• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

ME w klasie 49er – dwie polskie kobiece załogi w wyścigu medalowym

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie ME w klasie 49er – dwie polskie kobiece załogi w wyścigu medalowym

Partnerzy portalu

Fot. Polski Związek Żeglarski

Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak oraz Gabriela Czapska i Hanna Rajchert popłyną w niedzielę w La Grande Motte we Francji w wyścigu medalowym mistrzostw Europy w żeglarskiej olimpijskiej klasie 49erFX. W klasie 49er mężczyzn czekają jeszcze dwa starty.

Po 14 wyścigach Melzacka (YKP Gdynia) i Jankowiak (OŚ AZS Poznań) plasują się na czwartej, a Czapska i Rajchert (Spójnia Warszawa) - na szóstej pozycji. Polki wezmą w niedzielę udział w ostatnim podwójnie punktowanym tzw. wyścigu medalowym z udziałem 10 czołowych duetów, ale szansę na podium ma tylko ta pierwsza załoga.

Melzacka i Jankowiak tracą do trzecich Brytyjek Frei Black i Saskii Tidey 11, a do wiceliderujących Francuzek Sarah Steyaert i Charline Picon 15 punktów. Wyraźnie prowadzą Belgijki Isaura Maenhaut i Anouk Guerts. W klasie 49erFX ściga się 29 załóg z 16 państw.

W klasie 49er mężczyzn w niedzielę odbędzie się jeszcze jeden wyścig fazy finałowej, a dopiero później ostatni finałowy start.

W czołowej "10" znajdują się dwa duety biało-czerwonych – zamykają ją aktualni wicemistrzowie Starego Kontynentu Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (OŚ AZS Poznań), a dziewiątą lokatę zajmują Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk).

Prowadzenie utrzymali Hernan Umpierre i Fernando Diz z Urugwaju, którzy wyprzedzają Brytyjczyków Jamesa Petersa i Fynna Sterritta oraz Szwajcarów Sebastiena Schneitera i Arno de Plantę. Broniący tytułu Francuzi Lucas Rual i Emile Amoros sklasyfikowani są na odległej 18. pozycji.

Miejsca pozostałych polskich męskich załóg: 23. Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk), 30. Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) i Borys Podumis (UKS Navigo Sopot), 46. Patryk Kosmalski (ChKŻ Chojnice) i Tomasz Lewandowski (AZS AWFiS Gdańsk), 50. Adam Głogowski i Maciej Krusiec (Nauticus YC Olsztyn). Rywalizuje 70 załóg z 26 krajów.

md/ pp/

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.