W nocy z piątku na sobotę w południową część Norwegii uderzyć ma huragan „Humberto”. Służby meteorologiczne ogłosiły najwyższy alarm pogodowy. Jeżeli prognozy się potwierdzą, w niektórych miejscach w ciągu 12 godzin może spać 100 mm deszczu.
Tydzień temu karaibski huragan „Humberto” osiągnął piątą, najwyższą kategorię w skali Saffira-Simpsona. Nie wyrządził jednak dużych szkód, a po przejściu nad archipelagiem Bermudów na Atlantyku, skręcił na północny wschód, kierując się w stronę Europy. W Norwegię ma uderzyć w ciągu najbliższych 24 godzin.
Norweska służba meteorologiczna MI wydała ostrzeżenia przed bardzo silnym wiatrem i powodziami. Okolice położonego 50 km na południe od Oslo miasta Drammen powinny być przygotowane na największe od ćwierć wieku opady. W niektórych miejscach w ciągu doby „Humberto” ma przynieść tyle deszczu, ile w normalnych warunkach notuje się przez dwa miesiące.
Zarządcy dróg w regionie Telemark i Vestfold zaapelowali, by mieszkańcy bez wyraźnej potrzeby nie podróżowali. W wyniku spodziewanych powodzi i podtopień wiele tras może zostać zamkniętych, szczególnie na terenach zabudowanych.
Ostrzeżenia obowiązywać mają do sobotniego popołudnia. Po uderzeniu w Norwegię wiatr i opady mają wyraźnie osłabnąć i nie stanowić już zagrożenia.
Z Oslo Mieszko Czarnecki (PAP)
Following their dance together near the United States' East Coast, the last few days saw Hurricane Imelda absorb the remnants of Hurricane Humberto after its dissipation. pic.twitter.com/14URqfiYSk
— CIRA (@CIRA_CSU) October 2, 2025
Zmiany kadrowe w Wojsku Polskim. Wiceadm. Jaworski zastępcą Dowódcy Generalnego RSZ
Dramat na pokładzie Steny. Na ratunek wezwano śmigłowiec Marynarki Wojennej
Zmiany kadrowe w Wojsku Polskim. Wiceadm. Jaworski zastępcą Dowódcy Generalnego RSZ
Od sierpnia polscy marynarze z sił podwodnych będą się szkolić w Szwecji. Cel - przygotowania na "Orkę"
Znów trzy ofiary w amerykańskim ataku na jednostkę przemytników
Amerykanie ostrzelali masowiec w Zatoce Omańskiej
Obchody Dnia Weterana w Gdyni
Ponad 280 mln zł dofinansowania na zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław