• <

Więcej zasobów ropy i gazu do nabycia w związku z Covid-19

sons/offshore-energy

03.06.2020 09:26 Źródło: offshore-energy.biz
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Więcej zasobów ropy i gazu do nabycia w związku z Covid-19

Partnerzy portalu

Więcej zasobów ropy i gazu do nabycia w związku z Covid-19 - GospodarkaMorska.pl

Rystad Energy szacuje, że koncerny naftowe i gazowe dysponują obecnie aktywami na sprzedaż z wydobywalnymi rezerwami na ponad 5 miliardów baryłek płynów i 7,5 miliarda baryłek ekwiwalentu ropy (boe) gazu ziemnego.

Chociaż niektóre z tych planowanych dezinwestycji ogłoszono przed krachem cen ropy związanym z Covid-19, według Rystad że pojawiło się ich więcej w reakcji na pandemię i jej następstwa.

Rystad Energy poinformował we wtorek w raporcie, że jego szacunki dotyczą możliwości zbycia, które wykluczają niekonwencjonalne i amerykańskie aktywa lądowe, ogłaszane od czwartego kwartału 2019 r.

Firmy albo pozbywają się obszernego portfela, aby skoncentrować się na kluczowych projektach, albo chcą uniknąć dodatkowych kosztów związanych z obecną niską ceną ropy.

„Wielu graczy próbuje pozbyć się swoich aktywów o niskim priorytecie, podczas gdy inni uważają, że jest to odpowiedni moment, aby wejść do branży lub rozszerzyć swoje portfolio, nabywając te aktywa po niższej cenie” - mówi starszy analityk Rivad Energy, Siva Prasad.

Główne firmy dostarczają prawie 70% objętości płynów i 50% rezerw gazu w celu zbycia na całym świecie. ExxonMobil i Chevron są najbardziej aktywne, jeśli chodzi o dezinwestycje wśród kluczowych spółek.

ExxonMobil poszukuje zainteresowanych nabywców aktywów wydobywczych w Zatoce Meksykańskiej w USA, na Morzu Północnym w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Nigerii, Malezji, Indonezji, Rumunii, Azerbejdżanie, Wietnamie, Czadzie i Gwinei Równikowej, w ramach szerszego planu wygenerowania 15 miliardów dolarów do 2021 i 25 mld USD do 2025 r. ze sprzedaży.

Tymczasem Chevron dąży do zbycia swoich udziałów w ośmiu nigeryjskich blokach, zarówno na lądzie, jak i na płytkich wodach, w ramach globalnego dążenia do przekształcenia swojego portfela. Rozważa także sprzedaż swoich udziałów w indonezyjskim projekcie wydobycia gazu głębinowego. Odbyłoby się to w ramach strategii sprzedaży projektów gazu ziemnego o niskim priorytecie, w celu kontroli kosztów w perspektywie długoterminowej.

Łącznie 12,5% udziałów w nigeryjskim morskim bloku OML 118, który obejmuje pola Bonga, Bonga Southwest i Aparo, jest również na sprzedaż w ramach starań francuskiego magnata o pozyskanie 5 mld USD ze sprzedaży aktywów na całym świecie do 2020 roku.

Jeśli chodzi o wolumeny rezerwowe wystawiane na sprzedaż, tutaj działają firmy przemysłowe kierowane przez japońską firmę Inpex, która rozważa wycofanie się z działalności w Australii. Chociaż Inpex wprowadza do sprzedaży wszystkie swoje australijskie operacje, potencjalna transakcja zbycia nie obejmie całego portfela.

Wraz z Inpex konglomerat wydobywczy BHP rozważa potencjalną sprzedaż swoich aktywów na polach cieśniny basowej Wiktorii, ponieważ australijska produkcja ropy i gazu nadal spada, a globalne przejście w kierunku pojazdów elektrycznych szkodzi ponurej perspektywie długoterminowego popytu na węglowodory.

ExxonMobil, który jest właścicielem pozostałych udziałów w złożach ropy i gazu w Cieśninie Basowej, już we wrześniu ubiegłego roku ogłosił, że wystawi 50% swojego udziału w projekcie na sprzedaż.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.