• <

Szczyt Rady Państw Morza Bałtyckiego o przyszłości regionu po inwazji Rosji na Ukrainę

gm

24.05.2022 13:15 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Szczyt Rady Państw Morza Bałtyckiego o przyszłości regionu po inwazji Rosji na Ukrainę

Partnerzy portalu

Szczyt Rady Państw Morza Bałtyckiego o przyszłości regionu po inwazji Rosji na Ukrainę - GospodarkaMorska.pl

W Kristiansand w południowej Norwegii rozpoczął się we wtorek dwudniowy szczyt Rady Państw Morza Bałtyckiego (CBSS). W spotkaniu, którego tematem jest przyszłość regionu po inwazji Rosji na Ukrainę, nie uczestniczą rosyjscy dyplomaci.

"Rada będzie musiała zastanowić się, jak zachować i wzmocnić wspólne wartości i zasady, które rządziły nami przez 30 lat: prawa człowieka, wolności, demokrację, prawo międzynarodowe (...) Jak sprawić, aby nasz region stał się bezpieczniejszy - podkreślił dyrektor generalny Sekretariatu Rady Państw Morza Bałtyckiego Grzegorz Poznański.

Szczyt CBSS w Kristiansand jest pierwszym od dziesięciu lat spotkaniem dyplomatów regionu na tak wysokim szczeblu, w obradach wezmą udział ministrowie spraw zagranicznych i wyżsi urzędnicy 10 państw członkowskich oraz dyplomacji UE. Polskę reprezentować będzie wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

W szczycie nie bierze udziału Rosja, która w marcu została zawieszona w prawach członka organizacji, a w maju opuściła CBSS.

Jak przekazała PAP Siri Svendsen z MSZ Norwegii, kraju który sprawuje przewodnictwo w CBSS i jest gospodarzem szczytu, we wtorek przewidziano nieformalne rozmowy uczestników przy kolacji, właściwe obrady odbędą się w środę.

Powstała w 1992 roku Rady Państw Morza Bałtyckiego obchodzi w tym roku jubileusz 30-lecia. Do forum oprócz krajów graniczących z Morzem Bałtyckim należą również kraje nordyckie: Norwegia oraz Islandia. 

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.