• <
BOTA_2023

Lukoil zamierza zbudować kolejny arktyczny terminal naftowy

04.06.2015 08:18 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Lukoil zamierza zbudować kolejny arktyczny terminal naftowy

Partnerzy portalu

Lukoil zamierza zbudować kolejny arktyczny terminal naftowy - GospodarkaMorska.pl

Rosyjski koncern paliwowy Lukoil zamierza zbudować kolejny arktyczny terminal naftowy, podobny do obiektu w Varandey na Morzu Barentsa. Na ich drodze może stanąć jednak krajowy konkurent – Rosneft.

Dwa największe koncerny naftowe z Rosji będą walczyć o prawa do eksploatacji złoża East Taymyr, położonego blisko północnego wierzchołka półwyspu Tajmyr. Te pokłady nie są jednak ważne same w sobie. Obaj giganci wierzą bowiem, że wygranie licencji na eksploatację East Taymyr pociągnie za sobą szansę pozyskania innych, bogatszych złóż w tym regionie. Część z nich znajduje się na morzu.

Jeśli Lukoil pozyska złoże, zamierza go połączyć z przybrzeżnym terminalem, tak samo jako uczynił to ze złożem w Varandey, łącząc go z terminalem na wybrzeżu Morza Peczorskiego (część Morza Barentsa). Warto przypomnieć, że półwysep Tajmyr to jeden z najbardziej odosobnionych regionów na terenie Rosji. Cała infrastruktura musiałby więc powstać od zera, bo najbliższe miasto oddalone jest o ok. 1000 km.

Najpierw jednak władze Lukoilu muszą pokonać swoich krajowych rywali w walce o nowe złoże. Rosneftowi również zależy na pozyskaniu pokładów surowców z Tajmyru, które miayłby być transportowane do ich terminala na Morzu Karskim. Zwycięzce w tym wyścigu poznamy na początku sierpnia.

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.