• <
mewo_2022

TotalEnergies sprzedał rosyjskiemu Novatekowi swoje akcje w spółce wydobywającej gaz w Rosji

gm

26.08.2022 20:44 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas TotalEnergies sprzedał rosyjskiemu Novatekowi swoje akcje w spółce wydobywającej gaz w Rosji

Partnerzy portalu

TotalEnergies sprzedał rosyjskiemu Novatekowi swoje akcje w spółce wydobywającej gaz w Rosji - GospodarkaMorska.pl

Francuski koncern energetyczny TotalEnergies poinformował w piątek o zawarciu z rosyjskim partnerem Novatek porozumienia, w ramach którego przekaże mu swoje udziały w spółce Terneftegaz, wydobywającej gaz ze złoża Termokarstowoje w Rosji.

Terneftegaz stał się obiektem kontrowersji, gdy dziennik „Le Monde” podał, że spółka dostarcza rosyjskiej rafinerii skondensowany gaz, z którego jest produkowana nafta wysyłana do dwóch rosyjskich baz wojskowych jako paliwo do samolotów atakujących Ukrainę.

TotalEnergies zapewniło, że przejęcie jego 49-procentowego pakietu akcji Terneftegazu było planowane jeszcze przed ujawnieniem tych informacji.

Koncern dodał, że wysłał do władz rosyjskich wniosek o zatwierdzenie transakcji 8 sierpnia i że otrzymał na nią zgodę. Umowa sprzedaży została podpisana w piątek.

TotalEnergies wydało też komunikat, w którym potwierdziło, że wraz z Novatekiem produkuje w Rosji skondensowany gaz, który jest wykorzystywany jako paliwo samolotowe, koncern zapewnił jednak, że jest ono przeznaczone wyłącznie na eksport. „Nie, TotalEnergies nie produkuje nafty dla armii rosyjskiej” – zapewnił francuski koncern.

Organizacja pozarządowa Global Witness, która pomogła dziennikowi „Le Monde” zebrać materiał do artykułu na temat Terneftegazu, twierdzi, ze TotalEnergies plącze się w komunikatach i należałoby wszcząć śledztwo w tej sprawie.

Novatek potwierdził, że będzie teraz właścicielem 100 proc. złoża Termokarstowoje.

Fot. DepositphotosKongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.