• <
smartre_2023

Francuskie korwety dla Grecji

rk

12.12.2022 11:18 Źródło: Naval Group

Partnerzy portalu

Francuskie korwety dla Grecji - GospodarkaMorska.pl
Naval Group

Ważny gracz na rynku okrętowym Naval Group proponuje greckiemu odpowiednikowi znaczny udział przy budowie korwet proj. Gowind (typu Kimon), które mają wzmocnić potencjał marynarki Wojennej Grecji (Polemiko Naftiko).

Wspólna budowa okrętów ma również na celu poprawę sytuacji greckiego przemysłu stoczniowego, który od lat znajduje się w trudnej sytuacji, którą tylko pogarszają kolejne kryzysy. Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej Grecja, posiadająca antyczne tradycje marynarki wojennej i z racji na swoje położenie, utrzymuje silną (jak na rozmiary państwa) flotę, której trzon stanowi 13 fregat typu Hydra i Elli. Z racji na to, że te drugie były wcielone do służby w latach 80-tych, pojawia się potrzeba stopniowego wycofywania ze służby i zastąpienia jednostkami przystającymi do realiów XXI wieku.

Wedle oferty, budowa pierwszej korwety HS Kimon ma nastąpić we Francji, dzięki czemu ta zostanie wcielona do służby w ciągu trzech lat. Trzy kolejne jednostki mają być budowane przez Hellenic Shipyards w Grecji i dostarczane nawet rok po roku. Jeśli zostanie to zrealizowane, pozwoli to bardzo szybko dokonać przeskoku technologicznego w siłach zbrojnych Hellady. Co również jest istotne, francuska propozycja zawiera plan udziału przemysłu greckiego wynoszący blisko 1/3 wartości przedsięwzięcia i setki miejsc pracy w przemyśle budowy statków i okrętów. Ma to również oznaczać kluczowy transfer technologii do lokalnej budowy, długoterminowe partnerstwo z greckim przemysłem obronnym (nawet na wiele dekad), a także potencjalną kontynuację współpracy przy budowie kolejnych jednostek morskich.

Gospodarka Morska
Naval Group

W ramach projektu budowy okrętów w Grecji jest tez planowane przeszkolenie dziesiątków specjalistów, którzy wpierw będą angażowani w budowę pierwszego okrętu we Francji. Dzięki temu zdobędą doświadczenie, by w ojczyźnie przejąc pieczę nad tworzeniem pozostałych okrętów. Szkolenie greckich specjalistów podczas produkcji pierwszego okrętu zabezpieczy transfer technologii umożliwiający budowę okrętów w Grecji. Doświadczenie zdobyte przy korwetach typu Kimon ma zapewnić sprawne zaangażowanie w kolejne przedsięwzięcie, jakim ma być budowa fregat na bazie francuskiego projektu FDI. Oznacza to zaangażowanie 55 greckich przedsiębiorstw na różnych etapach budowy, a także 1200 nowych miejsc pracy w tym 500 wysokowykwalifikowanych.

Fregaty, na których opierają się greckie korwety, to jednostki o długości 122 metrów i tonażu 4460 ton. Ich zdolność do autonomicznego działania bez zawijania do portu ma wynosić 45 dni. Wyposażenie stanowi wielofunkcyjny aktywny radar z elektronicznie skanowaną matrycą Thales Sea Fire, sonary: kadłubowy Kingklip Mark 1115, holowany CAPTAS-4, a także wabiki antytorpedowe CANTO. Podstawowe uzbrojenie stanowią armata morska Oto Melara 76 mm i dwa działa Nexter Narwhal 20 mm. Do szerszego aspektu działań ma do dyspozycji rakiety, w tym osiem antyokrętowych Exocet MM-40 Block 3, cztery wyrzutnie Sylver A50 8-cell VLS dla 32 przeciwpowietrznych MBDA Aster 15/30, a także dwie wyrzutnie torped do zwalczania okrętów podwodnych MU90 Impact. Oprócz tego w wyposażeniu jest także śmigłowiec MH-60R Seahawk. Z racji na automatyzację i informatyzację obsługi wyposażenia, załoga dla każdego z okrętów to 110 marynarzy, dodatkowo 15 obsługujących statki powietrzne i śmigłowce.

Francuskie wsparcie dla greckiego przemysłu okrętowego przy budowie czterech korwet można porównać do zaangażowania wokół powstania wielozadaniowych fregat projektu Miecznik. Nie tylko ma wzmocnić potencjał polskiej Marynarki Wojennej, ale ma także wpłynąć na rozbudowę infrastruktury stoczniowej i wojskowej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.