Gigant energetyczny Shell nawiązał współpracę z norweskimi spółkami Lyse i BKK w celu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii. W ten sposób firmy chcą zwiększyć swoją przewagę w procesie ubiegania się o pozwolenia na budowę farm morskich.
Trzy firmy planują ubiegać się o pozwolenia na budowę elektrowni wiatrowych na dwóch obszarach wyznaczonych przez rząd do budowy farm – SørligeNordsjø II (do 3000 MW) i Utsira Nord (do 1500 MW).
– Dzięki temu przyczynimy się do rozwoju nowych, dochodowych miejsc pracy i zrównoważonego przemysłu w Norwegii. Razem możemy zaoferować to, co najlepsze, od zasobów globalnych po lokalne we wspólnym projekcie i stać się solidnym kandydatem ubiegającym się o licencje na morskie elektrownie wiatrowe – mówi dyrektor generalna Marianne J. Olsnes z Norske Shell. Shell jest globalnym graczem w sektorze energetyki wiatrowej od ponad 20 lat. Realizuje projekty rozwoju energetyki wiatrowej w Europie, USA i Azji.
Trwają już prace nad przygotowaniem obu wniosków. Sojusz ma wielkie ambicje co do projektu i uważa, że obszar SørligeNordsjø II położony na granicy szelfu duńskiego jest idealnym połączeniem z Europą.
– Postrzegamy Norwegię jako interesujący obszar zarówno do zapewnienia Europie wystarczającej ilości energii OZE, jak i do rozwijania pływających, morskich rozwiązań wiatrowych, które mogą stać się niebawem elementem projektów komercyjnych. Również z perspektywy globalnej postrzegamy Lyse i BKK jako cennych partnerów posiadających doświadczenie w zakresie rozwiązań z zakresu hydroenergetyki i sieci elektroenergetycznej – mówi Hessel de Jong, który kieruje segmentem morskiej energii wiatrowej Shell w Europie.
Firmy informują, że obszar Utsira Nord będzie wymagać rozwiązań z zakresu pływających platform wiatrowych.
Local content
– Nie związaliśmy się z konkretnym dostawcą technologii. Nasze projekty stworzą ogromne możliwości dla norweskiego przemysłu dostawców. Norweski przemysł jest światowej klasy pod względem innowacji, jakości i wymagań bezpieczeństwa. Rynek morskiej energetyki wiatrowej rozwija się silnie globalnie i chcemy przyczynić się do tego, aby norweski przemysł dostawców był w stanie stworzyć przewagę konkurencyjną na świecie – mówi szef Lyse, Eimund Nygaard.
Morze Północne posiadane jedne z najlepszych na świecie zasobów wiatrowych. Firmy liczą na synergię energetyki wiatrowej oraz energetyki wodnej. Chcą także w znaczny sposób przyczynić się do elektryfikacji przemysłu naftowego i gazowego oraz połączyć rozwój morskiej energetyki wiatrowej w południowej części Morza Północnego z odpowiednimi rynkami w Europie.
Orlen opublikował raport za 2021 rok
Działalność na Morzu Północnym przynosi dziennie wpływy do budżetu rzędu 22 mln funtów
Francja wyznacza kolejne obszary pod rozwój offshore wind
Na terenie morskiej farmy wiatrowej SaintNazaire zainstalowano połowę turbin
Ørsted i Baltic Power stawiają na usługi duńskiej firmy Cadeler
PKN Orlen: to wydobycie poprawiło bardzo wyniki