Premierzy Hiszpanii i Portugalii, Pedro Sanchez i Antonio Costa oraz prezydent Francji Emmanuel Macron zaprezentowali w piątek w hiszpańskim mieście Alicante projekt sieci przesyłu zielonego wodoru z Półwyspu Iberyjskiego do Francji. Surowiec ma być kierowany dalej w głąb Unii Europejskiej.
W piątkowej uroczystości uczestniczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która wskazała, że przedsięwzięcie będzie służyło uniezależnieniu się państw UE od paliw kopalnych z Rosji.
Jak poinformował w komunikacie z wydarzenia rząd Hiszpanii, nowy korytarz zielonego wodoru będzie nosił nazwę H2Med, a jego ukończenie zostało zaplanowane na 2030 r.
Podczas piątkowej prezentacji inwestycji wyjaśniono, że w ramach projektu wybudowana zostanie linia przesyłu zielonego wodoru, która połączy portugalską miejscowość Celorico da Beira z hiszpańskim miastem Zamora, a także podmorska linia transportu tego surowca pomiędzy Barceloną a Marsylią.
Premier Sanchez podkreślił podczas ceremonii, że inicjatywa H2Med służy zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej, a także “zapewnieniu jej neutralności klimatycznej”.
Zgodnie z projektem korytarza H2Med połączenie pomiędzy Portugalią a Hiszpanią o długości 248 km będzie kosztować 350 mln euro.
Z kolei podmorska linia łącząca Barcelonę z Marsylią o długości 455 km powstanie w efekcie inwestycji o wartości 2,5 mld euro.
Szacuje się, że w 2030 r. korytarz H2Med będzie w stanie przesyłać około 2 mln ton zielonego wodoru rocznie, czyli 10 proc. wielkości konsumpcji tego surowca w UE.
Fot. Depositphotos
Vestas pozyskuje zamówienie o mocy 1140 MW dla projektu Baltic Power
Łukaszewska-Trzeciakowska: w środę nastąpi podpisanie umowy na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce
Gaz-System oddaje do użytku gazociąg przyłączeniowy Przywodzie – Dolna Odra
Northland Power i Mitsui inwestują 6,5 mld dolarów w morskie farmy wiatrowe u wybrzeży Tajwanu
W Ustce odbyła się wizyta studyjna na statku serwisowym morskich farm wiatrowych
Vattenfall wprowadza sztuczną inteligencję do monitoringu ptaków na morskich farmach wiatrowych