrej", poinformował w poniedziałek portal France24.
11.07.2023

W. Brytania. Najwyższa w tym roku dobowa liczba nielegalnych imigrantów na kanale La Manche - 686

686 nielegalnych imigrantów na 53 łodziach przedostało się w piątek do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche, co jest najwyższym dobowym bilansem od początku tego roku - poinformowało w sobotę brytyjskie MSW.
08.07.2023

W region Indo-Pacyfiku Fracja wysłała 19 samolotów wojskowych, w tym myśliwce Rafale

Rząd w Paryżu zdecydował, by w region Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku wysłać 19 samolotów wojskowych, w tym myśliwce Rafale, które wylądują w 10 krajach w ramach współpracy z siłami zbrojnymi 14 państw sojuszniczych i wezmą udział w manewrach na wyspie Guam i na Hawajach, poinformowały w środę francuskie siły powietrzne.
28.06.2023

Naval Group testuje nowy projekt bezzałogowego okrętu podwodnego

Francuski koncern zbrojeniowy otrzymał od agencji zamówień obronnych nowy kontrakt na zbadanie projektu przyszłego bezzałogowego bojowego pojazdu podwodnego (UCUV).
14.06.2023

Dar Młodzieży bierze udział w zlocie żaglowców w Rouen

Żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni jest już w Rouen, gdzie rozpoczął się największy w tym roku zlot żaglowców, L’Armada. Biorą w nim udział 42 fregaty z całego świata, które w trakcie wydarzenia zobaczą setki tysięcy turystów.
12.06.2023

Francja zatrzymała ponad połowę nielegalnych imigrantów na wybrzeżu kanału La Manche

Francuska policja i straż graniczna zatrzymują ponad połowę nielegalnych imigrantów przed próbą przedostania się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche, co przyczyniło się do spadku o 20% liczby tych, którym się to udało, informują we wtorek brytyjskie media.
06.06.2023

Straż Wybrzeża Ukrainy wzbogaca się o dwie nowe jednostki

Przez Cieśninę Bosforską, kontrolowaną przez Turcję, przepłynął statek towarowy Gaja, przewożący z St. Nazaire we Francji do rumuńskiego portu w Konstancy dwa patrolowce, które wejdą w skład Państwowej Straży Granicznej Ukrainy (Держа́вна прикордо́нна слу́жба Украї́ни).
05.06.2023

Francuski i włoski okręt cumują w Świnoujściu

Do Portu Wojennego Świnoujście weszły, 31 maja, włoski niszczyciel rakietowy ITS Caio Duilio oraz francuski zbiornikowiec FS Somme. Robocza wizyta była okazją do odpoczynku marynarzy i uzupełnienia zapasów, a także spotkania z kadrą dowódczą polskiej Marynarki Wojennej.
03.06.2023

Wizyta pięciu francuskich okrętów z podchorążymi w Porcie Wojennym Gdynia

Do gdyńskiego portu weszło pięć okrętów szkolnych francuskiej Marynarki Wojennej (Marine nationale), na których chorążowie odbywają praktykę morską. Wizyta ma charakter roboczy i posłuży odpoczynkowi załóg oraz uzupełnieniu zapasów.
02.06.2023

Kolejna wizyta sojuszniczego okrętu. FS Sagittaire w Porcie Gdynia

W związku ze zbliżającym się międzynarodowym ćwiczeniem Baltops, do Gdyni wszedł 27 maja br. niszczyciel min należący do Marynarki Wojennej Francji (Marine nationale). To już trzecia w przeciągu ostatnich dwóch tygodni wizyta jednostki należącej do państwa NATO.
29.05.2023

Francja. Pięciu żołnierzy z zarzutem braku pomocy tonącym nielegalnym migrantom

Pięciu francuskim żołnierzom postawiono w czwartek zarzut nieudzielenia pomocy nielegalnym migrantom, którzy jesienią 2021 zaczęli tonąć na kanale La Manche. Francuska i brytyjska straż przybrzeżna zareagowały na sygnał SOS po 12 godzinach. 27 osób utonęło - poinformował w piątek portal dziennika Independent.
26.05.2023

Francja chce zredukować emisję gazów cieplarnianych o 50 proc. do 2030 r. Na celowniku transport

Premier Elisabeth Borne przedstawiła w poniedziałek rozszerzony plan redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. Do tej pory Francja dążyła do 40 proc. redukcji emisji do 2030 r, teraz będzie to redukcja o 50 proc. zgodnie z nowym celem ustalonym przez Unię Europejską.
22.05.2023

Francuzi aresztują "pasażerów" przemycających 95 kg kokainy podczas rejsu Costa Cruise

Francuskie władze potwierdzają, że zatrzymały cztery osoby, które płynęły na pokładzie statku wycieczkowego pod pozorem turystów, ale w rzeczywistości były wynajętymi brazylijskimi przemytnikami narkotyków przewożącymi duże ilości kokainy. Choć nie jest to pierwsza próba przemytu podjęta przez brazylijskie kartele narkotykowe, wydaje się, że jest to największa jak dotąd ilość kokainy przechwycona ze statku wycieczkowego.
21.05.2023

Opóźni się termin przekazania nowego patrolowca Morskiemu Oddziałowi Straży Granicznej

We francuskiej stoczni Socarenam w Calais trwa budowa okrętu patrolowego (OPV), przyszłego SG-301. Jednostka właśnie trafiła do suchego doku celem dokonania poprawek, przed rozpoczęciem prób morskich. W związku z tym zamiast w czerwcu, przekazanie jednostki ma nastąpić w sierpniu.
21.05.2023

Sudan. Francja pomaga w ewakuacji obywateli różnych krajów; w stronę Sudanu płynie francuska fregata

Francuski MSZ i armia pomagają w ewakuacji obywateli różnych krajów z Sudanu. Dotychczas ewakuowano ponad 500 osób z 36 różnych krajów, w tym również Polaków. Francuski okręt wojenny zmierza do portu nad Morzem Czerwonym, aby wesprzeć ewakuację.
24.04.2023

Francuski, atomowy okręt podwodny kończy pierwsze próby morskie

Drugi z sześciu zaplanowanych okrętów podwodnych typu Barracuda, Duguay-Trouin (S-636), pomyślnie ukończył pierwszy etap prób. Powoli zbliża się przekazanie jednostki Marynarce Wojennej Francji (Marine nationale).
29.03.2023

Stena Vision zawija do Gdyni po raz ostatni

Prom Stena Vision kończy swoją ponad 12-letnią przygodę na polsko-szwedzkiej trasie.
27.03.2023

Policja ewakuowała port naftowy Donges zablokowany przez strajkujących związkowców

Funkcjonariusze odblokowali terminal naftowy Donges w departamencie Loara Atlantycka, który od tygodnia był okupowany przez związkowców strajkujących przeciwko reformie emerytalnej.
21.03.2023

Francja. Sąd zakazał połowów ryb w Atlantyku, by chronić delfiny

Rada Stanu (francuski najwyższy sąd administracyjny) nakazała w poniedziałek rządowi wprowadzić zakazać połowów ryb w niektórych częściach Atlantyku, aby chronić delfiny, które giną setkami, zaplątane w przemysłowe sieci - poinformowała AFP.
20.03.2023

Francja. Strajk w sektorze energetycznym; kilka elektrowni jądrowych ograniczyło produkcję

W piątek po południu we Francji rozpoczął się strajk w sektorze energetycznym przeciwko reformie emerytalnej, w wyniku którego doszło do zmniejszenia produkcji energii elektrycznej w kilku elektrowniach jądrowych – poinformowała francuska konfederacja związkowa CGT.
03.03.2023

We Francji burzą blok stojący na plaży, bo zagraża mu wzrost poziomu morza

Kiedy blok mieszkalny Le Signal został zbudowany na francuskim wybrzeżu Atlantyku w latach 60., plaża znajdowała się w odległości ponad 200 metrów od budynku; dziś bryła stoi niepewnie na wydmie zaledwie kilka metrów od morza, a lokalne władze postanowiły wyburzyć blok, zanim się zawali - opisała agencja Reutera.
16.02.2023

Francuskie siły specjalne przechwyciły statek przemycający irańską broń dla rebeliantów w Jemenie

Francuskie siły specjalne przechwyciły duży ładunek broni i amunicji dostarczanych przez Iran antyrządowym rebeliantom w Jemenie; operację przeprowadzono w ramach działań na rzecz powstrzymania destabilizujących działań Teheranu na Bliskim Wschodzie - podał w czwartek dziennik "Wall Street Journal".
02.02.2023

Nowy okręt zaopatrzeniowy francuskiej marynarki wojennej rozpoczyna próby morskie

Francuska stocznia Naval Group poinformowała, że Jacques Chevallier rozpoczął 25 stycznia br. próby morskie. Jednostka jest pierwszym z czterech nowych okrętów wsparcia logistycznego (LSS) znanych jako BRF dla francuskiej marynarki wojennej (Marine Nationale).
01.02.2023

Na przerzucie ludzi przez La Manche gangi zarobiły w 2022 183 mln funtów

Gangi zajmujące się przemytem ludzi do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche zarobiły w zeszłym roku 183 miliony funtów (prawie miliard złotych) - wynika z analizy przeprowadzonej przez opozycyjną Partię Pracy, którą przywołuje w czwartek stacja GB News.
27.01.2023

Strajki pracowników koncernu TotalEnergies zakłóciły dostawy z kilku rafinerii

Koncern paliwowy TotalEnergies poinformował w czwartek, że trwające akcje strajkowe, w których bierze udział 60 proc. pracowników tej firmy, zakłóciły dostawy z kilku rafinerii we Francji. Strajkujący protestują przeciwko rządowym planom podniesienia wieku emerytalnego.
26.01.2023

Największe marynarki wojenne NATO dyskutują o większej współpracy

Reprezentanci głównych marynarek wojennych NATO: szef operacji morskich admirał Mike Gilday (USA), pierwszy lord admiralicji admirał Ben Key (Wielka Brytania) oraz szef sztabu francuskiej marynarki wojennej adm. Pierre Vandier (Francja) spotkali się na pierwszej w historii "Paryskiej Konferencji Marynarki Wojennej".
24.01.2023

Sześć europejskich portów łączy siły na rzecz rozwoju offshore wind

W styczniu zostało podpisane historyczne porozumienie przez przedstawicieli europejskich portów, które na co dzień rywalizują między sobą o względy branży morskiej energetyki wiatrowej. Ambitne plany UE rodzą presję wobec operatorów portów, które już dziś sygnalizują problem z przepustowością lub niedoinwestowaną infrastrukturą.
23.01.2023

Porty Francji – nie tylko porty morskie. Analiza aktualnej sytuacji portowo – żeglugowej w regionie

Francja, zaraz po Niemczech jest największym importerem i eksporterem różnorakich dóbr w Europie. Predestynuje to posiadane porty do spełniania ważnej roli w całym systemie gospodarczym kraju.
18.01.2023

Corsica Ferries inwestuje w budowę zielonych rorowców

Francuski start-up Neoline Armateur donosi, że zakończył pierwszy krok ku budowie rorowca napędzanego wiatrem, który firma planuje wprowadzić na rejsy transatlantyckie. Do inwestorów dołączyła firma przewozowa Corsica Ferries, przejmując część udziałów w rozwijającej się firmie.
13.01.2023

Rafinerie zapowiadają strajki przeciw reformie emerytalnej we Francji

Francuska centrala związkowa CGT wezwała w czwartek do strajku rafinerie, które mają stanąć 26 stycznia na 48 godzin i 6 lutego na 72 godziny. Protesty przeciw reformie emerytalnej zapowiadają pracownicy kolei, metra, transportu miejskiego i drogowego, a nawet ministerstwa spraw zagranicznych.
12.01.2023

Francja przekaże Pakistanowi 360 milionów euro na odbudowę po powodziach

Francja przeznaczy 360 milionów euro na projekty, które pomogą w odbudowie Pakistanu, wciąż nękanego skutkami powodzi, których kraj doświadczył w 2022 roku - przekazał w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron, cytowany przez agencję AFP.
09.01.2023

Druga morska farma wiatrowa we Francji ruszy w 2023? Ukończono ważny etap konstrukcji

Ukończono pierwszą fazę konstrukcji w Saint-Brieuc. Ta druga po otwartej w zeszłym roku Saint-Nazaire morska farma wiatrowa we Francji i zarazem pierwsza na północnym wybrzeżu kraju morska farma wiatrowa ma zostać oddana do użytku jeszcze w tym roku. Za rozwój 496-MW inwestycji odpowiada hiszpańska spółka Iberdrola.
04.01.2023

Co najmniej trzy ofiary wywrócenia się łodzi, 43 migrantów uratowano

Są trzy potwierdzone ofiary śmiertelne wywrócenia się w środę rano na kanale La Manche małej łodzi, przewożącej nielegalnych imigrantów, ale 43 osoby uratowano - podała stacja Sky News, powołując się na brytyjskie źródło rządowe.
14.12.2022

Do 50 ofiar zatonięcia łodzi z nielegalnymi imigrantami na La Manche

Do 50 osób zginęło wskutek zatonięcia w środę łodzi z nielegalnymi imigrantami na kanale La Manche - podają brytyjskie media. Na wodach kanału trwa operacja poszukiwawcza, ale biorąc pod uwagę temperaturę wody, szanse na odnalezienie żywych ludzi są znikome.
14.12.2022

Francuskie korwety dla Grecji

Ważny gracz na rynku okrętowym Naval Group proponuje greckiemu odpowiednikowi znaczny udział przy budowie korwet proj. Gowind (typu Kimon), które mają wzmocnić potencjał marynarki Wojennej Grecji (Polemiko Naftiko).
12.12.2022

Francuski okręt skonfiskował ponad 4,5 ton kokainy

Brazylijski statek przewożący ponad 4,6 ton kokainy przeznaczonej na europejski rynek został przechwycony przez francuską marynarkę wojenną. Była to część akcji Europolu wymierzonej w szlaki transportu narkotyków między Ameryką Południową a Europą.
09.12.2022

Hiszpania. W Alicante zaprezentowano projekt sieci przesyłu zielonego wodoru z Półwyspu Iberyjskiego do Francji

Premierzy Hiszpanii i Portugalii, Pedro Sanchez i Antonio Costa oraz prezydent Francji Emmanuel Macron zaprezentowali w piątek w hiszpańskim mieście Alicante projekt sieci przesyłu zielonego wodoru z Półwyspu Iberyjskiego do Francji. Surowiec ma być kierowany dalej w głąb Unii Europejskiej.
09.12.2022

Francja chce wesprzeć polską transformację energetyczną

Francja chce wesprzeć polską transformację energetyczną wraz z firmami pracującymi przy morskich projektach wiatrowych i krajowym programie nuklearnym – napisało w piątek francuskie ministerstwo spraw zagranicznych w oświadczeniu dla prasy.
09.12.2022

Francja wyczarteruje dwa statki, by ratować migrantów na kanale La Manche

Francja wyczarteruje dwa statki, by prowadzić akcje ratownicze na kanale La Manche, przez który migranci próbują masowo przedostać się do Wielkiej Brytanii - poinformował w środę sekretariat generalny ds. morza, agencja podlegająca szefowi francuskiego rządu.
30.11.2022

Francja i Niemcy naciskają na włoskie władze, by wpuściły do portów statki z tysiącem migrantów

Szef MSZ Francji Gerald Darmanin i resort spraw zagranicznych Niemiec naciskają na włoskie władze, by wpuściły do portów trzy statki organizacji humanitarnych, na których znajduje się blisko 1 tys. uratowanych migrantów - powiadomiła w piątek agencja Associated Press.
04.11.2022

TotalEnergies ze wzrostami dzięki LNG

Francuska grupa paliwowa TotalEnergies ogłosiła w czwartek rekordowy zysk netto w wysokości 6,6 mld dol. w III kwartale, tj. o 43 proc. więcej niż w III kwartale 2021 roku. Zysk wypracowano dzięki działalności związanej z eksploatacją i sprzedażą gazu LNG.
27.10.2022

Premier Sanchez: jest porozumienie, będzie gazociąg z Portugalii przez Pireneje do Francji

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił w czwartek, że jego rząd osiągnął porozumienie z władzami Francji i Portugalii dotyczące budowy nowego połączenia gazowego przez Pireneje do Europy Zachodniej.
20.10.2022

We Francji powstanie pływająca farm wiatrowa. Maersk zainstaluje trzy turbiny

Duński lider usług dla sektora morskiego Maersk Supply Service otrzymał kontrakt na transport i instalację trzech turbin wiatrowych o mocy 10 MW na farmie wiatrowej EFGL (Eoliennes Flottantes du Golfe du Lion). Jest to pilotażowy projekcie pływających turbin wiatrowych u wybrzeży Francji.
19.10.2022

Francja od czwartku po raz pierwszy w historii zaczęła dostarczać gaz bezpośrednio do Niemiec

Pierwsze dostawy gazu z Francji bezpośrednio do Niemiec rozpoczęły się w czwartek i mają osiągnąć wartość 31 gigawatogodzin (GW/h) dziennie, co jest częścią polityki solidarności europejskiej – poinformowały francuskie sieci przesyłu gazu GRTgaz.
13.10.2022

Francja. Sąd nakazał służbom celnym zwrot jachtu rosyjskiemu oligarsze

Francuski sąd nakazał w środę krajowej agencji celnej zwolnić objęty europejskimi sankcjami i skonfiskowany jacht, należący do rosyjskiego miliardera Aleksieja Kuźmiczewa. Zdaniem sądu podczas przejmowania jednostki służby celne dopuściły się błędów proceduralnych. O procesie informowaliśmy wcześniej.
05.10.2022

Francja: magazyny gazu w kraju zostały napełnione przed zimą

Francuskie rezerwy gazu na zimę są pełne – poinformowała w środę Komisja Regulacji Energetyki (CRE), która jednak apeluje do Francuzów, aby nadal uczestniczyć we wspólnym wysiłku w celu zmniejszenia zużycia energii.
05.10.2022

Konflikt interesów we Francji: szef sztabu Macrona powiązany z liniami MSC

Szef sztabu prezydenta Francji Emmanuela Macrona - Alexis Kohler, został oskarżony przez francuskiego prokuratora ds. przestępstw finansowych o konflikt interesów, związany z jego domniemanymi powiązaniami z przewoźnikiem MSC – poinformowała w poniedziałek prokuratura.
03.10.2022

Pierwsza morska farma wiatrowa we Francji kosztowała 2 mld euro

Pierwsza morska farma wiatrowa we Francji z 80 turbinami wiatrowymi została otwarta nad Atlantykiem pod koniec września. Koszt tej inwestycji to 2 mld euro. Przyszłością są także dryfujące farmy, które również konstruujemy – mówi PAP dyrektor ds. energii morskich EDF Renouvelables Cedric Le Bousse.
02.10.2022

Z Marsylii wypłynął statek z pomocą humanitarną i materiałami do odbudowy Ukrainy

Statek z 1000 ton pomocy humanitarnej i materiałami do odbudowy infrastruktury Ukrainy wypłynął z Marsylii do Rumunii. Według władz francuskich to najważniejszy konwój humanitarny od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
29.09.2022

Hiszpańskie media: są szanse na budowę gazociągu MidCat; Francja bierze udział w negocjacjach

Władze Francji prowadzą rozmówy z rządem Hiszpanii w sprawie budowy gazociągu MidCat łączącego oba kraje przez Pireneje. Mógłby on stać się alternatywą dla gazu z Rosji dla państw Europy Zachodniej i Środkowej.
28.09.2022

Prezydent Macron inauguruje Saint-Nazaire. To pierwsza morska farma wiatrowa we Francji

W czwartek rozpoczęły się uroczystości otwarcia pierwszej morskiej farmy wiatrowej we Francji. W wydarzeniach bierze udział prezydent Francji Emanuel Macron, minister środowiska i inni ważni przedstawiciele rządu. Projekt Saint Nazaire rozwijała francuska firma EDF Renewables.
22.09.2022

Sasin rozmawiał z ambasadorem o polsko-francuskiej współpracy offshore

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin spotkał się z ambasadorem Francji w Polsce Frédéricem Billetem oraz przedstawicielami Total Energies - poinformował w środę MAP. Dodano, że rozmowy dotyczyły m.in. polsko-francuskiej współpracy w zakresie energetyki.
21.09.2022

Rosyjski oligarcha pozywa Francję za zajęcie jachtów

Aleksiej Kuzmiczew, jeden z najbogatszych Rosjan i główny akcjonariusz banku Alfa-Bank, pozywa Francję za – jego zdaniem – bezprawne zajęcie dwóch jachtów.
16.09.2022

Dzięki wojnie w Ukrainie Hiszpania sprzedaje więcej gazu Francuzom

W efekcie wojny na Ukrainie po raz pierwszy Hiszpania wyeksportowała więcej gazu ziemnego do Francji niż odebrała go z tego kraju, wynika z opublikowanych danych spółki Enagas, operatora systemu hiszpańskich gazociągów.
13.09.2022

TotalEnergies sprzedał rosyjskiemu Novatekowi swoje akcje w spółce wydobywającej gaz w Rosji

Francuski koncern energetyczny TotalEnergies poinformował w piątek o zawarciu z rosyjskim partnerem Novatek porozumienia, w ramach którego przekaże mu swoje udziały w spółce Terneftegaz, wydobywającej gaz ze złoża Termokarstowoje w Rosji.
26.08.2022

Francja. "Le Monde": Musimy przestać przymykać oczy na działalność TotalEnergies w Rosji

Musimy przestać przymykać oczy na działalność TotalEnergies w Rosji – pisze w czwartek w komentarzu redakcyjnym dziennik „Le Monde”, powołując się na swoje śledztwo wskazujące na udział francuskiego koncernu w dostawach paliwa dla rosyjskich samolotów bombardujących Ukrainę.
25.08.2022

W. Brytania. Od ogłoszenia planu deportacji do Rwandy przypłynęło już 13 tys. migrantów

Od 14 kwietnia, gdy brytyjski rząd ogłosił plan deportacji nielegalnych imigrantów do Rwandy - który jeszcze nie został wdrożony - przez kanał La Manche przepłynęło co najmniej 13 016 osób - podało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
08.08.2022

Trwają próby ratowania białuchy, która utknęła w Sekwanie

Białucha arktyczna, która utknęła w Sekwanie 160 kilometrów od ujścia rzeki do kanału La Manche, wydaje się coraz bardziej wychudzona, na razie nie powiodły się próby nakarmienia zwierzęcia. Szanse na uratowanie wielkiego ssaka maleją - podaje w poniedziałek francuska telewizja BFMTV.
08.08.2022

Francja wyznacza kolejne obszary pod rozwój offshore wind

Rząd Francji po przeprowadzeniu konsultacji społecznych wybrał obszary pod realizację dwóch projektów morskich elektrowni wiatrowych u wybrzeży Atlantyku. Pierwszy przetarg zostanie zorganizowany jeszcze w tym roku.
07.08.2022

Francuzi wykorzystają barkę wodorową do elektryfikacji statków w porcie

Firmy Améthyste, ArianeGroup, Cetim, HDF Energy, Rubis Terminal i Sofresid Engineering połączyły siły w projekcie budowy wielousługowej barki energetyczne Elemanta H2. Posłuży do zaopatrywania dużych statków w ekologiczną energię elektryczną i wodór, zmniejszając podczas postoju w porcie ich emisję zanieczyszczeń o ponad 80 proc.
09.07.2022

Francja. Obchody 78. rocznicy lądowania aliantów w Normandii

W przemowach, wygłoszonych przez merów normandzkich miast i weteranów w poniedziałek podczas uroczystości upamiętniającej 78. rocznicę lądowania aliantów w Normandii, dominowała wojna w Ukrainie.
06.06.2022

Francja. Fala zabrała troje członków jednej rodziny, wszyscy zginęli

Troje członków tej samej rodziny - rodzice i dziecko - zginęło w czwartek wieczorem w miejscowości Plogoff na wybrzeżu Bretanii, gdy podczas spaceru po skalistym cyplu porwała ich do Atlantyku wyjątkowa wysoka fala - poinformowały miejscowe władze.
20.05.2022

Greckie fregaty z francuską technologią wypłyną w 2025

Grecja uruchomiła program budowy trzech fregat FDI HN. Kontrakt zrealizuje Naval Group z Tulonu. W marcu br. Grecja i Naval Group podpisały kontrakt na trzy fregaty oraz jedną opcjonalną. Dostawca zapewni również wsparcie eksploatacyjne. Dwie jednostki FDI HN (Hellenic Navy) zostaną dostarczone w 2025 roku, a trzecia w 2026 roku.
08.04.2022

Francuska Komisja Regulacji Energetyki (CRE) wzywa do budowy terminala LNG

Prezes Komisji Regulacji Energetyki (CRE) Jean-François Carenco wezwał w poniedziałek Francuzów do oszczędzania energii, aby uniknąć przerw w jej dostawach oraz do przyspieszenia budowy terminala LNG w Hawrze na północy kraju.
29.03.2022

Wielka Brytania i Francja rozwijają projekt przyszłej rakiety skrzydlatej i przeciwokrętowej

Francja i Wielka Brytania będą wspólnie pracować m.in. nad koncepcją ciężkiej rakiety przeciwokrętowej.
21.02.2022

Zwrot energetyczny Francji - Macron stawia na atom i offshore wind

Prezydent Francji Emmanuel Macron wygłosił przemówienie w głównym zakładzie produkcyjnym GE Steam Power System, gdzie ujawnił plany budowy nowych reaktorów jądrowych w kraju w ramach strategii energetycznej mającej na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Ponadto poinformował o planach Francji w obszarze rozwoju OZE, w tym offshore wind – moc wiatraków ma zwiększyć się do 40 GW do 2050 roku.
17.02.2022

Francja: około 100 tys. martwych ryb wyrzuconych do morza; władze wszczynają śledztwo

Francuska minister ds. morza Annick Girardin poinformowała, że zleciła zbadanie sprawy wyrzucenia do morza przez statek rybacki około 100 tys. martwych ryb, a tym samym możliwe naruszenie praktyk połowowych.
05.02.2022

Japonia. Minister obrony: sytuacja w regionie Indo-Pacyfiku niestabilna i coraz trudniejsza

Sytuacja związana z bezpieczeństwem w regionie Indo-Pacyfiku staje się niestabilna i coraz trudniejsza – ocenił w czwartek szef japońskiego resortu obrony Nobuo Kishi w początkowej części wirtualnego spotkania z ministrami z Francji w formule „2+2”.
20.01.2022

Media: nawet 65 tys. migrantów może forsować w tym roku kanał La Manche

Nawet 65 tys. nielegalnych imigrantów może w tym roku próbować przedostać się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche na pokładach małych łodzi lub pontonów - zakłada najgorszy scenariusz brytyjskiego rządu ujawniony we wtorek przez dziennik "Daily Telegraph".
18.01.2022

Brytyjski rząd wyśle marynarkę wojenną do walki z nielegalną imigracją na La Manche

Brytyjski rząd chce, aby marynarka wojenna przejęła odpowiedzialność za patrole na kanale La Manche i zatrzymywanie łodzi z nielegalnymi imigrantami, a także rozmawia z Rwandą i Ghaną o wysyłaniu tam osób czekających na rozpatrzenie wniosków o azyl - podał w poniedziałek "The Times".
17.01.2022

Francuzi zamknęli dla Brytyjczyków mieszkających w krajach UE kanał La Manche

Brytyjscy rezydenci krajów UE od kilku dni nie mogą wrócić do swoich domów, ponieważ władze francuskie zamknęły kanał La Manche łączący kontynent europejski z Wielką Brytanią. Wyjątkiem są Brytyjczycy rezydujący we Francji - przekazała w czwartek AFP.
30.12.2021

Francja uzyskała 93 proc. licencji połowowych od Wlk. Brytanii po brexicie

Francja uzyskała 93 proc. licencji połowowych, o które zwróciła się po brexicie do Wielkiej Brytanii – poinformował w poniedziałek sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune. Dążymy do uzyskania jeszcze około 60 licencji – dodał.
13.12.2021

Francja potwierdza sprzedaż trzech fregat Grecji

USA przedstawiły propozycję na sprzedaż Grecji czterech fregat, podczas gdy podobną umowę z tym krajem finalizuje Francja. W sobotę Paryż, informując o propozycji Waszyngtonu, ujawnił, że definitywną umowę z Atenami już podpisał.
12.12.2021

Brytyjczycy przyznali Francuzom kolejne licencje połowowe

Wielka Brytania przyznała dodatkowo 18 licencji połowowych dla francuskich rybaków, a wyspa Jersey kolejne pięć - poinformował w sobotę brytyjski rząd. To jednak znacznie mniej niż w trwającym sporze domaga się Francja.
11.12.2021

Francja odrzuca brytyjski wniosek o wspólne patrole na La Manche

Francja odrzuciła w czwartek pomysł utworzenia wspólnych brytyjsko-francuskich patroli w kanale La Manche w celu zwalczania nielegalnej migracji. Francuski premier Jean Castex poinformował o tym szefa rządu Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.
02.12.2021

Złagodzenie sporu o francuskie rybołówstwo na wodach brytyjskich

W środę nastąpiło lekkie złagodzenie sporu o prawo francuskich rybaków do łowienia na wodach brytyjskich. Europejscy rybacy mogą łowić na wodach brytyjskich, jeśli pracowali tam przed brexitem. Francuzi i Brytyjczycy kłócą się jednak w sprawie dokumentów, które mają być na to dowodem.
01.12.2021

Johnson i Macron: musimy powstrzymać gangi przerzucające ludzi przez kanał La Manche

Brytyjski premier Boris Johnson i prezydent Francji Emmanuel Macron zgodzili się co do pilnej potrzeby powstrzymania gangów zajmujących się przerzucaniem ludzi przez kanał La Manche - przekazało w środę wieczorem biuro Johnsona.
25.11.2021

U wybrzeży Bretanii powstanie pływająca farma wiatrowa South Brittany

Potentat technologii floating w morskiej energetyce wiatrowej Ocean Winds (spółka joint venture firm ENGIE i EDP Renewables) oraz spółka Principle Power zawarły umowę o współpracy przy projektowaniu platform na potrzeby pierwszego we Francji przetargu dla pływających technologii.
19.11.2021

Francuscy rybacy oskarżają rząd o porażkę w negocjacjach z W. Brytanią w sprawie licencji połowowych

Francuscy rybacy oskarżają rząd Jeana Castexa o porażkę w negocjacjach z Wielką Brytanią w sprawie licencji połowowych. Około 150 francuskich rybaków nie będzie łowić ryb na wodach brytyjskich.
19.11.2021

Francja. Żaglówka pod polską banderą zderzyła się z lotniskowcem Charles de Gaulle

W piątek (12 listopada) ok. godz. 7.30 10-metrowa żaglówka zderzyła się z lotniskowcem Charles de Gaulle na około 40 milach morskich (70 km) na południowym wschodzie Wysp Hyères. Żaglówka zerwała maszt, nikomu nic się nie stało.
13.11.2021

W. Brytania. Bez przełomu w rozmowach z Francją ws. sporu o prawa do połowów

Nie doszło do przełomu w sporze między W. Brytanią a Francją o prawa do połowów. Brytyjski rząd po spotkaniu ministrów Davida Frosta i Clementa Beaune w czwartek wydał jedynie zdawkowe oświadczenie, że strony przedstawiły swe stanowiska i obawy.
05.11.2021

W tym roku już ponad 20 tys. emigrantów przedostało się przez La Manche

Liczba nielegalnych imigrantów, którzy od początku tego roku przedostali się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche, przekroczyła 20 tys. – podano w środę. To ponad dwa razy więcej niż w całym roku 2020, który dotychczas był rekordowy.
03.11.2021

Francuzi zatrzymali dwa brytyjskie statki rybackie. Trwa spór między Francją i Wielką Brytanią

Dwa brytyjskie statki rybackie zostały zatrzymane, a jeden ukarany grzywną w Zatoce Sekwany. To element polityki „zaostrzenia kontroli” w konflikcie między Francją a Wielką Brytanią o połowy ryb po brexicie.
28.10.2021

Okręty podwodne Francji nie dla Australii, ale chętna Kanada

Kanada rozważa wymianę czterech wadliwych okrętów podwodnych, kupionych od Brytyjczyków 20 lat temu. Prezydent Emmanuel Macron i premier Justin Trudeau mogą omawiać kwestię zakupu francuskich okrętów na najbliższym spotkaniu – podaje stacja BFM TV.
14.10.2021

Brytyjskie media oskarżają francuską policję o pasywność w kwestii imigrantów na kanale La Manche

Nielegalni imigranci próbujący przedostać się przez kanał La Manche wsiadają na małe łodzie i pontony w biały dzień, na oczach francuskiej policji, a funkcjonariusze nie podejmują żadnych prób, by ich powstrzymać – opisuje brytyjska stacja Sky News.
09.10.2021

Wielka Brytania i Francja rozmawiają w sprawie połowów ryb

Komisja Europejska przekazała w środę, że kontynuowane są rozmowy z Wielką Brytanią i Francją ws. rozwiązania problemu dotyczącego połowów ryb. – Znalezienie rozwiązania i kontynuacja działalności europejskich rybaków pozostają dla nas najwyższym priorytetem – powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Vivian Loonela.
06.10.2021

Grecja kupuje trzy francuskie fregaty

Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Grecji Kyriakos Micotakis podpisali we wtorek kontrakt, w ramach którego Ateny zakupią od Francji trzy fregaty klasy „Belharra”. Okręty wyprodukuje Naval Group.
28.09.2021

Francja nie powinna być zaskoczona anulowaniem kontraktu na okręty, ale Australia może mieć problem

Australijskie radio ABC donosi, że anulowanie kontraktu na francuskie okręty podwodne może utrudnić Australii zawarcie umowy o wolnym handlu z UE, rząd liczy jednak na to, że irytacja Francji nie wpłynie na negocjacje w tej sprawie. Tymczasem Agencja Reutera informuje, że francuscy politycy nie powinni być zaskoczeni sytuacją, bo na anulowanie umowy zanosiło się od dłuższego czasu.
21.09.2021

Premier Australii: francuskie okręty podwodne odrzucone z powodu zastrzeżeń

Podczas konferencji prasowej w Sydney premier Australii Scott Morrison argumentował, dlaczego jego kraj zrezygnował z zakupu australijskich okrętów podwodnych, co spowodowało kryzys dyplomatyczny.
19.09.2021

Francja wzywa na konsultacje swoich ambasadorów z USA i Australii

Szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian poinformował w piątek wieczorem, że Paryż wzywa swoich ambasadorów z USA i Australii na konsultacje w związku z umową zawartą między Waszyngtonem, Canberrą i Londynem, która doprowadziła do zerwania wartego 40 mld dolarów kontraktu z Francją.
17.09.2021

Francuska prasa: AUKUS niesie ryzyko rozprzestrzeniania broni jądrowej na Pacyfiku

AUKUS - umowa w sprawie bezpieczeństwa między Australią, Wielką Brytanią i USA oraz dostawy okrętów podwodnych o napędzie atomowym dla Canberry niosą ryzyko rozprzestrzeniania broni jądrowej w strefie Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku – pisze w piątek „Le Monde”.
17.09.2021

Blinken zapewnia Francję o dalszej współpracy w regionie Indo-Pacyfiku. Francuzi niezadowoleni?

Francja jest naszym "istotnym partnerem" w regionie Indo-Pacyfiku i będziemy kontynuowali współpracę z Paryżem w tym zakresie - zapewnił w czwartek amerykański sekretarz stanu Antony Blinken, nawiązując do ogłoszonego przez USA trójstronnego paktu z Wielką Brytanią i Australią.
16.09.2021

Brytyjska straż graniczna ma zawracać łodzie z nielegalnymi imigrantami

Priti Patel, minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii, upoważniła straż graniczną do zawracania łodzi z nielegalnymi imigrantami, aby zapobiec przedostaniu się przez nich do tego kraju – podały w czwartek brytyjskie media.
09.09.2021

Superjacht Reine d'Azur doszczętnie spłonął u wybrzeży Francji [WIDEO, ZDJĘCIA]

29-metrowy Superjacht Reine d'Azur był zakotwiczony na zachód od wyspy Port-Cros na południowym wybrzeżu Francji. Spłonął w czwartek nad ranem.
12.08.2021

Wielka Brytania. 482 nielegalnych imigrantów na kanale La Manche w dobę

Co najmniej 482 nielegalnych imigrantów przedostało się w środę przez kanał La Manche z Francji do Wielkiej Brytanii. To dobowy rekord. Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych szacuje, że od początku roku ta liczba przekroczyła już 10 tys.
05.08.2021

Francja. Władze Paryża chcą kąpielisk nad Sekwaną

Władze stolicy Francji obiecują udostępnić Sekwanę dla kąpiących się już w 2025 roku. Pływacy mają w niej rywalizować podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Paryżanie są jednak pełni wątpliwości czy uda się zrealizować te plany, ponieważ rzeka jest wciąż zanieczyszczona.
26.07.2021

Francja: Uratowano 65 migrantów próbujących dopłynąć do Wielkiej Brytanii

Francuskie służby uratowały w niedzielę na kanale La Manche 65 migrantów próbujących nielegalnie przedostać się do Wielkiej Brytanii - poinformowała prefektura morska kanału La Manche i Morza Północnego. Migrantów podjęto z dwóch prowizorycznych łodzi.
19.07.2021

Francuscy rybacy po raz kolejny strajkują przeciwko budowie farm wiatrowych

Jak donoszą media branżowe, francuskie statki rybackie po raz kolejny otoczyły statek pracujący na terenie morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc we Francji. Jej deweloperem jest hiszpański potentat Iberdrola. Rybacy obawiają się o ryby i ich populację, co może się odbić na ich branży.
28.06.2021

Francja: Marynarka wojenna usuwa ropę z wybrzeża Korsyki

Francuska marynarka wojenna usuwa ropę z wód na południe od Korsyki. Plaże francuskiej wyspy zostały w weekend zamknięte z powodu zanieczyszczenia ropą. Trwa śledztwo w celu zidentyfikowania źródła zanieczyszczeń.
14.06.2021

Francja uruchomi morski elektrolizer do produkcji zielonego wodoru

W przyszłym roku we Francji zostanie uruchomiony morski elektrolizer do produkcji zielonego wodoru z energii wyprodukowanej w pływającej farmie wiatrowej. Będzie to pierwsza na świecie instalacja tego typu.
07.06.2021

Ósmy gigant napędzany LNG dołączył do floty CMA CGM

CMA CGM Trocadero, ósmy z serii dziewięciu kontenerowców napędzanych LNG o pojemności 23 000 TEU budowanych w Chinach, został dostarczony do francuskiej firmy CMA CGM.
30.05.2021

Francuscy rybacy strajkują przeciwko budowie morskiej farmy wiatrowej

Trwa instalacja morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc o mocy 496 MW u wybrzeży Francji. Przeciwko budowie strajkują francuscy rybacy, których zdaniem elektrownia wiatrowa szkodzi środowisku i przede wszystkim – rybołówstwu.
11.05.2021

W. Brytania: Spór na Jersey zażegnany, potencjał do dalszych sporów o połowy pozostał

Spór dotyczący połowów ryb wokół Jersey - w związku z którym Wielka Brytania i Francja wysłały tam po dwie łodzie patrolowe - został na razie zażegnany, ale nieporozumienia dotyczące warunków połowów po brexicie mogą jeszcze powracać w przyszłości.
07.05.2021

Ponad 50 francuskich kutrów rybackich blokuje port na Jersey

Ponad 50 francuskich kutrów rybackich w czwartek zablokowało port w Saint Helier, stolicy wyspy Jersey, w proteście przeciw warunkom połowowym dla francuskich rybaków na tamtejszych wodach po brexicie. Wielka Brytania i Francja wysłały łodzie patrolowe w okolice wyspy.
06.05.2021

Dwie łodzie patrolowe popłyną na Jersey w związku z groźbami Francji

Brytyjska marynarka wyśle dwie łodzie patrolowe na wyspę Jersey - dependencję Korony Brytyjskiej na kanale La Manche - jako "środek zapobiegawczy" w związku z groźbami Francji, że odetnie ona dostawy prądu lub zablokuje główny port wyspy - podano w środę wieczorem.
06.05.2021

Francja grozi wyspie Jersey odwetem za blokowanie dostępu francuskim rybakom do łowisk

Francja jest gotowa uciec się do „środków odwetowych” wobec wyspy Jersey, jeśli brytyjskie władze będą nadal ograniczać dostęp francuskich rybaków do łowisk - zagroziła we wtorek minister ds. morza Annick Girardin.
05.05.2021

Total dostarcza pierwszy ładunek LNG do Foran Energy

Total, francuskie przedsiębiorstwo petrochemiczne, poinformował, że na początku tego miesiąca dostarczył pierwszy ładunek skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Foran Energy w Chinach.
13.04.2021

Damen dostarcza dwa holowniki RSD 2513 do Thomes Services Martimes (TMS)

Damen Shipyards Group dostarczyła dwa holowniki RSD 2513 do francuskiej firmy Thomas Services Maritimes (TSM). Dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii holowniczej będzie możliwa obsługa statków na Sekwanie pomiędzy portami Rouen i Honfleur (HAROPA - Port de Rouen). Holowniki będą wspierać masowce, ułatwiając eksport zbóż z portu w Rouen - największego w Europie terminalu zbożowego, tankowców i wszystkich statków przypływających do Rouen.
17.03.2021

Francuski jacht z kawą i winem zakończył rejs po Atlantyku

Francuska firma używa jachtu do poruszania się po dawnych szlakach handlowych. Dostarcza wino i czekoladę klientom po obu stronach Atlantyku dbającym o środowisko.
05.03.2021

Fincantieri rezygnuje z planów przejęcia francuskiej stoczni Chantiers de l'Atlantique

Planowana mega-fuzja między włoskim gigantem stoczniowym Fincantieri i francuskim Chantiers de l’Atlantique została odwołana.
29.01.2021

Zbliża się deadline zakończenia włosko-francuskiej umowy stoczniowej

Planowane przejęcie francuskiej stoczni Chantiers de l’Atlantique przez włoskie Fincantieri może zakończyć się fiaskiem, bez natychmiastowej politycznej interwencji ze strony Rzymu lub Paryża.
30.12.2020

Wznowienie ruchu przez kanał La Manche nastąpi w środę

Porozumienie Wielkiej Brytanii z Francją w sprawie wznowienia ruchu towarowego przez kanał La Manche zostanie ogłoszone w ciągu najbliższych godzin, a wejdzie w życie w środę - podała dziś brytyjska stacja Sky News.
22.12.2020

Stena Line chce podwoić liczbę rejsów na trasie Irlandia – Francja

Armator promowy Stena Line planuje zdublowanie rejsów bezpośrednich trasach z Irlandii do Francji w odpowiedzi na duży zapotrzebowanie na transport od irlandzkich spedytorów związane z niedługim zamknięciem francuskich granic dla Wielkiej Brytanii.
22.12.2020

Do 2038 r. Francja będzie mieć nowy atomowy lotniskowiec

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział wczoraj budowę nowego lotniskowca o napędzie jądrowym. Planowana jednostka ma być półtora razy dłuższa od pływającego już pod francuską banderą okrętu Charles de Gaulle. Lotniskowiec ma wejść do służby w 2038 r.
09.12.2020

Francuska firma ujawniła projekt nowoczesnej jednostki do kładzenia kabli pod wodą

Francuska firma Piriou stworzyła projekt nowego kablowca, który będzie mógł instalować i naprawiać zarówno kable zasilające jak i światłowodowe.
30.11.2020

Nad morzem we Włoszech znaleziono osiem ciał

Cztery dni po gwałtownych burzach i ulewach, jakie nawiedziły Piemont, a także pogranicze Francji i Włoch, w Ligurii poinformowano o znalezieniu zwłok ośmiu osób na brzegu morza. Przypuszcza się, że większość to ciała ofiar powodzi z Francji.
06.10.2020

Turcja odradza Francji eskalację napięć na Morzu Śródziemnym

Mevlut Cavusoglu, minister spraw zagranicznych Turcji doradził wczoraj Francji, by powstrzymała się od działań eskalujących napięcia we wschodniej części Morza Śródziemnego. Była to odpowiedź na wspólne ćwiczenia francuskiej marynarki wojennej z siłami greckimi w pobliżu Krety.
15.08.2020

Francja wzmocni siły marynarki wojennej na Morzu Śródziemnym

Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował, że francuska marynarka wojenna wzmocni swoje siły na Morzu Śródziemnym oraz zaapelował do władz Turcji, by wstrzymano poszukiwania surowców we wschodniej części tego akwenu.
12.08.2020

Francja i Wielka Brytania próbują powstrzymać migrację przez kanał La Manche

Wielka Brytania i Francja łączą siły w znalezieniu nowych środków, które pomogą powstrzymać migrantów przed przeprawami przez kanał La Manche, jak poinformował wczoraj wieczorem po rozmowach w Paryżu Chris Philp, brytyjski wiceminister ds. imigracji.
12.08.2020

Turcja domaga się od Francji przeprosin za incydent z udziałem fregat

Szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu powiedział w czwartek, że Ankara oczekuje, iż Francja przeprosi za incydent między okrętami wojennymi obu krajów, do którego doszło na Morzu Śródziemnym. Spór w tej sprawie miało rozstrzygnąć śledztwo NATO, które nie przyniosło jednak rozwiązania.
02.07.2020

Francja powiadomiła NATO, że zawiesza udział w operacji morskiej

Francja powiadomiła NATO, że zawiesiła swój udział w operacji na Morzu Śródziemnym po wynikach dochodzenia w sprawie incydentu między okrętami francuskimi i tureckimi – poinformował w środę urzędnik ministerstwa ds. sił zbrojnych Francji.
01.07.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.