• <
attis_konferecnja_2024

Shell, Lyse i BKK łączą siły. Celem rozwój offshore wind na wodach w Norwegii

21.06.2021 12:40 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Shell, Lyse i BKK łączą siły. Celem rozwój offshore wind na wodach w Norwegii

Partnerzy portalu

Shell, Lyse i BKK łączą siły. Celem rozwój offshore wind na wodach w Norwegii - GospodarkaMorska.pl
Fot. Blauwwind

Gigant energetyczny Shell nawiązał współpracę z norweskimi spółkami Lyse i BKK w celu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii. W ten sposób firmy chcą zwiększyć swoją przewagę w procesie ubiegania się o pozwolenia na budowę farm morskich. 

Trzy firmy planują ubiegać się o pozwolenia na budowę elektrowni wiatrowych na dwóch obszarach wyznaczonych przez rząd do budowy farm – SørligeNordsjø II (do 3000 MW) i Utsira Nord (do 1500 MW).

– Dzięki temu przyczynimy się do rozwoju nowych, dochodowych miejsc pracy i zrównoważonego przemysłu w Norwegii. Razem możemy zaoferować to, co najlepsze, od zasobów globalnych po lokalne we wspólnym projekcie i stać się solidnym kandydatem ubiegającym się o licencje na morskie elektrownie wiatrowe – mówi dyrektor generalna Marianne J. Olsnes z Norske Shell. Shell jest globalnym graczem w sektorze energetyki wiatrowej od ponad 20 lat. Realizuje projekty rozwoju energetyki wiatrowej w Europie, USA i Azji.

Trwają już prace nad przygotowaniem obu wniosków. Sojusz ma wielkie ambicje co do projektu i uważa, że obszar SørligeNordsjø II położony na granicy szelfu duńskiego jest idealnym połączeniem z Europą. 

– Postrzegamy Norwegię jako interesujący obszar zarówno do zapewnienia Europie wystarczającej ilości energii OZE, jak i do rozwijania pływających, morskich rozwiązań wiatrowych, które mogą stać się niebawem elementem projektów komercyjnych. Również z perspektywy globalnej postrzegamy Lyse i BKK jako cennych partnerów posiadających doświadczenie w zakresie rozwiązań z zakresu hydroenergetyki i sieci elektroenergetycznej – mówi Hessel de Jong, który kieruje segmentem morskiej energii wiatrowej Shell w Europie.

Firmy informują, że obszar Utsira Nord będzie wymagać rozwiązań z zakresu pływających platform wiatrowych. 

Local content

– Nie związaliśmy się z konkretnym dostawcą technologii. Nasze projekty stworzą ogromne możliwości dla norweskiego przemysłu dostawców. Norweski przemysł jest światowej klasy pod względem innowacji, jakości i wymagań bezpieczeństwa. Rynek morskiej energetyki wiatrowej rozwija się silnie globalnie i chcemy przyczynić się do tego, aby norweski przemysł dostawców był w stanie stworzyć przewagę konkurencyjną na świecie – mówi szef Lyse, Eimund Nygaard. 

Morze Północne posiadane jedne z najlepszych na świecie zasobów wiatrowych. Firmy liczą na synergię energetyki wiatrowej oraz energetyki wodnej. Chcą także w znaczny sposób przyczynić się do elektryfikacji przemysłu naftowego i gazowego oraz połączyć rozwój morskiej energetyki wiatrowej w południowej części Morza Północnego z odpowiednimi rynkami w Europie. 


Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.