• <
Baltexpo2023_duży

Wstrzymano budowę tunelu dla statków w Norwegii

kw

16.05.2023 11:30

Partnerzy portalu

Rząd norweski zawiesił budowę pierwszego na świecie tunelu dla statków w Stad w Norwegii. Powodem okazuje się brak funduszy. Zaktualizowana analiza kosztów wykazała, że inwestycja będzie kosztować 5,652 miliarda koron zamiast pierwotnie szacowanych 3,45 miliarda koron przy ramach finansowych wzrastających z 4 mld do 7,1 mld koron.

Rząd poprosił Kystverket o zweryfikowanie, czy projekt można zrealizować po niższych kosztach na podstawie planów budżetowych państwa na 2024 rok. Władze jednak stwierdziły, że projekt tunelu zostanie zawieszony, a nie anulowany, a Kystverket będzie w dalszym ciągu prowadził przygotowywania do budowy. 

Projekt został zatwierdzony w 2021 roku z szacowanym kosztem 4 miliardów koron. 

Tunel ma powstać u nasady półwyspu Stad, w rejonie niebezpiecznym dla żeglugi morskiej, który słynie z trudnych warunków atmosferycznych.

To pierwszy na świecie pełnowymiarowy tunel dla statków o długości 1,7 kilometra, który ma być używany zarówno przez nieduże statki towarowe, jak i mniejsze pełnomorskie statki wycieczkowe. Trasa tunelu pod górą Tarvaldsegga miała również skrócić czas podróży między Bergen a Ålesund.

Terje Skjeppestad, kierownik projektu tunelu dla statków w Kystverket, podkreśla, że mimo wszystko prace nad projektem nie zostały całkowicie zatrzymane, a jedynie wstrzymane.

Fot. Depositphotos

etmal_790x120_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.