• <
CTM_980X120_gif_2020

Francja powiadomiła NATO, że zawiesza udział w operacji morskiej

Strona główna MW, służby morskie Francja powiadomiła NATO, że zawiesza udział w operacji morskiej
Francja powiadomiła NATO, że zawiesza udział w operacji morskiej - GospodarkaMorska.pl
fot. wikipedia

sons

01.07.2020 Źródło: PAP

Francja powiadomiła NATO, że zawiesiła swój udział w operacji na Morzu Śródziemnym po wynikach dochodzenia w sprawie incydentu między okrętami francuskimi i tureckimi – poinformował w środę urzędnik ministerstwa ds. sił zbrojnych Francji.

Cytowany anonimowo przez Reutera urzędnik sprecyzował, że Francja w liście do sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga postawiła cztery żądania, dotyczące wyjaśnienia roli operacji Sea Guardian, w tym współpracy z misją UE, która egzekwuje przestrzeganie oenzetowskiego embarga na broń dla Libii.

AFP podaje, powołując się na resort ds. sił zbrojnych, że Francja zdecydowała czasowo wycofać się z natowskiej operacji aż uzyska odpowiedź na postulaty, dotyczące tarć z Turcją. Paryż zażądał w szczególności, aby "sojusznicy uroczyście potwierdzili swoje przywiązanie i zaangażowanie w przestrzeganie embarga" na broń dla Libii. Domaga się także bardziej precyzyjnego mechanizmu zmniejszania ryzyka konfliktu w łonie Sojuszu Atlantyckiego, którego zarówno Francja, jak i Turcja są członkami.

Według francuskiego resortu ds. sił zbrojnych 10 czerwca francuska fregata rakietowa Courbet podczas swojej misji identyfikowania statku towarowego, podejrzanego o naruszenie embarga na broń dla Libii, była celem trzykrotnego namierzenia radarem do kierowania ognia przez turecką fregatę. Ankara zaprzeczyła tym doniesieniom. NATO wszczęło dochodzenie w sprawie incydentu.

"Nie wydaje nam się, że zdrowe jest utrzymywanie środków w operacji, mającej m.in. na celu kontrolowanie embarga z sojusznikami, którzy go nie przestrzegają" - podało w środę ministerstwo.

Wcześniej tego dnia ambasador Turcji we Francji Ismail Hakki Musa przekazał, że Paryż powiadomił NATO, iż zawiesił swój udział w operacji na Morzu Śródziemnym po tym, gdy dochodzenie w sprawie niedawnego incydentu między francuskimi i tureckimi okrętami wojennymi nie potwierdziło roszczeń Paryża – podał Reuters.

"Wygląda na to, że eksperci NATO nie doszli do tego samego wniosku (co Francja). Otrzymałem tę informację wczoraj (tj. we wtorek - PAP), wydaje się, że okręt wojenny Courbet wycofuje się z operacji NATO" - powiedział Musa podczas przesłuchania we francuskim Senacie.

Turcja wspiera wojskowo uznawany przez ONZ rząd jedności narodowej (GNA) z siedzibą w Trypolisie na zachodzie, którego siły walczą z samozwańczą Libijską Armią Narodową (ANL) pod wodzą Haftara. Ten watażka, który stworzył na wschodzie kraju równoległą administrację z siedzibą w Bengazi, jest wspierany z kolei przez ZEA, Egipt i Rosję. Według wielu ekspertów Francja również popiera Haftara, choć oficjalnie temu zaprzecza. (PAP)

Źródło:
PAP
 Ropa brent 44,07 $ baryłka  0,46% 08:55
 Cyna 17880,00 $ tona -0,22% 31 lip
 Cynk 2299,00 $ tona 1,05% 31 lip
 Aluminium 1685,00 $ tona 0,24% 31 lip
 Pallad 2145,30 $ uncja  0,33% 08:47
 Platyna 940,85 $ uncja  0,43% 08:55
 Srebro 24,47 $ uncja  0,04% 08:55
 Złoto 1978,85 $ uncja  -0,16% 08:55

Dziękujemy za wysłane grafiki.