• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

ME w klasie 49er – Malzacka i Jankowiak czwarte we Francji

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie ME w klasie 49er – Malzacka i Jankowiak czwarte we Francji

Partnerzy portalu

fot. Didier Hillaire / Polski Związek Żeglarski

Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak zajęły w La Grande Motte we Francji czwarte miejsce w mistrzostwach Europy w żeglarskiej olimpijskiej klasie 49erFX. Na dziewiątej pozycji w klasie 49er zakończyli regaty Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki.

W niedzielę w ostatnim podwójnie punktowanym wyścigu tzw. medalowym z udziałem 10 czołowych załóg Melzacka (YKP Gdynia) i Jankowiak (OŚ AZS Poznań) były czwarte i w klasyfikacji generalnej również znalazły się tuż za podium. Tym samym Polki poprawiły swój wynik z listopada z portugalskiej Vilamoury, gdzie przypadła im piąta lokata.

Bardzo dobrze spisały się również Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa), które w gronie 29 duetów z 16 państw były siódme ogólnie i szóste wśród Europejek.

Triumfowały Belgijki Isaura Maenhaut i Anouk Guerts, które wyprzedziły Francuzki Sarah Steyaert i Charline Picon oraz Brytyjki Freyę Black i Saskię Tidey.

Blisko 40-letnia Picon to mistrzyni olimpijska z 2016 roku z Rio de Janeiro oraz srebrna medalistka igrzysk w Tokio w 2021 roku, ale w windsurfingowej klasie RS:X. Wiele razy stawała również na podium deskarskich mistrzostw świata i Europy.

W męskiej klasie 49er w wyścigu medalowym popłynęły dwie polskie załogi, ale zamknęły stawkę - dziewiątą lokatę wywalczyli Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk), a 10. poprzedni wicemistrzowie Europy Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (OŚ AZS Poznań). Takie też miejsca zajęli w końcowej klasyfikacji, natomiast wśród zawodników ze Starego Kontynentu znaleźli się na szóstej i siódmej pozycji.

Najlepsi okazali się Hernan Umpierre i Fernando Diz z Urugwaju, ale na najwyższym stopniu podium mistrzostw Europy stanęli Brytyjczycy James Peters i Fynn Sterritt.

Srebrny medal zdobyli trzeci w punktacji generalnej Szwajcarzy Sebastien Schneiter i Arno de Planta, a brązowy ubiegłoroczni mistrzowie oraz aktualni wicemistrzowie świata Holendrzy Bart Lambriex i Floris van de Werken, którzy sklasyfikowani zostali na szóstej pozycji. Poprzedni triumfatorzy ME Francuzi Lucas Rual i Emile Amoros zajęli dopiero 18. lokatę.

Miejsca pozostałych polskich męskich załóg: 23. (18. w Europie) Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk), 30. (22.) Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) i Borys Podumis (UKS Navigo Sopot), 36. (26.) Patryk Kosmalski (ChKŻ Chojnice) i Tomasz Lewandowski (AZS AWFiS Gdańsk), 46. (35.) Adam Głogowski i Maciej Krusiec (Nauticus YC Olsztyn). Rywalizowało 70 załóg z 26 krajów.

md/ bia/

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.