Szef MSZ Polski i Francji, Radosław Sikorski i Jean-Noel Barrot rozmawiali w czwartek nt. wdrażania traktatu z Nancy, współpracy w obszarze bezpieczeństwa i obrony i energetyki jądrowej - poinformował polski resort dyplomacji.
W środę Sikorski wziął udział w Paryżu w spotkaniu szefów dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego - Polski, Francji i Niemiec. W rozmowach w stolicy Francji uczestniczył także minister spraw zagranicznych Indii Subrahmanyam Jaishankar.
Polskie MSZ poinformował w czwartek, że Sikorski spotkał się z szefem francuskiej dyplomacji. „Wicepremier Radosław Sikorski spotkał się dziś z ministrem spraw zagranicznych Francji Jeanem-Noelem Barrotem. Rozmowy dotyczyły wdrażania traktatu z Nancy, współpracy w obszarze bezpieczeństwa i obrony, energetyki jądrowej” - przekazał resort dyplomacji na platformie X.
Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Polski Donald Tusk podpisali 9 maja ub. roku w Nancy traktat polsko-francuski o wzmocnionej współpracy i przyjaźni dotyczący kwestii militarnych, gospodarczych, społecznych i związanych z kulturą. Ratyfikowany w grudniu 2025 r. dokument zakłada wzajemne gwarancje bezpieczeństwa, współpracę w zakresie zwalczania zagrożeń hybrydowych, wspólne działania w zakresie przemysłu obronnego, gospodarki, rolnictwa i nauki.
Wśród ustaleń traktatu polsko-francuskiego znalazło się m.in. zobowiązanie do udzielania wzajemnej pomocy w razie napaści, łącznie z użyciem środków wojskowych, zgodnie ze zobowiązaniami NATO i UE, zwiększenie współpracy i interoperacyjności armii francuskiej i polskiej, wspieranie wspólnych projektów, koprodukcji artystycznych i inicjatyw promujących historię, rozpowszechnianie dzieł kultury obu krajów, wymienianie informacji dotyczących polskiego i francuskiego programu budowy instalacji jądrowych oraz współpracę między krajowymi branżami w celu utworzenia europejskiego łańcucha dostaw w energetyce atomowej, wspólne działania na rzecz nowych technologii, takich jak AI, prowadzenie badań nad surowcami krytycznymi, pomoc w odbudowie Ukrainy czy ustanowienie 20 kwietnia jako Dzień Przyjaźni Polsko-Francuskiej. W dokumencie znalazły się też zobowiązania dot. polityki migracyjnej, szkolnictwa wyższego, oświaty i promocji języka.
Nowy traktat zastąpi poprzednią umowę Polski i Francji, podpisaną w 1991 r. i ocenianą jako przestarzałą. Jest porównywany z traktatami, które wcześniej Francja podpisała z krajami sąsiednimi: Niemcami, Włochami i Hiszpanią.
kos/ sdd/
To największy karp złowiony na wędkę. Padł rekord świata (foto)
00:02:49
Brytyjczyk złowił jedną z najniebezpieczniejszych ryb świata (wideo)
Rekord świata pobity. Gigantyczny tuńczyk ważył ponad 400 kg!
00:04:31
Ile tlenu pochodzi z oceanu? Drugie płuco planety [wideo]
00:00:45
Samiec konika morskiego rodzi tysiąc młodych! Zobacz jeden z najciekawszych porodów w przyrodzie (wideo)
Zatrucie Odry - najnowsze informacje
00:00:00
U wybrzeży Norwegii złowiono gigantycznego halibuta
00:00:00
Złowiono 300-kilogramowego olbrzyma (wideo)
00:00:49
Wyłowili 100-kg głowę rekina. Resztę zjadło coś olbrzymiego (wideo)
00:01:00
Odkryto rybę z samego dna Rowu Mariańskiego! (foto, wideo)
00:01:10
Największa ryba na świecie znaleziona u wybrzeży Portugalii [video]
Mors arktyczny nad polskim Bałtykiem. To sensacja i pierwszy taki przypadek w historii
MRiRW: unijne rozmowy o dekarbonizacji rybołówstwa i Europejskim Pakcie Oceanicznym
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat
Współpraca na rzecz ochrony środowiska. List intencyjny Nauty z Cleanergy i JT Ship Service
Dziki łosoś umacnia się w segmencie premium. W Polsce rośnie rynek ryb i owoców morza?
Pomorskie. W Kuźnicy plaża szersza o 70 metrów. Urząd Morski planuje kolejne prace
Humbak, który utknął na mieliźnie na niemieckim Bałtyku, uwolnił się