• <

Wynik wyszukiwania - "koncerny naftowe" - Wiadomości

GreenVoyage2050. 210 million NOK na zieloną transformację żeglugi krajów rozwijających się

We wrześniu rząd Norwegii przeznaczył znaczne środki finansowe na współpracę z krajami rozwijającymi się w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych z żeglugi. 210 mln NOK przekazano Międzynarodowej Organizacji Morskiej na drugi etap realizacji projektu IMO GreenVoyage2050.
08.10.2023

Prognozy rynkowe a rozwój morskiej energetyki wiatrowej - raport

Dekarbonizacja stała się już faktem, ale tempo jej postępu jest dużo mniejsze niż pierwotnie zakładano. Nie do końca też wiadomo, jaki kierunek należy obrać w obszarze wyboru najlepszej technologii oraz źródeł energii, które miałyby zastąpić te konwencjonalne. Nie ma też jednoznacznej ścieżki wyboru najlepszych metod jej magazynowania a w przypadku niektórych źródeł, takich jak choćby wodór w postaci ciekłej, sprawdzonej metody ich transportu na odległość.
02.03.2023

W przyszłym roku Brazylia organizuje pierwsze przetargi dla offshore wind

Ameryka Północna znajduje się coraz częściej w centrum zainteresowania globalnych inwestorów działających w morskiej energetyce wiatrowej. Takie kraje jak Brazylia chcą wykorzystać szanse płynące z rozwoju offshore wind na wodach oceanu. W przyszłym roku w tym kraju zostanie przeprowadzone pierwsze postępowania przetargowe dla wyznaczonych lokalizacji.
14.11.2022

Żegluga pod banderą protekcjonizmu. Amerykanie wzmacniają kontrole nad żeglugą oceaniczną

Prezydent Joe Biden podpisał niedawno przepisy mające poprawić kontrolę państwa nad żeglugą oceaniczną. Zdaniem amerykańskich organizacji prawodawców wprowadzone regulacje pomogą ograniczyć inflację i złagodzić zaległości eksportowe. Kryzys gospodarki amerykańskiej Kongres stara się ratować naciskami na operatorów żeglugowych.
23.06.2022

Biden oskarżył koncerny naftowe o celowe podwyższanie cen paliw

Prezydent USA Joe Biden zażądał w środę od koncernów naftowych wyjaśnienia dlaczego nie zwiększają podaży paliw na rynku i oskarżył je o uzyskiwanie dodatkowych i nieusprawiedliwonych gigantycznych dochodów.
16.06.2022

Gaz jak w kalejdoskopie. Konflikt rosyjsko-ukraiński a LNG

Konflikt rosyjsko-ukraiński wpływa na globalny handel surowcami energetycznymi, którego istotnym elementem jest LNG. Wskutek rosyjskiej agresji, rynek gazu zmienił się jak w kalejdoskopie, zaś w obliczu nieprzewidywalności Kremla, Zachód dostrzegł potrzebę poszukiwania alternatywnych dostaw LNG.
11.03.2022

10 największych flot w 2021. Polska za burtą

Japonia z flotą o wartości przekraczającej 115,76 mld dol. przoduje jako państwo w rankingu Vessels Value od ubr. Ale to Chiny z flotą około 6 900 statków są w UNCTAD czołowym operatorem. Natomiast Grecy przebijają wszystkich nośnością statków, ponieważ dysponują ponad 364 mln dwt. Ponad 6,5 tys. statków nosi banderę Panamy. Polska od dawna nie jest brana w pod uwagę w tego typu rankingach.
01.02.2021

Raport z rynku żeglugowego – idzie nowe, czyli światowy patent na rozwój w dobie pandemii (tydzień 43-45)

Światowa sytuacja frachtowa i tonażowa ponownie robi się coraz bardziej skomplikowana. Ze względu na bardziej dynamicznie rozwijającą się pandemię oraz wprowadzanie coraz większych obostrzeń dotyczących między innymi przemieszczania się ludności spada też bieżąca konsumpcja. Problemy z przemieszczaniem dotyczą również polskich marynarzy i innych pracowników branży morskiej. Dostęp do większości krajów jest bardzo utrudniony.
09.11.2020

Chevron i Exxon obcinają wydatki z powodu pandemii koronawirusa

Amerykańskie główne koncerny naftowe Chevron Corp i Exxon Mobil Corp agresywnie ograniczyły wydatki w trzecim kwartale, chcąc zrównoważyć słabe trendy w popycie na paliwo spowodowanego pandemią COVID-19.
02.11.2020

Norweski przemysł naftowy zapowiada zwiększenie inwestycji w związku z rządowym pakietem kryzysowym

Pomimo kryzysu wywołanego koronawirusem, oczekuje się, że inwestycje w działalność związaną z ropą i gazem w Norwegii wzrosną w tym roku o 1,6 procent w porównaniu do 2019 roku. Stanie się to dzięki wyższym cenom ropy i rządowemu pakietowi ulg podatkowych dla przemysłu naftowego - podało najnowsze badanie inwestycyjne, przeprowadzone przez Norweski Główny Urząd Statystyczny.
14.09.2020

Popyt na ropę powoli się odbudowuje

Popyt na ropę zależy od tego, jak będzie się rozwijać pandemia koronawirusa w największych gospodarkach, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. – Na razie pokazała, że transport czy zakłady produkcyjne wcale nie potrzebują tego surowca tyle, ile wykorzystywały wcześniej – mówi Jakub Bogucki z e-Petrol.pl. Mimo wszystko ropa jeszcze przez długi czas pozostanie wiodącym surowcem na rynku paliw. Na polskich stacjach benzynowych ceny w najbliższych tygodniach powinny być stabilne.
21.08.2020

Ceny ropy w USA zniżkują w oczekiwaniu na konferencję OPEC+

Ceny ropy w USA spadają. Rynki czekają na decyzję państw OPEC+ dotyczącą cięć w produkcji ropy naftowej - analitycy spodziewają się, że ograniczenia zostaną zmniejszone. Inwestorzy śledzą również doniesienia dotyczące pandemii koronawirusa w USA.
13.07.2020

Brytyjski sektor offshore obiecuje zmniejszyć o połowę emisje zanieczyszczeń w ciągu następnej dekady

Przemysł naftowy i gazowy offshore w Wielkiej Brytanii zobowiązał się do ograniczenia emisji o połowę w ciągu następnej dekady i całkowitego ich wyeliminowania do 2050 roku.
16.06.2020

Więcej zasobów ropy i gazu do nabycia w związku z Covid-19

Rystad Energy szacuje, że koncerny naftowe i gazowe dysponują obecnie aktywami na sprzedaż z wydobywalnymi rezerwami na ponad 5 miliardów baryłek płynów i 7,5 miliarda baryłek ekwiwalentu ropy (boe) gazu ziemnego.
03.06.2020

Cypr: Pandemia koronawirusa i sytuacja na rynku paliwowym uderzają w eksplorację złóż gazu

Pandemia koronawirusa oraz sytuacja na rynku paliwowym spowoduje opóźnienie zaplanowanych na najbliższe dwa lata odwiertów gazowych w wyłącznej strefie ekonomicznej (WSE) Cypru - oznajmił cypryjski minister ds. energii Yiorgos Lakkotrypis.
15.04.2020

Exxon podniósł prognozę złoża w Gujanie do 8 mld baryłek

W poniedziałek Exxon Mobil Corp podniósł prognozę złoża w Gujanie o 2 mld baryłek. To jedno z najważniejszych złóż węglowodorów odkrytych w ostatniej dekadzie.
28.01.2020

Pierwsza ropa z Gujany płynie do Stanów Zjednoczonych

Pierwszy w historii ładunek ropy wypłynął w poniedziałek w kierunku amerykańskiego wschodniego wybrzeża – poinformował Exxon Mobil Corp. To długo oczekiwany debiut na rynku ropy malutkiego kraju z Ameryki Południowej.
21.01.2020

Horizon Geosciences przeprowadziło badania dna Bałtyku na zlecenie PKN Orlen

10 grudnia br. zakończono badania dna Bałtyku w ramach projektu farm wiatrowych. Badania trwały blisko 700 roboczogodzin. Geoinżynierzy, geotechnicy, geolodzy, wiertnicy i technicy laboratoryjni oraz eksperci z PKN Orlen pracowali wspólnie na obszarze 131 km2, oddalonym ok. 23 km od linii brzegowej.
11.12.2019

Boskalis zakończył przejęcie grupy Horizon

Holenderska firma Royal Boskalis Westminster pozyskała pozostałe 37,5 procent udziałów w Grupie Horizon ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich specjalizującej się w świadczeniu morskich badań geofizycznych i usług geotechnicznych.
27.11.2019

PGNiG przygotowało raport o innowacjach w sektorze gazu, paliw i energii

Jakie innowacje będą kluczowe dla przyszłości sektora, w którym działa Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo? Skąd mogą pochodzić innowacyjne rozwiązania i jakie są najważniejsze wyzwania w tym obszarze? To tylko kilka z wielu pytań, na które odpowiada specjalny raport pt. „W kierunku energii przyszłości”.
26.09.2019

Iran zagospodaruje złoże gazu w Zatoce Perskiej

Irańskie koncerny naftowe i gazowe osiągnęły w sobotę porozumienie w sprawie zagospodarowania przybrzeżnego złoża gazu w Zatoce Perskiej - poinformował irański minister do spraw ropy Bidżan Namdar Zanganeh.
15.09.2019

Największy na świecie półzanurzalny dźwig pływający niedługo rozpocznie próby morskie

Holenderska firma, Heerema Marine Contractors i singapurski Sembcorp Marine, pokazali światu największą na świecie jednostkę SSCV (półzanurzalny dźwig pływający). Będzie ona służyła do likwidacji morskich instalacji naftowych i gazowych.
27.05.2019

Pomorskie po raz pierwszy na OTC w Houston – czołowym wydarzeniu sektora ropy i gazu (foto)

Offshore Technology Conference to wiodąca na świecie konferencja sektora offshore organizowana od 1969 roku w Houston w Teksasie – stolicy światowego sektora energetycznego. W tym roku OTC odwiedziło prawie 60 tys. delegatów, dając doskonałą okazję do nawiązania kontaktów biznesowych z kontrahentami z całego świata.
27.05.2019

Handel ciężkim paliwem dla statków w Singapurze mniejszy o połowę w 2018 roku

Sprzedaż paliwa wysokosiarkowego (HSFO) w Singapurze spadła prawie o połowę w 2018 roku – wynika z danych agencji informacyjnej S&P Global Platts. Powodem jest zbliżające się wejście nowych przepisów w sprawie zawartości siarki w paliwach dla statków.
05.01.2019

Naviera Integral podpisuje umowę na budowę piętnastej, szybkiej jednostki transportowej

Wiodące meksykańskie przedsiębiorstwo morskie Naviera Integral podpisało kontrakt z Damen Shipyards Group na dostawę nowej jednostki FCS 5009 (Fast Crew Supplier). Będzie to juz piętnasty FCS 5009, który dołączy do floty operatora.
04.12.2018

Nie ma presji na wzrost ceny ropy, za to wiele przemawia za jej spadkami

Ropa w USA jest wyceniana poniżej 70 dolarów za baryłkę, po zniżce notowań w ubiegłym tygodniu o 3,1 proc. Wiele przemawia za możliwymi spadkami ceny surowca - podają maklerzy.
22.10.2018

Prezes Orlenu: w fuzji z Lotosem brak ryzyk dla polskiego konsumenta

Fuzja PKN Orlen i Lotosu nie niesie ryzyk dla polskiego konsumenta, nie będzie monopolu na rynku, bo europejski rynek jest otwarty - powiedział we wtorek prezes Orlenu Daniel Obajtek. Jego zdaniem, fuzja niesie korzyści dla całej gospodarki.
04.09.2018

USA: Nowy Jork pozywa koncerny naftowe w związku z ociepleniem klimatu

Miasto Nowy Jork pozwało w środę pięć globalnych koncernów naftowych o odszkodowanie za wywołane przez nie i spodziewane szkody związane z ociepleniem klimatu. Miasto ogłosiło też wycofanie się funduszy emerytalnych z inwestycji w paliwa kopalne.
11.01.2018

Radni Gdańska apelują do rządu o niełączenie Lotosu i Orlenu

Radni Gdańska apelują do rządu o utrzymanie samodzielności spółek Grupy Lotos z siedzibą w Gdańsku. „Lotos ma strategiczne znaczenie dla rozwoju miasta i regionu” - argumentują. Radny PiS wyraził przekonanie, że „rząd będzie dbał o bezpieczeństwo energetyczne kraju”.
26.10.2017

Huragan Nate szybko stracił siły - ceny ropy w USA odbijają, po zniżce o 3 proc.

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbija się o 0,4 proc. po spadku notowań w piątek o 3 procent. Huragan Nate szybko stracił siły, a koncerny naftowe przygotowują się do wznowienia pracy w Zatoce Meksykańskiej - podają maklerzy.
09.10.2017

Lukoil zamierza zbudować kolejny arktyczny terminal naftowy

Rosyjski koncern paliwowy Lukoil zamierza zbudować kolejny arktyczny terminal naftowy, podobny do obiektu w Varandey na Morzu Barentsa. Na ich drodze może stanąć jednak krajowy konkurent – Rosneft.
04.06.2015

Rosjanie na Bałtyk chcą wpuścić zagraniczne kompanie naftowe

Władze rosyjskiego Ministerstwa Zasobów Naturalnych przedstawiły projekt ustawy dopuszczającej zagraniczne kompanie paliwowe do poszukiwań gazu i ropy naftowej na Morzu Bałtyckim.
21.01.2015

Turystyka w cieniu szybów wydobywczych

Zagrzeb sprzedał dziesięć licencji na poszukiwania ropy i gazu ziemnego na adriatyckim szelfie. Projekt budzi duże kontrowersje. Prac obawia się branża turystyczna.
07.01.2015

Rusza największa na świecie platforma wiertnicza

Koncerny naftowe Rosnieft i ExxonMobil, działające w ramach konsorcjum Sachalin-1, zakończyły proces instalacji największej na świecie platformy wiertniczej Berkut na szelfie sachalińskim Morza Ochockiego.
25.06.2014

Ćwierć wieku od katastrofy, która zmieniła przemysły stoczniowy i naftowy

Gdy po północy, 24 marca na Rafę Blighta w Zatoce Księcia Williama na Alasce wpadł tankowiec Exxon Valdez, nikt chyba nie przypuszczał, jak brzemienne w skutkach będzie to zdarzenie. Mimo, że w statystykach co do wielkości zanieczyszczeń ropą naftową katastrofa nie mieści się nawet w pierwszej pięćdziesiątce, to żadne inne tego typu zdarzenie nie miało tak poważnego wpływu na przemysły naftowy i stoczniowy.
24.03.2014

Biopaliwa z glonów wciąż w powijakach

Kto, jak nie paliwowy potentat, wyłoży pieniądze na poszukiwanie nowych możliwości? Kto szuka tańszych rozwiązań, niż tradycyjna produkcja ropy naftowej?
22.05.2013

Gazprom nieprzygotowany na wyciek

Gazprom, operator platformy wiertniczej Prirazlomnaja, nie jest przygotowany na zapobieganie skutkom wycieku ropy naftowej – ostrzega organizacja ekologiczna WWF. Trudne warunki na arktycznym Morzu Barentsa uniemożliwiają skuteczne usuwanie rezultatów ewentualnej katastrofy. Naukowcy z rosyjskiego centrum analiz Informatica sprawdzili, jakie skutki pociągnęłaby za sobą ewentualna awaria platformy wiertniczej.
27.08.2012

Giną wieloryby!

Przyłów i rozwój przemysłu związanego z wydobyciem ropy naftowej wciąż stanowią poważne zagrożenie dla waleni – alarmuje organizacja ekologiczna WWF w swoim komentarzu na temat zakończonego właśnie spotkania Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej. Komisja na swoim 64 spotkaniu przypomniała państwom członkowskim o potrzebie podjęcia zdecydowanych działań na rzecz skutecznej ochrony tych ssaków.
09.07.2012

Złe wieści dla PERN-u, więcej rosyjskiej ropy morzem

Przeładunek ropy w rosyjskim terminalu naftowym Primorsk w pierwszych pięciu miesiącach tego roku wyniósł 32,56 mln ton. To o trzy procent więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
26.06.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.