• <
pge_baltica_390x100_duży

Hiszpania. W Alicante zaprezentowano projekt sieci przesyłu zielonego wodoru z Półwyspu Iberyjskiego do Francji

gm

09.12.2022 20:23 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Hiszpania. W Alicante zaprezentowano projekt sieci przesyłu zielonego wodoru z Półwyspu Iberyjskiego do Francji

Partnerzy portalu

Hiszpania. W Alicante zaprezentowano projekt sieci przesyłu zielonego wodoru z Półwyspu Iberyjskiego do Francji - GospodarkaMorska.pl

Premierzy Hiszpanii i Portugalii, Pedro Sanchez i Antonio Costa oraz prezydent Francji Emmanuel Macron zaprezentowali w piątek w hiszpańskim mieście Alicante projekt sieci przesyłu zielonego wodoru z Półwyspu Iberyjskiego do Francji. Surowiec ma być kierowany dalej w głąb Unii Europejskiej.

W piątkowej uroczystości uczestniczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która wskazała, że przedsięwzięcie będzie służyło uniezależnieniu się państw UE od paliw kopalnych z Rosji.

Jak poinformował w komunikacie z wydarzenia rząd Hiszpanii, nowy korytarz zielonego wodoru będzie nosił nazwę H2Med, a jego ukończenie zostało zaplanowane na 2030 r.

Podczas piątkowej prezentacji inwestycji wyjaśniono, że w ramach projektu wybudowana zostanie linia przesyłu zielonego wodoru, która połączy portugalską miejscowość Celorico da Beira z hiszpańskim miastem Zamora, a także podmorska linia transportu tego surowca pomiędzy Barceloną a Marsylią.

Premier Sanchez podkreślił podczas ceremonii, że inicjatywa H2Med służy zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej, a także “zapewnieniu jej neutralności klimatycznej”.

Zgodnie z projektem korytarza H2Med połączenie pomiędzy Portugalią a Hiszpanią o długości 248 km będzie kosztować 350 mln euro.

Z kolei podmorska linia łącząca Barcelonę z Marsylią o długości 455 km powstanie w efekcie inwestycji o wartości 2,5 mld euro.

Szacuje się, że w 2030 r. korytarz H2Med będzie w stanie przesyłać około 2 mln ton zielonego wodoru rocznie, czyli 10 proc. wielkości konsumpcji tego surowca w UE.

Fot. Depositphotosseaway7
Baltexpo2023_mały

Dziękujemy za wysłane grafiki.