• <
nauta_2024

Norweski przemysł naftowy zapowiada zwiększenie inwestycji w związku z rządowym pakietem kryzysowym

14.09.2020 14:35 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Norweski przemysł naftowy zapowiada zwiększenie inwestycji w związku z rządowym pakietem kryzysowym

Partnerzy portalu

Norweski przemysł naftowy zapowiada zwiększenie inwestycji w związku z rządowym pakietem kryzysowym - GospodarkaMorska.pl
fot. Equinor

Pomimo kryzysu wywołanego koronawirusem, oczekuje się, że inwestycje w działalność związaną z ropą i gazem w Norwegii wzrosną w tym roku o 1,6 procent w porównaniu do 2019 roku. Stanie się to dzięki wyższym cenom ropy i rządowemu pakietowi ulg podatkowych dla przemysłu naftowego - podało  najnowsze badanie inwestycyjne, przeprowadzone przez Norweski Główny Urząd Statystyczny.

Całkowite inwestycje w działalność związaną z ropą i gazem w Norwegii w 2020 r., w tym transport rurociągami, szacuje się na 20,57 mld USD (184,6 mld koron norweskich), co oznacza wzrost o 2,4% w porównaniu z szacunkami z poprzedniego badania przeprowadzonego w maju 2020 r. Według sierpniowego sondażu oczekuje się, że w porównaniu z 2019 r., inwestycje w ropę i gaz w Norwegii wzrosną o 1,6%.

W 2021 r. inwestycje mają spaść, ale szacunki na przyszły rok są teraz o 2,1 procent wyższe niż w majowym badaniu, jak podaje Norweski Główny Urząd Statystyczny.

Po załamaniu cen ropy Norwegia przyjęła pod koniec kwietnia pakiet działań wspierających przemysł naftowo-gazowy i łańcuch dostaw, w tym wprowadzając tymczasowe zmiany w systemie podatkowym, aby pomóc firmom zachować płynność i kontynuować planowane projekty.

- Aby zachęcić do aktywności i zabezpieczyć miejsca pracy w tej trudnej sytuacji, proponujemy tymczasowe poprawki. W praktyce będzie to oznaczać odroczenie rozliczeń podatkowych i poprawę płynności finansowej przedsiębiorstw. Umożliwi to firmom naftowym i gazowym dokonywanie większych inwestycji - powiedział wówczas minister finansów Jan Tore Sanner.

Według szacunków Rystad Energy, pakiet tymczasowych ulg podatkowych dla przemysłu naftowego ma poprawić krótkoterminową płynność spółek poszukiwawczych i wydobywczych oraz obniżyć ceny progowe dla przyszłych projektów deweloperskich średnio o około 40 procent. Pakiet wsparcia pomoże również utrzymaniu stabilnego poziomu popytu w Norwegii w nadchodzących latach.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.