• <

Norweski resort energetyki zaaprobował zwiększenie wydobycia gazu

gm

04.07.2022 15:38 Źródło: PAP
Strona główna Norweski resort energetyki zaaprobował zwiększenie wydobycia gazu
Norweski resort energetyki zaaprobował zwiększenie wydobycia gazu - GospodarkaMorska.pl

Resort energetyki Norwegii poinformował w poniedziałek, że zaaprobował zwiększenie wydobycia gazu z sześciu złóż położonych na norweskich wodach terytorialnych, ale nie zmieni to ilości surowca, który kraj zamierza wyeksportować w tym roku.

Minister energetyki Norwegii Terje Aasland oświadczył, że „najważniejszą rzeczą, jaką Norwegia może zrobić dla Europy i świata w obecnej, trudnej sytuacji energetycznej, to pomóc firmom (...) utrzymać wysokie wydobycie”.

Pod koniec czerwca rząd Norwegii i Komisja Europejska uzgodniły, że „poszerzą współpracę, aby zapewnić dodatkowe krótkoterminowe i długoterminowe dostawy norweskiego gazu”. W komunikacie wiceszefa KE Fransa Timmermansa i Aaslanda podano też, że sprzedaż norweskiego gazu dla UE w 2022 roku może wzrosnąć o 8 proc., do 122 mld metrów sześciennych.

Norwegia, zgodnie z nowymi ustaleniami, pozostanie ważnym dostawcą gazu dla Europy jeszcze po 2030 roku, a UE popiera jej plan zwiększenia eksploatacji złóż ropy i gazu, przy jednoczesnym założeniu, że popyt na gaz spadnie w Unii do roku 2030 o 30 proc.

UE importuje około jednej piątek zużywanego przez nią gazu z Norwegii, podczas gdy przed rosyjską inwazją na Ukrainę 40 proc. surowca pochodziło z Rosji.

Fot. Depositphotos

Dziękujemy za wysłane grafiki.