• <
Baltexpo2023_duży

Prezydent Macron o kryzysie na Lampedusie: mamy obowiązek europejskiej solidarności z Włochami

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Prezydent Macron o kryzysie na Lampedusie: mamy obowiązek europejskiej solidarności z Włochami

Partnerzy portalu

Kancelaria Prezydenta Francji

Mamy obowiązek europejskiej solidarności w Włochami – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron zapytany o kryzys migracyjny na włoskiej wyspie Lampedusa.

"Będziemy działać rygorystycznie i humanitarnie" – zadeklarował Macron podczas podróży do departamentu Cote d'Or w środkowej Francji. Prezydent zapewnił, że sytuacja migrantów będzie weryfikowana, czy "kwalifikują się do otrzymania azylu, czy też mają powrócić do domu". "Decyzje zostaną podjęte wspólnie z Włochami" – zapowiedział Macron.

Zdaniem szefa państwa problem migracji "dotyka wszystkich Europejczyków". Trwają konsultacje szefa MSW Geralda Darmanina z włoskim ministrem spraw wewnętrznych w kwestii kryzysu migracyjnego.

Na włoską wyspę Lampedusa, położoną pomiędzy Maltą i wybrzeżem Tunezji, dotarło w ostatnich dniach drogą morską 6,8 tys. migrantów z krajów afrykańskich. Rząd w Rzymie z jednej strony podejmuje wysiłki na rzecz przenoszenia migrantów z wyspy na terytorium Włoch kontynentalnych, natomiast z drugiej - poszukuje rozwiązania problemu na szczeblu Unii Europejskiej.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ adj/

Dziękujemy za wysłane grafiki.