• <

Wynik wyszukiwania - "norwegia" - Wiadomości

Grupa Orlen obniża emisje CO2 na złożu Sleipner w Norwegii

Kolejna instalacja wydobywcza służąca do eksploatacji norweskich złóż Grupy Orlen została podłączona do czystej energii wytwarzanej na lądzie. Elektryfikacja złoża Sleipner pozwoli uniknąć emisji 160 tys. ton CO2 rocznie. W 2024 roku już około dwie trzecie wydobycia gazu przez PGNiG Upstream Norway będzie realizowane z wykorzystaniem instalacji zasilanych z lądu.
20.04.2024

Dwa największe na świecie promy wodorowe powstaną w Norwegii

Torghatten Nord wybrał norweską firmę Myklebust Verft do budowy dwóch promów wodorowych, które będą przewozić do 120 samochodów na najdłuższej norweskiej trasie promowej między miejscowościami Bodø a Lofotami. Promy będą największymi na świecie statkami napędzanymi wodorem produkowanym w zakładzie mieszczącym się we wspomnianym Bodø.
19.04.2024

Morze pod nadzorem mikrosatelitów. Kongsberg zbuduje satelity. Dla Polski również?

Kongsberg Defence & Aerospace otrzymał kontrakt od Norwegian Intelligence Service (NIS) na dostarczenie danych z satelitarnego nadzoru morskiego z norweskich akwenów znajdujących się w strefie niezbędnej dla bezpieczeństwa Norwegii. NIS jest odpowiedzialny za operacje kosmiczne i bezpieczny rozwój Norweskich Sił Zbrojnych.
19.04.2024

Ulstein zwodował statek CSOV, którego kadłub powstał w stoczni Crist S.A.

W sobotę 6 kwietnia z hali dokowej w Ulstein Verft w Norwegii zwodowano statek CSOV Olympic Boreas. To kolejny etap budowy jednostki, której budowa rozpoczęła się w gdyńskiej stoczni Crist S.A.
09.04.2024

Grupa Orlen zwiększyła ilość przesyłanego do Polski gazu z własnego wydobycia w Norwegii

Grupa Orlen o ponad 30 proc. zwiększyła ilość przesyłanego do Polski gazu pochodzącego z własnego wydobycia w Norwegii, gdzie działa PGNiG Upstream Norway. W skali roku oznacza to dodatkowy miliard metrów sześciennych gazu - poinformował we wtorek koncern.
09.04.2024

DeepOcean podpisał umowę ramową z Equinor na budowę i serwis infrastruktury podmorskiej, w tym podwodnych kabli

Firma Equinor przyznała 4 kwietnia dostawcy usług oceanicznych DeepOcean umowę ramową na usługi morskie obejmujące interwencje podmorskie i awaryjne naprawy podmorskich rurociągów, konstrukcji i kabli wysokiego napięcia, zarówno dla morskich źródeł odnawialnych, jak i złóż ropy i gazu.
08.04.2024

Norwegia wzmocni marynarkę wojenną

Budżet obronny Norwegii zostanie zwiększony o kwotę 600 mld koron (około 60 mld USD) do 2036 roku, co oznacza dwukrotny wzrost nakładów na wojsko do poziomu 3 proc. PKB - poinformował w piątek rząd w Oslo. Inwestycja, określana jako historyczna, ma być odpowiedzią na agresywną postawę Rosji.
05.04.2024

Sanmar dostarcza holownik z napędem elektrycznym dla norweskiego operatora

Turecka stocznia Sanmar dostarczyła jeden ze swoich przełomowych holowników z serii ElectRA z napędem elektrycznym akumulatorowym do świadomego ekologicznie norweskiego operatora Buksér og Berging. Jednostka będzie stacjonowała w porcie w Oslo.
18.03.2024

Norweskie elektryki za pożyczki. 500 mln NOK na modernizację połączeń promowych w Norwegii

Nordic Investment Bank (NIB) udzielił pożyczki w wysokości 500 mln NOK (43,4 mln EUR) spółce Norled. Pożyczka pozwoli na sfinansowanie rozbudowy floty promów niskoemisyjnych. Jest to pierwsza pożyczka NIB w ramach programu InvestEU w Norwegii.
16.03.2024

Lepsza kondycja norweskich stoczni szansą dla polskich przedsiębiorców

Norwegia od wielu lat stanowi bardzo atrakcyjny rynek zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorstw. Po 2004 roku Polacy dość szybko stali się największą mniejszością narodową w kraju fiordów. W 2021 roku liczba Polaków w Norwegii przekroczyła 117 tysięcy.
13.03.2024

Damen dostarczy dwa holowniki ASD 3010 ICE norweskiej grupie BOA

Damen podpisał kontrakt z Grupą BOA na dwa holowniki ASD 3010 ICE. Zamówienie na te dwa holowniki Damen wpisuje się w strategiczną odnowę floty norweskiej firmy i ma na celu modernizację floty przy jednoczesnym obniżeniu zużycia paliwa. Flota BOA składa się z wyspecjalizowanych statków offshore, barek półzanurzalnych i holowników portowych.
11.03.2024

Höegh Autoliners otrzymuje dofinansowanie budowy dwóch statków napędzanych amoniakiem

Przedsiębiorstwo żeglugowe Höegh Autoliners czyni znaczne postępy w realizacji swoich ambicji uczynienia z planowanych jednostek klasy Aurora pierwszymi na świecie statkami PCTC (Pure Car, Truck Carrier) zasilanych amoniakiem. 5 marca otrzymało prawie 14 mln dolarów (146 mln NOK) z funduszy Enova w ramach wdrażania rozwiązań zapewniających im wykorzystanie alternatywnego i zrównoważonego paliwa w dwóch swoich zaplanowanych statkach.
06.03.2024

Trendy i innowacje w morskiej energetyce wiatrowej: przegląd rynku i przykłady z Norwegii

W 2020 roku Norwegia otworzyła pierwsze morskie obszary produkcji energii odnawialnej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Był to początek realizacji planu inwestycyjnego w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, którego celem jest utworzenie do 2040 roku farm wiatrowych o mocy 30 GW na Morzu Północnym. Dla polskich firm, będących ważnym wykonawcą norweskiego przemysłu stoczniowego, jest to to szansa, aby stać się zaufanym partnerem technologicznym, także w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.
04.03.2024

Wyjątkowe zamówienie Fjord1 na cztery autonomiczne promy

Fjord1 norweski konglomerat transportowy, jeden z największych w Norwegii, podpisał umowę z turecką stocznią Tersan, która zajmuje się pierwszym na świecie autonomicznym połączeniem promowym, na którym od 1 września 2026 roku cztery nowe zeroemisyjne promy będą obsługiwać połączenie Lavik-Oppedal.
29.02.2024

Kancelaria Premiera: Relacje polsko–norweskie mogą być wzorem dla innych państw na świecie

Premier Donald Tusk spotkał się z Premierem Norwegii Jonasem Gahrem Storem. To kolejny lider polityczny, który w ostatnim czasie odwiedził Warszawę. Głównymi tematami rozmów Premierów była wojna w Ukrainie, bezpieczeństwo w regionie, a także współpraca energetyczna. Szef polskiego rządu podkreślił wyjątkowe relacje jakie łączą Polskę i Norwegię, która jest kluczowym partnerem dla naszego kraju.
28.02.2024

Norweski wycieczkowiec dostał zgodę na wejście do portu. Istniało podejrzenie epidemii cholery

Norweski wycieczkowiec firmy Norwegian Cruise Line, zawrócony z Port Louis na Mauritiusie w poniedziałek z powodu podejrzenia wybuchu epidemii cholery na statku, dostał zgodę na wejście do portu – podało BBC.
26.02.2024

Norweski resort obrony: wiosną rozpoczynamy szkolenie ukraińskiej piechoty morskiej

Norwescy wojskowi rozpoczną wiosną w Holandii szkolenie ukraińskiej piechoty morskiej w zakresie operowania małymi łodziami - poinformował w czwartek resort obrony Norwegii.
15.02.2024

Minister obrony Norwegii: musimy być przygotowani na wybuch konfliktu z Rosją i wzrost napięcia na Morzu Bałtyckim

Norweskie siły zbrojne muszą być przygotowane na wybuch konfliktu, ponieważ Rosja odpowie na wejście Finlandii i Szwecji do NATO zwiększeniem obecności swoich wojsk w regionie - ostrzegł minister obrony Norwegii Bjorn Arild Gram.
06.02.2024

Alarm 3 stopnia dla floty Norwegii. Marynarz może zejść ze statku pływającego w strefie wojny

Podczas, gdy wielu operatorów zmienia trasy swoich statków, norweska administracja morska podeszła do zagadnienia kompleksowo i wyznaczyła strefy zagrożeń statkom pływającym pod banderą tego kraju. A trzeba podkreślić, że flota norweska to czwarta flota narodowa na świecie pod względem wartości.
27.01.2024

Łosoś pod lupą Komisji Europejskiej. Trwa śledztwo w sprawie zmowy cenowej norweskich firm

Komisja Europejska poinformowała producentów łososia z Norwegii - Cermaq, Grieg Seafood, Bremnes, Leroy, Mowi i SalMar, o swojej wstępnej opinii, zgodnie z którą naruszyli oni przepisy antymonopolowe Unii Europejskiej, tworząc zmowę rynkową w sprawie sprzedaży norweskiego łososia w UE.
25.01.2024

Norwegia chce nowych fregat i szuka partnerów do tego przedsięwzięcia

Z racji na starzenie się okrętów typu Fridtjof Nansen oraz zwiększenie morskiego potencjału państwa, Ministerstwo Obrony Norwegii ogłosiło chęć zakupu sześciu nowych jednostek klasy fregata, które staną się trzonem sił morskich (Sjøforsvaret). W tym celu są poszukiwani partnerzy z branży stoczniowej i zbrojeniowej, którzy mają wesprzeć dostarczenie i potem wspieranie nowych okrętów.
25.01.2024

Greenpeace blokuje wydobycie surowców na Morzu Północnym. Wśród "poszkodowanych" PGNiG

W norweskim sądzie zakończyła się sprawa, którą młodzieżowe organizacje klimatyczne pod egidą Greenpeace zgłosiły przeciwko władzom państwa. W wyniku tego sąd w Oslo zadecydował o unieważnieniu aprobaty trzech pól naftowych i gazowych z racji na "brak odpowiednich badań wpływu na środowisko." Swoje udziały w koncesjonowanych obszarach posiada PGNiG.
22.01.2024

PGNiG Upstream będzie miała łącznie 104 koncesje

Liczba koncesji PGNiG Upstream Norway (PUN) z Grupy Orlen wzrośnie do 104 - poinformował w środę Orlen. Koncern podał, że PUN w corocznej rundzie koncesyjnej norweskiego Ministerstwa Energii uzyskało udziały w 12 nowych koncesjach na norweskim szelfie.
17.01.2024

Co dzieje się w obszarze morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii?

„Możecie być pewni: morska energia wiatrowa będzie w przyszłości jednym z największych zasobów energii na świecie” oraz: „To będzie wielka szansa dla Norwegii”. Te słowa wypowiedział parę dni temu premier Norwegii Jonas Gahr Støre na corocznej konferencji organizowanej przez NHO (Konfederacja Norweskich Przedsiębiorców).
16.01.2024

Vard zbuduje nowy statek do układania podwodnych kabli dla NKT

Ze względu na ogromną ilość zamówień na rok 2024 duńska firma NKT zajmująca się układaniem podmorskich kabli zdecydowała się na zakup kolejnego kablowca. Ma to zapewnić ciągłość wykonywania zleceń i ich terminowość.
16.01.2024

Port w norweskim Bergen zamieni się w koncertową arenę. Zagra Bruce Springsteen

W norweskim porcie Bergen Bruce Springsteen i jego zespół E Street Band zagrają między kontenerami. Lipcowy koncert, który odbędzie się na placu składowym kontenerów, ma zgromadzić 45 tys. osób.
09.01.2024

Orlen sfinalizował przejęcie KUFPEC Norway za pół miliarda dolarów

Grupa Orlen sfinalizowała przejęcie spółki wydobywczej KUFPEC Norway, która zapewni Polsce dodatkowy miliard gazu rocznie. Dzięki tej transakcji wydobycie w Norwegii ma wzrosnąć w tym roku do ponad 4 mld m3. Surowiec trafi do Polski poprzez Baltic Pipe, planowo też zwiększając bezpieczeństwo energetyczne kraju
07.01.2024

Norweskie ministerstwo energii zatwierdziło spółkę Orlenu jako operatora koncesji Polaris

Norweskie ministerstwo energii zatwierdziło spółkę z Grupy Orlen jako operatora koncesji Polaris na Morzu Barentsa - poinformował w środę prezes Orlenu Daniel Obajtek. Decyzja ta umożliwia budowanie nowych kompetencji, które przyczynią się do redukcji emisyjności energochłonnych branż - dodał.
03.01.2024

Orlen wymieni udziały na norweskim szelfie, zwiększając zasoby gazu

Należąca do Orlenu spółka PGNIG Upstream Norway wymieni z Wintershall Dea Norge udziały w koncesjach wydobywczych na norweskim szelfie. Ma to poprawić efektywność wydobycia i zwiększyć zasoby Orlenu o 0,4 mld m sześc. gazu - poinformował w środę koncern.
27.12.2023

Rybacy UE „obłowią się” na wodach Albionu za ponad 1 mld euro w 2024 r.

W połowie grudnia br. UE osiągnęła porozumienie z Norwegią i Wielką Brytanią w sprawie uprawnień do połowów na rok 2024. Umowa z Wielką Brytanią obejmuje 85 zezwoleń połowów na północno-wschodnim Atlantyku. Umożliwia flocie UE odłowienie organizmów morskich na poziomie prawie 388 tys. ton. Ich wartość szacuje się na około 1 mld euro na podstawie historycznych cen hurtowych skorygowanych o inflację.
21.12.2023

Są chętni na dostarczenie nowych okrętów podwodnych dla sił morskich Holandii. To także mocni oferenci dla polskiej "Orki"

Rozpoczynając wycofywanie okrętów podwodnych typu Walrus Królewska Marynarka Wojenna Holandii sposobi się na technologiczną rewolucję. Choć jeszcze nie wskazano, kto zbuduje nowe jednostki, kilka firm przedstawiło swoje propozycje, które są interesujące także z polskiego punktu widzenia.
19.12.2023

Ukraiński minister obrony zaprosił Turcję do brytyjsko-norweskiej koalicji na rzecz rozwoju ukraińskich sił morskich

Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow zaprosił Turcję do przyłączenia się do brytyjsko-norweskiej koalicji na rzecz rozwoju ukraińskich sił morskich. Celem koalicji jest przeciwdziałanie rosyjskiemu zagrożeniu na Morzu Czarnym.
16.12.2023

Aker Solutions otwiera nową spółkę w Polsce

Aker Solutions poszerza swój zasięg w Polsce poprzez utworzenie nowej spółki, której zadaniem będzie wsparcie realizacji projektów w Polsce, a także w różnych lokalizacjach w Norwegii i za granicą.
14.12.2023

Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. zbuduje prom o napędzie hybrydowym dla norweskich linii żeglugowych

Należąca do grupy kapitałowej Remontowa Holding S.A. stocznia z Gdańska podpisała kontrakt z jedną z największych firm żeglugowych w Norwegii, Torghatten Nord AS, na budowę nowoczesnego promu pasażersko-samochodowego o napędzie hybrydowym.
13.12.2023

Wielka Brytania i Norwegia utworzyły koalicję na rzecz rozwoju sił morskich Ukrainy

Wielka Brytania i Norwegia powołały w poniedziałek Koalicję na rzecz Zdolności Morskich Ukrainy, której celem jest dostarczanie temu krajowi okrętów i innego sprzętu, a także zapewnianie szkoleń ukraińskiej marynarce wojennej - ogłosiło brytyjskie ministerstwo obrony.
11.12.2023

Duńscy i norwescy dokerzy nie chcą przeładowywać samochodów Tesli. Wspierają strajk szwedzkich pracowników firmy

Od 27 października trwa protest związkowy w zakładach Tesli w Szwecji, zainicjowany przez związek zawodowy IF Metall. Jego członkowie domagają się od firmy Elona Muska podpisania umowy zbiorowej regulującej warunki płac, a także zapewnienia im dodatku urlopowego i emerytalnego. Teraz dołączają do niego dokerzy w duńskich i norweskich portach, wspierając szwedzkich portowców.
08.12.2023

Kongsberg z wielomiliardowym kontraktem na konserwację norweskich fregat

Kongsberg Naval Services, spółka należąca do Kongsberg Maritime i Kongsberg Defence & Aerospace, została wskazana do kluczowej umowy z Norweską Agencją Materiałów Obronnych na wsparcie operacyjne, konserwację i usługi przedłużające żywotność norweskich fregat. Umowa ma łączną wartość do 17 miliardów koron norweskich (ponad 6 mld zł) za usługi świadczone przez cały okres obowiązywania umowy, zakładany do 2040 roku.
04.12.2023

PGNiG: Polska zwiększy o 1/3 wydobycie gazu ziemnego ze złóż w Norwegii

PGNiG Upstream Norway z Grupy ORLEN przejął spółkę wydobywczą KUFPEC Norway. W efekcie tej transakcji polskie wydobycie gazu ziemnego w Norwegii wzrośnie o 1/3 i przekroczy 4 mld metrów sześciennych rocznie.
30.11.2023

Kongsberg dostarczy zamawiającemu trzy pojazdy podwodne przeznaczone do badań głębin oceanicznych

W siedzibie firmy w Horten sformalizowano kontrakt z Argeo w zakresie dostarczenia trzech zaawansowanych pojazdów AUV. Mają wspomóc działania na rzecz prowadzenia działań pod wodą zarówno na rzecz przemysłu, jak i ochrony środowiska naturalnego.
20.11.2023

Norwegia. Siedmiu graczy w walce o morską energetykę wiatrową

W środę rząd Norwegii poinformował, że siedem grup przedsiębiorstw energetycznych ubiega się o wstępną kwalifikację do pierwszego komercyjnego przetargu na morską farmę wiatrową w Norwegii. Z powodu rosnących kosztów, kilku pozostałych wycofało się z "wyścigu".
16.11.2023

Kolejne problemy Ørsted. Firma tnie koszty i wycofuje się z projektów w Norwegii

Ørsted A/S wycofał się z konsorcjum rozwijającego projekty morskich farm wiatrowych u wybrzeży Norwegii. Powodem „priorytetyzacja inwestycji” wynikająca z problemów finansowych.
14.11.2023

Pilotażowy projekt morskiej energetyki wiatrowej Bluewind ze wsparciem UE

Norweska firma Bluewind otrzymała prawie milion NOK z unijnego programu innowacji dla małych i średnich przedsiębiorstw. Środki zostały przeznaczone na pilotażowy projekt mający na celu przetestowanie rozwiązania Bluewind w zakresie instalacji, obsługi i konserwacji morskich turbin wiatrowych na miejscu.
11.11.2023

Viasea Shipping planuje budowę kontenerowców napędzanych wodorem

Enova zapewnia znaczące wsparcie w łącznej wysokości 171,8 mln koron norweskich koron dla Viasea Shipping na zakup dwóch kontenerowców napędzanych wodorem.
11.11.2023

Grudziądzki przemysł rośnie w siłę, przy wsparciu Polskiej Strefy Inwestycji

Norweski producent elektroniki – Kitron - wybuduje nowy zakład produkcyjny w Grudziądzu. Inwestycja otrzymała decyzję o wsparciu Polskiej Strefy Inwestycji od Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
30.10.2023

Norweski sektor morskiej energetyki wiatrowej – prezentacja rynku i możliwości współpracy

Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Grupa PFR, organizuje webinar poświęcony norweskiej branży offshore skupionej wokół morskich farm wiatrowych. Norwegia jest jednym z liderów w rozwoju technologii pływających platform wiatrowych.
27.10.2023

Norweska gwiazda piłki nożnej inwestuje 1,5 mln euro w akcje armatora Hoegh Autoliners

Napastnik Manchesteru City i reprezentacji Norwegii Erling Haaland rozpoczął inwestowanie na giełdzie w Oslo kupując za 1,5 miliona euro akcje znanego armatora Hoegh Autoliners.
23.10.2023

Norweskie porty w biznesie MEW mogą generować 8,4 miliarda NOK rocznie

Jak wynika z nowego raportu Menon Economics, norweskie porty uczestniczące w projektach związanych z morską energetyką wiatrową mogą wygenerować 8,4 miliarda NOK (około 727 milionów EUR) rocznie i zatrudnić około 6 400 osób do 2030 roku – informuje Arne Vatnøy, Communication Manager, Norwegian Offshore Wind Cluster.
23.10.2023

Orlen rusza z wydobyciem złoża Tommeliten A na pół roku przed zakładanym terminem

Grupa Orlen rozpoczęła eksploatację złoża Tommeliten A na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Zapewni to koncernowi dodatkowe 500 mln metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie, który będzie dostarczany do kraju za pomocą gazociągu Baltic Pipe. Eksploatację Tommeliten A uruchomiono pół roku wcześniej niż przewidywał harmonogram, dzięki czemu wydobywany ze złoża gaz wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju jeszcze w tym sezonie grzewczym.
13.10.2023

GreenVoyage2050. 210 million NOK na zieloną transformację żeglugi krajów rozwijających się

We wrześniu rząd Norwegii przeznaczył znaczne środki finansowe na współpracę z krajami rozwijającymi się w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych z żeglugi. 210 mln NOK przekazano Międzynarodowej Organizacji Morskiej na drugi etap realizacji projektu IMO GreenVoyage2050.
08.10.2023

Norwegia – kurs na zieloną żeglugę. Polska już trochę uczestniczy w programie

Program Zielonej Żeglugi (GSP – Grønt Skipfartsprogram) powstał w Norwegii niespełna 10 lat temu. Obecnie rozwija kolejną, finalną fazę działania. Polska wspiera program uczestnictwem w projekcie ZEVInnovation – partnerstwa w wykorzystaniu najnowszych technologii w budowie statków zeroemisyjnych. CRIST, Grupa Technologiczna ASE i Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny wspierają nasze firmy w rozwinięciu partnerstwa z firmami z Norwegii.
01.10.2023

TKMS rozpoczyna budowę okrętów podwodnych typu 212CD dla sił morskich Norwegii i Niemiec

Niemiecki koncern stoczniowy thyssenkrupp Marine Systems rusza z realizacją zlecenia, które zdaniem części komentatorów może być wzorem dla polskiego programu "Orka". To też jeden z oferentów, który może stanąć do przetargu na dostarczenie okrętów dla polskiej Marynarki Wojennej.
12.09.2023

CRIST. Wodowanie statku przeznaczonego do obsługi morskich farm wiatrowych

Na terenie gdyńskiej stoczni CRIST S.A. odbyło się wodowanie częściowo wyposażonego, jednokadłubowego statku dla Ulstein Verft o numerze roboczym NB318, który ma służyć do obsługi farmy wiatrowej. Współpraca stoczni z tym armatorem trwa od blisko 10 lat, czego owocem jest przekazanie kilkunastu zwodowanych jednostek.
10.09.2023

Norwegia zamawia pociski przeciwokrętowe dla marynarki wojennej

Koncern Kongsberg Defence & Aerospace podpisał umowę uzupełniającą z Norweską Agencją Materiałów Obronnych (FMA) na trwające zamówienie pocisków Naval Strike Missile (NSM) w ramach dostaw dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii (Sjøforsvaret).
10.09.2023

Equinor otwiera największą na świecie pływającą morską farmę wiatrową

Następca norweskiego tronu – Książę Koronny Haakon oficjalnie otworzył należącą do Equinor największą na świecie pływającą farmę wiatrową – Hywind Tampen.
23.08.2023

IKEA dołącza do morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii

Konsorcjum UtsiraVIND właśnie ogłosiło, że rozszerza swoją działalność, ponieważ japoński producent energii odnawialnej Kansai Electric Power i Ingka Investments - największy operator detaliczny sieci IKEA dołączają do Source Galileo Norge i Odfjell Oceanwind.
04.08.2023

Dar Młodzieży i Fryderyk Chopin z sukcesami na The Tall Ships Races 2023

Polskie żaglowce wzięły udział w międzynarodowych regatach organizowanych na Morzu Północnym. Trasę drugiego etapu regat z Hartlepool do Fredrikstad najszybciej pokonał żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Dar Młodzieży.
12.07.2023

W. Brytania. Władze Orkadów zbadają rozluźnienie relacji z resztą kraju

Radni szkockiego archipelagu Orkadów przyjęli we wtorek wniosek o zbadanie alternatywnych form ustrojowych, co ma być odpowiedzią na frustrację związaną z ich niedofinansowaniem i niemożnością wykorzystania potencjału wysp.
05.07.2023

W. Brytania. Władze archipelagu Orkadów rozważą odłączenie się od Wielkiej Brytanii i przejście pod zwierzchnictwo Norwegii

Władze szkockiego archipelagu Orkadów będą we wtorek debatować nad wnioskiem o "zbadanie alternatywnych form zarządzania", co może obejmować zmianę statusu w ramach Wielkiej Brytanii, a nawet przejście pod zwierzchnictwo Norwegii - podała w niedzielę stacja BBC.
03.07.2023

Władze Norwegii wspierają projekty związane z wydobyciem ropy i gazu, ofiarując 18,5 mld dolarów

Aby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju, norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii (MPE) wsparło w sumie 19 projektów naftowych i gazowych na norweskim szelfie kontynentalnym z inwestycjami o łącznej wartości ponad 200 miliardów koron norweskich (ponad 18,5 miliarda dolarów). Sytuacja wiąże się też z dynamicznymi zmianami na rynku dostaw ropy naftowej, wynikającej m.in. powrotu gospodarki na popandemiczne tory oraz z powodu sankcji nałożonych na Rosję.
30.06.2023

Dekarbonizacja w klastrze (nie tylko) norweskim. Polski BSSC ZEV HUB jest na kursie

Globalny transport jest odpowiedzialny za jedną czwartą globalnej emisji gazów cieplarnianych (GHG). W ciągu najbliższych trzech dekad globalna flota pojazdów wzrośnie z 1,2 miliarda do 2 miliardów pojazdów, liczba lotów pasażerskich wzrośnie o 130%, a tonomil ładunków na morzu wzrośnie o 35% - alarmował Remi Eriksen, prezes i dyrektor generalny grupy DNV w czasie spotkania z dziennikarzami podczas Nor Shipping 2023.
29.06.2023

Niegdysiejszy lider norweskiej branży morskiej ogłasza upadłość

Mająca za sobą ponad 90 lat historii firma Lorentzen & Co. ogłosiła upadłość po latach ciągłych strat. W jego miejscu ma powstać nowe przedsiębiorstwo, które ma wyprowadzić infrastrukturę poprzedniczki na nowe tory.
23.06.2023

Norwegia zmierza w stronę górnictwa morskiego

Norwegia poszukuje sposobów na uniezależnienie się od wydobycia węglowodorów i chce poszukiwać pod dnem morskim również metali.
21.06.2023

Ponad 900 pracowników norweskich platform wiertniczych szykuje się do strajku

Ponad 900 pracowników norweskich platform naftowych i gazowych oraz innych instalacji offshore rozpocznie strajk, jeśli do 29 czerwca nie zostanie osiągnięte porozumienie płacowe.
13.06.2023

Wspierane przez USA badanie dotyczące słuchu waleni zawieszone po śmierci wieloryba

Prowadzony w Norwegii kontrowersyjny projekt badawczy mający na celu zrozumienie, w jaki sposób wieloryby reagują na hałas oceanu, został zawieszony po tym, jak spowodował śmierć płetwala karłowatego.
12.06.2023

Efektowne zatopienie okrętu z eksplozją. Norweskie siły zbrojne testują możliwości potężnych rakiet

Królewska Norweska Marynarka Wojenna (Sjøforsvaret) przeprowadziła udane ćwiczenia ogniowe z użyciem wyprodukowanego w Kongsberg Defence & Aerospace roku pocisku Naval Strike Missile (NSM). Wycofany ze służby okręt Æger zatonął w wyniku bezpośredniego trafienia pociskiem wystrzelonym z fregaty KNM Otto Sverdrup (F 312).
09.06.2023

Znamy zwycięzców nagród Nor-Shipping 2023!

Podczas 29. edycji Nor-Shipping - targów morskich kończących się dzisiaj w Norwegii przyznano prestiżowe nagrody: Next Generation Ship Award, Ocean Solutions Award oraz Young Entrepreneur Award.
09.06.2023

Statek szkoleniowo-badawczy Horyzont II wyszedł w pierwszy rejs po remoncie

Z Nabrzeża Kutrowego w Gdyni wyruszył 6 czerwca o godz. 16.00 w podróż na Spitsbergen statek należący do Uniwersytetu Morskiego. Będzie to pierwszy tegoroczny rejs Horyzontu II po remoncie.
07.06.2023

Norwegia. Wojsko domaga się zwiększenia nakładów na obronność z powodu zagrożenia ze strony Rosji

Norweskie siły zbrojne przedstawiły w środę raport, w którym domagają się zwiększenia nakładów na obronność w związku z zagrożeniem ze strony Rosji. Postulują m.in. by powiększyć flotę marynarki wojennej o cztery, a najlepiej sześć fregat.
07.06.2023

Dziś oficjalne otwarcie Nor-Shipping 2023 - najważniejszego wydarzenia branży morskiej w Europie

Dziś oficjalne otwarcie Nor-Shipping 2023 - międzynarodowych targów, które uznawane są za najważniejsze wydarzenie branży morskiej w Europie. Główna wystawa Nor-Shipping, gromadzi prawie 1000 międzynarodowych wystawców i dziesiątki tysięcy delegatów. Organizatorzy wierzą, że będzie to „największy i najlepszy tydzień Nor-Shipping w historii”.
06.06.2023

Rosja chce badać dno morskie w pobliżu norweskich instalacji naftowych i gazowych

Ambasada Rosji w Norwegii wystąpiła do rządu w Oslo o zgodę na badanie dna morskiego w pobliżu norweskich instalacji naftowych i gazowych. Według ekspertów rosyjskie statki naukowe należy traktować jako obiekty wojskowe.
26.05.2023

Amerykański lotniskowiec w Norwegii, Rosja w panice

Największy lotniskowiec świata, amerykański USS Gerald R. Ford, zawinął we środę do norweskiej stolicy Oslo. To pierwsza tego typu wizyta od ponad sześciu dekad i ważny sygnał w kierunku Rosji, która coraz częściej zerka z niepokojem na Skandynawię, Morze Północne i Bałtyk.
25.05.2023

Najsłynniejszy szpieg pośród waleni powrócił

Bieługa 007, zwana również „Whaledimirem”, czyli tajemniczy waleń ze specjalną uprzężą, o którym mówi się, że mógł zostać „wyszkolony” przez rosyjskie służby do walenich akcji szpiegowskich, przypłynął do Oslo.
25.05.2023

Polska fregata w składzie eskorty atomowego lotniskowca US Navy

Odwiedzający w ostatnim czasie Norwegię lotniskowiec USS Gerald R. Ford wziął udział w ćwiczeniach z międzynarodowym zespołem okrętów NATO, a także znajdował się pod jego stałą eskortą. W tym silnym zgrupowaniu morskim znalazła się fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko, która od stycznia br. jest członkiem Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1).
24.05.2023

Polarbris na wodzie. To pierwsza jednostka od Karstensena zwodowana w Gdańsku

Na nowym, gdańskim terenie stoczni Karstensen odbyło się wodowanie statku rybackiego dla norweskiego armatora. Odbywało się to w trakcie przenosin infrastruktury firmy do nowej lokalizacji i choć proces jeszcze trwa, firma intensywnie pracuje nad realizacją zamówień.
23.05.2023

USS Gerald R. Ford - największy na świecie lotniskowiec wkrótce wejdzie do Oslo

Największy na świecie okręt wojenny - amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford, odbywa swój dziewiczy rejs. Obecnie znajduje się na Morzu Północnym, w najbliższych dniach wpłynie do portu w Oslo - poinformował norweski resort obrony.
23.05.2023

Norwegowie zmieniają zasady. Porty na północy dostępne dla Rosjan tylko w konkretnych przypadkach

Norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zmieniło przepisy, na mocy których rosyjskie kutry mogły zawijać do trzech północnych portów w kraju. Rosyjskie jednostki nie będą już mogły m.in. przechodzić w Norwegii napraw.
16.05.2023

Wstrzymano budowę tunelu dla statków w Norwegii

Rząd norweski zawiesił budowę pierwszego na świecie tunelu dla statków w Stad w Norwegii. Powodem okazuje się brak funduszy. Zaktualizowana analiza kosztów wykazała, że inwestycja będzie kosztować 5,652 miliarda koron zamiast pierwotnie szacowanych 3,45 miliarda koron przy ramach finansowych wzrastających z 4 mld do 7,1 mld koron.
16.05.2023

Były dowódca wachty skazany za przyczynienie się do zatonięcia norweskiej fregaty

Były dowódca wachty fregaty KNM Helge Ingstad, należącej do marynarki wojennej Norwegii, został skazany w poniedziałek przez sąd w Bergen na 60 dni więzienia w zawieszeniu za przyczynienie się do zatonięcia jednostki w 2018 roku.
15.05.2023

NATO będzie ćwiczyć na Morzu Północnym, w pobliżu rosyjskie okręty

W NATO-wskich manewrach Formidable Shield 2023, które prowadzone będą na Morzu Północnym za kołem podbiegunowym, weźmie udział kilkadziesiąt okrętów i samolotów krajów sojuszu i sprzymierzonych. Wojsko spodziewa się podwyższonej aktywności rosyjskiej marynarki, której okręty również są na akwenie.
05.05.2023

Orlen integruje aktywa wydobywcze w Norwegii

Na początku maja PGNiG Upstream Norway przejął aktywa wydobywcze Lotos Exploration and Production Norge, drugiej norweskiej spółki Grupy Orlen. Integracja działalności poszukiwawczo-wydobywczej ułatwi inwestycje, czego efektem będzie wzrost produkcji węglowodorów i dalsze wzmocnienie pozycji Grupy Orlen na norweskim rynku, który ma ważne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.
04.05.2023

Nor-Shipping – arena morskich innowacji i biznesu

Pandemia COVID i napaść Rosji na Ukrainę wywołały ogromną falę niepewności i niestabilności na całym świecie. Biznes morski ma charakter międzynarodowy. Każdego, kto działa na arenie międzynarodowej, dotykają wstrząsy geopolityczne. W transporcie morskim nadchodzące lata będą koncentrować się na uzyskaniu zerowej emisji i neutralności klimatycznej. Branża morska jest układem bardzo złożonym. Jest dynamiczna i szybko się rozwija, co z kolei sprawia, że takie przedsięwzięcie jak Nor-Shipping jest bardzo ważne.
02.05.2023

Statek wikingów odkryty w kopcu grobowym w Norwegii

20-metrowy statek wikingów został odkryty w kopcu, wcześniej uważanym za pusty – informuje serwis Science Norway. Odkrycie było możliwe dzięki wykorzystaniu georadaru.
30.04.2023

UE. Szefowa KE podpisała umowę z premierem Norwegii ws. "zielonego sojuszu". Fokus na offshore i żeglugę bezemisyjną

UE i Norwegia utworzyły w poniedziałek "zielony sojusz w celu wzmocnienia wspólnych działań w dziedzinie klimatu, wysiłków na rzecz ochrony środowiska oraz współpracy w dziedzinie czystej energii i transformacji przemysłowej". Umowę podpisali w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Norwegii Jonas Gahr Store.
24.04.2023

Norwegia będzie poszukiwała miejsc do składowania CO2. Przydzieliła dwie licencje

Norweski rząd przyznał dwie licencje na poszukiwanie miejsc do składowania dwutlenku węgla (CO2) na Morzu Północnym – informuje agencja Reuters.
11.04.2023

Dar Szczecina rusza na podbój północnej Europy

Wyprawa jachtu Dar Szczecina na północny kraniec Europy rozpocznie się 4.06.2023 r., a zakończy 6.09.2023 r. w Szczecinie. Kapitanami wyprawy są: Wojciech Maleika, Wojciech Kaczor, Przemek Dziarnowski, Maksymilian Bojek i Piotr Patyk. Ponad 3 miesiące arktycznej eskapady zapowiadają się ekscytująco.
04.04.2023

Norwegia angażuje wojsko do ochrony aktywów energetycznych na Morzu Północnym

Na łamach NBC News pojawił się film przedstawiający, jak norweskie wojsko działa na rzecz ochrony morskiej infrastruktury energetycznej na Morzu Północnym. Przedstawiciele sektora zbrojeniowego wskazują, że aktywność Rosjan jest „bardziej agresywna”.
04.04.2023

Prom napędzany wodorem zaczyna kursować!

Norwegia zaznaczyła kolejny pierwszy krok w rozwoju żeglugi napędzanej wodorem. Po latach rozwoju MF Hydra, pierwszy komercyjny prom działający na ciekły wodór wszedł do regularnej eksploatacji. Statek jest pionierską jednostką w tej technologii i demonstracją potencjału wodoru, ale także pomoże zdefiniować zasady dla komercyjnej żeglugi napędzanej zielonym H2.
02.04.2023

Damen Marine Components dostarcza urządzenia sterowe dla nowego statku badawczego

Pojedynczy ster klapowy Barke został dostarczony przez Damen Marine Components (DMC) do stoczni Holland Shipyards Group w Hardinxveld-Giessendam. Tam został zamontowany na statku badawczym RV Prinsesse Ingrid Alexandra, który został zbudowany dla Norweskiego Instytutu Badań Morskich (IMR).
15.03.2023

Brytyjscy komandosi przez 10 lat będą mieli bazę na północy Norwegii

Wielka Brytania poinformowała w środę o otwarciu bazy dla swoich komandosów na dalekiej północy Norwegii, co ma wzmocnić możliwości NATO w Arktyce w związku ze zwiększonym zagrożeniem po inwazji Rosji na Ukrainę.
09.03.2023

Norwegia obawia się działalności rosyjskiego wywiadu w sektorze energetycznym

W ocenie Norweskiej Służby Policji Bezpieczeństwa (norw. Politiets sikkerhetstjeneste, PST), rosyjskie służby będą stanowiły największe zagrożenie dla Norwegii w 2023 r.
06.03.2023

Edda Wind zwiększa swoją flotę statków do obsługi morskich farm wiatrowych

Norweska firma Edda Wind chce zwiększyć swoje zaangażowanie na rynku offshore poprzez zamówienia nowych statków. W tym celu zawarła umowę ze spółką zależną włoskiego koncernu Fincantieri, wietnamską stocznią Vard, na budowę czterech statków do obsługi technicznej morskich farm wiatrowych (Commissioning Service Operation Vessel, CSOV) o wartości 268 mln dolarów, z możliwością zamówienia kolejnych.
06.03.2023

Gaz-System zgłasza trzy projekty wodorowe do europejskiego wsparcia

Spółka planuje zrealizować trzy projekty inwestycyjne w obszarze wodoru z wykorzystaniem europejskich instrumentów wsparcia.
03.03.2023

W Norwegii rusza stała trasa dla towarowych bezzałogowców

Norweska firma Maritime Robotics otrzymała od władz krajowych pozwolenie na utworzenie stałego serwisu towarowego, na którym operować będą statki bezzałogowe.
02.03.2023

Norweskie aukcje offshore wind mogą być trudne nawet dla doświadczonych deweloperów

W ocenie Aegir Insights, duńskiej firmy konsultingowej zajmującej się sektorem offshore wind, norweskie aukcje dla morskiej energetyki wiatrowej mogą być obiecujące z perspektywy rozwoju sektora, ale kryteria ocen będą wyzwaniem nawet dla doświadczonych deweloperów.
01.03.2023

Nadchodzi fala aukcji offshore wind

W ocenie ekspertów firmy konsultingowej K2 Management, 2023 rok będzie rekordowy pod względem organizowanych aukcji i postępowań w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Liczba potwierdzonych postępowań prowadzonych w Europie przedstawia ten region jako niezwykle atrakcyjne miejsce do inwestowania, choć wszedł na ścieżkę rywalizacji z Azją i USA.
28.02.2023

Przeciwokrętowe harpuny dla ukraińskiej armii

Hiszpańskie siły zbrojne przekazała Ukrainie pięć pocisków przeciwokrętowych Harpoon. Hiszpański portal Infodefensa, sprecyzował, że chodzi o typ AGM 84.
28.02.2023

Rosyjskie statki rybackie na północy wyłowiły ryby o wartości 175 mln euro

Norwescy dziennikarze zajmujący się gospodarką wyliczyli, że w zeszłym roku rosyjskie statki rybackie na północy wyłowiły 110 000 ton ryb o łącznej wartości 175 milionów euro (1,88 miliarda koron norweskich). To aż o 42 proc. więcej niż w 2021 roku.
19.02.2023

Nor-Shipping zadba o wzmocniony udział USA razem z Kallman Worldwide

Uczestnicy targów Nor-Shipping w dniach 6-9 czerwca 2023 r. będą mieli okazję „posmakować USA”. Organizatorzy wydarzenia w Oslo i Lillestrøm spodziewają się wzrostu liczby wystawców zza Atlantyku dzięki odnowionemu pawilonowi amerykańskiemu. O przyciągnięcie nowej generacji ambitnych przedsiębiorców z branży oceanicznej zatroszczy się firma eventowa z New Jersey – Kallman Worldwide, zatrudniona, aby wykorzystać 6 dekad swojego doświadczenia do zarządzania dedytkowanym obszarem.
16.02.2023

Rosyjska Flota Północna uzbrojona w broń jądrową jest w ruchu po raz pierwszy od zimnej wojny

Rosyjska Flota Północna jest w ruchu, uzbrojona w taktyczną broń jądrową, po raz pierwszy od zakończenia zimnej wojny - wynika z raportu norweskiego wywiadu, na który powołał się w środę w nocy dziennik "Jerusalem Post".
16.02.2023

Pomylili tankowiec z terminalem. W Norwegii trwa rozprawa w sprawie katastrofy fregaty

W Norwegii toczy się rozprawa sądowa mająca ustalić, kto powinien ponieść odpowiedzialność za zderzenie fregaty Helge Ingstad z tankowcem Sola TS, do którego doszło w 2018 roku. W wyniku wypadku fregata przewróciła się i osiadła na mieliźnie, a zniszczenia okazały się zbyt poważne, by dało się ją przywrócić do użytku.
08.02.2023

Norweski rząd chce przekazać Ukrainie kilka miliardów euro ze sprzedaży gazu i ropy

Premier Norwegii Jonas Gahr Store zapowiedział w poniedziałek nowy pięcioletni pakiet pomocy dla Ukrainy na zakup broni oraz pomoc cywilom o wartości 75 mld koron (ok. 6,7 mld euro). Pieniądze mają pochodzić m.in. ze sprzedaży gazu i ropy.
07.02.2023

Premier Norwegii zapewnia, że kraj sprzedając gaz, nie czerpie zysków z wojny na Ukrainie

Sprzedając gaz, nie czerpiemy zysków z wojny na Ukrainie; nie my ustalamy ceny - oświadczył premier Norwegii Jonas Gahr Store. Szef norweskiego rządu zapowiedział wieloletni pakiet pomocy dla Ukrainy.
01.02.2023

Equinor i Vår Energi opuszczają projekt zakładu produkującego amoniak Barents Blue

Norweskie firmy energetyczne Equinor i Vår Energi wycofują się z prowadzonego przez Horisont Energi projektu Barents Blue, znanego również jako pierwszy w Europie zakład produkcji niebieskiego amoniaku na dużą skalę.
01.02.2023

Muzealna droga ORP Sokół. Początek nowego etapu życia okrętu

Wedle zapowiedzi jeszcze w tym roku ma się rozpocząć nowa "służba" ORP Sokół, okrętu podwodnego typu Kobben, który do 2018 roku służył pod biało-czerwoną banderą. Trwają prace nad uczynieniem z niego wyjątkowego eksponatu Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
30.01.2023

Equinor przygotowuje się do wiercenia w obiekcie poszukiwawczym na Morzu Norweskim

Norweski gigant energetyczny otrzymał zgodę od Norweskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Ropy Naftowej (PSA) na wykonanie odwiertów poszukiwawczych przy użyciu jednej z platform wiertniczych firmy Odfjell Drilling.
19.01.2023

Czy zaniedbania oficera doprowadziły do katastrofy norweskiego okrętu? Dziś rusza proces

Oficer norweskiej marynarki wojennej stanie dziś, w poniedziałek 16 stycznia, przed sądem w związku z oskarżeniem o zaniedbania, które doprowadziły do kolizji okrętu z tankowcem. Do incydentu, w którym zatonęła jedna z najlepszych norweskich fregat, doszło w listopadzie 2018 roku.
16.01.2023

Ultranowoczesne wiertła pracują na nowym polu na Szelfie Norweskim

Norweski koncern naftowo-gazowy Aker BP rozpoczął odwiert poszukiwawczy na Morzu Północnym u wybrzeży Norwegii. W pracach używa jednej z półzanurzalnych platform wiertniczych Saipem.
13.01.2023

Strategia wodorowa Norwegii - czy zielona rewolucja wodorowa wydarzy się w Oslo?

Zielony wodór jest nośnikiem energii, który ma znaczny potencjał, aby pomóc w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jego wykorzystanie oferuje krajom Europy, nastawionym na dekarbonizację, nowe możliwości w zakresie przeprowadzenia transformacji gospodarki w duchu zrównoważonego rozwoju. Ustawa klimatyczna (Klimalov) ustanawia cel Norwegii, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 50% do 2030 roku, a ustawa wymaga od rządu wdrożenia polityki i środków do osiągnięcia tego celu. Jednym z takich środków jest roz
13.01.2023

Orlen wzmacnia swoją obecność na norweskim szelfie

Spółki z Grupy Orlen zdobyły cztery nowe koncesje poszukiwawczo-wydobywcze na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Norweski rząd przyznał trzy nowe koncesje, w których udziały ma PGNiG Upstream Norway, oraz jedną, na której udziałowcem jest Lotos Norge.
10.01.2023

Fugro i Enviros opracowują mapy obszarów pod offshore u wybrzeży Norwegii

Norweski Urząd ds. Ropy Naftowej (Oljedirektoratet) przyznał firmom Fugro i Enviros kontrakty na wykonanie map najpłytszych warstw pod dnem morskim w celu zlokalizowania miejsc najlepiej nadających się do umieszczenia turbin wiatrowych.
10.01.2023

Czy Rosja szmugluje elektronikę na statkach rybackich?

Norwegowie alarmują, że rosyjskie statki rybackie, które zawijają do portów w północnej Norwegii, mogą stanowić lukę umożliwiającą przemyt objętej sankcjami elektroniki do Rosji.
10.01.2023

Norwegia utrzyma duży eksport LNG

Władze Norwegii opublikowały plany utrzymania sprzedaży gazu na zbliżonym poziomie do zeszłorocznego przez najbliższych kilka lat.
05.01.2023

Zasilany amoniakiem statek Armada przybywa do Europy

Pierwszy z ośmiu statków przeznaczonych do pracy zdalnej w składzie zaawansowanej technologicznie floty firmy Ocean Infinity, przybył do Norwegii w celu instalacji wyposażenia.
05.01.2023

Najwięksi łączą siły w wyścigu po norweskie projekty offshore wind

Rząd norweski zamierza do końca pierwszego kwartału 2023 roku ogłosić przetarg dotyczący pozwoleń na budowę morskich farm wiatrowych w ramach tzw. pierwszej fazy na obszarach Sørlige Nordsjø II i Utsira Nord. Kolejne firmy łączą siły w konsorcjach, by zdobyć przewagę nad konkurencją. Norwegia staje się jednym z bardziej atrakcyjnych rynków offshore wind w Europie.
23.12.2022

Vår Energi dokonuje "odkrycia roku" na Morzu Barentsa

Norweska spółka naftowo-gazowa dokonała wyjątkowego odkrycia w obszarze złóż Goliat na Morzu Barentsa u wybrzeży Norwegii.
23.12.2022

Norweska branża offshore wind chce podbić zagraniczne rynki

1 grudnia norweski minister handlu i przemysłu zainicjował partnerstwo publiczno-prawne na rzecz zwiększenia ofensywny norweskich firm na zagranicznych rynkach. Ma ono pomóc podmiotom „made in Norway” w zdobyciu większych udziałów w światowym rynku morskiej energetyki wiatrowej.
22.12.2022

Norwegowie zainwestują 872 mln euro w nowe złoże gazu

Spółka OMV Norge i jej partnerzy złożyli w norweskim Ministerstwie Ropy Naftowej i Energii plan rozwoju i eksploatacji (PDO) dla złoża gazowego Berling, znanego wcześniej jako Iris Hades.
21.12.2022

Grupa Orlen zwiększy wydobycie w Norwegii

Zwiększamy wydobycie ropy i gazu w Norwegii. W Ministerstwie Ropy i Energii złożyliśmy plany zagospodarowania kolejnych złóż morskich - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Gaz dotrze do Polski przez Baltic Pipe - dodał.
16.12.2022

Pociski dla okrętów holenderskiej Marynarki Wojennej wybrane

Koninklijke Marine wskazała firmę Kongsberg jako dostarczyciela pocisków Naval Strike Missile w ramach modernizacji swoich morskich sił zbrojnych. Tego samego uzbrojenia używa m.in. polska Marynarka Wojenna.
13.12.2022

PKN ORLEN SA: Decyzje inwestycyjne dotyczące zagospodarowania złóż ropy naftowej i gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

Spółka poinformowała, że w dniu 12 grudnia 2022 roku LOTOS Exploration _ Production Norge AS ("LOTOS Norge") wraz z partnerami: Aker BP ASA ("Aker BP") oraz Equinor Energy AS ("Equinor") podjęli ostateczną decyzję inwestycyjną w zakresie zagospodarowania pakietu złóż ropy naftowej i gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym: North of Alvheim oraz Fulla (w ramach "Projektu NOAKA"). Udział LOTOS Norge w tym pakiecie wynosi 12,3%, a operatorem na tych złożach jest AkerBP.
12.12.2022

Półzanurzalna platforma wiertnicza rozpoczyna prace dla Shell w Namibii

Należąca do Northern Ocean półzanurzalna platforma wiertnicza Deepsea Bollsta dotarła do Namibii, gdzie rozpoczęła realizację dla brytyjskiego giganta naftowego.
12.12.2022

Norwegia i Niemcy chcą wsparcia NATO przy ochronie kluczowej infrastruktury podmorskiej

Niemcy i Norwegia skierują prośbę do sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga o powołanie centrum koordynacyjnego w celu ochrony kluczowej podmorskiej infrastruktury, w tym energetycznej – poinformował w środę kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który spotkał się w Berlinie z premierem Norwegii Jonasem Stoere.
30.11.2022

PGNiG Upstream Norway połączy aktywa wydobywcze jakie PKN Orlen zyskał w Norwegii

PGNiG Upstream Norway połączy aktywa wydobywcze, jakie PKN Orlen zyskał w Norwegii dzięki przejęciu Grupy Lotos oraz PGNiG - poinformował PKN Orlen we wtorek.
29.11.2022

Rosjanin latał dronem, teraz święta spędzi w więzieniu

Sąd w Norwegii w środę skazał obywatela Federacji Rosyjskiej na 90 dni więzienia za loty dronem. 34-letni Rosjanin został skazany za naruszenie przepisów sankcyjnych, które zabraniają obywatelom Rosji korzystania z dronów w Norwegii - pisze agencja dpa, powołując się na lokalne media norweskie.
23.11.2022

Equinor zainwestuje 1,4 mld dolarów w wydobycie gazu z morskich głębin

Znany z inwestowania w zieloną energetykę norweski gigant energetyczny przedstawił w krajowym Ministerstwie Ropy Naftowej i Energii (MPE) swój plan rozwoju i eksploatacji głębokowodnego projektu gazowego na Morzu Norweskim. Inwestycja wyceniana jest na blisko 1,4 mld USD.
23.11.2022

Morze Barentsa. Rybak za burtą, uznany za zmarłego

Centrum Ratownictwa Północnej Norwegii poinformowało, że rybak, który we wtorek wypadł za burtę statku na Morzu Barentsa, został uznany za zmarłego.
18.11.2022

Współpraca Wood i Gen2 Energy w ramach produkcji ekologicznego wodoru na dużą skalę

Gen2 Energy podpisało umowę z firmą konsultingowo-inżynieryjną Wood w zakresie projektowania inżynieryjnego (FEED) swojego zakładu w Mosjøen w północnej Norwegii, gdzie będzie produkować ekologiczny wodór.
09.11.2022

Niemieckie okręty pomogą chronić morską infrastrukturę Norwegii

Strategiczne znaczenie dostaw surowców oraz bezpieczeństwa kluczowych obiektów wymusza na państwach członkowskich NATO ich większą ochronę. Do zadań Deutsche Marine będzie należało zabezpieczenie platform wiertniczych, podmorskich kabli i rurociągów.
04.11.2022

Norwea i Energi Norge połączyły się, tworząc nową organizację zajmującą się energią odnawialną w Norwegii

Fuzja została zatwierdzona jednogłośnie podczas nadzwyczajnych, dorocznych spotkaniań w obu firmach jak obie firmy odbyły w tym tygodniu. Nowa organizacja rozpocznie działalność od 1 stycznia 2023 roku.
31.10.2022

Premier Norwegii: zwiększamy gotowość sił zbrojnych z powodu rosyjskiej wojny

Od jutra zwiększamy gotowość sił zbrojnych - ogłosił w poniedziałek premier Norwegii Jonas Gahr Store. Nadzwyczajny krok uzasadnił "agresywną wojną Rosji".
31.10.2022

Norwegia zwiększyła kontrole gazociągów po uszkodzeniu Nord Stream

Zwiększyliśmy liczbę inspekcji rurociągów w związku z podejrzeniem eksplozji przy gazociągu Nord Stream - poinformował w czwartek Frode Leversund, szef norweskiej infrastruktury gazowej Gassco.
27.10.2022

Norweski Instytut Geotechniczny zabezpiecza prace dla holenderskiej farmy offshore

Norweski Instytut Geotechniczny (NGI) wygrał kontrakt na przeprowadzenie badań dla projektu morskiej farmy wiatrowej IJmuiden Ver Wind Farm Zone (IJVWFZ) w holenderskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Północnym. Prace będą dotyczyć stworzenia modelu dla morza oraz badań geotechnicznych.
21.10.2022

Norwegia instaluje detektory dronów na morskich platformach wiertniczych

Służby norweskie na poważnie potraktowały ostatnie wydarzenia z atakami na infrastrukturę krytyczną, w związku z czym przystąpiły do instalacji detektorów dronów na morskich platformach wiertniczych i gazowych.
14.10.2022

Norwegia. Rząd ogranicza dostęp do portów rosyjskim statkom rybackim

Rząd Norwegii ogłosił w czwartek decyzję o ograniczeniu dostępu do portów rosyjskim statkom rybackim. Kutry i trawlery z Rosji będą mogły zawijać tylko do Kirkenes, Batsfjord oraz Tromso na północy kraju, gdzie mają być poddawane kontroli.
06.10.2022

Norweska branża morska obawia się niedoborów energii. Pomoże wodór

Statki podczas postojów w portach podłączają się najczęściej do generatorów diesla w celu ich zasilenia lub naładowania magazynów energii. W dobie niedoborów energii rozwiązaniem może być wdrożenie technologii wodorowych. Jedno z rozwiązań przedstawiono w Norwegii.
05.10.2022

Equinor z pozwoleniem na odwierty na Morzu Północnym

Norweski koncern energetyczny Equinor otrzymał kolejne pozwolenie na wykonanie odwiertu na Morzu Północnym. Informację przekazała dziś Norweska Dyrekcja Ropy Naftowej (NPD).
03.10.2022

Min. obrony krajów nordyckich: wszystkie informacje wskazują, że wycieki z Nord Stream to sabotaż

Wszystkie dostępne obecnie informacje wskazują że wycieki z gazociągów Nord Stream to celowy akt sabotażu. Nie można wykluczyć, że mamy do czynienia z atakiem na europejską infrastrukturę energetyczną - podkreślili we wspólnym oświadczeniu ministrowie obrony Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii i Islandii.
30.09.2022

Norweska infrastruktura gazowa i naftowa będzie chroniona przez Francuzów, Brytyjczyków i Niemców

Premier Norwegii Jonas Gahr Store poinformował w piątek o przyjęciu pomocy Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii w ochronie wrażliwej infrastruktury gazowej i naftowej na Morzu Norweskim oraz Morzu Północnym.
30.09.2022

Norweski rząd zwiększa ochronę granicy z Rosją, nie wyklucza jej zamknięcia

Rząd Norwegii poinformował w piątek o zwiększeniu ochrony granicy z Rosją na dalekiej północy w obawie przed napływem rosyjskich imigrantów. Nie wykluczono zamknięcia jedynego przejścia granicznego w Storskog.
30.09.2022

Norweska policja wzmocniła środki bezpieczeństwa wokół instalacji gazowych i naftowych

Norweska policja wzmocniła środki bezpieczeństwa wokół instalacji gazowych i naftowych po możliwym sabotażu gazociągów na Bałtyku - przekazała w środę komenda główna norweskiej policji. Tego samego dnia wzmocnienie środków bezpieczeństwa ogłosił norweski koncern Equinor - największy dostawca gazu do Europy.
28.09.2022

Ekspert z Norwegii: musimy być przygotowani na awarie gazociągów i działania wojenne, Polska przed tym przestrzegała

Musimy być przygotowani nie tylko na zakręcanie kurków z gazem przez Rosję, ale też na awarie gazociągów oraz prawdziwe działania wojenne. Polska i Ukraina przestrzegały o tym już po upadku ZSRR - uważa norweski politolog prof. Ole Gunnar Austvik.
27.09.2022

Europosłanka Kloc: nikt nie chce, aby Norwegia dostarczała gaz za darmo, ale sztuczne zawyżanie ceny jest krótkowzroczne

Nikt nie chce, aby Norwegia dostarczała europejskim partnerom gaz za darmo, ale sztuczne zawyżanie ceny tego surowca i chęć szybkiego zarobku jest działaniem krótkowzrocznym, nierozsądnym i niebezpiecznym - mówi w rozmowie z PAP europosłanka Izabela Kloc (PiS).
25.09.2022

"The Economist": Norwegia czerpie nieprzyzwoite zyski z wojny

Podczas gdy Ukraińcy walczą, a Europejczycy drżą na myśl o rachunkach za energię, Norwegia czerpie nieprzyzwoite zyski z wojny; powinna pomyśleć o tym, jak pomóc UE przejść przez kryzys. Jako pierwszy zwrócił na to uwagę premier Polski - napisał w najnowszym numerze brytyjski tygodnik "The Economist".
10.09.2022

Norweskie doświadczenia mogą wesprzeć budowę offshore wind na Pomorzu

Ponad 28 gigawatów potencjalnej mocy wyprodukowanej przez farmy wiatrowe, inwestycje warte nawet 30 mld euro i liberalne prawo – polska branża offshore wind stanie się w najbliższych latach jedną z najważniejszych w Europie. Odbywające się w Stavanger międzynarodowe targi Offshore Northern Seas (ONS) są okazją do pozyskania doświadczonych partnerów w realizacji tego celu. Istotnym punktem programu wydarzenia był panel dyskusyjny „Strong winds towards Polish-Norwegian Offshore cooperation” zorganizowany przez Invest in Pomerania,
01.09.2022

Premier: mamy kontrakty na tyle gazu z Norwegii, ile trzeba

Mamy tyle zakontraktowanego gazu z Norwegii, ile trzeba; rząd nie ma wpływu na ceny tego surowca, ponieważ kształtuje je rynek światowy – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
25.08.2022

W fiordzie Oslo zakwitają algi, winne oczyszczalnie ścieków

W fiordzie Oslo, w wodach okalających stolicę Norwegii, zakwitają algi niszcząc rośliny będące siedliskami ryb. Winne temu są oczyszczalnie ścieków, które "przepuszczają" zbyt duże ilości azotu. Wymaga to dużych inwestycji w systemy kanalizacyjne - zauważa norweski nadawca publiczny NRK.
23.08.2022

Norwegia – rekordowy eksport ryb. Polska wiodącym importerem, ale nie konsumentem

Wartość eksportu norweskich ryb i innych produktów morza osiągnęła w I półroczu 2022 r. 70,1 mld NOK (7 mld USD). Jest to wzrost o 31%, czyli 16,4 mld NOK (1,6 mld USD) w porównaniu z pierwszym półroczem ubiegłego roku. Około 10% połowów i produkcji farm rybnych o wartości około 7 mld NOK trafiło do Polski.
18.08.2022

Norwedzy uśmiercili morsa... z powodu zainteresowania gapiów

W niedzielę dokonano eutanazji 600-kilogramowej samicy arktycznego morsa - poinformowała Norweska Dyrekcja ds. Rybołówstwa. Zwierzę nazwane Freya od kilku tygodni przebywało w okolicach Oslo, budząc zainteresowanie gapiów.
14.08.2022

Norweskie władze rozważają uśmiercenie morsa z powodu zainteresowania gapiów

Norweskie władze rozważają uśmiercenie morsa, nazywanego Freya, który od kilku tygodni przebywa w okolicach Oslo. Powodem jest nadmierne zainteresowanie gapiów; obawa, że zwierzę może wyrządzić ludziom krzywdę.
12.08.2022

Szwecja, Dania i Norwegia zacieśniają współpracę wojskową, powodem zachowanie Rosji w regionie Bałtyku

Ministrowie obrony Szwecji, Danii oraz Norwegii zapowiedzieli w poniedziałek zacieśnienie współpracy wojskowej w celu przejęcia kontroli nad obszarem Morza Bałtyckiego. Porozumienie ma przeciwdziałać "nieodpowiedzialnym zachowaniom Rosji".
08.08.2022

Szef NATO na wyspie Utoya: Rosja musi przegrać wojnę w Ukrainie

Rosja nie może wygrać wojny na Ukrainie; jeśli tak się stanie, Putin otrzyma potwierdzenie, że przemoc działa, a wówczas inne sąsiednie kraje mogą być następne - mówił w czwartek na wyspie Utoya sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
04.08.2022

85-letni król Norwegii zajął 10. miejsce w żeglarskich mistrzostwach świata

85-letni król Norwegii Harald V zajął 10. miejsce w żeglarskich mistrzostwach świata jachtów klasycznych rozgrywanych w Genewie. W rywalizacji brały udział 24 załogi z ośmiu krajów.
31.07.2022

85-letni król Norwegii wystartuje w żeglarskich mistrzostwach świata

85-letni król Norwegii Harald V wystartuje w żeglarskich mistrzostwach świata jachtów klasycznych w Genewie (25-26 lipca). Pomimo wieku monarcha zapowiedział, że z sześcioosobową załogą zamierza walczyć o wysokie miejsce na jachcie Sira, który otrzymał w prezencie urodzinowym w 1938 roku.
08.07.2022

MKiŚ: minister Moskwa spotkała się z ministrem przemysłu naftowego i energii Norwegii

W środę w Oslo odbyło się spotkanie minister Anny Moskwy z norweskim ministrem przemysłu naftowego i energii Terje Aaslandem - podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rozmawiano o roli norweskiego gazu w bezpieczeństwie energetycznym Europy Środkowo-Wschodniej.
06.07.2022

Norweska branża offshore wind szuka szans biznesowych w Japonii

Japonia jest wschodzącym rynkiem morskiej energetyki wiatrowej. Tu swoich szanse chce poszukać branża norweska. Organizacja branżowa Norwegian Offshore Wind organizuje specjalny program dla rodzimych firm, w ramach którego będą mogły nawiązać relacje biznesowe z japońską branżą.
05.07.2022

Norweski resort energetyki zaaprobował zwiększenie wydobycia gazu

Resort energetyki Norwegii poinformował w poniedziałek, że zaaprobował zwiększenie wydobycia gazu z sześciu złóż położonych na norweskich wodach terytorialnych, ale nie zmieni to ilości surowca, który kraj zamierza wyeksportować w tym roku.
04.07.2022

Szczyt Rady Państw Morza Bałtyckiego o przyszłości regionu po inwazji Rosji na Ukrainę

W Kristiansand w południowej Norwegii rozpoczął się we wtorek dwudniowy szczyt Rady Państw Morza Bałtyckiego (CBSS). W spotkaniu, którego tematem jest przyszłość regionu po inwazji Rosji na Ukrainę, nie uczestniczą rosyjscy dyplomaci.
24.05.2022

Norwegia wyznacza nowe cele dla offshore wind – 30 GW do 2040 roku

Zaledwie kilka miesięcy po objęciu kadencji przez nowy rząd w Norwegii premier Jonas Gahr Støre przedstawił nowe plany rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Celem jest instalacja łącznie 30 GW w perspektywie do 2040 roku. Aby go osiągnąć, Norwegia wyznaczy nowe obszary morskie pod instalację wiatraków.
19.05.2022

Finlandia i Szwecja na szybkiej ścieżce wstąpienia do NATO? Kraje nordyckie są za

Premierzy krajów nordyckich po spotkaniu w Kopenhadze opowiedzieli się w środę za szybką ścieżką przy rozpatrywaniu spodziewanego wniosku Finlandii i Szwecji o wstąpienie do NATO.
04.05.2022

Norweskie porty zamknięte dla ruchu rosyjskiego

Norwegia zamknęła porty morskie dla rosyjskiego ruchu towarowego, wyjątkiem są statki rybackie, które będą mogły funkcjonować na starych zasadach.
04.05.2022

Kosiniak-Kamysz: Gazociąg Jamalski powinien być w przejęty przez Polskę, może dostarczać gaz z zachodnich portów

Polska powinna natychmiast przejąć wszystkie udziały w Gazociągu Jamalskim. To jest zadanie dla rządu - stwierdził w czwartek szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
28.04.2022

Baltic Pipe połączony z norweskim gazociągiem

Prace przy budowie rurociągu Baltic Pipe na Morzu Północnym zostały zakończone. Polsko-duński gazociąg został połączony z norweskim gazociągiem Europipe II.
26.04.2022

Greenpeace zablokował dostawę rosyjskiej ropy do Norwegii

W poniedziałek 25 kwietnia aktywiści z Greenpeace zablokowali norweski tankowiec z ropą z Rosji. Tankowiec należy do norweskiego koncernu Esso.
25.04.2022

Ukraińscy marynarze nie chcą płynąć do Rosji, estoński statek czeka w Norwegii

Statek Vitus Bering, który wyruszył z Gdyni 12 kwietnia i płynął do Murmańska, skierował się do norweskiego Vardo. Ukraińscy członkowie załogi odmówili podróży do Rosji.
23.04.2022

Wypadek jednego z największych dźwigów świata, jednostka jest uszkodzona [WIDEO]

Olbrzymi, półzanurzalny pływający dźwig Saipem 7000 doznał uszkodzeń podczas pracy u wybrzeży Norwegii i mocno się przechylił. Na pokładzie było 275 osób.
15.04.2022

Mariaż norwesko-włoski za 70 mln euro. Nauki dla Polski

Grupa Fincantieri otrzyma od Norwegów środki, za które nabędzie norweskie wyposażenie do budowanych jednostek. Gwarantem jest Eksfin (Export Finance Norway), który zapewnił środki na realizację kredytu eksportowego o wartości 70 mln euro. Część kwoty przeznaczona zostanie również na wykonanie usług przez norweskich eksporterów.
07.04.2022

Niemcy i Norwegia zainwestują w rurociąg wodorowy?

Niemcy i Norwegia rozważają budowę rurociągu wodorowego łączącego oba kraje, aby zmniejszyć zależność Europy od dostaw surowców z Rosji.
20.03.2022

Oficjalnie zakończono budowę North Sea Link. Interkonektor łączy Wielką Brytanię z Norwegią

Grupa Prysmian, światowy lider w branży systemów kablowych dla energetyki i telekomunikacji, ogłosiła oficjalne zakończenie budowy najdłuższego na świecie podmorskiego połączenia elektroenergetycznego pomiędzy Wielką Brytanią a Norwegią. Prysmian otrzymał niezbędne certyfikaty.
19.03.2022

Norwegia rozważa przyznanie więcej koncesji na Morzu Barentsa

Norweskie ministerstwo ropy i energii skierowało do konsultacji pomysł udostępnienia dla poszukiwań węglowodorów nowych obszarów na Morzu Barentsa. Nowe bloki koncesji miałyby być włączone do rozstrzyganej w styczniu 2023 r. rundy koncesyjnej APA.
18.03.2022

Norweski Equinor planuje utrzymać latem wysoki poziom produkcji gazu

Norweski koncern Equinor zamierza utrzymać tego lata wydobycie gazu na szelfie norweskim na wysokim, zimowym poziomie. Jak podkreśliła firma, zamierza w ten sposób wyjść naprzeciw zwiększonemu popytowi na gaz w krajach Unii Europejskiej.
16.03.2022

Cold Response z udziałem NATO w Arktyce. Przed nami manewry na lądzie i na morzu

W należącej do Norwegii części Arktyki rozpoczęły się w poniedziałek manewry Cold Response z udziałem 30 tys. żołnierzy z 27 krajów, w tym 23 członków NATO, także Polski. Rosja nie przyjęła zaproszenia jako obserwator.
14.03.2022

Norwegia. Premier: nie obserwujemy wzmożonej aktywności wojskowej Rosji w Arktyce

Nie obserwujemy wzmożonej aktywności wojskowej Rosji w Arktyce - poinformował w czwartek premier Norwegii Jonas Gahr Store. Media odnotowały natomiast obecność w porcie w Narviku jachtu Władimira Strzalkowskiego, przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina.
24.02.2022

Norwegia ogłasza pierwszą aukcję dla morskiej energetyki wiatrowej

Norweski rząd ogłosił, że w drugiej połowie 2022 roku odbędzie się pierwsza w kraju aukcja dla morskiej energetyki wiatrowej. Wsparcie obejmie projekty o łącznej mocy zainstalowanej 1,5 GW, ku niezadowoleniu branży.
24.02.2022

„Back in business” – Nor-Shipping 2022

Organizatorzy targów Nor-Shipping 2022, które zostały ze względów pandemicznych przesunięte ze stycznia na kwiecień 2022, chwalą się dużą liczbą firm zainteresowanych uczestnictwem.
17.02.2022

Ponad 70 proc. Norwegów popiera rozwój morskiej energetyki wiatrowej

76 proc. Norwegów popiera rozwój morskiej energetyki wiatrowej – wynika z badania przeprowadzonego przez Norsk Medborgerpanel, organizację badawczą współpracującą z Uniwersytetem w Bergen i Norwegian Research Centre (NORCE).
11.02.2022

Lotos z czterema nowymi koncesjami w Norwegii

Norweska spółka Lotosu - Lotos Norge otrzymała cztery nowe koncesje poszukiwawczo-wydobywcze - poinformowała w środę spółka. W rezultacie Lotos będzie miał udziały w 34 norweskich koncesjach.
19.01.2022

HAV Design zaprojektuje dwa zeroemisyjne promy

Norweska HAV Design, która ma swój oddział w Sopocie, podpisała umowę na dwa zasilane z akumulatorów promy, które będą pływać po norweskich fjordach.
03.12.2021

Sukces RWE – niemiecki inwestor zdobył koncesję na rozwój morskiej farmy Thor w Danii

Niemiecka spółka energetyczna RWE otrzymała koncesję na realizację projektu morskiej energetyki wiatrowej Thor. Z planowaną mocą rzędu 1 GW Thor będzie jak dotąd największą morską farmą wiatrową w Danii. Farma wiatrowa zostanie zbudowana na zachodnim wybrzeżu Danii, a jej pełne uruchomienie planowane jest na 2027 rok.
02.12.2021

W Norwegii rusza projekt budowy pierwszego na świecie tunelu dla statków

Na zachodzie Norwegii rusza projekt budowy pierwszego na świecie tunelu, który umożliwi dużym statkom bezpieczną przeprawę bez konieczności wypływania na otwarte morze. Konstrukcja pod półwyspem Stadlandet ułatwi żeglugę między miastami Bergen a Alesund.
24.10.2021

Norwegia spodziewa się wysokich cen energii przez niski stan wód

Przez najniższy od 2006 roku stan wód w Norwegii, w górę mogą pójść ceny energii w kraju - twierdzą eksperci. Zbiorniki wodne w Norwegii są napełnione obecnie jedynie w 67,5 proc.
20.10.2021

Norwegia. Kampania przedwyborcza oscyluje wokół ropy naftowej

Kampanię przed zaplanowanymi w Norwegii na poniedziałek wyborami parlamentarnymi zdominowała kwestia ropy naftowej, której wydobycie chcą jak najszybciej zakończyć Zieloni. Ugrupowanie to może mieć wpływ na przyszły rząd Partii Pracy, która prowadzi w sondażach.
10.09.2021

Green Investment Group łączy siły z norweskimi firmami w celu rozwoju offshore wind

Norweskie firmy Vårgrønn, Agder Energi oraz Green Investment Group (GIG) połączyły siły w celu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w strefie Sørlige Nordsjø II.
16.08.2021

Morskie farmy wiatrowe pozwolą ograniczyć emisje z platform wiertniczych

Zielona energia elektryczna będzie w dużej mierze wykorzystywana do redukcji emisji zanieczyszczeń z platform wiertniczych w Norwegii – pisze Politico. Norwegia stała się jednym z najbogatszych krajów dzięki sprzedaży ropy naftowej i gazu ziemnego. Teraz ma nadzieję wykorzystać podobną technologię, by stać się krajem ekologicznym.
04.08.2021

Norweski duet zbuduje pierwsze terminale do bunkrowania amoniaku

Dwie norweskie firmy założyły spółkę joint venture, aby rozwijać technologię, produkty i usługi infrastruktury bunkrowania amoniaku.
19.07.2021

Zeabuz – autonomicznym minibusem po wodzie. A może „Made in Poland”?

Zeabuz (zeroemisyjny wodny autobus) to kolejny krok Norwegów we wdrażaniu w życie programu zeroemisyjności w transporcie wodnym w aglomeracjach nadmorskich.
12.07.2021

Fjord Line wystartował z najszybszym połączeniem pomiędzy Norwegią a UE

Po wielu miesiącach oczekiwania norweski operator promowy Fjord Line wprowadził do obsługi swoich połączeń nowy prom - Fjord FSTR.
07.07.2021

Rozwój CEVA Logistics w krajach nordyckich – operator wzmacnia pozycję na europejskim rynku usług TSL

CEVA Logistics, wiodący globalny operator logistyczny, wzmacnia obecność na rynkach nordyckich i zapowiada inwestycje w rozwój usług, innowacji oraz cyfryzacji.
30.06.2021

Shell, Lyse i BKK łączą siły. Celem rozwój offshore wind na wodach w Norwegii

Gigant energetyczny Shell nawiązał współpracę z norweskimi spółkami Lyse i BKK w celu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii. W ten sposób firmy chcą zwiększyć swoją przewagę w procesie ubiegania się o pozwolenia na budowę farm morskich.
21.06.2021

PGNiG rozpoczęło eksploatację nowego złoża na Morzu Norweskim

PGNiG Upstream Norway, wraz z Aker BP jako operatorem i pozostałymi partnerami koncesyjnymi, uruchomiło produkcję ze złoża Gråsel. Dzięki wykorzystaniu istniejącej infrastruktury, inwestycja została zrealizowana w rekordowo krótkim czasie.
18.06.2021

Norwegia: stawiamy na zieloną energię, ale ropa i gaz nadal będą ważne

Centroprawicowy rząd Norwegii zaprezentował w piątek długoterminową strategię, w której zapowiedział rozwój energetyki wiatrowej oraz produkcję wodoru. Ropa naftowa i gaz ziemny mają być jednak wciąż wydobywane i poszukiwane.
12.06.2021

Prawie 17,5 mln zł z funduszy norweskich w drodze do polskich firm - podpisano pierwsze umowy o dofinansowanie

Technologie poprawiające jakość życia, innowacje w obszarze wód śródlądowych i morskich oraz zielone technologie - prawie 17,5 mln zł z Funduszy Norweskich trafi do polskich firm na realizację pierwszych projektów wybranych do realizacji w programie „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje”.
09.06.2021

Norwegia. Ciało znalezione na wybrzeżu należało do chłopca, który utonął w kanale La Manche

Policja norweska przekazała w poniedziałek, że ciało znalezione w południowo-zachodniej części wybrzeża na początku tego roku należało do chłopca, który utonął w październiku ub.r. podczas przeprawy przez kanał La Manche.
07.06.2021

Zgoda na pierwszy odwiert na koncesji Equinora i PGNiG na Morzu Norweskim

Norweski urząd koncesyjny wydał zgodę na wykonanie pierwszego odwiertu rozpoznawczego na koncesji PL939 na Morzu Norweskim. 70 proc. udziałów w tej koncesji ma norweski Equinor, pozostałe 30 proc. - PGNiG Upstream Norway.
02.06.2021

Szefowie MSZ państw Morza Bałtyckiego rozmawiali m.in. o wyzwaniach międzynarodowych

Wyzwania stojące przed społecznością międzynarodową i ich wpływ na region Morza Bałtyckiego były tematem wtorkowej wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych państw Morza Bałtyckiego oraz wysokiego przedstawiciela UE - poinformował w komunikacie MSZ.
01.06.2021

Maersk Supply Service wkracza na norweski rynek morskiej energii wiatrowej i ropy naftowej

Maersk Supply Service podejmuje działania zmierzające do wejścia na rynek norweski, skupiając się przede wszystkim na morskiej energetyce wiatrowej, jak i przemyśle naftowo-gazowym.
19.05.2021

Norwegia: Załoga statku w porcie Narwik ma Covid-19, jedna osoba nie żyje

U 16 z 18 członków załogi statku, który od początku maja czeka na wejście do portu w Narwiku, potwierdzono Covid-19. Jeden z zakażonych marynarzy nie żyje - podały w środę władze miasta Narwik.
12.05.2021

Norwescy naukowcy chcą uruchomić pływające elektrownie słoneczne

Pierwsze pływające elektrownie słoneczne na morzu wkrótce ujrzą światło dzienne. Wykorzystanie energii słonecznej na morzu ma wiele zalet, jak na przykład wykorzystanie mało użytecznych obszarów oceanicznych. Ponadto woda zapewnia naturalny efekt chłodzenia paneli słonecznych, dzięki czemu można zwiększyć ich wydajność i optymalizować działanie.
06.05.2021

PGNiG: ostatni krok do uruchomienia wydobycia z norweskiego złoża Duva

PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi rozpoczęło wiercenie otworów eksploatacyjnych na złożu Duva. Oddanie odwiertów do użytku przewidziano w III kwartale 2021 roku.
22.04.2021

Norwegia podpisała umowę z USA ws. aktywności wojskowej na swej ziemi

Norwegia, która w Arktyce dzieli granicę z Rosją, podpisała w piątek porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie uregulowania amerykańskiej aktywności wojskowej na swoim terytorium – informuje agencja Reutera.
16.04.2021

Damen dostarcza holownik do Vetterlieden

Stocznia Damen dostarczyła niedawno Holownik Boatman 2 do Corps van Vletterlieden do eksploatacji w porcie IJmuiden na północy Holandii. Stan Tug 1004 wykona szeroki zakres zadań, w tym cumowanie, zaopatrzenie, transfer załogi i wsparcie nurkowe.
13.04.2021

Plastikowe słomki zakazane na statkach Norwegian Cruise Line Holdings

W epoce, w której ignorowanie rozległej skali zanieczyszczeń i szkód wyrządzanych środowisku przez plastik nie jest już możliwe, Norwegian Cruise Line Holdings świeci przykładem dla dużych firm!
12.04.2021

Holenderski frachtowiec wciąż dryfuje u wybrzeży Norwegii, wkrótce początek akcji ratunkowej

Wkrótce rozpocznie się akcja ratowania holenderskiego statku, który od poniedziałku dryfuje u wybrzeży Norwegii - poinformowały w środę media. Ratownicy są już na miejscu i czekają na poprawę pogody.
07.04.2021

Silniki MAN 175D do zasilania największego na świecie statku do przewozu żywych ryb

Firma MAN Energy Solutions wygrała przetarg na dostawę silników głównych do dwóch nowo budowanych statków do przewozu żywych ryb, obecnie budowanych w stoczni Cemre w Turcji.
25.03.2021

PGNiG kupiło norweską firmę wydobywczą INEOS E&P Norge AS

PGNiG za 615 mln dolarów kupiło norweską firmę wydobywczą INEOS E&P Norge AS (IEPN) - poinformowała w czwartek spółka. IEPN posiada udziały w 22 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
25.03.2021

Niemcy dostarczą Norwegii cztery okręty podwodne

Norwegia wynegocjowała zakup czterech okrętów podwodnych od niemieckiego koncernu ThyssenKrupp Marine Systems - poinformował we wtorek norweski minister obrony Frank Bakke-Jensen.
23.03.2021

Norweski rząd wstrzymał przejęcie przez Rosjan firmy produkującej silniki okrętowe

Norweski rząd zapowiedział we wtorek, że uniemożliwi przejęcie przez rosyjski koncern Transmaszholding od Rolls-Royce'a firmy Bergen Engines, dostawcy silników okrętowych dla norweskiej marynarki wojennej. Jako powód wskazano zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.
23.03.2021

PGNiG ogranicza emisje związane z zagospodarowaniem norweskiego złoża

Na złożu gazowo-ropnym Duva, w którym PGNiG Upstream Norway ma 30 proc. udziałów, z powodzeniem zakończono instalację głowic eksploatacyjnych. Zastosowana metoda montażu pozwoliła znacząco zredukować koszty operacji oraz związane z nią emisje dwutlenku węgla.
22.03.2021

Viasea zdobywa rynek

Chcąc zwiększyć swój rozwój, Viasea otwiera nowe oddziały w Gdyni i Kłajpedzie i będzie od 18 marca obsługiwać rejsy z krajów bałtyckich i Polski do Norwegii.
17.03.2021

W Norwegii powstanie pierwszy na świecie pełnowymiarowy tunel dla statków

Proponowana inwestycja budowy tunelu Stad Ship Tunnelo o wartości 330 milionów dolarów, pozwoli nie tylko na rozwój gospodarczy w rejonie Morza Stadhavet, ale również na bezpieczniejsze poruszanie się statków pasażerskich i towarowych po odsłoniętej części norweskiego wybrzeża.
15.03.2021

Norwegia: Możliwy wybuch statku zasilanego bateriami

Kilka dni temu w południowo-wschodniej Norwegii zgłoszono pożar statku zasilanego bateriami.
14.03.2021

Kolejny żuraw portowy Liebherr LHM 550 zwiększy rozwój portu w Norwegii

Karmsund Havn IKS właśnie podpisał kontrakt na drugi żuraw portowy Liebherr LHM 550.
03.03.2021

Equinor przetestuje pływającą farmę słoneczną w niesłonecznej Norwegii

Norweski producent energii Equinor rozpoczyna testowanie pływającej farmy słonecznej u nie do końca słonecznego wybrzeża Norwegii.
15.01.2021

Projekt statku napędzanego wodorem otrzymał dofinansowanie od Enova

Projekt budowy pierwszych na świecie bezemisyjnych statków napędzanych wodorem otrzymał 25 mln dolarów dofinansowania od norweskiej, rządowej organizacji Enova.
22.12.2020

Archeolodzy zachwyceni: topniejące lodowce odsłoniły unikalne artefakty

Na zboczu góry w Parku Narodowym Jotunheimen w Norwegii, po roztopieniu się lodowca, znaleziono prawie 70 strzał, butów, tkanin i kości jeleni.
01.12.2020

Inwestycje w norweskim sektorze ropy i gazu większe niż zakładano

Badanie przeprowadzone przez norweskie biuro statystyczne SSB ujawniło, że norweskie firmy naftowe i gazowe zintensyfikowały plany inwestycyjne w ostatnich miesiącach.
19.11.2020

PGNiG odkryło duże złoże gazu w Norwegii

Sukcesem zakończyło się wiercenie otworu poszukiwawczego na prospekcie Warka zlokalizowanym w obrębie koncesji PL1009 na Morzu Norweskim, w rejonie, w którym PGNiG Upstream Norway od lat prowadzi poszukiwania i wydobycie węglowodorów. Wstępnie oszacowane zasoby wydobywalne nowo odkrytego złoża mieszczą się w przedziale od 8 do 30 mld m sześc. gazu ziemnego i kondensatu.
12.11.2020

„Neutralne dla środowiska mariny i małe porty" - webinarium z norweskimi firmami

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wraz z Innovation Norway serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w webinarium pn. „Neutralne dla środowiska mariny i małe porty" oraz spotkaniach b2b z norweskimi i zagranicznymi firmami w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.
11.11.2020

Nie będzie kwarantanny dla przyjeżdżających z Polski do Norwegii

W tym tygodniu norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego Folkehelseinstituttet zalecił zniesienie kwarantanny wjazdowej do Polski. Na żółtej liście ma znaleźć się także Islandia i Liechtenstein, a na czerwonej Estonia. Rząd podejmie ostateczną decyzję w ciągu tygodnia. Wszystkie zmiany będą obowiązywać od północy w nocy do soboty 19 września.
17.09.2020

Norweski przemysł naftowy zapowiada zwiększenie inwestycji w związku z rządowym pakietem kryzysowym

Pomimo kryzysu wywołanego koronawirusem, oczekuje się, że inwestycje w działalność związaną z ropą i gazem w Norwegii wzrosną w tym roku o 1,6 procent w porównaniu do 2019 roku. Stanie się to dzięki wyższym cenom ropy i rządowemu pakietowi ulg podatkowych dla przemysłu naftowego - podało najnowsze badanie inwestycyjne, przeprowadzone przez Norweski Główny Urząd Statystyczny.
14.09.2020

Kontrowersyjny przemysł wielorybniczy w Norwegii ma się coraz lepiej

Najnowsze dane pokazują rosnący popyt na mięso z wieloryba. Komercyjne połowy w tym sezonie, który rozpoczął się 1 kwietnia, są większe niż w całym ubiegłym roku.
26.08.2020

50-lecie nowoczesnej akwakultury w Norwegii

W tym roku przypada 50. rocznica powstania pierwszej hodowli łososia w Norwegii, która zapoczątkowała powstanie norweskiej akwakultury. Wspomnienie historii i początków norweskich hodowców pokazuje ich ambicję, sukcesy i porażki. To dzięki nim dziś łosoś norweski jest dostępny na całym świecie.
17.08.2020

Polska uznana przez Norwegię za kraj "czerwony" z powodu koronawirusa

Norweski rząd uznał wczoraj Polskę, za kraj "czerwony" z powodu przyrostu zakażeń COVID-19. Obok naszego kraju na norweskiej liście znalazły się Holandia, Islandia, Wyspy Owcze, Malta oraz Cypr.
13.08.2020

Grupa Lotos nie zamierza wycofywać się z norweskiego złoża Yme

Grupa Lotos nie ma w planach rezygnacji z projektu zagospodarowania złoża Yme w Norwegii, jednak ze względu na zmianę warunków na rynku ropy bierze pod uwagę optymalizację procesu.
12.08.2020

Raport: Norweski projekt magazynowania dwutlenku węgla może zakończyć się finansową katastrofą

Norweski plan pełnego projektu wychwytywania i składowania dwutlenku węgla może zakończyć się katastrofą finansową. Tak wynika z nowego raportu, który zawiera szacunkowe koszty przedsięwzięcia.
28.06.2020

NOVUM ØKONOMI AS

Norweskie autoryzowane biuro księgowe z główną siedzibą w Drammen i spółką siostrą w Bydgoszczy.
księgowość w Norwegii ,norweskie kadry ,norweskie płace ,doradztwo biznesowo - podatkowe w Norwegii ,zakładanie firmy w Norwegii ,kursy norweskiego BHP (HMS-kurs) ,szkolenia rynek norweski ,webinary ,norweskie programy księgowe ,prawo pracy Norwegia ,oddział firmy zagranicznej w Norwegii (NUF) ,norweska spółka (AS) ,zaliczki na podatek pracownika w Norwegii ,pracodawca w Norwegii ,zeznanie podatkowe w Norwegii ,konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania Polska-Norwegia ,kontrakt w Norwegii

Offshore Training Centre

Rigger Package Rigger Familiarization NOROG (eq. BOSIET + OLF) Offshore FROG Familiarization Norwegian Lifts Course Norwegian Hot Work Course Hooking,Slinging & Signaling Norwegian Work at Heights Norwegian HSE Course Norwegian - Safe Use of Tools Isometric Drawing Course Abrasive Wheels Course Service - Polish Certificates Accreditation in Norway Industrial Trade Test Services Norwegian Language Course Maritime Courses

MC Ship Service Marcin Chmielowski

Stolarka okrętowa, usługi blacharskie i izolacyjne, produkcja okien okrętowych
stolarka okrętowa,izolacje okrętowe,okna okrętowe,produkcja okien okrętowych,mc ship service,mc ship service marcin chmielowski,mc ship,prace okrętowe norwegia,usługi wykończeniowe na statkach,usługi instalacyjne na statkach,

Kadłub statku zbudowanego przez Marine Projects popłynął do Norwegii [GALERIA, WIDEO]

W gdańskiej stoczni Marine Projects Ltd. powstał częściowo wyposażony kadłub statku rybackiego Nord Fugløy. W czwartek 15 grudnia opuścił on dok i popłynął na holu do Norwegii.
17.12.2022

Stocznia Safe. Naszpikowany technologią statek rybacki gotowy do pracy [wideo]

Statek rybacki został zbudowany w stoczni Safe dla norweskiej firmy Granli Fiskeri AS. Operował będzie na Morzu Północnym, Morzu Barentsa oraz w okolicach Svalbardu. 
24.05.2021

W stoczni Remontowa Shipbuilding zwodowano elektryczny prom dla norweskiego armatora

W stoczni Remontowa Shipbuilding należącej do Grupy Remonowa Holding zwodowano elektryczny prom dla armatora Norled. Będzie to dwustronna jednostka z napędem Diesel Electric Hybrid. Kontrakt podpisany z norweskim armatorem zakłada budowę czterech takich statków.
04.10.2019

Stocznia Safe położyła stępkę pod budowę w pełni wyposażonego statku rybackiego dla Norwegów

Stocznia Safe rozpoczęła budowę w pełni wyposażonego statku rybackiego dla norweskiej firmy Granli Fiskeri AS. Uroczystość położenia stępki odbyła się we wtorek. Nowoczesna jednostka, która otrzyma imię MS Slettenberg, ma być gotowa w 2020 r. To już kolejny w pełni wyposażony statek na własne konto stoczni Safe.
17.07.2019

Norwegian Getaway w Porcie Gdynia. To najdłuższy wycieczkowiec w historii polskich portów

Ma ponad 325 m długości, zabiera na pokład prawie 4 030 pasażerów, jest luksusowy i elegancki. To Norwegian Getaway – największy wycieczkowiec tego sezonu w Porcie Gdynia i najdłuższy statek pasażerski, jaki kiedykolwiek zawinął do polskich portów. Jednostka zacumowała w czwartek przy Nabrzeżu Francuskim.
28.06.2019

Norweska Perła po raz pierwszy w Porcie Gdynia

Norwegian Pearl w Porcie Gdynia. Luksusowy wycieczkowiec z charakterystycznie pomalowanym kadłubem zacumował we wtorek przy Nabrzeżu Francuskim. To jego pierwsza wizyta w Gdyni.
28.05.2019

W stoczni Safe budują sześć statków jednocześnie. Prototypowy holownik jest już gotowy

Pełen portfel zamówień w Safe. Gdańska stocznia buduje obecnie sześć statków jednocześnie. Pierwsza jednostka, częściowo wyposażony holownik Multicat 3515, została już ukończona. W czwartek wypłynęła z Gdańska do Holandii.
15.02.2019

Statek rybacki Zephyr ze stoczni Marine Projects Ltd. wypłynął z Gdańska do Norwegii

M/V Zephyr już gotowy. Częściowo wyposażony statek rybacki z Marine Projects Ltd. w czwartek wypłynął z Gdańska do Norwegii. Tam jego budowę dokończy stocznia Larsnes Mek. Verksted AS. Trawler pelagiczny powstał na zamówienie brytyjskiego armatora Zephyr Fishing Company Ltd. z Lerwick na Szetlandach.
15.02.2019

Statek rybacki ze stoczni Safe przekazany Norwegom

TBN Støttfjord w drodze do Norwegii. Częściowo wyposażony sejner stocznia Safe zbudowała na zamówienie stoczni Stadyard AS, która dokończy jego budowę. Przekazanie gotowego statku właścicielowi Brødrene Bakken AS planowane jest na grudzień tego roku.
17.07.2018

W stoczni Safe w Gdańsku zwodowano statek rybacki dla Norwegów

W stoczni Safe zwodowano sejner dla Norwegów. Częściowo wyposażony statek rybacki powstał na zamówienie stoczni Stadyard AS. Odholowanie jednostki z Gdańska do Norwegii zaplanowano na 16 lipca.
09.07.2018

1 010 wodowanie w stoczni Remontowa Shipbuilding

1 010 i pierwsze w tym roku wodowanie w stoczni Remontowa Shipbuilding. Tym razem był to statek rybacki dla norweskiego armatora. Uroczystość widowiskowego wodowania bocznego odbyła się we wtorek.
28.03.2018

Taklowiec z SR Nauta już na wodzie. W najbliższych miesiącach jeszcze co najmniej dziesięć wodowań

Drugie w tym roku wodowanie w SR Nauta. Tym razem był to taklowiec SEIR dla norweskiego armatora. Uroczystość odbyła się w piątek w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Nauta w Gdańsku.
23.02.2018

Norwegian Getaway, najdłuższy wycieczkowiec w historii polskich portów, odwiedził Gdynię

Nowoczesny, luksusowy i olbrzymi. Tak w kilku słowach można opisać wycieczkowiec Norwegian Getaway, który w piątek zacumował przy Nabrzeżu Francuskim w Gdyni. To najdłuższy statek pasażerski, jaki kiedykolwiek odwiedził polski port.
24.06.2017

Największy wykonany w Polsce moduł platformy Johan Sverdrup powstał w Gdyni. Waży 1 000 t

Trzeci moduł platformy Johan Sverdrup, wykonany przez Energomontaż Północ Gdynia, gotowy. Typowo mieszkalna część tego projektu w sobotę została nasunięta na statek i popłynęła do Norwegii. Konstrukcja waży aż 1 000 t.
05.06.2017

Sekcja statku wypłynęła z Gdańska do Norwegii

Sekcja statku wypłynęła w piątek ze Stoczni Wisła do Gdyni. Stamtąd zostanie przetransportowana do Norwegii. Jak udało nam się ustalić, to fragment nowoczesnej jednostki AHTS (Anchor Handling Tug/Supply vessel) dla Maersk Supply Service.
28.04.2017

Polskie firmy coraz bardziej innowacyjne. Przykładem Vistal Gdynia

Polska staje się krajem coraz bardziej innowacyjnym, a myśl techniczna jest bardzo zaawansowana – powiedział w środę w Gdyni Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju i finansów, podczas wizyty w Vistal Offshore należącej do Grupy Vistal. Spotkanie związane było z rozpoczęciem przez spółkę projektu Tana Bru, czyli budowy mostu w Norwegii w pobliżu przylądka Nordkapp.
01.03.2017

Prototypowa konstrukcja dla Norwegów powstaje w Gdyni

Nowy projekt Energomontażu-Północ Gdynia. Tym razem to element do cumowania statków podczas dostawy ropy ze złoża. Konstrukcja powstaje dla norweskiego centrum cumowniczo-wydobywczego.
07.12.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.