• <
SELVECO_MARINE_2025

Rozpoczynają się 57. regaty w Hyères. Polskę reprezentuje 23 żeglarzy

20.04.2026 09:07 Źródło: Polski Związek Żeglarski
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Rozpoczynają się 57. regaty w Hyères. Polskę reprezentuje 23 żeglarzy
Bartosz Modelski/Facebook: Polski Związek Żeglarski

Od poniedziałku do soboty (20-25.04) we francuskim Hyères na Lazurowym Wybrzeżu rozegrane zostaną 57. regaty Semaine Olympique Française (Francuski Tydzień Olimpijski). Reprezentacja Polski na te zawody z cyklu Sailing Grand Slam liczy 23 żeglarzy. Na starcie zobaczyć można będzie wszystkie 10 żeglarskich klas olimpijskich. W sumie Hyères wystartuje 680 zawodników z 50 państw — informuje w komunikacie Polski Związek Żeglarski.

Od prawie 60 lat ostatnie tygodnie kwietnia zarezerwowane są w kalendarzu żeglarstwa olimpijskiego właśnie dla regat u wybrzeży Hyères. To drugie – pod względem liczby rozegranych edycji – zawody będące częścią cyklu Sailing Grand Slam. Dłuższą historię ma jedynie Kieler Woche, które w tym roku, między 20 a 28 czerwca, będzie obchodzić swoją 145. edycję.

Na linii startu tegorocznej edycji Semaine Olympique Française stanie 23 reprezentantów Polski, w tym wielu zawodników Kadry Narodowej PZŻ.

W klasie 470 zadebiutuje nowa załoga Agnieszki Skrzypulec-Szoty i Mikołaja Bazylego (YACHT KLUB POLSKI SZCZECIN / KSW Baltic).

W klasach 49er i 49erFX zobaczymy cztery załogi reprezentujące Kadrę Narodową Juniorów PZŻ. Wśród zawodników 49er będą to August Sobczak i Fabian Kocięda (Chojnicki Klub Żeglarski / KS AZS AWFIS Gdańsk) oraz Igor Kawałko i Wiktor Mielnik (Olsztyński Klub Żeglarski), a w 49erFX: Ewa Lewandowska i Anna Zwara (KS AZS AWFiS Gdańsk / Miejski Klub Żeglarski Arka Gdynia oraz Klara Sobczak i Magdalena Skórnóg (Chojnicki Klub Żeglarski / Nauticus YC Olsztyn).

Klasę Formula Kite reprezentować będą: Jan Marciniak (KS AQUA Włocławek), Jan Koszowski (Sopocki Klub Żeglarski), Piotr Szymiec (AZS Sailing Team Poznań), Izabela Satrjan (UKŻ Wiking Toruń) oraz Julia Damasiewicz (AZS Poznań).

Liczną polską reprezentację zobaczymy także w klasach ILCA 6 i ILCA 7. W klasie ILCA 6 wystartują: Agata Barwińska (Stowarzyszenie Sportów Wodnych - Mos Iława), Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń), Lilly May Niezabitowska (Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg) oraz Hanna Rogowska (Chojnicki Klub Żeglarski). W klasie ILCA 7 zobaczymy natomiast Filipa Olszewskiego (AZS Uniwersytet Warszawski), Piotra Malinowskiego (SSW MOS Iława), Tadeusza Kubiaka (SEJK Pogoń Szczecin) oraz Huberta Roszyka (ŻLKS Poznań).

Podczas tegorocznej edycji Semaine Olympique Française nie zobaczymy niestety reprezentantów klasy iQFOiL ani zawodników Kadry Narodowej Seniorów w klasach 49er i 49erFX. Żeglarze równolegle będą brać udział w zgrupowaniach na akwenach, na których już w maju wystartują w regatach mistrzowskich. Między 12 a 17 maja we francuskim Quiberon odbędą się mistrzostwa świata w klasach 49er, 49erFX i Nacra17, a w dniach 16–23 maja u wybrzeży portugalskiego Portimão o tytuł mistrzów Europy powalczą zawodnicy klasy iQFOiL.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.